Cjroen '7jwarL-J"exeh in het harL, Jaarlijkse vergadering van aandeelhouders N.V. TESO 1 mei - dag van de arbeid De heer J. Brommersma tot commissaris gekozen Tarieven personenautovervoer zullen in de toekomst worden verhoogd DINSDAG 8 MEI 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 76. COURANT Uitgave N.V. v.h. Lange veld de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Verschtynt dinsdags en vrtydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlef bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwaU 25 ct incasso. Advertenties: familiebericht' 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct. p. mn DONDERDAGAVOND had in Hotel De Lindeboom-Texel de jaarlijkse aan deelhoudersvergadering plaats van de N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderne ming. Dat deze N.V. een bijzondere positie inneemt in het leven van de eiland bewoners werd weer zeer duidelijk door de aanwezigheid van honderden aandeelhouders. Tot half negen stonden de aandeelhouders in de rij om toe gelaten te worden tot de vergadering. De president-commissaris, de heer C. J. de Lugt sprak een woord van wel kom tot alle aanwezigen en in het bij zonder tot de vrouwelijke aandeelhou ders. Ieder jaar verschijnen er meer dames op de TESO-vergadering. Een woord van welkom sprak hij ook tot de heren Van der Vlies, Noordijk en Beumkes, als oud-medewerkers. In zijn openingswoord herdacht de president de ontvallen personeelsleden, de heren De Waard en Bakker. Beiden zijn op vrij jeugdige leeftijd heenge gaan. Een dankbare herinnering blijft bewaard. Wat het bedrijfsresultaat van onze T.E.S.O. betreft, heeft U kunnen lezen, dat zo ogenschijnlijk weer een zeer be hoorlijke winst is gemaakt, aldus de president-commissaris in zijn openings woord. De grote omschakeling van het bedrijf, die a.s. zomer voor de deur staat, gaat gepaard met enorme inves teringen, waarvoor rente en aflossing in de vorrri van hogere inkomsten nood zakelijk zijn. Het z.g. bruto winstsaldo, dit is de winst vóór afschrijvingen zijn toegepast, zal sterk moeten stijgen. Wij zien ech ter de toekomst in dit opzicht niet som ber in, maar ondanks de grote toename, speciaal van het gemotoriseerde ver keer, dat we via het „Horntje" ver wachten, is het naar onze berekening toch noodzakelijk de tarieven van dit verkeer te herzien. Het ligt echter niet in onze bedoeling de huidige personen- tarieven en vrachtautotarieven te ver hogen. In de vorige jaarvergadering is mede gedeeld, dat de aanbesteding van het Horntje 7 april 1961 en de aanbesteding van de nieuwe veerboot in augustus- september zou plaats hebben. Beide feiten hebben plaatsgevonden, de haven aan het Horntje is inmiddels zo ver ge reed, dat we hopen daar vanaf 1 juni a.s. met onze huidige schepen op te kunnen varen. In Den Helder treft men voorbereidingen voor de bouw van de fuik, maar wij zijn zeer verontrust door het feit, dat met de feitelijke bouw nog steeds geen aanvang is gemaakt, waar door de mogelijkheid zeer groot is dat onze nieuwe veerboot mei/juni gereed is, terwijl er dan niet mee gevaren kan worden. De bouw van de nieuwe veerboot is in oktober 1961 opgedragen aan de Z.S.M. voor de vaste prijs van ƒ5.600.000,—, d.w.z. dat geen verreke ning omtrent loon en materialen achter af nog plaats heeft, dit in afwijking van normale contracten. Wij hebben ge meend, zo vervolgde de heer De Lugt, van een openbare aanbesteding geen gebruik te moeten maken. Door enige werven is op ons verzoek een prijsop gave verstrekt van het te verwerken ruw-staal en hier kwam de Z.S.M. als laagste uit de bus. De