VERFRISSEND VOORDEEL W). 1 ^Albert Heijn Algemene vergadering van Ziekenfonds Texel En wat doen we met moeder net meisje Maandag 2 juli bloemschikavond voor iedereen Twee meisjes vakantiewerk M. A. F. den Hengst afwezig bij Albert Heijn Zelfbediening Binnenburg 8 - Den Burg EEN FLES VERRUKKELIJKE FLITSER! M Deze aanbieding geldt van donderdag 28 juni t/m woensdag 4 juli Deze vergadering werd bezocht door 27 personen, 's Winters is de opkomst meestal wat beter, vergaderen midden in de zomer valt niet mee, maar het is nu eenmaal reglementair vastgelegd. De voorzitter opende met een woord van welkom, in het bijzonder aan de spreker, de heer H. L. Hougée, gedele geerde van de Federatie V.M.Z., waarbij het ziekenfonds is aangesloten. De notulen van de vorige algemene vergadering werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Het jaarverslag over 1961 vermeldde o.a. de verhoogde prijzen van verple ging, honorarium en lonen en salaris sen, waardoor men genoodzaakt was om 2x de contributie van de vrijwillige verzekering met 10 cent per week te verhogen. Verder het aantal vergade ringen, dat door het bestuur werd ge houden en hoeveel malen een vertegen woordiger naar de vaste wal geweest was om ons fonds te vertegenwoor digen. Daarna werd het financiële verslag behandeld De kosten bedroegen resp. voor de verplichte verzekering per verzekerde en vrijwillige verzekering per verze kerde: Totaal aantal verzekerden 5080 3086 Huisartsenhulp ƒ12,96 13 Genees- en verbandmiddelen 9,18 7,40 Specialistische hulp 11,29 10,57 Tandheelkundige hulp 4,43 5,21 Verloskundige hulp 1,61 1,60 Ziekenhuisverpleging 25.54 23,76 Uitwendige geneeswijzen 1,33 Kunstmiddelen 1,58 Ziekenvervoer 1,90 Sanatoriumverzekering 0,09 Kraamgeld 1,27 Overige kosten van verstrekking 0,02 'Beheerskosten 6,66 Inkomenscontröle Bejaardenverzekering 0,02 ƒ77,81 5,94 1,56 1,20 1,31 1,04 5,34 Hl, 99 73,68 Opbrengst contributies ƒ71,87 1,71 Totale kosten verplichte verzekering ƒ365 096,59. Totale kosten vrijwillige verzekering ƒ222.142,80. Batig saldo vrijwillige verzekering 5235,83. Aanvullende verzekering Totaal aantal deelnemers aanvullende verzekering 7808. Kosten per verzekerde Ziekenhuisverpleging 1,25 Sanatoriumverzekering 0,46 Witte Kruis Texel „2,31 Poliorisicofonds 0,07 Kinderuitzending 0.03 Diversen 0,07 Incasso en beheerskosten 0,26 Medische controle „0,01 4,46 Totale lasten ƒ34.784.95 Contributieopbrengsten 39.041,45 Rente 2.586,09 Voordelig saldo 6.945,72 OM EENS OVER NA TE DENKEN Stekelbestrijding. De afgelopen week zagen we op een paar plaatsen „pensioentrekkenden" in actie met het van ouds bekende wapen tegen de stekels, de stekelhakker. Zeer nuttig werk, dat op de duur ook zeker tot resultaat leidt. Het staat echter wel vast, dat de mensen er op het moment niet meer zijn om de stekels, die op ons eiland nog flink vertegenwoordigd zijn de baas te worden. Het lijkt ons bovendien ook financieel niet meer verantwoord. Het is daarom gelukkig, dat er ook andere mogelijkheden zijn. Weliswaar horen we ook wel eens geluiden, die wijzen op een minder gunstig resultaat van een chemische bestrijding, maar de gevallen, waarin men op deze manier van de stekels is afgeraakt zijn er even eens legio. In augustus 1961 lieten wij op een aantal percelen, die bij de Ruil verkaveling in beheer zijn een bespui ting tegen de stekels uitvoeren Het be trof percelen, die er als het ware onder zaten. We durven niet te beweren, dat op het moment alle stekels op deze percelen verdwenen zijn. Maar het is toch wel zo, dat de man met de stekel- hakker er nu heel vlug mee klaar zou zijn. Maak de hooitijd