Sparen geeft HOUVAST NUTSSPAARBANK En wat doen we met moeder TEXTIELHUIS ZEGELj Strapless en kant zijn favoriet NUTTIGE WENKEN VOOR BADGASTEN Nog even (als de zon maar wil komen) en langs de kusten van Nederland zal men weer die gezellige drukte vinden: badseizoen 1962 nadert. De mensen, die onze stranden bezoe ken, komen niet alleen uit Nederland, ook de vreemdelingen van ver hebben het Hollandse strand leren waarderen. Velen realiseren zich echter niet, dat de zee aan de Hollandse kust zijn eigen aardigheden en gevaren heeft, waarmee de nieuwkomer nog niet bekend is, terwijl het ook voor de trouwe bezoe ker goed is er van tijd tot tijd aan herinnerd te worden. Om een ieder nu vertrouwd te maken de uitgeverigij Van Putten en Oort- meijer, Alkmaar, Bob Denneboom te Eg- mond aan de Hoef, een enthousiast zee- zwemmer en bij uitstek met de zee be kende, bereid gevonden een boekje te schrijven, dat ons dezer dagen werd toegezonden en is verschenen onder de titel: Vakantie aan zee nuttige wen ken voor badgasten. Op een vlot leesbare en bevattelijke wijze behandelt de schrijver in 48 pa gina's o.a. allerlei soorten stromingen langs de kust, het gevaar van muien, zandbanken en golfbrekers enz. enz. Doch niet alleen over de zee, ook over het strandleven geeft de schrijver vele nuttige raadgevingen, in het bij zonder voor de kinderen, waar de strandbezoeker veel gemak van zal on dervinden. Het boekje is rijkelijk en vrolijk geïllustreerd. Deze frisse uitgave is verkrijgbaar voor 0,95. Tegelijk met de Hollandse uitgave verschijnt er ook een in de Duitse taal. Een dergelijk geschrift mag in de Texelse pensions etc. niet ont breken. TESO BUS BESCHADIGD Vorige week was een TESO-bus met een gezelschap voor een rit vertrokken naar de vaste wal. Chauffeur C. Duin- ker was met de eerste boot vertrokken om via de Afsluitdijk de bestemde plaats te bereiken. Even voorbij Den Oever kwam hij echter in aanraking met een tractor. De persoon, die dit voertuig bestuurde, had richting aange geven om naar rechts af te slaan. Hij reed de weg voorbij en sloeg uiteinde lijk de volgende in. De TESO-chauffeur, die wilde passeren, kwam met de neus van de bus met de tractor in aanraking. De materiële schade was aanzienlijk. De passagiers zijn in een andere bus overgestapt om de tocht voort te zetten. De bus is naar de garage in Woerden overgebracht. S.V.C. 2 KAMPIOEN Elders in een verslag over de feeste lijkheden van SVC staat vermeld, dat het tweede elftal (bijna) kampioen is. Zondag j.l. is ook het tweede elftal van SVC kampioen geworden. Ook dit elftal onze gelukwensen. ONTHEFFING RIJTIJDENBESLUIT Op 1 januari 1961 is een nieuw Rij tijdenbesluit van kracht geworden. Hierbij zijn alle houders van landbouw- motorrij tuigen die niet van een kente ken behoeven te zijn voorzien, vrijge steld tot het aanvragen van een werk- mapje en het invullen van een rijtijden- boekje. Voor de kleine categorie van landbouwmotorrij tuigen die wel een kenteken voeren, onder meer land bouw jeeps, Unimogs en vrachtwagen- chassis met bijv. een opgebouwde spuit- machine, is dit Rijtijdenbesluit wèl van toepassing. Aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is door het Land bouwschap een verzoek om collectieve ontheffing voor deze gehele groep land bouwmotorrij tuigen met kenteken en kentekenbewijs gericht, doch op dit ver zoek is afwijzend beschikt. Wel bestaat de