Cf roen 2,'wartsjexelsin het harL, Fotoclub De Kiekendief had geslaagde foto- en dia-avond Texelaars stemt C.H.U. S.V. Cocksdorp vierde haar dertigjarig bestaan maj. A. G. Luy ster burg DINSDAG 22 MEI 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7661 COURANT Uitgave N.V. r.h. Langevcld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohande! Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart, -f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. Voorzitter H. Kievits van fotoclub „De Kiekendief" kon jongstleden donder dagavond in „Casino" een gezellige zaal belangstellenden toespreken. Ter gelegenheid van de „week van de fotografie" had de actieve Texelse club de avond georganiseerd, deze keer niet in samenwerking met de handelaren. Twee wanden van de zaal werden gesierd door enkele door de collega-clubs Den Helder en Alkmaar gezonden opnamen. Van de club Texel was de uit 6 foto's bestaande inzending te bewonderen, die in de regionale fotowedstrijd voor zo'n prettige verrassing had gezorgd: van 17 club uit Noordholland de 3de prijs! Daar kunnen die Texelse amateurfotografen gerust trots op zijn. zijn voor de fotoclub in samenwerking met bijvoorbeeld de oudheidkundige afdeling van ons Texels Museum! Tot slot van deze succesvolle avond van „de Kiekendief" werd nog de Shell- film „In de wolken" vertoqnd. Kleurdia's Verschillende amateurs hadden ge volg gegeven aan de oproep van de club tot het inzenden van dia's. We za gen er verscheidene van voortreffelijke kleur. De heer Kievits had er misschien wat meer toelichting bij mogen geven, naar toegepast materiaal en maker moesten we nu meestal raden. Toch werd het ons bij het vertonen van de dia's duidelijk dat het peil van de zwart-wit foto's gemiddeld beslist niet werd gehaald. Kleur alléén doet het hem niet, ook het dia vraagt om een bepaalde opbouw van het beeld. Maar de plaatjes waren prettig om naar te kijken. Van Harry de Graaf was er een bakje leuke dia's, op een bandje door hemzelf toegelicht. Weerend Nauta had een 8 mm. kleu- renfilmpje gemaakt en liet het syn chroon lopen met de bandrecorder. Al leraardigst waren de flitsend afwisse lende opnamen van de dorsmachine: geslaagd ook de shots van het in de tuin werkende meiske. Jammergenoeg waren er ook wel wat zwakke punten aan te wijzen; Lange scènes en over het algemeen was de illustrerende muziek slecht gekozen. Typisch zaken, waarmee veel cine-amateurs worstelen. Oud-Texel Veel ouderen, die aanwezig waren, zullen waarschijnlijk met spanning het volgende programmapunt afgewacht hebben: De vertoning van een serie dia's over het oude Texel. Enige leden van de fotoclub hadden zwart-wit dia's gemaakt van oude Texelse prentbriefkaarten. De kwaliteit van deze dia's was zeer goed. Mevr. Tiessen gaf bij elk plaatje een korte toelichting. Het is zeker de moeite waard deze kollektie dia's uit te breiden en om nog eens een aparte avond aan deze oud- Texelse tafereeltjes te wijden. Onge twijfeld zullen Texelaars, die oude prentbriefkaarten verzamelen deze voor dit doel gaarne tijdelijk ter beschikking stellen. Het zou een mooi stuk werk PROT. INTERKERKELIJKE GEZINSVERZORGING Het is gebleken, dat men in de gezin nen waar hulp nodig is, vaak niet weet, aan welk adres de aanvraag moet wor den gericht. Deze moeten worden inge diend bij de volgende contact-personen: Den Burg: Mevr. T. Dros-Roeper, Weverstraat 4; Mevr. A. Kievit-Krijnen, Kogerstraat 2. De Cocksdorp: Mevr. C. Boon-Bakelaar, nr. 57; Mevr. W. Zijm-Witte, „Sir Robert Peel" De Koog: Mevr. W. Ch. Dros-v.d. Mark, K 63b; Mevr. Luberti-van Bergen, Ruijslaan 14 De Waal: Mevr. N. Kooger-Boon, Hogereind 40. De Westen: Mevr. H. Kikkert-Werther, H 120; Eierland: Mevr. C. A. van Lenten-Buys, E 118. Oosterend: Mevr. A. Bakker-Postma, Mulderstr. 