zo kort mogelijk! Hoewel we de laatste maand beslist te weinig regen krijgen, kan toch ook niet van gunstig hooiweer worden ge sproken De zon laat te veel verstek gaan. Zo komt het, dat heel wat hooi meer dan 2 weken onderweg is Het valt ons daarbij op, dat de methode van het veelvuldig schudden nog te weinig wordt toegepast. Mogelijk is dit nog een gevolg van de waarschuwing, die in het verleden ook door de voorlichting werd gegeven, n.l. dat door veel schud den de fijne, waardevolle delen van het hooi verloren gaan. Dit laatste geldt speciaal als in een te laat stadium wordt geschud. Met het schudden moet n.l. al zeer spoedig na het maaien worden begonnen. Het ge was is dan nog taai en het verlies van fijne delen gering. Maar men bereikt hiermee, dat het hooi goed uit elkaar raakt en over het hele veld verspreid wordt. Het gevolg is een veel snellere droging Indien er geen of weinig regen komt is het verlies op het veld niet zo groot, maar men weet dit nooit van te voren. Daarom is het zaak zo te werken, dat de tijd tusSen het maaien en het bergen Na de pauze kwam de heer H L. Hougée aan het woord. Deze hield een verhandeling over de steeds doorgaande kostenstijging en de daaruitvoort- vloeiende contributieverhoging. Vooral het bouwen van nieuwe ziekenhuizen met de modernste installaties vergt veel investering. Alles wordt gedaan om de volksgezondheid te verbeteren Wel heeft de Regering er een stokje voor gestoken, dat in twee ziekenhuizen in een stad niet twee dezelfde dure in stallaties worden geplaatst, waarvan het gebruik niet rendabel zou zijn. Er is een plan ontwikkeld om te komen tot een volksverzekering waar b.v. iedereen met een inkomen tot ƒ10.000,in zou kunnen. Het grootste deel van de ziektekosten zou via de Loon-Inkom- sten-belasting geheven worden. Verder zou dan door ieder nog een gedeelte van de contributie betaald moeten wor den. Het blijft echter voorlopig bij een plan, dat vermoedelijk de eindstreep met zal halen. De heer Hougée vestigde de aandacht er op, dat door een zieken fondsverzekerde alles en van het beste te krijgen was, als men de gebruikelijke weg volgt via huisarts en specialist. Er zijn verzekerden die zelf iets wil len, maar die zullen er rekening mee moeten houden, dat ze het dan zelf moe ten betalen. Na nog enkele vragen beantwoord te hebben, werd door de voorzitter deze vergadering gesloten. HANGAR VERDWIJNT De in de meidagen van 1940 verwoes te hangar, waarvan de resten nog altijd een bekend silhouet verlenen aan het kamp De Mok, zal eindelijk worden gesloopt. De Inspecteur der domeinen te Alk maar heeft de hangar in het openbaar verkocht en toegewezen aan de hoogste bieder, de fa. G. P. van Beekum te Alkmaar. HAVENWERKEN TE DEN HELDER AANBESTEED In een der vorige nummers hebben wij reeds vermeld, dat ook de haven van Den Helder een ander aanzien zal krij- gen. Ook hier zal een fuik worden bouwd. Vrijdag heeft de aanbesteding plaats gevonden van ,,het maken van een aanleginrichting en een veerplein I met aansluitende wegvakken en het verhogen van een gedeelte van de ha- I vendijk ten behoeve van de veerhaven van de rijkszeehaven het Nieuwediep te Den Helder De uitslag was: Geerdink's aanne mingsbedrijf, Rotterdam, ƒ4.325.000,I n.v. aannemingsmaatschappij v.h Hillen en Roosen, Amsterdam, ƒ4.375.000,- Steensma's aannemingsbedrijf n.v., Utrecht ƒ4.385.00,—; n.v aannemings maatschappij v.h J. M. Strijland, Uit hoorn, ƒ4.418.000,A Faas' aanne mingsmaatschappij n.v, Amsterdam, ƒ4.430.000,n.v. aannemingsbedrijf v.h. J. F van Acker, Halfweg (NH) ƒ4.5187000,Volker Beton n.v., She- i drecht, ƒ4.550 