Cjroen 2.'warLrJexels in het hart-, Nieuwe mogelijkheden voor de Texelse kottervloot en de noordelijke afslagen Moeder, de beer is los Binnenkort een orgel in de Hervormde kerk te De Koog SPAREN VOOR HET HUWELIJK VRIJDAG 27 JULI 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7679 COURANT Uitgave N.V. vJh. Langeveld de RooQ Boek*, Kantoorboek* en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Door de invoering van de vijfdaagse werkweek in de visafslag te IJmuiden hebben zich enige opmerkelijke ver schuivingen voorgedaan in de visaan voer. Vissers, die hun vis op de vrijdag markt verhandeld willen zien, moeten zorgen dat in ieder geval op donderdag avond hun vis per schip of auto naar IJmuiden is gebracht. Is dat niet het geval dan komen zij die week niet meer aan bod. Sommigen, met name een aantal kot- tervissers uit de Noord, hebben in deze situatie aanleiding gevonden met hun vis naar de markten in Den Helder, Wieringen en Harlingen te gaan, waar op vrijdag geen overstelpende aanvoer is. Voor de kottervissers van Urk, Wie- ringen, Den Helder en Texel liggen deze aanvoerhavens gunstig zowel ten aanzien van hun woonplaats als ten aanzien van de visgronden. Vele malen is er na 1945 over ge sproken of er in het Noorden ook een flinke visafslag tot ontwikkeling zou kunnen worden gebracht Het bezwaar was echter altijd, dat er maar weinig handelaren op de kleinere markten kwamen, zodat de prijs daar altijd lager bleef dan in IJmuiden. Wij hoeven slechts te herinneren aan de pogingen die omstreeks 1950 in het werk gesteld werden de visafslag van Oudeschild een steviger basis te geven. Een paar jaar geleden koesterde men in Den Helder nog grote verwachtingen omtrent de mogelijkheid een grotere aanvoer van zeevis aan te trekken Nu niet iedereen op vrijdag in IJmui den meer terecht kan, blijken zowel de aanvoerders als de handelaren moge lijkheden te zien in de Noordelijke vis- afslagen. Blijkens een bericht in Visse- rijnieuws heeft men op Wieringen, waar Een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts bleek in talloze gevallen een afdoende remedie tegen zelfs hardnekkige rheu- matische pijnen. Dat doen dan de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld. Die brengen de bloed zuiverende organen weer op gang. Het bloed gaat sneller vloeien en onzuiver- heden daarin kunnen zich niet meer vastzetten, doch worden afgevoerd langs natuurlijke weg. Waarom zoudt U de proef niet nemen? Een flacon Kruschen is gauw gekocht en U moogt U daarbij reeds verheugen in de weldaad, die U daarvan ondervindt. Vraag Uw apothe ker of drogist Kruschen Salts. GESLAAGD De Koog Aan de gemeentelijke Hogere Zeevaartschool te Den Helder behaalde onze plaatsgenoot, de heer C. J. Eelman het diploma Stuurmans leerling A. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREE DS. S. DE LANGE Den Burg Ds. S. de Lange zal zon dagavond 12 augustus a.s. om half acht afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Den Burg en drie weken later, n.l. zondagmiddag 2 september s., na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door ds. C. Glaubitz uit Deventer, intree doen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Deventer. Hij is daar in de vakature van ds. T. J. Hagen, die op 2 juli van het vorige jaar naar Australië is vertrokken en die daar thans werkzaam is als Reve rend van de Reformed Church of Melbourne, beroepen als predikant voor de evangelisatie-arbeid. De bevestiging intree te Deventer zullen vermoede lijk beide plaats vinden in het kerk gebouw in de Smedenstraat. Ds. De Lange werd op 19 juni 1930 te Rotterdam geboren. Hij bezocht eerst het Marnix-gymnasium in de Maasstad en studeerde vervolgens een paar jaar Nederlandse letteren en geschiedenis