Cjrocn 'warL-Jexelsin het harL, Vereniging voor vrienden van het paard heeft weer vele pla nnen 30 jaar S.V. Cocksdorp De heer G. Halsema nieuw beroep De heer D. Dapper koninklijk onderscheiden DINSDAG 15 MEI 1962 75e JAARGANG No. 7659 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. Langevcld de Rooq Boek-, Kantoorboek- en Fotohandcl Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. Donderdagavond kwamen de vrien den van het paard bijeen in hotel „De Lindeboom-Texel". Dat het paard nog vele vrienden heeft, werd duidelijk door de vele aanwezige leden. De voorzitter, de heer Joh. C. Roeper, sprak een bijzonder woord van welkom tot de heer L. W. Biesheuvel, advise rend bestuurslid en tot de heer en me vrouw Vroegindeweij. In zijn openingswoord was de voor zitter optimistisch wat de paardenfok kerij betreft. Het paard is op alle be drijven nog een zeer nuttig dier, en kan veel werk verzetten. Wees voorzichtig met het volledig motoriseren van Uw bedrijf; er zijn altijd nog loonwerkers die U terzijde kunnen staan. De notulen en het jaarverslag werden uitgebracht door de heer P. C. Hin en deze werden onveranderd goedgekeurd. Uit het financiële verslag werd dui-. delijk dat de vereniging reeds vele oude wagens en arresleden bezit. Diverse mooie oude voertuigen zijn aangekocht en nadat het materiaal weer is opge knapt, mag men spreken van een kost baar bezit. De aftredende bestuursleden, mevr. B. Keesom-Karsten en de heer KI. du Porto, werden herkozen. Aantrekkelijk jaarprogramma De jaarlijkse gezelligheidsrit wordt gehouden op zondag 24 juni. De rit zal niet vooruit worden bekend gemaakt, zodat het een verrassing is voor de deelnemers Wel zal getracht worden de rit iets eerder te beeindigen dan vorige jaren. De voorzitter wekte de leden op deel te nemen met een ouderwets voer tuig en dit is nog geen landbouwwagen. Het Concours-Hippique wordt ge houden op zaterdag 21 juli. De dag waarop honderden toeristen het eiland zullen bezetten. Voor deze dag is er een voorlopig uitgebreid programma sa mengesteld O.a. zullen deelnemen de gymvereniging Texel, de meisjesdrum band Margaretha Sinclair, beroeps- accrobaten, de Venneper ruiters voor een springconcours en ook wordt ge dacht aan ponyrennen. In afwijking van vorige jaren zal er nu een deskundig commentaar worden gegeven tijdens de nummers. Voorts wordt overwogen een excursie te organiseren naar Opmeer. In deze plaats is ook jaarlijks een paardenfeest. De vereniging voor vrienden van het Paard overweegt ook een ringrijderij te organiseren Deze zal dan moeten plaats vinden in het' centrum van Den Burg en men verwacht van de zijde van de mid denstand hiervoor welwillende mede werking. Na deze min of meer festiviteiten zullen de leden ook deel kunnen nemen aan cursussen Tijdens de rondvraag werd ook het woord verleend aan de heer Biesheuvel. Het verheugde hem dat de Texelse vereniging een bloeiende club is. Dat er ruim tweehonderd leden zijn is tevens het'bewijs dat het paard nog in het middelpunt van de belangstelling staat. Vooral de belangstelling voor het kleine en het luxe paard neemt toe. De Vereniging voor Vrienden van het Paard heeft weer een uitgebreid pro gramma en ongetwijfeld zullen er weer vele liefhebbers zijn die aan genoemde evenementen willen deelnemen. Sportvereniging Cocksdorp, opgericht in juni 1932, gaat zaterdagavond in de Sluftervallei haar jubileum vieren. Het wordt een dubbel feest, daar ons eerste elftal dit jaar voor een verras sing heeft gezorgd door kampioen te worden in haar afdeling. Het belooft 'n gezellige avond te wordeh. Er wordt U een gevarieerd programma aangeboden door eigen krachten onder leiding van onze energieke vriend Bas