21; Mej T. Eelman, O 21; Mevr. P. Ellen-v.d. Vis, Kotterstraat 19; Mevr. H. Ellen-Zegel, Kotterstraat 25. Oudeschild: Mevr. N. Schagen-Koorn, De Ruyter- straat 13. P.H. Polder: Mevr. L. de Visser-Hessels, H 36. Den Hoorn: Mevr. A Lap-Schrier, Klif 8. Op de laatstgehouden vergadering van de gezinsverzorging is besloten, dat met ingang van 1 juni a.s. de 5-daagse werkweek zal worden ingevoerd. Dit betekent in de meeste gevallen, dat de gezinsverzorgsters en -helpsters op zaterdag niet werken. In overleg met gezinnen, waar dit grote bezwaren op levert, kan een andere vrije halve dag worden bepaald. Meisjes, die belangstelling hebben voor de mogelijkheden om opgeleid te worden tot gezinsverzorgster, kunnen inlichtingen verkrijgen bij de hoofd leidster Weverstraat 5, Den Burg. GEEN EXTRA BOOT VOOR BEZOEK AAN CIRCUS BOLTINI TE DEN HELDER Vanaf hedenavond tot en met don derdagavond heeft circus Boltini de tenten opgeslagen te Den Helder. Circus Boltini brengt een wervelend programma van topnummers. Texelaars die het circus willen bezoeken, zullen de matinee-voorstelling moeten bijwonen op woensdagmiddag, aanvang 2.30 uur. Enkele eilanders hadden een extra boot verwacht, maar de animo voor een dergelijk evenement is zo klein dat een extra boot voor de N.V. TESO niet ver antwoord is. GEEN REPETITIES MEER De gymnastiek voor oudere dames te Den Hoorn is voorlopig gestaakt. In september hopen we weer te beginnen. KINDERMODESHOW ZOMER 1962 Vrijdag 18 mei was het precies één jaar geleden dat ,,'t Kleuterhuis" in de Binnenburg haar poorten opende. De altijd actieve eigenaresse, mevrouw A. Brügemann-Graaf, had ter gelegenheid hiervan een grootse kindermodeshow belegd in Casino. De show, die vooral afgestemd was op het a.s. zomer seizoen, mag alleszins geslaagd worden genoemd. Er was een keurcollectie kleutergoed, dat op voorbeeldige wijze door kleuters werd geshowd. Wel 15 mannequins van 1 tot 8 jaar stapten door de zaal en vol trots lieten zij alle nieuwe snufjes zien. Mevrouw Brügemann deelde mee, dat het allemaal draagbare, maar ook be taalbare kleding was. Er stonden hon derd nummers op het programma en dat was nog slechts een greep uit de collectie van het Kleuterhuis. Keurige en kleurige pakjes, rokjes, truitjes, elegante jurkjes, schooljurkjes, doorknoopjurkjes, waarbij werd ver teld, dat de jurkjes voorzien waren van een grote zoom, zodat deze ook het vol gend jaar nog gedragen kunnen worden. De tuinbroek was ook aanwezig en triomfantelijk stapte de jeugd rond in de licht- en kleurechte stevige broek. Wij moeten altijd rekening houden met regendagen. Nu is het Kleuterhuis hangt een keurcollectie regenkleding voor Uw jongste. Jasjes nu eens zonder capuchon, maar met een schattig hoofd doekje. In de getoonde rokjes was duidelijk te zien, dat ook de jeugd mee doet aan de mode. Ze werden getoond voor de leeftijd van 3 tot 7 jaar. De nieuwste modellen badpakjes werden geshowd en daarbij de badjas, die aan het strand onontbeerlijk is. Parmantig stapte de jeugd in kleur rijke pyjamaatjes rond en leuke dus- tertjes complimenteerden het geheel. Het Kleuterhuis heeft met de show vele moeders enkele aangename uurtjes bereid. TOT HOOFD VAN SCHOOL BENOEMD Den Hoorn Onze vroegere plaats genoot, de heer Th. Ineke, thans onder wijzer te Huizen, is benoemd tot hoofd van een lagere school te Gouderak (ZH) DIPLOMA BEHAALD De Koog De heer Jan Daalder Rzn. behaalde deze week het vakdiploma voor de melk- en zuivelhandel. ENGELSE PILOOT BEZOCHT TEXEL Het afgelopen weekend heeft een En gels piloot een bezoek aan Texel ge bracht. Op 14 januari 1945 moest hij met zijn toestel een noodlanding maken op Texels bodem. Zeven bemannings leden bevonden zich in het toestel. Vijf van hen kwamen bij deze landing om het leven. Deze piloot heeft o.a. een bezoek ge bracht aan de begraafplaats aan de Ko gerstraat, waar zijn vrienden zijn be graven. FILM-FORUMAVOND VAN DE PARTIJ VAN DE ARBEID TE OOSTEREND Op deze avond, gehouden