Verkoudheid ASPRO' leimd' -puistjes Laaiende Zunrbrand op de maag bij de eerste Bennie die ge in de mond steekt. Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: „En wat doen we met moeder DENKT U OVER HET KOREN VAN EEN GEBRUIKTE AUTO' Zeker is zeker. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 8 JUNI 1962 FILMNIEUWS: „DE MAN DIE VERDWIJNEN MOEST" Deze week draait tijdens het weekend de film „De man die verdwijnen moest". Het is een kleurenfilm en de regie is van Alfred Hitchcock en dat laatste zegt genoeg. Bezoekers wacht dan ook een buitengewoon mooi programma. De naam Hitchcock heeft bij het publiek een bekende klank. Bijna zonder uitzon dering munten zijn films uit door een bijzonder intelligent toepassen van de filmmiddelen om een maximum aan spanning te creëren. Hitchcock geldt als de onbetwiste meester van het genre „thriller". Bij alle gebeurtenissen in de film „De man die verdwijnen moest" is er terdege voor gezorgd, dat een aantal komische situaties voor de gewenste spanningen zorgt. Zaterdagavond in ,,'t Skiltje" te Oudeschild en maandag in „De Waldhoorn" te Den Hoorn. PUROL-POEDER VERENIGING VOOR VRIENDEN VAN IIET PAARD TE TEXEL Men schrijft ons: De Gezelligheidsrit is vastgesteld op zondag 24 juni a.s. Opgave voor 18 juni bij mevr. Keesom-Karsten. Wij ver wachten weer een flinke deelname. Nadere inlichtingen kunt U bij de be stuursleden bekomen. Voor het Concours-Hippique op zaterdag 21 juli zijn er grote plannen. De gehele dag landbouwtentoonstelling; v.m. keuringen van het V.L.N. en het Kon. Ned. Trekpaardenstamboek; n.m. diverse tuigpaardennummers en een springconcours m.m.v. de „Venneper ruiters" afgewisseld door diverse at tracties. Het vraagprogramma voor de ver schillende landbouwtuigpaardennum- mers is als volgt: Concours van éénspan (nieuwelingen) voor tweewielig voertuig; Concours van éénspan voor luxe rij tuig (open klasse); Concours van tweespannen voor de landbouwwagen (nieuwelingen en open klasse); Concours van 1-span fokmerries voor de landbouwwagen. Deelnemende paarden moeten minstens één veu len hebben gebracht. Concours van éénspan voor luxe rijtuig, gereden door dames; Concours van tweespan voor luxe rij tuig (open klasse); Concours van 2-span trekpaarden (koudbloed) voor de landbouw wagen Opgave dient te geschieden voor of op 25 juni a.s. bij mevr. Keesom-Karsten in Hotel „De Lindeboom-Texel", of de secretaris P. C. Hin, Spang W 24a. Deelnemende paarden dienen voor 25 juni 1962 op Texel aanwezig te zijn. Er wordt geen inschrijfgeld gevraagd, doch indien mogelijk een „startgeld" toegekend. Door onze prijzencommissie zijn de voorgaande jaren prachtige prijzen uit gereikt, beschikbaar gesteld door orga nisaties, zakenmensen e.a. belangstel lenden Ook nu zijn ons al weer enkele prijzen toegezegd. Mogelijk zijn er on der de lezers ook belangstellenden, die een prijs beschikbaar willen stellen; het bestuur zal dit gaarne vernemen. Eventuele opgave voor advertenties in de „Paardensportkrant" zullen we ook gaarne noteren. GRONDONDERZOEK Het grondonderzoek, dat verricht wordt door het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek, heeft sinds 1927 een grote bekendheid gekregen. Ieder jaar neemt het aantal monsters toe, niet alleen uit Nederland, maar ook vanuit het buitenland worden grond monsters aan het laboratorium gezon den. Het grondonderzoek zal in de