Cjrocn Ttmrts jexels in het harL, Vragen de toeristen om vermakelijkheden Niet over praten Mogen wij ook de aandacht van de gasten? DINSDAG 3 JULI 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7672 COURANT Uilgavt N.V. T.h. Langeveld Sc de RooQ Boek», Kantoorboek» en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en Trtjdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boereulee bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwa -f 25 ct incasso. Advertenties: familiebericht) 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. Wij ontvingen dezer dagen van de Stichting Cultureel Werk Texel een circulaire, die genoemde Stichting aan alle verenigingen op het eiland had verzonden en die ons werd toegestuurd ter kennisname. Men kan zo'n circulaire lezen en hem verder voor kennisgeving aannemen en in een bepaalde bak onder het bureau laten verdwijnen. In dit geval menen wij op deze circulaire te moeten ingaan. Het bestuur van de Stichting meent, dat meer evenementen voor gasten op het eiland gewenst zijn en schrijft in de circulaire dat bepaalde verenigingsakti- viteiten door vele gasten worden ge waardeerd. Maandprogramma In het kader van de zomerrecreatie voor de gasten van Texel is van belang dat centraal een overzicht bestaat van alle activiteiten welke door Texelse verenigingen worden georganiseerd en welke tevens voor de recreatie van Texel van belang kunnen zijn. Deze activiteiten worden door de Stichting Cultureel Werk Texel ver meld in een maandelijks overzicht en deze overzichten worden op ruime schaal verspreid via hotels, pensions, kamphuizen etc. etc. Opgave van evene menten kan geschieden bij de heer G. A. Oskam en de heer J. M. de Vries, p.a. Raadhuis. Activiteiten welke de interesse heb ben van de Stichting zijn: amusements avonden; puzzelritten; spuitbalwedstrij- den; klaverjas- en bridgedrives, welke tevens voor gasten toegankelijk zullen zijn; fancy-fairs e.d. (waarbij een sum miere opgave van de aanwezige attrac ties wel wenselijk is); muziek- en zang uitvoeringen, jeugduitvoeringen, strand feesten, sportdemonstraties e.d. Het bestuur van de Stichting geeft de raad aan verenigingen, die tot dus ver nog nimmer iets hebben georgani seerd in het seizoen, dit eens te over wegen. Zij mogen altijd rekenen op de medewerking van de jeugd- en recrea tieconsulent. V.V.V.-werk? Tot en met 1960 heeft de VVV-Texel jaarlijks een evenementenlijst verstrekt aan leden op het eiland. Deze lijst werd dan aangebracht in de bedrijven en een ieder wist reeds ver vooruit wat er op een bepaalde dag te doen was. Dit werk is nu overgenomen door de Stichting Cultureel Werk Texel. Echter met dit verschil dat het geen seizoenoverzicht is maar dat evenementen van één maand worden vermeld. Wij vragen ons wel af of dit werk voor deze stichting is. Moet genoemde stichting zorgen voor ver maak van de gasten? Is dit niet eerder het werk van de V.V.V. of Midden standsvereniging? Deze instanties mo gen toch ook op de medewerking reke nen van de jeugd- en recreatieconsu lent? Wij hebben de heer J. Dekker, direc teur van de V.V.V.-Texel, gevraagd waarom de V.V.V. geen attracties meer verzorgt. Dat blijkt niet helemaal juist te zijn. In de eerste plaats kregen wij te horen, dat onder auspiciën van de V.V.V.- Texel op 9 augustus de bekende Dutch Swing College Band naar het eiland komt. Dit geheel voor eigen risico van de band. Uitsluitend deze vorm, aldus de heer Dekker, is voor de V.V.V.