Bedrij fs vergelij k ing Concert door het N.-Hollands Pliilharmonisch Orkest Dvoraks op. 22 iverd een belevenis van de eerste rang Garantie aan de N.V. TESO Bepaald sensationeel leek het pro gramma, waarmee het Noordhollands Philharmomsch Orkest onder leiding van Henri Arends j.l. vrijdag optrad, niet. Gelukkig had Arends, ondanks het nogal conventionele programma nog verrassinkjes voor ons m petto gehou den. En die kwamen in het derde deel van het programma (de Serenade in E voor strijkers van Dvorak) te voor schijn. Zeer hartverwarmend musiceer den Arends en de zijnen in dit melo dieuze werk. De strijkers en vooral de alten en celli speelden sonoor ter wijl de juiste terughoudendheid in het tempo precies van die aard was, dat het stuk net niet te traag klonk. Overigens had het orkest al goed werk verricht in de eerste twee num mers van het programma. Beethovens ouverture Fidelio werd slagvaardig en niet te geroutineerd gespeeld. Opvallend mooi klinken bij dit orkest de hout- en kopergroepen Als er van een zwak punt in dit orkest moet worden gesproken, dan zijn dit wel de violen, die nogal vaak juist die glans misten, die we zo graag hadden willen horen. In ieder geval speelden de andere strijkers op vallend mooier. Toch moet over het algemeen worden gezegd, dat in de paar jaren, gedurende welke Arends de- leiding van het orkest heeft, het peil flink gestegen is. Bij deze vooruitgang kan dit orkest straks wellicht tot de eersten van ons land gerekend worden De ruimte van de Ned Herv. kerk blijkt echter voor deze grotere bezet tingen minder geschikt Duidelijk was dit te horen bij het fluitconcert in G van Mozart. De solopartij werd zeer verdienstelijk geblazen door Pieter Odé, S.V. TEXEL Uitslagen van zondag. Texel-Monni- kendam 21; Adsp. Texel a-Rest Texel 3—2. In de comp. om het kampioenschap van de afd. Noordholland speelde Texel tegen Monnikendam. Door de harde wind en het uiterst gladde, droge ter rein en daardoor lichte bal, werd het uiterst moeilijk om goed en sluitend voetbal te spelen Bovendien viel Ruud reeds na 10 min uit omdat hijeen kind ontwijkend, kwam te vallen en zijn onderarm uit de kom raakte. Ge lukkig was de dokter spoedig ter plaat se en verleende de eerste hulp. Door dat we nu zonder Ruud verder moesten spelen, was onze ploeg toch wel danig aange.slagen. Rob kwam hem vervangen en heeft verdienstelijk gespeeld Zo van de aftrap plaatste Ruud een boogbal waar Max op doorliep en in kopte; de bal ging corner en Max tegen de grond De corner werd goed geno men: van Thijs naar Max en doelpunt 1—0. Na 12 min. schoot Teun ons naar 20, na een pas van Wim. Dan is Mon nikendam doorgebroken, maar Bertus redt en opnieuw komt Mon. gevaarlijk opzetten. Een vrije schop wordt door Bob tot corner gekopt Max schoot een vrije schop naast. Een schot van Rob geeft de M -keeper veel moeite. Vele aanvallen worden tot corner verwerkt. Uit een afgeslagen corner volgt nog een mooi schot van Thijs. Texel bleef voor de rust het meest in de aanval. De 2de helft waren de bordjes ver hangen. Monnikendam, belust om de achterstand in te halen, werkte hard en zette onze defensie onder zware druk. Spoedig verkeerde ons doel in een groot gevaar dat met veel geluk voorbij ging. Het leek of Bertus mets zag op dat mo ment. Texel bepaalde zich tot verdedi gen en snelle uitvallen. Een doorbraak van Texel, waarbij de keeper reeds werd uitgeschakeld, ging toch nog ver loren Een te hoge uittrap werd ons bijna noodlottig, na een serie kopballen, die steeds dichter ons doel naderden. Bertus, Bob en ook Piet en Rennie werkten menige aanval tot corner. Het bleef spannen, maar nog steeds hield Texel zich staande Bij een goed aan gegeven bal naar Hans, die doorgaf naar Max, werd door zwaar aanvallen naast geschoten. Een aanval van Mon over links volg de. Bob kopte er onderdoor en Bertus was te vroeg uitgelopen, waardoor de stand 21 werd na 14 min spelen. Texel houdt onder deze druk stand en ze verdedigden met man en macht, tot ze