r&\ Ds. S. de Lange nam afscheid van de Geref. Kerk Den Burg De Texelse Kap S tólfe Texelse familienamen of achternamen in de 17de eeuw :r AVOND VOOR DE JEUGD De Dutch Swing College Band heeft na een tournee door Duitsland voor de derde maal een bezoek aan Texel ge bracht. Donderdagavond werd een con cert gegeven in de Wezentuin te Den Burg en er was bijzonder veel animo, speciaal bij de jongeren. Alle zitplaat sen waren bezet en naar schatting vijf honderd jongelui moesten genoegen ne men met een staanplaats. De band, bestaande uit zes musici, stond onder leiding van Peter Schil- peroord. Zij beschikte, behalve over uitstekende musici, ook over twee vocalisten, n.l. de bekende drummer en de trompettist Oscar Klein, die een song in de Uncle Satchmo-stijl ten beste gaven. Veel liedjes uit de oude doos werden opgehaald en voortreffelijk in moderne stijl weergegeven. Na de pauze speelde Peter Schilper- oord een eigen compositie op een fluit, welke hij en de band cadeau had ge kregen van de Inca's op een reis door Amerika. De banjo, wat eigenlijk een begelei dingsinstrument is, kan ook best als solo-instrument gebruikt worden. Dit bewees de banjonist wel in de verschil lende blues. Dat een en ander bij het publiek in de smaak viel, bleek uit het in koor roepen van de naam van de solist. TELEFOON GESTOORD Zaterdag is de telefoon enkele uren gestoord geweest aan de Schoonoord, singel. Er was een stagnatie in de kabel ontstaan door het vele water dat de afgelopen dagen is gevallen. ,4>E DAGERAAD" ENKELE UREN UIT DE VAART Vrijdagmorgen is „De Dageraad" en kele uren uit de vaart geweest. Er was een kleine storing in het roermecha nisme. Maar gelukkig wist men de sto ring spoedig te verhelpen. De auto's hadden zich inmiddels tot op de Pont- weg opgesteld. TEXELSE MARKT Aangevoerd maandag 13 augustus 1962: 315 lammeren 58—90; 7 graskalveren 225—350; 1 paard 950; 3 nuchtere kal veren 80140; 9 schapen 70110; 1 geit 20. HEERLIJKE VAKANTIETIJD Nog honderden toeristen verblijven op het eiland en brengen ondanks het minder mooie weer hun vakantie door in Texelse sfeer. Een deel van de eilandbewoners heeft vakantie gehad en is weer aan de arbeid begonnen. Wij denken aan de bouwvakarbeiders, die al weer menig steentje hebben gelegd of deurpost hebben gesteld. Er is echter ook een groep op het eiland, die nog vakantie tegoed heeft. Dat zijn de middenstanders. Ondanks de drukte in de zaak heeft een vrouw van een winkelier te Den Burg deze week voorbereidingen getrof fen om straks in september met haar man een heerlijk weekje er op uit te trekken. Ze had diverse ondernemingen gebeld of er nog een plaatsje was voor een trip naar het buitenland. Steeds hoorde ze: Nee, we zijn tot het eind toe volgeboekt. Eindelijk had ze echter succes: „Ja, mevrouw, we kunnen nog plaatsen vcoor U reserveren, niet naar het buitenland maar zeven dagen door Nederland". Toen de eilandbewoonster vroeg welke plaatsen er alzo werden aange daan, vervolgde de informatrice: Am sterdam en niet te vergeten een dag naar het mooie eiland Texel". „Dan zie ik maar van deze trip af, juffrouw, bedankt voor Uw inlichtin gen". ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 aug. 7.06 en 19.27; 15 aug. 8.12 en 20.28; 16 aug. 9.11 en 21.22; 17 aug. 10.01 en 22.11; 18 aug. 10.46 en 22.51. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 15 augustus as. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 2.00 uur; Oosterend 2.45 uur; De Cocksdorp 3.30 uur; De Koog 4.30 uur. HENGELWEDSTRIJD TE OUDESCHILD Morgen zal in Oudeschild een hengel- wedstrijd worden gehouden. Alle vis- lustigen worden om drie uur aan de dijk verwacht nabij de R.K. Kerk. Op deze plaats zullen de vissers elkaar kunnen bekampen. Met verwacht een grote deelname. Er wordt de laatste weken door vele toeristen gevist zowel in de Noordzee als in de Waddenzee. Ook morgen zul len weer velen present zijn. S.V. TEXEL Training. Nogmaals brengen we in herinnering, dat a.s. woensdag, 15 aug. de training weer gaat beginnen en mo gen we alle spelers verwachten? We weten allemaal dat het straks weer gaat om de punten en om succes te hebben zullen alle spelers in conditie dienen te zijn. De voorbereiding is uiteraard maar kort, dus laat geen en kele gelegenheid voorbij gaan. Komt vooral zo vroeg mogelijk, het wordt al weer gauw donker. De training begint met senioren en junioren. Adspiranten en welpen deze week nog niet. Deze aanvang wordt nog nader bekend gemaakt. De bouw van de kleedkamers vordert best. Binnenkort kan met het dak enz. worden begonnen. Naast de trouwe medewerker-bouwers is nog wel een mannetje extra nuttig. Elke avond 7 uur kim je terecht. Zondagavond heeft Ds. S. de Lange afscheid genomen van de Gereformeer de Kerk te Den Burg. Dat de scheidende predikant een zeer geziene figuur was op het eiland werd wel be wezen door de grote belangstelling voor deze dienst. Niet alleen zijn gemeente leden waren naar het bedehuis geko men, ook vele anderen: het kerkgebouw aan de Elemert was tot de laatste plaats bezet toen de predikant de kansel be klom. Dominee De Lange heeft ruim vier jaar de Gereformeerde Kerk te Den Burg gediend en door zijn marktpreken en openluchtdiensten heeft hij veel be kendheid verworven. Voor deze laatste dienst had de predikant als tekst gekozen: „Amen, kom Here Jezus", Openbaring 22 20. Wij mogen de predikant een blijmoe dig christen noemen, die steeds heelt getracht zijn gemeenteleden het geluk van het geloof te laten smaken. Ook tijdens zijn afscheidswoorden bracht hij duidelijk naar voren, dat de liefde van God er nu reeds is voor allen die ge loven en de Here Jezus aanvaarden. Het woord Amen, zo verklaarde domi nee De Lange, betekent niet: „Moge het zo zijn". Dat hebben de joden wel steeds gebeden, maar wij mogen weten dat amen betekent „Het is zo". Jezus heeft ons gered, God heeft amen gezegd en dat geeft alle zekerheid. De scheidende predikant richtte zich in zijn afscheidspreek niet alleen tot de ouderen onder zijn gehoor. Ook de jeugd werd in de dienst betrokken; met vele eenvoudige verklaringen boeide hij de jongeren. Het Amen geeft ons rust en zekerheid, het geeft ons de kracht anderen te kunnen dienen. Dominee De Lange hoopte dat zijn werk op Texel de gedachte aan het dienen van anderen had kunnen bevorderen. Wij moeten vrij zijn van ons zelf, waardoor wij klaar kunnen zijn voor een ander, aldus de predikant. Met klem eindigde de voorganger niet de woorden: „Wie kan ons scheiden van de liefde van Chris tus?" Nadat de gemeente gezongen had: „Dankt, dankt nu allen God" was er gelegenheid de scheidende predikant toe te spreken. De heer J. Vlaming sprak namens de kerkeraad van Den Burg tot de schei dende herder en leraar en zijn gezin. „Ruim vier jaar", aldus de heer Vla ming, „heeft U Uw werk in onze ge meente verricht als herder en leraar. Wij hebben U gezien als leraar, die ons voorhield dat het één gemeente was van Christus en als er één der