Het consultatiebureau van het Witte Kruis moet nodig worden uitgebreid Jan Ligtharthuis in de Jordaan en in de Prins En wat doen we met moeder' SPAREN VOOR MEUBELEN OF T.V. Donderdagavond werd de Algemene Ledenvergadering gehouden van „Het Witte Kruis" Texel. Voor deze verlate voorjaarsvergadering was de belang stelling niet onbevredigend. De voor zitter, de heer P. Beemsterboer, sprak een speciaal woord van welkom tot zuster Rietveld en de heer Beukema en tevens tot de heer Rab, die als oud- voorzitter aanwezig was. De voorzitter deelde de leden mee, dat het pand naast het Wijk- gebouvv aan de Wittekruislaan door de vereniging is gekocht, zo dat uitbreiding in de toekomst nu mogelijk is. Helaas kon de voorzit ter nog niet een nieuw bouwplan laten zien, omdat besprekingen nog gaande zijn. Naar aanleiding van vragen in vorige vergaderingen over de toelage van se cretaris en penningmeester, gaf de voorzitter een summiere opsomming van de werkzaamheden van beide func tionarissen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. K. Remmers, werd duidelijk, dat de belangstelling voor het badhuis steeds minder wordt. Dit is een normale gang van zaken, want steeds meer wo ningen worden voorzien van douche. Er worden thans nog gemiddeld 183 baden per week gebruikt en de voorzitter achtte de tijd nog niet gekomen om nu reeds het badhuis te sluiten. Het Witte Kruis is voor het algemeen belang en de inwoners die niet bescihkken over een eigen badinstallatie, wellicht omdat zij in een klein huis wonen, moeten evengoed in de gelegenheid zijn te baden. Het consultatiebureau wordt druk bezocht. Dikwijls moet men passen en meten om alle afdelingen onder te brengen. Uitbreiding is daarom drin gend gewenst. „Het Witte Kruis" Texel heeft thans 2485 leden en, aldus de secretaris in zijn jaarverslag, de vereniging is zeer dank baar voor de giften die steeds binnen komen. De heer Melissen gaf hierna een toe lichting op de Balans en het Resultaten- overzicht. Wij drukken het hierbij vol ledig af zodat de leden, die de vergade ring niet hebben bezocht, toch een over zicht hebben van de gang van zaken. Tevens kan men dan zien dat de ver eniging een nadelig exploitatiesaldo heeft. BALANS WITTE KRUIS per 31 december 1961 ACTIVA: Onroerende goederen: Wijkgebouw Den Burg P.M. Wijkgebouw Oosterend 8.400, Consultatiebureau, badhuis en garage 34.000, Land P.M. Inventarissen 385, Effecten 6.125, Waarborgsom 25, Voorschotten 6.832,50 Geldmiddelen 938,65 Vorderingen 5.910,52 PASSIVA: Renteloos Voorschot Bankcrediet Nog te betalen Kapitaal 62.616,67 1.750,— 3.559,72 6.565.28 50.741,67 62.616,67 RESULT ATENOVERZICHT WITTE KRUIS OVER 1961 BATEN: Algemene Baten: Bijdragen instellingen 397,50 Contributies 24.580, Bussen Consultatiebureau 73,36 Giften 781,07 Opbrengst Effecten 213,72 Overige baten 416,01 ƒ26.461.66 1.642,40 820,— Baten Gebouwen Huren Pachten Gebruik Consultatiebureau door derden 3.552,40 Baten Wijkverpleging: Rijkssubsidie f 11.210, Gemeentesubsidie 8.400, Inhouding pensioenpremie en sociale lasten 2.550,25 Uitkeringen Ziekengeld 432,78 Dienstverlening aan derden 215, Baten Kmderhygiène: Inschrijfgelden Immunisaties Polio-vaccinaties Baten Tuberculosebestrijding Gemeentesubsidie 22.808,03 337.