aan de rijks universiteit te Leiden en daarna nog enige jaren theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij op 14 februari 1958 zijn kandi daatsexamen theologie aflegde. Nadat de heer De Lange een maand later na praeparatoir examen door de classis Rotterdam was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij op 8 juli 1958 door de classis Alkmaar peremptoir was geëxamineerd en was toegelaten tot de dienst des Woords en tot de bediening der Sakra- menten in genoemde Kerken werd hij. op 20 juli van datzelfde jaar (1958) door ds. J. H. Donner uit Broek op Langen- dijk bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Den Burg op Texel. reeds een belangrijke markt voor ex portgarnalen is, deze kans direct aan gegrepen. Grote aantallen nieuwe vis- kisten werden aangeschaft. De vraag is in hoeverre de opleving in Den Helder en Wieringen ten aan zien van de aanvoer van zeevis van blijvende aard zal zijn. Vlak na de oorlog, toen er vastgestelde prijzen waren, werd op alle visafslagen veel aangevoerd. In die jaren had Oude schild een omzet van meer dan 1 mil joen gulden. Het is niet bij voorbaat uitgesloten dat IJmuiden op kortere of langere termijn geen herstel te zien zal geven. Het zou overigens ook voor de kot tervloot van Texel van groot belang zijn indien in Wieringen en/of Den Hel der een blijvend goede markt voor zee vis opgebouwd zou kunnen worden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. HOL Den Burg. tel. (02222) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. RIETVELD Dc Cocksdorp, tel. (02222) - 292 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 1 augustus a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 2.00 uur; Oosterend 2.45 uur; De Cocksdorp 3.30 uur; De Koog 4.30 uur. GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenote, mej. N. Keijser, De Westen, behaalde het diploma Kraamverzorgster Deze week is gestart met een wel bijzonder attractieve verloting, ten be hoeve van een kerkorgel in de Her vormde kerk te De Koog. Deze gemeente zit reeds jaren met verlangen uit te zien naar een echt kerkorgel. Nu moet men nog genoegen nemen met een oud, klein niet vol doende harmonium. De vele gasten, die in het kerkgebouw de diensten mee maken, verwonderen zich hierover. De gemeenteleden hebben reeds jaren „gespaard" voor een echt kerkorgel. Maar voor zo'n instrument is behoor lijk veel geld nodig. Men hoopt de ko mende dagen de laatste stap te doen om tot aankoop van een kerkorgel over te kunnen gaan. Er is een bijzondere verloting klaar gestoomd. Dat mogen we rustig schrij ven, want de prijzen die beschikbaar zijn, zijn werkelijk binnen enkele dagen beschikbaar gesteld. En wat voor prij zen vele hotel- en pensioneigenaars, eigenaars van bungalows hebben diver se weken logies (volledig) aangeboden voor twee of meerdere personen. Hier uit valt op te maken, dat men van de AANRIJDING OP DE PONTWEG Maandagmiddag, ongeveer twee uur, reed de heer W. Ie Noble uit Den Hoorn met zijn driewielig wagentje over de Pontweg. Nabij Mariahoeve in de P.H. Polder dacht hij over te steken en de wagen, die aan kwam rijden schatte hij nog honderden meters bij hem vandaan. Een auto is echter zo nabij. De heer Witte, chauffeur van de V.T.B., kon dan ook de vrachtwagen niet meer voldoen de wenden. Hij raakte de kleine wagen en deze werd beschadigd. De heer Le Noble werd van zijn kar geslingerd en kwam tussen de eieren, flesjes bier en groenten terecht. Bewusteloos bleef hij liggen. Dokter Van Loon, die spoedig ter plaatse was, achtte het niet nodig dat de patiënt naar Den Helder overge bracht werd. Met een hersenschudding en inwendige kneuzingen werd hij later per ziekenwagen naar zijn woning overgebracht. Dit ongeval kwam nog