zich in het laatste kwartier losmaak ten van de druk en enige fraaie aan vallen lanceerden Kees gaf mooi door naar Hans; deze door het midden naar Max. Het schot gaat precies naast Zo kwam het einde van een spannen de strijd. De Monnikendammers misten het doorstoten en direct schieten. Het verdedigen van Texal en de doorbra ken waren, tactisch gezien, beter Nog één wedstrijd, n.l. Flevo-Texel. Texel heeft aan een gelijk spel genoeg om zich kampioen afd. N.H te kunnen noemen, maar reken er op dat Flevo op revanche belust is De leiding was goed. Zondag a s. nemen onze veteranen deel aan de Veteranendag te Castricum. We wensen Ruud een heel spoedig herstel toe. Hedenavond (dindag) vindt de jaar vergadering plaats, waar stellig geen lid mag ontbreken. Immers daar kunnen we gezamenlijk werken aan de opbouw en versterking van onze S.V. Texel. Tot vanavond dus allemaal. Pupillentoernooi Alkmaarse Boys 5 afwezigen en dit. drukt op de kracht van de beide elftallen Niet leuk voor de andere jongens. Texel a 1 gew., 1 gelijk, 2 verloren. 3 punten, Texel b 2 gelijk, 2 verloren: 2 punten. Dank aan de leiders is hier weer op z'n plaats. Arends en de zijnen volgden weliswaar exact, maar de akoestische omstandig heden maakten, dat de intimiteit van dit werk grotendeels teloor ging en dat het timbre van de fluit hier en daar te wollig werd. Het was misschien ver standiger geweest de oorspronkelijke versie van dit werk, n.l. met hobo als concerterend instrument, eens te laten horen. Het had beslist veel beter irt de ruimte gepast In elk geval gaf Dvoréks serenade geen enkel akoestisch pro bleem. Minder grillig speelde de akoestiek met het laatste programmadeel, de vijfde symfonie van Beethoven. Arends zorgde voor een spannende uitvoering met mooie tempoverhoudingen, met name zorgden de koperblazer ervoor, dat het slot van deze symfonie tot een indrukwekkende hoogte kwam. Het publiek, dat in flinke getale aan wezig was, uitte zijn dank door ten slotte orkest en dirigent een staande stille hulde te brengen. Een staand applaus had ons wel wat prettiger ge leken, maar vanwege de gewijde ruimte van het kerkgebouw moesten de musici maar genoegen nemen met deze stille dank Het publiek had het ongetwijfeld graag anders gedaan! (Wie is er toch eigenlijk verantwoordelijk voor het protocol van dat gewijde"?) jdr. Gedeputeerde Staten van Noord holland hebben schriftelijk geantwoord aan de Provinciale Staten. Wij laten dit schrijven hieronder volgen Gedeputeerde Staten hebben er on langs bij de Ministaer van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen om aan de l(privaat-rechterlijke) vergunning tot gebruik van de nieuwe veerhaven bij 't Horntje op Texel voorwaarden te ver binden. waarmede in ieder geval de ta riefstelling in de hand gehouden zou kunnen worden en eventueel ook een goed functionnerende uitoefening van de dienstregeling verzekerd kan wor den geacht Indien de minister met bereid is hier toe over te gaan en de tariefstelling van de N.V. TESO zich in ongewenste richting mocht ontwikkelen, zijn gede puteerde staten voornemens nader on der ogen te zien of met toepassing van artikel 2 van de Verenwet bij provin ciale verordening een regeling ter zake kan worden tot stand gebracht CONCOURS-SUCCES VOOR MARGARETHA SINCLAIR-BAND De Gidsen-drumband heeft zondag deelgenomen aan het drumband-con cours dat ieder jaar wordt georgani seerd door de V.V.V.-Uitgeest. De band vertrok reeds zaterdagavond (per kotter) om in Haarlem bij de ope ning van een nieuw Jeugdhuis van kapelaan Stam (de oprichter van de band) muzikale medewerking te ver lenen. Zondagmorgen vroeg trok men naar Uitgeest. Het succes dat hier werd be haald, mogen we weer groots noemen. Eenendertig korpsen namen aan het concours deel, waarvan tien jeugdkorp- sen De Texelse band behaalde met 103^2 punt een eerste prijs. Bovendien werd een ere-pnjs toegekend door het Gemeentebestuur van Uitgeest. Mej. Rita Smit verkreeg een tweede prijs als tambour-maïtre De meisjes hebben een drukke zondag gehad, maar toch kwamen ze vol goede moed weer op hel Gouden Boltje terug. GEZELLIGHEIDSRIT De zondag gehouden gezelligheidsrit is goed geslaagd. De zon heeft volop geschenen en de wind werd zonder meer geaccepteerd. De route, die voor af niet bekend was, werd door de deel nemers met veel plezier gereden. 