Cjrocn ^imrLrJexels in het hart-, ,Doen kunnen we alles - maar dan ook alleen allen samen Paasvakantie met zonneschijn Bronchi letten Aaodeelhouders van de N.V. TESO, J. JN, BRUIN IJDAG 27 APRIL 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 76M COURANT N.V. tJi. Langcreld de Rood Boek-, Kantoorboek- en Fotehnodel Handelsdrukkerij i Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. M58 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coop. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 cL incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. Op 30 april a.s. zal ook Texel het -jarig huwelijksfeest van ons Konink je Paar op uitbundige wijze vieren. dorps-, buurt- en feestcommissies 'bben zich al enige maanden lang op ze viering voorbereid. Het resultaat in deze voorbereidingen treft u elders dit blad aan in de uitvoerige feest- ■ogramma's voor deze dag. Gaarne zou ik van de mi] geboden elegenheid om ter gelegenheid van ;ze festiviteit een kort woord voor de ïxelse Courant te schrijven, gebruik illen maken om enkele in dit kader ïlangrijke punten onder uw aandacht brengen. Een feest kan slechts algemeen ge- ierd worden, wanneer ook ieder de elegenheid heeft daaraan deel te ne- ïen. In de eerste plaats zou ik dan ook raag op de werkgevers en de midden- tand een beroep willen doen om op eze dag de zaken te sluiten en het per- oneel vrijaf te geven Aldus wordt een >der in staat gesteld aan de viering eel te nemen, er een steentje aan bi] e dragen of te delen in de algehele eestvreugde. In de tweede plaats vestig ik gaarne iw aandacht op de feestmarkt te Den lurg, waarvoor krachtens een besluit ■an Burgemeester en Wethouders de lormale markt heeft moeten wijken, als iet ware om u er van te overtuigen, lat het hier geen feestelijkheid betreft, welke tussen de normale bedrijvigheid ioor kan worden gevierd, maar wel de viering van een heugelijk feit, dat waard is, dat wij er ons allen gedurende de gehele dag mee bezig houden en op bezinnen. De feestmarkt wordt een specifieke jeugdmarkt, waarin ook de jeugdorganisaties een belangrijk aan deel nemen. Middels deze jeugdmarkt zal tevens het Texelse aandeel in het Nationaal geschenk aan het Koninklijk Paar wor den bijeengebracht. Het lijkt mi] nuttig ter voorkoming van misverstand enigs zins dieper op deze nationale actie in te gaan. Het Nationaal geschenk zal worden aangewend voor de aankoop van een tweetal terreinen, waarop in de toekomst jeugdcentra worden gesticht. Voor dit doel hebben H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins reeds een aanvangs- kapitaal ter beschikking gesteld. Het door het Nederlandse volk bijeen te brengen bedrag zal aldus een blijk van verbondenheid van ons volk met het Oranjehuis tot uitdrukking kunnen brengen en daarnaast tevens een alles zins lofwaardige doelstelling, n.l. de bevordering van het jeugdwerk, kun nen mogelijk maken. Gaarne beveel ik deze feestmarkt en de doelstelling welke er door gediend wordt in uw aandacht aan. Ik hoop zeer dat deze jeugdmarkt enerzijds een waardige jeugdmanifestatie en een de monstratie van jeugdige overmoed zal mogen zijn en anderzijds dat u aldus op deze feestelijke en speelse wijze bereid zult zijn uw steentje bij te dragen aan het Texelse aandeel in het Nationale geschenk. „Doen kunnen we alles - maar dan ook alleen allen samen", aldus sprak H.M. de Koningin in 1953 tot de Neder landse jeugd. Dit devies zult u ook op de herinneringstegels aantreffen, welke op de feestmarkt verkrijgbaar zullen zijn, maar daarnaast kan het ook toe passelijk geacht worden op de komende feestviering in algemene zin. Nog te weinig wordt beseft hoeveel voorberei dingen een dergelijk feest van de ver schillende comité's vraagt en hoe men op zulke dagen vaak bij de organisatie van tal van onderdelen met een tekort aan medewerkers te kampen heeft. Moge ik daarom tenslotte een beroep op u doen om op deze dag (of voor een gedeelte daarvan) uw diensten eens aan de verschillende dorps- en feestcom missies aan te bieden. Geen betere ma nier om het feest echt mee te beleven! Wellicht blijft dan dank zij uw mede werking tevens de veelal gebruikelijke en ongerechtvaardigde kritiek achteraf achterwege. