Welvetóotód Ruimte voor Recreatie Maandagenda's van de zomeractiviteiten K£v"?Dampo „En wat doen we met moeder Schoolvoetbal 1962 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRUDAG 18 MEI 1962 Evenals vorig jaar ligt het in de be doeling van de Stichting cultureel werk Texel om ten dienste van Texels gasten maandelijks agenda's uit te geven, be treffende die verenigingsactiviteiten, welke ook voor Texels gasten van be lang zullen zijn. De eerste agenda zal uitgegeven wor den voor de maand juni. De agenda zal middels affiches op ruime schaal worden verspreid en aan de gasten van Texel worden bekend gemaakt. Een voorwaarde hiervoor is uiter aard, dat alle verenigingen en even tuele particulieren, welke bepaalde ac tiviteiten organiseren de plaats, de da tum en het tijdstip ervan doorgeven aan de Administrateur van de Stichting rlnnr POEDER - ZALF - OLIE - ZEEP cultureel werk Texel. Dit kan schrifte lijk of telefonisch gebeuren, (tel. kan toor 2141, huis 2185). De agenda dient ook een direct ver- enigingsbelang. Door tijdige opgave kan men voorkomen, dat men op hetzelfde tijdstip andere verenigingen in de wie len rijdt of onvermoed door an deren in de wielen gereden wordt. Hotel- en pensionhouders en exploi tanten van kampeerbedrijven zullen de' affiches periodiek ontvangen. Zij wor den verzocht deze t.z.t. een duidelijke plaats in hun bedrijf te geven. „MEEUWEN BOVEN SORRENTO'' EN HET ZWEMBAD Het kan haast niet anders: „Meeuwen boven Sorrento" komt terug. De prach tig geslaagde uitvoeringen van het af gelopen seizoen vroegen om méér. Ook nu zullen de eventuele baten voor een mooi doel worden aangewend: een zwembad op Texel. De zo succesvolle groep toneelspelen de mannen zal weer onder leiding staan van mevrouw Ten Hooi. U weet nooit waar het goed voor is: noteer de dertiende oktober nu al in Uw agenda, 't Wordt een prachtige avond voor een prachtig doel! 10. „En in de winter? Als het koud is?" „Och dat zij we wel gewend. We kle den ons wat dikker en we werken een beetje harder. En als het vries, ligt toch alles stil". Ze dacht na. „Als het dus vriest en zo, met veel sneeuw, en niet kunt wer ken, waar leeft u dan van?" Hij lachte. „Van de zeven vette jaren, juffrouw Dinkla. We zijn net als wijlen Jozef en leggen voorraden aan in de tijd, dat het gewas wil groeien. Of kent u de Bijbel niet?" „Allicht". Toen ze haar thee op had, kwam ze overeind. „Ik moet weer gaan. Moeder zal haar middagdutje onder hand wel uit hebben. En dan is het ver velend voor haar, als ik er niet bij ben ziet U?" Hij knikte begrijpend en stond ook op „Nou, u komt nog maar eens een keer 's avonds een kopje koffie drinken als U wilt. U bent altijd welkom. En ik zou het erg prettig vinden". Ze keek hem ongekunsteld aan. „U? Waarom?" „O, dan ben ik niet zo alleen. En dan daarbij, we zijn op zo'n wonderlijke wijze met elkaar in kennis gekomen, na die verloren portefeuille. Ik vond het fijn, dat ik kennis met u kon maken". Ze keek hem strak aan. „Meent U dat?" Zijn ogen openden zich wijd. „Ja zeker, waarom zou ik dat niet menen? Ik vind U reuze geschikt, alleen al van wege het feit, dat u me de eer aandeed hier met mij thee te willen drinken". „Nou, als u het prettig vind.be gon ze. „Ik verheug me er nu al op. Ik heb een pick up met platen, leuke platen hij opende een kasje dan kunnen we wat aardige mopjes draaien. Doen we dat?" Ze lachte. „Ik zal wel eens zien. Mis schien volgende week een avondje". „Ik ga maandagavond al naar u zit ten uitkijken voor het raam". ,,'t Zal wel een andere dag worden. Maandags heb ik de was en als het goed droogt, strijk ik dezelfde avond 1 alles af". HOOFDSTUK 6. Die avond kon Aaltje de slaap niet vatten Ze lag op haar rug, de handen onder haar hoofd en keek door het ge opende raam naar de donkere lucht. Ze had vanmiddag heel deftig thee gedron ken in de directiekeet van de baas zelf. Zou die opzichtei