in het „Centrum" te Oosterend, verwelkomde de heer G. Oskam namens het federa tiebestuur van Texel van de Partij van de Arbeid de aanwezigen. De heren Wassenaar en Roeper werden voor hun afwezigheid verontschuldigd, terwijl laatstgenoemde als nog zou proberen deze avond te bezoeken. Daarom werd eerst de film van Fernandel vertoond, die zeer in de smaak viel. Hierna werd door de heer Oskam het samengestelde urgentieprogramma voor Texel van de Partij van de Arbeid ter sprake gebracht. Zowel over dit pro gramma, dat door publikatie reeds be kend is en anc-eie zaken het gemeente beleid betreffende, kon men vragen stellen. Begrijpelijk dus dat men in Oosterend in verband met de riolerings werkzaamheden wel enige kritiek uit oefende, vooral omdat men geheel Oos terend isoleerde door de opengebroken straten. Kritiek werd tevens geleverd op het leggen van een hoofdriool in de Oranjestraat, terwijl de zijaansluitingen niet werden voorzien, zodat men een nieuwe straat nadien weer opbreken moest. Tevens het achterwege blijven op verschillende plaatsen van afvoer putten voor het hemelwater. Er was ook kritiek op het onderhoud van aanplan tingen en plantsoenen. Wat betreft re creatiegebied rondom Oosterend kwam ook een vraag naar voren of men in de toekomst ook aan Oosterend heeft ge dacht. Ook kwam een dorpshuis annex gymnastieklokaal ter tafel, terwijl even eens het rijwielpad onder de duinen ter sprake kwam waarom wordt dit niet verbreed? Mevr Koning-Bruin en de heren Beumkes en Westdorp kregen dus wel even wat te verwerken. Er waren pun ten die werden genoteerd, maar er wa ren ook punten die ondanks wat men ook heeft geprobeerd door Ged. Staten werden afgewezen. Wat betreft het re creatiegebied blijkt het, dat Oosterend en Oudeschild wel enigszins het ach terland zijn, maar het forum gelooft toch wel, dat in de toekomst hier zeer zeker verandering komt. Er zijn ont wikkelingen die zich zeer langzaam voltrekke», terwijl er op verschillende punten ook fouten en gebreken zijn. Het is zaak, aldus mevr. Koning-Bruin op deze avond, dat wij met onze raads fractie en ons urgentieprogramma hier voor waakzaam zijn. Voor de verwezenlijking van onze urgentiepunten vragen wij bij de a.s. verkiezing voor de Gemeenteraad Uw steun, aldus de heer Oskam tot besluit van deze avond. EERSTE JAARVERGADERING ZANGVERENIGING „NIEUW LEVEN" Oosterend Vorige week dinsdag avond heeft zangvereniging „Nieuw Leven" de eerste jaarvergadering ge houden. Na het openingswoord van de voorzitster, mevr. Renout, volgden de normale huishoudelijke agendapunten: notulen en jaarverslag door de waarne- mend secretaris, de heer Roest en een financieel overzicht door mevr. C. Ellen-Mosk, die een goed geluid deed horen in een batig saldo. Een program ma voor het komende jaar kon de goedkeuring wegdragen van de leden. Voor de bestuursverkiezing zijn mevr. Renout en mevr. Dijt aftredend en her kiesbaar. Beiden worden met algemene stemmen herkozen, terwijl in de vaca ture van secretaris mevr. Bunning wordt gekozen. Voorzitster dankt de leden voor het genoten vertrouwen en de heer Roest voor het werk, dat hij als tijdelijk secretaris heeft verricht. Tijdens de rondvraag zijn enige aar dige suggesties naar voren gebracht, die het bestuur ten zeerste appreciëerde. Er werden verschillende donateurs ge boekt. De voorzitster wijst op de wer- vind van nieuwe leden. Vooral is er gebrek aan mannen. Het bestuur zag hierin graag een vermeerdering. Al hoewel het ons lijkt, dat de leden, het zijn allen vrouwen op één na, het man nelijk geslacht schijnen te weren, gezien de gehouden stemming op deze avond. Tot slot van deze avond werd door de dirigent Ton Witte een nieuw num mer voorgespeeld, dat bij allen zeer in de smaak viel en hopelijk in de toe komst met grote ijver ingestudeerd zal worden. Zaterdagavond was de gemeenschap van De Cocksdorp verenigd