- Vincenza Corrias van Sardinië n] is best tevreden met haar Hollandse kippen „En wat doen we met moeder ljn Ontwikkelingsobject van O.E.E.S.-E.P.A. ie boekt goede resultaten lie m ORISTANO „Loopt U maar met mij mee, dan ik ze U laten zien", zegt Q-.n zangerig Italiaans Vincenza Corrias leJoit het dorpje Paulilatino op het eiland ■j^ardinië. Op een rommelig binne- ^laatsje, omheind door muren van los vpp elkaar gestapelde stenen, komt een _^(troep witte Hollandse hennen kakelend "k'naar voren fladderen, j j „Vijfentwintig zijn 't er en ik ben erg ^blij dat ik ze heb", vertelt Vincenza. I ijHet zijn niet de enige Hollandse kippen op het eiland. Meer dan 70.000 ééndag- jkuikens zijn in de afgelopen twee jaar op Sardinië ingevoerd, i Deze import van ééndagkuikens vormt een onderdeel van een internatio- xnaal streekontwikkelingsproject, dat op j ,het ogenblik op het eiland in uitvoering cis. i Sardinië is n.l. door verschillende oorzaken in de loop der tijden jn econo misch en technisch opzicht achter ge raakt. De eilandbewoners hebben eeuwenlang, samenhokkend in dorpjes tegen de heuvels en berghellingen, min of meer geïsoleerd geleefd. De snelle ontwikkeling op velerlei gebied is aan hen vrijwel ongemerkt voorbijgegaan. „Progetta Sardcgna" Sedert geruime tijd echter wordt door de Italiaanse regering en de Regionale Sardijnse regering alles in het werk ge steld om Sardinië op de been te helpen: aanleg van wegen, bouw van stuwdam men, grondverbeteringsprojecten, irri- gatiewerken enz. Maar ook andere landen hebben een helpende hand toegestoken. Ruim drie jaar geleden werd door het Europese Productiviteitscentrum (E.P.A.) van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S) in een daar voor speciaal uitgezocht gebied op Sar dinië een begin gemaakt met een streekontwikkelingsproject, het „Pro getto Sardegna". Het gaat hierbij niet om kostbare investeringen of leningen, maar om 't verlenen van technische bij stand, waarbij gebruik wordt gemaakt van de kennis en diensten van deskun digen uit vele landen. Het projectgebied, dat een opper vlakte beslaat van 170.000 hectare, 41 dorpen omvat, met een totaalbevolking van ruim 110.000 inwoners, biedt een goed „doorsneebeeld" van omstandig heden en toestanden op Sardinië zelf en van die in andere achtergebleven ge bieden rondom de Middellandse Zee. Het ligt dan ook in de bedoeling, dat de betreffende streek als voorbeeld zal dienen voor de verdere ontwikkeling van het eiland en van de andere min- der-ontwikkelde gebieden. Het projectteam, dat zijn hoofdkwar tier heeft in Oristano, bestaat uit ze ventig leden: deskundigen, assistenten en administratieve medewerkers. De taak van het projectteam is, de bewo ners zover op weg te helpen, dat zij straks in staat zullen zijn om op eigen kracht een betere levensstandaard te bereiken. Het is geen gemakkelijke taak, want het door eeuwenlange isolement ontstane scepticisme, wantrouwen en gelatenheid moeten eerst plaats maken voor begrip, vertrouwen en activiteit. Hollandse kippen en moestuinen De invoer van kuikens uit ons land bijvoorbeeld houdt voor een belangrijk deel verband met de verbetering van de voeding, die nog al veel te wensen over laat. Warme maaltijden zijn in de meeste gezinnen onbekend. De voeding bestaat vornamelijk uit brood met kaas en kaas met brood. De actie onder de dorpsvrouwen om kippen te gaan hou den was een der eerste activiteiten van het project op het terrein van land- bouwhuishoudelijke hulp. Het doel er van is tweeledig. In de eerste plaats wil men moeder de vrouw de gelegenheid bieden het gezinsmenu aan te vullen met een eitje en een kippeboutje en in de tweede plaats haar in staat te stel len de huishoudbeurs te helpen vullen door verkoop van eieren en kippen. Deze campagne, die vooraf werd ge gaan