Verkoudheid ASPRO een betrouwbare gebruikte auto Toekomst voor Texelse boer zondags eenmaal melken En wat doen we met moeder 't Vuur zit weer tot in de keel. Voorkom - Rillerig? Onprettig? Vlug Op enige bedrijven in de omgeving van Zevenaar worden vanaf oktober van het vorige jaar de koeien 's zondags éénmaal gemolken. Het zijn grote be drijven waar de boer 's zondags 30 tot 40 koeien moet melken. Toen deze boe ren in de krant lazen, dat elders 's zondags éénmaal wordt gemolken heb ben zij het ook geprobeerd. Aldus ir. B. G. de Glee van het rijkslandbouwcon- sulentschap voor Oostelijk Gelderland, onlangs in een beschouwing over dit onderwerp voor de microfoon. 's Zaterdags wordt 's avonds een uur later dan normaal gemolken, 's zondag morgens hoeft men er niet vroeg uit; om een uur of elf begint men te melken en om 1 uur is het werk klaar, 's Maan dagmorgens begint men een uur vroe ger. Uiteraard past men ook de vereen voudigde voedermethode toe, waarbij 's morgens bieten, krachtvoer en kuil worden verstrekt en 's middags vóór het melken hooi. Na het melken wordt het hooi aangeveegd en koek gegeven. Enige boeren, de heren Stuit te Lobith en Vierkens te Herwen, bevalt dit sys teem uitstekend. Men heeft op deze wijze 's zondags ook gedeeltelijk een vrije dag. Vooral de boerinnen zijn er mee ingenomen, omdat vader 's zondags meer tijd aan het gezin kan besteden. Op de twee bedrijven heeft men niet de indruk dat de melkproduktie door het éénmaal per zondag melken daalt. Wel vraagt men zich af, of dit systeem ook mogelijk zal zijn wanneer de koeien op de top van hun produktie zijn. Even tueel melkt men dan weer enige maan den 2 x per zondag. Op een van de be drijven is inderdaad gebleken dat men bij nieuwmelkte koeien weer moet overschakelen op 2 x melken. Men moet volgens de heer Stuit bij het éénmaal melken op zondag de koeien wel goed in de gaten houden. Hij had een koe ge had die niet tegen dit systeem kan en een stijf kwartier kreeg. Dit was echter geen reden om er mee op te houden; de koe werd verkocht. Ook op andere bedrijven in de Lij mers heeft men dit systeem geprobeerd. Op één bedrijf is men er weer mee op gehouden, omdat men ruimer in de arbeidskrachten kwam te zitten; op een ander bedrijf omdat de melkproductie daalde. Op sommige bedrijven melkt men af en toe eenmaal per zondag, als men die dag uit wil. Gezien de erva ringen in de Lijmers lijkt het dus wel mogelijk 's zondags éénmaal zonder grote schade te melken. Men zal dit echter in de meeste gevallen niet het hele jaar door kunnen doen. Het is niet onmogelijk dat de melkproductie wat daalt. Misschien is dit wel meer dan zo oppervlakkig blijkt, omdat de koeien mogelijk ook in de rest van de week minder melk geven. Als de ver liezen aan melk niet te groot zijn, zal het één maal melken op zondag zich echter wel uitbreiden naar de bedrijven, waar de boer genoodzaakt is 's zondags alleen een groot aantal koeien te mel ken. HEDEN EVANGELISATIEBIJEENKOMST Vanavond om 8 uur hoopt in het Dorpshuis te Den Burg de heer D Lugthart van de Hoge Paasberg te Ede te spreken. Zijn onderwerp is: ,,Wat had Christus te zeggen tussen Pasen en Hemelvaartsdag?" Ook nu is een ieder weer welkom. Het kopen van een gebruikte auto hoeft nu geen enkel risico meer op te leveren. De VW-organisatie in Nederland heeft namelijk besloten, gebruikte VW's onder volledige garantie te gaan verkopen. U krijgt bij uw gebruikte VW een garan tiebewijs, geldig over 5000 km of 3 maan den voor het vervangen van alle on derdelen die gebreken zouden vertonen. De VW-dealer met zijn uitgebreide vak kennis en VW-service staat tot uw be schikking. Hij zal er niet over peinzen u een wagen te verkopen die hij niet van bumper tot bumper kan garanderen. Hij heeft immers een naam te verliezen. Maak gebruik hiervanl en let op dit embleem: GEZINS-BEGROTTNGS-INSTITUUT Programma 1962-'63 Consument en producent hebben el kaar nodig. Dat lijkt wel eens vergeten te worden in de soms wel eens heftige disputen. De producent kan wel inpak ken als hij geen afnemers vindt, maar de consument kan ook zeer onthand zit ten als een leverancier verstek laat gaan. Het is echter voor een goede gang van zaken gewenst, dat consument en producent tegen elkaar opgewassen zijn. Nu maken vele