Cjrocn kwarts Jexels in het hart Texelse onderwijskrachten bivakkeren in tenten Avondvierdaagse een groot succes Bestaan Texelaars uitsluitend van het toerisme Het woninu;probleem op Texel nog lang niet opgelost 75e JAARGANG No. 7670 COURANT DINSDAG 26 JUNI 1962 TEXELSE Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek*, Kantoorboek- en Fotobandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbox II - Tel. 2058 gemaakt op liet terrein van de heer Van der Vliet in de Dennen. Veel onderwijskrachten op liet eiland zoeken naar geschikte kamerruimte. Deze juf heeft er geen probleem van gemaakt en is woonachtig in een tent. Het is echter wel een probleem op Texel. Vorige week hebben ruim zevenhonderd Texelaars langs diverse wegen van het eiland getippeld. De gehouden avondvierdaagse mag ook dit jaar weer een enorm succes worden genoemd. Burgemeester C. De Koning sprak donderdagavond tot een duizendkoppige menigte in de Wezentuin woorden van waardering tot alle wandelaars. Het verheugde hem, dat ook zonder steun van Overheid een dergelijk wandelfes tijn mogelijk is. Hij was er van overtuigd, dat op het gebied van de sport nog veel gedaan kan en moet worden. Terloops sprak Texels eerste burger over een zwembad en na deze woorden was het antwoord van het publiek zeer duidelijk te verstaan. Een luid gejuich klonk door de tuin. Een bewijs dat de Vorige week werd in diverse dagbladen een foto gepubliceerd, waarop studen ten stonden afgebeeld, die hun tenten opgeslagen hadden op de Dam in Am sterdam. Er is ook in de hoofdstad een ernstig tekort aan kamers voor stu denten, die in Amsterdam bij duizenden geteld moeten worden. Zij allen hebben een onderdak nodig en om in deze tijd een geschikte kamer te vinden, blijkt zeer moeilijk. Het is op ons eiland eigenlijk niet anders. Hier verblijven natuurlijk geen duizenden studenten, die in aanmerking wensen te komen voor een kamer, maai er is toch een categorie, die erg drin gend aan normale huisvesting toe is. Wij denken hier aan enkele leerkrach ten van scholen. Het is niet te verwon deren dat niet alle Texelse scholen goed bezet zijn wat onderwijskrachten be treft. Iedere onderwijzer of onderwijze res wil gaarne goed gehuisvest zijn; dat is hun goed recht. Kan men elders wèl geschikte woonruimte vinden, dan komt men niet op Texel. Onze fotograaf trof een dezer dagen een onderwijzeres aan bij haar „eigen" huis. Op het kampeerterrein van de heer Van der Vliet in de Dennen had zij haar linnen huis opgetrokken. Wer kelijk, het zag er keurig uit en zij woonde er vrij en gezellig. Maar, laten wij er dan meteen bij vertellen dat het tijdens ons gesprek met de juf prima weer was en wij dus met plezier een babbeltje maakten onder de luifel van haar woning. Wij konden echter direct vaststellen dat het niet gewoon was. Deze schooljuffrouw, op verzoek noe men wij geen namen, was niet de enige leerkracht, die in een tent woonde. Ook een onderwijzer heeft diverse weken in een klein tentje gewoond. Gelukkig heeft deze man nu een geschikte kamer gevonden. Natuurlijk weten wij dat op Texel de Verwacht mag worden, dat geduren de de periode half juli-half augustus weer velen naar Texel zullen komen, zonder vooraf logiesruimte besproken te hebben. Evenals het vorige jaar kunnen die genen, die gedurende de topdrukte één of meerdere kamers beschikbaar heb ben voor logies met of zonder ontbijt, dit weer opgeven bij de V.V.V.-Texel, bureau Den Burg, ter vereenvoudiging van de administratie tegen contante be taling van ƒ10, Ook diegenen, die elk jaar als zodamg bij ons staan ingeschreven verzoeken wij, ons op te geven welke kamers zij ter beschikking kunnen stellen. woningnood nog groot is. Ongeveer tweehonderd Texelaars wachten nog op een woning. En dat is gezien het bouwvolume dat de gemeente krijgt toegewezen bijzonder veel. Van deze tweehonderd woningzoekenden zijn er die gaarne willen trouwen en dan een eigen woning willen betrekken; er zijn er die te klein wonen en op een groter huis wachten. Orn dan nog maar niet te spreken van de krotwoningen. Het aantal krotten is op ons eiland nog aanzienlijk. Er zijn echter ook diverse onderwijs krachten die gaarne een eigen home willen. De heer Westdorp heeft in ver schillende vergaderingen van de raad de aandacht gevestigd op de woning