ASPRO Maandag start Avondvierdaage ,En wat doen we met moeder SPAREN VOOR HET HUWELIJK Honderden deelnemers zullen neer aan de start verschijnen Charmant bruin neepn Stram eid en Pijnen vallen van U af met Kruschen. PLANNEN OM EEN GEBRUIKTE AUTO TE KOPEN' Dit embleem is uw geluksster. TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 JUNI 1962 ZONDAGSDIENST DOKTOREN DOKTER VAN LOON (ingaande zaïerdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst dierenartsen H DE BOER Zondagsdienst Witte Kruis CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 juni *.t. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oosterend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4.00 uur. FILMNIEUWS: „DE GRIJZE ROVER" Het komende weekend draait de film „De Grijze Rover". Een film in kleuren, waarin wij het leven van het wild in de natuur kunnen zien. Naast de span nende avonturen van een drietal jon gens, zien wij het leven van in het wild levende dieren. Vooral de gedeelten over het leven van de wolven bezitten een sterk dramatische kracht. De kleuren van deze film zijn voor treffelijk, zodat de vele natuuropnamen goed tot hun recht komen. Een leer zame boeiende film. (IZie ook adverten tie voor de plaatsen waar deze film te zien is. de spaarbank met volledige bankservice Maandagavond zal weer een grote stoet wandelaars de Wezentuin uit trekken om de komende vier avonden Texel van alle kanten te doorkruisen. Maandagavond start de avondvier daagse. Texelaars, die nog deel willen nemen, raden wij aan zich terstond even aan te melden. Het kan echter ook nog aan de start, maar spoedige aan melding is voor de organisatie het prettigst. Diverse groepen zullen weer deelne men. Wij hopen dat er vooral de laatste avond veel vlagvertoon zal zijn, zodat het weer een gezellige tocht wordt. Iedere avond van 17.30-19.00 uur kan worden gestart in de Wezentuin, waar de startkaart moet worden gehaald en onderweg treft men weer de controle posten. De finish is eveneens in de Wezentuin. De laatste avond zal eindigen bij de KVC-Jeugdherberg en vandaar trekt men met medewerking van D.E.K., Texels Fanfare, Excelsior en de Meisjes drumband naar de Wezentuin. In de Wezentuin zal tot slot Burgemeester C. De Koning de wandelaars toespreken. Wij wensen alle wandelaars groot en klein prima weer en een gezellige wandeling. Hieronder plaatsen wij de route van de eerste twee avonden. Als de deel nemers deze uitknippen, dan heeft men een goed overzicht van de afstand. Ook zal de route met pijlen worden aange geven. 40 km route Zie ook de pijlen. 1. maandag 18 juni: de Hoge Berg Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Schilderpleintje, Haffelderweg, langs sportveld „Texel" richting Noord Haf fel, linksaf naar jeugdherberg Panora ma, langs het Russenkerkhof, daarna eerste weg linksaf, vervolgens langs Westergeest naar de Doolhof richting Schilderweg, welke we links op gaan, na ongeveer 700 meter rechtsaf naar de Hal, Hallerweg, Wilhelminalaan, Witte Kruislaan, Kogerstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Wezentuin. 2. 