Open brief aan de Heer Directeur en Heren Bestuurderen van Texels Eigen Stoomboot Onderneming Garantie aan N.V. T.E.S.O. Leden van de Provinciale Staten stellen vragen Zou N.V. T.E.S O. algemeen belang uit het oog hebben verloren VRIJDAG 22 JUNI 1962 75e JAARGANG No. 7669 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel <^7* M i T 1 t 1 Verschijnt dinsdags en rrijdags. Handelsdrukkerij uroen Zwarts Texels in het harT bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 J y^J 25 cl- incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. Mijne Heren, Er was een tijd, dat dokter Wage- maker, arts op Uw eiland, het initiatief nam om de Texelse bevolking een be tere verbinding met het vasteland te bezorgen en zeer terecht heeft men een der schepen van Uw kleine vloot naar hem vernoemd. In lofwaardige eensge zindheid heeft men toen in de aanvang dezer eeuw een eigen schip in de vaart gebracht, dat, symbolisch juist, de Dageraad werd genoemd. Want zoals de dag wordt voorafgegaan door de dageraad, zo kondigde het nieuwe, eigen schip, de dag aan, die komen zou. De zon staat nu in de ontwikkeling van TESO hoog aan de hemel, hopelijk duurt het nog lang vóór de schemering en de nacht invallen. De eerste, kleine Dageraad, werd gevolgd door de Mars diep, die gepavoiseerd en met fanfare- geluid te Oude Schild werd binnenge haald. Toen volgde de Dokter Wage- maker, groter, mooier, beter dan zijn voorganger en ook toen was op Texel de vreugde groot Het daarop volgende schip overtrof opnieuw zijn voorganger en in een wijs ogenblik hebt U dit op nieuw de naam van „Dageraad" gege ven, herinnerend aan de definitieve verlossing van Uw eiland uit zijn iso lement. In het verloop van enkele tientallen jaren, hebben U en Uw voorgangers de boolverbinding gekoesterd als iets, dat U zeer lief was. Want het verleden lééfde nog bij U. U wist nog van de dagen van strijd om de bootverbinding, van de eindeloze moeite om iets te be reiken, dat komen moest ten gerieve van de gehele bevolking, die Gij in deze vertegenwoordigde En hoewel er soms moeilijkheden waren in welke on derneming komen die niet voor iedere belangstellende zal beamen, dat de eigen bootdienst voortreffelijk heeft gefunctionneerd en dat ze een zegen voor Texel is geweest Ik behoef U en de lezers van dit blad hierop geen toe lichting te geven, want U en zij allen, zijn hiervan volledig op de hoogte Ik heb het genoegen gehad velen van U nader te leren kennen. Gij zijt be daard in Uw manier van optreden en allerminst overijld hebt Gij Uw beslui ten genomen. Gij voelde U verantwoor delijk voor het belang, dat U was toe vertrouwd, maar toch hebt Gij niet te zwaar en niet te langdurig gewikt en gewogen, want toen onder invloed van de zeer versnelde ontwikkeling onzer samenleving het toerisme voor Uw eiland een factor van steeds grotere be tekend werd, toen de eigen bevolking en de behoefte tot verplaatsing van die bevolking sterk toegenomen waren, hebt Gij steeds nieuwe en steeds grotere schepen in de vaart gebracht. Gij luis terde naar Uw parlement, de vergade ring van aandeelhouders en als be stuurders hebt Gij niet onberaden Uw besluiten genomen. Het woord van de kleine man, zo dit van begrip en in zicht getuigde, hebt Gij aangehoord en Gij hebt ook daarmee Uw voordeel ge daan. Gij voelde U immers geroepen door alle Texelaars? Gij hebt voor Uw onderneming de voordelen weten te be halen uit de veranderende omstandig heden en onder Uw leiding en beheer is TESO een bedrijf van niet geringe omvang geworden. Het openbaar ver voer op het eiland staat onder Uw lei ding en tegen geringe prijs kan iedere inwoner, ook van de meest afgelegen plaatsen er gebruik van maken. Als