— 344,— 1.329,05 2.010,05 306,— Subsidie Ned. Ver. T.B.C.-bestr. 175, Ontvangsten Bestralingen e.d.: Röntgenfoto's Hoogtezon Rheumabestrijding Electriseerapparaat 481.— 271,75 106,— 534,— 116,25 Totaal der Baten: LASTEN. Algemene kosten: Kosten huishoudelijk beheer Interest banken Quotum Provinciale Ver. Incassokosten contributie Kosten schenkingen en legaten 1.028,— 56.341,14 4.005,04 238,51 734,28 280,— 366,— 5.623,83 Kosten Gebouwen: Vergoeding en soc. lasten concierge 3.235,83 Afschrijving gebouwen 1.950, Onderhoud gebouwen 1.151,61 Schoonhouden gebouwen 84,04 Belastingen 483,03 Verlichting, verwarming, water 893,45 Afschrijving inventaris 180, 7.977,96 Kosten magazijn: Aanschaf verplegingsartikelen 1.512,87 Schoonhouden magazijnen 208, Overige kosten 270,83 Onderhoud verplegingsmateriaal 48,20 Kosten wijkverpleging: Salarissen en sociale lasten Vervoerskosten Kosten kinderhygiëne: Bijdrage taxikosten Overige kosten Polio-vaccinatie 2.039,90 32.082,25 4.835,74 36.917,99 474,93 119,53 818,90 1.413,36 Kosten T.B.C.-bestrijding: Versterkende middelen 306, Kosten ligtenten 122,49 Contributie en abonnementen 61, 489,49 Kosten bestralingen e.d Röntgenfoto's 164,27 Hoogtezon 28,95 Electriseerapparaat 46,80 240,02 Nadelig exploitatiesaldo Badhuis 3.040,67 Totaal der lasten Af- Totaal der baten 57.743.22 56.341.14 Nadelig exploitatiesaldo 1961: 1.402,08 EXPLOITATIEREKENING BADHUIS 1961 LASTEN: Salaris en sociale lasten badmeester 3.235,83 Afschrijving gebouw 650, Onderhoud gebouw en inrichting 572,26 Verlichting en verwarming 1.501,79 Waterverbruik en schoonhouden 407,44 Advertcntiekosten 3,40 6.370,72 Totaal der lasten BATEN: Ontvangsten baden en douches 3.330,05 Nadelig exploitatiesaldo 1961 3.040,67 Het wijzigen van enige artikelen van het Huishoudelijk reglement nam ge ruime tijd in beslag. Diverse artikelen zullen een kleine wijziging ondergaan. De vergadering stelde het reglement vast ter vergadering. Voor de rondvraag bestond weinig belangstelling. Een der leden gaf het bestuur in overweging meer reclame te maken voor het badhuis onder de toe risten. Ook de voorzitter was van me ning, dat op dit punt nog wel wat te doen was. Aan het einde van de vergadering dankte de heer J. C. Rab voor de uit nodiging en noemde de vereniging en het bestuur nog springlevend. De voorzitter sloot met een woord van dank hierna de vergadering. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudcschild: 24 juli 0.46 en 13.20; 25 juli 1.30 en 14.18, 26 juli 2.40 en 15.32; 27 juli 4.04 en 17.00; 28 juli 5.34 en 18.22. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. BENOEMD Als leidster van de kleuterschool te De Cocksdorp is benoemd mej. C. M Frederiks van Zaandam. De kleuter school „De Wadlopertjes" is twee maanden gesloten geweest wegens de vakature. Nee, 't was vlak voor we naar Texel vertrokken lang niet lekker bij ons in de Jordaan, in en om het Jan Ligthart huis. Wat kan er een heleboel narigheid gebeuren in een week tijds binnen een afstand van een paar honderd meter. Dat begon met Henkie, steekt plotse" ling de straat over de bal achterna, wordt aangereden en met een gebroken been naar het ziekenhuis. Kokkie werd gered uit de Brouwersgracht door een buspassagier die zag twee handjes boven het grauwe water uitsteken