producenten in hun bedrijf een ruim gebruik van deskun dige adviseurs. Het is dus redelijk, dat ook de consument dit kan doen. Geluk kig telt Nederland goede voorlichtings instellingen op verschillend gebied, die ter beschikking staan van de huisvrouw die immers de belangrijkste rol speelt als consument. Er blijft dan echter nog het probleem de mogelijkheden zo gunstig mogelijk te combineren in het eigen budget. Dit is het terrein dat het Gezins-Begrotings- Instituut speciaal heeft bestudeerd. De resulaten daarvan stelt het desgewenst ter beschikking van de huisvrouw, o.a. in lezingen en cursussen. Deze vindt men in het programma 1962/'63, dat op verzoek kosteloos door het Gezins- Begrotings-Instituut (Postbus 1046, Rotterdam) wordt toegezonden. Zuurbrand - oplaaiend vanuit de maag. Aan die kwaal kunt U een halt toeroe pen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't overtollig zuur. eMt Rennies bij de hand hoeft geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets gebeuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. 96 JAAR NEDERLANDSCHE ZONDAGSSCHOOL VEREENIGING De Nederlandsche Zondagsschool zal dit jaar haar jaarvergadering op 25 en 26 mei vieren in de grote zalen van ,,Tivoli" te Utrecht. Enkele Texelaars zullen deze bijeenkomst bezoeken. Belangrijke aspecten van de weke lijkse zondagsschooldienst zelf, komen bij deze massale samenkomsten van zondagsschoolleiders(sters) uit het hele land aan de orde. In de eerste plaats de omgang met ,,Het knid van vandaag" waarover Dr. J. W. van Hulst een referaat zal houden, terwijl de heer A. Kroese, directeur van de Nederlandsche Zondagsschool Ver- eeniging opmerkingen zal maken over de nieuwe proefbundel onder de titel: ,,Een nieuwe bundel, een nieuw geluid". De grotere lijnen worden benaderd door een referaat van Ds. J ter Schegget, voorzitter van de vereniging, getiteld; „Op weg naar de oecumene", terwijl als bijzonderheid nog wordt ver meld dat Prof. Dr. S. Strasser, R.-K. Hoogleraar in de Opvoedkunde te Nij megen, het onderwerp zal inleiden: „Beschouwingen over de R.-K. Gods dienstige opvoeding, vergeleken met de reformatorische". 12. Wat een heerlijk, eenvoudig kind, dacht hij. Ieder ander meisje van deze leeftijd zou zich misschien wel twee keer bedacht hebben om een invitatie aan te nemen on. bij een vrijgezel in een woonwagen koffie tc gaan drinken. Maar dit meisje accepteert bet zonder enige bedenking en zonder dat ze er iets inziet. Nu ja, er zit toch ook niets in? „Inderdaad, we kennen elkaar al zo'n beetje En daarom stei ik voor, dat we dat deftige u en zo afschaffen en elkaar tutoyeren". „Tuwat?" „Elkaar bij de voornaam noemen. Gekik heb me nog nooit voorge steld: Arie Schilders. Van beroep op zichter- uitvoerder bij de wegenbouw en rioleringswerken. Zo'n manusje van alles". Ze keek verwonderd op en bloosde „Maar ik durf u niet bij uw voornaam te noemen, hoor". Hij schudde ongelovig zijn hoofd. „Kom nu. ik ben maar een doodge wone jongen. Ook maar een arbeider in hoge laarzen en met een vuile duf felse jas aan, als het koud weer is". „Ja, maar dat past toch niet?" Hij keek haar verbaasd aan. „Ik sta verstomd. Waarom niet?" „Nou u.ik weet het niet.het lijkt me zo gek. ,Wel, dan houden we het maar op meneer Schilders en juffrouw Dinkla", zei hij zuchtend. „O, maar u mag natuurlijk wel Aaltje zeggen". De pl^at was af en hij zette een ander op, „Nou breekt m'n klomp. Ik mag wel Aaltje zeggen. En jij zeker geen Arie. Hoe je dat rijmt, is me een raadsel". De man drukte zijn sigaret uit en keek haar lachend aan. „Vindt u het dan erg, als ik meneer zeg?" „Maar m'n beste Aaltje, je moogt zeg gen wat je wilt. Je bent je eigen baas. Maar ik zou het natuurlijk prettiger vinden, als we gewoon als vrienden met elkaar konden omgaan. En tegen een vriend zeg je niet meneer". Ze bloosde opnieuw. „Nu ja, als u het niet prettig vind ik wil het wel proberen, maar ik zal me nog wel eens vergissen.... Arie.. Haar blos werd nog dieper, maar de man knikte voldaan. „Zo, dat ijs is dus gebroken. En als je je vergist, is er nog niets overboord" Toen de tweede plaat afgedraaid was, maakte hij een uitnodigend gebaar en zei; „Zoek er nu zelf eens een uit. Mis schien is er wat bij, dat je mooi vind" Ze kwam wat verlegen overeind en liep