's Middags werd halt gehouden op de Groeneplaats en het marktplein was één en al viervoeters. Het was een rijk ge zicht al deze paarden op de markt. ONDER DE POMP Ben jee nóg een broêse kip teuge komme in Den Burg? Ninnet, maar fön wie wos dót béést? Nou món. 't skéép mit vijf póóte hód n kip liend en die nöm de biine! WANDEL-PUZZEL-TOCHT MET NA AFLOOP „BLAREN-BAL" Den Hoorn De wandeltocht, die zondag werd georganiseerd door de Instuif van Den Hoorn mag geslaagd worden genoemd 140 wandelaars kwa men aan de start en door de prachtige duinen rond Den Hoorn werd 15 of 20 kilometer gewandeld. Het bestuur van de Instuif had deze wandeling georganiseerd als afsluiting van het winterseizoen. Toen de tocht, was volbracht en allen weer het dorp naderden, stond de drumband van D.E.K gereed en met muziek voorop trok men naar het Dorpshuis Hier vonden de deelnemers de tafels gedekt en deze waren rijkelijk voorzien van brood en soep. De deelnemers ont vingen allen een lint als aandenken aan de wandeling. Na afloop van de maaltijd was er ge legenheid tot een dansje. Dit bal werd dan ook gedoopt als „blarenbal", al hadden maar heel weinig deelnemers hinder van blaren. TEXELSE MARKT Maandag werd te Den Burg aangevoerd: 1304 lammeren 4581, handel stug: 3 koeien 725900; 2 schapen 6085, De prijs van de nuchtere kalveren was 80—130. „TEXELEIN" OP DE PLANKEN Vrijdagavond wordt door de ballet groep „Texelein" een uitvoering gege ven in hotel ,,De Oranjeboom". Het is zeker de moeite waard kennis te nemen van de prestaties van de leden. (In de advertentie staat vermeld waar kaarten te verkrijgen zijn). ZONDAGS EENMAAL MELKEN II Onlangs is voor de micrfoon de me ning gevraagd van een veeteeltkundige over de voor- en nadelen van de prak tijk van het 's zondags éénmaal melken. Ir. S. Brandsma van het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek „Schoon oord" te Zeist, maakte er gewag van dat. te dien aanzien een vergelijkend onderzoek op de proefboerderij „De Ossekampen" te Wageningen wordt ge houden. Voorlopige uitkomsten van dit onderzoek wijzen uit, dat in de eerste helft van de laktatieperiode een niet onbelangrijke productiedaling optreedt. Twee gelijkwaardige groepen van elk 12 koeien (8 oudere dieren en 4 vaarzen) zijn van begin januari tot half april on der geheel gelijke omstandigheden ver geleken. De dieren waren in november en begin december afgekalfd. Bij het begin van de proef was de productie precies gelijk. Tijdens de proef ontvin gen zij evenveel voer van dezelfde kwa liteit, terwijl ze door dezelfde melkers werden gemolken. De ene groep van 12 dieren was geheel afzonderlijk gehuis vest en werd zondags om half elf ge molken en gevoerd. De andere groep dieren werd normaal gemolken en ge voerd. De proefdieren kregen op zater dagavond (normale melktijd) en op zondagmorgen (niet eerder dan onge veer 10 uur) anderhalf maal de norma le hoeveelheid voeder (hooi, kuil- en krachtvoer). Tijdens de proefperiode bedroeg de gemiddelde productie ongeveer 18 kg per koe per dag. Per koe liepen de melkgiften uiteen van 15 tot 24 kg per dag. 