Sparen geeft HOUV extra Hoe kunt u een slechte grasmat verbeteren En wat doen we met moeder Alle schoolbehoeften NUTSSPAARBANK corso Langeveld De Rooij voonoea 49.io% Zo-klaar pudding instantpuddii Wafelmelange, pak gevulde Ananas Leverpastei Snijworst/Cervelaat Spar margarine halve prijs Het is een bekend feit, dat het rund vee en ook de schapen de kunstweiden over het algemeen goed afweiden. De percelen, die de laatste jaren, ook in ruilverkavelingsverband zijn ingezaaid, kenmerken zich door een goede gras mat. Zoals U wel bekend zal zijn; zijn er goede, matige en slechte grassen. De kunstweiden en in het algemeen de percelen, die de laatste jaren zijn inge zaaid, hebben een grasmat met over wegend goede grassen. Door een betere afweiding door het vee heeft U minder verlies van gras- resten die blijven staan. Bovendien is de kwaliteit van de goede grassen veel beter. Ze zijn smakelijker voor het vee en de voeder waarde is hoger. Er zijn een aantal percelen oud gras land, waarvan bekend is dat de gras mat bezet is met overwegend matige en slechte grassen. Hier weiden de koeien het gras niet af tot aan de bo dem. Er komt een viltlaag op, die ze niet meer afweiden. Deze viltlaag is niet smakelijk, terwijl er ook geen melk in zit. Op de percelen, die een prima gras mat hebben, weiden de koeien en ook de schapen het land tot de bodem toe af. De vraag is nu hoe kunt u dit ver beterend? Dit kan verbeterd worden door deze percelen in begin juli te freesen en daarna ondiep te ploegen. Hierna goed aanrollen met de combridgerol en daarna inzaaien met een goed mengsel van gras- en klaverzaad. Als het dan meeloopt met het weer, kunt U er in de herfst nog een a twee sneden gras van oogsten. Deze werkzaamheden zullen voorna melijk in loonwerk moeten geschieden. De kosten zullen ongeveer ƒ300,per ha. bedragen, inclusief het grasmengsel voor inzaaien. Deze kosten komen dubbel en dwars terug. Dit is in het verleden overal reeds gebleken. In het kader van de streekverbete- ring is nu besloten om voor een aantal percelen, dat als voorbeeld kan dienen, 30% van de totale kosten als premie te verstrekken aan veehouders, die in juli een perceel van hun bedrijf willen laten freesen, ploegen en opnieuw in zaaien. Gegadigden, die hier belangstelling voor hebben, kunnen zich opgeven bij de heer C. van Groningen. Zw. RESTEN VAN OUDE WONINGEN ENZ. BIJ ZEVENHUIZEN In de Mededelingen van de Rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek staat het volgende: Het voortgezette onderzoek te Zeven huizen bij Oosterend leverde een reeks nieuwe cultuurresten en sporen van woningen, hoeven of andere, deels in gegraven opstallen op. Vermeldens waard zijn bepaalde specimina van in heemse aarde werksoorten uit de vroe ge Romeinse Keizertijd, welke hun tegenhangers niet in de aangrenzende kuststreken en terpengebieden vinden, doch in de Chaukische kustculturen van het Neder-Wezergebied. De mededeling van Plinius, dat de Rijndelta mede door de Chauken werd bewoond, verkrijgt hierdoor onverwachts reliëf (H. Halbertsma) 14. Hij haalde de sigaret uit zijn mond, die even wijd open viel. Ongelovig keek hij haar aan en schudde zijn hoofd. „Dus.dus.je gaat met me mee?" Ze knikte, terwijl ze hem ernstig aan keek. „Ik ben niet bang voor je. Jij bent geen boze man.... Ik weet wel hoe iemand eruit ziet, die niet te ver trouwen is met meisjes, met vrouwen dat kan ik aan iemand's ogen zien Jij hebt dat niet in je ogen. Ook niet als je boos bent. Ik mag niet meer naar je prettige salonnetje in de wagen. Maar niemand heeft gezegd, dat ik niet met je mag toeren. Arie. Er kwam een milde glimlach om zijn mond. „Sorry, Aaltjemaar jij bent een reuzemeid! Kom op, stap in, dan gaan we rijden en lappen we de hele wereld aan onze laars!" Binnen een paar minuten waren ze de stad uit en reden langs het kanaal. Er was weinig verkeer. Ze passeerden met een flinke vaart een bus en de man zette in de wagen de radio aan, terwijl hij even naar het meisje naast