Cjrocn 'ZwartsJexehin het harL, 3 Texelschapen r>r> Nogmaals de stekels Jeugd in actie voor Rode Kruis r. V> Hollands sterke wapen in de komende E. E.G.-concurrentie W at ik vorige week zag en dacht DINSDAG 10 JUTJ 1962 I C^l 75e JAARGANG No. 7674 texelseBcourant Uitgave N.V. v.h. Langevcld de Roo|) Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenken- bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart, -f- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. mmmm Meisjes van de ULO-school hebben de vorige week diverse werkstukken overgedragen aan het Jeugd Rode Kruis. Er was een keurcolectie beesten, poppen, ballen etc. vervaardigd, die door het afdelingsbestuur van het Nederlandse Roode Kruis dankbaar is aanvaard. De voorwerpen zullen zeker een goede plaats van bestemming krijgen. Bij dit vrolijke plaatje behoort ook iog een praatje: Najaar 1961 ontving ondergetekende Ie Provinciale functionaris van het loofdbestuur van het Nederlandse tode Kruis, de heer Van der Kroon, en •egeleidde hem op zijn tocht over het liland. Doel van zijn bezoek was con- act op te nemen met de diverse scholen n met jeugdleiders in verband met hun ctiviteit op het gebied van het Jeugd tode Kruis. De heer Van der Kroon ging niet met ege handen naar Den Haag terug: ïooie blokkendozen, kinderspelen enz. oor Texelse kinderen onder leiding ervaardigd en bovendien met het ooruitzicht op nog veel meer. De hem edane toezegging is in allerlei opzicht agekomen. Zo ontving ik bij het slui- ?n van het schooljaar en jeugdclubs a. deze mooie speelgoedbeesten, ge laakt door meisjes van de ULO onder liding van mevrouw Boersma. Dit )eelgoed, vervaardigd van wol, vilt en unstleer is bestemd voor spastische inderen. Alle hulde meisjes, want het loet heel wat zijn om van zo'n zelfge- laakt diertje afstand te doen. Jullie ebt het Jeugd Rode Kruis-werk goed egrepen: niet iets doen om er zelf eter van te worden, maar om te dienen te helpen waar het hard nodig is. De padvinders laten zich ook niet on- ;tuigd: van de allerkleinsten ontving dezer dagen een twintigtal fleurige, ïurig afgewerkte plakboeken. Wat zul- n weer veel zieke kinderen blij ge taakt kunnen worden. Vrijwel alle leerlingen van de hoogste assen van de lagere scholen deden ee met de Kerst- en Nieuwjaarskaar- n-actie, waarop groeten binnenkomen tn chronisch zieken en ouden van «gen. Enkele prachtige getekende en ge- hilderde kalenders, die nu al weer n half jaar de kamers opvrolijken van n, die weinig of in het geheel geen ntact met de buitenwereld hebben, erden gemaakt door leerlingen van B S. en U.L.O. Ook wil ik de actie van mevrouw essen noemen: het verzamelen van stzegels, capsules, kranten enz. ter lanciering van vakantieweken voor valide jongeren in het Henry Dunant- is. Het is niet te geloven, maar in één ïooljaar brengen al deze verzamelde orwerpen honderden guldens op. Een zeer geslaagde filmavond ver- "gd door de H.B.S. bracht een aan- nlijk bedrag voor het Rode Kruis op Wat is nu het doel van het Jeugd de Kruis? Geen bedelpartij, doch or de jeugd de mogelijkheid om met len kracht en middelen het devies van het Jeugd Rode Kruis: daad", waar te maken. „Metter- Jongens en meisjes hartelijk dank namens het Jeugd Rode Kruis, een pret tige vakantie en tot het volgend school jaar. L. Schalkwijk-Donker, Contactpersoon Jeugd Rode Kruis HEDENAVOND GROTE STRIJD TE DEN IIOORN Traditiegetrouw gaan de Hoornders weer strijden. Hedenavond begint de strijd om de man en de vrouw. Het Hoornder fanfarekorps D.E.K. zal de danslustigen weer laten huppelen op de allernieuwste klanken. ENORME ROOKONTWIKKELING Donderdagmiddag hebben vele Texe laars gedacht dat er brand was in de omgeving van De Koog. De brandweer behoefde echter niet paraat te zijn. Een hevige rookontwikkeling ontstond op de Kogerweg, toen daar een deel van de onlangs weggestroomde asfalt werd aangestoken. Men was bevreesd, dat de teer de waterlopen zou dichten