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. Duizenden toeristen brachten bezoek aan het eiland T E.S.O. heeft ruim 1000 personenauto'» vervoerd Texel kan weer spreken van „drukke paasdagen". De belangstelling voor het eiland is weer buitengewoon geweest. Reeds donderdag kwamen de toeristen in groten getale naar Het Gouden Boltje. Het vervoer van auto s met de N.V. T E S O was donderdagavond reeds een probleem. De Dageraad was nog niet terug van de jaarlijkse onderhoudsbeurt in Amsterdam en de overige schepen hadden tot tegen middernacht druk werk de tocristenstroom te vervoeren. Om vier uur 's nachts kwam De Dageraad in de haven terug, sodat vrijdag het vervoer vrij normaal was. De V.V.V.-kantoren op het eiland hebben donderdag en vrijdag het meest» werk verzet Gelukkig konden alle toeristen, die onaangemeld het eiland be zochten, logeergelegcnhcld vinden. De grote stroom kwam ook deze Paasdagen weer uit Duitsland. In tegenstelling tot vorig jaar hadden de buitenlandse gasten nu langer va kantie, want de meesten arriveerden donderdag Velen hebben, vooral za terdag, een bezoek aan het strand ge bracht De beide paasdagen was het niet direct strandweer, zodat men zich in bos en duinen moest vermaken. Dat hebben de toeristen weer ruimschoots gedaan, want tweede paasdag was het in de omgeving van de Fonteinsnol zo druk, dat de auto's met moeite vooruit konden. Maar er hebben zich tijdens de drukke paasdagen geen ernstige ver keersongelukken voorgedaan. Het aantal auto's, dat door de N.V. TESO werd overgezet is weer hoger dan Pasen 1961. Van vrijdag tot en met maandag werden er 1083 personen auto's vervoerd. Het personeel van de TESO heeft weer alle service verleend. Tweede paasdag had men 's middags met een zodanige lage waterstand te kampen dat de veerboot „Koningin Wilhelmina" vast liep Hierdoor kwam er vertraging in het vervoer van auto's, maar alle toeristen, zij het wat later dan was gepland, zijn toch weer in Den Helder aan wal gezet. Niet alle toeristen werkten echter mee aan een vlot vervoer, want een aantal autobe zitters heeft zich niet gehouden aan de reservering. In de morgenuren van de tweede paasdag waren er nog diverse plaatsen beschikbaar op de schepen, maar vermoedelijk door het mooie weer liet men verstek gaan. Jammer voor die automobilisten, die reeds zondag avond hun wagen naar Den Helder hadden overgebracht; zij hadden dit zeker graag de tweede paasdag 's mor gens gedaan. Wandeltocht De vijfde vogelwandeltocht is een succes geworden. Bijna duizend wande laars hebben zich tweede paasdag aan de start gemeld. „De Duinkanters", de wandelsportvereniging van Den Helder, die in samenwerking met de V.V.V.- „Texel" de tocht had georganiseerd, kan met voldoening teregalen op dit evenement. Uit alle delen van het land, en ook uit het buitenland, waren de wandelaars gekomen. Vierhonderd Texelaars hebben, hetzij tien, vijftien of vijfentwintig kilometertjes getippeld. Reeds kort na het middaguur zagen wij verschillende eilandbewoners met aen mooiste plekjes van het «iland waren medaille rondstappen. De tocht was weer leuk uitgezet. De in de route opgenomen. Jammer wa» het dat een der deelneemsters met een beenbreuk naar huis moest. Het Hei deree meisje stapte plotseling uit de groep vandaan en kwam in aanraking met een personwagen, bestuurd door de heer G. Bakker van de Groeneplaats. Een gebroken been was het gevolg van deze