hem keek, dat met de handen gevouwen in de schoot naar buiten zat te kijken". „Vind je het leuk?" Ze knikte heftig. „Nou! Autorijden heb ik altijd fijn gevonden". „Ga je wel vaker rijden?" Ze schoot in een lach. „Alleen als er een broer of een zus van me trouwde. Is dit uw wagen?" „Uw?" „Ach.... nu ja... Ze keek hem even aan en bloosde „Arie, is dit jouw wagen?" „Zo mag ik het horen. Laten we zeg gen, dat hij van de zaak is en dat ik er de vrije beschikking over heb". „Ga je daarmee ook naar huis vrij dagsavonds?" „Zeker. Ik woon in Woerden. Ken je Woerden?" „Ik niet. Ik ben nooit verder geweest dan Alkmaar en Amsterdam. O ja, en een keer met schoolreisje naar Edam en Volendam". „Als je wilt, neem ik je eens een weekeind mee naar mijn ouders in Woerden" Ze keek hem verschrikt aan. „Ga weg hoe kan dat nou? En moeder dan?" „Wel, je moeder zal het wel eens een paar dagen zonder jou kunnen klaren, denk ik". Ze schudde haar hoofd. „Nee, dat kan ze niet Ze isze is hulpbehoevend". „Wat mankeert haar dan?" „Haar benen zijn verlamd. Ze kan ternauwernood lopen. Ik moet haar al tijd helpen, zie je?" „Hoe is dat gekomen? Ongeluk gehad?" „Welnee, dat kwam toen vader plot seling stierf. Dat heeft ze zich ont zettend aangetrokken. De zenuwen zijn haar toen in de benen geslagen". „Daar heb ik nog nooit van gehoord" ,,'t Is toch echt waar. De dokter zegt, dat het allemaal zenuwen zijn. Eerst zei hij, dat het wel weer in orde zou komen Maar we merken helemaal geen verbetering". Rijdende voort stak hij een sigaret op. „Probeert je moeder het wel eens? Lopen, bedoel ik?" Ze haalde haar schouders op. „In het begin wel, maar het hielp niet. Als ik haar nu naar bed help, dan leunt ze zwaar op me en gaat het voetje voor voetje". De wagen zwenkte bij het Schouw van het kanaal weg en reed de brede Rijksweg op naar Amsterdam. „Waar gaan we heen?" vroeg ze. Hij lachte. „Nog een tikkeltje vrees achtig, he? We gaan alleen maar een poosje naar Mokum. Drinken we daar een lekker kop koffie. En dan weer terug, zodat je op tijd thuis kunt zijn. Vertel me eens, wie heeft je bane ee- maakt?" „Och, wat doet het er eigenlijk toe". Ze kleurde. „Moeder vond, dat het geen pas gaf. Zoiets zei ze tenminste". „Och ja, ik kan dat aan de ene kant wel begrijpen, Aaltje Je bent de jong ste, niet? Natuurlijk wat verwend en vertroeteld door de oudere zusters en broers, vader en moeder incluis. De anderen getrouwd en de kleine Aaltje als enige onder moeders vleugelen ach ter gebleven Maar er zal toch eens een tijd komen, dat een of andere aardige man je zal opeisen om je mee te nemen naar het altaar". „Daar. daar heb ik eigenlijk nooit aan gedacht. Ik was best tevreden met mijn leventje, zoals dat reilde en zeilde thuis. Hij remde af, toen ze Nieuwendam naderden. „En nu komt er plotseling zo'n ruige rioleringsopzichter dat rus tige leventje van je verstoren". Ze lachte. „Je ziet er helemaal niet ruig uit". Op het Damrak dronken ze koffie en de man liet gebak komen, waaruit het meisje een keuze kon doen. Ze zaten op het terras en keken naar het drukke verkeer: de aan- en afrijdende trams, de vele auto's en wandelaars. Om negen uur reden ze terug „We gaan over de nieuwe brug bij Schelling- woude. Hebben we het oponthoud met de pont ook niet". Hij reed kriskras door het oostelijk deel van de stad en toen ze over de lange brug reden, wees hij naar het IJsselmeer. Via de smalle straten van Noord kwam hij weer op de Leeuwar- derweg. ,Jij bent hier ook aardig bekend". Hij knikte. „We gaan nog eens een tochtje maken door nieuw-West. Dan weet je niet, wat je ziet. Ik zal je wel eens wat moois laten zien hier en daar. Je bent nog veel te kort gekomen in je jonge leventje. Zorg maar, dat je er morgenavond om half acht bent, dan gaan we eens naar Hoorn. Dat ik ook een leuk stadje". „Morgenavond?" Ze keek hem ver baasd aan. „Dan ga je toch naar huis?" „Dan ga ik wat later, meisje We gaan samen eens een beetje genieten van het leven. Reken maar. Je kunt morgenavond