's Zondagsmorgens waren de dieren meestal erg onrustig, wat mede werd veroorzaakt door het geluid dat van buiten in de stal doordrong. Er trad echter een zeer duidelijke pro ductiedaling op. Echter niet zo zeer op zondagmorgen, wanneer men het moge lijk zou verwachten als gevolg van de dan heersende onrust, maar juist op maandagmorgen en vooral ook maan dagavond. Ook op dinsdagmorgen was de productie nog niet geheel op peil, terwijl er aanwijzingen zijn, dat ook verder in de week de productie niet ge heel op het oude niveau komt. Alhoewel het onmogelijk is, nu al nauwkeurig cijfers te geven, zal men er goed aan doen bij koeien met een pro ductie tussen 15 en 25 kg per dag reke ning te houden met een productiedaling van gemiddeld 4 a 5 kg melk per koe per week. Hierbij valt op te merken dat koeien met een hoge productie on gunstiger reageren dan koeien met een lagere productie. Men mag verwachten, dat bij koeien met een productie tussen 10 en 15 kg per dag de productiedaling kleiner zal zijn. Cijfers zijn hierover echter nog niet bekend. Het gemiddelde vetgehalte van de melk stijgt waarschijnlijk wat. Tenmin ste de voorlopige cijfers wijzen in deze richting. Uitgedrukt in procenten zal het verlies aan melkvet dan ook wat kleiner zijn dan het verlies aan melk. Opvallend is nog het hoge vetgehalte op maandagavond. Bij de proefneming is niet gebleken dat de kans op uierontstekingen toe neemt, alhoewel niet uitgesloten moet worden geacht, dat juist op de bedrijven waar men last heeft van mastitis, zon dags éénmaal melken de moeilijkheden kan vergroten. Aan de hand van ervaringen en voor lopige uitkomsten van het onderzoek zou men kunnen concluderen, dat zon dags eenmaal melken zeer zeker bepaal de sociale voordelen heeft, maar dat hier toch ook niet te verwaarlozen na delen tegenover staan. Enerzijds nade len, waarmee de veehouder direct wordt geconfronteerd zoals onrustige dieren, vuile koeien, te kleine melkma chine-emmers, „uitliggen" van de melk bewaar- en koelproblemen en mogelijk ook spijsverteringsstoornissen bij het in één keer verstrekken van zeer grote hoeveelheden stoppelknollen of bieten blad. Anderzijds wordt ook de produc tie benadeeld, maar voorlopige proef- gegevens laten toch zien dat dit in de eerste helft van de laktatieperiode niet onbelangrijk is (zoals gezegd, 4 a 5 kg per week). Vele van de bezwaren gelden niet of in mindere mate tijdens de tweede helft van de laktatieperiode in de weide. Wel zal men dan ook rekening moeten houden met een wat lagere productie. Of de voordelen van een gedeeltelijke vrije zondag opwegen tegen de bezwa ren, zal geheel afhangen van de waarde, die men aan deze vrije tijd toekent. Van bedrijf tot bedrijf zal dit zeer sterk ver schillen. Wel is het noodzakelijk bij het afwegen van voor- en nadelen ook re kening te houden met een productiever lies, dat bij koeien met een hoge pro ductie zeker niet onbelangrijk is en ook later in de laktatieperiode niet ver waarloosd mag worden. Aan het eind van dit jaar hoopt het Instituut voor Veeteeltkundig Onder zoek „Schoonoord" ook de beschikking te hebben over cijfers die betrekking hebben op de laatste laktatiemaanden. Wat is bedrijfsvergelijking? Zich aan een ander spiegelen of zich met een ander meten, is iets wat de mens van nature gaarne doet. Weet men hierbij de juiste houding te kiezen, dan kan dit vergelijken in veel gevallen zelfs een goede methode vormen om te leren en verder te komen. In het zakenleven is het precies zo. Zijn eigen bedrijf toetsen aan dat van collega's, gegevens van het eigen bedrijf vergelijken met die van anderen, kan er in belangrijke mate toe bijdragen de winstkansen van de eigen onderneming te vergroten Iedere middenstander doet in een of andere vorm aan bedrijfsvergelijking. Als hij langs de etalage van zijn concur renten loopt, om artikelen en prijzen te bekijken, is dit een vorm van be drijfsvergelijking. Wanneer het echter systematischer en geregelder gebeurt, wanneer men niet alleen afkijkt van de concurrenten, maar met hen als collega's ervaringen en gegevens, die voor de bedrijfsvoering van belang zijn, uitwisselt, doet men aan bedrijfsvergelijking in de juiste zin van het woord. Waarom bedrijfsvergelijking? Een juiste diagnose van hetgeen in het eigen bedrijf gebeurt is de eerste stap naar verbetering. Bedrijfsvergelij king nu vormt een belangrijk middel bij deze diagnose. Het vaststellen van on- volkomendheden, het opsporen van oor zaken die een ongunstige invloed op het bedrijf hebben, het verkrijgen van meer inzicht in de gang van zaken in het eigen bedr jf wordt mogelijk gemaakt door bedrijfsvergelijking. REDDINGSBRIGADE GAAT OEFENEN TE DE COCKSDORP Dank zij de medewerking van de heer Reuvers, Sluftervallei, kunnen de leden van de reddingsbrigade woens dagavond oefenen in het zwembad al daar. De leden van de reddingsbrigade worden er aan herinnerd, dat zij uiter lijk half acht in de Wezentuin te Den Burg worden verwacht. Vandaar ver trekt men met enkele auto's naar De Cocksdorp. Wij wensen de reddende zwemmers veel succes met de oefenin gen. 11 TEXELAARS DEDEN MET GUNSTIG GEVOLG H.B.S.