komen de jaren een nog grotere vlucht nemen. Dit mede door het intensiever worden van onze landbouwbedrijven, ook door het strooien van mengmeststoffen zal een grotere behoefte ontstaan aan grondonderzoek. Iedere landbouwer zal dan ook inzien, dat grondonderzoek een eerste vereiste is om tot een goede produktie te komen, niet alleen een te kort, maar ook een tt veel van een voedingsstof in de grond kan de opbrengst van een gewas druk ken. Dit kan ook leiden tot ziektever schijnselen bij het rundvee. We be hoeven alleen maar te denken aan kop- ziekte, die veroorzaakt wordt door ge brek aan magnesium en een te veel aan kali en het niet drachtig worden door gebrek aan koper. Om nu de landbouwer tegemoet te komen, heeft het Bedrvjfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek de mogelijkheid opengesteld, een abonne ment op grondonderzoek af te sluiten. Het abonnement geeft naast, de 15°/o korting op ieder grondmonster, nog verschillende andere voordelen voor de boer. Wij zouden U daarom willen advise ren, stelt U zich in verbinding met de monsternemer of met de assistenten van de R.L.V.D. op Texel. Deze zullen U gaarne op het nut en de voordelen van grondonderzoek wijzen. Als monsternemer voor Texel is aan gesteld de heer B. Lap, Herenstraat 43, Den Hoorn, tel. (02226) 206. Naast grondmonsters neemt deze ook mon sters van hooi en kuilgras. J. M. W. 7 punten 7 punten 4 punten 1 punt 1 punt naar de 2—0 2—0 8 punten 4 punten 4 punten 3 punten 1 punt BIJBELKRAAM Omdat de Binnenburg tijdens de lam- merenmarkt geen ruimte heeft voor kramen, zal de bijbelkraam in elk geval de twee eerste keren op zijn oude plaats staan, bij het postkantoor. Zoekt u de bijbelkraam? Bij het postkantoor! SCHOOLVOETBAL 1962 Zaterdag j.l. is de 2de ronde gespeeld. De uitslagen zijn: Groep A: C.V.O.-Thijsseschool 06 De Waal-o.l.s. Oosterend 03 De Cocksdorp-Thijsseschool 01 0.1.s. Oosterend-C.V.O. 30 De Waal-De Cocksdorp 21 De eindstand is als volgt: 1. o.l. Thijsseschool Den Burg 2. o.l.s. Oosterend 3. De Waal 4. De Cocksdorp 5. C.V.O. Den Burg De nummers 1 en 2 gaan finale. Groep B: R.K. Den Burg-Oudeschild Den Hoorn-De Koog R.K. Den Burg-School m.d. Bijbel Oosterend 41 Oudeschild-Den Hoorn 01 De Koog-Sch. m.d. Bijbel Oosterend 0—2 De eindstand is: 1. R.K. Den Burg 2. Den Hoorn 3. Sch. m.d. Bijbel Oosterend 4. Oudeschild 5. De Koog Hier is een beslissingswedstrijd nodig tussen de nrs. 2 en 3. De winnaar komt met de R.K. St. Jozefschool Den Burg in de finale. De finale wordt gespeeld op het Texelveld op zaterdag 16 juni a.s. Nadere bijzonderheden volgen! S.V. DE KOOG Op tweede pinksterdag om 2.30 uur zal De Koog 1 de strijd aanbinden tegen oud-spelers van De Koog, die nog een revanche verlangen van de vorige ne derlaag, want dat zat ze niet lekker. Zijn we allemaal present mannen. Het zal weer spannen. De adspiranten krijgen zaterdag Tex. Boys-adspiranten op bezoek voor een vriendschappelijke wedstrijd als voor proef voor de adspirantendag. (Zie voor tijd en opstelling in het kastje). Allen een prettige wedstrijd toegewenst. DANSGROEP „TEXELEIN" VOOR HET VOETLICHT Op vrijdag 29 juni a.s. zal de jonge Texelse dansgroep „Texelein" voor het eerst in de openbaarheid komen. We zullen dan mogen kijken naar de resultaten van vele uren intensieve danstraining onder leiding van me vrouw Kushmerac. Plaats van handeling: „De Oranje boom". Programma's