in het ge bouw van „De Sluftervallei". In deze prachtige zaal waren honderden sport vrienden van S.V.C. bijeen. De ploeg van het hoge Noorden, die dertig jaar geleden werd opgericht en die tevens dit jaar kampioen werd. Deze twee ge beurtenissen konden niet zonder meer voorbij gaan en daarom was er feest, ja groot feest daar onder bij die toren. Daar in de polder, vlak bij die toren leeft ieder mee en wordt lid van S.V.C. Ja, in de polder wie 't maar wil horen Helpt allen mee aan de groei van S.V.C. Dit slotlied van S.V.C. werd uit volle borst meegezongen en er zullen inder daad daar vlak bij die toren maar weinigen zijn die niet zijn verbonden aan Sportvereniging Cocksdorp. Het was de heer Bas van der Beek, die namens de feestcommmissie een woord van welkom sprak Het bestuur van SVC was gezeten achter de rood witte tafel en er moest maar afgewacht worden wat enkele leden en oud-leden voor elkaar hadden gestoomd. Later op de avond werd duidelijk dat het één en ander dik in orde was. De heer Van der Beek sprak een bij zonder woord van welkom tot diverse oud-voorzitters. Het verheugde hem dat zij het hoge Noorden nog hadden weten te vinden. De spelers van het eerste elftal, zo vervolgde spreker, hadden het bestuur geen prachtiger cadeau kunnen aanbieden dan het kampioenschap. Ook het tweede is (bijna) kampioen. De heer Van der Beek richtte zich ook tot de andere plaatselijke verenigingen en het verheugde hem dat er een hechte sa menwerking mogelijk is. Ook zuster verenigingen waren aanwezig, alsmede de heer Zegers namens de scheidsrech- tersbond. De heer Van der Beek verleende voorts het woord aan talrijke sprekers. Namens de Texelse Sportraad werd, bij afwezigheid van voorzitter Dapper, het woord gevoerd door de heer C. Zuidema. Hij hoopte ook in de toekomst op een prettig contact. De heer J. J. Westdorp sprak als af gevaardigde van de Dorpscommissie. Tussen SVC en de Dorpscommissie is de laatste tijd een samenwerking merk baar, die goed te noemen is. Samen werking is in een gemeenschap als De Cocksdorp ook onontbeerlijk. Spreker memoreerde de goed geslaagde bazars en het Koninginnefeest. De Cocksdorp heeft te kampen met gebrek aan zaalruimte. Plannen voor een eigen dorpshuis annex gymnastiek lokaal zijn in voorbereiding en ook in dit verband is door samenwerking veel te bereiken. De heer Westdorp over handigde namens de dorpscommissie een notulenboek. Hierna was het woord aan de eerste voorzitter van S.V.C., de heer Van Grijn. Deze bracht iets uit het verleden naar voren en duidelijk werd, dat SVC is ontsproten uit een handbalvereniging. Opvallend was, dat ook de andere oud voorzitters later spraken over de hand balvereniging en hoopten, dat deze nog eens in het hoge noorden zou ver schijnen. De heer F. Schellinger sprak namens S.V.T. De heer Schellinger is aanvoer der van Texel en deze spelers hebben het afgelopen seizoen tegen S.V.C. ge speeld. Spreker overhandigde een boe ket bloemen in de kleuren van S.V.C. en S.V.T. en hoopte hiermee, dat de band van sportiviteit nog groter zou worden. Tevens overhandigde hij na mens S.V.T. een envelop met inhoud. Ook de spelers brachten hun geluk wens. De heer Hooijschuur was de tolk van alle SVC-leden. Het verheugde hem een bal te kunnen overhandigen voor het komende seizoen, en tevens een bedrag voor een reserve-bal. Doftter van Dommelen sprak even eens als oud-voorzitter. Hij herinnerde zich nog best, dat De Cocksdorp in de oorlogsjaren kampioen was van Texel. Hoe dat kwam wist hij niet meer, maar hij vond het nu nog een prestatie. De vriendschapsband is in het noor den stevig. Dat bleek ook uit de woor den van mevrouw Meindertsma, die namens de Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Eierland de jubilerende vereniging complimenteerde. Spreek ster was er van overtuigd, dat beide verenigingen werken om het platteland omhoog te halen. Zij