(jroen '2warLrJexels in het haru, Texels jeugd heeft gebrek aan speelruimte HIER MAG BUITEN SCHQOLTUD GESPEELD WORDEN HumHum Echtpaar Prins-Ploeger zestig jaar in de echt verbonden pspi üHP® Stramheid en Pijnen vallen van V af net de kleine dagelijkse Josis Kruschen. VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 76 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschqnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenlee bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwa -f- 25 ct. incasso. Advertenties: familiebericht 12 cL p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mi U hebt ze ongetwijfeld gezien, want ze staan er al enkele maanden, de klei ne gele bordjes met de woorden „Na schooltijd geen toegang". Men zou ook zeggen, dat de speel plaatsen rond de scholen op het eiland na schoooltijd wel met rust gelaten kunnen worden. Er is immers ruimte genoeg op het eiland. Diverse kranten hebben de laatste weken weer geschre ven over de ruimte op het eiland en het Gouden Boltje genoemd een eiland van Zon en Rust. Natuurlijk is het zo, dat Texel meer ruimte heeft dan een stad met vele nauwe en bedompte straten. Toch schrijven wij hier „Texels jeugd heeft gebrek aan speelruimte". In Den Burg, maar ook in De Cocksdorp en de andere dorpen, is dit duidelijk zicht baar. Overal ziet men de kinderen op straat ballen en andere kinderspelen uitvoeren. Op straat ballen is levens gevaarlijk en het mag ook niet van de politie. Maar toch wordt het gedaan en dat is begrijpelijk, want de schooljon gens willen zich ook vermaken na schooltijd. In de zomermaanden spelen V Dc schoolpleinen op het eiland norden na vier uur gesloten. Kinderen moeten ergens anders speelruimte zien te vinden. hb| Hier is geen commentaar nodig. De afbeelding en de woorden z|jn duidelijk. In Velscn heeft men de schoolpleinen opengezet ook na schooltijd voor de jeugd. zij ook nog na de avondboterham even op straat. In plan West had de jeugd tot voor kort een aardig speelveldje midden tus sen de woningen. Op dit stukje grond is nu het Rode Kruisgebouw verrezen en de jeugd is haar speelplaats kwijt. De laatste jaren is Den Burg al meer volgebouwd en de jeugd krijgt steeds minder ruimte. In de steden treft men hier en daar op de pleinen de speel- en klimrekken voor de jeugd. Hier is dan rekening gehouden met de jongeren. Den Burg heeft een speelweide, zo vertelde ons dezer dagen een der oudere inwoners. Inderdaad heeft Den Burg een speelweide, maar men mag van een jongen of een meisje niet verwach ten als ze 30 minuten na de maaltijd nog buiten mag spelen in plan West zij naar Zuid gaat om op de speelweide te spelen. Deze speelweide is ook onbruik baar voor de jeugd, want negen van de tien dagen is hij voorzien van plassen. Als de jeugd er speelt, komt zij zeker met een natte broek etc. thuis. Wij weten dat het bestuur van de „Stichting Cultureel Werk Texel" dit onderwerp tijdens een vergadering heeft besproken. Zij weet, dat er be hoefte is aan speelruimte en er wordt gezocht naar een oplossing. De pleinen rond de scholen op ons eiland worden na schooltijd gesloten. De bordjes, die er nog niet zo lang staan, zijn er gekomen omdat de jeugd gebruik maakte van de speelplaatsen. Dus een bewijs dat de jeugd speel ruimte zocht. Er zullen zeker wel eens ruiten gesneuveld zijn en plantsoenen vertrapt. Maar gezien de drukte op de straten van ons eiland achten wij het het overwegen waard de bordjes weer te verwijderen. Ook anders Het kan ook anders. Bij de school pleinen in de gemeente Velsen heeft men andere bordjes geplaatst, die er veel vriendelijker uitzien dan de gele bordjes op Texel. Het zijri frisse gele bordjes met een groene prent van kinderen, die door een open hek hollen