Cf roen 2 Twartsjexelsin het harL, a Koninginnefeest op Texel Texels Raad bijeen U- L. O. VRIJDAG 4 MEI 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7656 6' COURANT Uitgave N.V. r.h. Langeveld de Root) Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleeo bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwarF8 -j- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm111 Woensdagmiddag kwam Texels ge meenteraad bijeen in het Polderhuis. De agenda voor deze vergadering was uitgegroeid tot 31 punten hetgeen de raadsleden niet verhinderde om 2.40 uur vol moed aan deze „kluif" te be ginnen. In een vlot tempo werd de agenda afgewerkt. De genoemde uit breidingsplannen ondervonden alle in stemming van de raadsleden. Begonnen werd met een ingekomen schrijven van de heer J. J. Westdorp. lid van de raad. De heer Westdorp had de vraag gesteld of het juist was dat in plaats van vier woningwetwoningen zes bejaardenwoningen gebouwd zullen worden. Vier te Oosterend en twee te De Cocksdorp. Gezien het gebrek aan woningen voor leerkrachten in De Cocksdorp stelde hij voor er vier te De Cocksdorp te bouwen en in Oosterend twee. Burgemeester De Koning deelde mee, dat hij het bezwaar van de heer West- dorp aanvaardbaar achtte en de raad voorstelde om een gehele wijziging in het bouwprogramma aan te brengen. Voor het jaar 1962 heeft de gemeente Texel een bouwvolume van veertien woningwetwoningen toegewezen gekre gen, waarvan er tien ter gedeeltelijke ontruiming van de Vogelmient te De Koog. Het ligt in de bedoeling in totaal 12 bejaardenwoningen te bouwen, te weten acht te Oosterend en vier te De Cocksdorp. Het voornemen bestaat het restant van dit volume t.w. 6 woning wetwoningen te doen bouwen te Den Burg door de woningbouwvereniging. Uit het bovenstaande blijkt, dat B. en W. met het schrijven van de heer West dorp akkoord gaan. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Daalder op, dat hij ook in de an dere dorpen graag bejaardenwoningen gebouwd zag Een zwembad Er was een schrijven binnengekomen van de Bond van Plattelandsvrouwen met het verzoek om spoedig een zwem bad op het eiland te verwezenlijken. Diverse vrouwenorganisaties hadden dit schrijven ondertekend. Burgemeester De Koning verklaarde hiermede zeer ingenomen te zijn. Het toont de activi teit van de Texelse dames en tevens de noodzakelijkheid van een dergelijke in richting. Met algemene stemmen werd be noemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school te De Koog, mej. A. Schut. Aan een der lokalen van de o.l. school te De Cocksdorp zal een opbergnis wor den gebouwd. Een post van ƒ3500, werd door de raad goedgekeurd. Tevens gaf de raad haar fiat aan het voorstel diverse lokalen te voorzien van nieuwe vloerbedekking. Dit zijn; vier lokalen van de o.l. school te Oudeschild, 5 te Den Burg, 3 te Oosterend en 1 te De Cocksdorp Ook van bijzondere scholen zullen lokalen worden verbe terd' 1 lokaal van de St. Jozefschool te Den Burg, 4 lokalen van de school voor C.V.O. Den Burg en 3 lokalen van de school met de Bijbel te Oosterend. Te vens zullen diverse scholen van nieuwe tafels en stoelen worden voorzien, ter vervanging van verouderde banken. De verlenging van een termijn van bewoning van de onbewoonbaar ver klaarde woning Gasthuisstraat 24, Den Burg, werd behoudens de stem van de heer Smit aanvaard. De heer Smit zou gaarne zien dat de huidige bewoners spoedig een ander onderkomen kregen. Voor de bejaardenwoningen te De Cocksdorp zal de gemeente een perceel grond kopen van de heren C. Zuidema, De Cocksdorp, en M. Zuidema te Schoorl Het perceel ts gelegen aan de Dorpsstraat te De Cocksdorp