er last mee gekregen hebben, als die meneer Huurdeman zelf onverwacht was binnengekomen? Och, misschien niet. Hij had toch zelf gezegd, dat het zijn huis was, en al stond dat ding dan op wielen, het was er werke lijk gezellig in dat kleine salonnetje, 't Was anders wel een raar leven. Al leen de weekeinden ging hij naar huis. Voor de rest vertoefde hij in die woon wagen en at zo nu en dan eens ergens in de stad. En als hij daar geen zin in had, maakte hij brood klaar voor zich zelf. Nu ja, ze had gezien aan de ma nier, waarop hij thee schonk, dat hij zichzelf best kon redden. Hij was dat alleen-zijn natuurlijk al jaren gewend. Tja, hoe, oud zou hij eigenlijk zijn? Ze had er geen flauw idee van: zeven entwintig misschien. Maar het kon net zo goed ouder als jonger zijn. Hij was wel aardig. Eerst al, toen hij dat geld bracht.o ja.ze had nu ook die zestienhonderd gulden. Wat kon je daar niet allemaal voor kopen! Nu ja, ze had op het ogenblik niets nodig. Nieuwe schoenen had ze net gekocht en een nieuwe parapluie had ze op haar verjaardag gekregen. En een bloesje of een rok kreeg ze op gezette tijden van een der zussen. Nee, ze wist werkelijk niet, wat ze op dit ogenblik zou willen kopen. Enfin.... een appeltje voor de dorst. Wat zeg ik? Zeg maar gerust een appel. Zestien briefjes van honderd gulden. Mens nog aan toe, ze was in één keer rijk. Volgende week ging ze een avondje bij hem op visite. Gek eigenlijkze ging nooit ergens heen, behalve naar Tonnie en Catrien. Verder kwam ze nooit ergens. In Alkmaar was ze één keer geweest, na de geboorte van Gees- je, de oudste van Bep en haar man. En in Amersfoort, waar Corrie en Henk woonden, nog nooit. Bij Piet en Ploon was ze tijdens hun huwelijk geweest en daarna nog eens een middagje. Toen kon dat nog, want Coriie was in die dagen nog thuis. Maar sinds alle broers en zusters getrouwd waren, kon ze eigenlijk nergens meer heen. Behalve dan wat boodschappen halen in de stad of een paar uurtjes 's avonds naar Ton nie, doch daar bleef het dan bij. En dan zondags naar de kerk. Maar uit de kerk vandaan moest ze meteen weer aan de slag: koffie drinken, eten klaarmaken. Ja, veel vrije tijd had ze zodoende niet. Nu ja, wat hinderde het eigenlijk? Moe der had haar nodig en ze vond het fijn zoals het was. Nu alle anderen ge trouwd waren en zo af en toe eens kwamen aanwippen, was het toch maar reuze gezellig zo bij moeder thuis. Maar ze ging nu eens een avondje ergens anders heen. Koffie drinken bij die opzichter in de woonwagen. En plaatjes draaien Ze hield van muziek. Als ze 's middags met z'n tweetjes in de zonnige voorkamer zaten te kijken, dan stond de radio doorgaans aan. En 's avonds na het eten eveneens. Dan was het toch zo gezellig als een mens maar wensen kon. Wat wilde je nog meer? Ze hoorde de klok in de stad het middernachtelijk uur slaan. Verdraaid, ze was eigenlijk nog klaar wakker. Zou ze even naar beneden gaan om een tijd schrift te halen7 Als ze een poosje las, kwam de slaap wellicht vlugger. Maar dan werd moe wakker en zou ongetwij feld vragen, wat er aan de hand was Ach nee, laat maar. Ze draaide zich op haar zij en sloot de ogen. Vooruit, Aal, slapen. Geen onzin. Morgen is er weer veel te doen en dan moet je uitgerust zijn. O ja. laat ik het niet vergeten de gordijnen af te halen en een sopje te geven. Zijn ze morgenavond weer droog. Toen ze thuis gekomen was, had ze naar de gordijnen gekeken en ze was'van me ning, dat ze nu niet bepaald helder meer waren Morgen maar vlug even doentenslotte was het een kleinig heidje.... en het droogde lekker.... met dit warme weer. Het weekeinde verliep met veel be zoek. Op de een of andere manier scheen iedereen er achter gekomen te zijn, dat Aaltje een portefeuille had gevonden en zo'n grote beloning in ont vangst kon nemen. Piet reed vrijdag even met zijn wagen langs en dronk 's morgens koffie. Ja, hij had ervan ge