-EXAMEN Herman Bakker behaalde diploma op zijn ziekbed ZATERDAGMORGEN hebben elf Texelaars het HBS-diploma ontvangen. In het gymnastieklokaal waren de ge slaagden bijeen met vele ouders en leraren. De directeur van de school, de heer C van der Eijk sprak zijn vreugde uit, dat van de 12 candidaten er elf waren geslaagd Dit is ook voor de school, aldus de directeur, een vreugdevolle dag. Tien mag ik op deze plaats het diploma overhandigen, zij waren in de gelegenheid op normale wijze examen te doen. Een van de candidaten, Her man Bakker, is door ziekte helaas niet aanwezig, zo vervolgde de heer Van der Eijk, maar dank zij de grote mede werking van de deskundigen was hij in staat op zijn bed examen te doen en hij heeft dat gedaan met bijzonder goed gevolg. De heer Van der Eijk gaf tijdens deze b.jeenkomst de geslaagden een laatste vaderlijke vermaning. Zij moesten niet denken dat het nu voorbij was, nee, nu begint het pas. Geloof niet, aldus de heer Van der Eijk, dat je toekomst op Texel ligt. Je moet niet met je diploma op Texel blijven plakken. Texel is een mooi eiland, maar voor jullie voortaan alleen om er terug te keren voor va kantie Dank zij het HBS B-diploma op zak, zo vervolgde de directeur, zijn jul lie nu in staat iets te gaan doen. De aanwezigen ouders werden even eens gelukgewenst, maar ook hen werd aangeraden de jeugd nu los te laten. Namens de commissie van toezicht sprak burgemeester C. De Koning. Het verheugde hem, dat er zoveel geslaag den waren. Spreker wenste geslaagden en school geluk met het behaalde resul taat. De heer T van der Heerik sprak na mens de oudercommissie. Aan de leer ling met de beste eindcijfers. Anton Laan, overhandigde hij een boekenbon. De heer Van der Heerik was er van overtuigd, dat de leerlingen hard gestu deerd hadden, maar het verkregen di ploma opent vele mogelijkheden. Hieronder de namen van de geslaag den: H. P. Bakker. J. Boersma, J. Dros, G Duinker, E. J. E. Graaf, A. M Laan, H. J Neyens, J. G. Pranger, W. Renout, T. M. Smit, T. Zuidewind. INGEVOERD VEE In de maand mei werd het volgende vee op Texel ingevoerd: 18 koeien, 42 pinken, 25 kalveren, 4 schapen en 6 lammeren. S.V.C.-NIEUWS Dc trainingsavond is van woensdag- op donderdagavond verzet. Aanvang half acht. ZONDER COMMENTAAR Een autorijschool in Milaan adver teert op de volgende wijze; „Toekom stige automobilisten: bij het rijbewijs behoort een testament. Wij helpen U vlug daarvan gebruik te maken voor weinig geld". Hoe moet bedrijfsvergelijking worden aangepakt? Er zijn verschillende mogelijkheden, zoals: 1. Schriftelijke methode. Vele middenstanders is het bekend, en voor diegenen bij die dit niet het geval is, is het zeker nuttig te weten, dat door het Economisch Instituuut voor de Middenstand schriftelijke bedrijfs vergelijking wordt toegepast. Dit insti- t tuut verzorgt en publiceert al jaren S bedrijfskosten-statistieken; tevens pu bliceert het maandelijks omzetstatistie- ken. Aan de hand van deze gegevens kan de middenstander nagaan, hoe zijn kostencijfers en zijn omzet liggen ten j opzichte van die van anderen. j Om aan deze bedrijfsvergelijking mee te doen kunnen middenstanders zich melden bij het Economisch Instituut j voor de Middenstand, Neuhuiskade 94 - te 's-Gravenhage. Ook centrale boekhoudbureaus, die in Nederland voor enige branches be staan, maken bedrijfsvergelijking moge- lijk door vergelijkende overzichten voor de bij hen aangesloten middenstanders te verzorgen. 