en voor dat het zover kwam, heeft men de brandbare asfalt aangestoken. Dit ver oorzaakte een hevige rookontwikkeling, zodat van diverse plaatsen van het eiland brand werd gemeld Zondag ondervonden wandelaars echter nog hinder van deze teer. Enkele dames, die langs de berm tippelden kwamen daar met zwarte schoenen uit vandaan. DE PRAKTIJKCURSUS Na de aanvankelijke trage start wat het aantal deelnemers betreft, is er nu voor deze cursus flinke belangstelling. Op de eerste cursusmiddag waren ruim 20 personen aanwezig. In verband met het slechte weer werd de eerste „les" gegeven in één van de lokalen van de school van Zuid- Eierland, die voor dit doel graag be schikbaar werd gesteld. De cursusleider, de heer H. Glas, achtte het aantal deelnemers te groot om hiermede in één groep op het veld goed te werken. Daarom zijn twee groepen gevormd. Op dinsdag 10 juli (vandaag) wordt de tweede les gegeven. Voor de eerste groep om half vijf, voor de tweede groep om kwart over vijf. Beide keren op een perceel aardappelen van de heer M. S. Witte, Eierland, gelegen aan de Schoolweg. Met de deelnemers werd reeds een plan gemaakt voor een excursie naar de zgn. „ziekenstal" op het N.A.K.-bedrijf in de Wieringermeer. In deze ziekenstal zijn alle afwijkingen in aardappelen, waarmede een aardappelselecteur te maken kan krijgen, aanwezig. C. v. Gr. „ER WORDT NIETS AAN VERDIEND" (Ingezonden) Welke courant we er ook op na slaan, we kunnen in deze sombere dagen veel artikelen lezen; die aan het slechte sei zoen zijn gewijd. Vele oorzaken worden genoemd, die tot dit slechte seizoen hebben geleid. U heeft ze ongetwijfeld alle gelezen. Ik zal ze daarom hier niet meer herhalen. Doch een reden wil ik U niet onthouden. We weten, dat enkele schippers in Oudeschild vistochten en rondvaarten maken op de Waddenzee. Tegen een m.i. redelijke prijs en een goede service. We mogen dit gerust beschouwen als een goede vorm van recreatie voor onze gasten. Er is daarom veel belangstel ling, getuige het feit, dat we vrijdag j.l., ondanks het minder fraaie weer, met 80 gasten het zeegat kozen. Dit minder fraaie weer was er mede oorzaak van, dat we met veel plezier, doch koud in de haven van Den Helder arriveerden. En wat is er dan niet heerlijker, ergens een kopje koffie of een warme kop soep te gaan nuttigen. En voor een korte pauze is maar één restaurant „Landsend". Had ik echter toen gewe ten wat ik nu weet, dan hadden wij ons nog wel een keer bedacht om er heen te gaan. Een der exploitanten van „Lands end" heeft het n.l. bestaan om naar de schipper toe te gaan om te vragen of hij er niet voor kon zorgen, dat zijn pas sagiers niet meer in „Landsend" zouden komen, want er werd niets aan ver diend. Ik betwijfel of er aan 80 mensen niets verdiend wordt. Dat het voor de exploitant echter niet genoeg is, is nu wel duidelijk. Hier valt dus het begrip „service" geheel weg. Deze zelfde men sen, waaraan niets verdiend wordt, heb ben misschien wel een dag, dat het minder druk was, voor hem goed ge maakt. Toen werd er natuurlijk wel aan hen verdiend. Ik vind dit een verre gaande mate van verzakelijking van het toerisme. De toerist is geen zakelijk object, maar iemand die zijn geld bij ons wil besteden, maar dan ook het recht heeft iets daarvoor terug te ver langen. O.a. goede service. En dat ont breekt er nog wel eens aan getuige het bovenstaande. Laten we een van deze redenen die leiden tot het weg blijven van de toerist verdraaid goed in de gaten houden. Jan van de Kerkhof, „De Waddenparel" GESLAAGD Het schildersdiploma werd te Alk maar behaald door Anno van Heer waarden, Den Hoorn, en Kees Kuiper, Oudeschild. SLOEP AANGESPOELD De Koog. Bij Paal 23 is dezer dagen een enorme sloep aangespoeld. Het was een sloep voor ongeveer 12 personen en hij is door de bevoegde instanties in veiligheid gebracht. Er waren geen kentekenen aan boord. (Slot) Wij publiceren hieronder het laatste (kleine) deel van het