Cjrocn ^warL- Jexels het harL, Steunt u het culturele werk middels de „Anjercollecte" Texels bioscoop vordert snel De bouw van VRIJDAG 29 JUNI 1962 75e JAARGANG No. 7671 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. -+• 25 cL incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.} andere advert. 10 ct p. mm. In de krant van juni 1933 lezen wij iets over Texels Bioscoop Theater. Daar staat vol trots geschreven: ,,Zo zal ze heten". Ze, dat is de nieuwe zaal waar mee Hotel ,,De Oranjeboom" verrijkt werd en waarvan de opening was be paald op vrijdag 3 juni 1933. De eerste film in deze zaal werd vertoond op 13 september. ,,De Lachende Luitenant" was de eerste rolprent die in 1933 op het doek verscheen. De schooljeugd had gratis toegang en de ouderen konden op vrijdag en zondag terecht Hoe de prijzen in de nieuwe bioscoop zullen zijn, weten we niet. Toen betaalde men voor een tweede rang veertig cent en voor de eerste rang zestig. Wilde men op het balcon zitten, dan moest men in 1933 reeds een gulden betalen. De heer Vlessing vertelde ons lachend, dat de prijzen zeker met minder zullen zijn. In het verslagje van 1933 iezen we, dat de heer A. de Wilt een werkzaam aandeel heeft gehad in de totstandko ming van het interieur. Hij heeft, zo schreef men, een omvangrijk werk ten uitvoer gebracht, vrij ingewikkeld, daar het aantal aansluitingen voor licht- en krachtstroom door het ganse gebouw legio is. Speciale eisen stelde de aan sluiting van de cabine. Nadat Maurice Chevalier als ,,De Lachende Luitenant" op het doek was verschenen, zijn er ettelijke films ver toond. De jeugd'heeft nooit gebrek ge had aan verpozing. Tijdens dc kerrmsweek werd in de zaal nooit film gedraaid, maar was er gelegenheid tot dansen. In deze week kon men in het park een film bewonde ren. Daar had men dan een tent om hoog gehaald en hier werd de film ver toond. De nieuwe bioscoop Wij schrijven, de nieuwe bioscoop. Beter zou misschien zijn: de nieuwe Vergulde Kikkert. Het vooraanzicht dat op de tekening te zien is geeft een beeld van de Vergulde Kikkert Tussen de ramen in de nok is de kikker aange bracht al ziet men hem op de tekening niet. Als men het gebouw zo beziet, dan denkt men niet aan een bioscoop, maar zodra men de brede deuren door is, dan is men de oude Vergulde Kikkert weer geheel vergeten Men komt in een ruime hal en aan de linkerzijde heeft men dan de kassa met daarnaast de garderobe aan dé ene en een kantoor aan de andere zijde. Rechts in de hal heeft men diverse toiletten. Ook is in De eerste steen wordt gelegd van Texels Bioscoop Theater. Eric Vlessing metselt hier, met bebulp van z(jn grootvader, de heer E. Vlessing, een (papieren) steen tussen de anderen. Op de achtergrond dc heren W. Bruin, B. Wejjdt en L. Bruin. de hal een buffet aangebracht, zodat de pauzes tijdens de film waarschijnlijk wel traditie zullen blijven op het eiland. De entree is ruim en aantrekkelijk en men kan hier met genoegen even ver pozen. Maar de bedoeling is natuurlijk de film te zien Nu deze wordt gedraaid in een comfortabele zaal met nog comfor tabeler stoelen. Stoelen mogen we het eigenlijk niet meer noemen, het zijn van die zetels waar men liefst niet meer uitgaat De zaal is groot en bezit een oplo pende vloer, zodat men in de gehele zaal een goed zicht heeft Er is plaats voc-r 349 personen Het filmdoek is achteneenhalve meter breed en is ge plaatst op een ruim podium Met ge noegen zal men in september a.s. in deze zaal een film gaan zien. Vandaag en morgen en in de komen de week zal ook uw aandacht worden gevraagd voor de jaarlijkse „Anjer collecte" ten bate van het „Prins Bern- hardfonds" en de