en is onge veer 720 m2 groot. De gemeente zal eigenaar worden voor 2520, Met de heer W. G. Commandeur te Den Hoorn H 10a, is overeenstemming bereikt omtrent aankoop van enige per celen grond aldaar; de grond is nodig voor het uitbreidingsplan. Het perceel is groot 2.64.40 ha. en de gemeente wordt eigenaar voor ƒ26.440, De heer E. Vlessmg zal eigenaar wor den van een perceel grond aan de Ele- mert, groot 603 m2 voor een bedrag van ƒ11.025,Dit perceel is bestemd voor woningbouw Vervolgens kwam de begroting 1962 aan de orde van „Het Witte Kruis - Texel". De heer Van der Vis wilde gaarne opheldering van de post „alge mene kosten ƒ3500, Na onderzoek kon de voorzitter be kend maken dat dit o.a. betrof het salaris van de administrateur, secreta ris, portokosten en kosten vergaderin gen. De heer Van der Vis en ook de overige raadsleden gingen met de be groting akkoord. Vier agendapunten betroffen „Wijzi ging begroting". De heer Van der Vis wilde gaarne weten hoe het kwam dat diverse prijzen van werken niet klop ten, en er steeds weer posten overschre den werden. De voorzitter was van mening dat dit niet te voorkomen was. Er stond o.a. een post op voor verho ging riolering. De heer Roeper deelde mee, dat het hier om verbeterd mate riaal ging. De heer Daalder bracht in dit ver band de riolering van Oosterend naar voren. Straks zullen de straten moeten worden herzien. Er moeten ongetwij feld diverse partijen straatstenen wor den afgekeurd. Ook hier zal dus be grotingoverschrijding plaats moeten vinden. De heer Daalder hoopte wel dat de bestrating meteen goed zou worden uitgevoerd. De 98e wijziging in de gemeentebe groting betreft exploitatie gedeelte Noordzeestrand. De geraamde kosten voor dit doel ad. ƒ16.400,worden naar aanleiding van de door Ged. Sta ten gemaakte opmerkingen voor het jaar 1962 ƒ10.900,verlaagd. Het be treft hier de strandbeveiliging bij paal 28 en paal 9. De heer Westdorp stelde de vraag of het wel mogelijk was, nu daar geen beveiliging komt, een tele foonpost aan te brengen. Waarschijnlijk is dit wel mogelijk, aldus de voorzitter. U itbreidingsplannen Over de uitbreidingsplannen werd minder gesproken dan wij uiteindelijk hadden verwacht. In het geheel stemde de raadsleden met de wijzigingen in. Alle bezwaarschriften werden door de raadsleden ongegrond verklaard. De heer Daalder maakte de opmer king of het juist was om aan de rand van de Wilhelminalaan „dure" bunga lows te bouwen. Als daar geen liefheb berij voor is wat dan. Dan is er altijd nog een wijziging mogelijk, aldus de voorzitter. De heer Keijser achtte deze plaats voor dergelijke woningen minder ge schikt in verband met de Noodslacht- plaats. Mevr. Vrijdag-Keijser vond het wat vreemd dat de stedebouwkundige de bezwaarschriften van eilandbewoners moest beoordelen. Burgemeester De Koning antwoordde hierop dat ook B en W. de bezwaar schriften beoordelen, maar dat het bu reau van de stedebouwkundige meer met het bijltje hakt. De heer Van der Kooi was doordron gen van de noodzaak van het uitbrei dingsplan, maar hij was toch bang dat de bezwaren van de bewoners zonder meer werden weggewuifd. Wij mogen deze klachten niet te licht opvatten. Spreker noemde het bezwaar van de dames Jansonius, waarop de heer Hin antwoordde, dat de dames reeds bij de aankoop van het pand hadden kunnen zien welke plannen er waren. 