19 juni: Driehuizen Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Schilderpleintje, Keesomlaan, Elemert, doorlopen tot Pontweg, welke we op draaien en na ongeveer 500 meter links af langs het Boysveld richting Driehui zen. Bij de viersprong van Driehuizen rechtsaf, bij „Op Ruimte" linksaf, Bak- kenweg richting „Bos en Duin", Rozen- dijk Smitsweg, Westergeest, tweede weg linksaf langs „De Lelie" naar de Pontweg die we rechts opdraaien. Linksaf de Gasthuisstraat in, De Zes, Kogerstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Wezentuin. veilig tegen zonverbranding Pigmaderm. Tub* 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 65 km route Zie ook de pijlen. 1. maandag 18 juni: Oudeschild (15 km) Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Schilderpleintje, Haffelderweg langs sportveld „Texel" richting Noord Haf fel, linksaf naar jeugdherberg Panora ma daarna rechtsaf langs Russenkerk hof. Daarna eerste weg links, langs Westergeest rechtsaanhouden via over toom naar zeedijk, door naar Oude schild. Langs R.K.kerk, De Ruijterstraat vóór haven linksaf naar coupure, links af Schilderweg op, daarna linksaf Loodssingel, Trompstraat, langs N.H.- kerk, dan rechtsaf langs betonweg naar Schilderweg richting Den Burg. Rechts af, de Hallerweg in, Wilhelminalaan Witte Kruislaan, Kogerstraat, Stenen plaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Wezentuin. 2. dinsdag 19 juni: Den Hoorn (20 km) Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Schilderpleintje, Keesomlaan, Elemert, tot Pontweg, rechtsaf Pontweg volgen. Na 500 meter linksaf langs Boysveld naar Driehuizen. Bij viersprong Drie huizen rechtsaf naar Westerweg, bij „Op Ruimte" linksaf richting Den Hoorn vóór „Emmahoeve" linksaf (nieuwe weg op). Bij Hoornderweg rechtsaf en door Den Hoorn via Herenstraat naar „De Narcis" rechtsaf fietspad volgen langs „Heidehof" naar „Bos en Duin". Rozen- dijk, rechtsaf langs Smitsweg, Wester weg, linksaf langs „De Lelie", Pontweg rechtsaf, links de Gasthuisstraat in, De Zes, Kogerstraat, Stenenplaats, Binnen burg, Groeneplaats, Parkstraat, Wezen tuin. VOLGENDE WEEK VRUDAG CONCERT DOOR HET NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Op vrijdag 22 juni a.s. zal in de Ne derlands Hervormde kerk te Den Burg weer het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest concerte&n, dit maal on der leiding van zijn eerste dirigent, de heer Henri Arends. Losse kaarten voor dit concert zijn vanaf heden bij de VW-bureaux verkrijgbaar ƒ3,voor een plaats aan het middenpad en a ƒ2,voor een plaats in de zijvleugels van de kerk. Voor jeugdigen t/m 16 jaar zijn speciale jeugdkaarten a ƒ1,ver krijgbaar. Dirigent Henri Arends Henri Arends werd in 1921 in Maas tricht geboren. Aanvankelijk studeerde hij viool en muziektheorie aan het con servatorium van zijn geboortestad. Daar zijn belangstelling zich meer naar het dirigeren richtte, volgde hij de di rigentencursus van het Mozarteum in Salzburg bij Carlo Zecchi en aan de Accademia te Siena bij Paul van Kem pen. In 1952 werd hij dirigent van het Philips Simfonie-orkest en koor te Eindhoven. Het Concertgebouworkest benoemde hem in 1953 tot assistent dirigent en tot repetitor van het Toon kunstkoor. In 1957 volgde zijn aanstel ling tot eerste dirigent en artistiek lei der van het N.Ph.O. Als gastdirigent leidde hij vrijwel alle Nederlandse symfonie-orkesten. In het buitenland gaf hij concerten met de radio-orkesten van Parijs en Lille, het Stedelijk Orkest van Malmö, het Radio Philharmonische Orekst van Helsinki, het Suisse Romande Orkest te Genève, de Staatsphilharmonie te Poznan (Po len) en een symfonie-orkest in Portugal. Henri Arends legt zich vooral toe op hedendaagse muziek. Verschillende composities van buitenlandse componis