Cjroen <2wart^ Jexeh in het harL, Automatisering ook bij kippenbedrijven Zaterdag: Texelsesportdag Zondag gaat nieuwe dienstregeling in Brengt u deze week ook een bezoek aan het pompstation van het Prov. waterleidingsbedrijf te Den Burg? Natuurlijkbruin Avondvierdaagse wederom succes Directie N.V. TESO ontstemd over mopperende Texelaars 75e JAARGANG No. 7668 COURANT DINSDAG 19 JUNI 1962 TEXELSE Uitgave N.V. v.h. Lange veld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 uitgesloten. Wij leven in een tijd dat alles auto matisch moet gaan. Niets kan te snel gebeuren Productie moet omhoog met zo weinig mogelijk arbeidskrachten. Dat is een devies dat men overal hoort. De huidige kippenboer moet zich ook aan passen. Niet dat het eieren leggen der kippen door een druk op de knop gaat, maar de kippenhouder moet, wil hij op de markt blijven, zich wel aanpassen en alle mogelijkheden die er zijn op het gebied van modernisering, in zijn be drijf toepassen. Wij hebben in De Cocksdorp, op de Vuurtorenweg, een bezoek gebracht bij de heer Jb. van Heerwaarden. De heer Van Heerwaarden had in zijn nieuwe kippenschuur het nieuwste van het nieuwste aangeschaft. Zo werd ons tij dens de maandagmorgenmarkt te Den Burg verteld. Gooide de boer vroeger, als hij zijn kippen voerde hier en daar een handje graan op het erf, tegenwoordig gaat dat heel anders. Op het bedrijf van Van Heerwaarden was een geheel automatische voederin stallatie geplaatst. Op bijgaande foto ziet men de kippen aan de z.g. omgekeerde hoeden staan, hier bevindt zich het voer in. Vanuit een voorraadbak, die zowel buiten als binnen kan worden geplaatst, bevindt zich een voorraad voer. Deze voorraad kan van 150 - 300 kg varieren. Dit naar gelang de lengte van de voer- baan. Het meel dat zich in de voorraad bak bevindt wordt door middel van een vierkant, naar binen geslepen stalen veer, welke draait in een stalen buis, naar de voerpanen getransporteerd. Bo ven de voerpannen bevindt zich een trechtervormige buffer (door ons aan geduid als omgekeerde hoed). In deze buffer zit het nieuwe voer dat voor de beesten nog onbereikbaar. Deze buffering wordt automatisch bij gevuld, doormiddel van een fijngevoe lige automatische schakelaar. De scha kelaar is geplaatst in de achterste voer- pan en trechter. Wanneer het meel, of de korrels die men voert, boven de mi croschakelaar komt, slaat deze, door de druk van het voer, de stroom af en staat de toevoer stil. De machine slaat weer aan wanneer de buffervoorraad (doordat de kippen het voer weg pikken),beneden de micro- staat komt. De machine werkt zo goed als geruis loos en de kipen pikken net zo rustig het voer weg of er niets aan de hand is. Vanaf de voerbak wordt eerst de eer ste buffer gevuld en zo vervolgens werkt de spiraal alle bufferbakken bij. Er werd ons verteld dat deze machi ne zowel voor leg- als mestkippen uit nemend geschikt is. Bij deze machine is het verloren gaan van voer practisch uitgesloten, daar de kip al pikkende en etende zijn kop niet buiten de pan steekt. De machine die is leverbaar in ver schillende lengten, en de heer Van Heerwaarden vond het een voordeel dat dit apparaat een stuk goedkoper is dan bestaande voerinstallaties. Dit komt stellig door dat de machine zeer een voudig van uitvoering is. De machine hangt aan kettingen in het hok, zodat er veel ruimte voor het dier overblijft en ook het schoonhouden van het hok is met deze machine geen last. De machine is van Nederlands fabri kaat en een ondernemende boer op het eiland heeft hem hier geintroduceerd. Behoudens dat de machine is te zien bij de heer Van Heerwaarden, is ook eenzelfde voederinstllatie geplaatst bij de heer Koger, Harkebuurt. De Hollandse machine kreeg de naam Roga-Matic en naar de heren kippen houders menen, zal hij zeker opgang maken in de bedrijven. Op zaterdag 23 juni a.s. zal de Texelse Sportdag doorgang vinden. Het programma is niet gelijk aan de aan vankelijke opzet. Daarvoor is de tijd op zaterdag ook te beperkt. Het ziet er nu als volgt uit: 2 00 uur Opstellen bij het gymlokaal van de Thijsseschool; 2.15 uur Opmars met het Kon. Texels Fanfare; 2.30 uur Opening. 