provinciale „Anjer fondsen". In verschillende dorpen zal deze col lecte muzikaal worden ondersteund door de plaatselijke muziekverenigin gen zo zullen in Den Burg het Konink lijk Texels Fanfarekorps en de drum band Margaretha Sinclair resp. op vrij dag- en zaterdagavond een rondgang houden, waarbij tegelijkertijd door de verkenners van de St. Jeroengroep en de padvindsters van de Zwalkegc zal worden gecollecteerd, terwijl in Den Hoorn en in Oosterend een rondgang gemaakt zal worden door resp. het fan farekorps D.E.K. en de Chr. muziek vereniging „Excelsior". Deze muzikale opluistering heeft tot doel het verband tussen deze collecte en het culturele leven nog eens wat na drukkelijker onder uw aandacht te brengen. Het Prins Bernhardfonds en de pro vinciale Anjerfondsen zijn uitgegroeid tot belangrijke steunpilaren van het culturele werk. Ook de Texelse vereni gingen hebben dit in het verleden meermalen mogen ondervinden. Zelden deden zij tevergeefs een beroep op het Provinciale Anjerfonds. Naast de vele muziek- en zangver enigingen werd in 1961 o.m. door het provinciale Anjerfonds Noordholland ook steun verleend aan de navolgende instellingen: de Stichting dorpshuiswerk Haarlem mermeer-Zuid voor het aanschaffen van een piano; de tentoonstellingscommissie van de Culturele Raad Noordholland voor het aanschaffen van een dia-projector; de „Dromedaris" te Enkhuizen i.v.m. een aldaar gehouden expositie; de Kunstkring „Diemen"; de redactie van het tijdschrift „Noord holland". In landelijk verband verricht het „Prins Bernhardfonds" ook buitenge woon veel stimulerend werk. Al dit werk is slechts mogelijk met ons aller steun. Hiertoe zal de komende dagen een beroep op U worden gedaan. Tooit u allen met een papieren Anjer of schaft U een fotokaart aan van het Koninklijk gezin. Aldus vergroot U de mogelijkheden van deze zeer belang rijke fondsen. Ik hoop en vertrouw dat op Uw offervaardigheid niet tevergeefs een beroep zal worden gedaan. C. De Koning, burgemeester van Texel. GESLAAGD EN BENOEMD Mej Aly van Groningen slaagde maandag j.l. voor de akte hoofdleidster bij het kleuteronderwijs Zij ontving een benoeming als kleu terleidster te Alkmaar. STAPT U IN DE GOEDE BUS? Er zijn diverse inwoners van Den Burg, die aan de haven in een bus stap pen die bv naar De Koog rijdt. Zij den ken dan aan het Kogereind uit te stap pen. Deze bus rijdt weliswaar via Den Burg, 'maar men kan alleen aan de Elemert uitstappen Zij mopperen dan van: „Ik wil aan het Kogerend uit stappen Deze passagiers moeten goed opletten, dat zij aan de haven in dc bus stappen, waarop vermeld staat Den Burg. De bus „Den Burg" rijdt de route Kcgerstraat, Wilhelminalaan, Elemert. En uitsluitend deze bus stopt op ver zoek bij laatstgenoemde haltes. WIJZIGING GRONDGEBRUIK In 1961 nam op Texel het aantal ha. niet-agrarische grond toe met 12. Voor woningen, scholen en kerken werden 2 ha in beslag genomen, voor industrie en handel eveneens 2 ha., voor sport en ontspanning 7 ha. en voor straten en wegen 1 ha. Deze 12 ha werden ont trokken aan cultuurgrond (3 ha.), woes te grond (8 ha.) en aan toekomstig bouwterrein 1(1 ha.) De oppervlakte bos nam toe met 2 ha. door beplanting van 2 ha. cultuur grond. Van de oppervlakte cultuurgrond werd 4 ha, bestemd voor toekomstig bouwterrein en andere doeleinden. Vorenstaande gegevens werden ont leend aan de bodemstatisliek van het C.B.S. FILMNIEU WS „THE MAGGIE" Het komende weckend is de film te zien „The Maggie". De „Maggie" is een kleine kustvaarder, die bijna van ouder dom uit elkaar valt. Als het schip de haven van Glasgow binnenstoomt, wordt dan ook prompt de laadvergun- ning ingetrokken. Met