diesel-elektrische voortstuwing en de motoren waren reeds eerder door ons aangekocht, zo dat inklusief het casco reeds een be drag van ƒ3.500.000,— vast lag. Wij vonden hierin aanleiding om nader met de Z.S.M. in contact te tre den om tot een vaste prijs voor het ge hele schip te komen. Door het Scheeps bouwkundig Bureau van Ir. De Groot was een zeer scherpe begroting samen gesteld en deze diende als basis voor de verdere onderhandelingen. De N.V. had hierdoor ook de gelegen heid een vaste prijs af te maken en wanneer men bedenkt dat het loonbe drag in het schip verwerkt plm. ƒ2.000.000,bedraagt en dus bij een loonstijging van 10% in de periode dat het schip gebouwd wordt 2 a 300.000 gulden is gemoeid, is het wel belangrijk, gezien ook de financiering, dat een vaste prijs werd overeengekomen. Inmiddels heeft de kiellegging plaats gevonden en vordert de bouw volgens plan. Wat de financiering van het nieuwe plan betreft was de Raad van Commis sarissen enige jaren geleden van me ning, gezien de vermogenspositie, dat het onmogelijk was om zonder over- heidsgarantie voldoende geld aan te trekken, zowel voor het schip als voor de nieuwe outillage aan 't Horntje, van daar dat toen voor een lening van ƒ5.000.000,garantie is aangevraagd bij de overheid. In de tweede helft van 1961 is de N.V. er echter in geslaagd de financiering in de particuliere sector onder te bren gen, zodat geen gebruik behoefde te worden gemaakt van de garantie van provincie en gemeente, die inmiddels was goedgekeurd. De president-commissaris deelde mee, ook in de geest van de aandeel houders te handelen door deze weg te kiezen, hoewel de huidige financiering wel een geldelijk offer eist, maar het voortbestaan van de onafhankelijkheid van TESO is dit ten volle waard. Het verkrijgen van voldoende geld met als achtergrond het kleine risico dragende kapitaal van de huidige TESO is niet zo'n eenvoudige zaak geweest. De bezwaren van de banken betreffen in hoofdzaak de wanverhouding tussen het eigen en vreemd vermogen, een verhouding die op het ogenblik volko men is scheefgetrokken. Mede gezien het feit dat binnen niet al te lange tijd een tweede veerboot met koplading noodzakelijk zal zijn, wil men het bedrijf efficiënt voeren, zijn we al enige tijd bezig plannen te ontwerpen om tot kapitaalsuitbreiding te komen en U kunt dus binnen afzien bare tijd voorstellen onzerzijds tege moet zien voor statutenwijziging. Wij willen deze wijzigingen trachten aan te brengen zonder het huidige karakter en sociale inslag van de TESO aan te tasten. Ik hoop dat U, aandeelhouders en in meerderheid vertegenwoordigend de Texelse gemeenschap, Uw volle steun aan deze plannen zult willen geven, want hiervan is het voortbestaan van onze mooie en vrije TESO afhankeijk, zo besloot de heer C J. de Lugt zijn openingswoord. De heer G. Bakker las hierna de notulen van de vorige vergadering en deze werden onveranderd goedgekeurd. De directeur, de heer P. Sibinga Mulder bracht voor de eerste maal ver slag uit over de gang van zaken in het afgelopen jaar. In een volgend nummer zullen wij het jaarverslag van de direc tie in extenso opnemen. Na het lezen van het Jaarverslag vroeg de heer J. J. van der Vlies, oud- directeur der N.V., het woord. Het ver baasde de heer Van dei Vlies dat de ƒ70.000,die gereserveerd hadden moeten zijn voor het pensioenfonds, in het bedrijf zijn gehouden. U loopt daar mee grote risico's, aldus de heer Van der Vlies. De president-commissaris was van mening altijd aan de verplich tingen te kunnen voldoen omdat er geen concurrentie is. De heer Van der Vlies was het hier