Gij met Uw linkerhand geld verdiende, hebt Gij het met Uw rechterhand weer uitgegeven. Velen zijn in Uw dienst getreden en velen van hen hebben toegewijd hun plicht gedaan. Zo Gij met geringe ave rij gevaren hebt, weet Gij, dat Uw mensen bij storm en tegentij, bij mist en regen, bij ijsgang en in overgrote drukte op hun post hebben gestaan. En in ruil voor hun diensten hebt Gij hen een behoorlijk levensonderhoud ge waarborgd. Uw onderneming is zo lang zamerhand de grootste werkgever op het eiland geworden. Dit valt niet mee en geeft zo enkele bezwaren: de zorgen zijn soms groot en veel wijsheid wordt verlangd van hen, die geroepen zijn, leiding in Uw bedrijf te geven Maar Uw doel is te varen. En er wordt ge varen! Wie had ooit kunnen denken, dat men elf maal daags naar de „overkant" zou kunnen? Toen besloten was een kortere ver binding voor Uw bootdiensten te gaan volgen en een belangrijke rijbaan van een nieuwe haven naar het eens zo onaanzienlijke dorpje De Koog was aangelegd, had Gij reeds een nieuw schip in bestelling: wéér groter en bere kend voor een taak waar dokter Wage- maker en zijn medebestuurders niet van durfden dromen. Met een aandelen kapitaal, dat in geen verhouding staat De garantieverlening aan de N.V. TESO voor de bouw van het nieuwe schip en verdere accommodatie aan de nieuwe haven, heeft bij de leden van de Provinciale Staten de stemmen los ge maakt. Bekend is dat de N.V. TESO heeft afgezien van een garantie van de Overheid. De commissie uit Provinciale Staten heeft de hierender gepubliceer de, op 6 juni j.l. gedateerde, brief ge richt aan het bestuur van de Provincie Noord-Holland: Enkele leden geven uiting aan hun teleurstelling, dat de N.V. TESO geen gebruik heeft wensen te maken van de haar door de provincie geboden moge lijkheid om de bouw van de veerboot te financieren. Een dezer leden voegt hier aan toe, dat de thans door deze onder neming ingeslagen weg zijns inziens zal leiden tot aanmerkelijk minder gun stige resultaten in de bedrijfsexploi- tatie. De N.V. TESO heeft het algemene belang, dat deze onderneming ook uit hoofde van haar positie moet dienen, uit het oog verloren. tot de millioenen, die bij U omgaan, hebt Gij de oplossing voor de financie ring gevonden en zo is de Texelse boot Texels eigendom gebleven. Gij weet, dat dit zorgen brengt en veel overleg. Veel gereken zal nodig zijn om de ver plichtingen na te komen, die Gij op U hebt genomen. De prijs voor de onaf hankelijkheid is hoog betaald. Maar werd onafhankelijkheid ooit gemakke lijk gewonnen? Grote zorgen hebt Gij te dragen en in het tujzonder U, Heer di recteur, die voor de dagelijkse gang van zaken verantwoordelijk is. Gij en met U de bestuurders zullen hebben te vechten voor een bedrijf, dat men Texels heeft willen houden. Het oog gericht op de onschatbare voordelen, die het bedrijf aan Texel biedt, zult Gij niet minder standvastig dan in het ver leden de hand aan het roer dienen te houden. Gij vaart van en naar Texel, maar bovenal Gij vaart vóór Texel. Nog wat onwennig heb ik enkele malen met Uw schepen langs de nieuwe route het Marsdiep mogen oversteken. Aan de wal en op het water heb ik de bedrijvigheid, die daar gepaard mee gaat, in ogenschouw genomen Wat een veranderingen! Welk een vlijt, welk een hardnekkigheid, welk een toewij ding liggen aan de vernieuwingen ten grondslag. Zeker, er ontbreekt hier en daar nog iets, maar waarderen kan men het élan waarmede gewerkt wordt, de lust om tot perfectie te geraken. Moge ik bij de kritiek, die in deze dagen soms te gemakkelijk en dikwijls ondoordacht wordt geuit, namens de grote meerder heid van allen, die Texels gevoelen U mijn dank betuigen voor alles wal on der zo