Cjroen 'warL-Jexels in het harL „Vertelsels over In september première van TESO's nieuwe Texelfilm in kleuren Texel heeft ook nog andere zomergasten Een nieuwe motor voor de TEM Opnamen bij dc Slufter. Aan de camera Reinier Meijer met assistent en zoon. Achter het stuur de immer actieve Gerrit de Haan. Foto's Ellen Marion Meijer Het is een grote verdienste van het echter Meijer, dat de film „Vertelsels over Texel" niet in eerste aanleg een film is gewor den, die het accent legt op het strandtoerisme in het topseizoen. De film is, indien de kansen worden benut een prachtig mid del om Texel te propageren als vakantie-eiland voor mei, juni en september. Het „leitmotiv' is geweest: Texel is mooi in alle seizoenen. En wie zal dat tegenspreken? Het maken van een film is zo hebben wij ervaren als een gang naar Canossa. Het is een karwei met eindeloze spanning, met tegenslagen en desillusies. Maar soms met grote ver rassingen, als blijkt hoe mooi een scène is uitgevallen. In de Haagse studio van Bob Kom mer hebben wij dezer dagen de na- montage en eindcontrole van de film bijgewoond. Dan gaat het om de vraag of „de film zit" en of „het geluid syn chroon is"? Aan sommige scènes is het geluid van vijf banden toegevoegd: b.v. muziek, geruis van de zee, meeuwengekrijs, an dere vogelgeluiden, het wegsterven van het geluid van een combine en het aan- ronken van een scooter. Het is begrijpelijk dat onder derge lijke omstandigheden de cineast Reinier Meijer als het ware met zijn ogen aan het propectiescherm is gekleefd, en dat zijn oren tot het uiterste gespannen zijn. Maar nu is de film klaar, en er kan gedraaid worden. Het is niet de bedoeling hier reeds een recensie van de film te geven. Hoogstens enkele algemene opmerkin gen. De film „Vertelsels over Texel" geeft het eiland in zijn eindeloze rust en intieme beslotenheid. Dat wordt on derstreept door de muziek van de jonge componist Léon van Eijck, waarin soms duidelijk het motief van het liedje van mevrouw Craanen hoorbaar is: „Texel, mijn Texel, wat ben je toch mooi. De tekst, spaarzaam over de film verdeeld om schoolmeesterachtigheid te voorkomen, wordt gesproken door de poppespeler Guido van Deth, die een warme ingekunstelde natuurstem heeft. Soms wordt hij afgewisseld door een jongensstem. Veel belangrijker dan de gesproken tekst is de natuurlijkheid van de geluiden, die bij het opnemen van de beelden direct op de band zijn vastgelegd. Men hoort de kooplui op de lammerenmarkt loven en bieden, men hoort hoe de jury op de paardensport dag de ingezonden dieren beoordeelt, DINSDAG 21 AUGUSTUS 1962 75e JAARGANG No. 7686- Uitgave N.V. r.b. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwartI 4- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. I «O ij Het is jammer, dat vele mensen de rijkdom om hen heen nog niet ten volle( zien. Jammer, omdat al die tentoongestelde pracht in de Natuur zich toch zo gemakkelijk laat benaderen. Er is meer op dit gebied te zien en te onder zoeken, dat wij hierover bijkans een mensenleven of langer nodig hebben. Texel is het eiland waar nog veel meer te zien is als in verschillende land_ streken tesamen. Dit eiland, dit grote natuurreservaat, is nog een der schoonste gedeelten van Nederland. En een ieder die hier de natuur zoekt, zal zeker en-, thousiast daar het volgend jaar weer terugkomen. Men staat soms door een enkel toeval ineens temidden van de rijke Natuur. Op een wandeling door de polders wor den we opeens geboeid door een vlin der, die op rondreis is langs de ver schillende bloemen. We volgen de vlin der even en passeren zo de verschil lende planten die trots hun bloem kelkjes aan ons tonen. Dan opeens schiet er een zwaluw voorbij. Een ogenblik slechts dan keert hij zich, vliegt laag langs de sloot en verschillende insecten zijn z'n voedsel geworden. Steeds is het een genot om deze behendige vogel in onze nabijheid te zien. Ieder