leden in de gemeente lijdt, dan lijden alle leden. U was ook de herder voor ons allen". De heer Vlaming dankte de predikant voor het vele werk, ook buiten de ge meente. Het Evangelisatiewerk had grote aandacht van de predikant. Want ook j.l. maandagmorgen was ds. De Lange nog in zijn marktkraam aan wezig om gast en Texelaar te vertellen van zijn Heer. De heer Vlaming wenste de scheiden de predikant en zijn gezin Gods zegen in zijn nieuwe gemeente. Namens de kerkeraad van de Gere formeerde Kerk te Oosterend sprak de heer A. Timmer. Ds. De Lange is het afgelopen jaar consulent geweest van Oosterend en de heer Timmer dankte namens deze gemeente voor het vele werk dat Ds. De Lange aldaar heeft ge daan. Hij memoreerde de belijdenis van dertien jonge lidmaten, het catechisatie- werk en de vele huisbezoeken, die de scheidende predikant te Oosterend heeft gedaan. „Wij hopen, dat U in Deventer tot rijke zegen mag zijn", zo Ds. S. de Lange gaat Texel verlaten. De scheidende predikant was steeds bereid oni iets voor een ander te doen. Daarbij maakte hij niet alleen gebruik van de kansel in zijn kerk. Hij wist ook de stoelen te benutten in een der hotels op het eiland. Hierboven staat hü in hotel Texel tijdens eeu actie voor zijn medemens. eindigde de heer Timmer, die zich deed kennen als een bekwaam spreker. Namens de classis Alkmaar nam Ds. Hartkamp van Den Helder het woord. Spreker hoopte, dat de vacatures op het eiland spoedig vervuld zouden zijn. Ds. Waardenburg richtte zich tot zijn collega namens het Texels Theologen Convent. Vele collega's waren bij de dienst aanwezig. Ds. Waardenburg memoreerde ook de activiteit van Ds. De Lange als markt_ en strandprediker. „Wij hebben samen in De Koog ge werkt, U aan het strand, ik aan de an dere kant van het duin. De eerste Duitse diensten hebben wij samen ge houden", aldus ds. Waardenburg, „en op Uw initiatief worden ze nu nog ge houden. U heeft zich op Texel een re putatie verworven door deze activiteit". Da. Reinhold-Scheuermann sprak na mens de Doopsgezinde gemeente van Texel. „Wij zijn schapen, die allen één Herder hebben. Wij verblijven nog wel in verschillende hokken, maar wij be ginnen toch te weten, dat wij een Herder hebben". Da. Reinhold dankte voor de gesprekken, die er waren ge voerd en hoopte, dat men elkaar beter zou verstaan, zodat het werkelijk één Heer en één Herder zou zijn. Als laatste voerde burgemeester C. De Koning het woord. De burgemeester dankte voor de uitnodiging om aanwe zig te zijn. Spreker had de scheidende predikant leren kennen als een gewoon mens tussen alle mensen en als iemand die respect verdiende. Dominee De Lange sprak hierna een dankwoord tot allen en overhandigde aan de kerkeraad een geschrift, waarin hij had opgetekend alles wat voor de gemeente in de naaste toekomst belang rijk zou kunnen zijn. Tot slot van deze dienst hebben velen de scheidende predikant en zijn vrouw de hand gedrukt. TOT DONDERDAGMORGEN Opgave voor deelname aan de Zeep kistenrace, die zaterdag a.s. wordt ge houden, is mogelijk tot en met donder dagmorgen a.s. Men kan zich melden bij mevr. Keesom-Karsten en bij de heer A Breet te Den Burg. In het nummer van vorige week dinsdag hebben wij iets over de Texelse klederdracht geschreven. De kap, die door de dames wordt gedragen, heeft wel aller aandacht gehad. In de kolom men werd o.a. vermeld wat er allemaal aan zo'n kap te vinden was. Enkele oudere Texelse dames waren het met onze lezing niet eens. Wij had