2.45 uur Toestelturnen door de vier gymverenigingen, n.l. Z.D.H., S.V.C., Oosterend en G.V.T. Volleybal van G.V.T -G.D.S. 3.30 uur Adspirantenvoetbal Texel a- rest Texel. 4.00 uur Algemeen nummer gymnastiek 4.15 uur Vervolg adspirantenvoetbal- wedstrijd. 4.45 uur Juniorenvoetbal Texelse Boys en Z.D.H. contra S.V.C., S.V.O. en De Koog. 6.30 uur Demonstratie Ponyclub 7.00 uur Demonstratie Waddenruiters. Kunnen de opstellingen van de ge combineerde elftallen nog worden opge geven voor de krant van vrijdag? En is ook geregeld is inwelke shirts wordt gespeeld? veilig tegen zonverbranding Pigmaderm. Tub, 2.93 Flacon 7.50 an 2.95 EIERLANDERS HET EILAND ROND Eierland Zondag, eerste pinkster dag, hebben 3 jongens uit Eierland rond het eiland-gelopen. Kees Gieze, Ridder Dijkshoorn en Lieuwe Dijksen begonnen al om 4 uur vanaf het strand bij De Koog. Begonnen werd in de richting van De Mok. Na 14 uur lopen werd het eindpunt bereikt. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 20 juni a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 1.15 uur; Oostcrend 2.00 uur; De Cocksdorp 3.00 uur; De Koog 4 00 uur. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Woensdag 20 juni Den Bug, Casino, Alg. vergadering zieken fonds Texel. Lezing door H L. Hougée. Donderdag 21 juni Den Burg, 21 uur Intocht deelnemers avond vierdaagse m.m.v. het Kon. Texels Fanfare korps, D.E.K. en Excelsior en de drumband Margaretha Sinclair. Vrijdag 22 juni Den Burg, Ned. Herv. kerk. Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends met solistische medewer king van Pieter Odé (fluit). Zaterdag 23 juni Zuid-Eierland, Kapel Bethel, Vertoning kleu renfilm „Don Quichot", cultureel gekeurd. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 19 juni 9.21 en 21.39; 20 juni 10 06 en 22.22; 21 juni 10.50 en 23.00; 22 juni 11.32 en 23.38; 23 juni 12.12 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Elders in dit nummer maakt de di rectie van de N.V. TESO een nieuwe boot- en busdienstregeling bekend. Er is de laatste week veel gemopperd door de eilandbewoners over de verbinding Van passagiers, die aangewezen waren op de trein, moest (te) veel geduld wor den gevraagd. De heer P. Sibinga Mulder, directeur van de N.V. TESO, heeft zaterdagmor gen aan de pers bekend gemaakt, dat hij zeer vreemd opgekeken had, nadat hij o.a. het raadsverslag in ons vorig num mer gelezen had. De heren raadsleden hebben tijdens de rondvraag nogal ge mopperd over de laatste dienstregeling en ook over andere TESO-aangelegen- heden. Het waren niet de raadsleden alleen, die gaarne zagen dat er een dienstregeling zou komen, die corres pondeerde op de trein. De heer Sibinga Mulder was van mening dat de eilandbewoners weinig begrip tonen voor de situatie waarin op het ogenblik de N.V. TESO verkeert. De eerste dienstregeling, die was be kend gemaakt, was geheel afgestemd op aansluiting NS en NACO. Toen echter na de proefvaart duidelijk werd, dat de geplande dienst niet verwezenlijkt kon worden, moest in recordtijd een nieuwe dienstregeling worden samengesteld. Boven deze dienstregeling was duide lijk aangegeven dat deze tijdelijk zou zijn, en thans kan dan ook een dienst regeling worden gepubliceerd, die wèl rekening houdt met de NS-diensten. De heer Sibinga Mulder had meer aanpassing verwacht van de eilandbe woners zelf. De TESO kampt met een vrij ernstig personeelstekort en tijdens de topdagen werkt het huidige perso- neel langer dan menig ander eiland- j bewoner. Bovendien verleent de N.V. TESO een 1 service, aldus de directeur, die men el- j ders nergens, maar dan ook nergens, vindt. De heren middenstanders doen op sluitingstijd hun deur op slot en zeggen daarmee tegen de klant maan- j dag maar weer terug te komen. De N.V. I TESO heeft steeds service verleend en j practisch alle gasten overgezet. En nu dit door de enorme toeloop van auto's moeilijk wordt, klaagt de Texelaar. Dit j was voor de directie onbegrijpelijk. Zondag gaat dus wederom een nieu- j we