9 roen /wa in het harL, Vacantie ASPRO Texelse familienamen of achternamen in de 17de eeuw Hoe lang nog Wel en wee van de ruilverkaveling KEIJSER zonder hoofdpijn no kleine dagelijkse dosis Kruscben VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7683 COURANT Uitgave N.V. Y.h. Langeveld A de Roofl Boek-, Kantoorboek- en Fotohande) Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart, •f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. II De herkomst van de naam van de Texelse familie Keijser is onbekend. Er waren in Noordholland in de 17de eeuw verschillende families van deze naam, die waarschijnlijk onderling niet ver want waren. Van Mr. Cornelis Keijser, in de 1ste helft van de 18de eeuw advo caat te Hoorn, is bekend, dat hij uit de herberg „de Keijser" afkomstig was. Het is niet zeker of de herberg naar de familie of omgekeerd de familie naar de herberg is genoemd. Enkele van deze Noordhollandse families Keijser waren doopsgezind. Van een uit Amsterdam stammende en naar Amerika geëmigreerde doops gezinde familie Keijser verscheen in 1889 te Philadelphia een genealogie „The Keyser Family. Descendants of Dirk Keyser of Amsterdam". In dit werk wordt gezinspeeld op een afkomst uit Beieren, waar eens een Keyser als martelaar voor zijn geloof het leven zou hebben gelaten. Enig bewijs voor deze afkomst werd niet geleverd. Merkwaar, dig is, dat in deze naar Amerika ver trokken familie Keijser de namen Dirk en Pieter voorkwamen en dat er doops gezinde leraren onder waren; hetzelfde was het geval met de Texelse familie Keijser in de 17de eeuw. Enige familie verwantschap tussen de Amsterdamse (Amerikaanse) en de Texelse Keijsers is mogelijk, maar wij hebben deze niet kunnen vaststellen. In het Register van Gezinshoofden op Texel van 1622 '(aanwezig in het Gemeentearchief van Medemblik) wordt in Oosterend Dirk Keijser ver meld; op dezelfde plaats in Oosterend staat in het Register van Haardsteden van 1637 (zelfde archief) Dirk Jacobsz Keijser. In het Register van Haard steden van 1644 werd te Oosterend Dirk Jacobsz ingeschreven, alsmede Cornells Corn. Keijser. Er is reden om aan te nemen, dat deze Dirk Jacobsz en deze Dirk Keijser identiek waren met Dirk Jacobsz Keijser. Hij kwam niet voor in het kohier van de belastin gen en was dus niet vermogend. In de tweede helft van de 17e eeuw komen in het belastingkohier van 1673 (archief Medemblik) in Oosterend voor Cornelis Dirksz Keijser en Pieter Dirksz Keijser; voorts werd in transporten ge noemd een Hendrik Hendriksz Keijser (Den Burg) als zoon van Hendrik Jansz Proost. Ook in Den Hoorn kwamen toen enkele personen met de naam Keijser voor, maar noch van dezen noch van Hendrik Hendriksz Keijser hebben wij nakomelingen kunnen vinden. Interessanter voor de tegenwoordige Keijsers is het nageslacht van Pieter Dirksz Keijser, die met grote waar schijnlijkheid een zoon was van Dirk Jacobsz Keijser. Pieter Dirksz Keijser was o.a. schipper op IJsland (zie J. A. van der Vlis, Texel, blz. 119); hij was gehuwd met Anna Sijbrands en kan als stamvader gelden voor de thans nog op Texel levende Keijsers, hoewel niet in de rechte mannelijke lijn. Wij laten hieronder een deel van de genealogie van deze familie Keijser volgen en be ginnen met Dirk Jacobsz Keijser, of schoon het niet met absolute zekerheid vaststaat, dat hij de vader was van de drie hieronder genoemde kinderen. Ook de geboorte jaartallen van de eerste drie