artikel van de schapenfokdeskundige Dr. R. Scheelje te Hannover. Het artikel werd ooverge- nomen uit de „Deutsche Schaferei- zeitung" van 26 mei 1962. Er blijkt dui delijk uit dat men in Duitsland de mo gelijkheden, die het Texelse schaap te bieden heeft, diepgaand onderzoekt, maar deze „Gründlichkeit" behoeft ons niet te verbazen. Red. Over zijn bezoek aan de Landbouw- dag te Alkmaar zegt de schrijver tot slot: Een verkoping, waarbij men slechts de hand behoeft te heffen, leek ons toch heel wat gemakkelijker, zij het ook CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 11 juli a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild worden verwacht van 2.00 - 2.30 uur. Daarna de moeders van Den Burg tot 5 uur. VRIESKAST ZWEVENDE Den Burg. Vrijdagmorgen had de kraanmachinist van de firma Drijver een koud karweitje. Niet dat hij aan het strand moest arbeiden, maar aan zijn kraan bengelde een enorme vrieskast. Deze had een formaat als een kleine zo merwoning en dit apparaat moest ach ter de woning van Maas' Groentehandel komen. Via de Molenstraat werd het gevaarte over een muur getakeld en kwam zon der brokken op de bestemde plaats. Of een vrieskast nog nodig is in ons klimaat wordt wel overwogen GIFTEN WITTE KRUIS De Koog: H. 2,50; B. 5,—; V. 2,50; S 2,50; L. 2,50; B 2,50. Oudeschild: D 2,50; D. 1,—; S. 2,50; K. 2,50; W. 2,50 W. 2,50; D. 2,50; W. 2,50. Eierland; E 2,50; Z. 2,50; D. 2,50. De Cocksdorp: R 2,50; De Waal: R 2,50; R. 5,—; E. 2,50 Den Burg: C. 2,50; B. 5,— H. 2,50; V 2,50; K. 2,50; v. H. 2,50; S. 2.50; K. 10, v. T. 2,50; D. 2,50; S 2,50; v. H. 2,50 W. 2,50; E. 1,50. Den Hoorn: L. 2,50 K. 2,50; J. 2,50; v. R. 2,50; B. 2,50; F 2,50; L. 2,50. Oosterend: T. 2,50. 1. Een boerin in de stekels Tot tweemaal toe zag ik dat een boerin aan 't stekels hakken was. Op de originele ouderwetse manier. Nu heeft iedere „schrijver" de on hebbelijkheid om te menen, dat wat hij schrijft ook gelezen wordt. Die ge dachte kwam ook bij mij even boven. En in mijn eigenwijsheid dacht ik: Zou deze boerin ook nog iets anders lezen dan de familieadvertenties, de burger lijke stand en de advertenties, waarin over uitverkoop wordt gesproken? Zou ze misschien ook iets gelezen hebben van die artikeltjes over de stekels, waar „C. v. Gr." onder staat? Eerlijk gezegd, geloof ik het niet. Ze had het ook niet direct nodig, want dit was een geval, waarbij het werkelijk met „de stiekel- hakker" kon gebeuren. Het waren de laatsten. 2. De koppen gebogen Ik reed voorbij een paar percelen, waar de stekelplanten de koppen ge bogen hadden. Kennelijk had de boer ze gespoten of laten spuiten door een loonwerker. En toen kwam weer die eigenwijze gedachte boven, dat het iets te maken had met de artikeltjes over de stekels. Want het leek me op een moment toe of de stekels me verwijtend aankeken alsof ze wilden zeggen: „Daar heb jij ook schuld aan!" 'k Geef toe, dat het geen kleinigheid is om te me nen, dat een veehouder het besluit zou nemen de stekels te gaan bestrijden, omdat de voorlichtingsdienst er over schrijft. En dat verwijt van die stekels zal dan ook wel ten onrechte geweest zijn. Maar in ieder geval: Het deed me goed, dat deze veehouders er achter zaten. 3. Met de zeis er achter Op een paar plaatsen zag ik veehou ders of hun personeel bezig met stekels maaien. Dit is in ieder geval d e me thode niet. Maar met de onhebbelijk heid, die aan de schrijver eigen is, ga je menen, dat ook dit nog iets te maken heeft met jou geschrijf. En ik dacht er aan, dat ik een beroep op de veehouders had gedaan om gemeenschapszin te be trachten en er voor te zorgen, dat de buurman geen last had van de stekels op hun bedrijf. Dat werd in ieder geval met dit maaien bereikt. Natuurlijk was het een grote mate van eigendunk om te veronderstellen, dat dit maaien iets te maken had met die stukjes van „C. v. Gr.". Maar toch was ik blij, dat het gebeurde. 