000,aannemingsbedrijf Oberon, Amsterdam, ƒ4.600.000, TEXELSE BOYS-NIEUWS Te elfder ure is er zondagavond nog een gecombineerd Boys-elftal aange treden voor een oefenwedstrijd voor de Texel-veteranen, welke zondag a.s. naai de veteranendag gaan. Onze pupillen en een deel adspiran- ten hebben in de afgelopen week deel genomen aan de avondvierdaagse. Met 15 jongens werd er gestart en met 15 man werd de finish bereikt, waardoor alle wandelaars een medaille in ont vangst konden nemen en wij ook nog een mooie groepsprijs ontvingen. Een woord van oprechte dank aan de leid ster is hier zeker op zijn plaats, want Tante Dora heeft op sublieme wijze de jongens van start tot finish geleid en zo nodig het doorzettingsvermogen bij deze jonge knapen gestimuleerd. Waar door toch blijkt dat de wandelsport ook op sportgebied zeer nuttig werk kan verrichten in de opvoedende zin. Tante Dora, nogmaals hartelijk dank voor je medewerking. van het hooi zo kort mogelijk is. Bij dit streven is veelvuldig schudden zeer belangrijk. Wat ons dit jaar wel buitengewoon opvalt is, dat de hooiventilator de hooi tijd enorm bekort Bij scherp drogend weer zal het verschil tussen het tijd stip van hooien op bedrijven met een ventilatiesysteem en bedrijven, die het hooi laten persen mogelijk maar één of twee dagen zijn. Is de lucht echter enigszins bewolkt, dan kan dit wel een verschil van 4 da gen tot een week worden. En nog eens, dat is helemaal niet erg als de regen wegblijft. Maar o.i. neemt men op deze wijze toch wel een groot risico. Daarom menen wij, dat vooral voor de bedrijven, waar het grasland niet te ver van het bedrijfsgebouw ligt, zodat het hooi met de ruiterdrager los naar de opslagplaats kan worden vervoerd de hooiventilator nog steeds de volle be langstelling verdient. Deze week zagen wij hoe op een bedrijf, waar men niet over een tractor beschikt het hooi aan hopen naar huis werd gesleept. Dit werk werd gedaan door 2 jongens van 12 - 14 jaar De boer bracht het hooi met de transporteur in het vak. Daar deed de ventilator de rest. Een me thode, die o.i. zeer aantrekkelijk is voor niet te grote bedrijven, die er naar moeten streven loonkosten zo laag mo gelijk te houden. C. v. Gr. 8 uur in dorpshuis Den Bury, eigen vaasje niet brengen van 17 en 18 jaar zoeken van 19 juli t m. aug hotel- of vakantiecen trum Brieven aan mej J Jager. Oosteringweg 121, Markenesse N O. polder. internist van 23 juni tm 18 juli ALBERT HEIJN vraagt voor haar Supermoderne .ïieuwe zeltbedieningszaak te Den Burg CAIbSIèRES Aan enthousiaste krachten bieden wij een prettige werkkring tegen goede voorwaarden o;a verkorte werkweek, seizoentoeslag, was en reisgeldvergoediny Maakt u eens een afspraak met onze bedrijfsleider Hij Hij is gaarne bereid u <ille gewenste inlichtingen te verstrekken Tel 2t'38 Iedere koper die voor tenminste f 10.- aan gemengde boodschappen besteedt, ontvangt LIMONADE SIROOP SINAASAPPEL ter waarde van f 1*15 Voor het seizoen gevraagd 359 Briever onder no bnreau van dit blad Bij uw CAMERA hoort een Ze zijn in voorraad bij LANGEVELD DE ROOIJ N.V. GRATIS exclusief statiegeld Wie in diezelfde periode voor tenminste f 6.