den diverse dingen vergeten en dat vinden die dames niet prettig. Wij plaatsen hierboven een tekening met verwijscijfer van de Texelse kap. In het Texelse woordenboek van Dr. S. Keijser vinden wij daarover het volgende: Aan de Texelse kap onderscheidt men: 1. de fóórnééld (lett. voornaald); 2. de spelde; 3. de kloffies; 4. de zee- néélde (lett. zijnaalden); 5. de toêrtjes; 6. de kappekónt (witte kant, die het hoofd omsluit), bestaande uit de fóór- stróók, de ként en 't gaaze hóófd. Dit laatste is blauwachtig. Direct op het haar zit een óndermussie (lett. onder mutsje), waaroverheen het witte kappe- mussie. De beide laatstgenoemde muts jes zitten onder de kap en zijn op de tekening niet zichtbaar. Eveneens be dekt door de witte kappekónt zijn de zilveren of gouden óóriezers. Koning - Keijser Zuijdewind - Knaap III In ons vorig artikel, waarin de herkomst van de naam Keijser werd bespro ken, vormde het gezin van Comelis Meijertsz Koning, geboren ca. 1645 te Oosl en Neeltje Pieters, dochter van Pieter Dirksz Keijser en Anna Sijbrandsz, d kern. Aan de hand van het gezin van hun tweede zoon Sijbrand Comelis Koning, geboren ca. 1677, die gehuwd was met Geertje Jacobs Bas, werd aange toond, dat met het aannemen van de doopnaam van een grootvader aan moe derszijde of van een overgrootvader aan moeders- of grootmoederszijde ooi de achternaam werd gevoerd, zodat hun oudste zoon Pieter Sijbrandsz Keijse en hun tweede zoon Jacob Sijbrandsz Bas werden genoemd. Met het gezin van Cornelis Meijertsz Koning en Neeltje Pieters (Keijser) werd reeds, maar minder consequent, een soortgelijke gang van zaken aan getroffen. De oudste zoon van dit gezin, Dirk, geboren ca. 1675, heette in de meeste documenten Dirk Cornelisz Ko ning (Coning, Conigh of Conningh), en slechts enkele keren Dirk Cornelisz Keijser. Bij een oppervlakkige beoorde ling zou men tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat het hier om twee verschillende personen ging, maar door vergelijking van de handtekeningen en door andere overwegingen, moest wor- MARKTKOOPLIEDEN ONTEVREDEN OVER TESO-TARIEVEN Er heerst onder de marktkooplieden, die maandagmorgen hun kraampjes optuigen in Den Burg, grote ontevre denheid. Men overweegt zelfs Texel niet meer te bezoeken. De oorzaak van dit alles zijn de hogere vrachttarieven van de N.V. TESO. Enkele kooplieden moeten nu voor een bezoek aan de markt het personenvervoer inbe grepen ƒ25,betalen. Men acht deze prijzen te hoog en voor een markt- handelaar onbetaalbaar. In het seizoen gaat het nog, maar om het gehele jaar de markt te bezoeken, is de overtocht te kostbaar. Het gevolg kan zijn dat men op maandag een andere markt op zoekt en Texel vaar.wel zegt. Wij heb ben de marktkooplieden de raad gege ven een gesprek aan te vragen met de Directie van de N.V. TESO. Er zit wel een groot verschil in. Iemand, die in een knots van een per sonenwagen rijdt, betaalt in verhouding minder dan iemand die met een bestel wagen komt en dan kan men zich nog afvragen wat is een betselwagen. De markt zou wel een heel ander ka rakter krijgen als de kooplieden niet meer zullen verschijnen. „DE VERBINDING" De PTT heeft ter gelegenheid van de gehele automatisering in Nederland een boekje uitgegeven onder de titel „De verbinding". Het is een waardevol boekwerk geworden. De naam Texel wordt genoemd in verband met het eer ste Nederlandse lijntje „van Texel naar De Cocksdorp". Er zijn waardevolle foto's in opgenomen, die de gehele ge