v.d. Beek, die wij ondanks zijn drukke werkzaam heden en bestuursfuncties in diverse verenigingen en organisaties toch be reid hebben gevonden om de leiding van deze avond op zich te nemen. De toegang is uitsluitend voor geno digden, leden en donateurs. De leeftijd is gesteld vanaf 16 jaar. De jongere leden van 12 tot en met 15 jaar kunnen de slotrepetitie bijwonen op vrijdagavond a.s. Ook ligt het in de bedoeling van het bestuur een filmmiddag te houden voor de jeugd van De Cocksdorp en Eier- land, maar hierover volgt nog nader bericht. In onze advertentie schreven wij dat de toegang gratis is, maar SVC zou SVC niet zijn als zij toch geen klein financieel offertje van U vraagt ter bestrijding van de vrij hoge kosten van deze avond. Er zullen U loten worden aangeboden in de pauze en heeft U iets voor de verloting over, ook dat is zeer welkom. U kunt dit 's avonds aan de zaal afgeven Toegangsbewijzen kunt U afhalen tot vrijdagavond bij dokter Siebmga en. indien er nog plaats is. zaterdagavond aan de zaal aan de zaal. Leden en donateurs mogen introducees meenemen. Komt U allen vroeg zodat we op# tijd kunnen starten met ons programma. Zo gaan we dan zaterdagavond feest vieren. Dat het een mooi en gezellig feest mag zijn, sportmensen waardig, wenst het bestuur van SVC U toe. CONSULT \TIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woeusdag 16 mei a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild ver wacht van 13 00 tot 16.30 uur. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Zusterkring Den Burg wordt gehou den op woensdag 16 mei. Sinds enige dagen kan men op Texels wegen een glazenwasser tegenkomen. De heer G. Halsema, Gasthuisstraat 40, Den Burg, heeft zeem en spons opgeno men en zal met plezier uw ramen reini gen. Het is voor Texel niet geheel nieuw, maar ongetwijfeld zullen veel middenstanders, nu er overal gebrek aan personeel is, van deze hulpdienst gebruik gaan maken. Onze fotograaf „schoot" hem in Den Burg, staande op een ladder. Niet al leen is er reeds veel aanvraag van mid denstanders maar ook bij de hotels en pensions is werk getioeg. Binnenkort is Texels glazenwasser telefonisch te be reiken en dan kunnen wij verwachten dat hij over het gehele eiland zijn werk terrein zal hebben. De heer Halsema is niet uitsluitend glazenwasser. Ook schoorsteenvegen wordt door hem gedaan. Denk nu niet dat hij als een ouderwetse schoorsteen veger door de straten zal tippelen en allerlei capriolen zal maken op de daken. Een modern apparaat is aange schaft. De enorme stofzuiger met veel hulpmiddelen wordt binnenshuis onder de schoorsteen geplaatst. Een ratel wordt naar boven gewerkt en de zuiger vangt alles keurig op. Gezien de ge meentelijke voorschriften zullen velen de schoorsteenveger te hulp roepen. Wij wensen de heer Halsema succes in zaken. IN MEMORIAM DE HEER P. SPIGT Op 72-jarige leeftijd is de heer P. Spigt in zijn woning aan het Schilder end overleden. De heer Spigt werd in 1954 onder scheiden met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. Hij verkreeg deze onderscheiding wegens toegewijde arbeid in dienst der gemeente Texel. 34 jaar heeft de heer Spigt zijn beste krachten gegeven in dienst van de ge meenschap. Niets was hem in al die jaren te veel. Als verenigingen of in stanties een beroep op hem deden na werktijd, dan was hij altijd bereid. Jaren is de heer Spigt hoofd-brandmeester geweest. De branden, die onder zijn lei ding tot staan zijn gebracht, zijn er velen. In de naam van „Piet Spigt" lag een zekere traditie, een zekere functie, be sloten. Burgemeester De Koning sprak toen de heer Spigt in 1954 werd ge pensioneerd: „Wanneer men in onze sfeer spreekt over Piet Spigt dan asso cieert