(groen 'ZwartsJexels in het hart. Vrienden brachten Piet Spigt naar laatste rustplaats Aanbieding verzoekschrift door Waalder jeugd ■M- MB* Verbinding via 't Horntje zal zowel aan de vakantie- als dagrecreatie nieuwe impulsen geven VRIJDAG 18 MEI 1962 75e JAARGANG No. 7f T E X E LS E Wcou RANI Uitgave N.V. v.h. Lungeveld de Rooft Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschftnt dinsdags en vrftdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Bocrenl bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. ki 25 et incasso. Advertenties: familieberic 12 et p. mm.; andere advert. 10 ct. p. Leden van de Brandweer dragen hun hoofdbrandmeester naar zftn laatste rustplaats. Allen woonden de Heilige Mis bij in de Parochiekerk te Den Burg. Dinsdagmorgen hebben vele vrienden Piet Spigt naar zijn laatste rustplaats gebracht. In de parochiekerk van de H. Joannes de Doper werd een Heilige Mis opgedragen voor zijn zielerust. Deze Mis werd o.a. bijgewoond door burge meester C. De Koning, de beide wet houders, de heren C. H. Roeper en Th. R. Hin, de heer en mevrouw Veldstra en vele ambtenaren van de gemeente Texel. Aan het graf werd het woord gevoerd door burgemeester De Koning. „Voor de tweede maal", aldus de burgemeester, „neemt de Gemeente afscheid van Piet Spigt. Op 1 september 1954, toen hij met pensioen ging en nu dan bij het bereiken van de uiteindelijke bestem ming" Burgemeester De Koning me moreerde de tijd van zijn pensionering. Bij een dergelijke gelegenheid worden dikwijls veel grote woorden gesproken. Voor Piet Spigt waren ze nauwelijks toereikend. „Niet onder woorden te brengen", zo sprak burgemeester De Koning, „is de betekenis van Piet als mens voor zijn omgeving. Alleen vrien den heeft hij gehad; hij was steeds doodgewoon zichzelf, werkzaam en hulpvaardig. Ik ben er zeker van dat Piet Spigt in de geschiedenis van de Gemeente Texel zal blijven voortleven en in de harten van de vele, vele vrienden die hij had". De heer J. Veldstra, directeur ge meentewerken sprak namens collega's en medewerkers. Spreker noemde het werkzame deel van de heer Spigt bij de Brandweer. Jaren is de heer Spigt hoofdbrandmeester geweest. De heer Veldstra vond het een voorrecht 37 jaar met zijn vriend Piet Spigt te kunnen samenwerken. Hij noemde hem de grootste onder de brandweermannen. „Piet, rust in vrede" waren de laatste woorden aan het graf van een vriend. De leden van de Brandweer hadden STOFFELIJK OVERSCHOT GEVONDEN Zaterdag heeft de politie van Ant werpen het stoffelijk overschot uit de Schelde opgehaald van Jacob Willem Schraag uit Den Burg. Deze achttien jarige werd reeds enige weken vermist. Hij was in de nabijheid van Antwerpen van een vrachtschip gevallen. Schraag was nog maar kort werkzaam bij de binnenvaart. ZAKENNIEUWS: DE HEER A. VAN HEERWAARDEN HEEFT BEDRIJF GEMODERNISEERD Donderdag is de winkel van de heer A. van Heenvaarden heropend. Dit le vensmiddelen- en Reformbedrijf is, na gemoderniseerd te zijn, een lust voor het oog. De klant kan zich bijna voor 100% zelf bedienen. De heer Van Heer- waarden heeft alles aangepast aan de eisen des tijds. De etalageruimte is benut en hier staan nu keurige gondola's met de allerbeste waar. De Reformartikelen zijn te vinden in een apart wandmeubel. Deze artikelen zijn zeer in trek en het assortiment wat de Centra kruidenier hierin brengt groeit dagelijks. De winkel is aanmer kelijk vergroot en hierdoor was het mogelijk een moderne gekoelde vlees- vitrine te plaatsen. Gebroeders Schoorl zorgden voor deze