schiedenis van de telefoon weergeven. WIE WEET ER MEER VAN? De Rijkspolitie van Texel verzoekt een ieder, die iets af weet van een aan rijding op 3 augustus j.l. nabij het pompstation van de h'eer Kievit op de Pontweg, hier melding van te maken. Op genoemde datum werd een Duitse dame, die daar wandelde met een kind, aangereden door een wielrijdster. De dame liep enkele schaafwonden op. Een persoon, die de dame hielp, heeft toegezegd het adres van de wielrijdster op te nemen; dit is echter niet gebeurd. Wel heeft de Rijkpolitie aantekening gemaakt van dit geringe ongeval. De dame, die reeds vertrokken is, verzoekt nu de Rijkspolitie de wielrijdster op te sporen. De Rijkspolitie verzoekt daar om een ieder die er iets van af weet, zich in verbinding te stellen met een der politieposten. BROMFIETSEN VERNIELD De Koog In de nacht van zaterdag op zondag zijn diverse bromfietsen te De Koog vernield. Deze bromfietsen stonden in de stalling nabij het rijwiel pad. De stalling hier is kosteloos en ge heel voor eigen risifco. Tot nog toe on bekenden hebben diverse brommers onbruikbaar gemaakt door het afbreken van versnellingskabels en het wegne men van andere onderdelen. VERBINDING VIA OUDESCHILD Tijdens de harde wind, die zaterdag ook over het eiland haar geluid heeft laten horen, moest de Koningin Wil- helmina enkele reisjes via Oudeschild maken. De boot kon moeilijk aan de wal komen, zodat aanleggen niet moge lijk was. Om niet te lang oponthoud te hebben heeft men de passagiers afgezet aan Oudeschild. Er zijn zaterdag enkele wagens zowel te Den Helder als op Texel blijven staan. Zondag was de dienst weer normaal. WOENSDAG BOERENBRUILOFT De gehele Texelse gemeenschap kan woensdag getuige zijn van een boeren bruiloft anno 1860. De stoet zal in een keurige wagen door de straten van Den Burg trekken en reeds 's middags zal de bruid de traditionele bruidsuikers uitdelen. Ook het avondprogramma is weer goed verzorgd. Werd vorige week de prijs voor het schoonste geheel gewonnen door mej. Janny Bruin en de heer Jan Zoetelief Gzn., deze week zullen zeker bruid en bruidegom alle lof verdienen. Bij de Vismarkt zal een aparte at tractie te zien zijn. Bij de oude poort zullen dames en heren in klederdracht plaats nemen achter het spinnewiel en ook zal er een borduurdemonstratie worden gegeven. Het is weer een programma, dat ze ker een bezoek aan Den Burg waard is. (Zie ook de advertentie). den geconcludeerd, dat de bewust Dirk, zoon van Cornelis Meijertsz Ko ning en Neeltje Pieters, die een dochte was van Pieter Dirksz Keijser, zich ni eens Dirk Koning, dan weer Diri Keijser noemde. Waarom hij dat dee kunnen wij slechts gissen. Misschiei noemde hij zich meestal Dirk Koning omdat er reeds een Dirk Keijser was Hij was slechts ca. 22 jaar jonger dai zijn oom Dirk Pietersz Keijser, di overleed, toen onze Dirk Cornelisz Ko ning alias Keijser al 35 jaar oud wai De naam Dirk Cornelisz Keijser wer. door hem gebruikt in een akte, waarij hij zijn huwelijkse voorwaarden mc zijn tweede vrouw vastlegde {1720) in een akte, waarin de huwelijkse vooi waarden van zijn enige dochter (teven enig kind) Jannetje Dirks Keijser me Maarten Dirksz Zuijdewind (1734) wei den beschreven. In één akte was naam door de notaris aanvankelijk al Dirk Koning geschreven, maar doorge haald en veranderd in Dirk Keijser. Het is mogelijk, dat zijn dochte Jannetje een sterke voorliefde ha voor de familienaam Keijser. Zij ha ca. 8 kinderen, die allen Zuijdewin