door bijeenkomsten waarop uit voerig over het houden van kippen werd gesproken, is een succes geworden. Reeds meer dan 3.500 vrouwen en meis- HANDELSBELANGEN Onder wijzigingen lezen wij: „Torenpaviljoen", Texel, De Cocks- dorp, Vuurtorenweg. Cafetariabedrijf. V.o.f. Buijs en v.d. Laan ontb. Zaak w.v.d. R. van Eldik o. dez. n. Onder faillissementen treffen wij het volgende: Oudeschild, Texel. J. Kaan, de Ruy- terstraat 1. R.C.: Mr. J. A. Markus. Cur.: Mr. J. Ligthart, Westgracht 80, Den Helder. föKÏ® -i.V' Rachcle Loche. ccn neefster uit het bergdorpje Tonara, achter haar primitieve verticale weefgetouw. Inmiddels heeft Rachcle de beschikking gekregen over eeu modern weefgetouw, waarmee ze sneller kan werken. jes, verspreid over 32 dorpen houden nu (Hollandse) kippen. Wat betreft de ver zorging en het juiste kippevoer, worden de kippenhoudsters steeds met raad en daad bijgestaan. Ook wordt door middel van mondelinge gesprekken, bijeenkom sten en radiopraatjes verteld wat alle maal met eieren gedaan kan worden en op welke verschillende manieren kip kan worden bereid. Om nu ook de onderlinge samenwer king te verbeteren, wordt de vorming gestimuleerd van coöperaties van kip penhoudsters voor de inkoop van kippe voer en de verkoop van de producten. Men hoopt dat zulk een samenwerking zal leiden tot andere gezamenlijke acti viteiten. Op het ogenblik zijn er vijf van dergelijke coöperaties. Vincenza Corrias uit Paulilatino b.v. is voorzitster van een der coöperaties. Daar de vrou wen zelf de zaken moeten kunnen rege len, worden voor hen die voor de coö peratie werken cursussen gegeven in lezen, schrijven, rekenen en in eenvou dig boekhouden. Ook op andere manieren wordt ge tracht de voedingsgewoonten te beïn vloeden. Onder andere door de vrouwen er toe te brengen om een eigen moestuin aan te leggen. Voorts door de aanleg van schooltuintjes, waarin natuurlijk groenten worden gekweekt en het ver strekken van warme schoolmaaltijden, waarin de gekweekte groenten zijn ver werkt. Op deze manier wil men de kinderen zo vroeg mogelijk vertrouwd maken met het kweken van groenten en het eten ervan. Nederlands-Frans ontwerp Het belangrijkste deel van het pro ject-programma is gewijd aan de ver betering van de landbouw en veeteelt. Dit is begrijpelijk indien men weet, dat het merendeel van de bevolking bestaat uit kleine landbouwers en schaapher ders. Hiertoe is een landbouwvoorlich- tingsdienst in het leven geroepen, die geheel is opgezet volgens een Neder lands-Frans ontwerp. De resultaten, die deze dienst tot nu toe heeft weten te behalen, hebben er toe geleid, dat de Assistenten van de landbouwvoorlichtingsdicnst bezig met het registreren van schapen. Het doel is om door middel van een geregelde melkcontrole te komen tot ccn betere melkgift. Regionale Sardijnse regering heeft be sloten om een dergelijke dienst op te richten voor het gehele eiland. De activiteiten van de landbouwvoor- lichtingsdienst zijn gericht op: de olij- venteelt, groente- en fruitteelt, irriga- tiewerken, grondverbetering, de melk gift van de schapen en de kaasbereiding. Goede resultaten heeft men reeds weten te bereiken wat betreft de olijventeelt en de schapenteelt. De olijventelers worden geholpen t.a.v. de bespuiting der bomen tegen ziekten en insecten, het snoeien, het plukken (men was gewend de olijven te rapen), de organisatie van het bedrijf, enz. De melkgift van de schapen probeert n\en te verbeteren door toepassing van selectie van de dieren. Via een geregel de melkcontrole worden die schapen uit de kudde geselecteerd, die wat betreft de melkgift onder een bepaald gemid delde blijven. En verder door de intro ductie van nieuwe soorten voeder en verbetering van de weiden door groen- bemesting. De schapenteelt op Sardinië is zeer omvangrijk. De schapen