ten werden door hem in Nederland ge ïntroduceerd, terwijl hij menigmaal de eerste uitvoering van een Nederlands werk gaf. De heer Arends heeft het laatst in 1959 op Texel gedirigeerd. Inwoners van Texel worden nog ge wezen op de mogelijkheid een abonne ment op de Culturele serie 1962 te ver krijgen. Dit abonnement, verkrijgbaar op het VW-bureau te Den Burg a ƒ10,geeft behalve tot dit concert ook toegang tot een tweetal voorstellingen verzorgd door een beroepstoneelgezel schap en tot een concert verzorgd door een kamermuziekensemble. Al deze evenementen zullen in het najaar plaats vinden. De mogelijkheid is voorts aan wezig, dat de serie nog wordt uitge breid met een optreden van een mario nettentheater in het begin van 1963. Zulks is evenwel afhankelijk van het aantal abonné's. Muziekliefhebbers kunnen ook een half abonnement be komen alleen geldende voor de muzi kale evenementen, evenals toneelmin naars alleen een abonnement voor een toneelvoorstellingen kunnen bekomen. Het programma omvat de volgende werken: 1. Ouverture Fidelio Ludwig von Beethoven 2. Concert voor fluit en orkest in G gr. t. Wolfgang Amadeus Mozart Solist: Pieter Odé. 3. Serenade in E gr. t. Op. 22 voor strijkorkest Antonin Dvorak 4. Symfonie no. 5 in c kl. t. Op 67 Ludwig van Beethoven De verschillende werken zullen voor zover nodig nog nader in de courant worden toegelicht. VIJFTIEN TEXELAARS IN OVERTREDING Het komt meermalen voor dat Texe laars met bromfietsen gebruik maken van het fietspad in de Dennen. Dit is een toeristisch rijwielpad en op een dergelijk pad mogen geen bromfietsen rijden. Diverse malen hebben gasten reeds geklaagd bij de Rijkspolitie dat er op dit pad werd gereden met brommers. Het is jammer dat dit steeds Texelaars zijn die deze overtreding maken. Zon dagmiddag heeft de Rijkpolitie hier vijftien Texelaars een bonnetje uitge reikt. Dit zal waarschijnlijk meer hel pen dan een waarschuwing. GEZELLIGHEIDSRIT Wij herinneren de paardensportlief hebbers nog even aan de gezelligheids- rit. Deze wordt gehouden op zondag 24 juni a.s. Ergens op het eiland zal een gezamenlijke koffietafel alle eer worden aangedaan. Opgave is mogelijk voor of op 18 juni a.s. Want Xruschen's zes minerale zouten iagen de onzuiverheid •lit Uw öloeti en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Het klinkt haast onge lofelijk, maar duizenden Rheumatiek- lijders in binnen- en buitenland kunnen U enthousiast bevestigen, hoe wèl ze zich bevinden met de kleine dosis Kruschen iedere dag. 16. Ze stond op en keek hem laatdun kend aan. „Als ik gisteravond met hem naar een kroeg was gegaan en we zou den flink wat gedronken hebben en middernacht thuisgekomen zijn, dan zou je recht van spreken hebben. Wat wij deden, kan het daglicht velen, broer. Ik was precies om half tien thuis. En wat we geconsumeerd hebben was kof fie en gebak. En hij heeft me nog nooit met één vinger aangeraakt. Als jij dat zwart-wit noemt en als jij vindt, dat ik daarmede de fatsoengrenzen heb over schreden, dan had ik beter in een kloos ter kunnen gaan". Hij dronk zijn koffie en kwam over eind. „Je moet het zelf weten, zus. Ik heb je gewaarschuwd. Zulk volk, als daar bij die riolering werkt, is onbe trouwbaar en ruw. En of dat nou knecht of baas is, maakt geen verschil. Tja, als jij je ongeluk tegemoet wilt lopen later zul je nooit kunnen zeggen, dat ik je niet gewaarschuwd hebt". „Vlieg op met je praatjes. Jij