en daaronder de zwarte letters „Hier mag buiten schooltijd gespeeld worden". De hekken van de schoolpleinen staan ook wijd open. Vele ouders zijn daar in Velsen dankbaar voor. In Velsen heeft men ingezien dat de jeugd ruimte nodig heeft en die ruimte was ook in deze gemeente niet meer in de woonwijken te vinden. Alles is volgebouwd en de jeugd was gedwongen op straat te spelen. Ook hier liggen speelgelegen- heden, waar door de jeugd vrij ge speeld mag worden, voor dat uurtje na de avondboterham dikwijls te ver weg. Het gemeentebestuur heeft toen de schoolpleinen beschikbaar gesteld en men kan er nu na schooltijd de jeugd veilig zien spelen. Sneuvelen er dan geen ruiten? Na tuurlijk komt er wel eens een ver dwaalde bal door de ruiten, maar dat kan ook op straat gebeuren. Het vrij geven van de schoolpleinen is ook niet het enige wat door het gemeentebestuur is gedaan. Er is een bedrag op de ge meentebegroting geplaatst om, wanneer dat nodig is, op de speelplaatsen die voorzieningen aan te brengen, die het spelen van de kinderen zullen bevorde ren en als het nodig is kapotte ruiten te kunnen herstellen. Natuurlijk blijft in de eerste plaats de verantwoor delijkheid voor de kinderen en hun ge drag bij de ouders berusten. Maar het is voor hen een veilig gevoel, dat de kinderen kunnen spelen op een plaats waar geen verkeer komt. „DE VERREKIJKER" Zondagavond wordt er in de Neder landse Hervormde kerk te Den Burg een jeugddienst gehouden. Ds. Van dei- Plas heeft als onderwerp voor deze dienst „De Verrekijker". DEMONSTRATIE WADDENRUITERS Vrijdagavond zullen de Waddenrui- ters wederom present zijn in De Koog. De ruiters zullen een demonstratie ver zorgen, die weer de moeite waard is te gaan zien. DE LANDBOUWSCHOOL BEGINT WEER Op maandag 27 augustus 1962 begint de landbouwschool weer met 19 leer lingen in de eerste klas, 16 ieerlingen in de tweede klas, 21 in de derde klas en 15 in de vierde klas. In alle klassen is nog plaats voor nieuwe leerlingen. Aan. gifte en inlichtingen hierover bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, Texel, tel. 02220 2126. De landbouwschool is thans nog al leen landbouwschool doch er wordt aan gewerkt om er in de toekomst een land en tuinbouwschool van te maken. Met het oog op de kinderen wil een groep mensen, ergens in het buitenland, de dieren kledingstukken aantrekken. Kijk, m'n beste rijmenlczcrs, dat ontbrak er net nog aan. 'k Snap gewoon niet. dat men zoiets Niet veel eerder beeft gedaan. Want het is toch meer dan schande Dat men nog in deze tijd Dieren nakend rond laat lopen, Wat met elk fatsoen toch strijdt. Daarom zal 't niet lang meer duren Of de hele boerenstand Gaat voor hokken broekjes breien. Machinaal of met de hand. Dan B-H-tjes voor de koeien, Van een extra groot fonnaat, En geen paard gaat binnenkort meer Zonder camisole op straat. Een bikini voor de rammen. Een pyjama voor de stier, En de hond en kater dragen Straks een zwembroek met veel zwier. Verder zie ik onze kip al Met een kleine luier aan En de haan met navelbandje Over moeder aarde gaan. Vreemd, dat men niet mag aanschouwen Wat het leven doet ontstaan. Maar wèl hoe het wordt ontnómen. Trekt de jeugd zich dat niet aan? Als ik zie de moordtafrclen En de slachtingen in t' groot, In de krant en op de beeldbuis, Dan schrik ik mij h|jna dood. Doch dat schijnt normaal te wezen, Passend bjj onze cultuur. Maar een merrie zonder broek aan Schijnt in strijd met de natuur. Meer wil ik er niet van zeggen, Enkel dit nog tot besluit: Als de vos de passie preekt, lui, Kijk dan maar extra goed uit Huib de Rijmelaar. „AKTIE FLIP" Van de door de Vereniging voor Maatschappelijk Werk „Humanitas" ge. houden loterij „Aktie Flip" werden ook op Texel een 500 loten