worden er voornamelijk gehouden voor de melk, waarvan kaas wordt gemaakt, die be stemd is voor de export. Andere activiteiten Om nu de bestaande mogelijkheden zo goed mogelijk te benutten, wordt door het OEES-EPA project ook grote aandacht geschonken aan de ontwikke ling van het ambacht. Dat betekent hulp aan de weefsters, mandenvlecht- sters en borduursters. Men heeft voor de producten nieuwe toepassingsmoge lijkheden en nieuwe markten gevonden. En zo kan het gebeuren dat vandaag de dag de attractieve Sardijnse manden en korven, kleurrijke wollen karpetten, wandkleden en beddespreien en exclu sief borduurwerk (nu bestemd voor bui tenbekleding van damesschoentjes en avondtasjes) uitgestald liggen in win kels in Rome, Brussel, Londen, Stock holm, Sydney en New York. De belang stelling in het buitenland voor deze ambachtsproducten, die tot voor kort niet verder kwamen dan de dorps- markt, is snel groeiende. Bevredigende resultaten heeft men ook weten te bereiken wat betreft so ciale aangelegenheden en het onderwijs aan ouderen. Dat aan onderwijs, op voeding en training een belangrijke rol is toebedeeld ligt voor de hand. Vooral indien men weet, dat naast een niet ge ring percentage analphabeten er boven dien een grote groep is die in de loop der tijd weer teruggezakt is tot het peil van analphabetisme. Hiertoe behoren zij die na de lagere school nooit meer een pen, boek of krant in handen hebben gehad. Isolement en armoede zijn hier van de oorzaken. Door het project worden verschillende cursussen verzorgd: Cursussen in schrij ven, lezen en rekenen, cursussen tei vergroting van de algemene ontwikke ling en cursussen waarin specifieke vakproblemen worden behandeld, be stemd voor de boeren, herders, manden- vlechtsters en weefsters. De tot nog toe bereikte resultaten wij zen er op, dat de projectwerkers op de goede weg zijn. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 10 april Den Burg, Oranjeboom, 10 en 2 uur, School- toneel door „De Nieuwe Komedie" met Ploeft Den Burg, Casino, filmmiddag en -avond melkhandel. Den Hoorn, Dorpshuis, filmmiddag en -avond Ned. Rode Kruis met Mme. Curie Den Burg, Dorpshuis, vergadering kunstkring Woensdag 11 april Den Burg, Texel, bridgedrive Den Burg, Casino, filmmiddag en -avond Ned. Rode Kruis met Mme. Curie. Den Burg, Oranjeboom, 10 en 2 uur, School- toneel door „De Nieuwe Komedie" met Ploeft Donderdag 12 april Den Hoorn, Dorpshuis, filmmiddag en -avond melkhandel. De Cocksdorp, Nota, filmmiddag en -avond Ned. Rode Kruis met Mme. Curie. Den Burg, Casino, Modeshow Moerbeek Vrijdag 13 april Oosterend, Gebouw van Chr. Belangen, film- micidag en -avond Ned. Rode Kruis. Oosterend, Wapen van Amsterdam, Zanguit voering zangver. „Nieuw Leven" De Cocksdorp, Nota, filmmiddag en -avond melkhandel. Den Burg, Oranjeboom, 2 en 8 uur Schooi en avondvoorstelling toneelgroep „De Nieuwe Komedie" met Vlaamse blijspel „De gecroonde leerze". Zaterdag 14 april Oosterend, Wapen van Amsterdam, Zang uitvoering zangver. „Nieuw Leven". De Cocksdorp. De Sluftervallei, Gymnastiek- uitvoering SVC. DE HEER W. H. DUDOK VAN HEEL PROMOVEERDE Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde op maandag 9 april de heer W. H Dudok van Heel, geboren te Bussum, wonende in Den Helder, tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op het proef schrift getiteld: „Sound and cetacea". De heer Dudok van Heel, die te Utrecht studeerde en daarna en kele jaren verbonden was aan het Zoölogisch Station te Den Helder, is thans bezig met het inrichten van een centrum voor onderzoek van bruinvissen en verwante die ren. Het zal door NATO-gelden worden bekostigd en voorlopig op Texel worden gevestigd. In dit proefschrift wordt eerst het vermogen besproken om de geluidsrich ting waar te nemen. Voor walvissen is