- aan gemengde boodschappen besteedt, ontvangt een fles limonadesiroop ter waarde van f 1.1 S voor HALVE PRIJS BETE LEVE jm 75 jaar... en aktiever dan ooit! 9? ik dacht dal meneer portefeuille indertijd 19. Na het gesprek nam de oude heer nog even haar handen vast. „Zo, dus u bent die eerlijke jongedame, die toen mijn portefeuille heeft gevonden. Geen wcnder, dat mijn zoon weg van u is, juffrouw Dinkla. En ik hoop, dat U veel plezier gehad zult hebben van de beloning". „Ik heb het geld nog, meneer". Hij tikte haar op de wang en lachte „Kom maar eens een weekeindje met mijn zoon mee naar Woerden. Mijn vrouw zal ook graag kennis met u maken". Toen Arie zijn vader uitgeleide ge daan had en weer terugkeerde, zei hij „Ziezo, nu gauw een kopje koffie voor onze kleine meid. Maar eerst een kusje, liefje". Hij nam haar in zijn armen en ze be antwoordde zijn zoenen heftig. Even later was hij in het keukentje bezig. „Arie?" „Ja, liefje?" „Ik dacht. Huurdeman die verloren had". „Dat is ook zo". „En je noemde hem: vader" „Hij is ook mijn vader". „Maar... maar jij heet toch Schil ders?" „Wacht even, liefje, tot ik de koffie klaar heb, dan zal ik je alles vertellen". „Dus je hebt me toch voor de gek gehouden?" „O, Aaltjewacht nu even af, ik ben zo klaar. Van deze woorden zul je spijt hebben Waarom ben je toch zo wantrouwend?" „Sorry, Arie, maar het is allemaal zo verwarrend. Later zaten ze naast elkaar op de divan, hun handen in elkaar. „Luister eens, liefje, dan zal ik je wat vertellen uit mijn leven. Ik ben in 1935 geboren in Rotterdam. Mijn vader had een siga renwinkel in de Hoogstraat, dat is in het centrum van'de oude stad. In 1939 werd de riolering in de Hoogstraat ver nieuwd. Het werk werd verricht door de firma Huurdeman en Zoon. Let wel: en Zoon. Hij had een zoon van een jaar of twintig, die het opzicht hield. Meneer Huurdeman kwam nogal eens bij ons in de winkel een sigaartje' kopen. Mijn vader en hij raakten vaak in gesprek en dan ging meneer Huurdeman mee naar achteren en dronk een kop koffie. Ik x was zo'n kleine peuter van een jaar of vier en hij mocht me graag. Nam eens een snoepje voor me mee en zo. Op een keer mocht ik met hem mee in de auto. Dat was een feest. Hij reed helemaal naar Woerden, waar hij woon de en ik werd verwend door mevrouw Huurdeman. De volgende dag bracht hij me weer naar Rotterdam terug Ik vroeg toen iedere maal, of ik weer eens mee mocht. Een andere keer, zei hij dan In 1940, op een donderdagavond, nam hij me mee naar Woerden. Ik zou er tot na de Pinksteren blijven. Mijn ouders waren ook uitgenodigd en die zouden zaterdagavond na sluitingstijd met de trein komen. Nu. je begrijpt het al, het was de negende mei. De volgende dag brak de oorlog uit, en ik kwam niet meer in Rotterdam en mijn ouders konden na tuurlijk niet naar Woerden reizen. Toen kwam het bombardement. Ik was nog te jong om het te beseffen. Mijn ouders werden gedood. Van de zaak en het huis bleef alleen een puinhoop over. Ook de zoon van meneer Huurdeman kwam in Rotterdam tijdens het bombardement om. Hij had geen kans gezien om weg te komen. Voor die mensen was het veel ver schrikkelijker, dat zij hun enig kind verloren hadden dan voor mij, dat ik mijn ouders kwijt was. Ik begreep het niet en ik vond het fijn, dat ik bij oom en tante mocht blijven. Later, toen alles achter de rug was, zijn er nasporingen gedaan, maar er is niets, maar dan ook niets gevonden van mijn ouders. Ook van hun zoon niet. Ik bleef in Woerden en naderhand hebben ze mij, met goedvinden van een paar familie leden, geadopteerd. Van lieverlee ging ik vader en moeder zeggen. Ik ben in Woerden op school geweest en na de lagere school in Utrecht. Ik wilde graag binnenhuisarchitect worden, maar va der Huurdeman heeft het me uit het hoofd gepraat. Hij wilde graag een op volger in zijn bedrijf, dat hij na de oor log weer opnieuw moest opbouwen. En dat is te begrijpen. Goed, ik heb ervoor geleerd en ben nu enige jaren zijn rech terhand. Ik ben dus de opzichter en tevens de pleegzoon van de baas. Van daar dat ik Schilders heet en mijn vader Huurdeman. Je