4. Het hoofd nog recht op Na al die eigenwijze gedachten is het echt nodig, dat je een domper krijgt, 'k Zag n.l. ook nog heel wat percelen en bermen van wegen, waar de stekels het hoofd nog recht op hadden. Ze ke ken me als het ware uitdagend aan, alsof ze wilden zeggen: „Je kunt zoveel schrijven als je wilt, maar „onze baas" trekt er zich niet van aan". Ze zullen wel gelijk hebben. Maar toch waag ik het om nog eens te schrijven: Het is nu de tijd om de stekels te bestrijden. En ik kan U de zekerheid geven, dat als U volhoudt de stekels er aan gaan. C. v. Gr. minder amusant. In ieder geval zal men nauwelijks waar ook bij ons een zo groot aantal voor een deel buitenge woon goede dieren op één plaats bij elkaar zien. Op grond van onze invoer van Texel se schapen zal men zeker de vraag stellen: „Waarom voert men nu nóg een nieuw ras naar Duitsland in, terwijl wij er toch eigenlijk al te veel hebben?" Daarbij moet het volgende opgemerkt worden: 1. Het Texelse schapenras bezit eigen schappen, die voor de komende con currentiestrijd in de E.E.G. en ook voor de toekomstige afzet op onze markten van de grootste betekenis zijn: geringe vervetting en een uit stekende ontwikkeling van de bou ten van het achterstel. 2. Gedeeltelijk door gebrek aan perso neel voor de verzorging van het vee kunnen waarschijnlijk binnen af zienbare tijd door inkrimping van het aantal stuks melkvee in veel gevallen stukken groenland niet meer voldoende worden benut. Op verscheidene plaatsen bestaat deze toestand reeds vandaag. In deze leemte zou door de houderij van weideschapen kunnen worden voor zien, waardoor met weinig arbeids kosten en zonder grote investering in stalling en voer nog een zeer goed rendement van deze weiden kan worden bereikt. Ook bestaat echter de mogelijkheid tot betere benutting van de weiden door de schapen in te zetten naast het rundvee. Verder liggen er mogelijkheden voor pluimveeteeltbedrijven die grotere stukken land, door de zich steeds verder doorzettende intensivering van de exploitatie, onbenut laten. Voor deze wijzen van exploitatie is, naar onze waarnemingen in Holland en naar de ervaringen die wij tot dusver zelf met het Texelse schaap opdeden, het Texelse schaap buiten gewoon geschikt. En waarom zou men, wanneer men met iets nieuws begint, niet direct het goede nemen? Enige vooruitstrevende boeren, die ook op fokkerij gebied enthousiast zijn, hebben deze gedachten overgenomen. Zij stichtten eind vorig jaar de „werk gemeenschap voor de fokkerij van het Texelse schaap". De verzorging van de fokkerij is in handen van de landelijke schapenfok- vereniging, die een speciale afdeling „Texelschapen" stichtte. Het doel is echter niet, zoals abu sievelijk in een vorig artikel voorge steld, een inkruising van Texelse ram men in het witkoppige vleesschaap, maar de zuivere fokkerij van het Texel se schaap, al mochten dan ook voor de overgang een aantal moederschapen van het witkoppige vleesschaap voor inkruising met Texelse rammen ge bruikt worden. Op het ogenblik zijn bij de schapen- fokvereniging Nedersaksen ongeveer 65 zuiverbloedige moederschapen van het Texelse ras beschikbaar. Dr. S. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK Dinsdag 10 juli TEXEL De Cocksdorp, 7 uur, sportveld SVC, beker wedstrijd SVC-De Mok. Woensdag 11 juli Den Burg, „De Zwaan", 8.30 uur, Algemene ledenvergadering, Kleindier-sportvereniging „Kotcx". De Cocksdorp, „Sluftervallei", bridge-drive. Donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 juli De Koog, sportveld S.V.K., fancy-fair met kermisattrakties. Donderdag 12 juli Oosterend, muzieknis, 8 uur. concert van het Mannenkoor en „De Lofstcm". Zaterdag 14 juli De Waal, dorpshuis „De Wielewaal", 8 uur, vertoning film „Happy Road", toegang alle leeftijden. Zondag 15 juli Oudeschild, 't Skiltje, 8 uur, vertoning film „Happy Road", toegang alle leeftijden. De Cocksdorp, gecostumeerde damesvoetbal wedstrijd.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1