het opknappen van het schip is een aardige som ge moeid en deze bezitten de manschappen niet. Door een misverstand krijgt het schip toch een lading en hierdoor komt de „Maggie" in de publieke belangstel ling Na heel wat spannende uren en veel strijd is de eigenaar van de Maggie toch in staat zijn schip in de vaart te houden „The Maggie" behoort tot de topklasse van de verrukkelijke Engelse filmcomedies. Het is een film om te zien en weer eens ouderwets te lachen. Toe gang alle leeftijden. Z(jne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard viert vandaag zijn verjaardag (Foto Max Koot) GESLAAGD Voor het examen Aspirant Water bouwkundig Opzichter-Tekenaar, delen I en II slaagde de heer F. A. P. Brozius te Den Hoorn; voor Adspirant Water bouwkundig Opzichter-Tekenaar, deel II: de heer W Wiering, Texel VEERTIG JONGE TEXELAARS ZULLEN DE II.B.S. GAAN BEZOEKEN Voor het toelatingsexamen van de H B.S zijn dit jaar veertig Texelaars geslaagd. Zij zullen met het nieuwe cursusjaar de school aan de Hoornder- weg gaan bezoeken. Hieronder de ge slaagde candidaten van proefklas 1962: H. M. Bakker, Th. Bakker, C. M J. Blonk, M. A. de Boer, N. M. Craanen, T.H. Daalder, J Dogger, H. Dros, M. Dros, B. Gieze, K. E. Grandia, J. M. Hin, M. A. B. Hin, T. Huisman, G. A. de Jong, A. C. Kager, G J. Keesom, C. Kempenaar, P. J. Koorn, A. Kuip, M. J. Kuip, E. Lap, J. M. Nauta, T W. Plas, P. W. L. Roeper, G. L. M. Snik, C. Spigt, M. Trap, H. M. Vervoort. A. J. Weijdt, C. G. Witte, J. J. Witte, J IJ. Witte, L. C. P. Witte, M. A. Witte, P. J. A. Wolse, A. van Wijk, A. R G. H. Zandstra, A. Zegel, J. M. Zijm. SCHIETOEFENINGEN Geschoten zal worden door H.M. Rotterdam vanyit de haven van Den Helder in de richting van het Wad, op: vrijdag, 29 juni (heden) van 17 00 - 24.00 uur; zaterdag, 30 juni a.s. van 09.00 - 12.00 uur. Veiligheidsschepen zijn aanwezig. VERTROKKEN PERSONEN Margaretha Dros, van E 34 naar Schagen, Landbouwstraat 3 TEXELSE POLITIE GREEP JEUGDIGE INBREKERS Twee jeugdige inbrekers zijn maan dag door de Texelse politie op ons eiland gepakt De 16-jarige F. S. en de eveneens 16-jarige A. v.d P. hadden ingebroken in een woning in Bergen (Nh). De buit bedroeg ongeveer ƒ260, Beide knapen waren ontvlucht uit het opvoedingsgesticht Valkenheide te Maasbergen. Na hun eerste kraak te Bergen zetten zij hun tocht voort via Schoorl naar Texel Hier werden zij gearresteerd en later naar Bergen over gebracht. In de nieuwe bioscoopzaal zullen uitsluitend films te bewonderen zijn. De zaal wordt alleen voor dit doel gebruikt en ingericht. Texels Bioscoop Theater Hierboven een tekening van de nieuwe bioscoop. De bouw vordert snel en men hoopt in september te kunnen starten met filmvertoning. De gevel van de Vergulde Kikkert is be waard gebleven, maar achter dc muren vindt men een ruime en aantrekkelijke filmzaal. Vorige week vrijdag heeft de twee-jarige Eric Vlessing de eerste steen gelegd van de nieuwe bioscoop aan de Gravenstraat. Van een steen mogen we eigenlijk niet spreken. Het was een enve loppe, die door de jeugdige metselaar werd weggewerkt onder een kluit cement. Wij geloven niet dat deze „eer ste steen" daar lang heeft gelegen. Werknemers van Gebroeders Bruin zullen er wel een andere bestemming aan hebben gegeven. Dat hebben zij ook verdiend, want de bouw van de nieu we bioscoop vordert bijzon der snel Daarbij moet men natuurlijk niet vergeten, dat de afwerking altijd langer tijd in beslag neemt dan men zou willen. Maar in ieder geval hoopt men het nieuwe gebouw, dat plaats zal bie den aan 349 personen in september van dit jaar te openen

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1