zijn elke vrijdag van 4-9 uur in kleuterschool „De Woelige Hoek" verkrijgbaar. AVONDVIERDAAGSE NADERT Diverse verenigingen trekken er tij dens de cluburen op uit om te trainen voor de a.s. avondvierdaagse. Maandag, 18 juni, zal voor de eerste tocht worden gestart in de Wezentuin. Deelnemers kunnen zich melden bij de heren Van Sambeek, Zwaanstraat; De Vries, Bogerd 28, en Breet, Schilderend 111. COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN" In de week van 11 tot 17 juni a.s. zal er gecollecteerd worden voor het algemeen sociaal fonds „Draagt Elkan ders Lasten", een organisatie van het C.N.V. Dat ook deze organisatie aller steun verdient, behoeven wij niet te vermelden. Het vele werk dat door „D.E.L." wordt verricht, is overal be kend. TWEEDE PINKSTERDAG VISWEDSTRIJD Tweede pinksterdag zal de Visclub Texel wederom een viswedstrijd orga niseren. Er zal aan de dijk in de nabij heid van Oosterend worden gevist. Wij hopen, dat de sportieve vissers gunsti ger weer hebben dan met Hemelvaarts dag. Maar goed of slecht weer, liefheb berij zal er weer genoeg zijn. Wij wen sen de vissers veel succes. (Zie ook de advertentie). WELKOM-DIENSTEN Interkerkelijke welkomdiensten in de open lucht (bij slecht weer binnen): iedere zondag in juni, juli en augustus 's morgens om 8.45 uur in het kleine openluchttheater op de Bremakker (in gang Californiëweg, Dennen). VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op woensdag 13 juni 1962, n.m. 2.30 uur ten raadhuize (vergader zaal in het polderhuis). Texel, 4 juni 1962. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van een hoofd van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Den Burg. De voordracht zal nader worden bekend gemaakt. 4. Vaststelling van de „Verordening tot voorkoming en bestrijding van virus ziekten in aardappelgewassen in de ge meente Texel". 5. Verlening van een voorschot en over dracht van grond aan de woningbouw vereniging Texel ten behoeve van de bouw van 6 woningwetwoningen te Den Burg. 6. Machtiging tot het aangaan van kas geldleningen ten behoeve van de dienst 1962. Verhoging van het bedrag van ƒ1.000.000,— (rb. 19 oktober 1961, nr. 11) tot ƒ1.750.000,—. 7. Opdracht tot stemming in de Alge mene Vergadering van Aandeelhouders van de N.V. T.E.M. voor het verlenen van machtiging aan de directeur, tot het aangaan van kasgeldleningen. 8. Behandeling van een drietal ingeko men bezwaarschriften en vaststelling van de ontwerp-wijziging nr. 5A van het „Uitbreidingsplan-in-onderdelen Den Burg" 9. Aankoop van een schuur te Ooster end en een boerderij te Den Hoorn, van de Stichting Beheer Landbouw gronden, gevestigd te Utrecht. 10. Wijziging gemeentebegroting voor 1962. 11. Vaststelling van een voordracht voor de benoeming van een gemeente lijk vertegenwoordiger in de Raad van Bestuur van de N.V. Luchtvaartterrein Texel, wegens het in 1962 periodiek aftreden van de heer C. H. Roeper. Aanbevolen worden; 1. de heer C. H. Roeper; 2. de heer Th. R. Hin. hoort ook bij U tot het verledft Inderdaad, een of twee Rennies herstel len het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdovende substantie in de maag belandt, 'n Heer lijk middel, die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Zaterdag 9 juni Den Burg, 2 uur, Rondgang R.K. jeugdhar- monie „St. Cecilia" Oudeschild, 8 uur. Dorpshuis ..'t Skiltje", Ver toning kleurenfilm „De man die verdwijnen moest". Toegang 14 jaar Den Burg, Casino, 8 uur, Uitvoering R.K jeugdharmonie St. Cecilia voor Almjon Zondag 10 juni De Koog, 2 uur. Rondgang Amsterdamse R.K. jeugdharmonie St. Cecilia. Den Burg, 8 uur, Wezentuin. Opcnluchtconcert R.K. jeugdharmonie St. Cecilia met een amu sementsprogramma, voorafgegaan door een rondgang m.m.v. de Drumband Margaretha Sinclair. Maandag# tweede pinksterdag Den Hoorn, Dorpshuis De Waldhoorn, Verto ning kleurenfilm De man. die verdwijnen moest". Zaterdag 16 juni De Waal. Dorpshuis „De Wielewaal", Film vertoning „De grijze rover", cultureel gekeurd. BIJEENKOMST JEHOVAH'S GETUIGEN Tijdens het bezoek hetwelk de kring opziener van Jehovah's getuigen aan Texel deze week brengt, zal hij zater dagmiddag een openbare toespraak hou den, welke het onderwerp draagt: „Is dit 's wereld laatste geslacht Hierin zullen de vragen zoals: „Dat zal de toe komst brengen?" en „Zullen kernwa pens het menselijk geslacht wegvagen?" aan de hand van de bijbel worden be sproken. Deze toespraak zal zaterdagmiddag om 3 uur in het Dorpshuis te Den Burg worden gehouden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 10 juni op om 4.21 uur en gaat onder om 20.58 uur; 13 juni op om 4.20 uur en onder om 21.00 uur. Maan: 10 juni E.K.; 18 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 8 juni 0.05 en 12.08; 9 juni 0.36 en 12.36; 10 juni 1.08 en 13.16; 11 juni 1.55 en 14.15; 12 juni 3.03 en 15.27; 13 juni 4.13 en 16.39; 14 juni 5.20 en 17.44; 15 juni 6.18 en 18.40; 16 juni 7.09 en 19.29. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. DERDE LAMMERENMARKT Hieronder een overzicht van de derde lammerenmarkten van de laatste tien jaar: Jaar Aanvoer Prijs 1952 5100 60—75 1953 2900 43—53 1954 3000 47—62 1955 2200 62—75 1956 2330 78—93 1957 3100 65—80 1958 2700 44—60 1959 3100 45—60 1960 2300 48—78 1961 2950 60—87,50 1962 2400 57—84 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 13 juni a.s. worden moeders van Den Burg en Oudeschild wacht van 13.00 tot 16.30 uur. de ver- ZONDAGSD1ENST DOKTOREN Beide Pinksterdagen DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend en De Cocksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen H. DE BOER Zondagsdienst Witte Krols Zr RIE1VELD De Cocksdorp. tel. (02222) - 292 (van zaterdag 13 uur tot maandag 24 uur) Zr. MANNESSEN Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag en maandag van 9 tot 13 uur) •>1 15. En nu hoef je helemaal niet bang te zijn, want Arie Schilders is, als het er op aankomt, een heer, versta je7 Ik zal je zelfs niet aanraken, zonder jouw wil. Maar je moogt best weten, dat ik gek op je ben. En als ze bij je thuis trammelant maken, dan zeg je maar, dat Arie Schilders met je wil trouwen. En als ze weten willen, wie Arie Schil ders is, dan moeten ze maar eens gaan informeren bij meneer Huurdeman in Woerden, de baas van dit riolerings werk. Daar kunnen ze alle gewenste in lichtingen omtrent mijn persoontje krijgen. Zo, liefje, nu weet jij wat je aan me hebt. En duik nu maar niet zo ver weg, want ik ben werkelijk een net mens, een heel net mens zelfs, al sta ik eigenlijk verstomd van m'n zelfbeheer sing". Hij zuchtte en startte de motor. „En nu zal ik je netjes op tijd in de stad afleveren". Toen ze verder reden en het meisje nog steeds niets gezegd had, vroeg hij: „Ben je nu boos op me, Aaltej?" Ze schudde