En wat doen we met moeder Bedrijfsvoering in de Middenstandsbedrijven Maakt ook uw gasten attent op het komende concert van het N. Ph. O. 3 ëVIM^DEü GARANTIE OP GEBRUIKTE AUTO Een garantie waar u wat aan hebt. Als Uw huisarts medicijnen voor schrijft, bijv. zoveel druppels en/of pil len per dag, dan houdt U zich nauw keurig aan zijn voorschrift. Zeer ver standig uiteraard, want het gaat om Uw gezondheid. Een kostbaar bezit. Krijgt men bijv. als middenstander van zijn economisch adviseur de raad om de bedrijfsadministratie doeltref fender in te richten, dan staat het nog te bezien, of dit advies even nauwgezet zal worden opgevolgd als dat van de dokter. De administratie krijgt, vooral in het middenstandsbedrijfsleven, lang niet altijd diè aandacht, die zij verdient. Schrijfwerk, zoals dat dan wordt ge noemd, kan niet altijd rekenen op de volle sympathie van de middenstander. Maar al te gauw is men geneigd deze werkzaamheden te beschouwen als een karweitje, dat men t.z.t. wel eens in een verloren halfuurtje zal opknappen. On begrijpelijk is dit, want hiermede is de „gezondheid" van Uw onderneming gemoeid. Eveneens een kostbaar bezit. Het is aan de dag van vandaag niet meer mogelijk een onderneming effi ciënt te leiden, zonder dat daarbij, op ieder gewenst ogenblik, Uw admini stratie U zegt, wat er wèl en niét ge beuren moet. U kunt niet alleen maar te werk gaan op Uw geheugen en Uw feeling. Er is bij de huidige ingewik kelde constellatie veel meer nodig. Het is bovendien noodzakelijk, dat Uw administratie is aangepast aan Uw bedrijf en Uw bedrijfstak, om nog maar niet te gewagen van een uniforme ad ministratie. De administratie moet aan hoge eisen voldoen en U op een bepaald moment precies kunnen vertellen hoe Uw zaak er voorstaat. Het kan echt niet genoeg worden benadrukt hoe be langrijk een volwaardige administratie voor Uw bedrijfsvoering is. Er zijn voorbeelden genoeg te geven, waarbij een onvoldoende administratie het be drijf belangrijke schade heeft berok kend. Deze eisen zijn niet van deze tijd, hoewel die zijn bijzondere eisen stelt, doch ook vroeger was men al de me ning toegedaan, dat een onderneming het niet zonder „cijfers" kon stellen. Vader Cats dichtte destijds al: „Wie nimmer rekent, nimmer schrijft, 't Is luk, als hij een koopman blijft". In de moderne scheepvaart koerst men op radar. In Uw bedrijf dient Uw administratie zo'n radar-installatie te zijn, waarop U veilig kimt koersen. Nu is het niet onze bedoeling U in deze korte beschouwing een volledig inzicht te geven in de eisen waaraan Uw administratie moet voldoen. Er be staat voldoende gelegenheid voor U om daarover te worden voorgelicht. We noemen maar Uw accountant, Uw orga nisatie, het Economisch Instituut voor de Middenstand, de Rijksmiddenstands- consulent in Uw provincie enz. Toch willen wij wel enkele belang rijke punten aangeven, waarop Uw ad ministratie U beslist volledig moet kunnen informeren. Laten we beginnen met de omzet. Het verloop daarvan moet U uit Uw boeken kunnen aflezen. Het omzet-verloop moet U nauwkeurig kennen, want dat moet U o.a. de gegevens opleveren voor Uw verdere mkooppolitiek. En dan gaat het niet alleen om de totale omzet, doch ook om die van de verschillende artikelen of artikelgroepen. Met het oog op de te behalen winst moet U niet te veel, maar ook niet te weinig inkopen. Uw voorraad moet niet te groot, maar ook niet te klein zijn. Uit de omzet cijfers moet U kunnen vaststellen welke gangmakers onder de door U gevoerde artikelen zijn en tevens moet U kunnen bepalen welke artikelen een zeer lage omzetsnelheid hebben. De kosten vormen eveneens een zeer belangrijk bedrijfseconomisch gegeven. Ook daarover moet Uw administratie U volledig kunnen inlichten. En dan ook weer niet alleen over de totale kosten, doch eveneens over de ver schillende soorten van kosten en het verloop daarvan. Deze bepalen immers mede het bedrijfsresultaat. De financiële positie van Uw bedrijf, het contante geld waarover U op een bepaald moment kunt beschikken, moet ook zonder veel moeite uit