en dwong de chauffeur te stoppen. Kokkie werd gered en vertelde mij later, dat hij zulke „mooie bloemen en vissen" had gezien, zover was hij al heen. Want nog het een noch het ander zult u in 't groezelige grachtwater aantreffen. Avonds op de club missen we Ries, die is tot z'n kinnebak in het drijfzand te recht gekomme, zegt er een. Een win- GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 19 juli 1962 Gevonden te Den Burg: groene portemonnee met ƒ10,en huissleutel; set bromfictssleutels in gele stofdoek; groene tas met visgerei; zwarte regenpijpen; bruin-grijze portemonnee met ƒ1,11; grijze motorbril (nieuw); gebloemd zakje met grote nieuwe badhanddoek; bruine portemonnee met ƒ0,48; jachthond (Duitse staander); lichtblauwe muts met kwast; geel- filter; bruine broodzak met broodtrommel en fles; hondelijn met lus en haak (donkerbruin leder); 2 muntbiljetten van ƒ2,50; kinderschep; zwart-wit-gestreepte haarkam met handvat; partijtje lood; blauw jongensjack en voetbal shirt; ƒ10, Verloren te Den Burg: wit wollen jasje met 3 knopen (gevoerd); groen jack met bruinlede- ren knopen aan mouwen en ritssluiting; don kerbeige schapenwollen kinderjas; dolkmes met wit heft, gemerkt M.B.; rode autoped met witte spatborden; moderne verlovingsring met inscriptie „Frans"; kinderbril met blank mon tuur; doublé herenarmbandhorloge met zwarte wijzerplaat en smalle doublé band; portemon nee met ruim ƒ10,losse voorzetstukken van zonnebril (polaroid); grijze trui; groenige legerdeken; rode damestrui met V-hals; don kerbruine portemonnee met rits, inhoud 32,lichtgroene vismolen; rijwielslot van Solex; brillekoker met 3 sleutels; mandje met jongenskleding; ketting met medaille; gouden ketting met medaillon; zwarte regenbroek; beige lederen kindertasje met rood portemon- neetje. Gevonden te De Koog: lichtblauw jongens jasje; grijze trui met hoge kraag; zonnebril met grijs montuur; Philips schecrapparaat; zilveren schakelarmband; paar jongcnssandalen; bril in étui. Verloren te De Koog* hockystick; wit open schoentje; donkerbruine portefeuille met 25,DM 200.en führerschein; zonnebril met optisch geslepen glazen en zwart montuur, waarop witte stippen; roodlederen nagelgarni tuur; bruine herenportemonnee met ongeveer ƒ22,rubberlaars; gebrokenwitte damespor temonnee met ongeveer ƒ12,50 Gevonden rijwielen: herenrijwiel, „nozemstuur", slecht onderhou den, grijs-zwart gelakt, grijs zadeldek, com- binatieslot. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 24 juli Den Hoorn, 8 uur, Strijd om de man en de vrouw. Woensdag 25 juli Den Burg, Ned. Herv. kerk, 8 uur, samen zang met muziek. Den Burg, Hotel Texel, 8 15 uur, bridge-drive. De Cocksdorp, sportveld SVC, kinderspelen. De Koog, 8,30 uur, zangdienst in Herv. kerk. Den Hoorn, bekerwedstrijd ZDH-De Mok Donderdag 26 juli De Koog, sportveld SVK, spuitvoetbal en lampionoptocht. Den Hoorn. 8 uur zangdienst in Herv. kerk. Vrijdag 27 juli De Koog, 7 30 uur demonstratie Waddenruiters Zaterdag 28 juli Oudeschild, 't Skiltje, 8 uur. vertoning film „Operatie Cicero". keliertje, schuin tegenover ons, die een hekel aan auto's had, wordt dodelijk getroffen door het slippen van een auto door een ander bestuurd. Verder vliegt een auto het akelig smalle trottoirtje op tegen een cafépui, dezelfde dag wordt ook nog een bromfietser het Gasthuis ingereden. Toen vrijdags een buur vrouw uitgedragen werd, stond de zie kenauto voor om een oude buurman weg te brengen, hij had al eens eerder nou ja, doet er niet toe. Diezelfde avond komt een getrouwde jongeman binnenlopen, 't was een oude getrouwe van het J.L.