men dat woord met iemand die opvalt door een uitermate groot plichts besef, met een zeer grote werkkracht". De heer Spigt was toen nog geen man om niets te doen en ook na zijn pen sionering heeft hij nog veel werk ge daan, Deze werker was niet alleen trouw in zijn arbeid, maar tevens een goed collega. Allen zullen hem node missen. Vandaag wordt zijn stoffelijk over schot aan de aarde toevertrouwd. Vriend Spigt, rust in vrede. SPORTMAKKERS HERDACHT Aan de vooravond van de viering van het 50-jarig bestaan van S.V.T. hebben velen vrijdagavond de ontvallen sport- makkers herdacht. Bij het monument op het SVT-terrein was het voorzitter D. Dapper, die na enkele woorden een bloemstuk lag aan de voet van het monument. De groen-zwarte vlag wapperde half stok en ook nabestaanden van ontvallen clubvrienden brachten bloemen. Het was een kort maar zeer plechtig mo ment. DENK OM MAXIMUMSNELHEID Nu de Pontweg gereed is, wijst de Rijkspolitie met nadruk op het snel heidsbord dat geplaatst is nabij „Bos en Zee" te De Koog. Op deze hoek staal het bord maximumsnelheid 50 km. Vanaf deze plaats (begin van het bos) moet de autobestuurder zijn snelheid in acht nemen. Het is nu reeds gebeurd, dat automobilisten met een veel grotere snelheid De Koog binnenrijden. Men vergeet dat er enkele gevaarlijke krui singen zijn. De Rijkspolitie zal dan ook niet aarzelen hier, als het nodig is, overtreders te beboeten. BEJAARDENRIT DEN BURG Heddenmiddag zullen de bejaarden van Den Burg en omgeving een tocht over het eiland maken. De dorpscom missie verzoekt ons de bejaarden het volgende mede te delen: De bejaarden worden tussen 1.00 en 1.30 uur van huis gehaald en de stoet zal zich daarna opstellen op de Wilhel- minalaan. Het is niet de bedoeling dat wij de hele route bekend maken, maar het volgende is wel van belang. Er zal een bezoek worden gebracht aan de nieuwe haven aan het Horntje. Het is daar echter niet mogelijk de wagens te verlaten. Langzaam zal er over het ha venplein worden gereden en de heer Weijdt van Rijkswaterstaat zal alle medewerking verlenen om zoveel moge lijk te kunnen zien. Als men de haven oprijdt, ziet men aan de rechter zijde de aanlegsteiger. Ook zal een kijkje worden genomen aan de nieuwe dijk in de P.H. Polder. Even voor het Jan Ligtharthuis ziet men nog een stukje van de oude dijk en daarboven op staat een paal met witte kop. Hier kan men duidelijk zien hoe veel hoger de nieuwe dijk wordt. De bejaarden kunnen dus vanuit de auto Texels toekomstige ha ven zien en dit zal zeer zeker door hen op prijs worden gesteld. HEVIGE BRAND TE DEN BURG Zondagmiddag 1 uur, werd de brandweer gealarmeerd voor brand in de Warmoesstraat te Den Burg. De woning van de heer H. Keesom is ge heel uitgebrand. Dit gebeurde toen geen der bewoners aanwezig was. De oorzaak van de brand is kortsluiting. Mevr. Bugel-Rijk ging voor bij de woning toen zij zag dat de gordijnen bruin waren en ook ontdekte zij hevige rook. Haar man heeft onmiddellijk de brandweer gewaarschuwd en enkele ogenblikken later was deze aanwezig. De rookontwikkeling was echter zo he vig dat men de woning niet binnen kon gaan. Brandweerlieden werden onpas selijk van de rook en moesten, nadat zij hadden getracht binnen te gaan, de woning weer verlaten. De benedenwoning werd bewoond door de heer H. Keesom en de boven verdieping door enkele leerkrachten van de Huishoudschool. Deze dames zijn het weekend steeds afwezig. De heer Keesom verbleef bij een van zijn kin deren in de Molenstraat. Toen hij was gewaarschuwd was de brand reeds zo ver, dat er van de huisraad al weinig meer te redden viel. De dames, die boven wonen, hadden hun vertrek net geïnstalleerd en we mogen aannemen dat alles