hoord. Het had in de krant gestaan: een zekere juffrouw D. uit de Zuidoost- Beemster. En toen had Ploon gezegd: „Als dat onze Aal niet is". Diezelfde avond waren Gerard en Bep er een paar uurtjes geweest. Die hadden het ook al gehoord. En Aaltje had lachend geknikt. Ja, het was in derdaad zo. En voor de zoveelste maal vertelde ze, hoe ze het geld gevonden had en dat ze het daarna naar het poli tiebureau gebracht had. En dat de volgende dag de beloning door de op zichter thuis bezorgd werd. Ja, werke lijk: zestien briefjes van honderd gul den. Volgde zaterdags Wim, die even langs fietste. Hij hoorde ook het ver haal en knikte. „Dus het was toch waar. Ja, het heeft wel in de krant gestaan, maar er zijn zoveel meisjes D. in de Voorstad; Jopie Doets, en dan die meis jes van Datemaen Hennie Dege- naaren Trijntje Dogger, noem maar op. Er zullen er nog wel meer zijn, die wij misschien niet eens ken nen. Ik zei tegen Tonnie ik dacht eigenlijk niet eens aan onze Aal mis schien is het Fientje van Dirk wel, maar verder hebben we er niet bij stil gestaan. Nou, meid, ik vind het leuk voor je". (Wordt vervolgd) VERENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN VERGROOT HAAR BEZIT In „Natuur en Landschap" van voor jaar 1962, lezen wij over Texel het volgende: „Op Texel vindt een grondruil plaats, waardoor het bezit van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten met 7 ha. wordt vergroot. Het betreft de uiterst belangrijke kreek het Bui tenzwin van Drijvers Vogelweid De Bol. alsmede de plas langs de Sinterklaas- weg aan de Noordkant van het reser vaat Dijkmanshuizen en twee door dijk- verbetering ontstane plassen in de pol der Het Noorden. Het Buitenzwin is o.a. van betekenis als verblijfplaats van rotganzen in de wintermaanden". NATIONALE FOTOWEDSTRIJD IN „DE EFTELING" Deze zomer zullen er ongetwijfeld Texelaars de Efteling bezoeken. Wij maken hen attent op de fotowedstrijd, die aan een bezoek aldaar verbonden is. „Levensvreugde in De Efteling" in de ruimste zin van het woord is het on derwerp van een nationale fotowed strijd, die is uitgeschreven door de Stichting Ontspanningspark De Efte ling te Kaatsheuvel in samenwerking met Kodak N.V. te 's-Gravenhage. De wedstrijd duurt tot 7 oktober 1962 en staat open voor alle amateurfotogra fen. Voor zover het zwart/wit-foto's en kleurenfoto's op papier betreft, zullen de inzendingen van jongeren t/m 17 jaar afzonderlijk worden beoordeeld: bij de kleurendia's bestaat geen aparte jeugd- klasse. Er zijn prijzen tot een totaal van ƒ2500,die zullen worden uitgekeerd in de vorm van waardebonnen, inwis selbaar bij de erkende fotohandelaren, waar ook de wedstrijdvoorwaarden worden verstrekt. De jury wordt gevormd door Tom Hoogland, Hille Kleinstra, Fokko Veld man en Bob Venmans. BOERDERIJBRANDEN IN MAART In de maand maart zijn dertig boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen; één in Friesland; twee in Drente; zes in Overijssel; vijf in Gelderland; twee in Zuid-Holland; negen in Noord-Brabant, en drie in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 1.062.165,—. Zes van deze branden werden veroor zaakt door spelen met vuur; drie door hitte-uitstraling van een elektrische verwarmingslamp, drie door kortslui ting, drie door lekke schoorstenen, één door wasgoed boven de kachel; één door een brandende kachel; één door een oliekachel; één door een kolen- kachel in kuikenhok; één door over verhitting van een tractor; één door het aansluiten van een butaangasfles, ter wijl in negen gevallen de oorzaak onbe kend bleef. Bij deze branden kwamen om: 2 paarden, 217 varkens, 117 stuks rund vee en 648 stuks pluimvee. