Van duinenrij tot havencomplex Er wordt nog steeds met man en macht aan de haven gewerkt Zomerzegels 1962 Firma J. M. Moerbeek bracht modeshow van allure 3 ,En wat doen we met moeder U REIST m f TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 17 APRII „Het weer heeft ons dwars gezeten" zo werd ons deze week aan de nieuwe haven aan Het Horntje verteld. „Regen en zandstormen zijn nu juist wat we hier niet nodig hebben. Daar hebben we ons portie wel van gehad en we hopen dat de zonnige dagen nu volop komen. Er is nog heel wat te doen voor 1 juni". Toch ziet men iedere keer als men na verloop van tijd een bezoek aan de havenwerken brengt weer vorderingen. De opstel terreinen voor de bussen en de parkeerplaatsen voor de auto's zijn zo goed als gereed. Twee abri's, voor wachtende buspassagiers, staan over eind en straks zullen gasten en Texe laars wegschuilen achter het glas van deze „windvangers". Wind is er ge noeg daar op de vlakte. Zand waait de arbeiders dagelijks volop in de ogen en dat alles werkt stagnerend. Dat wil niet zeggen dat men veel op het werk schema achter is. De 'zijsteiger vordert. De stoepen worden al zichtbaar en aan de rem- mingwerken van de steiger wordt even eens gewerkt. Er komen vier stoepen voor auto's, vier voor voetgangers en er komt een stormstoep voor passa giers en gemotoriseerd vervoer. De zandzuiger heeft het werk er voor 75% opzetten. Men is nu ook bezig zinkstukken te laten verdwijnen in de haven. Deze stukken worden onder de glooiing aangebracht. De betonkoppen in de beide haven hoofden zijn gestort en dat is een ge wicht van 500 ton. Men hoopt de komende week een begin te maken met het afwerken van het Westelijk haven hoofd. Ook de dijkwerken in de P.H. Polder vorderen. De binnendijk tussen het Horntje en de P.H. Polder is gereed en met de zeedijk is men gevorderd tot Van Rossem. Een enorme zandwoestijn is daar geschapen. Hoe het ooit een dijk moet worden waar men rustig over kan wandelenwij weten het niet. Voor de kopstukken van Rijkswaterstaat is dit echter geen probleem. 24 april 1961 werd de vergunning voor de bouw van de haven ontvangen. Het is vandaag 17 april, bijna een jaar later. Wat daar in deze maanden (ver geet het slechte weer niet) is gebouwd, mag zeker ieders bewondering hebben. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 april a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschiid ver wacht van 13.00 tot 16.30 uur. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Donderdag 17 april Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub De Kiekendief Zaterdag 21 t.m. maandag 23 april Den Burg, Pupillentoemooi S.V.T. (beaoek Beverwijk). Zaterdag, 21 april Den Burg, Oranjeboom, Marionettenvoorstel ling Shell-junior club. jjp. DEKSEIZOEN 1962 Het nieuwe dekseizosn staat voor de deur. De omstandigheden zijn gunstig voor zowel de merriehouders als heng- stenhouders. Zo lezen wij in het blad „In de Strengen", dat vervolgt: Immers, sedert jaren zijn de prijzen van paarden en veulens op een aan trekkelijk niveau gekomen. We kunnen zelfs zeggen: de paardenprijzen zfln hoog! Nog kort geleden attendeerde ons een bekend deskundige in de vee- en paardenwereld op het verschil in kost prijs en marktwaarde, enerzijds van een veulen, anderzijds van een graskalf. Wat heeft een graskalf gekost aan melk en biks, berekend