is verloren. Aan huisraad is een schade genoteerd van 6000 gulden. De woning heeft on geveer een gelijk schade. Er waren weinig vlammen, maar men neemt aan dat de brand reeds enige uren voor de ontdekking was ontstaan De heer Veldstra en de brandweer lieden waren spoedig de brand de baas Men heeft echter geruime tijd naar de vuurhaard moeten zoeken. Eerst was men van mening, dat het ontstaan was nabij de oliekachel. Ook burgemeester De Koning was bij de brand aanwezig. DE RIJKS H.B.S. „TEXEL" HEEFT NU OOK EEN AFDELING A. Bij besluit van de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de rijles h.b.s. „Texel" vanaf 1 septem ber 1962 ook een A-afdeling hebben. Dit is voor Texel van groot belang, want de gehele vorming in het middelbaar on derwijs kan nu op Texel plaats vinden. In de A-afdeling ligt het zwaartepunt van het onderwijs bij de talen en de handelswetenschappen. In de B-afdeling bij de talen, de wiskunde, de natuur- en scheikunde. Met het H.B.S.-diploma kan men via het Staatsexamen ook het Gymnasium-diploma behalen. Het is natuurlijk voor de leerlingen van de H.B.S. bijzonder nuttig, dat ze na de derde klas kunnen kiezen tussen de A- en de B-afdeling en hun volledige opleiding hier kunnen krijgen, maar ook voor leerlingen van de U.L.O.-school, die het U.L.O.-diploma behaald hebben, is het van groot belang te weten, dat ze op Texel zowel het H.B.S - diploma A als B kunnen behalen. Trouwens, ook andere ULO-leerlin- gen, die goede studieresultaten beha len, kunnen altijd op de HBS overgaan en daar hun studie op een hoger plan voortzetten. Geïnteresseerde leerlingen en ouders kunnen inlichtingen inwinnen bij de directeur van de H.B.S. Voor leerlingen, die de lagere school doorlopen hebben, zal er op 24, 25, 28 en 29 mei en 1, 4 en 5 juni gelegenheid zijn deel te nemen aan de proefklas, waar hun toelating tot de le klas van de H.B.S. beoordeeld zal worden. Ook leerlingen uit de le klas van de ULO- school kunnen aan deze proefklas deel nemen. Aanmelding hiervoor moet geschie den aan de school (tel. 2958). ONDER INVLOED ACHTER STUUR Het is het afgelopen weekend voor gekomen dat meerdere personen onder invloed van sterke drank met een personenwagen hebben gereden. De Rijkspolitie Texel is thans bezig deze zaken te „reinigen". MUZIEKSCHOOLLEERLINGEN GESLAAGD Zaterdag zijn vier leerlingen van de Texelse muziekschool voor examen ge wei st in Alkmaar. Het was een prac- tisch examen voor Harmonie- en Fan fareinstrumenten. De vier Texelaars de den dit met bijzonder goed gevolg. Mar- ga Bousma, alt, behaalde 88 punten en slaagde met lof. 60 punten zijn nodig om de proef met succes af te leggen. Dick Bousma 60 punten en Klaas Bousma 77 punten. Beiden spelen bugel. Deze drie candidaten deden het examen A. Er zit dus wel muziek in de familie Bousma, van De Strooppot Ook de heer L. van der Wulp slaagde met lof. De heer Van der Wulp speelt trompet en behaalde in A 85 punten en in B slaag de hij met 79 punten. Zaterdagavond heeft de heer D. Dap per de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau ontvangen. Burgemeester C. De Koning overhan digde hem deze onderscheiding in de zaal van hotel „De Oranjeboom". In j deze zaal waren vrienden van S.V.T. aanwezig om het vijftig-jarig bestaan van de sportvereniging te vieren. Burgemeester De Koning sprak tot j de heer Dapper waarderende woorden i voor het vele werk dat hij voor de sport j heeft gedaan. 