generaties staan niet vast, maar zijn door ons ruw geschat om althans ten naaste bij aan te duiden in welke tijd zij leefden. I. Dirk Jacobsz Keijser, geb. ca. 1590, overleden na 1644, doch voor 1673; Oosterend, Texel, echtgenote onbekend, ten minste 3 kinderen (in willekeu rige volgorde genoemd): 1. Pieter (zie II) 2. Cornelis 3. Pietertje. II. Pieter Dirksz Keijser, geb. ca. 1620; overleden voor 1681, maar na 1678; Oosterend; schipper op IJsland, landeigenaar, neem "ASPRO' mee. gehuwd met Anna Sijbrands, geb. ca. 1620; overleden na 1687, ten minste 5 kinderen (in willekeu rige volgorde genoemd): 1. Dirk (zie lila) 2. Jacob (zie Illb) 3. Neeltje (zie IIIc) 4. Jan (ongehuwd) 5. Antje «'(tweemaal gehuwd). IHa. Dirk Pietersz Keijser, geb. 1653/'54 overleden na 1710, maar voor 1722; Den Burg; landeigenaar, doopsge zind leraar, gehuwd begin 1682 met Marritie Pieters, dochter van Pieter Olfertsz Kalff en Trijntje Alberts, kind: 1. Albert (zie IVa) Illb. Jacob Pieters (die niet Keijser werd genoemd, althans bij zijn hu welijk), geb. ca. 1655, gehuwd ca. juni 1681 te Oosterend met Antie Maartens Dijcker (geen afstammelingen gevonden). IIIc. Neeltje Pieters (Keijser), geboren ca. 1650, overleden gehuwd 18.1.1671 te Oosterend met Cornelis Meijertsz Koning, geb. ca. 1645 te Oost, overleden 1731; Ooster end; kaarschipper. (het huwelijk werd in de gereformeerde kerk voltrokken, maar het gezin was doopsgezind, zodat kan worden aange nomen, dat de onder II genoemden, en dus ook IIIc, doopsgezind waren, terwijl Cornelis Meijertsz Koning gereformeerd was), kinderen: 1. Dirk, geboren ca. 1675, overleden 1748 (gehuwd); 2. Sijbrand, geb. ca. 1677 (zie IVb) 3. Antje (zie onder IVa) 4. Neeltje (gehuwd); 5. Bregje (gehuwd); 5. Bregtje (gehuwd); 6. Meijert, geboren 1698; overleden 1776 (ongehuwd). IVa. Albert Dirksz Keijser, geb. over- overleden 17.5.1755; Den Burg; land eigenaar en doopsgezind leraar, lste maal gehuwd (ca. 1718) met (zijn volle nicht) Antje Cornelis (zie onder IIIc 3), kinderen: 1. Dirk, gedoopt 1739, overleden 1795 (gehuwd), 2. Neeltje, gedoopt 1744, overleden 1792 (gehuwd met IVb 5), 3. Trijntje, overleden voor 1751 (ge huwd), 4. Jannetje, overleden voor 1776 (gehuwd); 2de maal gehuwd (1748) met Antje Pieters Dekker, kind: 5. Pieter (gehuwd). Van de rechtstreekse mannelijke na komelingen van IVa leefde ca. 1870 nog Jan Jacobsz Keijser, geboren 1857; of hij nakomelingen had, is mij niet be kend. IVb. Sijbrand Cornelisz Koning, geb. 1677, overleden 1736: Den Burg; o.a. schipper op Amsterdam, comman deur op Groenland en koopman, gehuwd ca. 1714 met Geertje Jacobs Bas, dochter van Jacob Leendertsz Bas en Anna Maartens; geb. 1685, overl. 1768, kinderen: 1. Pieter Sijbrandsz Keijser, geb. 1716, overleden 1802, 2. Jacob Sijbrandsz Bas, geb. 1719 (tweemaal gehuwd), 3. Sijbrand Sijbrandsz Koning, geb. 1721 (gehuwd); 4. Antje Sijbrands Koning, geb. 1724 (gehuwd); 5. Cornelis Sijbrandsz Koning, geb. 1727 (gehuwd met IVa 2); 6. Jannetje Sijbrands Koning, geb. 1729 (gehuwd). 1. Pieter Sijbrandsz Keijser, koopman te Den Burg, werd dus met voor- en achternaam genoemd naar H, zijn over grootvader, waarvan hij via zijn groot moeder aan vaderszijde afstamde. 