toch wel?" „Ja, dat zal wel gaan". „Ik wil je wel thuis Komen halen?" „Nee, zeg, doe dat maar niet. Ze kletsen toch al zoveel in de buurt". „En trek je je daar wat van aan?" „Och, het is om moeder, zie je?" Even vóór Purmerend zette hij de wagen aan de kant en leunde schuin achterover, zijn brede hand op het stuur. Ze keek verschrikt. „Wat is er?" Hij lachte en dacht na. Terwijl hij naar voren keek op de weg, zei hij: „Ik zal je eens wat zeggen. Aaltje straks ga je weer naar huis en dan zal je moeder natuurlijk vragen, waar je de hele avond bent geweest. Liegen is er bij jou natuurlijk niet bij, dus je vertelt, dat je met mij in de auto naar Amsterdam bent geweest. En dan zal je moeder wel weer met bezwaren aan komen. Daarvan ben ik overtuigd. Dan zul je bedrukt zijn en morgen zul je de hele dag in dubio zijn; ik ga niet, ik ga wel. Want je moeder zal het ook niet goed vinden, dat je met mij in een auto gaat rijden. Als ze bezwaar heeft tegen mijn kamer in de salonwagen, zal ze ook bezwaar hebben tegen mijn wagen. Maar denk maar eens aan wat ik je nu ga zeggen: in ben vijfentwintig jaar, ik heb een goeie baan en te zijner tijd zal ik een nog betere baan hebben. Ik verdien ruim voldoende om jou een onbezorgd bestaan te geven. Ik zal je een eigen autootje kunnen geven en een eigen huisje. We zullen een paar keer in het jaar met vakantie kunnen gaan Naar het buitenland desnoods, als je dat wilt. Want ik wil het je nu zeggen, meisje: ik houd van je. (Wordt vervolgd) NOG GEEN VRIJE GRONDPRIJZEN IN LANDBOUW? Politieke meningen verdeeld De plannen van minister Marijenen (landbouw) om al met ingang van het volgend jaar de prijsbeheersing van de landbouwgronden los tlaten, zijn in de Tweede Kamer nogal sceptisch ont vangen. Hetzelfde is echter het geval met het initiatief-voorstel van het Tweede-Kamerlid prof. dr. Vondeling, die juist het tegenovergestelde wil be reiken, namelijk een blijvend toezicht van de regering op het verloop van de grondprijzen in de agrarische sector. De meningen van de Kamerleden blijken uit het voorlopig verslag, dat een bij zondere kamercommissie onlangs over de voorstellen van ïr. Marijnen en prof. Vondeling heeft uitgebracht. Het been, waarom de partijen nu vechten, is de Wet Vervreemding Land bouwgronden. Dit is slechts een tijde lijke regeling, waarbij het rijk de be voegdheid heeft om te bepalen tot wel ke maxima de prijzen van landbouw gronden mogen oplopen. De wet loopt per 1 januari 1963 af. Minister Marij nen wil nu van deze gelegenheid ge bruik maken om het gehele stelsel maar te laten vallen. Tot schrik van prof. Vondeling, die daarbij de steun heeft van geheel zijn (socialische) partij. In het voorlopig verslag neemt de partij van prof. Vondeling nog het meest on wrikbare standpunt in blijvend toe zicht op de grondprijs maar het is de vraag of het „buigen-of-barsten-idee" dit keer ongeschonden gehandhaafd kan blijven. In Den Haag verwacht men waar bij men zich dan voornamelijk baseert op het voorlopig verslag van de bijzon dere Kamercommissiedat zowel de minister als de oud-minister Vondeling een veer zullen moeten laten. Uit de Tweede Kamer is namelijk het voorstel gekomen voorlopig een compromis te zoeken door de Wet Vervreemding Landbouwgronden nog te handhaven tot januari 1967. Tegen die tijd zou men de situatie dan nog eens rustig moeten bekijken om tot een oplossing te komen. De Wet Vervreemding Landbouwgron den werd destijds ingediend, omdat de toestanden in de agrarische sector in derdaad een prijsregeling noodzakelijk maakten. Er was een te grote vraag naar landbouwgronden voornamelijk veroorzaakt door een sterke generatie- druk die de prijzen omhoog stuwde. Er moest wel op de een of andere ma nier een dam worden opgeworpen. Mi nister Marijnen meent nu, dat op het ogenblik de tijd is gekomen om die dam maar weer af te breken omdat de generatiedruk is afgenomen. Steeds meer agrarische jongeren zoeken hun heil niet meer in de landbouw maar in de industrie