onvoorzichtigheid. Ook de wandelaars hebben genoten van het mooie weer en met gebruinde gezichten trok men in de namiddag weer op Oudeschild aan. Auto geleend Wi] schreven reeds dat er zich geen ernstige verkeersongelukken hebben voorgedaan op het eiland. Toch werd in De Koog de Rijkspolitie geroepen. Niet voor een verkeersongeval maar voor het „lenen" van andersmans auto. Tot nog toe onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de auto van de heer J. Jellema aan de Badweg ge bruikt. De wagen was niet afgesloten en voorzien van contactsleuteltje. De chauffeur was niet best thuis achter het stuur, want op de hoek van de Bosweg-Mienterglop werd de wagen later gevonden. De schade was niet ge- ring. Val op het strand Op het strand werd een wielrijder gewond Deze wielrijder had veel be langstelling voor een groepje wande- ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWUK I ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen H. DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tol zondag 24 uur) Zr. RIETVELD De Cocksdorp. tel (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) AAN DE PLEEGOUDERS DER AMBONNESE KINDEREN Wanneer U dit berichtje leest, zijn Uw pupillen reeds een week bij U, en nog enkele dagen en zij zullen weer naar hun woonoord vertrekken. Om daar maar mee te beginnen, zij hopen op 1 mei a.s., dus a.s. dinsdag weer naar huis te gaan. Willen de pleeg oudere, die wonen in: Den Burg, Den Hoorn, De Waal en De Koog er voor zorgen dat de kinderen des morgens om 9.30 uur aanwezig zijn in de Jeugdher berg „Panorama" op de Hogeberg? De pleegouders, die wonen in: Oos terend, De Cocksdorp en Zuid-Eierland, willen die er voor zorgen dat de kin deren des morgens om 9.30 uur aanwe zig zijn in het gebouw voor Chr. Be langen te Oosterend? Voor Uw mede werking in deze onze hartelijke dank. Wij willen U nu reeds onze dank be tuigen dat U weer in zo'n groot getal deze kinderen hebt willen opnemen. Zij zullen er U dankbaar voor zijn. U hebt hen dankbaar gestemd doordat U ze hebt willen opnemen. Ze hadden het vorig jaar zo prima gehad dat zij er zolf weer om gevraagd hadden naar Texel te mogen. Aan hun wens hebt U volftaan. Daar zijn ook wij als organi satoren erg dankbaar voor. Nu moet er tot slot nog iets recht gezet worden, n.l. het ongeduld van de pleegouders bij het afhalen van hun pleegkind. Dat is inderdaad niet naar wens verlopen. Punt 1 was, dat de boot een vertraging had van ruim een half uur. Daar stonden wij machteloos te genover Wij weten nu eenmaal alle maal dat wachten geen prettige bezig heid is, en gauw verveeld. Ten tweede moest mevr. Veldwisch die dag nood zakelijk weg en de heer Veldwisch was mee om de kinderen te halen. Alleen de assistente was aanwezig. Vandaar dat de ontvangst van de pleegouders niet was zoals we dat vorig jaar gewend waren. Onze reis van Huizen naar Den Helder was ook niet zo prettig daar er vele kinderen wagenziek waren. Daar om willen wi] hier gaarne met nadruk zeggen, dat organiseren niet zo moeilijk is, en het uitvoeren evenmin, maar dat de omstandigheden vaak van dien aard zijn, dat organiseren en uitvoeren uit de hand lopen. Hoe het ook zij, wij zul len ons nimmer op de borst slaan, maar kunnen alleen maar zeggen: wij hebben getracht het zo goed mogelijk te doen met alle lasten van dien. Wat het allervoornaamste is, is dat Uw pleegkinderen het naar hun zin hebben gehad, dat U hen iets hebt kun nen geven van Uw warmte daar zij warmte gewend waren en in een koud Nederland moeten verblijven. Dan moet U een bevredigend gevoel hebben, en zal er voor U en ons maar één wens overblijven: vrij hopan dit volgend jaar weer te doen. laar» en hij keek niet voor zich. Hier door kwam hij met het rijwiel te vallen en met zijn hoofd in aanraking met een blok beton. Met een ernstige