Cjroen c^wart^Jexel het L 0e nieuwe dijk bij Ceres is zichtbaar Texelse Raad in oude samen stelling voor het laatst bijeen Uitbreidingsplan in onderdelen van Den Burg behoudens u it zon deri n g) goedgekeurd Raad discussieert over de vele kermis attracties op het eiland DINSDAG 17 JULI 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 76' UltgaTc N.V. r.h. Langevcld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COURANT Verschijnt dinsdags en trydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Bocrenlei bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwa -f 25 ct. incasso. Advertenties: familiebericht 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. m Donderdagmiddag kwam, onder voorzitterschap van burgemeester C. De Koning de raad voor het laatst in oude samenstelling bijeen. Het uitbreidings- plan-m-onderdelen voor Den Burg werd, met een enkele beperking, aanvaard. De doorbraak Keesomlaan'Wilhelminalaan verkreeg de goedkeuring van de raadsleden niet. De leden van de raad wisselden uitvoerig van gedachten over de vele ker misattracties die deze zomer op het eiland worden georganiseerd. Strenger bepalingen zullen ongetwijfeld door B. en \V. worden gemaakt. Ook het geval van paratyphus werd behandeld. B. en VV. hebben terstond de vijver laten omheinen. Om half drie werd met een woord van welkom door de voorzitter de vol tallige raad welkom geheten. De heer Westdorp had een kleine aanmerking op het eerste agendapunt, de notulen. Daarin was een straat onjuist aange duid. Tijdens de mededelingen gaf de voor zitter ook antwoorden op vragen, die gesteld waren tijdens de vergadering in juni j.l. De TESO-perikelen, die toen door de raadsleden naar voren werden gebracht, zijn onder de aandacht van de TESO- directie gebracht. De voorzitter hoopte dat alles in orde zou komen als ge noemde N.V. de kinderziekten, aan al die nieuwigheden verbonden, voorbij zijn. Naar aanleiding van gestelde vragen over verwaarlozing van woningen, deelde de voorzitter mede, dat hierin verandering zou komen. Er wordt paar gestreefd onderhoudsbeurten regelmatig te doen plaats vinden. De rattenplaag aan de Rode Zee is inmiddels bestreden. Het resultaat is duidelijk zichtbaar, zo werd aan de le den van de raad medegedeeld. Het trottoir aan de Witte Kruislaan zal worden voltooid. Ook werd tijdens de vorige vergade- ring gesproken over een eventuele ver harding van de speelweide. De voorzit ter deelde mee, dat hiermee ƒ120.000, gemoeid zouden zijn en dat daarover voorlopig niet behoeft te worden ge dacht. De omheining van de Waalder be graafplaats is ook in bewerking, na welke opmerking alle vragenstellers van de vorige raad van een antwoord waren voorzien. In commissie werden de geloofsbrie ven van de nieuw gekozen raadsleden nagezien. Bij monde van de heer Keij- ser werd er goedkeuring aan gehecht, zodat de nieuwbenoemde raadsleden zijn toegelaten. Tot en met punt zeven van de agenda waren het verder hamerstukken. Het volgende punt was de behande ling van de vijfde wijziging en aanvul ling A van het „Uitbreidingsplan-in- onderdelen Den Burg" Hierover werd langdurig van gedachten gewisseld. De heer Wassenaar herhaalde de woorden van de heer Van der Vis, ge sproken tijdens de vorige zitting. Ook hij was van mening, dat het punt door braak Schilderend-Wilhelminalaan waarbij betrokken de schuren van de N V. Rab en de fa. Langeveld vrij kostbaar was. Zijn voordelen van zó groot belang dat deze kosten verant woord zijn? De heer Wassenaar stelde voor om dit gedeelte van het plan voorlopig aan te houden. De heer De Grave bracht dezelfde boodschap namens zijn fractie. Hij was van mening, dat