verkocht Voor zover bekend behoorden een viertal Texelaars tot de gelukkige prijswin naars. Het bijzondere van deze loterij was dat slechts één nummer getrokken werd, waarop dan de hoofdprijs viel ter waarde van ƒ15.000.Dit nummer was 32.23.75. Een ieder, die een lotnummer heeft, waarvan de laatste vier cijfers overeen komen met de laatste vier cijfers van het getrokken nummer (dus 23.75) is winnaar van een koelkast en elke be zitter van een lot waarvan de laatste twee cijfers overeenkomen met de laat ste twee cijfers van het getrokken num. mer (dus 75) is winnaar van een pocket boek. De loten waarop een prijs is gevallen, dienen, voorzien van naam en adres van inzender, opgezonden te worden aan: Humanitas, J. W. Brouwersstr. 16 te Amsterdam-Z. POLITIEBUREAU ONDER DE HAMER Op vrijdag 31 augustus a.s. kunnen liefhebbers een bod doen op het huidige politiebureau. De Inspectie der Domei nen zal op die dag te Alkmaar, in het Wapen van Heemskerk, diverse kavels in de verkoop brengen. Kavel 43 is de houten barak waarin thans de Rijks politie van Texel is gevestigd. Binnen niet al te lange tijd hoopt men het nieuwe politiebureau in gebruik te nemen. De koper van deze barak is verplicht de barak binnen veertien dagen na ontruiming door de Rijkspolitie af te breken. Zelfs de fundering moet wor den verwijderd. Gegadigden zijn in de gelegenheid een kijkje te nemen op dinsdag 28 augustus van 9-12 uur en van 13.30 - 16.00 uur. De koper van dit gebouw moet, behalve de 10°/o opgeld, ook een waarborgsom storten van ƒ250,Dit tot zekerheid van de na koming der sloopvoorwaarden. DIVERSE BEKEURINGEN UITGEDEELD De Rijkspolitie alhier heeft vijf eilandbewoners een proces verbaal overhandigd, omdat zij hadden ver zuimd de gastenstatistiek in te vullen. Een ieder, die onderdak verleent aan toeristen is verplicht de formulieren, die daarvoor bestemd zijn in'te vullen en in te leveren bij het secretarie der gemeente. Er zijn geldboetes opgelegd van 25,en 30, Wij hebben meermalen over het be lang van de gastenstatistiek geschreven en ook over de verplichting die een ieder heeft die gasten herbergt, deze formulieren in te vullen. Het is toch bekend, dat deze gegevens niet dienen voor de belasting maar uitsluitend voor de statistiek. De Rijkspolitie zal de komende dagen streng controleren. „Ja, kom d'r maar in en ga zitten. Ik kreeg een briefje van m'n kinderen met de mededeling dat we bezoek zou den krijgen, maar wie er zou komen wisten we niet". Zo werden wij begroet door de 89-jarige heer Prins in zijn woning aan de Postweg in Eierland. „We steken voor deze gelegenheid een sigaartje op, dan kunnen we beter praten". Het duurde niet lang of mevrouw Prins had de thee bruin en werd er veel verteld van vroeger Het is op 28 augustus 60 jaar geleden dat het echtpaar P. Prins en G Prins- Ploeger in de echt werd verbonden. Ja - met Kruschen drijft U die ondrage lijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloed zuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs na tuurlijke weg afgevoerd. Neem óók Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. DE WADDENRUITERS NAAR WIERINGEN Het komende weekend zullen de Waddenruiters een bezoek brengen aan Wieringen. Op de ijsbaan zullen de Wironruiters, tezamen met de Wadden- ruiters en ponyruitertjes van Wieringen en Texel, zondagmiddag om 1.30 uur een demonstratie geven. Wij wensen de Texelse ruiters, groot en klein, een ge noeglijk weekend. MEISJE VAN ZES JAAR MAAKTE STRANDWANDELING VAN DEN HOORN NAAR DE KOOG Het afgelopen weekend hebben enige Duitse gasten in ongerustheid verkeerd over de verblijfplaats van hun zes-jarig dochtertje. Zij waren op het Hoornder strand en hadden heerlijk genoten van de zonnige dag. Het meisje is om