aanwinst. De firma Drijver verzorgde de uitbreiding. Electrohuis Bakker de nieuwe verlich ting en de firma Vonk bracht de juiste tinten op de muren. Een kruidenier kan U tegenwoordig bijna van alles voorzien. Kwam men vroeger alleen om een pondje suiker en wat bloem, tegenwoordig kan men er ook terecht voor een keurcollecte wij nen. De hartige hap ontbreekt evenmin. Wij wensen de heer en mevrouw Van Heerwaarden geluk met de modernise ring van hun bedrijf. de met bloemen versierde baar gedra gen en brachten hem een laatste groet. Diep onder de indruk verlieten de vele vrienden van de heer Spigt hierna de dodenakker. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 mei 1962 Geboren: Ronald, zv. Cornelis Bonne en Maria W. Kuiper; Henriëtte Fran- cisca Johanna, dv. Dirk Lap en Trijntje Stolk; Karin Alina, dv. Simon Lakeman en Antje E. Blom; Maartje, dv. Fulps Zegers en Tjaltje A. R. S. van der Knaap; Hendrik Pieter, zv Cornelis Roeper en Elisabeth M. H. van Leer- sum; Paulus Leonardus, zv. Willem J. M. Krugers en Janna J. van Tatenhove; Esther Hendrika Maria. dv. Theodorus M. Verweij en Gijsbertha E. van der Linden. Ondertrouwd: Arie Hendrik Kooger en Marie Eelman; Petrus W Klaver en Jannetje C. Timmer. Overleden: Maarten Koorn, oud 73 jaar, echtgen. van T. Kok: Pieter Gerrit Spigt, oud 72 jaar. echtgen. van M. A. Barhorst BELANGSTELLING BIJ HUWELIJK Dinsdagmorgen zijn onder grote be langstelling in het huwelijk getreden de heer A. Brans en mej. A. Huitema. Mej. Huitema is directrice van de Landbouw- huishoudschool te Den Burg. De jeugd had zich voor de stoep van het Polderhuis opgesteld en het paar ging onder talrijke bogen door de trouwzaal in. HEEMRAAD BENOEMD De heer Joh. H. Bakker is bij Konink lijk Besluit met ingang van de eerste dinsdag in juli 1962 benoemd tot Heem raad van de Prins Hendrikpolder. Een deputatie van de Wauldcr jeugd beeft deze «eek een verzoekschrift overhandigd aal de burgemeester van het eiland. Burgemeester De Koning ontving ben in zijn kamer t»? Raadhuize.. 1 kampen worden geëxploiteerd. Sinds 1956 zijn er buiten het westen maar heel weinig hotelbedden bijge komen. Door Nederlanders wordt het hotel in Nederland steeds minder als vakan- tielogiesgelegenheid gebruikt. Het „kamperen" door buitenlanders in ons land neemt sterker toe dan dat van de Nederlanders zelf. De middelgrote en kleinere steden schieten, voor zover zij vanuit vakantie centra te bereiken zijn, vaak nog te kort in het voor de vakantiegangers geëigen de vertier. Er is sprake van een afnemende be langstelling van vakantiegangers voor milder bekende plaatsen en gebieden. Voor de badplaatsen biedt o.m de zeegeneeskunde mogelijkheden tot sei- zoenverlenging. Iedere goede plaats voor uitbreiding van de „kampeer"gelegenheid dient voorlopig met beide handen te worden aangegrepen. Wat betreft de voor Texel te ver wachten ontwikkeling verwijst de Commissie overigens niet ten on rechte in de eerste plaats naar het rapport van de Studie-commissie voor de Waddeneilanden. Wij citeren hier letterlijk (pag. 100): „Voor Texel kunnen met verwij zing naar het onlangs door de Studie- Commissie Waddeneilanden uitgebrach te rapport: „De Waddeneilanden" (1959) als de meeste urgente voorzieningen ten behoeve van de recreatie worden ge noemd: aanleg c.q. verbetering van toe ristische fietspaden, wegen en kampi- centra en verder: uitbreiding van de parkeergelegenheid. De nieuwe verbin ding van Den Helder met Texel via 't Horntje zal zowel aan de vakantie- als dagrecreatie op het