het doeUgoedkoper was te realiseren. Ook de heer Keijser kon zich bij de vorige sprekers aansluiten. Hij stelde voor de Keesomlaan een andere rich ting te laten maken en wel achter het nieuwe politiebureau om de Juliana- straat in. Dit is in ieder geval veel niinder kostbaar. Deze straat loopt parallel met de Julianastraat, aldus de heer Daalder en hierdoor heeft straks de Julianastraat geen betekenis meer. De heer Daalder dacht in dezelfde richting als de heer Keijser en stelde ook voor de Keesorti- laan in de Julianastraat te laten uit lopen. De kosten zijn dermate hoog, dat nien zich hier moet bedenken. Mevrouw Koning-Bruin: Dit gesprek had dan eerder plaats moeten vinden, want de raad heeft in begin deze plan oen gezien en uitvoerbaar geacht. De heer Daalder merkt hierna op, dat hij dit reeds gezegd heeft bij het bestu deren van een der eerste tekeningen. De voorzitter: Inderdaad mevrouw Koning, de voorbesprekingen zijn er om de plannen verder af te ronden. De heer Keijser: Je krijgt dan wel een plan voor je maar Jater, zoals nu, rea liseer je je pas bepaalde onderdelen. De heer Smit noemde de Juliana straat geen straat voor het verkeer. Het uitrijden is daar zeer moeilijk. De heer Westdorp wilde alle finan ciële consequenties opzij zetten en het verkeerstechnisch bezien. Men krijgt, als dit plan zou worden gerealiseerd! op de Wilhelminalaan diverse toevoer wegen kort naast elkaar. Uitvoerig werd er voorts gesproken over de moeilijkheden van het niet ver lenen van de goedkeuring. De oplossing werd toch gevonden. De raad ging ak koord met het plan met de restrictie, dat het bewuste doorbraakgedeelte niet zou worden gerealiseerd. Mevrouw Vrijdag-Keijser stemde hier niet mee in. De bezwaarschriften evenwel werden ongegrond verklaard, omdat deze alle van financiële aard waren. Naar aanleiding van het bezwaar schrift maakte alleen de heer Westdorp een opmerikng. Hij meende goed te zijn ingelicht als hij zei dat op het perceel van de heer Gieles de bouw van een bungalow mogelijk blijft. Naar aanleiding van de grondaan koop te De Koog maakte de heer Daal der de opmerking de grondprijs nog al hoog te vinden. Ook de heer Wassenaar was van me- ning, dat een dergelijke prijs (ongeveer 79,50) nog nooit was betaald. De ge meente heeft de straat gelegd, aldus de heer Wassenaar, en omdat deze grond aan de straat ligt, moeten wij even goed duur kopen. Wethouder Roeper was van mening, dat er weinig grond door de gemeente was gekocht in een dergelijke ligging. De raad ging er vervolgens mee akkoord, dat zowel te Oudeschild als te De Koog de reeds in ons vorig nummer genoemde percelen werden aangekocht voor uitbreiding in onderdelen in ge noemde dorpen. Voorbereiding zwembad Op de begrotingswijziging 1962 is een post geplaatst van ƒ15.000,—. Deze post is nodig voor het maken van een ont- werp-plan voor een zwembad. Begrijpe lijk dat geen der raadsleden hiertegen bezwaar had. Op de begrotingswijzigingen kwamen voorts de volgende posten voor: Aanleggen trottoir langs Wittekruislaan (het laatste gedeelte) 3450,—. Kosten van voorziening omheining sportvelden in gebruik bij S.V. Texel ƒ9450,—. Voorts een wijziging betreffende rea lisering uitbreidingsplan-West Den Burg. In kwestie het doortrekken van de Beatrixlaan en het aanleggen van een verbindingsweg naar de Koger- straat met inbegrip van riolering en ge deeltelijke aanleg autoparkeerplaats ƒ80.000,—. Helaas was een post nodig van ƒ4000,voor omheining vijver te Den Burg. Zoals wij reeds in ons vorige nummer hebben vermeld, is er in Den Burg een geval van Paratyphus gecon stateerd. De patiënt in kwestie had eieren geconsumeerd, afkomstig