tegen de prijzen van 1962! Wat heeft een veulen, dat in het na jaar marktwaardig is, gekost? De mer rie zal wat meer voer dan wel gras gegeten hebben, maar het veulen heeft zich gevoed met de melk van deze mer rie. Deze berekening valt verre gunstig uit voor het veulen. De hengsthouders hebben sich serieus voorbereid op het komende dekseizoen. Velen hebben een nieuwe hengst aange schaft, hetzij een driejarige, hetzij een oudere hengst, die qua prestatie en/of bloedaansluiting geschikt geacht werd voor het betreffende dekstation. Het stamboek heeft diverse maatre gelen getroffen om de fokkers tegemoet te komen: a. het hulpstamboek is geopend voor oudere merries zonder papieren; b. het aantal Gelderse hengsten voor de gegradueerde Groninger merries is uitgebreid van 5 op 7; c. het Sportregister is ingesteld om de liefhebbers van een hoger in het bloed staand paard een kans te ge ven mee te doen aan de fokkerij. Landelijke ruiters en oud-landelijke ruiters: benut deze kans! De behoefte aan paarden blijft groot. Meerdere jaren werd onze markt over stroomd door slachtpaarden uit het buitenland. Ook daar raakt de voor raad uitgeput en de stroom droogt op. De importeurs moeten telkens verder weg om nog slachtpaarden te kunnen kopen. Bij het Productschap voor Vee en Vlees is aandrang uitgeoefend om tot import van „werkpaarden" over te gaan. Door een gesprek van de Voor zitter van het Productschap, de heer J. de Veer, met het Bestuur van de Afd. Paardenhouderij van het Land bouwschap, is een dergelijke import voorlopig van de baan. Wij fokkers moeten dit als een ern stige waarschuwing beschouwen en maatregelen nemen, dat we voldoende veulens produceren. Daarom voor 1962 de leuze: „Alle geschikte merries inschakelen voor de fokkerij HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschiid: 17 apr. 7.02 en 19.20; 18 apr. 7.48 en 20.07; 19 apr. 8.26 en 20.41; 20 apr. 8.57 en 21.12; 21 apr. 9.24 en 21.41. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. SCHUTTERSSTUK Vijf foto's, die enkele unieke voor werpen uit het Nederlandse museum- bezit tot onderwerp hebben, vormden de basis voor de serie Zomerpostzegels, die op 27 april aanstaande voor het eerst in verkoop zal komen. De bekende Nederlandse fotograaf Cor van Weele kreeg ter gelegenheid van de zesde conferentie van de inter nationale museumraad, die deze zomer in ons land wordt gehouden, en van het eeuwfeest van het Haarlemse Frans Hals-Museum, de opdracht vijf voor werpen van kunst- en natuurhistorische waarde op de gevoelige plaat vast te leggen. Zijn keus viel op het zeventien- de-eeuwse schegbeeld van het model van het fregat van Cornelis Evertsen, dat wordt bewaard in het Amsterdamse Rijksmuseum (links boven). In het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen in Leiden foto grafeerde hij de originele, door Chris- tiaan Huygens ontworpen slingerklok (foto midden boven). De fossiel-ammo niet, afgebeeld op de postzegel rechts boven, is meer dan honderd miljoen jaren oud en wordt bewaard in het Zoölogisch Museum te Amsterdam. Een in 1616 geschilderd schutterswerk van Frans Hals (Frans Hals-Museum te Haarlem) inspireerde hem tot de foto ■(links onder) van een detail van dit be roemde schilderij. De beide figuren stellen voor Hendrick van Berckenrode, burgemeester van Haarlem (links) en Jacob van Lourensz, kapitein