-Texel nog mogelijk. De grote risicofactor het weer het probleem van het onder brengen van de leden van de orkesten en de niet te miskennen tanende be langstelling van de zijde van het. pu bliek voor dergelijke evenementen (het optreden tijdens de pinksterdagen van het orkest St. Cecilia trok slechts een paar honderd belangstellenden, meest Texelaars) maken het voor de V.V.V- Texel onverantwoord groots opgezette avonden te organiseren. Het is zonder meer duidelijk, dat tekorten op deze uitvoeringen ten koste gaan van het budget van de V.V.V.-Texel, welk budget echter dat is overbekend geen risico's toelaat. Men is al lang blij, dat hiermede 5 informatieposten (met 9 personeelsleden!) in stand gehouden kunnen worden. In het verleden organiseerde de V.V.V.-Texel uitsluitend zelf de con certen in het Park; de overige evene menten ontstonden uit het particulier initiatief of werden georganiseerd door verenigingen. Het geheel werd vermeld op de agenda van de V.V.V.-Texel. De heer Dekker was een warm voor stander van het instellen van een com missie, welke coördinerend zou werken als het ging om voor de gasten interes sante evenementen. De V.V.V.-directie heeft met bovenstaande mededelingen voldoende duidelijk gemaakt dat het organiseren van attracties voor de V.V.V.-Texel onmogelijk is. Wij moeten, aldus de heer Dekker, voor het seizoen 1963 alle zeilen bijzetten. Er werden door hem enige werkzaamheden genoemd, die voor het belang van de leden van de V.V V. Texel primair zijn. Als men ouder wordt, dan praat men over vroeger. Vroeger, toen.en dan hoort men een relaas over „gouden" tijden. Bij dat vroeger brengt men dan graag de heer G. W. Oskamp in de herinne ring terug, die rond 1950 op Texel werkzaam was als V.V.V.-directeur. Wij hebben dezer dagen de heer Os kamp eens gebeld en hem de vraag ge steld of hij in deze tijd nog een park- concert zou organiseren. Voordat er op deze vraag werd geantwoord, kwamen er eerst heel wat wedervragen. Nadat wij die hadden beantwoord en de nog steeds met zijn hart op Texel vertoe vende V.V.V.-man weer een beetje in de Texelse sfeer vertoefde, kwam: „Dat zou ik nu niet meer doen". „Laat Texel zich uitsluitend bepalen bij de Strijd om de man en de vrouw, bij een strandfeest, bij een lampionoptocht, bij kinderspelen aan de dijk etc." De heer Oskamp was van mening dat iets groters de gast niet interesseert. In 1951 kwam het eerste TV-toestel en nu twaalf jaar later heeft Nederland er een miljoen. Mede hierdoor maakt een buitenlands orkest geen indruk meer op gast en Texelaar. De heer Oskam vertelde ook, dat in zijn tijd een evene ment slaagde door het bezoek van de Texelaars zélf. Wel was hij van mening, dat het sa menstellen en het uitgeven van een dergelijke evenementenlijst door de V.V.V. moet gebeuren. Een V.V.V. moet overal en altijd present zijn en zich presenteren. Een V.V.V. moet in de running blijven. Texel heeft behoefte aan een aparte recreatie-commissie. Laat dat een samenspel worden tussen genoemde Stichting en de V.V.V. Wij zijn van mening, dat de Stichting Cul tureel Werk Texel niet langs de weg behoeft te timmeren, maar de V.V.V. wel! Wij hebben de heer G. Oskam, secre- GESLAAGD Aan de bijzondere kweekschool voor onderwijzers(essen) te Den Helder heb ben tijdens de gehouden examens de volgende Texelaars het einddiploma behaald: mej. I. Bergstra, Oudeschild; mej. W. Roeper, Waalderweg; mej. I. v.d. Vis, Oosterend en de heren S. Siersma, Den Burg, G. Westerlaken, P.H. Polder, en K. de Wolf, Eierland. INGEZONDEN Den Burg, 28 juni 1962. Geachte redactie, Naar aanleiding van Uw artikel in de „Texelse Courant" van 26 juni j.l. zou ik gaarne enig commentaar leveren. Ten eerste ben ik zelf al sinds 4Va jaar woningzoekend op Texel. Mijn ge zin bestaat uit man, vrouw en twee kin deren, waarvan een schoolgaande. Sinds vorig jaar oktober verkeer ik in de ge lukkige omstandigheid een bungalow op een park onder de „Dennen" te kunnen bewonen, waarvan de eigenaar zo be reidwillig was mij dit