van eenden uit de vijver. Het schijnt, dat de vijver een besmettingsgevaar vormt voor de volksgezondheid. Bijzonder ern stig is het echter niet, zodat alleen het afsluiten van de vijver door deskundi gen voldoende wordt geacht. Mevrouw Vrijdag-Keijser vroeg zich wel af of de riolering hiei ook niet mee in verband staat. De voorzitter achtte echter het stilstaande water van groter betekenis. De heer Smit wees ook op de afwatering van de vijver. Verschillende kinderen spelen in het slootje nabij de HBS. Dit is allemaal water afkomstig uit de vijver. De voorzitter zegde toe ook dit te laten onderzoeken. De voorzitter deelde vervolgens mee, CM» -V; dat er wederom een strandtelling zal worden gehouden. Uit de laatstgehou den telling valt nog moeilijk een con clusie te trekken. Rondvraag met kermisattracties De rondvraag was deze keer zeer uitgebreid. De heer Van der Kooi, als scheidend raadslid, was door de agenda van de Culturele Raad en door het schrijven in de Texelse Courant attent gemaakt op een kermis midden in het seizoen in De Koog. Hij vroeg zich af of tijd en standplaats wel juist gekozen waren. De voorzitter kreeg geen gelegenheid hierop dadelijk te antwoorden. Diverse raadsleden wilden gaarne hun mening hierover naar voren brengen. De heer Smit had met veel belang stelling de diverse kermisaankondigin- gen gevolgd. De kermis is indertijd af geschaft, maar nu hebben wij er meer dere terug. De heer Smit wist wat de reden hiervan was. Diverse verenigin gen hebben behoefte aan versterking van de kas. Men neemt dan uiteraard middelen, die resultaten geven. De ker mis is daar een van De heer Smit stelde voor de kermis weer officieel in te voeren en alle financiën die hierdoor werden gewon nen te verdelen aan de verenigingen. Burgemeester De Koning deelde mee, dat het nimmer de bedoeling was ge weest van B.en W. een bepaald raads besluit te torpederen. De fancy-fair is uitgegroeid tot wat men nu noemt de kermis. B. en W zijn geschrokken van een advertentie, die was geplaatst in een blad van kermisexploitanten, waar in de mogelijkheid werd geboden in te schrijven voor kermis op Texel. Wij hebben hierna direct ,,ho" gezegd Maar alle verenigingen hebben op het eiland evenveel recht. Geven wij de een ver gunning, dan verlenen wij die aan een ander ook. Dit jaar zijn er vier vereni gingen en volgend jaar zullen dat er meer zijn. De heer Keijser zag hierin het be wijs, dat er animo voor kermisvieren is. De heer Wassenaar gaf eveneens, als scheidend raadslid, zijn mening. Aan de nieuwe raad. aldus de heer Wassenaar, of de kermis weer in ere moet worden hersteld. Vroeger is hij afgeschaft en nu wordt hij via een achterdeur weer ingehaald. Een versteviging van een clubkas is goed, maar laten wij dan de zelfwerkzaamheid van de leden niet vergeten. Vroeger werd de gemeente er beter van, nu strijkt de vereniging het staangeld op. Dat is niet juist. Ik zou het verstandig vinden, zo vervolgde de heer Wassenaar, als er strengere bepa lingen hierover werden gemaakt. De voorzitter: Wij zullen volgend jaar beslist gedeeltelijk neen zeggen of beperkingen opleggen. Terugkomende op de vraag van de heer Van der Kooi meende spreker, dat een dergelijke attractie geen bezwaar was voor het vreemdelingenverkeer. De heer Daalder liet tenslotte zijn principiële stem horen en (al was het nog niet zover) stemde tegen het voor stel van de heer Smit. Hij hoopte, dat B. en W. alles in goede banen zouden weten terug te brengen. Geen kritiek op TESO De heer Van der Kooi wilde met na druk vaststellen dat hij in de vorige raad geen kritiek had geleverd op de N.V. TESO. In kranten is geschreven, dat