mogelijkheid om volgens artikel 40 en 41 van het Rijtijdenbesluit bij de districtshoofden van de Arbeidsinspec tie een individuele ontheffing aan te vragen. Vergeet dus niet, indien u over een dergelijk landbouwmotorrij tuig beschikt en er mee van de openbare weg gebruik maakt een ontheffing aan te vragen. LT voorkomt dan voor u zelf en uw perso neel moeilijkheden. ABORTUS BANGBESTRIJDING VERBOD TOT AANKOOP RUNDEREN ZONDER STEMPEL In het kader van de abortus-Bang bestrijding bestaat bij de provinciale gezondheidsdienst voor dieren in Noord- Holland het voornemen per 1 november 1962 aankoop van runderen zonder stempel te verbieden. Deze maatregel dient door het Landbouwschap te wor den goedgekeurd. Voor de op 1 november nog niet vrij verklaarde bedrijven betekent deze re geling, dat verkoop van runderen zon der stempel alleen mogelijk is voor de dood via de slachtveemarkt te Amster dam of Alkmaar. Tot 1 november mo gen deze bedrijven nog runderen zonder stempel uit Noord-Holland aankopen, mits de dieren gust zijn en niet opge- stierd of geïnsemineerd. HET NIEUW INGEZAAIDE GRASLAND Speciaal op die delen van ons eiland, waar op het moment de ruilverkaveling werkt, wordt zeer veel nieuw grasland ingezaaid. Een goede behandeling van dit nieuwe grasland is zeer belangrijk. Om te beginnen is er de bemesting. Telkens bemerken we, dat men er maar slecht aan wil om dit pas ingezaaide land een bemesting te geven. Men wil eerst wel eens afwachten wat er komt. Dit is beslist onjuist. Het is van het grootste belang, dat de jonge gras- en klaverplantjes zo spoedig mogelijk over voldoende voedsel beschikken en een goede start hebben. Bij de opfok van kalveren wordt nog al eens de op merking gemaakt, dat een kalf een spaarpot is, waaruit men te zijner tijd het gespaarde dubbel en dwars terug krijgt. Dit geldt ook voor ,,jong" gras land. Daarom is het gewenst een vol ledige bemesting te geven Uiteraard is het gewenst hierbij rekening te houden met de bemestingstoestand van de grond. Indien op het bedrijf schapen aan wezig zijn, kan met de beweiding zeer spoedig worden begonnen. Wij achten het ongewenst om de schapen op het land toe te laten als het gras nog niet, of maar nauwelijks boven de grond komt. Maar volgens onze ervaring kan men enige weken na de opkomst zonder gevaar met een niet te intensieve be weiding met schapen beginnen. Op deze wijze heeft men zeer spoedig een ge sloten grasmat en eventueel onkruid wordt weggehouden. Als men op deze wijze te werk gaat, geeft „de spaarpot" al heel gauw het gespaarde terug en kan men vooral in de tweede helft van het groeiseizoen buitengewoon veel profijt van deze per celen hebben. C. v. Gr. ZONDER COMMENTAAR In de gevangenis van Sao Poalo in Brazilië ondekte men dat een gevange ne, die tot drie jaar was veroordeeld, reeds acht jaar was opgesloten. Toen men bij hem informeerde, waarom hij hiervan nimmer iets had gezegd, zie hij „Ik heb het hier goed. Ik kan het buiten alleen maar slechter krijgen!" IR. J. WIETSMA RIJKS VEETEELTCONSULENT NOORDHOLLAND De minister van landbouw en visserij heeft met ingang van 1 juni 1962 de heer ir. J. Wietsma belast met de lei ding van het rijksveeteeltconsulentschap voor de provincie Noordholland en hem voor de duur, dat hij met deze leiding blijft belast, de persoonlijke titel van rijksveeteeltconsulent verleend. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 16 mei 1962 Gevonden te Den Burg: kaboutermuts R.K. padvinderij; zwarte kam in étui; grijs-groene herenregenjas met capuchon en teddyvoering; rode honderiem; zwarte rechter lederen dames handschoen; sleutelbos met 5 sleutels; porte monnee met muntbiljet van ƒ2,50 en gulden; huissleutel met kruis in baard; zakmes; snoei mes; damesrijwieltas (wit grijs), waarin lege portemonnee; tekenpasser;; kinderzonnebril met plastic wit montuur; bruine rechter dames handschoen; bruine portemonnee met ƒ42, en buskaartje. Verloren te Den Burg: reparatiesleutel;; „autoveger", welke op waterslang geschroefd wordt; bruine portefeuille met ongeveer ƒ105,ƒ75,(vermoedelijk 3 bankbiljetaten van 25); groen Amerikaans legerjack; achter- laadbaksteun van ijzer; EHBO-speldje; paar grijslederen herenhandschoerten; aktentas met gereedschap; kinderbril; rode rechter kinder handschoen; bruine weekendtas; tankdop die selolietank; kunstlederen lichtcrème damespor temonnee met ongeveer ƒ3,geel-groen-filter fototoestel; rode autoped; toilettasje (hoofd kleur groen) met de meestal gebruikelijke in houd; gebreide wollen geel-bruine mcisjeswant Gevonden rijwielen: damesrijwiel met ver laagd zadel, waaraan enige vlaggetjes; rode jongensfiets, merk Kaptein, gele spatborden, lekke band. Wanneer het bij de politie als ge vonden of vermist opgegeven rijwiel terecht is, hiervan gaarne bericht. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. 11. 's Middags kwam Tonnie langs „Hardstikke leuk, meidik gun het je van harte. Breng het maar gauw naar de bank, dan brengt het ook nog rente op. Gommenikkie, die Aal halve kapitaliste, die je bent...." Aaltje had maar geglimlacht. Luis terde naar honderd en één raadgevin gen, wat zij met haar geld moest doen, maar knikte slechts en deed verder niets. Het bleef rustig in het kabinet van moeder en voor de rest deed ze haar werk van iedere dag. Zondags, toen ze naar de kerk ging, merkte ze, dat de mensen naar haar keken. Het regende en ze had haar parapluie op. Aanvankelijk dacht ze, dat ze naar haar nieuwe parapluie ke ken, of naar haar nieuwe schoenen, maar bij nader inzien vond ze deze ge dachte toch wel erg naïef. Eerst nadat ze op haar plaats zat begreep ze, dat die mensen natuurlijk wisten van dat geld. En dat ze daarom zoveel aandacht aan haar besteedden. Nu ja, dat was met een paar dagen wel weer over. Uit de kerk vandaan groette ze vriendelijk terug wie haar groetten, maar liep re gelrecht naar huis. En thuis was ze het alweer vergeten. Dinsdagsavonds had ze alles vroeg aan kant. Ze maakte een kop koffie voor haar moeder klaar en zei: „Ik ga nog een paar uurtjes naar de stad. Voor donker zal ik wel terug zijn. Hebt u nog iets nodig?" „Nee, me kind, ik red me wel. Veel plezier en doe je de groeten?" „Ik zal het doen. Dag!" Pas toen ze op de Purmerenderweg fietste, drongen de woorden van haar moeder dieper tot haar door. Doe je de groeten? Verroestze had heel niet gezegd, waarheen ze ging en moeder veronderstelde natuurlijk, dat ze een paar uurtjes bij Tonnie ging buurten. Nu ja, dat zou ze vanavond wel zeggen". Bij de salonwagen aan de Kanaalkade remde ze af, maar voor ze op straat stond, was de deur al opengegaan en stond hij, iets voorovergebogen, lachend naar haar te kijken. „Ik zag u komen", zei hij en stapte naar beneden. Hij nam de fiets van haar over en plantte die achter de grote wagen. „Laat ik 