moeilijke omstandigheden werd bereikt. Er is gezegd: de beste stuurlui staan aan wal. Het was een goed woord, want een wéér woord. Geen mens kan leven zonder waardering en een woord van erkentelijkheid was eerder op zijn plaats geweest dan een te kritisch woord. Moge deze brief U overtuigen van het respect, dat velen voor Uw werk heb ben. Ik wens U goede reis en een be houden vaart. Gaarne Uw, J. A. van der Vlis Hebben gedeputeerde staten zich reeds tot de Minister van Verkeer en Water staat gewend om hem in te lichten over de terzake te verwachten consequenties en om hem te verzoeken daarvoor maat regelen te nemen, zo vragen de hier aan het woord zijnde leden. Voorts zouden deze leden gaarne na der vernemen of gedeputeerde staten, indien de minister voornoemd negatief mocht reageren, metterdaad bereid zijn om met toepassing van artikel 2 van de Verenwet de totstandkoming van een provinciale verordening te bevorderen, waarbij de hoogte en de categorale in deling der tarieven aan toezicht worden onderworpen. Een ander lid zoy hierbij deze restrictie willen maken dat tot eventu ele inmenging van de provincie in de bedrijfsvoering van deze particuliere onderneming niet moet worden over gegaan, dan wanneer daartoe directe aanleiding bestaat. WANDELPUZZELTOCHT INSTUIF DEN HOORN De Instuif organiseert op zondag 24 juni een wandelpuzzeltocht in de om streken van Den Hoorn. U kunt zich nog opgeven tot zaterdagavond bij W. Goënga, Diek 1, tel. (02226) 252. De afstanden zijn 15 en 20 km. De deelnemersprijs is ƒ1,25, incl. maaltijd (alleen een lepel meenemen). De start is om 2 uur in „De Wald hoorn". Aan het einde van de tocht zal er een herinnering uitgereikt worden. Deelname voor iedereen! BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 13 tot en met 20 juni 1962 Geboren: Elizabeth Trijntje, dv. Arie Vonk en Johanna A. van Velzen; Aal- dert Pieter Cornelis, zv. Berend Amsing en Hendrika Mosk. Ondertrouwd: Cornelis Winter en Benjamintje Jannetje de Ridder; Jo hannes Betsema en Romkje Kampstra; Meindert Aalzen Verhaar en Jannetje Grietje Beijert. Overleden: Marchje Nijboer, oud 97 jaar, weduwe van W. Zoer. ƒ1000,— SCHADE 13 TON ASFALT STROOMT OVER DE WEG I Maandagmiddag stroomde dertien ton asfalt over de weg, die zonder meer verloren ging. Dit betekent een schade van ruim ƒ1000,Dit kwam omdat een aftapkraan van een tankauto het begaf. Deze tankwagen was maandagmorgen met een der schepen van de N.V. TESO naar het eiland gekomen met asfalt voor de nieuwe pontweg. Op de boot kwam de aftapkraan onder de wagen in botsing. Gelukkig brak deze op de boot niet af, want dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Men wist met de wagen de Pontweg te bereiken. Het af tappen van de teer kon echter pas tegen de avond plaats vinden. De wagen stond tussen de Californiëweg en de Pelikaanweg. Juist voordat men kon gaan aftappen gebeurde het gevreesde. De kraan begaf het op het laatste mo ment en een dikke straal vloeibaar teer spoot de weg op. Dertien ton teer op een plaats is wel wat teveel van het goede Haastig probeerde men de stroom over het fietspad naar de sloot te leiden. De weg werd door deze toevloed van teer vrij ernstig beschadigd, j Gemeentewerken heeft dadelijk op dracht gegeven het overtollige asfalt te verwijderen, maar toch zal het geruime tijd duren voordat alles weer schoon is. CONCERT NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST Hedenavond wordt in de Ned. Herv. kerk te Den Burg een concert gegeven door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, o.l.v. Henry Arends. Vanaf 7.15 uur zijn nog abonnementskaarten voor de culturele serie 1962 tegen de prijs van ƒ10,en losse kaarten a