1 Toch meende de heer Van der Kooi dat er zoveel mogelijk rekening diende te worden gehouden met de gemaakte be zwaren. Burgemeester De Koning: Licht beoordelen wij de bezwaarschriften ze ker niet. Wij adviseren nog vele be langhebbenden een bepaalde weg te bewandelen. Zo ook zijn diverse Texe laars verzocht de bezwaarschriften nader te omschrijven Daarbij komt dat niemand kan zeggen, dat B. en W. een volmaakt plan ter tafel brengen. Het is onmogelijk te zeggen of alle plannen zullen worden uitgevoerd, dat zal de ontwikkeling uitwijzen. De heren Veldstra, directeur gemeen tewerken, en de heer Oskam gaven diverse toelichtingen op de uitbrei dingsplannen. In Den Hoorn zijn reeds enkele bezwaren afgewend, omdat daar een regeling is gteroffen met het ge meentebestuur. Ook over de mogelijkheid van grond verwerving werd nog gesproken. De heer Roeper deelde mee, dat veel rui ling niet meer mogelijk is, daar de grond „op" is. Ook over de plaats van de rioolzuivê- ring werd door de raadsleden gespro ken. De heer Van Leeuwen had be zwaar gemaakt tegen het ontwerp- uitbreidingsplan bij 't Horntje. Daar is enige wijziging in gekomen. De raads leden hadden echter bezwaar tegen de plaats waar de rioolzuivering in de verre toekomst moet komen. Toch werd deze wijziging aanvaard met die restric tie, dat B. en W. zich zullen laten advi seren door deskundigen. Rondvraag Na de lange rustperiode van de raad was er voor de rondvraag weinig be langstelling. De heer Keijser opende de rij van vragenstellers. Er werd hem nogal eens gevraagd naar de plannen van het nieuwe raadhuis Is het niet mogelijk om via de pers, aldus de heer Keijser, daar iets van de publiceren. De burgemeester deelde mee, dat juist gisteren een derde wijziging was inge zien en dat er wederom wijzigingen wa ren aangebracht. Wel hoopte de voor zitter dat het op de begroting van 1963 kon worden geplaatst. Als de plannen zover zijn zal de pers zeker worden in gelicht. De heer Westdorp had diverse vra gen. Hij was van mening, dat de perso neelsbezetting bij gemeentewerken te gering was. De onderbezetting is zicht baar aan de wegen en plantsoenen. Hij stelde het aantrekken van meerdere arbeidskrachten voor, maar de voorzit ter deelde hem mede, dat dat ook be taalbaar moest zijn. Er is op heden een hoeveelheid werk, die zich samenbun delt, misschien dat er straks iets ver ruiming komt. B. en W. weten dat er Maandag heeft heel Texel Konin ginnefeest gevierd. De weersomstandig- hden waren van dien aard. dat moppe ren overbodig was. Een stralende zon was op ieder speelterrein aanwezig. In iedere dorp was muziek en overal wap perde de Hollandse driekleur. Reeds vroeg in de morgen was er te Den Burg muziek van de toren en de vrolijke klanken waren in verre omtrek te ver nemen. Het is jaren geleden, dat Texel zo massaal feest heeft gevierd. Overal kinderspelen en ook feesten voor de ouderen, 's Avonds had de jeugd de onvervangbare Meierblis. Op alle pun ten zag je een rode gloed omhoog stij gen en de jeugd had druk werk om de aardappelen te poffen. Er was ook een groep jongens die diverse vaten olie op de kop had getikt. In een diep gat wer den deze vaten gerold en men wachtte daarna tot de vlammen hoog oplaaiden. Te Den Burg hebben 's morgens ver schillende verenigingen deelgenomen aan het defile. In het park kwam men daarna bijeen en zong men, na het Wilhelmus, gespeeld door het fanfare, en de woorden van burgemeester De Koning, enkele volksliederen. Burgemeester De Koning memoreer de, dat de Koninginnedag van dit jaar een dubbele betekenis had. In de eerste plaats de verjaardag van Hare Majes teit en in de tweede plaats de viering van het vijfentwintig-jarig huwelijks feest. Hij hoopte, dat de jeugd het op waardige wijze zou vieren en dat men alom zou genieten Om half elf opende Texels Eerste Burger op officiële wijze de feestmarkt. Om tien uur hadden alle deelnemers bij de organisatie hun plaats vernomen