dit extra belangrijk, daar ze net als vleermuizen hindernissen, prooidieren enz. waarnemen door het beluisteren van de echo van hun eigen hoogfre- kwente oriëntatiegeluiden. De schrijver heeft het richtinghoren van de bruinvis met behulp van dressuurproeven op een getemd dier op Texel onderzocht. Het vangen, transporteren (vanaf Middelfahrt in Denemarken) en onder zoeken van deze dieren was voor Ne derland pionierswerk, waarbij vele waardevolle ervaringen zijn opgedaan. Een belangrijk deel van het proef schrift behandelt verder het probleem van de massa-strandingen bij walvissen. Deze worden toegeschreven aan het feit, dat de echo-oriëntatie onder de ge geven omstandigheden faalde. Promotor was: Prof. Dr. S. Dijkgraaf. Familieroman door Maartje Zeldenrijk HOOFDSTUK I De zon rees langzaam en het leek als of de stralenbundels zochten naar een doel, waar ze uiteindelijk hun koeste rende gloed op konden richten. Opeens waren ze hoog genoeg om door een open raam naar binnen te dringen. Ze gleden over het kozijn door naar het ledikant in het kleine vertrek, dansten over de hobbelige deken en vestigden zich uit eindelijk op het gezicht van de slapen de in het bed. Aaltje Dinkla knipperde een paar keer met haar oogleden en na een paar minuten werden ze definitief geopend. „Zo, zon", prevelde ze, en er kwam een vage glimlach op haar gezicht, „ben jij daar ook weer? En zet je ons huisje in feestverlichting. Dank je wel, hoor, dat je me vandaag niet in de steek laat. Nou, je weet het hé? Ik heb het je de afgelopen ochtenden al vaker verteld; nog tien dagen, nog zeven, en gisteren nog één. Nu is het dan zover: vandaag ben ik één en twintig jaar. Juist op de dag, dat jij het langst schijnt, hé? Vader zei altijd, dat ik een zonnekind was, omdat ik op de eenentwintigste juni geboren ben. En omdat het toen, op mijn geboortedag, ook zulk mooi weer, zo zonnig was. Dank je wel, zon, voor je felicitatie, en dank je wel voor je geschenk vandaag. Blijf je de hele dag bij me?" Ze rekte zich behaaglijk uit en ging op haar rug liggen. Ze keek naar haar kalendertje, dat aan het voeteneind aan de muur hing. Gisteravond, vóór ze in bed gestapt was, had ze het blaadje er al afgescheurd. En nu prijkte het grote cijfer 21 erop en het leek, alsof het een triomfantelijk cijfer was. Nu was ze jarige Aal. Gerard, haar zwager, zou dat vandaag wel weer tegen haar zeg gen. Dat was zo z'n gewoonte. Ja, de hele familie zou vanmiddag of vanavond wel komen. Het was immers beloofd? Had Ploon van het voorjaar, op moeders verjaardag niet gezegd: „Meid, Aaltje, als je 21 wordt, komen we, hoor? Dat is vast". Ja, dat zou dan wel een hele drukte worden vandaag. Alleen al de broers en zussen. Misschien tante Gré, maar dat was niet zeker, want van tante Gré kon je nooit ergens opaan. Die kwam zo te hooi en te gras binnenvallen, net zoals het haar uitkwam. Laten we eens even optellen, dan weten we straks, waar we aan toe zijn. Even keek ze op het wekkertje naast zich op het nachtkastje; kwart over zeven. Nog vroeg, gelukkig. Ze rekte zich nog eens uit en kwam met haar handen onder het dek van daan. Ze pakte haar duim en begon: Natuurlijk Dirk en Catrien, en misschien een paar van de neefjes en nichtjes. Fien zou wel thuis moeten oppassen. En dan natuurlijk Ploon en Piet. „Hier is de firma P en P" zei hij altijd. Eigen lijk heette Ploon anders: Appolonia, maar zelf vond ze het een vreselijke naam en daarom werd het afgekort tot Ploon. Alleen als Piet haar plagen wil de, noemde hij haar voluit bij de voor naam. Dan fronste Ploon haar wenk brauwen en keek hem veelbetekenend aan en ging Piet maar gauw over wat anders praten. Ploon was een schat, maar thuis niet gemakkelijk. Toch was het een best span, die twee. Piet was stapel op zijn vrouw en dat kon Aaltje zich best