Cjrocn fjwartsjexels in het harL. Texelse Raad bijeen êrommtoH Texel herbergde weer veel Pinkstergasten ;WVJ£XELJ| Nieuwe verbinding heeft perfect gewerkt Texelaars tevreden over de „T'-kaart Treinreizigers ernstig gedupeerd door slechte aansluiting Raadsleden hadden veel critiek TESO-dienstregeling op De heer J. G. de Winler tot hoofd van de ULO benoemd VRIJDAG 15 JUNI 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7667 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roo(j Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichtei i 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm De eerste stroom gasten heeft via de nieuwe haven Texel bereikt. Het is in de geschiedenis nog niet voorgekomen, dat tijdens het pinksterweekend zo'n enorm aantal auto's het Marsdiep werd overgezet: 2075 personenwagens en 120 vrachtwagens (let wel: vice versa). De nieuwe verbinding heeft reeds dui delijk bewezen in een grote behoefte te voorzien, hoewel pas gejuicht kan worden als de nieuwe pont in de vaart komt. Reeds vrijdagavond stond er te Den Helder een groot aantal auto's; de T.E.S.O. heeft tot tegen middernacht moeten varen om de kade leeg te krij gen. Slechts een tiental auto's moest de nacht blijven overstaan. Ook zaterdagmorgen was er enorme belangstelling van toeristen, die graag een bezoek aan het eiland wilden bren gen. In de morgenuren stonden de wa gens opgesteld tot de Zuidstraat, een aardig stuk bij de steiger vandaan! Niettemin slaagde men er in alle toe risten voor middernacht over te zetten. Ook op de nieuwe haven aan het Horntje verliep alles naar wens. De menigte moest nog wel even wennen aan de nieuwe toegangswegen en zo af en toe reed een wagen dan ook het fietspad op, maar de Rijkspolitie was tevreden over de gang van zaken. De bezitters van een T-kaart waren bijzonder te spreken. Diverse eilandbe woners en ook regelmatige eilandbezoe- kers hebben wij gevraagd naar hun mening. Er waren er enkelen, die tijdens de topdrukte (vrijdag voor Pinkster) geprobeerd hebben hoe de overtocht zou verlopen. Toen men met de wagen aan Den Helder arriveerde, werd men in de ,,T"-rij geplaatst en zonder wach ten konden de eerste tien Texelaars met hun wagen op de boot plaats nemen. Dit is zeker een vooruitgang te noemen. Ook klachten Het is te begrijpen, dat er nu veran deringen plaats hebben gevonden er ook klachten zijn. Passagiers die op de trein zijn aangewezen, mopperden dat er een slechte verbinding was. Men moest lang wachten als men in Den Helder met de trein aankwam. Komt men om even voor drie uur Den Helder binnen, dan moet men inderdaad tot vijf uur wachten voordat men naar Texel kan oversteken. Het is niet uitgesloten dat ook de laatste dienstregeling een wijziging zal ondergaan, die rekening gaat houden met de treinenloop. Houd de „T-kaart" in ere! In Den Helder stonden zaterdag hon derden auto's te wachten om 'n plaatsje op een der schepen. De langste wacht tijd die genoteerd werd, was zeven uur. Wij kunnen begrijpen, dat dat voor gas ten zeer lang is, maar daar is tijdens de top-drukte niet aan te ontkomen. Een der gasten die met zijn wagen stond te wachten, hoorde van de voor- rangskaarten voor Texelaars. Deze T- kaarten hebben wij een uitkomst ge noemd voor Texelaars. De heer X belt de Texelaar V. te Den Burg op. Deze komt met zijn T-kaart over en plaatst hem op de auto van de heer X. De heer X komt over. Is het dan verwonderlijk dat de overige wachters zeer ontstemd zijn? Het is onbegrijpelijk dat een Texe laar zich hiervoor