begrijpt, na zoveel ja ren, is het voor mij iets vanzelfspre kends geworden: vader en moeder. Zij verloren hun zoon bij dat vreselijke bombardement in Rotterdam Ik mijn ouders. Wat lag er meer voor de hand, dat ik hun zoon werd en zij mijn ouders? Het zijn allebei schatten. Ik had me geen prettiger jeugd kunnen inden ken. Ik houd ontzettend veel van de oudjes. En vader trekt zich vandaag of morgen uit de zaak terug en dan moet ik het alleen zien te fiksen. Zo, liefje, ga nu maar eens in die hoek daar staan om je te schamen, dat je zo wantrou wend bent geweest". Ze trok zijn hoofd naar zich toe en drukte een lange zoen op zijn mond. „Het spijt me, Arie, Je bent lief. En "als ze weer kwaad van je vertellen, dan geloof ik er geen, steek meer van, hoor je? Ik vertrouw je geheel en al en al zou je vroeger honderdduizend vrouwen het hoofd op hol gebracht hebben, toch houd ik van je". Hij schudde zijn hoofd „Ach, ik weet met, hoe ze aan die kletspraatjes ko men. Ik heb nooit iemand het hoofd op hol gebracht Dat ligt niet in mijn aard, liefje. Goed, ik ben vaak, dan hier, dan daar, wel eens met een meisje uit ge weest. Ik heb wel eens een poosje mt een leuk kind gescharreld. Maar noo serieus. En wat wil je? Een mens toch maar eens jong? Als ik ergens hele dag hard gewerkt heb en ik st heus niet altijd alleen maar te kijke of het goed gaat, ik help vaak mee, ge loof dat maar dan knapte ik me avonds wat op en ging ergens heer, waar het gezellig was. Goed, dan weri er wat gedronken. Je mag het wel we ten: ik heb eens een verbaaltje gehaa omdat ik achter het stuur zat met eei glaasje teveel op. Ik wil me helemaa niet mooier voordoen dan ik ben Vade kwam het natuurlijk te weten. Ik dacht hij slaat me bont en blauw. Ik was ne twintig. Het gebeurde in Deventer waar we ook riolering aangelegd heb ben. Toen ik vrijdagsavonds thuiskwam overhand!'Te hij me zwijgend een ve papier. ILt was een dagvaarding waarin alles stond, wat ik gedaan had Ik schaamde me diep, temeer omdat moeder me zo verwijtend aankeek. Ik heb beloofd, dat dit nooit meer zoi gebeuren. En het is ook nooit meer ge beurd". „Heb je... heb je er straf vooi gehad?" „Een boete. En voorwaardelijke in trekking van mijn rijbewijs. Maar dat is al vijf jaar geleden Het is me ook nooit meer gebeurd. Ik wil m'n moeder geen verdriet doen. Ze is altijd zo lief en goed voor me geweest, zie je?" Ze streek hem over zijn wang. „Je bent een schat. Arie. En als iemand nog eens het hart heeft kwaad van jou te zeggen, krab ik z'n ogen uit, reken maar". Hij nam het meisje in zijn armen en rolde met haar op de divan. „Jij bent, geloof ik, een klein katje, is het niet?" Toen ze haar mond bevrijd had, vroeg ze lachend: „Moet ik nu voor je spin nen soms?" (Wordt vervolgd) ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 26 juni 1.53 en 14.44; 27 juni 3.13 en 16.06; 28 juni 4.42 en 17.33; 29 juni 6 08 en 18 49; 30 juni 7.15 en 19.48. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CURSUS AARDAPPELSELECTIE GAAT DOOR Voor bovengenoemde cursus hebben zich 10 deelnemers opgegeven. Dit aan tal is voldoende om de cursus door te laten gaan. De praktijklessen worden gegeven door de heer H. Glas, specialist plantenziekten bij het rijkslandbouw- consulentschap te Schagen. Deze zomer zullen waarschijnlijk 3 lessen worden gegeven. De eerste les is op dipsdag 3 juli van des namiddags 5 uur tot 6.30 uur. De deelnemers ontvangen bericht over de plaats waar deze les wordt ge geven. Gezocht wordt naar een per ceel consumtie- of fabrieksaardappelen met een late ontwikkeling. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4