2 Mondelinge methode. Vooral in Zwitserland en Amerika heeft de mondelmgen bedrijfsvergelij king burgerrecht verkregen. Geleidelijk vindt deze methode ook in andere lan den en in Nederland toepassing. De mondelinge methode moet ais het ware groeien. Hierbij kunnen twee stadia worden onderscheiden. a Bedrijfsbezoek. Een klein aantal ondernemers (b.v. 5 a 10) uit dezelfde branche, met zaken die wat grootte, omzet en assortiment betreft, met elkaar te vergelijken zijn vormen een groep, die eens in de maand of om de twee maanden bijeen komt teneinde bedrijfservaringen uit te wis selen. Voor het vormen van zo'n club is natuurlijk allereerst een sfeer van ver trouwen nodig. Bij voorkeur moeten de zaken van de deelnemers daarom niet in eikaars onmiddellijke nabijheid lig gen, zodat alle concurrentievrees kan worden uitgebannen. De bijeenkomsten vinden bij toer beurt bij eén van de clubleden plaats Daar bespreekt en becritiseert men el- kaars bedrijf, eikaars etalages, de win kelruimte, werkplaats, produkten, enz. Ieder brengt zijn eigen mening en erva ring naar voren. In een gezamenlijk gesprek wordt een oplossing gezocht voor de aldus naar voren gekomen problemen De onderlinge kritiek en uitwisseling van ervaringen voorkomt of geneest „be drijfsblindheid", d.i een toestand die ontstaat wanneer men zich te zeer met het eigen bedrijf bezig houdt, zodat men daarin en daarover niet meer objectief kan oordelen De collega's zien vaak scherper de onvolkomenheden, omdat zij voldoende afstand nemen van het bedrijf van hun collega om er zich een objectief oordeel over te kunnen vor men. Het elkaar wijzen op onvolkomen heden zal ieder van de clubleden tot voordeel strekken. Twee immers weten meer dan één. b. Uitwisseling van cijfers. Wanneer de vertrouwelijke sfeer tus sen de cc' oga's in een club dit toelaat, kan men ook verder gaan en de verge lijking van bedrijfscijfers, d.w.z. cijfers ever het omzetverloop, de omzetsnel- heid, onkosten enz in de besprekingen betrekken, met het doel, de oorzaken van de afwijkingen van eigen cijfers met die van de collega's op te sporen, waardoor meer inzicht in het eigen bedrijf wordt verkregen. Men k-m eventueel volstaan met z.g. indexcijfers, zodat het niet nodig is de boeken open te leggen. Indexcijfers ver krijgt men door bijv. de omzet of een kostenpost in een bepaald jaar basis jaar genoemd op 100 te stellen en dezelfde post in de volgende jaren uit te drukken in een percentage van de omvang in het basisjaar Zij vergemak kelijken in vele gevallen de vergelij king. Van geval tot geval zal moeten wor den bekeken, welke cijfers men het best kan gaan vergelijken. Eventueel kunnen de clubleden het bijhouden van hun boekhouding gezamenlijk aan één ad ministratiekantoor opdragen. Dit richt de boekhoudingen van de deelnemende middenstanders dan op zodanige wijze in, dat een zo groot mogelijke vergelijk baarheid van hun cijfers wordt ver kregen. In Zwitserland heeft de middenstand door uitwisseling yan ervaringen goede resultaten bereikt. Men is daar op dit gebied veel verder dan in ons land. In clubs wordt uitvoerig van gedachten gewisseld over inkoop, voorraad, ver koop, reclame, enz. aan de hand van de nodige cijfers. De administratie van de deelnemers is op bedrijfsvergelijking afgestemd, hetgeen de vergelijkbaarheid van de cijfers sterk ten goede komt. In Nederland zijn pas enkele van deze clubs opgericht. Hun activiteit be perkt zich vooralsnog tot bedrijfsbezoek en de vergelijking van omzetcijfers. Voor de middenstandsondernemers in Nederland is er op het gebied van de bedrijfsvergelijking nog veel te doen en nog veel te winnen. Middenstanders, die belangstelling hebben voor de oprichting van clubs, zoals hierboven besproken, kunnen zich wenden tot hun vakorganisatie en/of de Rijksmiddenstandsconsulent in hun provincie, die alle gewenste inlichtin gen en adviezen kan verstrekken.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 2