(jroen 2 rwarL-Jexehin het harL, Texelse klederdracht in ere hersteld Veel belangstelling voor Zuidema-raee Wöt höd se 't kappie dril TEXELSE Uitgave N.V. v.h. Langcveld de Roofl Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 COU RAN 7 Verschijnt dinsdags en vrgdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenta bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kws, -f 25 ct. incasso. Advertenties: familiebericht 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mi Even poseren voor de foto graaf. Het costuuni is dan ook het bewonderen waard. De heer P. Moerbeek bad plaats genomen voor de etalage van zijn buur* rouw en er kwanten er al gauw een paar „buur ten". We zouden baast zeg gen: „fön jóngs óf dreege" Voortaan zal men iedere woensdag te Den Burg middenstanders en hun per soneelsleden in oud-Texelse kleder dracht kunnen aantreffen. Vorige week is men met dit gebruik gestart. Wij vinden het een goede gedachte om een oude klederdracht niet te vergeten. Het is voor de middenstand een schitterende trekpleister,' want reeds vorige week was het resultaat merkbaar. Honderden en nog eens honderden waren naar Den Burg gestroomd om de oude kleder dracht te kunnen bewonderen. De op tocht die in de avonduren werd gehou den, genoot eveneens veel belangstel ling. Morgenavond zal men het „oude en vertrouwde" weer kunnen aan schouwen. Tevens wordt er dan een ringsteek wedstrijd aan verbonden Hierboven schrijven we: „Wöt hot se 't kappie dril". We weten niet of alle Texelse dames, die thans weer de oud- Texelse costuums gaan dragen, weten wat daar mee wordt bedoeld. Het be tekent mets anders dan: Wat stond haar kap netjes. Dat zouden we kunnen zeg gen van de dames, die naast de heer Moerbeek even voor onze fotograaf po seerden. De heer Moerbeek zelf was ook niet in stemming om te pééuwe, hij voelde zich tussen de twee deerns (nou ja - deerns) lang niet ouwebakke. Hij hield de piipeköp steevig tusse se hond Misschien dacht hij wel aan de tijd van 2'n eigen vreeëree. De middenstanders vinden de woens dag een dag om de vlag uit te steken. Dat geeft ook direct een feestelijk ka rakter. De secretaris van de Midden standsvereniging wilde met achter blij ven. Hij klom hoog (en zo waar droog) sp het dak. Maar wat de heer Bakker flier omhoog haalde was geen gewone vlag. Het was een driekleur, die reeds 150 jaar oud is. Handel en scheepvaart worden er mee gedemonstreerd. Het is een prachtig familiebezit Toen dat karwei achter de rug was, fing de heer Bakker weer naar zijn .tünkleewertjes" in de ütferkóóp. De wagens waren ook een pracht ge- Woensdag een dag oin de vlag Ie laten wapperen. De beer G. Bakker, Weverstraat, baalt bier een heel oud exemplaar omboog. Koophandel en Scheepvaart staat er op. zicht. Voor op de bok naast de koessiir zat mevrouw Craanen en trok vol enthousiasme aan haar hórmonieka. Het was een stoet (nog wel klein), die toch een feestelijk beeld gaf. Wat vindt men allemaal aan een Texelse kap? Deze vraag is voor velen moeilijk te beantwoorden, omdat het al zolang geleden is dat ze gedragen werd. Misschien dat 'n grootmoeder van een der Texelse winkelmeisjes de kap DONDERDAG JAZZ.CONCERT THE DUTCH SWING COLLEGE BAND Donderdagavond zal jong en oud kunnen genieten van een concert, dat wordt gegeven door de wel zeer beken de Dutch Swin College Band. Deze band heeft reeds meerdere malen een concert verzorgd op het eiland Als het weer gunstig is en daar wordt op gerekend zal men om acht uur het eerste nummer ten beste geven in de Wezen tuin te Den Burg. De band staat onder leiding van Peter Schilperoort. De drummer van de band is niemand minder dan de op Texel welbekende Louis de Lussanet de la Sablonière. De andere medewerkers zijn; Dick Kaart, Oscar Klein, Arie Ligthart en Bob van Oven. De band zal optreden onder auspiciën van de V.V.V.