van de Haarlemse burgerwacht (rechts). Fasci- nerend is het beeld van een kat, dat uit het Winschoterdiep werd opgehaald en vermoedelijk van Romaanse oorsprong is. Cor van Weele zag dit beeld in het Groninger Museum voor Stad en Lande (foto rechts onder). De extra toeslag op de Zomerpost zegels wordt door de PTT afgedragen aan de Stichting Comité voor de Zo merpostzegels, die de jaarlijks op deze wijze verkregen gelden verdeelt onder plaatselijke, regionale, provinciale en landelijke instellingen op het gebied van de volksgezondheid, maatschappe lijk werk en culturele zorg van alle gezindten. Enkele voorbeelden van deze beste dingen in het afgelopen jaar zijn de aankoop van speciale spel- en leer middelen voor gebrekkige kleuters in Den Haag, bijdragen in het startkapi taal voor een tehuis voor alleenstaande zwakzinnigen te Leiden, voor het Ka tholiek maatschappelijk en cultureel opbouwwerk in Amsterdam-Noord, voor de inrichting van het wijkgebouw in een te bouwen dorpshuis in Abbe- kerk, voor diverse meisjestehuizen in Limburg, aan de stichting Gereformeerd Maatschappelijk werk in Gelderland, aan het Groene Kruis in Leeuwarden. Maar ook asthmabestrijding, oud-ver pleegsters, steunfondsen voor kunste naars en letterkundigen, blindenbiblio theken, revalidatiecentra enzovoort ontvangen hun aandeel uit de opbrengst van de Zomerpostzegels. Jersey mantel op schuimplastic basis Ze waren er weer, de op mode be luste Texelse dames. De exploitant van het voor dit soort gebeurtenissen steeds meer ingeschakelde „Casino" kon maar net genoeg stoelen aanslepen. Modeshow van de firma J. M. Moer beek, een traditie die definitief blijkt te zijn „aangeslagen". Terecht, vinden wij. Want wat van lang niet alle shows kan worden ge zegd is hier niet in het minst over dreven: we kregen modieuze, draagbare enbetaalbare kleding te zien, confectie van goed niveau. De kleding werd gepresenteerd door zes volwassen mannequins, onder wie de Texelse Marijke de Lussanet de la Sablonière-Beumkes, door het jonge- meisje Lida van Wijk en één man. Mogen we de herenkleding eerst even noemen? Groen blijkt de goedkeuring van de fabrikanten niet meer te kunnen wegdragen, op de eerste plaats zijn blauw en grijs gekomen. Geen opzien barende noviteiten, maar die zijn in de herenmode nauwelijks te verwachten. Poplin jacks blijven in de belangstel ling en ook suède vesten. Bijzonder prettig leken ons de mooie nylon re genjassen en de prachtige Noorse truien en vesten. Trevira vindt ook bij de herenregenjassen toepassing. Wijd en glad? U zult ons willen vergeven dat we van de getoonde damesmode niet alle modellen noemen. We constateren dat voor wijd of glad van de rokken geen voorkeur te zien was. Mooi waren de geplooide rokjes, met 2 tot 6 zgn. „stolpplooien". Terlenka is in de japonnetjes weer rijkelijk verwerkt en dat is geen won der. Het is prachtig materiaal. We kregen twistpakjes te zien, jawel, en ook een twistmantel. U wilt wel ge loven dat oudere dames zich daaraan niet zullen bezondigen. Voorkeurkleuren? Ja, aan gifgroen is een royale plaats ingeruimd, op de voet gevolgd door rood en marineblauw. Overigens laten de fraaie zachte pastel tinten zich niet verdringen. Wilt U vederlicht en goed wasbaar materiaal in Uw japonnetje verwerkt zien? Kies dan Helanca. De firma Moerbeek zal U zoveel keus tonen dat