dus in de winter maanden toe te staan, met dien ver stande, dat wanneer deze man zijn be drijf dus nodig had, voor het doel waar voor hij zijn park gebouwd heeft, ik deze bungalow dus moet ontruimen. Met mij waren er nog diverse mensen die deze gelegenheid eigener beweging aangegrepen hebben, zowel gezinnen als vrijgezellen, die voor hun brood op Texel werken. Wij allen, die hier op dit park wonen, wisten vooruit dat wij dus in de zomermaanden hier weg moesten! Is het dan billijk, meneer de Redac teur, om nu in Uw krant te gaan spre ken over op straat zetten. Is het niet redelijker om te spreken van een van de weinige mensen, die in de winter nog zo bereidwillig zijn zon der enig winstbejag, zijn huisjes te ver huren aan mensen, die door omstan digheden met het huisvestingsprobleem zitten. Daarom, meneer de redacteur, zou het niet billijker zijn eens een stuk je in uw krant te zetten en deze mensen nog eens te prijzen, dat zij tien maan den van een jaar zo bereidwillig zijn de mensen die met bovengenoemde huis vestingsmoeilijkheden zitten aan een onderdak te helpen, inplaats dat men hier spreekt van op „straat" zetten als de tijd gaat komen dat een bedrijf voor he doel waarvoor het gebouwd is, ge bruikt gaat worden Hopende dat U bereid beht ook dit in uw krant te vermelden, teken ik als een dankbare winterbewoner. Hoogachtend, H. Zierikzee Geachte heer Z. Ook de redactie heeft respect voor de eigenaar die tien maan den en wij weten dat dit geen winst oplevert zijn huisjes aan mensen ver huurt die om een onderdak brullen. Wij hebben echter niet geschreven, dat de mensen die daar vrijwillig zijn gaan wonen op „straat worden gezet". Er staat in dat artikel- „Een kantoor juffrouw vertelde ons dezer dagen, dat ze op straat kwam te staan. Zij wist dat, natuurlijk, maar waar moest zij heen? Er zijn veel te kort woningen voor de werkende vrouw. Dan spreken wij met eens over het onderwijzend personeel en over de woningzoekenden, waar U er dan al jaren één van bent. Wij kennen Uw geval U is ook in het arbeidsproces opgenomen en met U zijn wij dankbaar dat er mensen zijn op Texel die de helpende hand bieden. Maar dit neemt niet weg, dat U er niet mee klaar bent. Er moeten voor U en voor de vele alleenstaanden, woningen komen. Dan pas kunnen wij spreken van een nor male huisvesting. Red. taris van de Stichting Cultureel Werk Texel, gevraagd wat het motief is ge weest van de Stichting om een derge lijke evenementenlijst uit te gaan geven. De heer Oskam deelde ons mede, dat er behoefte is aan een dergelijke lijst. De Stichting had bericht gekregen van de vorige V.V.V.-directeur, dat er niets meer voor de gasten kon worden georganiseerd en dit wordt door de Stichting betreurd. Men stelt een der gelijke lijst ook samen om geen vereni gingen in eikaars wielen te laten rijden. Daarvoor is ook de wekelijkse agenda in de wintermaanden van belang. Wij zijn er niet als Stichting om iets te or ganiseren, maar om te stimuleren en te coördineren. Het ligt in de eerste plaats niet op onze weg, aldus de heer Oskam, gasten vermakelijkheden te bieden. De heer Oskam was wel van mening, dat er met een betere samenwerking van V.V.V., Middenstands- of Winkeliers vereniging en daarnaast het Stichtings bureau meer mogelijkheden zouden zijn. De heren Geeestelijken van ons eiland schrijven dikwijls '(ze vergeten het ook wel eens) een overdenking voor het nummer van de Texelse Courant, dat vrijdags verschijnt. Een overden king heeft het doel de lezer tot na denken te stemmen. Men gaat over die woorden niet praten en dat is ook niet de bedoeling. Misschien dat de schrijver van zo'n overdenking nog eens een reactie ontvangt, maar daar mee is het dan ook bekeken. Wat wij hier verder schrijven