Uw admi nistratie kunnen worden vastgesteld. De stand van vorderingen en schulden bijvoorbeeld. Veronderstel eens, dat U plannen tot uitbreiding van Uw bedrijf hebt. Of dat U moet overgaan tot aanschaf van nieuwe '(moderne) bedrijfsmiddelen en dat U zelf niet over voldoende finan- oiën beschikt. U kunt dan een beroep doen op kapitaal van derden. Er zal echter geen enkele kapitaalverschaffer te bewegen zijn tot het verlenen van krediet, als niet uit Uw administratie blijkt, dat Uw onderneming „goed" is voor het aangevraagde bedrag. En dan de fiscus! Ook die stelt zijn eisen. Die stelt ook belang in Uw ad ministratie En het geeft vertrouwen als blijkt, dat Uw administratie be trouwbaar en deugdelijk cijfermateriaal kan verstrekken. Dit zijn zo enige zaken bij lange niet volledig die wij U hebben willen voorhouden met betrekking tot Uw ad- In dit en volgende artikelen vragen wij speciale aandacht van heren middenstanders. In het eerste artikel iets over bedrijfs voering. In het tweede iets over bedrijfsvergelijking en daarna zullen verschillende Bonden en hun werkzaamheden de revue passeren. ministratie en de noodzaak daarvan voor een verantwoorde bedrijfsvoering. Als Uw administratie niet in orde is, aarzel dan niet om U te laten voorlich ten. De weg daarvoor hebben wij U in dit artikel aangegeven. Tot slot dan nog een korte opmerking over bedrijfsvergelijking. De meest doelmatige weg tot verbetering van Uw bedrijfsvoering bestaat in het uitwisse len van ervaringen met Uw collega's. Doch daarvoor is een goed verzorgde administratie een eerste vereiste. Op dit onderwerp komen we binnen afzien bare tijd nog terug. Houdt steeds het bekende gezegde voor ogen: „Wie schrijft, die blijft". HET WASSEN VAN SCHAPEN EN LAMMEREN De huid van onze landbouwhuisdie ren heeft een belangrijke functie bij de stofwisseling. Alles wat wij er aan doen om deze functie te bevorderen, komt ten goede aan de gezondheid en daar mede aan de produktiviteit van het dier. Vroeger, en dan spreken wij van een 20 a 25 jaar terug, werd er aan de huidverpleging veel meer gedaan dan tegenwoordig. Op tal van boerderijen was het toch gewoonte dat koeien en jongvee ten minste twee maal per week geborsteld werden en op de zaterdag morgen was het „staarten wassen" en „gang schrobben". Wat de schapen betreft herinneren wij ons nog zeer goed dat in de tweede helft van juli tot in begin augustus er schapen en lammeren gewassen werden. Op bepaalde dagen in de week trokken er dan hele koppels door het dorp naar de schapenwasser waar ze stuk voor stuk in de kuip met het wasmiddel wer den gedompeld en, na uitdruipen, naar de afdeling gewassen dieren werden gedreven. Het gebler was dan niet van de lucht, want als regel werd deze was sing tevens benut om de lammeren van de ooien af te nemen. Dat er tegenwoordig zo weinig aan het wassen wordt gedaan, vindt mis schien zijn oorzaak in het feit, dat er enerzijds personeelsschaarste heerst, anderzijds de werkzaamheden op de be drijven zijn toegenomen door de inten sivering. Toch is het fout wanneer wij dat wassen gaan verwaarlozen. Bovendien kost het de boer geld wanneer hij zijn wolvee niet op tijd laat wassen. Tal van parrasieten loeren op een plaatsje in de wol en öp of in de huid. Wij noemen U de teken, de luizen en de schurft- mijten. Zij hebben alle dit gemeen dat zij zich voeden ten koste van hun gastheer en dat zij jeuk veroorzaken. Dat parasiteren op de gastheer kost vlees, zowel direct door het onttrekken van bloed als indirect door de onrust. Door het jeukgevoel schuren de schapen graag en dat geeft wolverlies en schade aan de wol en ook dat is kostbaar! Er is dus alles vóór om de schapen en lammeren tijdig te wassen. En, als er dan geen particuliere schapenwasser in de buurt is, ligt het dan niet op de weg van de veehouders hier gezamenlijk een oplossing voor te zoeken? Ligt hier mogelijk nog een ar beidsterrein braak voor de Werktuigen coöperaties? Wij geven dit onze scha penhouders in Noordholland gaarne in overweging. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noordholland, D. REMPT, Directeur. VISSERIJNIEUWS Aan het overzicht „Uitkomsten van de Visserij over maart 1962", opgeno men in Visserij nieuws van juni 1962, ontlenen wij, voor zover betrekking hebbende op Texel, het volgeende: Garnclen visserij Na het beëindigen der schietoefenin gen vanaf de Vliehors op 15 maart, kon er in de omgeving van De Cocksdorp onbelemmerd worden gevist. Door en kele garnalenvissers werd hiervan ge bruik gemaakt; de vangsten waren daar ruimer dan in de andere gebieden. Alikruiken Langs de Texelse kust werden kleine hoeveelheden alikruiken geraapt. De prijs varieerde van ƒ0,25 tot ƒ0,28 per kg. Wulken De visserij op wulken werd door 6 vaartuigen van Texel, Wieringen en Harlingen in hoofdzaak in de Texel- stroom, in de Vlieter en nabij Terschel ling voortgezet. Kokhanen De visserij op kokhanen werd door 8 vaartuigen uit Harlingen, Wieringen en Texel voortgezet. Er werd gevist in de omgeving van Vlieland en nabij het Griend. De kokhanen werden zowel in man den in het zout als in bussen in het zuur geëxporteerd. Nieuwe schepen Op 12 maart werd de TX 33 „Jan Maarten" in gebruik genomen. Het programma van a.s. vrijdagavond opent met de Ouverture Fidelio van Beethoven. Dit korte orkestwerk is de laatste der door de componist voor zijn opera geschreven vier ouvertures. Zij kwam haast tien jaar na het ontstaan van het toneelwerk tot stand, waarvoor zij in het vervolg als inleiding zou blij ven dienen. Het werk draagt meer dan de eerste drie ouvertures „Leonore" een algemeen karakter van een opge wekte inleiding. De ouverture werd ook in 1959 al op Texel uitgevoerd. In het fluitconcert in G. gr. t. van Mozart treedt Pieter Odé als solist op. Odé werd in 1932 geboren. Hij studeer de aan het Amsterdams Conservatorium en behaalde aldaar in 1950 zijn eind diploma Daarna studeerde hij geduren de twee jaren in Parijs als leerling van René le Roy. Betrokkene trad reeds verschillende malen met orkest en in recitals op, zowel in Nederland als ook in Duitsland, Frankrijk en in Italië. Sedert 1956 is hij solo-fluitist van het N.Ph.O. Wat de totstandkoming van het werk betreft valt het volgende te vermelden. In september 1777 Mozart is dan 21 jaar vertrekt de componist op aanraden van zijn vader uit Salz burg naar Parijs, om daar successen te behalen. Op de reis erheen komt hij in Mannheim, een stad vol muzikaal leven. Mozart blijft er zeer tegen de zin van zijn vader vier en halve maand. Het is overigens niet alleen de muziek, welke hem aan Mannheim kluistert; ook ontmoet hij er de vijftienjarige Aloisa Weber, met wie hij later zal trouwen. In Mannheim is genoeg werk te vinden. Een rijke Nederlander, De- jean, liefhebber van fluitspel, bestelt bij hem fluit-kwartetten en -concerten. Hoewel Dejean verzocht om „gemakke lijke en korte stukken" viel het eerste Pieter Odé concert in G toch wel iets anders uit. De solo-partij heeft in de snelle delen een briljant allure, terwijl de innige lyriek van het Adagio hoge eisen stelt aan de muzikale uitdrukking. Het be geleidend orkest bestaat uit strijkers, twee hobo's en twee hoorns. De serenade voor strijkorkest in E gr. t. van Antonin Dvorak sluit het eer ste deel van het concert af. De instru mentale serenade was in de 18e eeuw een huldigings- of feestmuziek. Tijdens zijn studiejaren heeft Dvorak, om in zijn levensonderhoud te kunnen voor zien, in een amusementsorkest viool ge speeld; later speelde hij onder leiding van zijn oudere collega Smetana in het Tsjechisch nationaal orkest. Met de viool was Dvorak dus bij uitstek ver trouwd en het is dan ook niet te ver wonderen, dat de werken voor strijk instrumenten een belangrijke plas zijn levenswerk innemen. De in van de folklore openbaart zich in werk in bescheiden mate, al is hij melodievorming wel herkenbaar, opzet van het werk is die van suite; bestaat uit vijf delen vai wisselend lyrisch en dansachtig k ter. De serenade werd gecompoi in 1875. De vijfde symfonie van Beeth besluit het concert. In deze sym] die door Beethoven in 1808 werd tooid, kan ieder mens