een „garderobe-reis" naar Amsterdam overbodig zal blijken. Jersey en plastic Jazeker, die twee materialen kunnen samengaan. We kregen als echt nieuw tje een prachtige groene mantel te zien. Materiaal: jersey op een basis van schuimplastic. Verrassend licht, maar vanzelfsprekend niet van het allergoed koopste. We mogen weer tevreden zijn. Trou wens, bij alleen maar kijken bleef het niet. In de pauze werden de aanwezige dames vergast op een voortreffelijk kopje koffie met een schoteltje heerlijk heden. Er was een rustig achtergrond- muziekje, het podium was leuk ver sierd (creaties van de firma Korten- hoeven) en nadat mevrouw Sok-Moer beek, die zelf als explicatrice optrad, was uitgepraat, kregen de mannequins een fraai bloemetje aangeboden. Voor de meeste dames, die overdag in hun huishouden waarachtig wel wat anders aan hun hoofd hebben, was het écht een avondje uit De firma Moerbeek slaagt er met deze shows in de modeliefhebbers op Texel aan zich te verplichten. U had natuurlijk al lang begrepen dat dat ook de opzet isJ TEXELSE REDDINGBRIGADE ONTVING UITNODIGING Voor het défilé, dat op 9 mei wordt afgenomen door H.M. Koningin Juliana te Haarlem heeft ook de Texelse Red dingbrigade een uitnodiging ontvangen. Of de T.R.B. aan het défilé zal deelne men is nog niet zeker. Woensdagavond zal hierover worden gesproken tijdens de cursus-bijeenkomst. BOOTDIENSTREGELING N.V. T.E.S.O. (geldig tot 26 mei 1962) Werkdagen: van Texel: 5.20 7.40 10.30 13 00 15.30 18.00 van Den Helder: 6.30 9.15 11.40 14.20 16.40 19.35 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: van Texel: 7.40 11.00 16 00 18.25 van Den Helder 9.00 12.10 17.15 19.35 REÜNIE OUD-GEDIENDEN 5e, 7e, 16e, 18e, 20e EN 21e REGIMENT INFANTERIE De legerplaatsen Naarden en Bussum zullen dit jaar, na de zeer geslaagde reünies te Amsterdam, Harderwijk en Amersfoort, op zaterdag 26 mei 1962 het terrein worden waar vele Oud- Gedienden van bovenvermelde voorma lige Regimenten Infanterie met elkaar herinneringen aan hun diensttijd zul len ophalen. Op die datum zal een grootse reünie worden georganiseerd in de Weeshuiskazerne te Naarden en de Kolonel Palmkazeme te Bussum. Het programma vermeldt o.a. ont vangst door het Gemeentebestuur, kranslegging bij het Verzetsmonument, Défilé voor de Burgerlijke en Militaire Autoriteiten, Rondleiding door „De Vriend van de Vesting Naarden". Lunch en diner. Deelname aan deze reünie is openge steld voor alle oud-gedienden van bo venvermelde voormalige Regimenten- Infanterie. Schriftelijke aanvragen kunnen gericht worden aan de Secre taris J. F. Singerling, Th. de Bockstraat 53hs, Amsterdam-West. VERENIGING VOOR VRIENDI VAN HET PAARD Leden en belangstellenden verzo wij nu reeds donderdagavond 10 a.s. vrij te houden voor de algei jaarvergadering. Er zijn weer grot» ook nieuwe plannen voor het kom jaar, om samen door te praten, speciale aandacht menen we te m vragen voor de nieuwe paarden „Het paard in haar werk" en mooie film over de ruitersport, w door ons adviserend bestuurslid, heer L. W. Biesheuvel, zullen wo; vertoond. De bezittingen van de Verenij aan oude wagens en tuigen enz. zijn het afgelopen jaar weer uitgebreid, nu de schoonmaak en eventuele ruiming weer voor de deur staat, wi we iedere Texelaar beleefd verzoe om ook eens aan onze verzamelinj denken; over enkele jaren is het i schien