-Texel. Bij de kantoren van de V.V.V. zijn plaatskaarten ver krijgbaar Zie ook advertentie AANRIJDING TE DE KOOG De Koog Donderdagmiddag raakte op de hoek van de Brink-Dorpsstraat een bromfiets in botsing met een per sonenauto. De bromfiets werd bestuurd door een Duits meisje en de auto dooi de heer L. Bakker uit De Koog. De heer Bakker wilde met zijn wagen, komende van Den Burg de Brink indraaien. De dame keek juist achterom en bemerkte de auto niet. Zij werd tegen het weg dek geklapt en liep schaafwonden en een gekneusde knie op. Haar bromfiets werd geheel vernield De auto liep bi] deze aanrijding een kapot voorruit op. De politie maakte proces-verbaal. Zaterdagavond is de Zuidema-race gehouden. Voor dit jaarlijkse evene- ment in De Cocksdorp bestond veel be- langstelling. Niet minder dan tweeën, twintig rijders verschenen aan de start. Ook de belangstelling van het publick was enorm. Honderden hadden zich bij de start verzameld en toen om even half acht het sein van vertrekken werd gegeven, ging er een luid gejuich op. Er waren ditmaal diverse rijders van de vaste wal en voor de eerste maal was er geen aparte race voor junioren. Misschien dat hierdoor de animo van de eilandbewoners wat minder was. De renners moesten vijftien ronden rijden, in totaal 45 km. En reeds bij de tweede ronde was er een die de kop nam. Dit was de heer Scholte van Den Helder. Diverse ronden wist hij aan de kop te blijven. Een groepje, waarin en kele Texelaars meereden, wist hem niet spoedig in te halen. De Texelaars ble ven echter dicht aaneen rijden, zodat het minder zwaar reed. De organisatoren hadden plaats ge nomen boven op een grote wagen van de heer Zuidema en vanaf deze troon stond ook de heer Zuidema zelf toe te zien of alles naar wens zou verlopen. Een vijftal renners moest er echter spoedig het bijltje bij neergooien. Jam mer voor een van hen, want hij kwam te vallen, doordat er een toeschouwer overstak. De rijder vloog met fikse vaart tegen een boom op. Gelukkig wa_ ren de gevolgen niet ernstig. De EHBO Zo dc oude zongen Voor een pand in de Parkstraat zagen wc deze twee kleuters. Dochter Tril van dc familie Sok en zoon Mclle van de familie Zegel. In het begin zaten zij wat verlegen te kijken, maar al spoedig deelden zij met gulle hand van dc kleikock. De optocht, die vorige week woensdag werd gehouden, was een succes. De koetsier, de heer J. Agter Sr., heeft vast uit volle horst gezongen: „Ik heb m'n wagen volgeladen Een oude Texelaar zei: ,5c benne óppc hdrt". nog heeft gedragen, maar dan weten velen ook niet eens hoe alle onderdelen werden genoemd. Aan de Texelse kap, die dan nu weer in ere is hersteld, on derscheidt men de fóórnééld - dc voor naald. Deze naald komt schuin naar beneden op het voorhoofd Dan de spel de en de klóffies. De kloffies zijn de vierkante stukjes goud onder de spel den. Dan vindt men aan de kap de toêrtjes, dat zijn de kleine rolletjes haar die schuin boven de kloffies zitten. Het kappekènt - witte kant, die het hoofd omsluit, bestaande uit de fóórstróók, de kónt en 't gaaze hóófd. Dit laatste is blauwachtig Direct op het haar zit een óndermussie, waarover heen het witte kappemussie. De beide laatste mutsjes zitten onder de kap. We hoorde velei^ malen de uitroep: Kijk die eens keurig aangekleed zijn. Dit was dan aan het adres van de meis. jes die voor de deur van 'n zaak stonden en in de openlucht de verkoop ter hand hadden genomen Als we nu toch aan het Tessels bezig zijn moet men voor taan maar zeggen: „Kiek die er's kappie kónt". Ook de kinderen waren present. Op een der stoepen troonde een jongen en een meisje, die de passerenden de echte Texelse koek presenteerden. Menige gast hapte gretig in de stijve koek. De Texelse klederdracht geeft sfeer aan de eilandelijke omgeving. En het is zeker een goede gedachte om de kleder dracht in ere te herstellen. verleende terstond eerste hulp. Na aii loop