niet mee eens, want de N.V. heeft de verplichting voor de gepensioneerden te zorgen als een goede huisvader. Ook de huidige directie gaf de heer Van der Vlies antwoord en attendeerde spreker er op, dat hij zelf het eerste kwartaal van het boekjaar nog had meegewerkt en dat er sinds dien niets was veran derd. De schuld die de N.V. heeft doet de heer Van der Vlies duizelen en hij bleef van mening, dat de reservering had moeten plaats vinden. Ten tweede zag de heer Van der Vlies gaarne dat de winst, die was gemaakt, geheel was afgeschreven op de nieuwe boot. Ook de heer J. N. Bruin was het met de balans niet eens. „U schotelt Uw aandeelhouders cijfers voor die niet van belang zijn.". De heer Th. Hin vroeg na het gesprek tussen de huidige directie en de heer Van dér Vlies even het woord. De heer Hin: Wij leven in een vrij land, maar het is een goede traditie dat de afge treden minister het eerstkomende jaar geen kritiek heeft op de werkzaam heden van zijn opvolger. In de rondvraag antwoordde de heer Van der Vlies hierop: „Ik val de direc tie niet aan, maar ik ben het met het algehele beleid niet eens". Na een levendige discussie en vast- SCHOOLVOETBAL 1962 De loting heeft plaats gehad en het programma is vastgesteld. Knip dit uit jongens, opdat je steeds weet waar en wanneer je moet spelen. We zijn erg nieuwsgierig, welke vier scholen de finale zullen bereiken en waar tenslotte de beker zal terecht komen. De knapen van de Thijsseschool zijn vast besloten alles te geven om de beker definitief te veroveren. Hier volgt het programma voor zater dag 12 mei a.s.: Terrein S.V. Texel: 2.00-2.30 C.V.O. Den Burg-De Waal 2.30-3.00 o.l.s. Den Burg-o.l.s. Oosterend 3.00-3.30 Cocksdorp-C.V.O. Den Burg 3.30-4.00 De Waal-o.l.s. Den Burg 4.00-4.30 Cocksdorp-o.l.s. Oosterend Terrein Texelse Boys: 2.00-2.30 R.K. Den Burg II-Oudeschild 2.30-3.00 R.K. Den Burg I-Den Hoorn 3.00-3.30 Oudeschild-De Koog 3.30-4 00 R.K. Den Burg II-Den Hoorn 4.00-4.30 De Koog-R.K. Den Burg I De tweede ronde vindt plaats op 19 mei. Het programma voor deze dag wordt nader bekend gemaakt. SCHOOLCONCERTEN Op woensdag 9 mei a.s. zullen in „Casino" een tweetal schoolconcerten worden gegeven, resp. aanvangende om 11.30 en 13.30 uur. Uitvoerenden zijn Mevrouw Lea de Boer en Leo Rom- merts. Mevrouw de Boer, die de con- certharp bespeelt, is op het podium een unieke verschijning, omdat zij de enige is, die de liedjes die zij zingt zelf op de harp begeleidt. Geen wonder dat zij dan ook meermalen buiten onze gren zen optreedt. Samen met haar treedt op de bas-bariton Leo Rommerts, die zich zelf op de gitaar begeleidt. Het pro gramma bestaat voornamelijk uit volks liedjes. De kunstenaars treden zowel solistisch als gezamenlijk op. Bij dit concert zal mevrouw de Boer een korte uiteenzetting geven over de harp en de mogelijkheden van dit instrument. Beide concerten zullen ook voor ouders en andere belangstellenden toe gankelijk zijn. Zij hebben toegang via de voorzaal. De entree bedraagt 0,75. Er wordt precies op tijd begonnen. In een feestelijk versierd „Casino" hebben honderden Texelaars dinsdag - 1 mei - de dag van de arbeid gevierd. De avond van de eerste mei is voor vele eilandbewoners een avond van saamhorigheid. Na het openingswoord van de heer D. Dapper was het woord aan de Stem des Volks. Het koor begon met „de Eerste Mei", een lied van Otto de Nobel. Directeur Craanen is voor de arbeiderszangvereniging onmisbaar. Steedjj, weer weet hij de dames en heren aan te vuren en ook dit eerste lied klok aanmoedigend door de zaal. De Meirede werd dit jaar uitgespro ken door de heer Van