toestand van de onderwijskrachten in De Cocksdorp. Het is een toer geweest om voor de leerkrachten aldaar een kamer te vinden. Elders op het eiland is het niet beter. Tijden veranderen Een kantoorjuffrouw vertelde ons dezer dagen, dat ze op straat kwam te staan. De dame, die op ons eiland in het arbeidsproces is opgenomen, be woont in de wintermaanden een bunga low onder de rand van de Dennen. Deze bungalows werden in de zomermaanden verhuurd en dan kan zij elders onder dak gaan zoeken. Waar kan zij terecht? Vele eilandbewoners verhuren beschik bare ruimte aan toeristen en daar kan geen mens bezwaar tegen maken. Maar kijken wij Texelaars niet teveel naar de inkomsten van alleen het toerisme? Voor vele kamerverhuurders is het seizoen maar kort. Enkele weken wor den kamers verhuurd en daarvoor is dikwijls een gehele verhuizing in de bepaalde woning nodig. Men vraagt dan voor die enkele kamers een behoor lijk bedrag en de laatste jaren werd dat ook grif betaald. Het lijkt er op, dat de tijd van overdadig veel aanvragen voorbij is. Het is niet uitgesloten dat er, nu het de laatste weken wat beter weer is ge weest, wat meer schot komt in de „vakantiebeweging". Toch' is het frap pant, dat er nog dagelijks in de (vooral Duitse) kranten aanbiedingen staan van vakantiewoningen op het eiland. Zelfs in de maand juli zijn nog diverse aanbiedingen dicht bij het strand. Los van het weer menen wij dat er een kentering is gekomen van de bui tenlandse trek naar Nederland, vooral vanuit Duitsland. Bedroeg het aantal Duitse gasten, dat tijdens de pinkster dagen de Waddeneilanden bezocht in 1961 een derde van het totaal; deze keer kon het nog geen kwart halen. Voor de kuststrook in Holland ligt de situatie vrijwel gelijk. Het aantal aan vragen is minder en men kan langs de kust en op de Waddeneilanden zelfs in juli nog volop terecht. Hoe komt dat? Waaraan deze veran dering te wijten is, is misschien moei- CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Bureautijden gewijzigd Woensdag 27 juni a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudesehild ver wacht van 14.00 tot 17.00 uur. TEXELSE SCHOOL NAM DEEL AAN P.W.N.-SCHOOL WEDSTRIJD De Cocksdorp Voor de PWN- schoolwedstrijd bestond ook dit jaar weer flinke belangstelling. 372 scholen namen in het district van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord holland deel aan de wedstrijd. Dit be tekent, dat rond 12.000 scholiertjes werden ingeschakeld in deze actie, die een onderdeel is van een doelbewuste en door het PWN jarenlang gevoerde anti-verspillingscampagne. Het PWN hoopt dat ook door de schoolwedstrijd de spelregels van het bedrijf „Gebruik gerust het water dat U werkelijk nodig hebt, maar niet meer" bekend zullen worden Aan de wedstrijd waren verschillende prijzen verbonden. De o.l. school van De Cocksdorp ontvangt uit Bloemendaal een boek „Pipo de Clown", dat bestemd is voor de eerste klas. INGEZONDEN Haarlem, 11 juni 1962 Mijne heren, Met grote verontwaardiging kwam ons ter ere, dat de huisvesting van ambtenaren als kleuterleidsters en onderwijzers op het door zijn gastvrij heid zo beroemde Texel zeer veel te wensen over laat. Telkenjare blijkt het weer, dat menig onkreukbaar beambte tot de zomer heel gemakkelijk aan kost en inwoning ko men kan, maar dat in het zomerseizoen allerlei redenen gezocht worden om zich van de kostganger te ontdoen, waarschijnlijk met het doel de zo open gevallen plaatsen voor dure prijzen aan te bieden aan binnen- en buitenlandse toeristen. Uit gesprekken met ver schillende dienaren van het onderwijs bleek mij, dat ze evenmin aan nieuwe huisvesting komen konden, steeds om genoemde oorzaak. Uit wanhoop hebben enkelen zich als aartsvaders in tenten gehuisvest. Is het onderwijs, de ontwikkeling van hun kinderen de Tesselaars zo weinig waard? In elk geval hebben ze het rekenen in geld. dat hun 's zomers zo te pas komt, toch aan het onderricht te dan ken. Een beetje meer erkentelijkheid voor de onderwijzenden zou toch wel op zijn plaats zijn. Hoogachtend, L. Bisschop Schrijver vindt elders in het blad een uitvoerig commentaar op zijn schrijven. Ook ons had deze situatie getroffen en wij hopen met de heer B. dat hierin verandering komt. lijk te zeggen. Mogelijk was in de laat ste jaren de vraag zo groot dat de