en werd met man en macht gebouwd. Bur gemeester De Koning hanteerde de marktbel en spoedig daarna zag men bloemenmeisjes bloemen opspelden. Dit was een leuke attractie van de ULO- leerlingen. Zij hadden ook een stand met luchtballonnen en andere feest artikelen. Men kon schieten en men kon zich ook de toekomst laten voorspellen. De padvinders waren ook actief en jeugdverenigingen uit de buitendorpen waren echte standwerkers. De aankle ding van de markt was zeer fees telijk. Rond de kramen waren span doeken getrokken en dit gaf een be sloten geheel. Aan belangstelling heeft het niet ontbroken. Honderden Texe laars hebben een rondje over de feest markt gemaakt en een ieder was vol lof. In de namiddag vonden op het ge meentesportveld de kinderspelen plaats. De dames en heren van het onderwijs, geassisteerd door leden van oudercom missies en andere hulpkrachten hebben de kinderen een onvergetelijke middag geboden. De spelen die waren uitgezet, verliepen allen zeer vlot. De volksspelen waren ook in trek. Het touwtrekken onder de tobbe was weer een ouderwetse attractie. Het is alleen jammer, dat het publiek zo moeilijk achter de touwen te houden is. Dit is voor de organisatoren zeer lastig. een onderbezetting is. Deze ligt bij alle afdelingen. Voorts wilde de heer Westdorp weten of er liefhebberij bestaat om woning wetwoningen te kopen. De voorzitter deelde mede, dat er zes aanvragen zijn en dat hierover nog onderhandelingen gaande zijn. Ook achtte de heer West dorp het nodig dat niet alleen de Vogel mient wordt ontruimd, maar dat in de toekomst ook de Zweedse woningen worden ontruimd. Mevrouw Koning-Bruin attendeerde B. en W. op de slechte riolering in de omgeving van de Havenstraat te Oude schild De voorzitter was van mening, dat de riolering in Oudeschild was af gerond. Het zal worden onderzocht. Het Koger raadslid, de heer Van der Vis, stelde een vraag over de plannen in De Cocksdorp. Prof. Bruin was juist dezer dagen met een plan op het ge meentehuis verschenen. De voorzitter was echter van mening, dat deze plan nen zeer traag tot stand komen. Hij betreurde dit zeer, want er verstrijkt steeds weer een geheel seizoen, waarop Van der Vis antwoordde, dat er nu al lange tijd 10 ha. grond renteloos ligt. De heer Van der Vis bracht ook de ver lichting aan de Pontweg naar voren. Hier is alles nog steeds nacht. Ook was hem ter ore gekomen, dat een nog be trekkelijk nieuwe paal in Oudeschild was vergaan. Dit zal worden onder zocht. De heer Daalder zou gaarne zien, dat de Texelse middenstanders in de gele genheid werden gesteld in te schrijven voor de vernieuwing van de schoolloka len. De voorzitter: Zij krijgen de gele genheid, maar wij moeten het werk zo goedkoop mogelijk laten uitvoeren. Ook bracht de heer Daalder de Waal der klok naar vorenB. en W. waren schijnbaar niet op de hoogte van de re paratie, die juist die dag plaats vond. Tot slot verzocht de heer Dros papier bakken de plaatsen in Den Burg. De voorzitter sloot de belangrijke raadsvergadering om vijf uur. Burgemeester C. De Koning tijdens de opening van de feestmarkt Wij misten in de middaguren de vro lijke klanken van Texels Fanfare. Er was wel muziek op het terrein (de ge luidsinstallatie van de firma Agter was prima) maar een fanfarecorps hoort toch bij volksfeesten. Voor het mastklimmen waren 17 deel nemers. De mast was wat te dik en dit was voor vele klimmers een belemme ring. Later zijn de prijzen iets naar be neden gehaald en zo werden er toch nog diverse prijzen uitgehaald. Toen het feest was afgelopen, klom er een knaap van even 9 jaar tot in de top. De jongelui op bromfietsen kwamen ook aan