-huis. Van werkzaamheden uit het buitenland teruggekeerd was vrouw en l1/*-jarig jongetje plus inboe del verdwenen. AJsof deze hoorn van ellende nog niet voldoende was, gaat de vader van twee onzer kinderen brood halen en een pakje vloeitjes; bij de deur gekomen zakt hij ineen en overlijdt, 'k Geloof niet meer, zei de moeder toen ik bij haar in dat kleine achterkamertje zat. Nee, dan kun je je er niet van af maken door te zeggen: „Dat de Here wees en weduwe staande houdt Ik dacht aan het sterfbed van die an dere vader, op dezelfde verdieping in die benauwde bedstee, die mij onder ondraaglijke pijn toekreunde: „bid voor me, dat ik vannacht kapot ga.Het is vrij wat gemakkelijker om naar een feestje te gaan en te causeren dan aan een ziek- of sterfbed te zitten. Mense lijke woorden van troost zijn menig maal zo krampachtig, ijdel en zonder inhoud. Dat was een heleboel triestig heid uit die „mooie ouwe Jordaan", waar ik eigenlijk maar mee zeggen wil, dat het werk onder de jeugd niet be perkt blijft bij het clubhuis zelf, maar. Op het ogenblik is het bij ons in de P.H. Polder volop levensblijheid, van wege het mooie weer en de vrijheid, al is dan om ons kampdomein een monu mentale omheining geplaatst waar het hek van Artis niet aan Ran tippen. Ze ker, ik weet wel dat we nu met konij nen worden vergeleken, aldus een op merking, welke wij te slikken kregen maar dan toch van een bijzonder goed „ras"! Edoch, wij voelen ons steen-rijk voor al met onze prachtige nieuwe houten vloeren in de tenten, een cadeau van enige Amsterdamse houthandelaren. En pitten dat ze doen op die heerlijke ka pokbedden. Dat is geen kamperen meer hoor ik iemand zeggen. Mijn een biet, 't zal me een zorg wezen, de voldoening is er niet minder om. Wat anders is, dat de laatste tijd in onze Texelaar stemmen opgaan die nu niet bepaald voldoening uitdrukken t.o.v. de behandeling der toeristen en geboden service of „gastvrijheid". O.a heeft het artikel van de heer Van de Kerkhof mij getroffen, omdat ook wij indertijd een zeer onaangenaam inci dent hebben meegemaakt toen door een misverstand de bus welke onze meisjes naar .Amsterdam terug moest brengen zonder hen was vertrokken. Het was buiig weer, maar de meisjes werden bij „Lands End" niet toegelaten, ook werd mij geweigerd van de telefoon ge bruik te maken. Dank zij de medewer king, naar ik meen van de toenmalige kapitein van „De Dageraad" werd per mobilofoon de politie opgeroepen de autobus op te vangen. Ook lijkt het ons gebrek aan service en zakelijkheid voor al in de wintermaanden 's morgens de zaak gesloten te vinden of zoals ik ver leden week nog heb ondervonden, dat men verzocht wordt af te rekenen want de zaak sluit om 7 uur, de deur was trouwens al gesloten Kom, laten wij het hierbij laten en ons nogthans ver blijden in de gastvrijheid, welke wij a zoveel jaren op Texel mochten genieten Joh. K. A. Schreuder despaarbank met volledige bankservice 26. Aaltje