mocht deze rijder de pechprijs i ontvangst nemen. Er waren weer divei i se premies beschikbaar gesteld, waaf door de animo van de renners grot 1 bleef. Snip en Snap reden ook mee Enkel I jongens hadden op het laatste momen een tandem klaar gemaakt en trokkei hierop ten strijde. Zij hebben de ri niet uitgereden, maar ontvingen toe een premie. Een der toeschouwers von, dit duo een premie waardig, die na} tuurlijk dankbaar in ontvangst were' genomen. De race had een vlot verloop, wan- om kwart voor negen kon de heer G| Bakker, namens de organisatie de prijs! winnaars gelukwensen. De heer Scholte van Den Heldeij heeft tot de laatste ronde aan de kop' gelegen. Maar toen hij aan zijn laatster ronde begon, zetten zijn achtervolgers de spurt er in. Zo werd niet de renner uit Den Helder nummer 1, maar de, heer Pels uit Amsterdam. Scholte werd. tweede. De derde plaats werd bezet, door de Texelaar K. Vlaming. De heem Vlaming heeft al menige race meege- reden. Het gelukte hem niet aan de! kop te komen. Er verschenen 22 deelnemers aan de start, waaronder 12 Texelaars. De ove- rige Texelaars kwamen niet in prijzen. De jaarlijkse Zuidema-race is weer ten einde en zowel de deelnemers als de organisatoren mogen terugzien op een succesvolle race. Na deze Zuidema-race werd er een openluchtbal gehouden op het school plein in de Dorpsstraat. Ook hiervoor was veel belangstelling. Van diverse plaatsen van het eiland waren belang- stellenden gekomen. Achter dichte zeil doeken was er een intieme sfeer Het bordje aan de ingang van het school plein met het opschrift „na schooltijd geen toegang" deed wel vreemd aan en menig toerist heeft het dan ook met verwondering gelezen. Maar in De Cocksdorp is men actief en dat wordt door allen zeer op prijs i gesteld. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 8 aug. a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild worden verwacht van 2.00 - 2.30 uur. Daarna de moeders van Den Burg tot 5 uur. 18 AUGUSTUS: ZEEPKISTEN-RACE De eerste deelnemers voor de zeep kisten-race op 18 augustus heb- ben zich gemeld. Diverse jongens zijn reeds aan het oefenen op de Hogeberg. Deze week zal de dorpscommissie de voorschriften op papier zetten, die wij in een volgend nummer zullen publi ceren. Opgave voor deelname kan ge schieden bij mevr. Keesom-Karsten, Molenstraat, de heer J. M. de Vries, Bogerd 26, en bij de heer A. Breet Schilderend 111. BROMFIETS GESTOLEN In de nacht van donderdag op vrijdag hebben twee Hollandse jongens veer tien en zeventien jaar op het eiland een bromfiets gestolen. Zij hadden oor spronkelijk zelf zo'n vervoermiddel, maar deze was elders onbruikbaar ge raakt. Uit hun woonplaats Den Haag waren zij vertrokken naar Texel. Hier deed het gemis van een bromfiets zich sterk voelen en toen zij er een ontdek ten, dachten zij deze mee te nemen. Dat liep echter anders af, want enkele mensen te Den Burg ontdekten de diefstal. Zij begonnen een achtervolging en het gelukte uiteindelijk zij het via weilanden en sloten de iongens te pakken. Met een nat pak kwamen zij op het politiebureau terecht. De volgende dag zijn zij naar Den Haag overgebracht. AANRIJDING OP DE PONTWEG Zondagavond heeft in de omgeving van „Tubantia" een aanrijding plaats gehad tussen een fiets en een bromfiets. Richting De Koog reed een Duitse kampleider op een damesfiets en ach terop bij hem zat een van zijn kamp jongens. In dezelfde richting reden twee brommers. Een van hen was gepasseerd, maar de tweede raakte de wielrijder. De fiets werd tegen de grond geklapt en de berijder en de jongen die achter op zat, kwamen eveneens te vallen. Zij liepen lichte verwondingen op. De bromfietsberijder kwam met de schrik vrij. De politie heeft het een en ander genoteerd. DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 75e JAARGANG No. 76

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1