moet nodig de zedemeester uithangen, zeg? Of dacht je soms, dat ik achterlijk ben? Hoe lang waren jullie getrouwd, toen Fien geboren werd? En dat heeft het over fatsoensgrenzen. Kijk jij eerst maar eens naar jezelf. Het meisje stond bij de keukendeur en keek met vlammende blik naar het tweetal bij het raam. „Ik heb nog nooit iets gedaan, moeder, waarvoor ik me moet schamen. Dat kan ik naar eer en geweten zeggen. Dan had hij z'n mond maar moeten houden met z'n fatsoens grenzen. Jij hebt je carrière misgelopen, broer, je hadoch, laat ik m'n mond maar houden. Maar één ding wil ik je nog zeggen: Ik laat me door jou niet de wet voorlezen, begrepen? En hoepel nu alsjeblieft op, want ik moet de kamer nog zuigen 's Middags deed mevrouw Dinkla een middagdutje en Aaltje zat buiten bonen af te halen voor de weck, toen Tonnie ineens de hoek omkwam. Haar blik verhelderde. „Ha, Tonnie!" „Hay, Aal! Voor de inmaak?" Ze knikte, ,,'t Zijn de eerste. Maar 'n paar flesjes krijg ik wel vol. Leuk, dat je er bent. Ik zet even thee". „Aaltje!" Mevrouw Dinkla keek haar dochter ontzet aan. „Ik ken jou de laatste dagen niet meer. Over zulke dingen praat je toch zeker niet? Schaam je je niet?" „Blijf maar zitten. Ik zet wel even een ketel water op". Even later had ze een stoel uit de keuken genomen en naast Aaltje ge plant. Ze stak een sigaret op en keek voor zich uit. „Dirk bracht vanmorgen boodschappen bij me...." begon ze. Aaltje liet het mes rusten en keek haar schoonzusje aan. Toen knikte ze. „En heeft hij z'n gal bij jou uitgespuugt: Dat is me wat moois met die Aal van onsgaat uit met zo'n vent van de riolering. Drinkt koffie bij hem in z n woonwagen en gaat met hem mee in zijn auto naar Amsterdam. Die meid gaat haar ongeluk tegemoet. Is het niet zo?" Tonnie glimlachte „Daar kwam het zo ongeveer op neer, ja". „En toen werd Tonnie Dinkla-Van Rijn nieuwsgierig en dacht: ik ga van middag eens even naar het Zuiderpad. Ik moet daar het mijne van hebben". De jonge vrouw trok aan haar sigaret en keek nog steeds voor zich uit. „Aal tje, je bent wantrouwend en je denkt natuurlijk; Tonnie is overgewipt om me te waarschuwen of te bepraten. Maak je maar geen zorgen. Ik ken Dirk al zo'n beetje en ik begrijp best, dat hij het stevig aangedikt heeft. Als jij een jongen ontmoet, die je aardig vind, dan is dat jouw zaak en geen Dirk of Tcm- nie heeft zich daarmee te bemoeien". Aaltje keek op en begon te glim lachen. „Gek", zei ze zacht, „een vrouw bekijkt dat heel anders dan een man, he?" „Natuurlijk, meid. En, houd je van 'm?" „Ach, dat is allemaal zo voorbarig. Ze doen net, alsof ik plotseling zwaar verkering heb en klaar sta om met hem naar het stadhuis te gaan En er is eigenlijk helemaal niets aan de hand Hij bracht laatst dat geld van die be loning bij ons thuis. En toen vond moe der hem ook aardig. Een dag later ont moette ik hem 's middags in de stad en toen nodigde hij me uit bij hem thee te drinken. Ze hebben zo'n salon wagen staan aan de Kanaalkade. Half kantoor en half woning Van maandag tot vrijdag woont en slaapt hij daar Goed, ik dronk thee bij hem en verder niets. Een week later ben ik 's avonds een paar uurtjes bij hem geweest. We draaiden wat platen, dronken koffie en babbelden wat. Moeder vond het onge past, hij en ik samen in die kamer, in die wagen zal ik naar zeggen. Goed, ik ging gisteravond naar hem toe en ver telde dat. Toen stelde hij voor een toer tje te maken