2. Jacob Sijbrandsz Bas werd genoemd naar de vader van zij moeder. De ove rige kinderen kregen de familienaam Koning. Het ontvangen van voor- en achternaam van een voorvader via een moeder of een grootmoeder kwam op Texel, maar ook in de kop van Noord holland en in Friesland, in de 17de en in de 18de eeuw zeer veel voor. Wij hopen er nog meer voorbeelden van te geven in latere artikelen. In de latere geslachten van de hierboven beschreven familie werden de namen niet meer gewijzigd. Pieter Sijbrandsz Keijser had uit zijn tweede (misschien derde) huwelijk, nl. met Martje Jans Blom (Oudeschild), weduwe van Jan Pietersz Bakker, doch ter van een loods, twee zonen: Reijer Pietersz Keijser en Sijbrand Pietersz Keijser, waarvan naar ik meen alle Texelaars, die thans de naam Keij ser dragen, afstammen. Indien wij bovengenoemde Dirk Jacobsz Keijser, geboren ca. 1590, als OVERDENKING De huidige maatschappij wordt ge kenmerkt door een steeds stijgende welvaart. Wij zijn terechtgekomen in de sleur van de versnellende behoefte voorziening. Steeds weer doemen nieu we mogelijkheden op, die wij om gaan zetten in nieuwe behoeften: bromfiets, auto, T.V. enz. En hiermee is onze materiële horizon wel vergroot, maar onze zorgen zijn er niet minder op ge worden, al liggen ze dan op een ander vlak. Het einde van de behoefte-cirkel is nog niet in zicht. Hoe kunnen wij nu aan deze sleur ontkomen? Wij kunnen en moeten de kern van het bestaan weer opnieuw gaan ont dekken. Het eenvoudige antwooid om aan de „behoeftesleur" te ontkomen, kan als volgt luiden: vertrouwen, ge nieten, dienen! Vertrouw op God en ge_ niet van alle zegeningen, die Hij ons gedurig geeft. Zijn grootste gunst heeft Hij ons be wezen in Zijn Zoon. In Christus heeft Hij ons laten zien, hoeveel Hij van ons houdt. In dankbaarheid mogen wij Hem aannemen als onze Heer. Het komt er op aan weer opnieuw kind te worden: vrij en blij, spontaan en onbezorgd, eer lijk en vol vertrouwen! Wij mogen allen kinderen van één Vader worden, zijn en blijven. Tezamen mogen wij met Hem en met elkander leven. In ons leven gaat het altijd om God èn de medemens. Het werkelijke en eigenlijke leven is dienen, beschikbaar zijn voor de ander, letten op het belang van de ander, dichtbij en ver weg. De ander, die licha. melijk of geestelijk honger lijdt. In het vertrouwen, genieten en dienen ontko men wij aan de bovengenoemde sleur en zien wij de dingen in een ander licht. J. G. B. VREDE? Zoekt men de vrede wel? Men jaagt en raast, om snel van 't een op 't andere spel, zickzelve te ontvlieden, Maar vindt de „vrede" niet. Steeds sneller wordt de rit, die leidt naar de verdwazing. En geeft de vrede niet, tot iedereens verbazing. „Ga in uw binnenkamer", zo spreekt het Boek der Boeken; Men vindt geen „ware" vree, die het daarbuiten zoeken. Luk. 17 21. Oosterend, M. Dros-Eelman ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr. MANNESSEN Den Burg, tel (02220) 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS Oosterend, tel. (02223) 250 of 207 (zondag van 9 tot 13 uur) kan ook voor U wonderen doen. De beproefde bloedzuiverende kuur van Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen weer goed op gang en zo wor den de onzuiverheden in Uw bloed, die U nu die snerpende pijn verwekken, vanzelf afgedreven. Duizenden lijders aan Rheumatische Pijnen raakten met Kruschen verlost van die rampspoed, die hun het leven vergalde en zelfs hun dagelijkse dagtaak in 't honderd stuur de. Weifel niet. Kruschen zal ook U goed doen als U zich aan de kleine dagelijkse dosis houdt - niet meer dan er op een cent gaat generatie I bestempelen, dan is Pieter Sijbrandsz