indenken, want Ploon had een figuurtje als een manne quin, zoals Piet wel eens zei. Dan bloosde Ploon, want ze vond het wel prettig, als haar Piet dat zei. Dertig was ze, maar je zoudt het haar heel niet geven. Vast niet. Dus Ploon en Piet. En dan natuurlijk zus Bep met haar man. Gek eigenlijk. Ze noemde haar zwager zelden bij zijn naam. Het was altijd: Bep en haar man. Van de anderen zei je: Ploon en Piet, en Dirk en Catrien, maar met Bep was dat anders. Wel een beetje vreemd eigenlijk. Ze hield van al haar broers en zussen, zwagers en schoon zusters, maar Gerard, de man van Bep Hij had iets in zijn ogen, waar ze bang voor was. En ze zou vast niet al leen met hem willen zijn. Indertijd al, toen hij pas overhuis kwam en met Bep verkeerde. Bep, die pas negentien was en Gerard al over de dertig. Daar was toen heel wat over te doen ge weest. Dirk had als gewoonlijk z'n be zwaren gehad, maar Bep had een kopje en of moeder nu al zei, dat ze nog veel te jong was en Dirk het geen pas vond, dat moeder toestond, dat hij hier over huis kwam, Bqp zette ondanks alles haar zin door en trouwde op negentien jarige leeftijd met Gerard Knaap, om meteen te verhuizen naar Alkmaar, want daar had Gerard een garagebe drijf. Ja, van de broers en zussen had Bep het ontegenzeggelijk het 't best getrof fen. Financieel bezien dan altijd. Ze had een mooi groot huis naast de garage, een dienstmeisje voor de hele dag en een vrouw voor het ruwe werk. Gerard had de auto's voor het uitzoeken, want hij verkocht ze immers en een half jaar na haar huwelijk kon ook Bep rijden als de beste. Dirk had het niet erg op Gerard be keken. Trouwens, de liefde was in dit opzicht wederzijds. Gerard had het zijn zwager nooit vergeven, dat hij indertijd tegen hun huwelijk gekant was. Alleen omdat Bep toen nog zo jong was. Wat deed dat er feitelijk toe? Als je van elkaar hield en je aanstaande man had een goeie baan, waarop zou je dan nog wachten? Ze hoorde het Bep nog zeg gen: „Ik ben gek op Gerard en hij op mij. Als we trouwen, komt hij naast de garage te wonen en z'n vader gaat ergens anders heen. Waarom zou ik dan niet met hem trouwen? En hoe oud was Dirk zelf, toen hij met Catrien naar het gemeentehuis ging? Nog jonger dan ik.Nou dan. Ach ja, dat huwelijk van Dirk en Catrien had toen ook heel wat voeten in de aarde gehad. Vader leefde nog. Ze was zelf nog maar een peuter van een jaar of vijf geweest, maar vaag herin nerde ze zich nog wel, dat er thuis ruzie over was. Maar Catrien had een paar centen en ze hadden toen die kruide nierswinkel van De Vries gekocht op het hoekje. Een ouderwets zaakje, waar de tijd had stilgestaan, maar goed be klant. Met de centen van Catrien had den ze de zaak verbouwd en gemoder niseerd en nu zaten ze er al bijna zestien jaar in. Het liep best, maar ja tien kinderen in nog geen zestien jaar. Daar komt wat voor kijken. Toen Dirk eenmaal getrouwd was op zijn achttiende jaar; hij moest nog in dienst, maar werd afgekeurd volgden de andere broers en zusters met tussenpozen van twee tot vier jaar. Piet trouwde ook al nog vóór hij ne gentien was. Hij had Ploon leren ken nen in het begin van zijn diensttijd en Pa van der Laan, die in hout deed, had zijn schoonzoon in het bedrijf opgeno men, omdat hij zelf maar één kind had: een dochter. Maar de zaken waren niet zo best gegaan en Pa van der Laan had er een n.v. van moeten maken. Zelf had hij zich kort daarna uit de zaken teruggetrokken en nu waren er andere bazen. Van een opvolging in het bedrijf was niets terecht gekomen. Piet was nu vertegenwoordiger voor de zaak. Nu ja, hij had goed zijn brood, want verkopen kon hij. En Ploon vond het allemaal opperbest, als zij maar op tijd haar huishoudgeld kreeg en daar zorgde Piet wel voor. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4