haar hoofd en bevochtig de haar lippen. „Nee, Arie, dat is het niet. Ik. ik kan het niet allemaal zo vlug verwerken. Dit. dit. ik ben helemaal in de war. O.hoe kan dat nou?" Hij lachte en boog zich even naar haar toe. „Dan zal ik het zeggen, liefje", antwoordde hij zacht. „Dat komt, om dat jij ook een beetje van mij houdt, maar je beseft het op dit ogenblik nog niet. Dat hindert niets hoor! Ik heb wel geduld. Ik ga je niet overrompelen. Maar vergeet één ding niet, als ze je verwijten gaan maken. Je bent meer derjarig en als het puntje bij het paal tje komt, kun je doen en laten wat je zelf verkiest, zonder er rekening van af te moeten leggen". Toen hij haar bij de salonwagen haar fiets gaf, pakte ze zijn hand en drukte die. Ze glimlachte verlegen. „Dank je wel, Arie, voor de prettige avond. Ik kom morgenavond weer. Je kunt op me rekenen". „Fijn, meisje. En denk maar eens rustig na over wat ik gezegd heb". HOOFDSTUK 8 Die vrijdag deed Aaltje met een nors gezicht haar werk. Wat Arie voorzien had, was gebeurd. Toen ze haar moeder had verteld van het autoritje, waren er nieuwe bezwaren gekomen en toen het meisje zei, dat ze deze avond weer zou gaan, antwoordde mevrouw Dinkla, dat ze het niet wilde hebben. Aaltje was kalm gebleven, maar er brandden twee rode plekken op haar wangen en ze had op rustige toon gezegd: „Het spijt me moe, dat we hier herrie over krij gen, maar u beseft misschien nog niet, dat ik nu meerderjarig ben en dat ik kan doen en laten, wat ik wil. Ik doe mijn werk en ik verzorg u zo goed als het maar mogelijk is. Maar twee uurtjes 's avonds kunt u me niet verbieden Dan ga ik doen, wat ik wil. En ik ga vanavond weer met Arie Schilders mee". Die morgen kwam Dirk even koffie drinken en natuurlijk klaagde moeder Dinkla haai leed aan de oudste zoon. Aaltje bracht hem koffie en ging zelf ook aan tafel zitten. De jongeman keek haar met ge fronste wenkbrauwen aan en begon „Wat hoor ik nou van je, Aal? Heb jij aangepapt met een vent van de riole- Natuurlijk, wanneer u een gebruikte auto koopt, dan wilt u zoveel mogelijk zekerheid hebben. Welnu, deze kan u iedere Volks wagendealer geven. Zodra u zo'n wagen koopt, wordt u opgenomen in de kring van VW-rijders die kunnen beschikken over alle voordelen die u de uitgebreide en goed functionerende VW-organisatie biedt. Over al. Bij elke gebruikte wagen behoort een ga rantiebewijs, geldig over 5.000 km. of drie maanden, voor alle onderdelen die gebreken zouden blijken te vertonen. Bovendien krijgt u o.a. ook nog een cheque, die recht geeft op een uitgebreide gratis servicebeurt én een gewaarmerkt rapport waarin nauwkeurig vermeld wordt de staat waarin de wagen zich bij aankoop bevindt. Alles is gedaan om u zekerheid te verschaf fen. Koop daarom uw gebruikte Volkswagen bij een VW*dealer. Zeker is zeker. ring? Dat kan niet, hoor! Ik wou je - wijzer hebben". Aaltje keek hem laatdunkend aan. „Bemoei jij je met je eigen zaken, wil je? En het is geen vent van de riole- ling, zoals jij dat belieft te noemen. Hij heet Arie Schilders en is opzichter. Een vrijgezel van vijfentwintig jaar, die nog bij zijn ouders woont in Woerden. En hij is een keurige man, waar niet dat op aan te merken is". Ze knipte met haar "vingers en keek haar broer nijdig aan. „Allemaal goed en wel, maar het geeft geen pas", begon Dirk opnieuw. „Dat heb ik ook al gezegd", meende de oude vrouw