de Raad bezwaren had, maar er zijn geen namen genoemd. Persoonlijk had ik geen bezwaren, aldus de heer Van der Kooi. Als we gelezen hebben, dat de N.V. TESO tijdens de Pinksterdagen 50% meer auto's heeft vervoerd, dan mogen we het personeel van de onder neming alleen maar dankbaar zijn en past eigenlijk niets anders dan een woord van lof. De heer Westdorp. Wij hebben geen kritiek geleverd aan het adres van de bemanning, noch aan het adres van een der TESO-autoriteiten. Er is bezwaar gemaakt tegen de toen geplande dienst regeling. De voorzitter las hierna wat er in de vorige raad was vastgesteld en hiermee waren alle TESO-perikelen weer verdwenen. De heer Van Schoonhoven deelde de voorzitter mee, dat de grondaankoop voor de bouw van een R.-K. Kerk te De Koog was geregeld. Op de valreep wilde de heer Beumkes nog gaarne weten hoe het staat met de nieuwe weg van het Horntje naar Den Hoorn. De heer Hin deelde hem mede, da deze op de begroting van 1963 is ge plaatst. (Nu maar hopen dat hij blijft staan). Mevrouw Vrijdag was begaan met het lot van de Oosterenders. De Kotter- straat verkeert in een hopeloze toe stand. Deze straat is geen straat meer. Begrijpelijk dat de heer Daalder zich hierbij aansloot. Als PTT-ambtenaar was hij bij het uitoefenen van zijn func tie zelfs een keer ondersteboven ge raakt. Hierop antwoordde de heer Hin daarvan nooit iets in de Texelaar ge lezen te hebben De voorzitter deed echter de verheu gende mededelingen, dat de post op de begroting was goedgekeurd en hij hoopte, dat spoedig verbetering te zien zou zijn. De mammoetwet is aangenomen, al dus de heer Westdorp en misschien heeft dit. enig resultaat in de vakantie spreiding Het verheugde de heer West dorp dat genoemde wet was aangeno men. De voorzitter zei hier volkomen mee in te stemmen. De heer Van der Vis vond de stran den rond de strandhuisjes erg vuil. Is het niet mogelijk dat. voordat de huis jes worden gezet, de betreffende stuk ken worden schoongemaakt? De Bad- weg is een visitekaartje, maar komt men daarna op het strand, dan ontdekt men wel wat anders. De voorzitter: Als ik verhuurder was van strandhuisjes zou ik die strandge- deelten, waar ik belang bij had, zelf schoonmaken. De heer Van der Vis vond de pacht behoorlijk hoog en dacht dat er van ge meentezijde wel wat aan gedaan kon worden. De voorzitter noemde de gemeente- kosten toch al hoog voor de strandex- ploitatie en wist zeker dat er geen geld meer beschikbaar voor gesteld kon worden. Voorts vond de heer Van der Vis de duinen aan de Vismarkt niet aantrek kelijk. Spreker doelde hier op het zand dat nog ligt waar voorheen het raad huis stond. De voorzitter hoopte, dat dit spoedig geegaliseerd zou kunnen worden. Werkgelegenheid op Texel De heer Wassenaar wilde nog gaarne, voordat hij de raad verliet, iets zeggen over de werkgelegenheid in de toe komst. In het verleden had hij hier meermalen over gesproken, en er is in de pers uitvoerig over geschreven, aldus de heer Wassenaar, maar toch wilde hij het bevolkingsoverschot in het midden brengen. De heer Wassenaar was van mening, dat als straks de ruilverkaveling voor bij is er meerderen uit landbouw elders werk zullen moeten zoeken. Een deel van hen kan misschien in de toeristen sector terecht en de ouderen kunnen in de landbouw blijven. De middennoot zal echter moeten uitzien naar een an dere werkgelegenheid. Te veel bunga lows achtte spreker ook niet wenselijk. Hierdoor krijg je voor allen maar een kort seizoen. Wel zag de heer Wasse naar een oplossing in het pendelen van Texelaars. De afstand Den Hoorn of Het Horntje naar de Rijkswerf van Den Helder is niet zo groot. Misschien is