Viersen, be stuurder van het N.V.V. „De Maat schappij hervormen; Volken en rassen bevrijden; De Vrede dienen", was de mei-leuze. De heer Viersen heeft in een kort maar duidelijk betoog de genoem de drie punten uiteengezet. De bevolking in het algemeen kent stelling balans en verlies- en winst rekening, werd overgegaan tot het kie zen van een nieuwe commissaris. Er waren twee stemmingen nodig om tot een beslissing te komen. De heer J. Brommersma werd met meerderheid van stemmen door de aandeelhouders gekozen tot commissaris. De eerste stemming: M. Bakker 34, J. de Beurs 55, J. Brommersma 174, J. N. Bruin 78. De overige stemmen waren verdeeld. 368 stemmen werden uitgebracht. De tweede vrije stemming gaf het volgende beeld: J. Brommersma 234, J. de Beurs 47, J. N. Bruin 61 en M. Bakker 11. De heer Brommersma werd welkom geheten en verzocht achter de bestuurstafel plaats te nemen. Woorden van dank richtte de presi dent-commissaris, de heer De Lugt hierna tot de heer J. de Wit. De heer De Wit is 10 jaar commissaris geweest en al die jaren is er een prettige samen werking geweest. Spreker overhandigde de scheidende commissaris een polshor loge als aandenken aan de afgelopen tien jaar. Rondvraag Voor de rondvraag bestond grote be langstelling. Als eerste werd het woord verleend aan de heer Van der Vlies. Deze wilde weten waarom voor de be stelling van de nieuwe boot geen open bare inschrijving had plaats gevonden. Hierop deelde de heer De Lugt mede, dat de gunning geheel in overleg was gedaan met het Ingenieursbureau De Groot en de raad van commissarissen heeft een groot vertrouwen in genoemd bureau. Er is een vaste prijs genoemd en hier kan geen wijziging komen door verandering in materiaalprijzen etc. De heer Van der Vlies wijst op de mogelijkheid van aanbesteding bij bui tenlandse werven. De president: Wij weten deze mogelijkheid, maar vinden het geen houding van de N.V. TESO om dit te doen. Mede omdat in het begin financiële hulp werd verleend door de overheid meenden wij de besteding in Noordholland te moeten doen. (Applaus) De heer Van der Meulen zag gaarne een wachtstation aan de Elemert waar men thans de standplaats voor bussen in gereedheid brengt. De heer De Lugt: Dit zijn gemeentelijke zaken, maar in de toekomst zullen de bussen door Den Burg rijden, zodat passagiers op diverse punten kunnen instappen. Ook wilde de heer Van der Meulen gaarne iets weten over het reserveren van auto's op de boot. De heer De Lugt deelde mee: Zolang wij op Oudeschild varen blijft reserveren gehandhaafd. Varen wij via het Horntje, dan zullen Texelaars voor iedere overtocht in beperkte mate voorrang hebben. Dit is mogelijk voor hen die regelmatig als eilandbewoner met een personenwagen het Marsdiep oversteken. Er wordt nu nog uitgezocht hoeveel wagens dit kun nen zijn. (Zie vervolg pagina 4) de welvaart waarover gesproken wordt nog niet. In vele gezinnen moet de vrouw nog meewerken of de man over uren maken om een behoorlijk bestaan te hebben. Te veel groepen hebben nog een te laag loon om van de welvaart mee te genieten. Welvaart betekent ook goed wonen en hoeveel mensen wonen nog in krotten of wachten al jaren op een huis? Ook het onderwijs, aldus de heer Viersen, moet nog verbeterd worden. Het staat reeds meer in de belangstel ling dan voorheen. De klassen echter zijn nog overbevolkt. Het onderwijs moet gericht worden op de persoon, ook voor de minder-begaafde. De ouden van dagen kennen ook de welvaart maar ten dele. Denk ook, aldus spreker, aan de invalide- en armenzorg. Welvaart is er niet voor een ieder en dat is wel het doel. Vele