heetten, werd vnj spoedig weduwe, ha een textielwinkel in Den Burg en \vj behoorlijk vermogend. Zij wist blij] baar wat zij wilde, compareerde in vei schillende akten, vnl. testamenten, zij nogal eens wijzigde. Zij overleed 1.7.1765 en werd ook nog in verschil lende latere akten als Jannetje Dirl Keijser aangeduid. Merkwaardig echter, dat op haar grafsteen in de N» Herv. kerk te Den Burg (destijds g< reformeerde kerk genoemd) haar na; als Jannetje Dirks Koning werd gi schreven, wat ook het geval was in et akte van de Burgerlijke Stand (Texel waarin het overlijden, op 17.1.1839 vi haar zoon Dirk Maartensz Zuidew: (geboren 14.12.1745, dus 93 jaar) wei vermeld. Als zijn moeder werd noemd: Jannetje Dirks Koning. De thans nog levende leden van familie Zuidewind stammen, voorzovt ik dat kon nagaan, niet van het ech paar Maarten Dirksz Zuijdewind Jannetje Dirks Keijser alias Konin gehuwd 1734, af. De naam Zuijdewind troffen reeds aan in een akte van 6.2.168 waarin Cornelis Dirksz Zuijtwind De Waal als kaagschipper werd ve meld. Volgens latere gegevens is hij de tweede helft van het jaar 1640 g boren. Ook verschillende latere lech van de familie Zuijdewind (de naa wordt pas later als Zuidewind schreven) waren bij de scheepvaart b trokken. Een zeer vermogend man we; Harmannus Zuijdewind, die o.a. Portugese taal machtig was en d gehuwd was met Trijntje Cornelis Dijl sen, later met Antje Jacobs Kooijma Hij overleed op 30.5.1808 en 1735 geboren. Hij liet een groot ve mogen na aan zijn enige dochter (ex enig kind) (uit het eerste huwelijk), d met Pieter Jacobsz Dijksen huwde daarmee de grondlegger werd van h grote vermogen van deze tak van familie Dijksen. In de familie Koning-Keijser valt ni een verdere naamsovergang te verme den. Cornelis Meijertsz Koning Neeltje Pieters (Keijser) hadden dochter Bregtje (zie ons vorig artike Bregtje Cornelis Koning was gehun met Cornelis Jansz Knaap. Dit ech paar had 3 kinderen: 1. Jan Cornelisz Knaap 2. Neeltje Cornelis Knaap en 3. Pieter Cornelisz Keijser. Deze Pieter Cornelisz Keijser ove leed voor 1776; in een akte van scht ding van de nalatenschap van zijn oo Meijert Cornelisz Koning van 16.7.17 werd gesproken van „Martje, Simo en Bregtje Pieters Knaap, de eeni kinderen en met haar drien also in de representerende wijlen Pieter Coi Keijser, die mede een zoon is gewee van de bovengenoemde Bregtje Coi Koning, suster van de overleden Meije Corn. Koning". Ook in enkele ande akten heet hij Pieter Cornelisz Keijs Deze Pieter Cornelisz Keijser, zoon vi Cornelis Jansz Knaap, kreeg dus doopnaam en de familienaam van vader van zijn grootmoeder aan mo derszijde. Zijn kinderen heetten echt weer Knaap. Van deze kinderen troui de alleen Martje en wel met Sijbra: Duijnker, waarmee de naam Knaap deze tak uitstierf. Van alle kinderen van het echtpa Cornelis Meijertsz Koning, geb. ca. 1$ en Neeltje Pieters (Keijser) is de naa Koning slechts door hun zoon Sijbra: op het nageslacht overgedragen zoals in het vorige artikel werd b schreven, niet via diens zoons Pieter i Jacob, die resp. Pieter Sijbrandsz Ke ser en Jacob Sijbrandsz Bas heette maar via zijn zoons Sijbrand en Cc nelis. De families Keijser, Koning, Zuijd wind en Knaap waren alle grotendff bij de scheepvaart betrokken, meest als kaagschippers, maar ook op vaart naar Groenland en naar tropen. In een volgend artikel hopen enige mededelingen over de naz Vlaming te geven. M. D. D.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 2