jaar weer hebben we met ver wachting naar de zwaluw uitgezien omdat deze ons dichter tot de zomer brengt. Ook al weten we dat één zo'n enkele vogel nog geen zomer kan ga randeren. Dat is in ieder geval ook dit jaar weer gebleken, al moet het gezegd, dat de zwaluwen hun goede wil hebben getoond en al vroeg in het voorjaar acte de presence hebben gegeven. De boerenzwaluwen zijn de eersten, die onze grenzen passeren, de huiszwa luwen komen een weinig later. En wanneer beide soorten door hun vliegkunsten ons soms sprakeloos doen staan, begint voor velen de moeilijkheid pas om de soorten van elkaar te onder scheiden. Zo echter niet bij de boer, die zo z'n eigen zwaluwen voor een jaar onderdak verleent. Altijd ontdekken de boerenzwaluwen wel ergens een kapot ruitje dat hun toegang verschaft tot het kippenhok of de koestal. Als men de boerenzwaluw, met de diepgevorkte staart en die donker ros sige keel bezig ziet om zijn nest in orde te maken, lijkt zijn aanwezigheid de gewoonste zaak van de wereld. Nau welijks kan men zich dan voorstellen welk een lange reis deze vogel moest afleggen om naar zijn broedplaats te komen. Vanuit Centraal- Zuid-Afrika kwa men deze vogels om met een feilloos instinct terug te keren naar de plaats waar zij ook het jaar daarvoor pleister den of wellicht het nest verlieten. In vroeger jaren dacht men dat deze vogels geluk brachten. Maar hoewel we de bijgedachten van de primitieven men hoort de jool bij de strijd om de man en de vrouw etc. Met VERTELSELS OVER TEXEL heeft het echtpaar Meijer de bedoeling al datgene, waarom wij van het eiland houden, bijeen te brengen en speels aan elkaar te dichten. Met de bedoeling om de Texelaar na het zien van de film te doen zeggen: „Ja, zó is mijn eiland". Om de gast te doen zeggen: „Ik heb nog lang niet alles gezien". En om de eventuele toekomstige gast te doen zeggen: „Dat moet een prachtig eiland zijn. Daar wil ik naar toe". G. H. F. voorgoed de rug toekeren, blijven we het toch als een hoge eer beschouwen )fl dat deze nuttige vogels elk jaar weer' i3 bij ons terugkomen. Sterk verminderen Het is evenwel triest om de zwaluwen op de waslijst te zien staan van vogel-9 soorten, die sterk in aantal verminde- ;J ren. Want niet overal ziet men dezej mooie vogel als een steeds terugkerende! '-j vriend. Immers staan b.v. in Italië de. netten gespannen, waarin vele kleinere J IJ vogels in de trektijd verstrikt raken en j mensenhanden een abrupt einde maken. aan dat nog lang niet uitgeleefde vogelleven. Er zijn bovendien nog veel insectenbestrijdingsmiddelen, die de li zwaluwen onmogelijk kunnen verdra gen en hun levensduur bekorten. Want de zwaluw leeft van allerlei vliegen- en muggensoorten. Ge moet maar eens op letten hoe ijverig ze zijn. En dit begint V dan al meteen na hun lange reis die ze aflegden. Dan wordt klei aangesleept ..lï? en de fundamenten voor de woning worden gelegd. Het uitstekende plankje Jj groeit zo langzamerhand uit tot het nest. Steunplankjes worden door deze ;J? vogels geapricieerd en degene, die deze jï natuurlijke insectenbestrijders wil aantrekken, doet er goed aan er eens jiji een enkele in de schuur of in het kip- penhok te maken. Huiszwaluwen hebben veel overeen- komst met hun familieleden van het platteland. Hoewel het nest op de-U} zelfde wijze ontstaat, wordt de vorm half bolvormig. Dit om de weersinvloe- den buiten te sluiten. De huiszwaluwen komen iets later in ons land aan. En nu merken we een duidelijk verschil op met de beide soorten. Dan moet ge eens letten op de staart, die bij de boeren- zwaluw veel dieper ingesneden is als bij de huiszwaluw. De huiszwaluw heeft een witte stuitvlek en witte on- derdelen en is iets kleiner dan zijn ;t soortgenoot. Graag een tip Enkele jaren geleden is men er toe overgegaan om de zwaluwen te ringen. Dit werk wordt verricht door Dr. Broekhuysen, wetenschappelijk mede werker aan de South