het mogelijk met het uitbreidingplan rond het Horntje hiermee rekening te hou den. De voorzitter vond het in het geheel geen bezwaar op Texel te wonen en elders te werken. Iemand, die in Den Hoorn woont, woont even gunstig als iemand in Nieuw Den Helder, die bij de Marine zijn werk heeft. Wethouder Hin: De Stedebouwkun- De werkzaamheden aan de nieu dijk van het Horntje naar Ceres verder vorderen zeer snel. De gew<- dige zandhoop is genaderd tot d; M waar een nieuw gedeelte dijk zal w< den gelegd. Bij laag water is de nieuwe dijk na Ceres reeds zichtbaar. Op de foto e beeld van de werkzaamheden. Op dt plaats hebben in het verleden hond( den, zo niet duizenden, Texelaars v< 'j pozing gezocht en gevonden. Dit pu 1 was een plaats waar men Texelaars k 'j treffen als het een warme dag was. ij Ook vele ouderen doken hier in h water als de werktijd voorbij w; Ouders lieten met een gerust hart kinderen hier heen trekken en war< er zeker van dat gevaar was uitgesl M ten. Dit alles behoort straks tot het ve J leden. De nieuwe dijk is reeds zichtba. i! en als de geweldige kranen hun weil nog een paar dagen voortzetten, z |j daar een nieuw tijdperk beginnen. Ook de heren pierenstekers zulk :j met weemoed terugdenken aan h. i'i waard bij Ceres. Nu gaat het nog, wai het water spoelt nog over de lage dij heen. Toen deze foto werd gemaak waren nog ijverige stekers bezig oil daarna bij hun woning toerist en Text laar van pieren te kunnen voorzien. Een nieuw tijdperk zal bij Ceres bcj ginnen al wordt dit door vele Texelaar betreurd. VOOR DE OOSTERENDER MUZIEKNIS Volgende week donderdag, vrijdaJ en zaterdag zal er ten bate van d« Oosterender muzieknis bij de nis - een fancy-fair gehouden worden. Er i:| nog steeds een tekort en de Commissie! verwacht deze drie dagen een goedU belangstelling, temeer omdat op dezt j fancy-fair ook een zweefmolen en eer schiettent aanwezig zullen zijn. Eer goede attractie voor zweef- en schiet-i enthousiasten. Oosterenders en belang- j stellenden, stelt de commissie niet te-1 leur. REDDINGSBRIGADE De leden van de Reddingsbrigade gaan a.s. woensdag oefenen in het zwembad van de Sluftervallei. Leden worden om 7.15 uur in de Wezentuinj te Den Burg verwacht. Het zwembassin van de Sluftervallei is een bij uitstek geschikt bad om te oefenen. dige heeft met zijn plannen hier reeds rekening mee gehouden. Er zullen 65 woningen komen aan het Horntje en Den Hoorn. Afscheid raadsleden „Vandaag dan de laatste raadszitting m deze samenstelling", aldus burge meester De Koning. Hij had nagegaan wat er in de afgelopen raadsperiode had plaats gevonden. Spreker noemde de vele werken voor het onderwijs. Wat onder Uw raad tot stand is gekomen, is een compliment waard. Texel mag trots zijn op de mogelijkheden aangaande het onderwijs. De voorzitter noemde de werkzaamheden door de ruilverkave ling, het afbreken van het oude raad huis. Helaas zult U niet de nieuwe te kening beoordelen. Burgemeester De Koning was er van overtuigd, dat Texel, als plattelandsgemeente, ver ge vorderd was. Over de woningbouw sprak de voor zitter in mineur. Helaas wordt de woongelegenheid in verhouding min der. Krotten moeten worden afgebro ken, maar er komen geen nieuwe hui zen voor terug. Nadat de burgemeester alle grote ge beurtenissen de revue had laten passe ren spraken de scheidende raadsleden. De heren Beumkes, Van der Vis, Van der Kooi en Wassenaar hadden allen waarderende woorden voor B. en W. en de overige raadsleden. Hierna sloot de voorzitter de verga dering met een woord van dank. Dinsdag, 4 september, zal de nieuwe raad worden geïnstalleerd.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1