zijn eigen tegen het noodlot en zijn hoop op winning van dit noodlot terugvii Reeds in de forse en overrompel openingsmaten geeft Beethoven d klemmende en onheilspellende i ming van de symfonie. Deze inzet v reeds de kern van de symfonie, voordat het hoofdthema verschijnt gehele allegro steunt plastisch en trisch op de eerste vier noten va: openingsmotief. Het Andante is aangrijpende zang, die in koene v ties en modulaties naar het hoogte voert, waar het hoofdthema in ca vorm verschijnt. Hier voltrekt zie wending naar de geresigneerde stand van het aardse. Het gei Scherzo is verwa'nt aan het eerste een beklemmend, angstig en soi fragment. In de Finale wordt de overwonnen in een triomfante overwinning, die in machtige cres< naar het luisterrijke slot voert. Nu de Volkswagen-organisatie besloten heeft de verkoop van goede, gebruikte Volks wagens zelf ter hand te nemen spreekt het boekdelen dat een van de belangrijkste prin cipes, waarop deze verkoop gegrondvest is, de garantie is. Bij elke gebruikte Volkswagen die u bij een VW-dealer koopt, krijgt u dan ook een ga rantiebewijs voor 5.000 km of drie maanden. Elk onderdeel, dat in die termijn een gebrek vertoont, wordt geheel gratis vervangen Bovendien ontvangt u ook nog een cheque, die u recht geeft op een uitgebreide, gratis servicebeurt, na 500 km. Dit is een garantie zoals u nergens zult vinden - dit is volwaar dige Volkswagengarantie. U koopt dus zekerheid. En zeker is zeker Let daarom bij aankoop van een gebruikte VW op neven staand embleem. WWV'JJl 17. Aaltje had rustig geluisterd en toen de jongeman uitgesproken was en zijn zuster aankeek met een blik van Nou, wat zeg je me daar wel van?, antwoord de: „Dank je wel voor je mededelingen. Hoeveel onkosten heb je moeten ma ken voor je inlichtingen?" Hij wuifde met zijn hand. „O, daar praat ik niet over. Ik achtte het mijn plicht om eens te onderzoeken, wat voor heerschap het was. Dat kost niets. Dat heb ik graag voor mijn jongste zus over, dat weet je. Nou, je zult nu wel zo verstandig zijn om hem voortaan links te laten liggen". Wat ik doen of laten zal, is uiteinde lijk mijn eigen zaak. Nogmaals be dankt". En ze draaide zich om en ging naar de keuken In de kamer keken moeder en zoon elkaar aan. „Ik hew altijd wel docht, zuk vreemd volk.. begoji de oude vrouw. Maar Dirk zuchtte en snapte al lang, dat zijn woorden weinig effect sorteerden. „Nou, ik heb haar gewaar schuwd, moeder. Ze moet het nu zelf maar weten. De verdere verantwoor ding ligt nu geheel op haar eigen schouders". Die avond zette ze om half acht een kop koffie voor haar moeder neer. „Tot vanavond. Ik ga er nog even een paar uurtjes uit. Tonnie en Wim komen straks nog even buurten en Tonnie helpt u wel naar bed. Misschien wordt het laat. Ik weet het niet". „Waar ga je dén heen, me kind?" „Ik ga ook eens inlichtingen inwin nen over Arie. Maar dan op mijn ma nier. Twee komen meer te weten dan één. En maak je over mij maar geen zorgen. Mij brengt niemand het hoofd op hol". Tien minuten later zette ze haar fiets achter de salonwagen en besteeg het trapje. De deur was niet op slot, dus was hij thuis. Ze wist onhoorbaar tot de deur van de salon te komen en toen ze die onverwacht opende, zag ze hem zitten lezen in een boek. Hij keek verbaasd op, maar toen hij het meisje in de deuropening zag staan, sprong hij verheugd op. „Hay, Aaltje!" „Hay, Arie!" Ze liepen op elkaar toe en voor het meisje er goed en wel erg in had, voelde ze zijn armen om haar heen en zijn lippen op de hare. Ze sloot even de ogen en duizelde. Ze voelde zijn stevige greep om haar leest en opnieuw zijn lippen. Ze zuchtte diep en duwde hem toen van zich af. „Sorry, Aaltje.ik had me nog wel zo goed voorgenomen om niets te doen, wat je niet prettig zou vinden...." Ze liep bij hem vandaan en ging op de divan zitten, bij de pick up. „En wie zegt jou, meneer de opzichter, dat ik het niet prettig vond?" Hij stond midden in het kleine ver trek en keek haar ongelovig aan. „Neem je mij nu in de boot?" „Welnee", antwoordde ze luchtig. „Bovendien, ik zal