'm even op slot doen", be gon ze, maar hij schudde zijn hoofd. „Hier achter komt geen mens", zei hij. Even later volgde hij haar door het kantoor naar de salon. Hij hielp haar het korte jasje uittrekken en hing dat aan een kapstok, die door een lang kleed verborgen was. „Neem een stoel, dan maak ik de koffie klaar", zei hij. „Fijn, dat u er bent. Ik heb me er al die dagen op verheugd." Ze keek hem ongelovig na, toen hij naar het keukentje liep en een pannetje melk opzette. „Waarom?" Hij draaide zich om, toen hij de vlam aangestoken had. „Waarom? Nou, dat is toch te begrijpen? Ik ben altijd alleen. En nu heb ik vanavond eens een paar uurtjes gezelschap. Is het dan zo gek, dat ik me er op verheugd heb?" Ze dacht even na en schudde haar hoofd. „O, bedoelt u het zo. Nu ja, ik had het toch beloofd?" Hij bleef bij het gascomfoor staan en keek haar af en toe aan. „Alles wat ik verwacht had, maar dat ik in Purmer- end nog eens damesbezoek zou krijgen dat zeker niet. En ik heb er inder tijd zo tegenop gezien om hierheen te gaan". „Waarom? Vindt U de stad dan niet prettig?" „Ga weg.o sorry.u bent na tuurlijk niet anders gewend. Maar wij de laatste jaren hebben we in grote plaatsen gewerkt: De Bilt, Steen- wijk en in Amsterdam.En dan valt CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 mei a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 22 mei 10.06 en 22.26; 23 mei 10.46 en 23.00; 24 mei 11.27 en 23.35; 25 mei 12.05 en 26 mei 0.12 en 12.48. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. INGEKOMEN PERSONEN Johannes Edam, van Doetinchem, IJsselstr. 20 naar De Koog, Dorpsstr. 45; Gerkjen Dijkstra, van Gorredijk, Mo lenwal 2 naar De Koog, Badweg 2; Allie Ottens (en gezin) van Z. en N. Scher mer, Wijk C 57 naar B 9; Catharina G. Huijbers (ev. Keijzer) van Amsterdam, Ger. Doustr. 78hs naar Den Burg, Gra venstraat 5; Johanna C. A. Smit, van Utrecht, Surinamestraat 23 naar De Cocksdorp 6; Raoul C. Vredeling, Theo- dorus A. G. Kwast, Erich F. Kneefel, Pieter Salm; Johannes Verheul; Paul van Straaten; Cornells J. van Schaijk en Frans J. Leenheer, allen van Den Hel der, Buitenhaven 5 naar H 131. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 22 mei Zuid-Eierland, Vliegveld, Forum-filmavond Partij van de Arbeid. Donderdag 24 mei De Waal, Dorpshuis, Forum-rcvueavond Partij van de Arbeid. Vrijdag 25 mei Den Burg, „Casino", Forum-revueavond Partij van dc Arbeid. Zaterdag 26 niei Oosterend, Herv. kerk. Filmvertoning „Jon gensstad", toegang 14 jaar. Zaterdag 26 en zondag 27 mei Opsterland, Sportuitwisseling met Texel ge organiseerd door de Texelse Sportraad. Purmerend wel een beetje uit de toon. Jullie hebben daar natuurlijk geen erg in, maar voor ons is hier niet zoveel te beleven. Daarom ga ik nogal eens een avondje naar Amsterdam". De melk kookte en even later schonk hij ze op de koffie. Met twee koppen kwam hij naar het tafeltje en zette ze daar neer. Toen pakte hij een zak en opende die. „Voor deze speciale avond. Houdt u ervan?" Ze keek er even in en pakte één van de grote koeken. „Allicht. Wie lust dat nu niet? Dank u wel". „De koffie goed?" „Nou. U kent het, hoor. Ik zou het u niet verbeteren. Hoe hebt u dat zo ge leerd?" „O, dat weet ik zelf niet. Ik heb eens een paar keer gekeken, hoe m'n moeder het doet en toen dacht ik: dat moet ik ook kunnen, als ik in de wagen ben. Wel, ik experimenteerde een beetje en