African Ornitho logical Society in Kaapstad. Zuid- Afrika is n.l. het belangrijkste overwin- teringsgebied van deze vogels. Behalve de ring dragen de zwaluwen een ge kleurde borstvlek. Misschien dat dit U eens opvalt wanneer ge de behendige vliegers gadeslaat. En, mocht U deze zomer misschien Uw gasten met zo'n uitmonstering on derdak hebben verleend, geeft u dit dan even door aan de redaktie van dit blad. De aantallen van deze broedvogels zijn ons eveneens welkom. Want ook de telling van de zwaluwnesten is een on derdeel van dit onderzoek. Vooral daar het hier gaat om het behoud van onze trouwe vrienden, die ieder jaar weer ons komen opzoeken en rekenen op onze gastvrijheid. Jac. J. Bais i i In de haven van Oudeschild arriveerde een nieuwe diesel motor voor de N.V. Texelsche Electriciteits Maatschappij. Het qevaarte dat hier in de takels hanqt, weeqt 22.000 kq. Er zullen noq drie van deze karrenin de Centrale worden qeplaatst, zodat de T.E.M. binnenkort met nieuw materiaal zal draaien. Door de film dwalen twee scootcrrgdcrs met hun kinderen (Van een medewerker) TESO's nieuwe Texelfilm is klaar. In de veilige kluis van een filmstudio in Den Haag liggen twee dozen met ieder ruim een half uur kleurenfilm. Op iedere doos is de titel van de film geplakt: „VERTELSELS OVER TEXEL" De dozen liggen klaar om in september, als de ergste seizoendrukte achter de rug is, op Texel te worden gedraaid. Dan zal voor de tweede maal, dank zij de onvolprezen steun van TESO, een film over Texel worden gepresenteerd. De eerste keer was dat in het begin van de oorlog, toen Herman v.d. Horst zijn eersteling ten doop hield. Nu is de beurt aan het cineastcnechtpaar Reinier en Ellen Meijer, dat een kleurige en klankrijke vertelling over Texel op de film band heeft gevangen. Wij hebben het voorrecht gehad het ontstaan van „Vertelsels over Texel" van begin tot einde mee te maken. Jarenlang hadden Texelaars en gas ten genoten van d Texelfilm van Herman v.d. Horst. Maar in 1959 was het onmogelijk de film nog langer in roulatie te houden. De beeldband was gewoonweg kapot gedraaid; het geluid had geen beluisterbare kwaliteit meer. Weinig documentaires zullen zo vaak door de projector zijn gegaan als v.d Horsts film, waaraan ook de helaas veel te jong overleden vogelkenner Nol Binsbergen zo'n werkzaam aandeel had gehad. Ook de tegenwoordige directeur van Texels Museum, Gerrit de Haan, was nauw bij de film betrokken. Gezien de mogelijkheden van die ja ren maakte vd. Horst een verbluffend mooie film, die voor hem de drempel naar roem betekende. Maar Texel veranderde en de film verouderde. In 1959 viel het besluit de film uit roulatie te nemen. De eerste Texelfilm verdween als historisch docu ment in een bankkluis. Maar er was geen nieuwe. En het had alle schijn dat Texel nog jaren zonder film zou blijven. Door de V.V.V -Texel, met name door de heren Quint, Dekker en Fortgens, werd TESO onder constante druk ge zet. Wij herinneren ons de tijd dat in iedere bestuursvergadering van de V.V.V.waarin toentertijd de heer v.d. Vlies als TESO-vertegenwoordiger nog zitting had, de noodzaak van een nieu we Texelfilm bovenaan op de agenda stond. Men besefte dat het van TESO moest komen, maar men wist ook dat er met een echte film veel geld gemoeid zou zijn. De V.V.V. probeerde links en rechts beeldmateriaal te verzamelen om al thans iets te hebben voor het zomer- programma, maar het mocht niet luk ken. Tot er in het voorjaar van 1960 een telefoontje van TESO kwam: „Er is geld uitgetrokken voor een nieuwe Texelfilm, voor een uurdocumentaire in kleuren. Er kan meteen begonnen wor den". De opdracht ging naar het echtpaar Meijer; een week later werden de eerste opnamen gemaakt. En wel van de Meierblis, welke eerste opnamen wonderlijk toeval in „Vertelsels over Texel" eerst bij het slot van de film een rol spelen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1