eiland nieuwe im pulsen geven. Bedoelde voorzieningen vragen dan ook een spoedige realisatie" Over de uitbreiding van de vakantie- logiesgelegenheid in de kuststreek wordt opgemerkt, dat de kamp- en kampeerbedrijven in de eerste plaats uitbreiding behoeven. Het rapport zegt hierover: Verkenningen en besprekingen met de desbetreffende Provinciale Planalo- gische Diensten hebben tot resultaat ge had, dat vanuit planologisch oogpunt gezien voorlopig mogelijkheden aan wezig zijn voor vestiging van 20.000 slaapplaatsen in de kuststrook, voor het merendeel in de vorm van gemengde bedrijven (kampeerterreinen annex kamphuisjesterreinen). Het betreft mo gelijkheden voor een twintigtal bedrij ven (waaronder 3 bedrijven (gemengd) op Texel met een totale capaciteit voor 2.000 personen). Bij het rapport, dat voorzien is van 25 goed gekozen foto's (evenwel niet altijd even fraai afgedrukt) behoort een zeer goed uitgevoerde kaart. Op deze kaart wordt een schematische overzicht gegeven van de belangrijkste recreatie mogelijkheden in de zomer in Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht. Degenen, die het nog niet wisten kun nen op deze kaart duidelijk zien dat Texel ten opzichte van andere delen van de Noord- en Zuid-Hollandse kust over een grote uitgestrektheid aan re creatieterreinen beschikt. (Zie verder pagina 2) Na 6 jaren van moeizame arbeid is de studiecommissie, die in 1956 werd in gesteld door de Provinciale V.V.V.'s van Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht met haar werk gereed gekomen. In de gisteren (17 mei) te Amsterdam in het gebouw van de Industriële Club belegde bijeenkomst is het rapport offi cieel aan de Proviciale V.V.V. Noord- Holland uitgebracht. Daarna vond onder leiding van het lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, de heer Mensink, een persconferentie plaats. De Commissie publiceerde niet min der dan 4 rapporten. Het eigenlijke rapport is getiteld: „Vreemdelingen verkeer en recreatie. Een terreinver kenning, in het bijzonder voor de pro vincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht Het rapport telt 132 pag. Bij dit rapport behoort een Toelichting van 137 pag. en vele bijlagen en kaarten. In een brochure van 36 pag. wordt een samenvatting van het rapport en de daarbij behorende toelichting gegeven. In een sub-rapport van 64 pag. en de onvermijdelijke bijlagen en kaarten heeft de Commissie uitvoerig gerap porteerd over: Watersport en Water toerisme in Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht. In het eigenlijke rapport wordt uit voerig aandacht besteed aan de termi nologie, die in de loop der jaren in het zich sterk ontwikkelende vreemdelin genverkeer ingang heeft gevonden. Pionierswerk heeft de Commissie ver richt met formuleren van niet minder dan 47 begripsomschrijvingen. De drie voornaamste willen wij hier vermelden: Vreemdelingenverkeer: het zich (laten) verplaatsen en zich ophouden van vreemdelingen; Toerisme: het zich (laten) verplaatsen van vreemdelingen al of niet met on derbreking voor een relatief kort ver blijf op één plaats; Recreatie: geestelijke en/of lichamelijke m- en ontspanning in verband met de vrije-tij dsbesteding. Voortbouwend op de begripsomschrij vingen wordt aandacht besteed aan de nat uurrecreatieruimte, de attractiepun- ten, de evenementen, de accommodaties voor verblijf en verplaatsing en ten slotte aan recreatiestreken en -plaatsen. Het rapport komt tot een aantal inte ressante conclusies. Wij noemen daar van enkele, die voornamelijk betrek