na een paar weken had ik al aardig de slag te pakken. Het ging tenslotte steeds beter. En uw lof doet me goed, want u, als vrouw, bent natuurlijk expert". „Echt. Ze is overheerlijk. En de koek eveneens". „Dat doet me genoegen. Zo, juffrouw Dinkla, en nu gaan we eens gezellig wat plaatjes draaien. Wat prefereert u? Klassiek? Populair? Ik heb ook walsen en marsen, opera's, tophits, zang, orgel platen wat u maar wilt". Ze lachte even. „Goeie, verzamelt u platen?" „Och nee, maar een mens moet wat hebben in z'n eentje. Af en toe koop ik er een paar, als ik een aardig melodietje hoor door de radio bijvoorbeeld. Zelf houd ik veel van een wals. Maar ik luis ter ook graag naar klassieke muziek". „Ik vind alles goed. Ik heb er niet zoveel verstand van" Hij zocht een plaat uit en zette die op. Even later klonk een vrolijke mars door de kleine ruimte. Hij keek haar vragend aan. Ze knikte. Mooi. Ik houd van muziek" Ze knikte, xzeaokaw" ei.xHêijixze „Gaat u wel eens naar concerten?" „Welnee.hoe zou dat kunnen? En dan daarbijdat kost toch teveel geld?" „Wat doet u eigenlijk voor de kost?" Ze begreep hem niet geheel. „Wat ik doe? Nou, werken natuurlijk". „Bent u ergens in betrekking?" „O, nu snap ik u. Nee, ik ben thuis. Ik verzorg m'n moeder.... O ja, ik moet de groeten nog overbrengen." Meteen schoot ze in een lach. Hij keek haar verwonderd aan. „Dank u wel. Dat uw moeder nog aan me dacht. Toen proestte ze het uit. „Neem me niet kwalijk.maar ze weet niet be ter, of ik bij naar Tonnie. Tonnie is een schoonzuster van me en woont hier in de stad. Ze denkt nu, dat ik daarheen ben en zodoende zei ze: Doe je de groe- ten? En ik antwoordde zonder er bij na te denken; Ik zal het doen. Pas later, toen ik hierheen reed, drong het tot me door, dat ik niet eens gezegd had, dat ik naar u toe was". Hij stak een sigaret op. „Zou uw moe der het anders wel goed gevonden heb ben?" Ze keek verbaasd naar hem op. „Waarom niet?" Hij haalde zijn schouders op. „O, ik weet niet. Per slot van rekening ben ik een vreemde, nietwaar?" „Nou, vreemd.u bent al eens bij ons thuis geweest, toen, met dat geld. En ik heb al eens thee gedronken hier. En toen, in de stad. Hij lachte. „O ja, dat is waar ook. Ik heb u toen bij die schoenwinkel over het gat getild". Ze bloosde, toen ze eraan terugdacht. „Ik wil maar zeggen: we kennen el kaar toch al, nietwaar?" (Wordt vervolgd) Haal bij ons uw 1R)/a\ (SïRYr^Vr^Ylo:) 1R) i p; 3»g Weinig weefsels zijn zo gracieus als kant. Daarom is kant de grote mode voor beha's. Een kanten beha, on zichtbaar voorgevormd, nu in de exclusieve Pas-Tunette uitvoering, is uw paspoort voor pasvorm. Ook na veel wasbeurten blijft de ideale pasvorm volledig behouden. Strapless beha ook met bandjes te dragen, orgevormde cups met beugel aa/e nylon broderie IN HÉÉL VEEL MATEN VERKRIJGBAAR Zoals de schipper zich vei lig gemeerd weet bij zwaar weer, zo voelt de spaarder zich veilig bij tegenslag met zijn spaartegoed achter de hand. Minstens drie maal het maandinkomen op het spaarbankboekje is de stel regel waaraan velen zich houden. U spaart veilig bij de DEN HELDER HOOFDKANTOOR: POLDERWEG 1 Bijkantoren: Nieuw Den Helder Marsdiepstraat 251 Schagen Gedempte Gracht 65 Den Burg (Texel) Binnenburg 9 Vlieland Dorpsstraat 119 West-Terschelling Gommandeurstraat 10 EEN SOCIALE INSTELLING ZONDER WINSTOOGMERK

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4