gezinnen leven nog in ar moede als moeder uitvalt. Hiervoor zou een rechtvaardige belasting betaald moeten worden. Sprekende over „volken en rassen bevrijden" noemde de heer Viersen de honger in de wereld. Hij betreurde het, dat de heer Peschar in de kamer geen instemming kreeg op zijn voorstel om 1% van het nationaal inkomen te be steden voor de onderontwikkelde ge bieden. Wij moeten alle wereldburgers erkennen als mens, ook de bruinen of zwarten. Het beleid over Nieuw- Guinea kan spreker niet goedkeuren. Waarom moeten wij jongens leveren voor een verloren zaak? De heer Vier sen eindigde zijn mei-rede met een op dracht. Er is voor de democratisch- socialisten nog veel te doen. Wij moeten strijden voor de algehele vrede. De heer Dapper deelde hierna mee, dat alle bejaarde leden ter gelegenheid van het dertig-jarig bestaan van de Bestuurdersbond een verrassing hadden ontvangen, die door hen zeer op prijs werd gesteld. Het programma vermeldde voorts: „Van dit, van dat, van alles wat". Mevr. Craanen had voor de zoveelste maal een revue gemaakt voor de vie ring van de eerste mei. Wij hebben bewondering voor het enthousiasme, waarmee mevr. Craanen aan alle onder delen van zo'n revue zelf meewerkt. Het was inderdaad „van dit en van dat en ook nog van alles wat'?. Een oude lan taarnpaal (T.E.M.) verzuimde regelma tig zijn plicht. In een lied werd de aandacht gebracht op de a.s. verkiezing. „Als het effe kanmaak er een nieuw raadhuis van. Ook de TESO werd ten tonele gebracht. De haven van Oudeschild stond in het middelpunt en ook het knippen van kaartjes. Het slot was Ouwe Sunderklaas. Dit is slechts een greep uit de geslaagde revue. Mevr. Craanen begeleidde alle liedjes op haar harmonica. Een dankbaar en aanhou dend applaus was zeker het bewijs dat de aanwezigen hebben genoten. Aan het slot van de avond dankte de heer J. J. Westdorp alle medewerken den. De jongeheer Wouter De Koning had op prima wijze de Stem des Volks begeleid. Ook de heer en mevrouw Craanen werden zeer speciaal in deze dankwoorden betrokken. Zesde partij De heer Westdorp attendeerde de aanwezigen op de a.s. raadsverkiezing. Hij noemde ook de zesde partij op het eiland. Spreker vond het jammer dat deze partij niet open en eerlijk naar voren trad. Waarom niet de juiste naam genoemd? Gezien de personen die op de candidatenlijst voorkomen, zou deze nieuwe partij CPN genoemd moeten worden. Hij vroeg de aanwezigen een ieder in eigen kring dit kenbaar te maken. Met een opwekking ook de a.s. forumavonden te bezoeken, besloot de heer Westdorp deze zeer geslaagde mei-viering. De deurcollecte ten behoeve van Vluchtelingenhulp bracht 67,op. PRACHTIGE VAKANTIEWEEK Enkhuizen, 29 april 196(l Aan de bevolking van Texel. ,l! In het laatst van februari kreeg een telefoontje uit Venhuizen, een kle i- dorp hier in de buurt. Eén van U' mede-eilandbewoners was daar mevrouw Wolthuizen gekomen met e<1 vakantieplan. Hij stelde 10 zes-persooi^ bungalows gratis voor een week b>jJ schikbaar, met vuur en licht, voor ge zinnen die anders niet met vakantl' konden gaan, of voor mensen die ee), een extraatje nodig hadden, 't Was c? bedoeling dat dit gezinnen uit Vei3 huizen zouden zijn, maai mevrouw \c vond het beter om het samen met Enl fj huizen te organiseren. Ik heb een paar dagen bedenkti;( gevraagd, het aanbod leek me eni1 maar er rezen zoveel vragen en h',t' moest een week in april zijn, de tr- van voorbereiding was dus zeer kort. Op het moment ben ik heel blij, di,', ik een paar dagen later heb geschreve* dat het in orde kwam. Samen met twri: heren uit onze stad die daar goed c - weg weten is het gelukt. We hebbe3. meest jonge gezinnen gevraagd, mi;, schoolgaande kinderen. Van sommi^5 gezinnen was de man afgekeurd e> mocht niet meer werken, van andein moest de moeder alleen voor het he' gezin zorgen. Allemaal hadden ze verschrikkelijk veel zin in. „Een wen::_' droom", zei er een. Zaterdag 21 april, de dag voor Pasei gingen ze weg. Het was stralend mo<j weer, Een paar luxe auto's en een pa£H 1 busjes. Mijn man en ik brachten 2; weg, met de middagboot heen en me, de volgende terug. Onze gastheer haalde ons zelf va fc Den Helder. Vanaf dat ogenblik volgd de ene verrassing op de andere, 't Btj? gon met gratis vervoerbiljetten voor d-, boot. En die aankomst bij die bung£(? lows!!! Kunt U zich voorstellen hoe ee, mens zich voelt, die nog nooit met vf| kantie is geweest en zomaar een fr: geschilderde bungalow krijgt aangebc den, waarin een geiser, een douche, eert! oliekachel en een ijskast? En als je da ,3' die ijskast openmaakt en er staat irf' een paastaart, een rekje met eieren, ee I' groot stuk vlees, melk, een paasbrooc enz. enz. In verschillende bungalow i' zaten de mensen sprakeloos en er viele 1' tranen. Maar dat duurde heel kort, d j stemming sloeg om in uitbundig e! vreugde. De kinderen gingen in ht zand spelen of voetballen, de patiente e' in een luie stoel in de zon zitten, d moeders koffie zetten en hun spullen o orde brengen. a3 Het was vakantie!!! 1» t'; Nu zijn we terug. De gastheer brach ze tot Den Helder, en daar wachtten d auto's uit Venhuizen en Enkhuizen. D 't chauffeur en onze twee heren comité A leden stonden te zwaaien en te wuive r op de wal. En ik krijg nu al de verhalen va.V* mensen boordevol indrukken van dez'i' prachtige vakantieweek. V, „Een rijtoer met luxe auto's op d 1 tweede paasdag over het hele eilan- f met prachtig weer en een kop koffi toe!", „Een heerlijke karbonade kregej n we allemaal thuis gebracht!", „Op eer3' andere keer zomaar ijs toe!". „Een film f avond" en „Wat is het daar mooi, di duinen en bossen en overal mag je vri -f lopen." „Een wensdroom was het, da jfi zei ik al direct, maar 't was nog mooie dan ik dacht!" Ik wil U dit even laten weten inwo ners van Texel. Ten eerste om U onz hartelijke dank te brengen, maar voora 'I om U even mee te laten genieten vai de vreugde die U anderen hebt bereic-! Voor ons allen, gasten zowel als comité leden, zal er voortaan een vriendelijk r glans blijven afstralen van Uw eiland - Mede namens de vakantiegangers vai i Ven- en Enkhuizen, T. Sandstra-Onve.rwagt MEDEDELING f UITBREIDINGSPLANNEN De in de laatste raadvergadering vastgestelde uitbreidingsplannen (t.w de 4e wijziging van het plan-in-hoofd zaken, de 4de wijziging van het plai f „Den Burg", de algehele herziening vai de plannen De Koog en Den Hoorn ei f het plan „Het Horntje") zullen met d daarbij behorende bebouwingsvoor schriften van 8 mei 1962 af opnieuv gedurende veertien dagen voor eei ieder ter gemeentesecretarie ter inzag' liggen. Mede liggen gedurende deze termij) ter inzage de aanvaarde wijzigingei van de bebouwingsvoorschriften, beho rende bij de uitbreidingsplannen-in Ij onderdelen „Den Burg" (aanvankelijl plan en eerste tot en met derde wijzi 1 ging van dit plan), „De Cocksdorp' „Midden-Eierland", „Zuid-Eierland' j „Oost", „Oosterend" (en wijziging 1956' „Oudeschild" en „De Waal". Belanghebbenden, die zich met be j zwaren tot de gemeenteraad hebbe) gewend kunnen binnen zes weken n. afloop van de termijn van tervisieleg ging bezwaren tegen de verschillend - plannen bij Gedeputeerde Staten in dienen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1