naar de platenstandaard. „Ik ben bang, dat ik er niet veel verstand van heb, ziet u. „De titels staan er op. Wedden, dat er minstens één bij is, die je kent?" Ze ging op de rand van een stoel zit ten en nam de platen een voor een op en las de titels. De opzichter stak een nieuwe sigaret op en had zich half om gedraaid. Belangstellend keek hij toe, hoe ze plaat voor plaat bekeek en las. Na een paar minuten gaf ze hem een plaat en lachte. „Die heb ik wel eens voor de radio gehoord: accordeonmu- ziek. Dat vind ik mooi". „Zet hem zelf maar op, Aaltje". Ze schudde haar hoofd. „Dat kan ik niet. Ik heb het nooit gedaan". Hij kwam bij haar staan. „Kijk, dat doe je zo. Eerst de plaat. Dan pak je de pick up, zo heet die arm, en zet je de naald dat is 'm.heet eigenlijk saffier en zet je hem op de uiterste rand van de plaat. Heel kalm aan. Pro beer het maar. Ze keek hem verschrikt aan. „Ik durf het niet.... als er wat stuk gaat...." Hij deed het voor. „Kijk, zohet is erg gemakkelijk. Heus. Ik weet ze ker, dat je het ook kunt". Ze probeerde het en de eerste keer lukte het meteen. Na enkele sekonden vloeide de muziek door het kleine ver trek. Zie je nu wel, dat er niets aan is? Ze had er een kleur van gekregen. „Leuk". Ze ging weer terug naar haar stoel en toen ze zat, vroeg hij; „Heb je thuis geen pick up?" Het meisje schoot in een lach. „Kom nuwe hebben radio. Maar dat is ook wel leuk" „Wel, je hebt er nu het geld voor. Een paar honderd gulden, dan heb je al een pick up met een aantal platen". „Moeder zou me aan zien komen Hij keek haar een poosje aan, terwijl hij rookte. „Hoe oud ben je eigenlijk, Aaltje7 Of is dat een onbescheiden vraag?" „Welnee. Ik ben vorige week juist eenentwintig geworden". „Dan ben je meerderjarig en kun je met je geld doen, wat je zelf wilt". „O ja, dat zal wel. Maar we hebben radio en dat is voldoende. Een enkele keer hoor ik wel eens muziek, waarvan je zegt: Dat is erg mooi, dat zou ik nog wel eens willen horen „Tja, en als je dan een pick up hebt, dan kun je die platen kopen en net zo vaak afdraaien als je wilt". „Nu ja, je hoort zo'n mopje wel vaker". Om half tien stond ze op. „Ik moet naar huis. Ik heb beloofd voor donker thuis te zijn, ziet u?" Hij lachte „Het gaat nog niet erg, he?" „Wat niet?" „Dat jij en Arie". Ze bloosde opnieuw. „Het is nog zo vreemd. „Maar vi<f minuten heb je nog wel. Je hebt nog maar één kop koffie gehad. Met twee minuten is het klaar. Zet nog maar een plaatje op. Je kunt het nu". Nadat ze vlug koffie gedronken had ze keek om de minuut op het kleine klokje, dat bij de divan op een kastje stond kwam ze overeind. „Nu moet ik toch echt gauw naar huis. „Moeder is niet gewend, dat ik zo iaat thuiskom" Hij keek op zijn polshorloge. „Nog geen kwart voor tien. Kom, kom, Hij hielp haar in haar jasje. „Mag ik zeggen: tot ziens? Kom je nog eens een avondje?" Ze was besluiteloos. „Ik.... ik weet het niet. antwoordde ze verward. „Laat ik wat anders vragen: Heb je het vanavond naar je zin gehad?" Haar ogen glinsterden. „Nou, en of! Ik vond het echt gezellig" „Dondérdagavond?" Ze dacht even na en knikte toen. „Goed, donderdagavond. Maar dan ga ik echt om half tien naar huis, hoor". Hij knikte en stak zijn hand uit. „Dank je voor de prettige uurtjes, Aaltje. En tot donderdag". Toen ze in het halfduister wegreed, keek hij haar na tot ze over de brug verdwenen was. Langzaam liep hij te rug naar de salon en ging breeduit op de divan liggen. „Verdraaid, als ik niet stapelverliefd ben op dat kleine ding. Arie, Arie, je hebt het voor het eerst in je leven te pakken, jongen. HOOFDSTUK 7 De volgende morgen bij het brood eten, vroeg mevrouw Dinkla ineens: „Hoe was het bij Tonnie? Was Wim ook thuis?" Ze kreeg een kleur en dronk een slok thee. „Ik ben niet bij Tonnie geweest", zei ze haperend. „Ik heb toch ook niet gezegd, dat ik naar haar toe ging?" „Maar me kind, wéér bè-je dan weest?" Een enkele keer verviel de oude vrouw nog wel eens in het oude dialect. „O, bij die opzichtermeneer Schilders heet hij. Weet u wel? Die dat geld vorige week hier bracht. Hijhij nodigde me uit eens een avondje te komen buurten. We hebben koffie ge dronken en hij heeft een pick up met platen. We hebben leuke platen ge draaid" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4