Keijser, geboren 1716, gene ratie V, dan is de heer Corn. Hermansz Keijser (Kogerstraat), generatie IX, en dan zijn de heren Sijbrand Jacobsz Keijser (dijkgraaf), Cornelis Corneliszn Keijser (Stenenplaats), Herman J. Dirksz Keijser (Waalderstraat), Sijbrand Corn. Lzn. Keijser (KorensdioofSij brand D. Reijersz Keijser (Molenstraat), en vele anderen, generatie X en hun kinderen en kleinkinderen generaties XI en XII. Ware de burgerlijke stand reeds in 1700 ingevoerd, zo zouden zij de achter naam Koning hebben gehad, evenals de leden van de familie Bas. M. D. D. In het derde artikel zullen gegevens worden verwerkt, die op dit artikel be trekking hebben. Bovenstaande foto geeft geen beeld van bos- of heidebrand. Dat zou in deze tijd van het jaar natuurlijk best mogelijk zijn. Nee, hierboven een foto van Tcxels vuilnisbelt. Ook de afgelopen dagen stegen weer dikke rook wolken ten hemel en moesten omwonenden haastig de ramen sluiten. De rattcnplaag, die er heerste mag dan tot het verleden behoren, erg ideaal is de toestand toch niet. Wjj vragen ons af of het nu noodzakelijk is dat het afval steeds brandt. Erg aanlokkelijk is het in de omgeving van de Rode Zee niet. Maar misschien dat ook voor de bewoners in deze omgeving nog eens aangenamer geuren opstijgen. BELANGSTELLING VOOR HOTEL EUROPA Terschelling Verschillende Ierse meisjes die in het voorjaar naar Ter schelling trokken om aldaar te werken in hotel „Europa" zijn weer huiswaarts gekeerd. Het werk in het hotelbedrijf viel hen te zwaar. Er waren meisjes bij, die nog nooit in een hotel hadden ge werkt, ja zelfs meisjes die nooit be taalde arbeid hadden verricht. Hotel „Europa" is thans het middel punt van uitgaand Terschelling. Uit alle werelddelen vertoeven er gasten en tot half november is er geen kamer vrij. Het hotel herbergt dagelijks 538 gasten. Restaurant en dancing bieden plaats aan 450 gasten en een ieder, die op Terschelling logeert, heeft er zeker en kele avonden doorgebracht. Het komt voor dat honderden bezoekers moeten worden teleurgesteld, omdat er geen plaatsruimte meer is. Er is dus wel animo voor het dit jaar in gebruik ge nomen hotel. R.K. GEESTELIJKE TE DE KOOG VERDRONKEN De Koog Maandagmiddag is aan het strand te De Koog de 32-jarige R.K. Geestelijke Johan Scheihofer, woonach tig in Mertingen (Beieren) verdronken. Niemand was in zijn nabijheid toen hij in zee was gegaan. Later hebben enkele wandelaars zijn stoffelijk overschot op het strand gevonden. Het slachtoffer was niet op het eiland gelogeerd, maar hij was het Marsdiep overgestoken om slechts enkele uren hier te verblijven. Hij logeerde in Castricum. De Duitse priester was naar Texel gekomen in gezelschap van zijn broer. Deze was, terwijl de geestelijke ging zwemmen een strandwandeling gaan maken. Toen hij na verloop van een uur terugkwam, vond hij zijn broer niet meer. Toen hij bij de politie informeer de, kon men het slachtoffer, dat in middels was geborgen, identificeren. Als in de kop van dit artikel gespro ken wordt over het „wel" en het „wee" van de ruilverkaveling, dan denk ik in de eerste plaats aan het volgende. In enkele delen van het ruilverkave- lingsblok vindt het w^rk van het op nieuw toedelen van de kavels vlotte voortgang, terwijl dit op andere plaat sen maar niet wil. Zij, die het werk van de ruilverkaveling met enige aan dacht volgen zullen waarschijnlijk zon der nadere aanduiding a| dóór hebben aan welke gebieden wij dan