dienstregeling van kracht worden. Dit betekent niet dat er dan meerdere i diensten zullen worden onderhouden, j De tijden zijn gewijzigd en tussen de i geplande tijden zal naar behoefte de Koningin Wilhelmina varen. Deze boot wordt uitsluitend ingelegd voor auto- Vele Texelaars zullen zonder meer dikwijls voorbij het pompstation van de Waterleiding rijden. Dat station staat er nu eenmaal en als wij thuis de kraan opendraaien dan komt er water uit. De regenput en de wel behoren tot het ver leden. Toen ons eiland van goed en zuiver drinkwater werd voorzien was er overal vreugde. Gebrek aan water, dat voorheen op Texel voorkwam, be hoorde tot het verleden. In mei 1956 werd het waterleidings bedrijf op Texel in gebruik genomen en sindsdien zijn alle waterproblemen verleden tijd. Deze week is er gelegenheid een bezoek te brengen aan het pompstation te Den Burg. Men kan dan zien en horen hoe het een en ander tot stand komt. Dit is een buitengewoon prettige excursie, die in eigen plaats kan worden gemaakt en waai geen kosten aan ver bonden zijn. Reeds vier jaar lang brengt de school jeugd een bezoek aan het gebouw en worden dan door deskundige van het P.W.N. rondgeleid. Ook de komende week zullen weer jongeren worden ontvangen. De directie van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf wil ook ouderen in de gelegenhed stellen het bedrijf eens van dicht bij te bezichtigen. Donderdagavond en vrijdagavond 21 en 22 juni is er van half acht tot ongeveer negen uur gele genheid kennis te maken met het Texelse waterleidingbedrijf. Texelaars, die interesse hebben raden wij zich terstond in verbinding te Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen- f! bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. i( -f 25 et incasso. Advertenties: familieberichten j 12 et p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. stellen met de chef van het pompsta tion, de heer J. van der Veen, telefoon 2795 Den Burg. Er kunnen slechts der tig personen per avond worden ontvan gen. Deze dertig personen zullen als groep het bedrijf door wandelen en ook de dia's zien. Heeft U dus interesse, maakt dan spoedig een afspraak en U wacht onge- j twijfeld een leerzame avond. De avondvierdaagse is wederom een succes. Honderden deelnemers zijn gisteravond gestart en de stemming was opperbest. Wij herinneren de niet-wandelaars er even aan dat de laatste avond donderdag weer op hen wordt ge- rekend. Zorgt U ervoor, dat de wande- 1 laars van een bloemetje worden voor- I zien? Met veel muzikale medewerking wordt de laatste avond weer vertrok ken vanaf de KVC jeugdherberg naar de Wezentuin. Bij de KVC-Jeugdher- berg verwachten de organisatoren hon derden belangstellenden met een boeket i voor de wandelaars. Voor de deelnemers het volgende: i Wilt U de laatste avond zo vroeg mogelijk starten. Vanaf half zes kan de it startkaart worden gehaald in de We zentuin. De gehele groep moet uiterlijk negen uur bij de KVC vertrekken voor de laatste kiliometers. De route voor de laatste twee avon den is als volgt: 3. woensdag 20 juni: De Waal (10 km.) Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Haller- weg, linksaf naar de Mars, vervolgens door Tienhoven onder De Waal langs door De Waal terug, Bomendijk, bij de Ruitersplaats rechtsaf naar Meiertebos, rechtsaf de Kogerweg op naar de Pont- weg, die we links opdraaien. Bij de eer ste viersprong linksaf naar Buitenlust, Kogerstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Wezentuin. De heer Jb. van Heerwaarden, Vuurtorenweg, in zijn kippenhok, waar een geheel auto matische voederinstallatie is aangebracht. Verlorengaan van voer is met deze Installatie vervoer, dus rijden er geen bussen die hierop aansluiten. Voorts zal de directie van de N.V. TESO zich het recht voorbehouden de dienst los te laten. Als er vooral tij dens de weekenden gevaren moét worden, dan zal er gevaren worden, maar dan vervalt de dienstregeling. De heer Sibinga Mulder heeft tijdens de laatste VW-vergadering belangheb bende hotelhouders en beheerders van kampeerterreinen de raad gegeven