wonderlijk goed af. Wij willen wel on der de aandacht brengen, dat de nieuwe pontweg met het toenemende verkeer en de snelheid waarmee wordt gereden, levensgevaarlijk kan zijn. Vele Texelaars zijn nog van mening, dat men een auto of ander voertuig op de Pontweg mag parkeren. Een auto wordt al gauw eens neergezet om even hier of daar een kijkje te nemen. Dit is echter streng verboden. Auto's mogen alleen daar worden geparkeerd, waar speciale parkeerstroken zijn aange bracht. VERKEERSONGEVAL TE DE WAAL Maandagmiddag vond nabij de Bo- mendijk te De Waal een ernstig ongeval plaats. De heer J. Brak reed met zijn bromfiets van Den Burg in de richting De Waal en wilde hier de Bomendijk oprijden. Hij vergat echter richting aan te geven Een achter hem rijdende toe rist kon met zijn Volkswagen niet meer wijken. De bromfietsberijder werd en kele meters meegesleept en bleef aan de kant van de weg, zwaar gewond, liggen. De auto vloog over de kop en kwam in een sloot terecht. De heer Brak werd zeer ernstig ge wond aan een been en andere lichaams delen. Met een extra booi werd hij naar het ziekenhuis Parkzicht overgebracht. De chauffeur van de Duitse wagen kwam er met de schrik af. zijn wagen werd zwaar beschadigd. De bromfiets werd totaal vernield. vijfduizend loten die van de pers ge komen zijn, heel wat aan de gasten denkt te verkopen. Natuurlijk wordt ook gerekend op de medewerking van de zijde van de eilandbewoners. De actieve medewerking van de zijde van de eilandbewoners. De actieve mede werking van de vele eilandbewoners, die zo spontaan prijzen beschikbaar hebben gesteld, wijst reeds in de goede richting. Er zijn naast de hoofdprijzen ook nog weekpremies beschikbaar. Gedurende de komende vijf weken zullen er iedere donderdag extra weekpremies worden getrokken, dit met behoud van mede dinging in de serie. Er zijn 5 series loten elk van duizend stuks en tegen betaling van 1 gulden kunt U winnaar of winnares worden van een prachtige vakantie op het eiland. Een volledige lijst met de namen van de winnaars, is verkrijgbaar aan de Hervormde pastorie te De Koog. De serietrekkingen zullen zo spoedig moge lijk uiterlijk 31 december 1962 plaats vinden t.o.v. notaris J. R. van Wij land. KLAVERJASDRIVE De tweede klaverjasdrive werd be zocht door 60 deelnemers (30 paren) w.o. 11 dames en een 15-tal vakantie gangers. De prijswinnaars waren: 1. Echtpaar D. Koorn 7003 pnt 2. KI. Gieles-Koning 6970 pnt 3. C. C. Barhorst-Jn. Borgman 6919 pnt 4. D. de Ruyter-de Jong 6864 pnt 5. C. Dros-J. C. Gielis 6685 pnt 6: J. v. Sikkeleras-Kuiper 6575 pnt. A.s. maandag wordt de derde drive gehouden en dan weer met losse maat. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 23 juli 1962: 1 koe 750,4 graskalveren 175, ƒ225,11 nuka's ƒ60,ƒ120,640 iammeren 42,86,handel vlot. i i Wij Texelaars weten allemaal dat de heer S. Langeveld, alias de IJsbeer, zeer vindingrijk is als het gaat om specta culaire reclamestunts voor zijn bedrijf. Maar aan het feit, dat een van de mascottes van zijn zaak dezer dagen de belangstelling kreeg van een aantal zweefvliegers, daaraan had de heer Langeveld zelf part noch deel. Zelfs was hij dermate verontrust over de verdwijning van zijn prachtige ijsbeer van het filiaal in De Koog, dat de politie voor de opsporing werd inge schakeld. Dat de speurtocht vergeefs was, pleit voor de opzet van de ontvoering, op touw gezet door de leden van de tijde lijk op Texel verblijvende zweefvlieg- club AKU. Onder de ogen van de poli tie werd de beer maandagavond per auto weggehaald („Der Bar ist weg!", brulde een Duitse gast); de volgende ochtend waren we er getuige van dat de beer een plaatsje kreeg in een der prachtige zweefvliegtuigen, waarover de club beschikt. De beer is weer heelhuids