hersen schudding werd hij later per ambu lance-wagen naar het ziekenhuis ver voerd. Elders kwam een bromfietsberijder in aanraking met een groepje padvin ders. Hier werd de schade beperkt tot kleerscheuren en enkele schrammen Rondgang Gidsenband De tweede paasdag heeft de meisjes- drumband van de Gidsen een tocht door Den Burg gemaakt. Ook kapelaan Stam was aanwezig om zijn schepping te zien marcheren. Toeristen en eilandbewo ners hebben dit optreden van de gid senband zeer gewaardeerd. De komen de dagen zullen wij de band nog diverse malen kunnen bewonderen, want ook met de komende feestdagen zijn rond gangen gepland. De padvinders hebben gezamenlijk Sint Joris gevierd. De vlaggemast was opgetrokken op de puinhopen van het oude raadhuis aan de Vismarkt. Daar is het overigens niet zo erg prettig ver blijven, Tientallen ratten vertoeven nog onder de resten van het oude gebouw. Bewoners van de Binnenburg houden angstvallig de deuren gesloten. De Paasdagen behoren weer tot het verleden, maar ook dinsdag zagen wij nog diverse gasten wandelen. Wordt het toeristenseizoen verlengd? HALF JUNI OPENT DE HEER P. SWARTHOF EEN MIDGETGOLFBAAN TE DEN BURG „Wat komt hier?" Deze vraag hebben in het verleden honderden de heer Swarthof gesteld. Met dat „hier" werd dan bedoeld het pand naast de lunch room van de heer Swarthof. Gok wij hebben in het verleden dit gevraagd. Toen men het pand begon af te breken hebben wij deze vraag herhaald en kregen als antwoord: „Wij gaan hier een midgetgolfbaan aanleggen". Deze week hebben wij dit prachtige plan voor Den Burg op kaart gezinen. Deze golfbaan zal zeker in een be hoefte voorzien. Toerist en Texelaar zullen menig baantje tikken. Naast het cafetaria van de heer Swarthof in de Weverstraat zal men een gedeelte van de baan kunnen zien. Het hele object zal reiken tot aan het Achterom. Turnkring Eefde te Zutphen zal het geheel aanleggen. De tuin zal van diverse bloemen en planten, bomen en heesters worden voorzien, zodat het ge heel een bijzonder aardig karakter zal krijgen. Ook de verlichting zal aan de sfeer worden aangepast. Een open haardvuur zal zelfs in de tuin niet ont breken en men kan er ook vertoeven aan een vijvertje. De baan zal worden ingericht met achttien holes en deze zijn vervaardigd van eteinit. De attrac ties op de verschillende holes zijn stuk voor stuk aantrekkelijk. Ook het huidige pand van de heer Swarthof zal wijzigingen ondergaan Aan de kant van de golfbaan zullen enige ramen komen en de achterzijde van de zaak wordt uitgebreid Het is niet uitgesloten dat in de winter de heer Swarthof zijn accommo datie beschikbaar zal stellen voor ver enigingen. De oude bomen voor het pand zijn verdwenen en er zijn vijf nieuwe linde bomen voor in de plaats gekomen. Dit geeft de Weverstraat weer het oude karakter van vroeger. De heer Swarthof hoopt zijn midget golfbaan half juni in gebruik te kunnen nemen. In de recreatiesector mogen wij een dergelijke golfbaan zeker een voor uitgang noemen. RHEUMABUREAU Dr. v.d. Berg houdt de le vrijdag, 1 mei, spreekuur. WOONPLAATS VAN DE ALBERT LOETHOELI-STAM FEESTELIJK IN GEBRUIK GENOMEN Tweede Paasdag is de prachtige hut van de nog jonge Texelse Albert Loethoeli-stam door Pastoor Persoon feestelijk geopend. Voor deze opening bestond grote belangstelling. De Ver kenners van de Sint Jeroengroep heb ben sinds kort ook een voortrekkers- groep en deze mannen hebben een eigen home geschapen. Vakmensen zijn er niet aan te pas gekomen, maar het doet zeker niet voor vakwerk onder. Alles is even mooi geworden in de oude Paardestal. Om te beginnen werden de vlaggen gehesen. Hierbij waren ook aanwezig de beide kapelaans en de oud-Texelaar kapelaan Suidgeest, de heren Gerrits en Zoete van de Zwalkers en een eer waarde Broeder Aubaas uit Alkmaar. Na dit plechtige moment werd