met zijn auto. We reden naar Amsterdam, zaten een uurtje op een terras bij het station en dronken koffie. Daarna heeft hij me weer hier- heen gebracht en dat is alles. Heel ge woon. Hij heeft me nog nooit aange- raakt, behalve dan een hand gegeven En daar maken ze nu zo'n drukte over Zeg jij nou, als vrouw zijnde, wai steekt daar nou voor kwaad in?" „Niks natuurlijk. Maar ja, zo zijn dc mensen nu eenmaal. Ze zoeken overa wat achter. Dat was bij ons thuis ooi zo, toen ik voor het eerst eens eer j avondje met een jongen uit was. Feest avondje van de toneelvereniging. Goed het was over twaalven, toen ik thuis kwam en ik was net achttien. Vade mopperde de volgende morgen, maa daar was de kous ook mee af. Er wa evenwel geen enkele reden om te mop peren, want hij had me zelfs niet een gezoend, dat jong. Daar was-ie veel t< verlegen voor. Maar jijje bent een entwintig en als die Arie een nette ven is en naar wat jij me van hem ver telt, moet het wel een nette vent zijl kan niemand het jou verbieden me hem om te gaan. Of willen ze soms, da jij je hele leventje gaat opofferen voo je moeder?" „Weet ik niet. Maar Dirk doet altij zo verschrikkelijk eigenwijs. Hij wee het en hij alleen. Hij bedisselt alles e hij waant zich het hoofd van de familit omdat hij de oudste van de broers e zussen is. Hij heeft toch altijd een vin ger in de pap willen hebben, als ee van ons met een meisje of een jonge op de proppen kwam", „O, het water!" Tonnie sprong vei schrikt overeind. „Kookt natuurlijk al een zee!" Vijf minuten later dronken ze d thee buiten. Mevrouw Dinkla sliep noj „Het beste is, je er niets van aan t trekken, Aaltje. Als jij een pleziertj wilt hebben, dan kan niemand je di verbieden. Zoveel heb je ook niet in leven". HOOFDSTUK 9 Enkele dagen later kwam Dirk m< opgestoken zijl 's morgens het huis. binnen. „Nou, zus, ik heb laten mfo meren naar die mooie vrijer van je. hebt wel iets fraais uitgezocht, d; moet ik zeggen. Meneer Schilders uitvoerder van de firma Huurdemj uit Woerden en woont zelf daar oo Maar het is een eerste klas boemelaa heeft zowat overal in het land gewer en overal waar hij was, bracht hij jongevrouwen het hoofd op hol. Kor zo'n paar keer in de week stomdronkr thuis en slaapt dan tot laat in de mo gen zijn roes uit. Dat hij met z'n au nog nooit ernstige ongelukken gemaa heeft, mag wel een wonder heten. Hee al eens een bekeuring gehad wege openbare dronkenschap. Kortom, het een berucht type, die je maar zo v mogelijk uit de buurt moet blijven". (Wordt vervolgd) TEXELSE MARKT Aangevoerd dinsdag 12 juni 1962 1945 lammeren 5073; 2 pinken 400 500; 4 kalveren 80150. De handel was zeer kalm en rond het middaguur waren nog diverse hokken niet van eigenaar gewisseld. U wilt een goede, gebruikte auto hebben Een auto waar u zeker van kunt zijn? Om het u gemakkelijk te maken en de grootst mogelijke zekerheid te geven heeft de Volks wagen-organisatie besloten de verkoop van goede, gebruikte Volkswagens zelf ter hand te nemen. En dit wordt gedekt met een eigen embleem. Iedere Volkswagendealer geeft u bij aan koop een garantiebewijs, dat 5.000 km. of drie maanden geldig is voor het vervangen van alle onderdelen, die gebreken zouden vertonen. En u krijgt o.a. ook nog een cheque, die u recht geeft op een uitgebreide, gratis servicebeurt na 500 km. Koop daarom bij een Volkswagendealer uw gebruikte Volkswagen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3