33 jaar is de heer Dapper reeds voorzitter van SVT en jaren heeft hij de sportjeugd getraind. Ook in andere verenigingen is de heer Dapper steeds actief geweest en het verheugde t burgemeester De Koning, dat hij hem de ere-medaille namens Hare Majesteit t de Koningin mocht opspelden. De heer Dapper werd in 1928 tot voorzitter gekozen van SVT en al de f jaren is hij een actief en goed sportman i geweest. Steeds weer heeft hij de leden gewezen op het goede van de sport. De heer Dapper was zeer verheugd met deze onderscheiding en een harte- i lijk en langdurig applaus bewees dat i zijn vele sportvrienden, die in de zaal{ aanwezig waren, hem deze onderschei-# ding van harte gunden. i Wij hopen, dat de heer Dapper, die sportmedewerker is van de Texelse Courant, nog vele jaren de zilveren j medaille in gezondheid mag dragen. ONGEVAL MET ROLBLOK Vrijdag j.l wilden de heren P. en S. Dros in het Lage Veld nabij Oosterend. met het rolblok aan de gang en dien-.; aangaande moest het paard ingespannen i worden. Door onbekende oorzaak gingi1 het paard aan de haal. De heer S. Dros, die aan de kop stond, kon hem niet meer houden en het paard ging over." hem heen. De heer P. Dros, die de', strengen wilde bevestigen, stond tussen^ paard en rolblok. De heer S. Dros kreeg-5 het hele rolblok over zich heen en' werd in de zachte grond gedrukt en kon zich met. enige blauwe plekken geluk-'" kig prijzen. De heer P. Dros schoof ech- ter voor het rolblok uit vanaf het land^ op de weg. Hier brak een lemoenstok, die de heer P. Dros trof. Naast de vele' ontvellingen constateerde doktere Renout enige gebroken ribben. Q VERKEERSONGELUK OP PONTWEG 3 Op het nieuwe gedeelte van de Pont-:- weg, dat nog slechts enkele dagen in:, gebruik is, heeft het eerste verkeers-f- ongeluk plaatsgevonden. j Donderdagavond kwam draglinema-r chinist, de heer J. Cijsouw, met zijn? bromfiets in aanraking met de perso-» nenwagen, bestuurd door mevr. Mun-r ters-Roeper. De heer Cijsouw stond met - zijn bromfiets aan de kant van de wegh nabij „Flora". In een auto van de fa. De t Vries en v.d. Wiel, die richting De c Koog reed ontdekte hij zijn vrouw. De^ auto stopte en zonder om te zien stak- C. met zijn brommer de weg over. Mevr.,- Munters-Roeper kwam van Den Burg/ en wist niet meer te ontwijken. Wonder-t boven wonder kwam de heer Cijsouw f met de schrik vrij. Zijn bromfiets werdi geheel vernield en ook de auto liep p flinke schade op. De Rijkspolitie heeft proces-verbaal; opgemaakt. GEMODERNISEERDE ZAAK WORDT HEROPEND De heer A. van Heerwaarden her opent donderdag 17 mei zijn gemoder niseerde zaak in de Weverstraat. Der Centra-kruidenier heet U gaarne wel-f kom. In een volgend nummer zullen wijf onder „zakennieuws" meer over dezef modernisering schrijven. 20 SEPTEMBER FOKVEEDAG E Dit jaar al er op 20 september een* fokveedag worden gehouden georgani seerd door de Rundveefokvereniging en de Coöp. Vereniging voor K.I. Dezer fokveedag staat reeds nu in de belang-'" stelling bij de leden van genoemde ver—" enigingen. In het maandblad „Ons Con-" tact" is er reeds de aandacht op geves-? tigd dat aangifte voor deelname voor 1' juni moet plaats vinden. Het vraagpro-1' gramma is gereed en de boeren doen erf* goed aan dit nauwkeurig te bestuderen.-' In 1958 werd de laatste fokveedag ge-f houden en deze is zeker een succes^ geweest. Het waren toen 87 veehouders,' die enthousiast deelnamen en men ver-* wacht, dat thans 200 veehouders aan de' fokveedag zullen deelnemen. In 1958 werden de gebroeders Van-1 Heerwaarden kampioen. De ko£,( „Marijke" was het beste dier van de4 tentoonstelling. Reserve-kampioen werd Hanna van de heer M. C. Bakker. Reeds in 1958 is gebleken, dat Texelse boer als veeteler zeer sterkt staat en de laatste jaren is dat omhoog.4 gegaan. Men verwacht daarom ook eer-' keurcollecte vee op de fokveedag. Wij wensen de veehouders de komen-' de maanden succes met de voorberei-l dingen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1