te moeten opmerken. Aaltje zuchtte. „Hoewel ik helemaal niet verplicht ben om tekst en uitleg te geven, wil ik jullie wel vertellen, dat er geen enkele grond is, om te zeggen of het al dan niet pas geeft. Wat weten jullie van hem? Hij is één keer hier in huis geweest, toen hij die beloning bracht en moe zei toen zelf, dat ze hem een aardige man vond. En nu ik een avondje in zijn salonwagen ben geweest en gisteravond met hem naar Amster dam gereden ben in zijn auto, nu geeft het ineens geen pas? Waarom niet? Mag ik alsjeblieft ook eens wat aan mijn leven hebben? Jullie hebben altijd chi canes gemaakt, als één van ons een jongen of een meisje bleek te hebben. Het begon al met Bep. Het begon nog eerder, toen jij en Catrien met elkaar gingen. Je was toen nog maar een snot neus van achttien jaar, of ben je dat soms vergeten? Maar jij hebt ook je zin doorgezet en als Catrien niet zo flink was geweest, zou jij misschien op het laatste ogenblik toch nog gezwicht zijn voor alle bezwaren, die er opge somd werden. Ik was weliswaar een peuter van een jaar of vijf, maar ik herinner het me nog best. En later, met Bep, begon de voorstelling opnieuw. Bep ging ook toeren met Gerard en broer Dirk vond, dat het geen pas gaf Maar Bep heeft zich gelukkig niet op haar kop laten zitten en heeft haar Gerard gekregen". ,,'t Is nogal een mooi nummer", schamperde Dirk. „Dat is onze zaak niet. Bep 15 met hem getrouwd en niet wij. Later met Piet en Ploon had jij ook je bezwaren. En toen Corrie na haar Tielse reis met Henk op de proppen kwam, zei jij ook: Gut, wat onze Cor toch in die knul zietwat is nu een conducteur. Jij hebt altijd je bezwaren gehad Maar ik heb maling aan je, als je dat maar weet, broer. Ik ben meerderjarig misschien ben je dat onderhand vergeten en als ik met een aardige jongen uit wil, dan doe ik dat, zonder het eerst te vragen aan een eigenwijze broer, die denkt dat hij nog steeds toeziend voogd is. Als er iemand wat op Arie Schilders aan te merken heeft, laat hij dan maar eens met bewijzen komen. Ik zeg, dat hij een heer is, en dat kan niet van iedere man gezegd worden. Zo, Dirk Dinkla, nu jij weer". Mevrouw Dinkla schudde mistroostig haar hoofd „Wat dat kind ineens be zield. „We zullen wel eens informeren naar die. eh... meneer Schilders. Dat heerschap heeft natuurlijk jouw hoofd op hol gebracht. Lui, die vandaag hier en morgen daar zitten, hebben er slag van om eenvoudige meisjes als jij te overdonderen. Dat is zo hun stijl. Nu zal hij aardig en lief tegen je doen, maar als te zijner tijd het werk in de stad afgelopen is en hij ergens anders graven gaat, dan is hij Aaltje Dinkla vergeten en zit jij hier tranen met tui ten te huilen. We waarschuwen je voor je eigen bestwil, zus". „Dank je voor je goede bedoelingen, broer", spotte ze „Ik zal er rekening mee houden. Maar zolang ik zelf geen bezwaren tegen hem beb, zal ik met hem uitgaan. En voor de restik ben best in staat om op mezelf te pas sen". Dirk haalde zijn schouders op. „Vrou wen. geen eigenwijzer wezens op de hele wereld dan vrouwen". „Dat ik wel prettig voor moe om te horen", sneerde ze. „Ik bedoel vanzelf de jongere vrou wen van tegenwoordig", mopperde hij. „Je begrijpt best, waar ik heen wil. Fat soensgrenzen bestaan er eenvoudig niet meer. Wit noemt men zwart en zwart wit. Het schreit ten hemel (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 5