denken. Nadat vorig jaar het opnieuw inrich ten van de kavels in de omgeving van Spang en Bargen een feit is geworden, kon in de winter van 1961/'62 en het voorjaar een aanvang worden gemaakt met dit onderdeel van het ruilverkave- lingswerk in Ongeren, Burger-Nieuw- land en Waal en Burg. Het ziet er naar uit, dat in de loop van september- oktober ook hier de eigenaren en ge bruikers de nieuwe kavels in gebruik kunnen nemen. Intussen zijn de voorbereidende werkzaamheden voor een nieuw object in wat wij noemen het noordelijk ge bied al weer zo ver gevorderd, dat het zich laat aanzien, dat na Waal en Burg direct met dit nieuwe blok kan worden begonnen. Het betreft hier het ge deelte, dat begrensd wordt door de Schilderweg, Waalderweg en Lange Waalderweg, dus de driehoek tussen de dorpen Oudeschild, Den Burg en De Waal. Met een groot gedeelte van eige naren en pachters is reeds overeenstem, ming bereikt en voor het overige worden geen grote moeilijkheden ver wacht. In het zuidelijk gedeelte van het eiland maakt het werk meer de indruk van het knabbelen aan een koek, die van samenstelling nog al verschilt en waar eerst de meest begerenswaardige delen worden afgeknabbeld. Nadat vorig jaar een gedeelte van de Westen herverkaveld is, volgden een aantal be drijven aan de Hoornderweg vanaf Den Burg tot „Spijk". Op het moment is een gedeelte van ruim 60 ha. in bewerking j in de Hemmer en verder de helft van het Hoornder-Nieuwland. Binnenkort 1 zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden in de Grie en de Buitendijk ten Oosten van Den Hoorn. U bemerkt het wel: Het blijft bij hapjes van de grote koek, die als kern het dorp Den Hoorn heeft. Intussen menen wij wel te mogen op. merken, dat ook de overgrote meerder heid van de Hoornder boeren het mo ment van de herverdeling met verlan gen tegemoet ziet. Het is ook hen zeker niet ontgaan welke grote voordelen de hergroepering van de percelen voor de bedrijfsvoering betekent. Daarbij ne men de klachten over het gebruik, zo als dit op het moment is ieder jaar toe als gevolg van het feit, dat perceels scheidingen ongeschikt worden om het vee in het land te houden. De sloten worden niet onderhouden, tuinwallen raken in verval en aan heiningen wordt zo min mogelijk gedaan, omdat ieder jaar opnieuw verwacht wordt, dat het werk van de herverdeling nu wel be ginnen zal. Eén van de veehouders in het dorp Den Hoorn, die wel buiten gewoon verlangt naar het moment, waarop de nieuwe kavels in gebruik kunnen worden genomen „verwijt" o.g. nog al eens, dat hij al vier jaar geleden is begonnen met te zeggen, dat de zaak met een jaar wel geregeld zou zijn. Dit maakt me thans voorzichtig. In 1964 gereed Dit staat echter wel vast: Het kan nu geen jaren meer duren! Het werkplan voor de Ruilverkaveling „Texel" is er op ingesteld, dat in 1964 het werk aan kant moet zijn. Dit betekent dus, dat over ruim twee jaar de meese draglines van het eiland verdwenen zullen zijn. En dit houdt tevens in, dat op dat mo ment met practisch alle grondeigenaren en gebruikers een akkoord bereikt moet zijn. We kunnen ons voorstellen, dat verschillende lezers denken: Dat lijkt ons al te optimistisch. Het beeld van sloten gravende draglines, „zwart" ge worden grasland en piketten plaatsende landmeters is bijna zo vertrouwd ge worden, dat het niet meer uit het Texelse landschap weg te denken is. C. v. Gr.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1