bod. Voor het ringsteken op brommers bestond veel animo. Ook bij deze wedstrijd had men last van het pu bliek en werden de deelnemers gehin derd in het rijden. Voor de leerlingen van de vierde en vijfde klas der lagere scholen was er een knobbeltocht georganiseerd. De padvinderij had een tocht voor de jon geren uitgezet die alle lof verdiend. Zelfs in het Jan Dirkszoord moesten de kinderen hun kunnen vertonen. Ruim honderd kinderen hebben aan deze tocht deelgenomen en zij ontvangen binnenkort een medaille. Een Puzzeltocht op de fiets was uit gezet door de heer Peetom en vele an deren. De start vond plaats bij de ULO- school en ook hier waren meer dan honderd jongeren enkele uren druk bezig. Ook zij ontvangen binnenkort een medaille. De allerkleinste jeugd van Den Burg heeft genoten in Casino van de vele kunsten van Ted Roy. De sprekende pop en de goocheltrucs waren „je van het" voor de kinderen van de kleuter scholen. Zo kunnen wij zeggen dat de feesten te Den Burg naar volle tevredenheid zijn verlopen. Tot slot van de dag maakte de drumband van de gidsen een rondgang door Den Burg. In de zalen werd na afloop naar hartelust gedanst. FEEST TE DE KOOG Het Oranjefeest is ook te De Koog vrolijk gevierd. Het vlaghijsen door de kinderen Hennink en Kingma werd ge volgd door het zingen van ons volkslied door alle aanwezigen, waarna „Adven- do" drie liederen uit Valerius gedenk- klanken ten gehore bracht. De optocht van versierde wagens, fietsen, enz., voorafgegaan door de Sinclair Band, was een mooi geheel. Een ereprijs verwierven Marja Eelman en Ineke Schoo met hun Rickswah, terwijl de kinderen Alkema, Groenhof, Kra mer, Waardenburg en Kuip resp. de le, 2e, 3e, 4e en 5e prijs werd toegekend voor hun wagentjes. De fietsen waren no. 1 Ambonnese meisjes, 2. Saskia Blok v.d Velden, 3. kinderen v.d. Kerkhof. Bij de lopende groepjes, no. 1 kinderen De Jong, en 2. kinderen Hou- wink. Ook de puzzelnt voor jongens en meisjes van 12 - 15 jaar is een succes geworden. No. 1 Nico van Meerten; 2. Fia Kuip; 3. Ria Kuip, 4. Trudie de Jong; 5. Hans Hoep. De kinderspelen des middags verlie pen vlot. Hardlopen met verkleden voor jon gens gaf de volgende prijswinnaars: 1. Arie Rijk, 2. Eberhard Klempt, 3. Willy Schoo, 4. Ruud Kikkert Handicaprace met fietsen: 1. Kees Kuip; 2. Jaap Kuip; 2. 3. Leo Stengeuirs, 4 Jan Wessels. Mannequin-loop voor meisjes: 1 Tineke Hamerslag, 2. Anneke Bakker, 3. Marian Witte, 4. Thea Boersen, 5. Nettie Zoetelief. De Oranjevereniging had goed in de buidel getast, zodat al de winnaars met zeer mooie prijzen naar huis gingen. Voor het tobbesteken voor volwasse nen was maar een matige belangstel ling. Dit was te begrijpen met de lage temperatuur. Slechts 6 jongens konden de moed opbrengen om mee te doen. No. 1 werd H. Witte, 2. Jaap Knol, 3. Wietse Pranger, 4. Kees Duyser. 's Avonds konden de danslustigen OVERDENKING: ONDER DE PARAPLU VAN DE VREES De bekende Amerikaanse theoloog R Niebuhr heeft onlangs in een interview gezegd, dat er een nieuw saamhorig heidsgevoel mogelijk is tussen de vol ken van Oost en West omdat zij aller gelijkelijk met de ondergang door een atoomoorlog bedreigd worden. Samen zitten zij onder de paraplu van de vrees. Dat kan een bepaalde band geven. Een bij-elkaar-horen, omdat hetzelfde ge vaar beide partijen gelijkelijk bedreigt. Als er oorlog komt gaat Moskou even zeker de vernietiging tegemoet als New York. De inwoners van Moskou en New York zitten dan in precies dezelfde dodelijke situatie. Dat kan een soort saamhorigheidsgevoel geven, zegt Niebuhr. Let wel: hij zegt niet dat dit kan verbroederen. Over verzoening en verbroedering praat