leent. Er is nu een goede regeling voor de eilandbewoners, laten wij die dan ook behouden. Na tuurlijk had de conducteur of wie dan ook van de TESO moeten zien dat het nummer van de wagen niet klopte met het nummer op de T-kaart. Maar alles was nog zo nieuw en er was zo'n enor me drukte, dat het begrijpelijk is dat dit over het hoofd werd gezien. De houding van de bewuste T-kaart- bezitter is bijzonder afkeurenswaardig. Iemand, die op deze wijze listig denkt te zijn, bederft het voor ons allemaal! Hel zou geen wonder zijn als TESO in dit soort gevallen de uitgegeven T- kaart intrekt. V.V.V.-kiosk te Den Helder Door de ongekende drukte met de pinksterdagen hebben de V.V.V.- bureaus ook zeer veel werk moeten verzetten. Voor het eerst was de VW- Texel met een informatiepost op het havenplein van Den Helder om de a.s. gasten van dienst te kunnen zijn en vrijdag- en zaterdagavond tot het ver trek van de laatste boot geopend was. Gevraagd naar zijn ervaringen met deze post, die gevestigd was in een door de fa. gebr. Schoenmaker ter be schikking gestelde caravan, deelde de directeur ons mede, dat al dadelijk bleek, dat hiermede in een behoefte werd voorzien. Het aantal verstrekte inlichtingen ligt ver boven de duizend, terwijl de gasten met raad en daad ter zijde werden gestaan. Mede op het ad vies van de V.V.V. hebben velen hun auto op het havenplein in Den Helder geparkeerd, waardoor een lange wacht tijd op heen- en terugreis bespaard werd. Men kan gevoegelijk aannemen, dat zonder deze adviezen velen elders een onderdak gezocht zouden hebben. Een woord van dank aan het perso neel van de TESO is hier zeker op zijn plaats, in welke dank de directeur van de V.V.V. ook de politie in Den Helder en op Texel wilde betrekken. Het ver keer werd in goede banen geleid (letter lijk en figuurlijk) en het laden en lossen verliep zeer vlot. De N.V. TESO heeft aanmerkelijk meer auto's overgezet dan vorig jaar met pinksteren. De juiste cijfers zijn; Personenauto's: Texel-Den Helder 764 (512) Den Helder-Texel 1311 (819) Totaal 2075 (1331) Vrachtauto's: Texel-Den Helder 59 30) Den Helder-Texel 61 27) Totaal 120 (57) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van 1961. Dit enorme aantal kon dus worden overgezet dank zij de kor tere verbinding. GESLAAGD Aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen sociografie, de heer J. F. Koolhaas. SCHOOLVOETBAL 1962 In groep B is nu de beslissing ge vallen. Den Hoorn en de School met de Bijbal te Oosterend hebben eikaars krachten gemeten in een spannende en fraaie wedstrijd. Toen na verlenging de stand nog gelijk was, moesten straf schoppen genomen worden. De jongens van meester Van Wolferen verstonden deze kunst het best en zij plaatsten zich dus voor de finale. De finale wordt gespeeld op zaterdag, 16 juni (morgen) op het veld van S.V. Texel. Het programma luidt: 2 uur: o.l.s. Den Burg-o.l.s. Den Hoorn 2.30 uur: o.l.s. Oosterend- R.K.S. Den Burg 3.15 uur: de verliezers om 3e en 4e prijs 3.45 uur: de winnaars om le en 2e prijs. Ongetwijfeld zullen wederom vele ouders en belangstellenden aanwezig zijn om deze spannende finale mee te maken en te zien, waar de beker te recht zal komen. Er zijn plannen om in de pauze tussen de schoolvoetbalwedstrijden een ont moeting te arrangeren tussen de Hel- derse en de Texelse onderwijzers. Gaat dit inderdaad door, dan vangt de derde wedstrijd om 4 uur aan en wor den dus de 3e en 4e partij 45 minuten later gespeeld. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van tot en met 13 juni 1962 Geboren. Martin Richard, zv. Leen- dert I. Daalder en Janke Pranger; Ge- rarda Anna, dv. Simon Bremer en Renske Krotje; Jan Pieter Cornelis, zv. Pieter A. van Rossem en Adriana A. van der Vliet; Jeannette Catharina, dv. Hendrik Le Noble en Aaltje de Jong. Ondertrouwd; Jan Jozef Mommertz en Maria E, J. W. Jas; Cornelis Dirk Boersen en Cornelia W Th. Hopman. Overleden: Grietje Schotanus, oud 58 jaar, echtgen. van Cornelis J. Boon; Neeltje den Braven, oud 80 jaar, wed. van Arie Eelman. A.V.O.-COLLECTE De A.V.O.-collecte (sociale zorg voor minder-validen) wordt dit jaar gehou den in de week van 18-24 juni. De A.V.O. is méér dan de vermelding van 3 letters. Het is de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder- validen. Een vereniging, waarin over heid en particulier initiatief hand in hand gaan bij de belangenbehartiging van de minder-valide. De A.V.O. wil samen met de di verse instanties de maatschappelijke zelfstandigheid bevorderen van de ge handicapte. Niet alleen op economisch, maar ook op sociaal terrein. Zij doet haar werk op alle terreinen, waar zij de gehandicapte van dienst kan zijn. Zij doet ook dit jaar weer een beroep op Uw sociaal geweten. Zij vraagt niet om medelijden, maar zoekt medeleven. Geef wat Uw hart U ingeeft. De correspondent van de Ned. Ver. „A.V.O." op Texel, S. van Heeringen VANAF 15 JUNI IS HET ADVIES VAN DE RIJKSPOLITIE TEXEL: BETAAL CONTANT In Middenstandskringen wordt dik wijls de raad gegeven: Betaal contant. Of het in deze kringen altijd lukt om de kopers te overtuigen dat dit wense lijk is, betwijfelen wij. Vele midden standers hebben voor duizenden gul dens onder de mensen zitten. De Rijkspolitie zal hier geen hinder meer van hebben. Vanaf vijftien juni kunnen overtreders direct de boete be talen. Het is dus wel wenselijk vol doende contanten op zak te hebben. Maakt U een overtreding, dan kunt U even met de dienstdoende Wachtmees ter afrekenen. Contant betalen is ook bij de Rijkspolitie voordeliger. UITVOERING VOOR BEJAARDEN TE OUDESCIHLD Toneelvereniging „Inter Nos" heeft het plan opgevat de bejaarden van Oudeschild een gezellige avond te be zorgen. Ze kunnen zich bijzonder amuseren met het blijspel in drie bedrijven „De dochters van de baas", dat op zaterdag 16 juni in het Parochiehuis zal worden opgevoerd. De toegang is gratis. Voor zover plaatsen beschikbaar, zijn ook andere belangstellenden welkom. Inter Nos heeft vaker voor de be jaarden gespeeld en met groot succes, zodat een volle zaal wordt verwacht. NIEUWS VAN DE ST JEROEN-GROEP De Zwanen-patrouille van de St. Jeroengroep is weer uitverkoren om te vechten om een plaats bij de Nationale wedstrijden. De Provinciale wedstrijden zijn 16 en 17 juni a.s. in Heemstéde. De no. 1 en 2 mogen dan in augustus om de nationale titel strijden, samen met de 14 andere beste patrouilles uit het land. Rob en je mannen, succes zondag! De agenda van de woensdag j.l. gehouden raadsvergadering telde slechts 12 punten, maar toch bleven de raadsleden tot vijf uur over de verschillende problemen gebogen. In deze enkele uren is rijkelijk aandacht besteed aan de perikelen rond de nieuwe pontverbinding. Groot bezwaar werd gemaakt tegen het feit dat een Texelaar met een T-kaart meer betaalt voor de overtocht dan iedere ander zonder deze voorrangsmogelijkheid. De heer J. G. de Winter van Den Helder werd met algemene stemmen tot hoofd van de openbare school voor u.l.o. benoemd. De heer De Winter is voor heen ook aan deze school verbonden geweest. Burgemeester