wel niet het eerste meisje zijn, dat je in je leven gezoend hebt, wel?" Hij schudde zijn hoofd. „Wat is.... wat heb je? Wat is er met jou aan de hand?" Ze zette grote ogen op. „Met mij? Niets bijzonders. Je hebt toch gezegd, die eerste avond in de auto, dat je van me hield? Nietwaar? Nou, je zou wel een stuk steen moeten zijn, om dat niet eens één keer te bewijzen". Hij liep naar een stoel en zakte neer. Automatisch ging zijn hand naar zijn jaszak en kwam het pakje sigaretten te voorschijn. Zonder zijn blik van haar af te wenden, pakte hij er een sigaret uit en stak die aan. Aaltje stak haar hand uit. „En ik? Of ben ik soms een weeskind?" „Wat?" „Zou je me ook niet eens een sigaret geven?" „Maar.maar je rookt toch niet?" „O, eens moet de eerste keer zijn. Dat is met alles zo, nietwaar? Dat zul jij wel weten. Nou?" Verbouwereerd schudde hij zijn hoofd en reikte over het tafeltje heen haar een sigaret en vuur aan. Ze zoog er een paar keer aan, heel voorzichtig en blies de rook uit. Toen keek ze naar hem en lachte. „Zeg, heb jij soms spo ken gezien vandaag? Of de afgelopen nacht? Je kijkt me aan, of je niet tot tien tellen kunt". Hij schudde voor de zoveelste maal zijn hoofd. „Ik zal een aap worden, als ik er wat van snap". Ze grinnikte. „Ja, jongen, zo gaat dat in het leven, he? De schuchtere Aaltje, die bang gemaakt was voor die ruige opzichter van de riolering, die van haar moeder niet meer' in de salonwa gen mag komen, stapt zo maar ongege neerd naar binnen, laat zich rustig zoe nen, en gaat op de divan zitten een sigaret roken. En daar kan Arie Schil ders, die toch wel wat ondervinding moet hebben op het gebied van de vrouwen, geen hoogte van krijgen. Kijk 'm nu eens zitten met z'n mond vol tanden. Nou, zeg eens wat, mei de opzichter. Aan de weg, bij je ar ders, ben je ook niet om een woo; verlegen. Dat heb ik zelf wel eens hoord". Hij trok zenuwachtig aan zijn ret en keek haar met een mengei van nieuwsgierigheid en ontzag „Jij bent sinds eergisteren jaren ou geworden, jongedame", zei hij la zaam. „Dat is niet bepaald een complim Zie ik er ineens zo lelijk uit?" „Draai er maar niet om heen, jon dame, je begrijpt best, wat ik bed En je zinspelingen.... er is iets beurd, Aaltje, mij neem je niet in boot. Hebben ze je soms over mij in licht?" Ze keek hem verwonderd aan. er wat over jou in te lichten? Dat ik niet. Heb je wat op je geweten?' Hij stond langzaam op. „We zu! eerst maar eens een kop koffie maki Met een sprong was ze overeind greep hem halverwege het keuke: bij de arm. „Nee, heer opzichter, moet je geen uitvluchtjes zoeken, is niet fair. Heb jij soms een kwi geweten? Is er dan toch iets, dat liever niet wilt weten voor mij? Bei dan misschien toch niet zo'n nette Schilders, als je me op die avond de auto hebt willen vertellen? N Laat die koffie maar even wachten, komen nog duizenden avonden koffie te drinken. Er zijn wel bela rijker dingen in het leven". Ze imite de: „Aaltje Dinkla, ik houd van je ik wil met je trouwen. Je kunt autootje van me krijgen en een eif huisje. En een vakantiereisje, desno naar het buitenland". En toen w gewoon, maar heftig: „Hoe zei je dat Steenwijk? Daar heb je toch ook werkt, nietwaar? Was het daar Marietje, die een eigen autootje en huisje kon krijgen? En in De Bilt n schien een Leida of een Gonnie? En Amsterdam? En in Lutjebroek en w ik veel waar nog meer? Hoeveel 'li meisjes heb je in je leven al gehad in je armen genomen en gezoend een eigen autootje beloofd en zo. „AaltjeHij greep haar klaps heftig beet en keek haar recht het gezicht. Hoewel ze inwendig schi liet ze er niets van merken. Hij rood-aangelopen en keek haar met woedende blik aan. Ze voelde zijn ren greep op haar armen en ze beet haar tanden om het niet uit te gi van pijn. Maar ze vermande zich en antwoordde zijn blik zonder haar o neer te slaan. „Ik ben niet bang v je, Arie Schilders", zei ze zacht lachte spottend. „Al doe je me pijn je grote handen. Maar schreeuwen ik niet, al sloeg je me". (Wordt vervolge

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4