gas ten te adviseren niet op zaterdag te komen. Men bouwt er honderden bungalows bij, aldus de directie van de N.V. TESO, en deze bungalows betekenen idem zo veel wagens tijdens het weekend. De cijfers van de afgelopen pinksterdagen spreken van een duidelijke toename van het autovervoer. De heer Sibinga Mulder was er van overtuigd nog niet tegen het vervoer te zijn opgewassen. De komende weeken den zullen nog genoeg moeilijkheden opleveren. Maar laten de Texelaars dan begrijpen, dat het althans nu nog een zoeken en tasten is voor de N.V. TESO. Is volgend jaar de nieuwe boot in gebruik, dan zal de directie wèl stipt op tijd kunnen laten varen Wachtlokaal Ook is door de eilandbewoners veel gemopperd over de accommodatie aan het Horntje. De heer Sibinga Mulder vroeg zich af of al die mopperaars wel bij de heer Dogger in het Stoomboot koffiehuis komen om een kopje koffie. Men moet dan ook niet verwachten dat er dit seizien een restaurant komt aan het Horntje. Maandag j.l. is men be gonnen met het opzetten van een hou ten wachtlokaal, waarin tevens kan toorruimte voor de N.V. TESO is on dergebracht. Het kopje koffie kan men aan boord genieten. Met dubbeltje eerste rang Dat de eilandbewoners, die gaarne voorrang willen hebben, iets meer be talen is niet onbillijk. De T-kaartenbe- zitters betalen slechts enkele dubbeltjes meer voor al deze service en het is be grijpelijk dat men, wil men eerste rang zitten, iets meer betaalt. Men behoeft dit natuurlijk niet te doen, maar dan kan men zich in de rij van wachtenden aansluiten. De TESO-directie was er zeker van dat geen veerdienst doet wat TESO doet. Maar wij zijn het met hem eens dat het moeilijk is om het een ieder naar de zin te maken. Vooral in het overgangsjaar zal voornamelijk van de eilandbewoners zelf veel aanpassing nodig zijn. 4. donderdag 21 juni; Gerritsland en de Dennen (10 km) Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Waalderstraat, Witte Kruislaan, Kogerstraat, langs Sarrasani, linksaf langs „De Strooppot" naar de Pontweg en dan Gerritsland in, de den nen in tot aan het Museum, 100 meter voor het Museum linksaf. Men volge dan het autopad tot aan de Rozendijk. Vervolgens linksaf de Duinweg op, rechtsaf de Pontweg op tot de K.V.C., waar we de gezamenlijke intocht be ginnen: Pontweg, Gasthuisstraat, De Zes, Kogerstraat, Stenenplaats, Hoger- straat, Molenstraat, Keesomlaan, Ele- mert, Warmoesstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groeneplaats Parkstraat, Wezentuin. 3. woensdag 20 juni: Spang (15 km) Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Julianastraat, Wilhelminalaan, Haller- weg, tweede weg linksaf (langs Rode Zee), rechtsaf Laagwaalderweg op. Eer ste weg links (nieuwe Spangerweg). Eerste weg links langs P. C. Hin, P. Verberne, H. Spigt naar Sommeltjesweg Over de voorrangskruising rechtsaf De Waal in. Hoge dijk, Bomendijk, rechtsaf naar Ruitersplaats. Bij de Ruitersplaats rechtsaf naar Meiertebos, Kogerweg, rechtsaf naar Pontweg richting Den Burg, bij viersprong linksaf naar Bui tenlust, Kogerweg, Stenenplaats, Bin nenburg, Groeneplaats, Parkstraat, Wezentuin. 4. donderdag 21 juni: Dennen en omstreken (15 km) Wezentuin, Parkstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Waalderstraat, Witte Kruislaan, Kogerstraat, Kogerweg langs Sarrasam, lingsaf langs „De Strooppot" en op de Pontweg rechtsaf richting De Koog, linksaf de Pelikaansweg in, langs „Turksetent", vóór „De Waddenparel" linksaf het bospad in, achter C.J.V.- kamp om. Bij Instuif rechtsaf, bij „De Zilvermeeuw" linksaf en bij padde stoel-wegwijzer linksaf, via Ploeglan- derweg langs de „Rovershut" naar vier sprong bij Texels Museum, deze vier sprong oversteken en tot Rozendijk het autopad volgen. Vervolgens linksaf de Duinweg op tot Pontweg. Verzamelpunt K.V.C. Intocht: Pontweg, Gasthuisstraat, De Zes, Kogerstraat, Stenenplaats, Hoger- straat, Molenstraat, Keesomlaan, Ele- mert, Warmoesstraat, Weverstraat, Stenenplaats, Binnenburg, Groene plaats, Parkstraat, Wezentuin.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1