lachte even door haar tranen heen „Laat Wim het maar niet horen". „Mag hij gerust, hoor. Hij is helemaal niet jaloers. En maak jij je maar geen zorgen, meid, jij krijgt jo Arie, hoor, als jullie voor elkaar bestemd zijn. Ver draaid, Aaltje, jij krijgt nog de be roemdste man van de hele familie. Daar valt Gerard Knaap nog bij in het niet. Ik ben maar wat trots op zo'n aanstaan de zwager Aaltje schudde haar hoofd en droog de haar tranen. „Ach, jullie lopen alle maal zo hard van stapel. Hoe lang ken nen we elkaar eigenlijk? We zijn goede vrienden en ik mag hem graag. Hij zegt, dat-ie stapel op me is en als ik zijn zin deed, ging hij morgen al met me naar het stadhuis. Maar het kan ook wel wat kalmer. En dan daarbij, ik kan toch ook zo niet ineens weggaan, want wat doen we met moeder?" Tonnie zuchtte „Tja, meid, dat gaat een probleem worden: wat doen we met moeder? Ze is hulpbehoevend, dus als jij te zijner tijd gaat trouwen, dan zal er een ander voor haar moeten zorgen. Ik zou het best willen, hoor, daar niet van. Maar tjawij moeten in Pur- merend wonen vanwege Wim's werk. En ik denk niet, dat moeder naar Pur- merend zal willen". „Die? Die krijg je met geen stok van het Zuiderpad af. Nog laatst zei ze: „Ik ben geboren aan het Polderweggetje zo heette het Zuiderpad vroeger en ik wil er ook sterven, als het kan. Nou, dan weet je het wel, he?" „Tja, maar er zal toch een oplossing voor gevonden moeten worden, want het gaat niet op, dat jij je jonge leven tje voor een oude, invalide vrouw gaat opofferen, al is het dan ook honderd maal je moeder. Nou, meid, was je ge zicht een beetje af en kom beneden". Aaltje schudde haar hoofd. „Laat me maar Ik ga meteen naar bed. Als jij moeder wilt helpen. Ik heb hoofdpijn gekregen." Tonnie stond op. „Natuurlijk, meid, maf ze maar lekker en niet piekeren, hoor? Alles komt in orde. Ik ruim de boel beneden wel op en help moeder". Het meisje greep haar hand. „Dank je, Tonnie, je bent.... je bent een schat. „O ja? Nou, dan zal het wel zo zijn, want Wim zegt het ook altijd". HOOFDSTUK 14. De volgende morgen bemerkte Aaltje, dat moeder's verzet gebroken was. Hoe wel er met geen woord gesproken werd over de scène van de vorige avond, kon ze uit alles merken, dat haar moeder zich in het onvermijdelijke geschikt had. En tijdens het eten des avonds zei mevrouw Dinkla opeens: „Je moste strakkies maar naar die man gaan, me kind, en zeggen, dat je vrijdagmiddag mee kunt gaan. Tonnie komt al vroeg, zodat jij je tijdig kunt opknappen en verkleden". Het meisje keek haar moeder ver baasd aan. „Vind u het nu wel goed?" vroeg ze. De oudere vrouw haalde haar schou ders op. „Als ik het niet goed vond, was ik er niet over begonnen", antwoordde ze diplomatiek. „Nou, dank u wel dan". De oude vrouw knikte even en vervolgde haar maaltijd, terwijl dit onderwerp verder niet meer werd aangesneden. Om half acht fietste Aaltje overge lukkig naar de Kanaalkade. Arie had haar ongetwijfeld al zien aankomen, want toen ze de fiets achter de wagen gezet had en de deur opende, stond hij er achter en nam haar meteen in zijn armen. Ze uitte een kreet van schrik, maar toen ze de vertrouwde druk van zijn grote handen voelde, zuchtte ze van geluk en beantwoordde zijn kussen. Gearmd gingen ze naar de