te laat. Wat er alzo welkom is? Alle aooi oude voertuigen, zoals ze voorheen Texel gebruikt werden, of onderde hiervan, en wat er alzo bijboort, tuigen, kleding, dekens, stoven, 1 taarns, kussens, zwepen, bitten, po< gerij enz.. Gaarne komen wij e kijken. m itl; rustiger en prettiger als u voor uw bootovertocht treinreis vooraf plaatsbewijze ;t haalt bij de V.V.V. 3. Aaltje keek naar de grote plak cho cola, die ze hem gegeven had. „Maar Dirk, dat had toch helemaal niet nodig geweest Hij stak een sigaret op en ging in vaders stoel bij het raam zitten. „Ja wel. Het zit niet altijd in het grote, moet je maar denken. Het is gemeend, al is het klein". „O, maar dat weet ik immers wel. Ik zal de melk opzetten. Moet je de wijk nog in?" „Bezorgen en horen tegelijk". De post bracht even later een brief van tante Gré. Er rolde een zilverbon van een rijksdaalder uit. En in het korte epistel stond, dat ze het te warm vond om de lange reis naar de Beem- ster te maken. Veel gelukwensen en een prettige dag. En voor de rijkdaal der moest ze maar wat voor zichzelf kopen. „Wat aardig van tante Gré", vond Aaltje, toen ze de brief gelezen had, maar Dirk keek misprijzend naar de rijksdaalder. „Een tientje zou anders niks teveel voor haar geweest zijn", meende hij, maar zijn moeder ant woordde: „Maar Dirk, wat moet dat kind met zoveel geld doeri?" En daar had hij niets tegen in te brengen. Terwijl ze gedrieën aan de koffie zaten, zagen ze Tonnie aankomen. Ze wuifde naar het drietal en reed het erf op. Even later was ze ook in de kamer. „Hallo! Dag moe. Eerst de jarige Meid, Aal, van harte, hé?" Een paar stevige zoenen. „En dit is van Wim en mij. Ze zullen wel passen, want ik ben stiekum je maat te weten ge komen". Nieuwsgierig maakte Aaltje het pakje open. „Jeetje, nylons.Dank je wel, zeg. Kijk eens, moe De vrouw knikte. „Je worre maar verwend, vandaag". Intussen gaf Tonnie haar zwager een tik op de schouder. „Hay, die grutter". Maar meteen keerde ze zich weer tot Aaltje. „Eenentwintig ben je nu, hè? Nou ben je eigen baas geworden. Dat zei m'n vader ook, toen ik 21 werd En hij voegde er aan toe: En nu ga je zeker naar dansles, niet? Ik had altijd graag dansen willen leren, al toen ik zestien was, maar vader wilde het niet Die is nog zo ouderwets-oerdegelijk". Aaltje schonk koffie in, terwijl haar schoonzusje ging zitten. „En ken je het nu?" Tonnie lachte. „Ben je mal! Wim kent het ook niet en het scheelt me nu zoveel niet meer. Maar als je zestien bent, dan wil je van alles. M'n teen agertij d ligt achter de rug, hoor. Ik ben nu een heel bezadigde huisvrouw". Dirk dronk zijn koffie leeg en drukte de sigaret uit. Zo, nu zullen we maar weer eens de wijl-, mgaan. Tot vanavond zullen we maar zeggen". „Dag Dirk, en bedankt hé?" Hij wuifde met zijn hand en stond op. „Geen dank. Er zal nog wel wat bijko men vandaag. Nou, gedag hoor". Aaltje en Tonnie brachten de lege kopjes naar de keuken. „Kan ik ergens mee helpen?" „Ben je mal.Afwassen doe ik na het eten wel. En ik hoef alleen maar een beetje stof af te nemen. Ik heb gis teren alles gezogen. Vandaag geloof ik het wel, hoor. Vanavond zal zo onge veer iedereen wel komen en dan kan ik morgen toch weer opnieuw begin nen. En aan het eten hoef ik ook niet veel te doèn. De aardappels heb ik al geschild. We hebben sla, dus dat is zo klaar. En een