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Btirg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp DOKTF.R SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen H DE BOER (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. FORTGF.NS Oosterend. tel. (02223) - 250 of 207 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. MANNESSEN Den Burg. tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Wocusdag 23 mei a.s worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 mei op om 4.40 uur en gaat onder om 20.34 uur; 23 mei op om 4.36 uur en onder om 20.38 uur. Maan; 19 mei V M 26 mei L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 mei 7.49 en 20.07; 19 mei 8.24 en 20.42; 20 mei 8.58 en 21.16; 21 mei 9.32 en 21.51; 22 mei 10.06 en 22.26; 23 mei 10.46 en 23.00; 24 mei 11.27 en 23.35; 25 mei 12.05 en 26 mei 0.12 en 12.48. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Er is nog ruimte op Texel (houwen zo!) De dr. Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, heeft een rapport ge publiceerd onder de titel „Ruimte voor recreatie". Dit rapport gaat uit van de constate ring, dat de behoefte aan ruimte voor recreatie in de openlucht door tal van factoren de afgelopen jaren sterk is toegenomen. De grote bevolkingsdicht heid in ons land maakt het voldoen aan deze behoefte tot een maatschappelijk probleem van hoge orde. Tal van be langen botsen. Zonder ordenend en sti mulerend optreden van de overheid dreigt een persoonlijke beleving van de vrije tijd buitenshuis in gedrang te komen Temeer daar het toch al geringe areaal aan natuur- en recreatiegebied in ons land nog voortdurend afneemt. Het is vooral in het westen des lands, dat de onevenwichtigheid tussen be hoefte en voorzieningen het grootst is, ondanks de aanwezigheid van de Noordzeekust. In de grote steden heeft men te kampen met een groot tekort aan recreatieve voorzieningen. Met de ruimte voor dag- en weekendrecreatie op een bereikbare afstand rondom de woonplaats, is het niet beter gesteld. De commissie, die het rapport heeft opgesteld, meent, dat de voorzieningen voor de recreatie in de openlucht zich in de eerste plaats dienen te richten op de minst-draagkrachtigen, hetgeen met zich brengt, dat juist aan de voorzie ningen in de rondom de woonplaats grote aandacht moet worden gegeven. Voor de dagelijkse recreatie betekent dit voorzieningen als wijk- en stads parken, groenstroken, kinderspeelplaat sen, speel- en sportterreinen, zwem baden enz. Voor dag- en weekendrecreatie wordt VERKEERD CIJFER In ons vorig nummer schreven wij dat vier leerlingen van de muziekschool waren geslaagd. Voor het begeerde A- diploma waren 60 punten nodig. Wij vermeldden dat Dick Bousma 60 pun ten verkreeg. Dit moest 69 zijn. Dick tikte ons even op de vingers en daar heeft hij groot gelijk in. De eerste ronde is gespeeld. Het was wat koud voor de toeschouwers, maar de jongens hebben met vuur gespeeld om voor hun school de begeerde punten te veroveren. Op het Texel-veld was het resultaat als volgt: C.V.O Den Burg-De Waal 01 ol.s. Den Burg-o.l.s. Oosterend 00 Cocksdorp-C.V.O. Den Burg 00 De Waal-o.l.s. Den Burg 02 Cocksdorp-o.l.s. Oosterend 02 O.l.s. Oosterend en o.l.s. Den Burg beide 3 punten, De Waal 2 punten en C.V.O. en Cocksdorp beide 1 punt. Op het Tex. Boys-veld de volgende uitslagen Sch. m.d. B. Oosterend-Oudeschild 01 R.K. Den Burg-Den Hoorn 40 Oudeschild-De Koog 00 Sch. m.d. B. Oosterend-Den Hoorn 21 De Koog-R.K. Den Burg 03 R.K. Den Burg 4 punten, Oudeschild 3 punten, School met de Bijbel Ooster end 2 punten, De Koog 1 punt en Den Hoorn 0 punten. Zaterdag 19 mei (morgen) wordt de tweede ronde gespeeld, waarna we we ten, welke vier clubs in de finale zullen uitkomen. Het programma voor deze dag luidt: Texel-veld 2.00-2.30 CVO Den Burg-o.l.s. Den Burg 2.30-3.00 De Waal-o.l.s. Oosterend 3.00-3.30 Cocksdorp-o.ls. Den Burg 3.30-4 00 o.l.s. Oosterend-CVO Den Burg 4.00-4.30 De Waal-Cocksdorp Texelse Boys-veld: 2.00-2.30 R.K. Den Burg-Oudeschild 2.30-3.00 Den Hoorn-De Koog 3.00-3,30 R.K. Den Burg-Sch. md. Bijbel Oosterend 3.30-4.00 Oudeschild-Den Hoorn 4.00-4.30 De Koog-Sch. m.d. Bijbel