service en de prijzen van minder belang waren? De prijzen van de zomerhuisjes liegen er dan ook niet om ook op het eiland Texel Als men voor een zomer- onderkomen meer dan ƒ200,per week moet gaan betalen, dan kan men zich afvragen of deze prijzen gehand haafd kunnen blijven. Gezien de nog beschikbare ruimte ook in het hoog seizoen menen wij van niet. Onge veer vijf jaar gelegen hebben de min der moderne zomerwoningen de beter gesitueerde Duitsers afgeschrikt. Zij kwamen in die jaren bij honderden naar ons eiland. Nu niet meer. Dat heeft ook Texel voor een deel te danken aan het klimaat. Velen van hen zullen nu naar het zuiden van Europa gaan, maar toch is dit gedeeltelijk te wijten aan de primitieve onderkomens. Daarna kwamen veel Duitsers ook naar Texel uit de middenklasse en deze worden nu afgeschrikt door de prijzen. Er zijn ook op Texel met de pinkster dagen aanmerkelijk minder Duitsers geweest dan vorige jaren en daar moe ten wij eilandbewoners terdege reke ning mee houden. Wij moeten aan een gedegener toeristenindustrie gaan wer ken om het tot een betrouwbaar onder deel van onze Texelse welvaart te mo gen gaan rekenen. Een verloop in het eilandbezoek kan op zich zelf geen kwaad. Het bevordert de service en misschien 'leert men de prijzen weer concurrerend te maken met die van andere landen. Wij zijn dit artikeltje begonnen met het linnen onderdak van de school juffrouw. Misschien zijn er wel eiland bewoners, die in de toekomst voordeli ger een kamer zouden kunnen verhuren aan een schooljuffrouw dan voor enkele weken aan een toerist. De tijden veran deren en daar moeten wij ook op het eiland rekening mee houden. Texelaars dringend toe zijn aan een De avondvierdaagse is weer een succes geworden Dit jaar werd dit evenement voor het eerst georganiseerd door de Texelse Wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje". In 1951 werd het initiatief voor een avondvierdaagse genomen door kape laan Suidgeest en dit jaar werd een vereniging opgericht, die bovengenoem de naam zal dragen. Maandagavond gingen ruim zeven honderd Texelaars van start en zeven van hen hebben de eindstreep niet gehaald. Dit is in het totaal maar ge ring, vooral nu de oudere deelnemers 65 km. in totaal moesten wandelen. De stemming was opperbest en het minder warme weer heeft die stemming niet kunnen bederven. Tijdens de vier avonden waren de organisatoren in de gelegenheid de wandelaars een verrassing aan te bie den. Zij waren daartoe in de gelegen heid gesteld door de fa. Tonnema uit Sneek, Albert Heijn, Zaandam, de heer Slegh overhandigde namens de Melko fabriek alle deelnemers een kwart liter melk en de laatste avond werd door bemiddeling van de heer C. de Wit een verfrissing aangeboden door de Coca Cola-fabriek. De laatste avond was het tot slot verzamelen bij de Jeugdherberg „De Eijerkoogh". Hier stonden ook de Texelse muziekkorpsen: Texels Fanfare, D.E.K., Excelsior en de drumbank van de Gidsengroep. Met muziek voorop trok men in vier groepen door Den Burg om in de We zentuin het geheel af te sluiten. Deze afsluiting van de avondvierdaagse is bijzonder leuk geweest Het was een feestelijk gezicht om al de muzikanten door de straten te zien trekken en de bevolking had de deelnemers rijkelijk in de bloemetjes gezet. Kapelaan Y. Tuin sprak als voorzit ter van de Wandelsportvereniging woorden van welkom. Hierna verleende hij het woord aan burgemeester De Ko- TEXELSE MARKT OP DE TIENDE PLAATS WAT AANVOER VAN SCHAPEN BETREFT De rotkreupelbestrijding op Texel heeft aldus het zojuist gepubliceerde verslag over de landbouw in Nederland over 1960 tot een succesvol resultaat geleid. Enkele jaren geleden kwam de Texelse markt in een kwade reuk te staó'n, daar het rotkreupel zich via deze markt over het vasteland van Neder land uitbreidde. Sedert met de sanering van de Texel se schapenstapel t.a.v. het rotkreupel werd begonnen, is het aantal gevallen in andere delen van Nederland gedaald. Een strenge controle zal echter nog geruimte tijd onmisbaar blijven, aan gezien het probleem van de ziekte nog niet is opgelost; met name omtrent het achterblijven van smetstofdragers is nog lang niet alles bekend. In het zelfde verslag worden voor 19 schapenmarkten afzonderlijke aanvoe'r- cijfers vermeld. Den Burg neemt in 1960 in de rij