ƒ3,en a ƒ2,te verkrijgen aan de kerk. Aan vang 8 uur. MEER TOERISTEN MAAR MINDER DUITSERS NAAR DE WADDENEILANDEN Tijdens de pinksterdagen vervoerden de diverse vervoersmaatschappijen de volgende aantallen gasten naar de Waddeneilanden, met tussen haakjes de cijfers van vorig jaar pinksteren: Schiermonnikoog ruim 2000 (1383), Ameland 5000 (4000) plus 300 (200) auto's, Terschelling en Vlieland 7300 (7000) met 200 (100) auto's, Texel 9600 (8200) met 1430 (600) auto's. Bedroeg het aantal Duitse gasten vorig jaar rond een derde deel van het totaal, deze keer kon het nog niet een kwart deel halen. ALBERT HEIJN OPENT OP FEESTELIJKE WIJZE NIEUWE ZELFBEDIENINGSZAAK TE DEN BURG Woensdagmorgen heeft mevrouw A. Pieterse-Burgman, echtgenote van de bedrijfsleider, de nieuwe zelfbedie ningszaak van Albert Heijn te Den Burg geopend. Het is een zaak, die, als zovele op het eiland, is aangepast aan de moderne tijd. Koning Klant kan volledig zelf keus bepalen en heeft practisch geen hulp meer nodig van winkelchef of -bediende. In het pand, dat 155 m2 groot is, zijn 2600 artikelen ondergebracht. Men noemde dit tijdens de opening nog slechts een klein assortiment van Albert Heijn. Men had graag nog meer uitgebreid om daardoor de gehele sor tering van de firma te kunnen bieden De winkel te Den Burg is de 182ste zelfbedieningszaak van Albert Heijn en zeker de heer Pieterse zal tevreden zijn over de vooruitgang. Hij heeft de laat ste jaren in een zaak gewerkt, die ten achter was wat de accommodatie aan ging. De verbouwing werd uitgevoerd dooi de Firma Daalder en Zn. te De Cocks- dorp; het schilderwerk werd verzorgd door de heer N. Graaf van de Wilhel- minalaan, de firma Oele zorgde voor het loodgieterswerk en Electrohuis Bakker bracht de verlichting aan. Namens Albert Heijn was het de heer P. Kooimans, die als Districtleider enige woorden sprak voordat de deur door Mevrouw Pieterse werd ontsloten en de klanten konden worden binnengelaten. De heer Kooimans bracht dank aan de heren aannemers en wenste de heer Pieterse en het personeel geluk met de nieuwe zaak. Hij hoopte, dat de chef en het personeel ware gastheren en gast vrouwen zouden zijn voor de vele klan ten van Albert Heijn.' Vooral in het seizoen, aldus de heer Kooimans, heeft U een grote taak voor de firma, U mag vele klanten uit het gehele land wel kom heten. Daarom is het voor Albert Heijn een vreugdevolle dag dat deze zelfbedieningszaak kan worden ge opend. Reeds direct na de opening waren diverse klanten in de winkel om uit het grote assortiment een keus te maken. Ook wij wensen de heer Pieterse als bedrijfsleider van harte geluk met deze vooruitgang. OVERDENKING: VAKANTIE-OVERDENKINGEN In een tijd, dat velen hun vakantie hebben en dat er wel eens warme da gen zijn, waardoor men wat buitens huis komt, gaat men het landschap en de natuur weer eens bewonderen. Dat bewonderen betekent min of meer: be kijken als een wonder. Wonderlijk mooi, bekoorlijk, harmonisch, of in die waar de wonderlijk als een mens het zelf beleeft. In de vredige rust van de be wondering vraagt een critische geest zich al gauw af, of dit nu een wonder is, of dat het gewoon is en hem nu alleen maar opvalt. Is de natuur uit zichzelf door wetten zoals die van de sterkste tot een harmonische schoon heid gekomen of is deze schoonheid door een Almachtige hand gecompo neerd? Veel en heel veel zal toch wel uit de noodzakelijke gang der wetten tot dit aanzien gekomen zijn en misschien is het ook nog wel een natuurwet, dat een eerlijk en onbedorven mens erdoor be koord wordt en nog vele oneerlijke en bedorven schepselen bovendien. Zelfs al zou leven op zichzelf een natuurwettelijk gevolg zijn van onder linge