king hebben op de recreatie langs de kust: In het westen van het land oriënte ren de Nederlandse vakantiegangers zich in toenemende mate op de Noord- zeebadplaatsen; De verblijfsrecreatieve functie van de kuststreek kan behalve door uitbrei- ding van de vakantielogiesgelegenheid vergroot worden door verruiming van de dag-recreatiegelegenheid. In 1960 telden de drie westelijke provincies bijna 100.000 slaapplaatsen m kampeerbedrijven en ongeveer 41 000 in hotels. In de kuststreek is meer dan de helft van het aantal „kampeerbedden" te vinden op de kamphuisjesterreinen, die overwegend in de vorm van forensen- j Maandagmiddag om kwart voor vier ontving burgemeester C. De Koning ten raadhuize welwillend een deputatie van de Waalder jeugd. Vijf jongelui boden een verzoekschrift aan, ondertekend door de gehele jeugd van De Waal, j waarin verzocht werd om een sportter- rein' voor hun dorp. I Oorspronkelijk was er op De Waal een sportterrein aanwezig, doch in ver- band met de ruilverkaveling is dit ter rein verdwenen. Zowel de Redmer IJska-school als de oude jeugd, die graag 's avonds nog eens „een balletje trapt", is er de dupe van. Er is n.l. nog steeds geen nieuw terrein aanwezig. Dat dit moeilijkheden gaat geven, is I vorige week gebleken. Eén der boeren in de directe omgeving, de heer A. K., heeft een hoekje van zijn land tijdelijk beschikbaar gesteld voor het beoefenen van schoolsport onder leiding van meester Albers. De oudere jongens meenden, dat zij nu 's avonds na het eten ook daar kon den gaan voetballen. Dit was echter niet de bedoeling van de heer A. K., het welk begrijpelijk is. Een en ander leid de tot een zeer vervelende situatie. Er vielen harde woorden en klappen! De politie heeft de zaak in onderzoek Waar moet de jeugd zich vermaken? Toch niet op de straat? Daar was nu juist zo mooi een eind aan gekomen. Wanneer er heel spoedig geen oplossing wordt gevonden, dan voorzien de Waal- AVONDMAAL EN EENHEID In de kerken en gemeenten valt een groeiende aandacht voor het gemeen schappelijk avondmaal te constateren. 1 Dat is een opmerkelijk feit. Het bete kent namelijk, dat we zo langzamer hand tot de kern van de zaak door dringen. Waar twee of meer gemeenten besluiten om een gemeenschappelijk avondmaal te vieren, daar worden de bestaande verschillen welbewust naar het tweede plan verschoven. De een heid in Christus is dan belangrijker dan wat tot nu toe verdeelde en scheidde Dat hoeft nog niet te betekenen, dat I men het onderling helemaal eens is en elkaar niet enkele critische vragen zou I mogen stellen. Maar het wil wel zeggen, dat men in en met elkaar de ene ge meente van Christus kan belijden. Deze dingen komen ook op Texel hoe langer hoe meer aan de orde en we zullen bij het beraad hierover dus moe ten weten welke weg we gaan bewan delen. Sommigen willen met de ge meenschappelijke viering beginnen en naderhand pas praten. De gedachte is dan deze, dat men alleen vanuit de eenheid in Christus zoals die in het avondmaal verwerkelijkt wordt, tot voldoende eenstemmigheid kan kómen. Pas aan de tafel zelf zullen we elkaar als gemeente leren vinden. Anderen zijn daar radicaal op tegen. Deze gang van zaken doet ze teveel aan de bekende oogkleppen denken. Huns inziens moe ten we elkaar eerst ten aanzien van de waarheidsvraag wezenlijk gevonden hebben. De eenheid in Christus kan niet sacramenteel worden afgedwongen. Ze kan pas aan het avondmaal worden ge vierd als ze in het geloof van de deel nemers werkelijk aanwezig is. Me dunkt, voor beide standpunten