in het gebouw de deur van de stamhut ge opend door Pastoor Persoon. Met een ferme trap werd de deur ontsloten. In een feestelijk versierde speelruim te werd hierna de koffie gebruikt. Pastoor Persoon sprak als een echte oud-aalmoezenier tot de voortrekkers. „Voortrekker zijn wil zeggen: Dienen. Wat kunnen wij doen voor elkaar en voor de gemeenschap". Na de woorden van Pastoor Persoon bleven de genodigdert nog geruime tijd in feestelijke stemming bijeen. OVERDENKING: „LEVEN UIT DE GEEST" Meer en meer wordt in onze dagen zichtbaar dat de levensstijl en levens beleving van de jongere generatie ge heel anders is dan bij de ouderen. Het contact is niet meer zo maar te leggen. De jongeren doen tegenwoordig allerlei dingen, waarvan de ouderen zeggen: zoiets deden wij vroeger nooit. De ouderen leefden veel meer uit een bepaalde fatsoenssfeer: dit mocht, »n dat mocht niet! Maar waarom mocht het een en het ander niet? Dat hadden we van onze ouders afgezien. Tucht in huis, in school waren de pijlers der samenleving. Tegenwoordig is dat anders. Met de tucht is de vanzelfsprekendheid wegge vallen, waarmede jongeren de levens stijl van de ouderen moesten imiteren, nadoen. Ze zoeken naar hun eigen le vensstijl. En met het uitproberen van de mogelijkheden botsen zij tegen het gehele systeem van adat, van gewoon ten die de ouderen „normaal" vinden. Maar waarom is dit ene normaal en het andere niet. Kunnen de ouderen „waar-maken" dat hun levensstijl „goed" is. Of nemen zij zonder meer aan dat de overgeleverde „fatsoensbe grippen" van hun ouders en groot ouders „goed" waren. Is een levensstijl, hoe goed dan ook, werkelijk „goed" als we zelf de inhoud ervan niet weten te vullen, en het al leen maar als „vorm" overnemen? Bewust leven wil zeggen: naar buiten toe laten zien in levensstijl wat er in wendig in iemand leeft. Dat is niet zo gemakkelijk. Dat vraagt moed en innerlijke discipline. Geen „kadaver-discipline" maar een echt, aanvaarde, mogelijkheid om je zelf in nerlijk en uiterlijk één te weten. Voor Christenen is dit bekend. Mis schien moet ik wel erbij zeggen: althans in theorie. Maar vanuit de bijbel weet de gelovige dat zoals Paulus het in de Galatenbrief zegt Niet ik leef meer, maar Christus leeft in mij. In deze woorden wordt subliem weer gegeven, dat het leven vanuit het ge loof alleen dan zinvol wordt, wanneer ons leven naar buiten toe de weerspie geling is van de waarheid die in ons geopenbaard is. Dat vereist de reeds eerder genoemde moed en ook discipline. Jezelf, gekrui sigd weten, om „nieuw" te zijn. Dat eist het geloof, ons geschonken. Dat eist ook de wereld om ons heen. H. v. B. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 18 tot en met 25 april 1962 Geboren: Antonis Gerrit, zv. Harrie J. Arnout en Gerritdina H. Jonker; Belinda Sophia, dv. Rudi Veenstra en Geertruida Arp. Cornelis, zv. Cornolis van Lie re en Anna Eelman. Ondertrouwd: Johan Cornells Ernst Vellinga en Tinie Grietje Irene Beum- kes; Arie Brans en Aafke Huitema. Overleden: Gerrit Bakker, oud 32 jaar, echtgen. van Anna C. de Grave; Elisabeth Adrians Langeveld, oud 80 jaar. PADVINDERS MAKEN ZICH GEREED VOOR DE FEESTMARKT De Kabouters van De Zwalkers wor den er aan herinnert, dat zij zaterdag om drie uur in het troephuis worden verwacht voor het gereedmaken van de feestmarkt. De Welpen en Verken ners ontvangen instructie op d© gewone avonden. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 24 april 1962 2 koeien 650—850; 2 kalveren 90110. breng op 3 mei a.§. Uw •tam uit voor Commissaris op Hierboven de voortrekkers in vol tenue: Hopman Sleyderink, Jan Witte, Br Apolonlus, Wlm Jas en Piet Beers Voortr. gasten, Wim Dernison; 2de rg: Theo Tunmer, Dick Graaf, Kmc ran Heenvaarden, Niek Ran en Hans de Ruyter.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1