salon. Hij trok haar op de divan en kuste Aaltje waar hij haar raken kon. Toen keek hij haar lachend in het blozende ge zicht. „Jij hebt goed nieuws, poesje, ik zie het in je ogen". Ze knikte. „Ik mag mee vrijdag", ant woordde ze. „Moeder vindt het goed" „LiefjeHij nam haar opnieuw in zijn armen en drukte haar heftig te gen zich aan. „Poesje, drie lange dagen samen.o, dat wordt een feest! Nou reken maar, daar zullen we een fees' ze van maken. Moet je eens opletten: mijr moeder zal je verwennen tot en met. daar is ze echt het type voor, poesje. En jij zult van haar houden. Aaltje, z< is zo'n zeldzame schat...." Het meisje keek hem opmerkzaan aan. „Jij houdt veel van je moeder, he?' Hij knikte. „Ze is zo'n zeldzame schat liefje. Ze is de liefste vrouw in de we reld op één na". „Zal ze niet jaloers op me zijn?' „Die jaloers?" Hij schoot in een lach „Moeder heeft zo'n ruim hart.daar in is plaats voor iedereen. En zeker vooi mijn aanstaand klein vrouwtje". Ze wierp haar hoofd achterover ei kruiste haar handen eronder. „Wie zeg jou, Arie Schilders, dat ik met je trou wen wil? Of heb ik soms geen sten meer in het kapittel?" Hij boog zich over het meisje heen ei keek haar lang in de ogen. „Houd van me, Aaltje Dinkla?" Ze dacht na en maakte een pruime mondje. „Soms. Zo nu en dan vind il je wel aardig. Nu ja, een beetje houi ik wel van je, zie je?" Hij grinnikte. „Apekop! En wannee denk je voldoende van me te houder om met me te trouwen?" Ze dacht kwasi na „Laat eens kijker misschien over een jaar of drie vier". Hij kwam half overeind. „Ga wei denk je, dat ik zo lang kan wach ten?" Hij keek haar opeens dreigen|le aan. „Dan schaak ik je", voegde hij e met een grafstem aan toe. „Hè ja, echt romantisch.... met eei ladder voor het raam van m'n kamer hè? En jij met je paard me ontvoerer naar je kasteel „Klets.ik kan niet eens paardrij den.Maar nu zonder gekheid, poes je, werkelijk, in alle ernst: Wannee trouwen we?" Ze duwde hem weg en kwam over eind. Terwijl ze heur haar begon t kammen, zei ze, in een spiegeltje kij kend: „Nou begint-ie alweer. Je kun wel merken, dat je enig kind bent e: zo ongeveer alles gekregen hebt in j leven, wat je wilde hebben. Onzin, Arie we moeten elkaar eerst eens een beetj beter leren kennen. En dan daarbij: w gaan eerst naar Woerden. Wie zegt jou dat ik de oudjes zal bevallen?" Hij lachte luidop. „Ga weg, die zij] binnen tien minuten dol op je. Net al ik trouwens". Ze borg kam en spiegel weg en trol hem aan de revers van z'n jas. „Ari Schilders, trouwen kost geld. Ik moe een uitzet hebben en een trouwjapon e een bruiloft kost ook geld en dat moe uit onze portemonnaies komen. Aange zien de mijne vrijwel permanent lee is, en je ook niet in een leeg huis kun zitten, zullen we, punt één moeten spa ren voor punt twee: om spulletjes t kopen. Dus we hebben voorlopig nog d tijd". Hij greep haar handen en drukte eei zoen op haar lippen. „Die Aalspul len kopen we samen en ik betaal. J moogt het hele huis inrichten en oo onze nieuwe salonwagen. Voor de een ten zorg ik. Nou, dat probleem is dl van de baan. En een bruidsjurk kun j ook van me krijgen en de bruiloft be taal ik ook wel. Het kost jou niks, liefj» geen cent. Nog meer bezwaren?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4