wist dat een voor zitter ook zijn stem kan verheffen na dat hij eerst met een schroevedraaier heeft gerammeld, maar namens de Bond mocht zij een voorzittershamer overhandigen. S.V. Oosterend sprak bij monde van de heer De Jong Jr. Ook deze over handigde een geschenk onder couvert. Sinds kort is De Cocksdorp een zang vereniging rijk. Dat werd deze avond luide verkondigd door de voorzitter van de nieuweling, de heer v.d. Laan. Hij was een goed propagandist voor zijn vereniging en misschien heeft hij geluk gehad. De heer Meindertsma sprak als oud voorzitter en memoreerde de tijd, dat het nieuwe sportveld in gebruik werd genomen. In die periode kwam de be roemde speler Kraak naar Texel. Spre ker dacht aan de heer Westdorp Sr., die dit helaas niet meer kan meemaken. Hij is echter de man geweest, die veel, zeer veel werk heeft verzet voor de sportvereniging. Ook de V.V.V., afd. De Cocksdorp, gaf acte de présence De heer J. J. Westdorp overhandigde namens deze afdeling een bal voor adspirantenwed- stnjden. Hij deed dit met het gezegde: Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst". Als laatste werd het woord gevoerd door de heer J. M. de Vries, de recrea tieleider van Texel. Burgemeester De Koning was deze avond verhinderd, maar namens de Stichting Cultureel Werk Texel feliciteerde de heer De Vries de sportvereniging en bood even eens een bal aan. De voorzitter van SVC, de heer Sie- binga, bracht hierna alle sprekers dank. De voorzitter bracht naar voren, dat SVC niet uitsluitend bestaat uit voet ballers, maar dat er ook nog een bloeiende gymvereniging is, die wel is waar geen kampioenssuccessen boekt, maar die toch een grote plaats in het verenigingsleven inneemt. En ondanks dat er voorbereidend werk wordt verricht voor een dorps huis, wilde hij toch de heer en mevrouw Reuvers van De Sluftervallei hartelijk dank zeggen voor de genoten gast vrijheid. De voorzitter van SVC over handigde hierna de stuwende kracht van de feestavond, de heer Van der Beek, een boekwerk voor het vele werk ■dat was verricht. Hierna was het woord aan leden en oud-leden. Het programma vermeldde een bont programma; nu het was een bont programma en de reacties in de zaal bleven dan ook niet uit. De oude garde vertelde iets uit het verleden en als er dan namen werden genoemd, dan hoorde men verder in de zaal het ge hele verloop van die speler. Na dit zeer afwisselende programma heeft S.V.C. met vele sportvrienden tot diep in de nacht feestgevierd. HOORNDER REIS VERENIGING OP REIS De jonge Hoornder reisvereniging heeft weer haar jaarlijkse tweedaagse trip gemaakt. Dinsdagmorgen met de eerste boot werd met een TESO-bus ons eiland verlaten en koerste men met chauffeur v.d. Berg aan het stuur op de bollenstreek af en om kwart over acht waren we bij de Keukenhof. Na hier te hebben genoten van de grote ver scheidenheid van prachtige bloeiende bloembollen, ging het naar Schevenin- gen. Op de nieuwe pier viel het niet mee, het leek wel herfst. In Rotterdam genoot men in de die rentuin Blij dorp vooral van de aap die trommelen kon. Ook het volgende be zoek was de moeite waard, n.l. een rondleiding in het Instituut voor de scheepvaart en luchtvaart (museum). Na een heerlijke maaltijd in hotel 's Gravenburg, werd hier ons bivak op geslagen. 's Avonds stond een bezoek op het programma aan het cinerama, een nieuwe bioscoop. Woensdagmorgen werd een rondvaart gemaakt gemaakt door de Rotterdamse haven. Jammer dat het uitzicht niet best was wegens de regen. We zaten echter droog. 's Middags konden vooral de dames genieten in het „Bouwcentrum" van een expositie van moderne inrichting. En na dit bezoek trokken we weer zeer voldaan en tevreden naar ons gouden boltje terug. Een woord van dank aan de prima chauffeur en de organisatoren van deze reis. Tot volgend jaar maar weer.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1