van aanvoerplaatsen de 10e plaats in met 17.428 schapen, waar van 16 051 lammeren. In 1959, toen Den Burg eveneens de 10e plaats innam, bedroeg de aanvoer 18.537 schapen, waarvan 17.556 lammeren. De grootste marktplaats voor schapen is, zoals bekend mag worden veronder steld, Leiden In Leiden werden in 1960 96.164 schapen (waarvan 81.917 lammeren) aangevoerd. De aanvoer bedroeg in Purmerend 66.310, Sneek 48.083, Utrecht 45.324 (12.730), Leeuwarden 44.503 (12.037), Groningen 38.792 (16.340), Den Bosch 22.611; Rotterdam 18.908 1(5.784), Schagen 18.718 (12.500), Zwolle 11.150 (3.820), Hoorn 6.812 (5.160), Delft 3.023 (2.635), Doetinchem 2.414 (924), Woerden 1.829 (1.829), Ber- gum 1.655 (1.273), Wolvega 1.194 (872), Oudeschoot 1.186 (972). Hoogeveen 1.051 (423). Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boeren leen- 1 bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 1 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. ram. zwembad. i ning. Het verheugde de burgemeester, dat er voor de wandelsport zo bijzonder veel belangstelling bestaat en uit zijn woerden konden wij beluisteren, dat ook Texels Eerste Burger volgend jaar van de partij zal zijn Burgemeester De Koning verzocht de oudste deelnemer aan de vierdaagse in de Nis te komen en ook de sportiefste wandelaarster. De oudste deelnemer was de heer C Merkx en de sportiefste j wandelaarster. mevr. M. Hillen, beiden woonachtig te Den Burg Spreker over handigde hen een kleine surprise en wenste ook hen geluk met het gehaalde succes. Kapelaan J. Suidgeest overhandigde aan de leiding van de deelnemende groepen de groepsmedaille met een toe passelijk woord. Tot slot van de avondvierdaagse i werd het Volkslied gespeeld door Ex celsior en hierna klonk uit alle kelen een driewerf hoera. MEDEDELING HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING Overal zijn weer bloemen, in de tuinen, in de weilanden, en langs de wegen. Daarom leek het ons leuk om met U vaasjes op te maken. U bent van harte welkom maandagavond 2 juli 's avonds 8 uur in het Dorpshuis te Den Burg. Breng wel zelf een vaasje mee en eventueel bloemen. LEIDSE MARKT Op de Leidse markt werden vrijdag 991 Texelse lammeren aangevoerd. Prijzen 62,75,— - 80,—. Handel lui! VIER DAGEN FEEST TE DEN BURG Het zal weer vier dagen volop feest zijn op het sportveld van S.V. Texel. Vanaf donderdag a.s. zal men kunnen zweven, en weer vele Kermis-attracties kunnen bezoeken. Dit alles ten bate van S.V.T. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Maandag 25 cn dinsdag 26 juni Den Burg, Schoolsportveld. Schoolsportdag Lager Onderwijs. Donderdag 28 juni Den Burg. Sportveld S.V.Tfancy-fair met kermisattrakties t.b.v. de sportver. Texel, ge opend vanaf 16.00 uur. Vrijdag 29 juni Den Burg. 8 uur, Oranjeboom, demonstratie balletgroep „Tcxelein" Den Burg, Sportveld S.V.T., fancy-fair sport vereniging Texel. Zaterdag 30 juni en zondag 1 juli Den Burg, Sportveld S.V.T., fancy-fair sport vereniging Texel. VEILIG VERKEER INSTRUEERT DUITSE TOERISTEN Hoewel er achter de schermen hard wordt gewerkt om de verkeersregels in een groot aantal Europese landen ge lijkluidend te maken, is het ideaal nog lang niet bereikt. Nederlanders, die met hun auto in het buitenland met vakan tie gingen, hebben dit dikwijls tot hun schade moeten ondervinden, en buiten landers, die in ons land hun vakanties doorbrengen doen soortgelijke ervarin gen op. Zoals de zaken thans liggen, is het belangrijk dat de Nederlandse vakantie ganger weet hoe de afwijkende ver keersregels in het vakantieland zijner keuze luiden, maar niet minder belang rijk is dat de buitenlandse automobilist wordt geattendeerd op de in ons land van de hem bekende regels afwijkende bepalingen. In samenwerking met Esso Neder land N.V. heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een veelkleurige folder uitge geven, die bij de grens en de wisselkan toren aan Duitssprekende toeristen zal worden uitgereikt. Deze folders, welke de welsprekende titel „Willkommen in Holland" draagt, is in een oplage van ruim 300.000 gedrukt. Vakant'.evreugde? Niet direct. Deze tent is de woning van een schooljuffrouw. Gebrek aan kamerruimte noodzaakt onderwijskrachten te bivakkeren in tenten. Deze foto werd

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1