is niet méér dan een overdenking. We hoeven eigenlijk niet te schrijven dat het weer ons in de maand juni aardig in de steek heeft gelaten. De zon heeft maar spaarzaam gesche nen en aan de stranden kwamen wij dan ook maar weinig gasten tegen. Aan dit weer kan geen mens wat ver anderen. Noch de WV-directie, die gaarne zou zien dat er alle dagen volop zon was, noch de hotel- of pen sionhouder, die geen gasten heeft en zijn buurman toevallig wel. Hoe naar hij dit overigens misschien ook vindt. Er is aan het weer niets te verande ren. Toch is het weer van grote in vloed in (laten we het beroerde woord maar gebruiken) onze toeristen industrie. In 1961 was het weer ook niet om over naar huis te schrijven en nu de juni-maand voorbij is, mo gen we gerust schrijven dat het slecht was. Het weer van 1961 is er mede oorzaak van dat de gasten in de juni-maand van dit jaar niet in groten getale zijn komen opdagen. Schijnt de zon rijke lijk dan is de mens vlugger geneigd te zeggen: We gaan naar het strand. Is dat niet het geval dan gaan ze niet naar de kust. Het weer en dat willen we voorop stellen is en blijft van grote invloed op de komst van de gasten, ook op ons eiland. Nu dat niet meewerkt moeten gasthe ren en -vrouwen extra zorg besteden aan de gasten die wél naar Texel zijn gekomen. Misschien hadden deze gas ten reeds vroeg besproken en was de eigenaar van het bedrijf verzekerd van een bezetting Er zijn er echter ook ondanks het slechte weer die naar het eiland komen zonder dat er plaats is gereserveerd. Twee van hen we zullen ze bij hun werke lijke naam noemen Dick en Carla hadden de reis van Haarlem aan vaard om op het eiland een weekje vakantie door te brengen. Het was juni, och, waarom bespreken, er zal nog wel een plaatsje zijn. Het is voorheen steeds gelukt, het zal nu ook nog wel gaan. Het ging ook in derdaad. Enkele jaren hadden zij on derdak gevonden in een bedrijf en nu was de eerste stap daar weer heen. Het was er steeds gemoedelijk ge weest en de Texelse eigenaars waren hartelijk en gastvrij en 's avonds was er de gezellige Texelse gemoedelijk heid. Die sfeer was door hen ge waardeerd en trok hen weer naar dit bedrijf. Ook zij kregen de kous op de kop van regen en wind, maar ach, daarom niet getreurd, het is binnen ook wel uit te houden. Binnen was echter heel wat veranderd. Zakelijkheid was nummer één geworden. Natuuurlijk is dat goed, maar men moet die zakelijkheid ook niet overdrijven. Voorheen werd 's avonds een potje thee verstrekt, dat bij de prijs was inbegrepen en zat men gezellig bijeen. Nu was er een bar aangebracht en mocht men iets bestellen. Het gebruikelijke potje thee werd besteld en het kwam dan uiteindelijk nog. Dick en Carla heb ben in het geheel geen hinder van medegasten, ook niet als dat Oos terburen zijn. Maar men mag als gast, aldus Carla, dan toch wel van de eigenaar verwachten, dat hij zijn Hollandse gasten in zijn moedertaal aanspreekt, vooral als er geen Duitse gasten in de nabijheid zijn De sfeer was weg. Jammer voor de eigenaar, zo vertelden ons de Haarlemmers, maar ook jammer voor ons. Wij kwa men daar graag, maar nu niet meer. Vergeet niet als U dit leest, dat U deze „geschiedenis" alleen maar ter over denking wordt aangeboden. Nogmaals niet over praten gaan. Ook niet over het volgende. Dick en Carla houden veel van wande len en zij trokken er dan ook dage- lijkt, ondanks het slechte weer, op uit. Wat is het dan lekker om onder weg je tanden te zetten in een fijne appel of een heerlijke banaan. Even aan de kar wat fruit halen. Mag ik j van u twee appels en twee bananen? „Zeker mevrouw, het kost U vijftig cent". „Vergist U zich niet groente man?" „Nee, mevrouw, ik kom wel aan m'n trekken". Op datzelfde mo ment komt er een toerist van over de CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN van de buitendorpen verwacht op de volgem Woensdag 4 juli a.s. worden de moede uren: Den Hoorn 2.00 uur; Oosterend 2.45 uu De Cocksdorp 3.30 uur; De Koog 4.30 ui - ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 juli 9 42 cn 22.08; 4 juli 10.19 en 22.4 I 5 juli 10.49 en 23.17; 6 juli 1120 en 23.4 7 juli 11.49 en Aan het strand ongeveer een uur eerd hoog water. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXE'J Dinsdag 3 juli Den Burg, Boysveld", 7 uur. Bekerwedstri. j! Tcx. Boys-De Mok. De Koog. Sportveld S.V.K., 7 uur, Volleyba j toernooi. Woensdag 4 juli Den Burg, Oudheidskamer, 8 uur, Demoi; stratic kantklossen en spinnen. Zaterdag 7 juli Oudeschild, *t Skiltje, 8 uur, Vertoning fib „The Third Man", cult gekeurd Oosterend, Muzicknis Oosterend, 7.30 uu Gymdemonstratie G.V.O. I Zondag 8 juli De Cocksdorp, hengelwedstrijd. Den Hoorn, „De Waldhoorn" 8 uur, Verti ning film „The Third Man", cult, gekeurd. LAGERE LANDBOUWSCHOOL i Bevorderd van de brugklas naar d eerste klas: Kees Bakker, Den Hoorn; Henk BV rendregt, Eierland; Arie Blom, De Burg; Douwe Dijker, Den Burg; Maaii ten Dijker, Oosterend; Ben van Heei waarden, De Waal; Jaap Hin, Ongerer Jaap Huisman, Den Burg; Piet Jonge: jan, Eierland; Jan Oosterhof, Oostei' end; Bennie Oostra, Schilderweg; Mai cel van Sambeek, Den Burg; Cor Wesl dorp, Eierland; Henk Witte, Het Noc den; Adri Zijm, Driehuizen; Henk Hii Den Hoorn; Arie de Hoog, Den Hoori Niet bevorderd 9 Jeerlmgen. Bevorderd van de eerste klas naa de tweede klas: Niek Commandeur, Den Burg; Wii Commandeur, Den Burg; Flip Duinke Nieuweschïld; Jaap Eelman, Oosterenc Jaap Hin, De Nes; Peter Hopman, Or geren; Teun Huisman, Berkhoeve; Ter Huisman, De Veen; Jan Koomen, De Burg; Nico Kuip, De Westen; Jaco Lap, Den Hoorn; Nico Mant je, Dijk manshuizen; Dik Terpstra, Den Bur| Geert Timmer, P.H. Polder; Wim Traj Oosterend; Hans Veeger, De Wester Frits Witte, Gerntsland; Frans Witti Het Noorden; Chiel Witte, Spang; Pi€ Witte, De Nes. Niet bevorderd 3 leerlingen. Bevorderd van de tweede naar d derde klas: Jan Boerhorst, De Kamp; Egbert Dok ter, Nieuw Leven; Reijer Keijser, Ruy tersplaats; Sieb Keijser, De Wester Theo Kikkert, Oosterend; Adri Kuij Oudeschild; Kees de Ridder, Het Noor den; Henk Rikkenberg, De Waal; Di Schalkwijk, Den Burg; Hans Schraal Oudeschild; Joost Smit, De Wester Kees de Wijn, Den Burg; Jo Zoeteliei De Waal. Afgewezen geen. Nieuwe leerlingen kunnen weer inge schreven worden bij het hoofd van d landbouwschool, de heer C. P. Laar Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (0222C 2126. grens aan. Deze wilde sinaasappeler „Drie voor een gulden" werd hen medegedeeld. Carla schrok en vroe; aan de groenteman of hij zich nie vergiste. „Ze betalen het graag, me vrouw. Wij hopen ondertussen dat ze het graaj betalen, maar betwijfelen het wel. Vorig jaar schreven wij dat Texel werk te aan eigen ondergang. Dat artike heeft toen nogal wat stof doen op waaien. Nu is dat opwaaien nooit erj als het uiteindelijk maar wég waaii Dergelijke handelingen van de groen teman en we kunnen deze aanvul len met gevallen van de kruidenie (of was het de slager?), die een bu Nassi verkoopt voor ƒ2,20, terwijl d vastgestelde prijs ƒ1,56 is helpei Texel werkelijk naar de ondergang. We hebben het weer niet mee, daa kunnen we dus niets aan veranderer maar op deze wijze werken wij wer kelijk mee aan de ondergang van he eiland. Natuurlijk moeten wij nie generaliseren. Dit zijn uitzonderin gen. Maar het is juist zo jammer da dergelijke „uitzonderingen" zo er, vlot bekend zijn. Laat het een overdenking zijn. Het j de moeite waard.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1