bij de heer S.V. TEXEL De bouw van de nieuwe kleedkamers vordert snel. Er is met veel animo ge werkt en er zat een hoog tempo in De medewerkers hebben er plezier in. Nu zijn ze met vakantie, maar de afspraak is om direct hierna weer met volle energie aan te pakken. Wij wensen hen een prettige vakantie toe. Alvast een pluim voor de oud-leden medewerkers, die hier zo keurig akte de présence geven. Aan het terrein moet ook nog veel gebeuren. De vangnetten worden ver nieuwd, evenals de omrastering van het speelveld. Ook voor dit gedeelte zal er aangepakt moeten worden, opdat we straks behoorlijk de 4e klassers kunnen ontvangen. Pupillencompetitie. Gaarne breng ik nog even in herin nering om de opgave voor deelname vooral tijdig in te zenden. Zo mogelijk komen de deelnemenden een keer bij elkaar voor een verdere regeling. D. de spaarbank met volledige bankservice Langeveld afgeleverd; deze heeft de humor van de zaak uitstekend begre pen, daarvan hebben de zweefenthou- siastelingen het smakelijke bewijs wel gekregen. GESLAAGDEN VAN DE VISSERIJSCIIOOL In het internaat „Prinses Margriet" te Den Helder zijn de getuigschriften uitgereikt aan de geslaagden van de Visserijschool. De Texelaar A. Boom verkreeg een extra pluim, daar hij slaagde met een gemiddelde van 9. Zijn cijferlijst vermeldde vier tienen en zes negens en zijn laagste cijfer was een acht. Het getuigschrift alsmede het waardevolle zwemdiploma werd door de volgende Texelaars ontvangen: A. Boom, J. Krijnen, C. Grit, L. Bos. C. Mets en J. van der Slikke. INVOER VAN VEE In de maand juni werd het volgende levende vee in de Gemeente Texel in gevoerd: 9 koeien, 3 pinken, 7 kalveren, 2 paar den, 1 pony, 1 geit. MEERDERE UITSLAGEN VAN DE PAARDENSPORTDAG In ons vorig nummer hebben wij reeds diverse uitslagen vermeld van de keuringen, die j.l. zaterdag tijdens de paardensportdag werden gehouden. De keuringen van de Koninklijke Vereni ging „Het Nederlandse Trekpaard" laten wij hieronder volgen. Hengstveulens: Hubertus, eig. P Vla ming, 2de premie. Merrieveulens: Marian van Rio Grande, eig. W. van Waveren te Haar lem, IA premie; Bruine schimmel met vlek, eig. C. H. Roeper, 2A premie. 1-jarige merrie: Ada, eig. Jac. Dros, 2A premie. Merrie, eig. J. Kuip, 1B premie. 4-7-jarige, in kleine maat: Corrie van Catalina, eig. W. van Waveren te Haarlem, IA premie; Oda van de Wijde Bliek, eig. C. Bakker Jzn., 2A premie. 4-7-jarige, grote maat: Roza, eig. P. Vlaming Jzn, le premie, de beste merrie; Bertha, eig. R. Barendregt, 1B premie; Trude, eig. C. H. Roeper, 2A premie. Corrie van Catalina en Oda van de Wijde Bliek zijn ingeschreven in het keurstamboek. In ons vorige verslag hebben wij een abuis gemaakt. Er werd vermeld dat de eigenaar van het paard Beatrix, de heer Kikkert was. Dit is niet juist, want Beatrix behoort bij de heer C. J. Swaerts thuis. Voorts werd door ons vermeld dat Douwelieneke premiewaar dig was gekeurd; dit moet zijn Centraal premiewaardig. Tijdens het concours dat 's middags werd gehouden, zijn diverse malen voor het voetlicht getreden de Texelse pony- ruiters. Mevrouw Van Maldegem-Benit heeft in een korte tijd de jeugdige pony-rijders heel wat bijgebracht. Ook de uniformen waren keurig en zij ver kregen dan ook een hartelijk applaus. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 29 juli op om 4.56 uur en gaat onder om 20.36 uur; 1 aug. op om 5.00 uur en onder om 20.31 uur. Maan: 31 juli N.M.; 8 aug. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 27 juli 4.04 en 17.00; 28 juli 5.34 en 18.22; 29 juli 6.49 en 19.29; 30 juli 7.48 en 20.23; 31 juli 8.35 en 21.10; 1 aug. 9.21 en 21.52; 2 aug. 9.58 en 22.28; 3 aug 10.30 en 22.57; 4 aug. 10.59 en 23.37. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1