Oosterend Jongens, zorg op tijd aanwezig te zijn en doe je best. vooral gedacht aan voorzieningen bin nen een straal van 10 kilometer rondom de woonplaats. De groenstroken, die als bufferzones tussen de agglomeraties behouden moeten blijven, moeten ge schikt worden gemaakt voor de recrea tie en de verbindingen met bestaande recreatieterreinen en -gebieden moeten worden verbeterd: zo moet met name veel zorg worden besteed aan een be tere ontsluiting van de Noordzeekust. Voor de vakantierecreatie is, gezien ook de grote groei van het buitenlands bezoek aan ons land, een verdubbeling van de bestaande logiesaccommodatie noodzakelijk. Vooral de behoefte aan goedkope accommodaties, zoals kam peerterreinen, tentenkampen, bunga lowparken en kampeerhuizen is groot. De overheid zal de totstandkoming door kredietregelingen moeten bevor deren en in sommige gevallen zelf de exploitatie ter hand moeten nemen. Zij moet er tevens op toezien, dat het logiesverschaffend bedrijf aan redelijke eisen voldoet. Tenslotte zal zij door middel van een wettelijke regeling van de vakantie spreiding een optimaal gebruik van de bestaande voorzieningen moeten bevor deren. De commissie van de dr. Wiardi Beekman Stichting preciseert voorts nog een aantal maatregelen van wet gevende en bestuurlijke aard, die ge troffen zullen moeten worden om ener zijds te voorkomen, dat de beschikbare ruimte vooi recreatie nog verder af neemt en anderzijds te bevorderen, dat deze ruimte verder wordt uitgebreid. Zo vraagt zij meer middelen voor de privaat en publiekrechtelijke bescher ming van natuurgebieden, bepleit een wijziging van de natuurschoonwet en dringt aan op een snelle totstandko ming van een natuurbeschermingswet, die o.a. de overheid in staat moet stel len waardevolle natuurgebieden in ons land aan te wijzen als „beschermd" ge bied. Het zal echter tevens nodig zijn land bouwgronden te bestemmen voor de recreatie, vooral rondom de grote ste den. Daarnaast is het noodzakelijk, dat de ruilverkaveling mede dienstbaar wordt gemaakt aan de recreatie. Men zal niet kunnen volstaan met land schapsverzorging, maar moeten stre ven naar de ontsluiting van recreatief waardevolle cultuurlandschappen met voorzieningen ten behoeve van water sport, kampeerterreinen en visplaatsen. De commissie wijst erop, dat een Nationaal Facetplan voor de Recreatie onontbeerlijk is. Een Rijksdienst voor de Recreatie dient zorg te dragen voor een gecoördi neerd nationaal beleid. De provincies hebben op het gebied van de recreatie een belangrijke taak Naast het opstellen van streekplanner hebben zij ook een coördinerende func tie bij de totstandkoming van bovenge- meentelijke vooizieningen, daarin bijge staan door provinciale recreatiecommis sies. Wat de financiering betreft, meent de commissie, dat zuiver gemeentelijke voorzieningen door de gemeenten zei] dienen te worden gefinancierd. Bij grote projecten van bovengemeen- telijke betekenis kunnen andere ge meenten, provincie(s) en rijk in de fi nanciering worden betrokken. Bij klei nere projecten van bovengemeentelijkc betekenis is een regeling denkbaar waarbij de provincies jaarlijks een be drag krijgen toegewezen om aan der gelijke projecten te besteden. Een na tionaal financieringsplan voor de recre atie dient zo spoedig mogelijk tot stanc te komen. Tenslotte wordt in het rapport ge wezen op de noodzaak om maatregelei te treffen, ten einde aan de ongelimi teerde prijsstijging van recreatiegrom ten gevolge van grondspeculatie paa en perk te stellen. Gedacht wordt aan een zorgvuldig" differentiatie van de bestemmingsre creatie bij de vaststelling van gemeen telijke bestemmingsplannen op basi waarvan tot onteigening kan wordei overgegaan. Een globale prijsbeheer sing van alle grond in ons land is daar bij echter onontbeerlijk. De prijs van dit rapport bedraagt ƒ3,—

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3