hij in dat interview niet veel. Dat is voorlopig toch te hoog gegrepen. Daar is de wereld niet aan toe. Als er dan „in vredesnaam" maar een saamhorigheidsgevoel komt! Deze hoogleraar geeft hiermee twee belangrijke gedachten. In de eerste plaats gelooft hij niet in de afschrikwekkende kracht van de atoombom. De bom als „deterrent" (afschrikwekkend middel) is een poli tieke theorie die hij niet ondertekent. Niet het afschrikken, maar de saam horigheid in de angst, zal het moeten doen. Saamhorigheid is in de verte nog familie van verbroedering, verzoening. En van deze krachten is meer heil te verwachten, dan van het angst aanja gen. In de verzoening is het leven. Tus sen God en de mensen, en ook tussen mensen onderling. Een politiek, die het niet van de verzoening verwacht is geen christelijke politiek. In de tweede plaats maakt hij duide lijk, dat de wereld reeds voor de onder gang bewaard zal worden, indien de volken een beetje saamhorigheidsgevoel opbrengen. Saamhorigheid in de angst voor de ondergang is nog geen verbroe dering en verzoening. Maar het is al voldoende om het directe gevaar te keren. Wij zijn altijd gauw klaar om de hemel aan te klagen. Als er oorlog komt, is het Gods schuld. Hij moet het keren. Maar is het niet beter eens te bedenken hoe weinig wijsheid reeds voldoende is om het gevaar te bezwe ren. Vraagt God te veel van de volke ren, als Hij dit vraagt? Om n.l. wat dichter bij elkaar te gaan zitten onder de paraplu van de vrees? D. J. F. HERV. ZONDAGSSCHOOL DE KOOG Alle kinderen worden zondag a.s. om 10 •uur in de kerk verwacht voor een dienst met de ouderen in de gemeente zich vermaken in de „Buteriggel" en „De Toekomst". Het was een vrolijk feest, dat trots de koude, toch in alle opzichten geslaagd is. 30 APRIL TE OOSTEREND Geheel volgens het programma werd de ochtend aangevangen met een rond gang van Excelsior en Drumband over Oost, waar gelijk maar even een sere nade werd gebracht bij de heer T. Brou wer, die 50 jaar vogelwaohter bij Na tuurmonumenten is. De morgen, gevuld met kinderspelen, genoot een goede be langstelling van de ouderen, terwijl de kinderen een goede belangstelling toon den voor de verschillende tractaties. De middaguren werden in beslag ge nomen door Volksspelen, die door het grote aantal deelnemers wel wat langer duurde dan gepland was. Winnaars waren' Ringsteken op bromfiets of motor; 1. Jn. Daalder - Ria v.d. Vis; 2. B. Vla ming Gzn. en echtgenote, 3. Fokke Mul der - Iet Mulder. Estafetteloop: 1. W. de Fijter, A. Koop man, I. v.d. Vis, R. v.d. Vis; 2. Fr, Vis- man, T. Roest, A. Renout, H. Verijzer; 3. W. Eelman, G. Timmer, B Stark, I. v.d. Zee. Koppelrace: 1 M. Trap, L. v.d. Zee; 2. T. de Vries-H. Verijzer; 3. B. Vlaming Gzn. en echtgenote. De prijsuitreiking was aan het begin van het avondprogramma gesteld, waarop dan één uur amateursavond volgde. Greetje en Janny Beijert open de deze avond met zang en gitaar. Willy Beuving, zang, begeleid door Henny Verijzer gitaar waren, evenals de heren De Vries en Dros duo's met een nage noeg gelijkwaardig programma. Op de accordeon bracht de tweeling Tinie en Annie Vonk frisse klanken, vooral bij hun laatste nummer. Een goede waar dering verkregen ook de Teenager Kids Yvonne Roest, gitaar, Ben Roest, bas, en Ton Roest, drum. Het was een ge noeglijk uurtje. Vervolgens werd de muzieknis bezet door Excelsior, die vaderlandse liederen speelde voor de samenzang, terwijl besloten werd met de taptoe. Oosterend heeft deze dag eenvoudig maar waardig gevierd, terwijl de gehele dag steeds een behoorlijke belangstel ling aanwezig was.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1