C. De Koning opende de raadsvergadering met het gebruike lijke woord van welkom en noemde be richt van verhindering van de heer S. Keijser. De agenda was weinig spectaculair, vooral toen die agendapunten waar nog wel iets in zit '(zo spreken de pers mensen) werden afgevoerd naar de volgende vergadering. De voorzitter deelde mee, dat, naar aanleiding van vragen tijdens de vorige vergadering, Gemeentewerken door en kele vacatures verschillende werkzaam heden moet laten liggen. Een vraag over de verlichting aan de pontweg: U weet, aldus de burgemeester, dat hier reeds aan wordt gewerkt en dat diverse lampen branden. Het uurwerk in De Waal is 12 juni j.l. wederom gerepareerd en men hoopt dat het nu geen dienst meer zal wei geren. Er zijn inmiddels papierbakken op diverse plaatsen aangebracht; over de lantaarnpaal, die verrot zou zijn, kon de voorzitter meedelen, dat de beschadi ging door een aanrijding was gekomen. De plannen voor het zwembad vorde ren, maar omlijnde gegevens kon de voorzitter nog niet verstrekken. De heer Daalder had in de laatste raad een vraag gesteld over de bestrating in Oosterend. De voorzitter deelde mee, dat het onbruikbare materiaal zal wor den afgevoerd. Punt 3 van de agenda was de be noeming van een nieuw hoofd voor de ULO te Den Burg. Voordat men tot stemming overging, werd de vergade ring een ogenblik geschorst. Er waren twee candidaten en wel de heren J. G. de Winter, Den Helder, en T. de Jong, Rhenen. De heer De Winter werd met algemene stemmen benoemd. De verordening tot voorkoming en bestrijding van virusziekten in aardap pelgewassen werd aangenomen. De heer Westdorp stelde naar aanleiding van dit agendapunt de vraag of ook de kleine volkstuintjes en de percelen achter de particuliere woningen hieronder vallen. Dit is wel het geval. De voorzitter was van mening, dat dit de aardappeltelers alleen maar ten goede kan komen door een betere op brengst. De raadsleden achtten het, na lang gepraat, juister dat de verlening van een voorschot en overdracht van grond aan de woningbouwvereniging Texel ten behoeve van de bouw van 6 woning wetwoningen te Den Burg werd aange houden. Dit omdat de raad eerst meer uitgebreide gegeven wil ontvangen met betrekking tot de huur, die op bijna ƒ21,per week zou komen. Er stond ook een behandeling op de agenda van een drietal bezwaarschrif ten en vaststellinkg van de ontwerp- wijziging van het uitbreidingsplan-in- onderdelen van Den Burg. De bezwaar schriften, die waren ingediend door de heren L. Gieles, P. Langeveld en J. C. Rab waren de raadsleden echter niet toegezonden, zodat men zich van tevo ren niet had kunnen beraden De voor zitter deelde mee, dat B. en W. bereid waren dit punt aan te houden, maar aangezien de toelichting wel was toe gezonden, was het misschien toch mo gelijk het besluit te nemen, reden waar om de burgemeester voorstelde de be zwaren voor te lezen. Aldus geschiedde. De uitbreiding betreft een doorbraak van de Wilhelminalaan-Keesomlaan op de plaats waar de heer Langeveld zijn pakhuis heeft en terwijl aan de Schil derendzijde een pakhuis staat van de heer Rab. Het bezwaar van de heer Gieles, Witte Kruislaan, betrof de verbreding van de straat ten koste van zijn eigen dom. De bezwaren werden wel even be sproken, maar nadat de heer Daalder had gezegd ontevreden te zijn over het toezenden van de raadsstukken en hij deze zaak belangrijk genoeg achtte om er zich de juiste mening over te vor men, oordeelde hij het beter de zaak tot de volgende vergadering aan