valt iets te zeggen. De moeilijkheid is alleen, dat ze elkaar volkomen uit sluiten en dus tot een onoplosbaar di lemma voeren. Want in het eerste ge val is de gezamenlijke viering uitgangs punt en in het tweede geval einddoel van het gesprek. De buitenstaander ders meerdere moeilijkheden. De burgemeester beloofde de afg vaardigden, dat hij zeer zeker zijn aa' dacht zou besteden aan deze moeilijk situatie, waarvoor hij volledig begr toonde. De Waalder jeugd hoopt, dat de lq mende besprekingen hieromtrent rest" taat zullen afwerpen. Zij ziet de (m bije?) toekomst met spanning tegemoi. 20 JAAR MARKTKELLNER Maandag wordt er in hotel „I Oranjeboom" een jubileum gevieri Twintig jaar geleden trad de heer s Kuiper (beter bekend als Leen) - dienst als maandag-kellner. Tijdens c markt heeft de heer Breeuwer enke" extra hulpkrachten in dienst. - Leen is vanaf de eerste grote lammr renmarkt in 1942 kellner in genoerr! bedrijf. De prijs van de lammeren wi in 1942 27 gulden en de handel wet2 vlot genoemd. Of de handel al der jaren vlot is verlopen, weten we nli1 maar wel weten wij dat Leen al d*1 jaren zijn klanten op een vlotte e" prettige wijze heeft bediend. Het kom ook niet dikwijls voor dat een zgn. lor vaste kellner zolang in dienst blijf8 Dikwijls wisselen deze veel. De hee" Kuiper heeft echter nog geen planne om te stoppen en hij hoopt dan ook no vele „warmertjes" te kunnen ronc" delen. e Maandag zal hij zeker in het middel" punt der belangstelling staan. moet dit alles rijkelijk theoretisch e; onpraktisch voorkomen. Althans op hei eerste gezicht, want bij nader toezien en na enig nadenken zal ook hij we. beseffen, dat hier een vraagstuk ligt dat in het gewone leven z'n vele paraL lellen heeft. Maar wat hij er ook vai- denke, voor de betrokken kerken ei gemeenten is het van groot belang, j; noodzakelijk, om uit dit slop te geraken6 Om daarbij behulpzaam te zijn zou il" op een paar dingen willen wijzen. Allereerst dit: het is de ene Heer dii ons allen tot Zijn maaltijd nodigt. Wan' neer we dat vergeten en het avondmaar m eigen hand nemen, dan zitten wi" geestelijk al helemaal fout. In onz<" overwegingen en gesprekken moeten w<" ons terdege bewust zijn, dat we onzi'' beslissingen uit Hem hebben te nemer en voor Hem hebben te verantwoorden' En dit brengt me als vanzelf op eern tweede punt. Hoe onze verdeeldheic ook ontstaan en gegroeid moge zijn feitelijk is ze in duidelijke strijd me'' het evangelie. Onze situatie vloekt een-" voudig met de bijbelse waarheid er'* daaraan zijn we allen schuldig. Daarom is iedere kerk en gemeente verplicht' het uiterste te doen om deze schandef van de christenheid weg te nemen. Terf' derde zou ik er op willen wijzen, daf' het sacrament van het avondmaal de* verdeeldheid het pijnlijkst aan het licht"' brengt en de eenheid het diepst doet beleven. Terecht karakteriseerden kerk vaders en hervormers juist deze maal tijd als een teken der eenheid en alsf een band der liefde en vooral dit laatste"' moet ons voortdurend voor ogen staan Er zou meer genoemd kunnen wor-11 den. Veel meer zelfs. Maar in de drie3 aangestipte punten kunnen we dacht, ïk, toch genoeg aanleiding vinden om3' ondanks alle onoplosbare dilemma's6 voort te gaan de eenheid in Christus te!1 zoeken. Daarbij hebben we één dine' tegen: de traagheid en taaiheid van d?' geworden en verworden toestand. Maarr we hebben een groter ding mee: dt'r kracht van de gehoorzaamheid aan het Woord Gods. G. H. Wolfensberger

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1