Volgens de minister valt daardoor de sociale en economische grondslag van een overheidsingrijpen weg. Aan de andere kant stelt men, dat er (nog) geen sprake kan zijn van omstan digheden, die een loslaten van de prijs beheersing rechtvaardigen. Door een deel van de Tweede Kamer wordt in het voorlopig verslag opgemerkt, dat de daling van het aantal grondgebruikers en daarmee afneming van de gene ratiedruk zich slechts in bepaalde ca tegorieën van bedrijven met name de kleine voordoet en bovendien de toenemende behoefte aan bedrijfsver- groting deze afneming van de genera tiedruk meer dan compenseert. Daarbij komt dan nog de toenemende vraag van buiten, dooi de gestegen vraag naar recreatie- en bouwgrond. Nu wordt, wat dit laatste betreft, daar door een ander deel van de Ka mer al direct tegenover gesteld, dat men de markt voor landbouwgronden niet moet gaan verwarren met de algemene grondmarkt. De ruimtelijke ordening zorgt er namelijk voor, dat niet-agrarische vraag wordt geweerd van de markt van landbouwgronden. En betreffende de bedrijfsvergroting heeft minister Marijnen sterke argu menten. Hij heeft deze bij het indienen van zijn voorstel al naar voren ge bracht. Nu een Europese landbouw markt steeds meer van een fictie in een realiteit verandert, wordt het tijd om het oog ook buiten de grenzen goed de kost te geven. En dan leert men. aldus minister Marijnen, dat men met kleine boerenbedrijven niet ver komt. Wat no dig is, dat is een groep sterke en om vangrijke bedrijven, die op een econo mische manier kunnen produceren. Dat die bedrijven bij het loslaten van een prijsregeling hun extra grond voor een wat hogere prijs zullen moeten kopen, is zo erg niet, want de betere produc tiemethode kan de extra kosten wel de baas blijven. Een deel van de kamer is het met de minister volledig eens. „Het kunstmatig beïnvloeden van de grond prijzen vertekent de concurrentiekracht en wordt in Europees verband steeds minder aanvaardbaar. Het veroorzaakt een verwrongen beeld van de werke lijke productiekosten", aldus deze groep uit de Tweede Kamer Wat kan men nu eigenlijk verwachten als de prijsregeling wordt losgelaten? Vliegen de prijzen dan direct de hoogte in? In het algemeen verwacht men van niet. Wel zal er bij pachtvrije losse gronden een aanzienlijke prijsstijging optreden, de prijzen voor pachtvrije hoeven zullen echter slechts in geringe mate omhoog gaan. Er zal natuurlijk, zodra de prijzen een stijgende tendenz krijgen, een redelijk aanbod komen van oude boeren, die geen opvolger hebben en dat zal weer een remmende invloed uitoefenen. Voor verpachte gronden en hoeven zal de prijsstijging zeer beperkt zijn. De prijzen zijn daarbij immers ge baseerd op de pachtprijzen en de pacht overeenkomsten, waarin deze zijn vast gelegd lopen nog minstens zes jaren door. Zoals de schipper zich vei lig gemeerd weet bij zwaar weer, zo voelt de spaarder zich veilig bij tegenslag met zijn spaartegoed achter de hand. Minstens drie maal het maandinkomen op het spaarbankboekje is de stel regel waaraan velen zich houden. U spaart veilig bij de HOOFDKANTOOR: POLDERWEG 1 Bijkantoren: Nieuw Den Helder Marsdiepstraat 251 Schagen Gedempte Gracht 65 Den Burg (Texel) Binnenburg 9 Vlieland Dorpsstraat 119 West-Terschelling Gommandeurstraat 10 DEN HELDER Perziken 454 grams blik 112io% Lunchworsl 150 gram diverse smaken, pakje 38 en 8 et SSLl PIC-NIC-A ANBIEOINGI gesort. wafels 100 en 20 ct voordeel zakje,200 gram 68 en 14 ct voordeel blik, 200 gram 54 en 11 ct voordeel verse 100 gram 42 en ct voordeel De Spar I Kopen bij De Spar scheelt 10 Slasaus (l*s, 50% oli« 1 00 10% Slasaus n«i. 25% oh* 97 0% Tomatensoep bi.k 92 0% Smul 0% Smak njn« cramavvllina 2 5 0% Kotkjf mtl 10% Palmiers 200 grom 66- 0% KOPEN BIJ DE SPAR IS SPAREN BIJ DE elk 5 e pakje voor de en 10°/o korting! wees verstandig, koop Sparmargarine, dat scheelt zoveel per week! EEN SOCIALE INSTELLING ZONDER WINSTOOGMERK yk*

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4