te hou- den, Alzo werd het tweede agendapunt verschoven naar de vergadering van! {i juli. j Het gemeentebestuur zal overgaan. tot aankoop van een schuur te Ooster-. '1 end en een boerderij te Den Hoorn van. t de Stichting Beheer Landbouwgronden. Diverse raadsstukken zijn niet toege- j zonden aan de pers, zodat wij niet kun-i nen vermelden welke percelen dit zijn c en waarvoor de gemeente deze aan-E koopt. De gemeentebegroting 1962 zal ookl- !j een wijziging ondergaan De 99e wijzi-r ging betreft de aankoop van een pand te De Koog van de heer S. van der Vis.l met overdrachtskosten is hiervoor een: bedrag nodig van ƒ26.603,80. De honderdste wijziging betreft de restauratie van perceel Hogereind 22 te, 1 De Waal. Het Rijk verleent hier een, subsidie van ƒ1500,en derhalve zal het gemeentelijk aandeel 750,be-t dragen. De voorzitter was verheugd, over de subsidie van het Rijk, want hieruit blijkt dat ook kleine gevallen j onder de aandacht komen. Naar aanlei- ding hiervan deelde de voorzitter mede, dat de veel besproken monumenten op het eiland nader zijn bezien en dat B. en W. hierover een rapport verwachten. Rondvraag De heer Beumeks opende de rij van vragenstellers. Hij was op de hoogte van een schrijven dat aan B. en W. was gericht om vergunning te verlenen voor een taxi-bedrijf aan het Horntje De heer Beumkes zag gaarne dat B. en W. hier gunstig op zouden antwoorden. j De burgemeester: Ik waag me er hier niet aan een oordeel te geven. Voorts wilde de heer Beumkes gaarne zien, dat de accommodatie aan het j Horntje voor de passagiers beter werd. 1 Er is daar nergens gelegenheid om het wachten zo aangenaam mogelijk te ma- ken. De voorzitter deelde mee, dat er in het kader van de bepalingen ver gunning was verleend tot het plaatsen van een noodgebouw. (Zie verder pagina 2) INSTUIF DEN HOORN De Instuif Den Hoorn organiseert op 5 zondag 24 juni een grote wandelpuzzel- tocht in de omstreken van Den Hoorn. De start vindt plaats om 2 uur in de zaal van het Dorpshuis, 's Avonds zal er 3 gezamenlijk gegeten worden in „De Waldhoorn", waarna er een grote feestavond gehouden zal worden. r Opgeven tot vrijdag, 22 juni, om 20 uur bij Willem Goënga. Bord of soepkop 3 en lepel meenemen a.u.b. Voor brood i zorgt de Instuif. i LUILAK OP TEXEL Als gewoonlijk vierde de jeugd van 1 Texel zaterdag voor Pinkster luilak. Wilde men niet uit de veren komen, dan zorgde de jeugd er wel voor dat er voldoende lawaai was om de slaap te storen. In Oudeschild is de jeugd te ver ge gaan. Daar werden verschillende ver nielingen aangebracht aan pakhuizen en ook viskisten moesten het ontgelden. De Rijkspolitie heeft daar ingegrepen en diverse jongens zullen een flinke boete moeten betalen. De Rijkspolitie deelde ons mee, dat het hier niet alleen de jeugd betreft. Ouders moeten hun kinderen er op wijzen, dat luilakvieren toegestaan is, maar dat er geen vanda lisme moet ontstaan. Er werd voor ongeveer duizend gul den schade genoteerd in Oudeschild. In Den Burg was de jeugd goed op dreef met lawaai maken. Op de Stenen plaats, waar het anders nog al eens rommelig kan zijn, was nu alleen maar lawaai. En dat is op zaterdag voor Pinkster toegestaan. Den Burg is ver schoond gebleven van vernielingen en daarover was de Rijkspolitie dik te spreken. Houwen zo, jongens! Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft de VVV-Tcxel een informatiepost in Den Helder gehad. Meer dan duizend inlichtingen werden door de informatrices gegeven.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1