gehaktballetje.dat lust moe het liefst". Tonie leunde tegen de kastdeur en stak een sigaret op. Ze keek haar schoonzusje aan en op een gegeven ogenblik vroeg ze: „Heb jij helemaal geen verkering?" Aaltje keek verbaasd op. „Ik? Ver kering? Gr weg. Met wie?" De ander haalde haar schouders t „Weet ik datEn zou dat sa zo gek zijn? Je hebt een leuke toet i je figuurtje mag er ook wel zijn. 1 moest je eens wat anders kleden, w leuker, vlotter bedoel ik". Het meisje kleurde en keek na 9 haar bloes en rok. „Mankeert er w f' aan me?" vroeg ze met opgetrokk. j wenkbrauwen. Tonnie schoot in een lach en kwa 1 op het meisje toe. „Hè, Aal, brand ni zo gauw aan. Ik bedoel er natuurli f-j; niets mee. Maar een jongen ziet graa dat een meisje er leuk uitziet. Wim zilf dadelijk, als ik wat nieuws aan heb". Aaltje haalde haar schouders o ,,'t Zal me een zorg zijn. Jongens scb - len me niks. Ik heb moeder en ik hier thuis, bedoel ik. Wat wil ik meer? Ik ben best tevreden zo". f' Tonnie liep naar de deuropenin V keek naar buiten. „Nu ja, dat mo tenslotte zelf weten. En wat m< 1 betreftals je nog eens gaat wen, kun je toch hier gaan woner j 1 huis is er groot genoeg voor. En» KJ ':i moeder blijven verzorgen". Aaltje draaide de kraan open ging de sla wassen. „Dat ziea we\ wel, als het zo ver is. Maai ik 1 helemaal geen zin om te trouwen! heb het toch goed hier? Zoals 't-nu 1 „Oké, als je tevreden bent, laat dan zo. Mijn broer heeft je een ketV in de stad gezien en hoewel hij altijc erg gesloten is, vroeg hij belangstellen/1' naar je. Ik heb zo het idee, dat hij eert'. oog;e op je heeft". Aaltje staakte haar werk en kwaiK overeind. Ze keek verbaasd naar haa\! schoonzuster. „Je broer? Die ken IV riet". „Ga weg. Je hebt hem ontmoet oj onze bruiloft. Die lange jongen". „Bedoel je Jan?" „Ja". „Gut ja, dat is een broer van je, hè?' i Daar heb ik nooit bij stilgestaan. O, die'f Tonnie keek haar min of meer ver--' 1 ontwaardigd aan. „Nou, hij heeft een' beste baan, hoor. En je zult niet kun-' nen ontkennen, dat hij knap is. Hij' heeft nooit om meisjes gegeven. Maai' een paar dagen na de bruiloft had hij' het nog over je". „Gek! Waarom?" „Waarom? Weet ik dat. Misschien' vond hij je toen al aardig. Hij vroeg' 1 me, wat je deed en zo. Ik zei, dat je gewoon thuis was en voo&, zorgde. Hij is een wonderlik Leeft voor zijn werk". „Wat doei-ie?" „Ook bij de gemeente. T{bÜ de technische dienst. Goeie lE** hij studeert nog steeds. Hij pf- kundig opzichter worden, zie Aaltje draaide zich om en rand van de aanrecht zittenw^ ook op het gemeentehuis, hè?\ee<l je daar voor werk?" „O, van alles. Ik was bij fcvol- I kingsregister. Veel tikwerk e'. i „Daar heb je onze Wim lerennen' f hè?" I - Ze knikte en wierp de sigarapeuk met een sierlijke boog naariü^' „Eerst vond ik hem maar een ePWvls jong. Hij leek zo'n dooie. Kei naar de meisjes, zoals de and^rj op het feestavondje van de penti®®^" f vereniging zaten we samen .tv zelfde tafel. En toen viel hijtne er& mee. Hij zat vol grappen". Aaltje knikte. „Ja, zo wasjle ook altijd". I ivaat Ik „Nou, en na afloop bracht-ie' huis. En bij de deur zoende K tïie' was echt nijdig, want ik was hel^^^ niet zoenerig aangelegd. Ik we best, dat ik tegen hem zei: daar is het jullie om te doen, Aaltje iaoiltè. „9 hurfIViij antrrcöï'd op, f1 j 1

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3