beïnvloeding van materie in het heelal, toch wordt de mens in zijn geest pas zo rustig als hij, die de waarheid heeft vernomen, wanneer hij bedenkt, dat hij zijn leven mede met alle leven en bestaan mag weten een bewuste daad te zijn van de Almachtige, onze God en Heer. Immers moeten ook de wetten in hun gang en noodzaak zelf weer ingesteld zijn op dit resultaat. En zelfs de wetten der natuur zijn niet onherroepelijk. Ook zij zijn en blijven werk van de grote Componist, die ook Dirigent is over de uitvoering ervan. Een tweede gedachte paart zich aan vakantiegevoelens. Hoe is een Christen met vakantie? Schuift er met zijn werk en routine ook iets van een druk van Christenplichten van hem af? Kan hij meer ernst maken met zijn Christendom en er meer werk van maken, als hij in de winterperiode getrouw ter kerk gaat en zijn kringen of catechisaties volgt? Steeds ruimer gesteld: is het Christen zijn, het geloven in Jezus Christus, Gods Zoon een beroep, dat inspanning en op zijn tijd ontspanning vraagt? Een vraag, die beamers en bestrijders zal vinden. Toch is een van de uitspraken, waarin Jezus Zijn verschijning samenvat, dat de Zoon des mensen is gekomen om te zoeken het verlorene te behouden. Kan ieder mens uit deze en andere woorden uit het Goddelijk Evangelie niet duide lijk weten, dat het sinds Jezus Christus er niet meer om gaat, of wij God nodig hebben, maar dat het er om gaat, dat God ons nodig heeft. Diezelfde Almach tige, die de werken van Zijn schepping zo wonderlijk en bewonderenswaardig heeft tot aanzien gebracht! Christen zijn is een vakantie hebben, omdat Jezus Christus op de plaats van een Christen is gaan staan. De Almachtige heeft een mens, een ieder in zijn verschijning lief. Hij is als de echte Vader bezorgd om de loop, die vele wetten ook in die mens zullen hebben, maar die bedoeld zijn tot heerlijkheid: van God, de Heer en daarin ook van de mens. Vakantie is: zich kunnen ontspannen en vrede vinden. Wie anders Christen is, heeft de waarheid nog niet bereikt of ziet hem niet. Jezus Christus is, naar eigen woorden, zo de Weg, de Waarheid en het Leven. Wie Hem aanhangt, zal werkelijk tot in deze waarheid en in alle waarheid geleid worden. Dat is overigens een heel wonder, maar het is de belofte van de Geest Gods, die zich op het gebed over de discipel wil uit storten. Waa. „WIJ WILLEN MEER VRIJE TIJD" Tijdens de jeugddienst, welke zondag avond gehouden wordt in de Neder landse Hervormde kerk te Den Burg, zal ds. Tammeling uit Koudem spreken over het onderwerp „Wij willen meer vrije tijd". De jeugddienst begint om half acht. DIENST VOOR GROOT EN KLEIN Zondagmorgen wordt in de Ned. Hervormde kerk een dienst gehouden voor groot en klein. In deze dienst werkt mee de gitaargroep van de heer J. Visser. De kinderen van de zondags school en een blokfluitgroepje zullen eveneens actief zijn in deze dienst, die om tien uur begint. Het is tevens de sluiting van de zondagsschool. WATERSTAATSWERK AANBESTEED De uit te voeren werkzaamheden aan het Mol werk (zeewering bij Het Licht van Troost) werden dinsdag 19 juni onderhands te Den Hoorn aanbesteed. De uitgenodigde aannemers leverden de volgende briefjes in: 1. Aannemerscomb. Van Oordt, Wer kendam, ƒ364.400,—; 2. Goedkoop en de Vries, Texel, ƒ377.000,—; 3. fa. Gebr Wijnands, Werkendam, ƒ381.200,—; 4. fa. P. Daalder, Alkmaar, }'397.00oi— Ook deze «eek staat de N.V. TESO weer iu de belangstelling. In dit nummer schrijft de lieer Van der Vlis een Open Brief en elders vermelden w(j de vragen van leden van de Provinciale Staten. Op bovenstaande foto zien wij het vlaggeschip van de N.V. TESO de nieuwe haven binnenvaren.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1