ongeveer vijf uur bij haar ouders vandaan gegaan en na een strandwandeling van vier uur is zij in De Koog aangekomen. Daar was zij van plan terug te keren, maar de moe heid overmande haar. Enige strandbe- zoekers aldaar hebben haar toen aan de politie toevertrouwd. In Den Hoorn hadden inmiddels de ouders de politie gealarmeerd en deze had tezamen met enkele marine-man nen een onderzoek ingesteld, echter zonder resultaat. Alle posten werden gebeld en toen men De Koog aan de lijn had, was de angst spoedig voorbij. Later op de avond hebben gelukkige ouders hun kind teruggehaald. Zij lag inmiddels heerlijk te slapen en was de wandeling alweer vergeten. INGEKOMEN PERSONEN Jacob A. van der Slikke, van Huizen, Crailoseweg 16 naar Den Burg, Schil derend 28; Klaas de Boer, van Franeke- radeel, Harl straatweg 3 naar Groene- plaats 6, Den Burg; Jacob W. van der Gracht, van Ede, Verl. Maanderweg 119 naar Beatrixlaan 38, Den Burg. ZON, MAAN EN IIOOG WATER Dc zon komt 26 augustus op om 5.40 uur en gaat onder om 19.42 uur; 29 augustus op om 5.45 uur en onder om 19.36 uur. Maan: 30 aug. N.M.; 7 sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 aug. 2 07 en 15.01; 25 aug. 3.29 en 16.29; 26 aug. 4.59 en 17.52; 27 aug. 6.18 cn 19.08; 28 aug. 7.23 en 20.05; 29 aug. 8.15 cn 20.53; 30 aug. 8.57 en 21.33; 31 aug. 9.35 en 22.06; 1 sept. 10.06 en 22.35. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Zestig jaar is een hele tijd en dat zij. de heer en mevrouw Prins zich bes bewust. „Ja, we hebben na ons trpuwe: in Broek-in-Waterland veel meegei maakt. Zonneschijn gehad, en ook strie mende hagelstenen. Maar we hebbe:! alles wat we nodig hebben en bovena onze gezondheid". De heer Prins is eeii gezellige prater en men zou niet zeggeri dat hij naar de negen kruisjes toegaat Zijn vrouw telt 78, ook zij geniet no.;; een vrij goede gezondheid. In haa knusse kamertje kijkt zij graag een) naar buiten. En dan vertelt zij van een stel En gelsen, die enkele weken geleden bi haar op de thee kwamen. De gastei hadden het echtpaar voor het raam oj de foto gezet en deze foto's werden on: getoond. Zesendertig jaar geleden is het echt1 paar Prins naar Texel gekomen. Toer werd de boerderij „Duinoord" hur1 eigendom; thans wonen er op dezt' plaats nog zoons van de heer Prins. Er werd uit het verleden vertelt er natuurlijk ook van de laatste oorlog Toen is „Duinoord" niet gespaard ge bleven en op het dressoir staat een fotc van een dame, wier man die bij de familie Prins was ondergedoken oir het leven kwam. Dat waren de hagel-, stenen die de heer Prins noemde. Maar' gelukkig de zonnige dagen kwamen ook en de familie Prins is dankbaar dat ze' na de oorlog een kleinere woning kon den betrekken, niet ver van de boer derij. Daar leven ze hun eigen leven. Ze zijn dankbaar en er van overtuigd dat ze rijk gezegend zijn. Mevrouw Prins vroeg ons hoe wij het wisten dat ze zestig jaar getrouwd waren. Haar man had daarvoor het ant woord al klaar en hij ging rustig door met vertellen. Hij vertelt van de tijd toen hij boerde in Broek-in-Waterland. Water was daar genoeg en soms zelfs te veel. De over- stroming, die de familie daar mee maakte, herinneren zij zich nog als de dag van gister. Zestig jaar.de heer Prins kan er uren over praten, maar zijn vrouw zegt: Nou maar stoppen, want er hoeft niet zo veel in de krant. Volgende week dinsdag zal de familie Prins haar diamanten huwe lijksfeest vieren. Het zal geen groot feest worden, maar in familiesfeer zal deze dag zeker niet ongemerkt voorbij gaan. Wij wensen de heer en mevrouw Prins nog gezonde jaren. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN t/ni 17 augustus 1962, vervolg van dinsdag jl. Verloren te Den Burg: badcostuum licht blauw gestreept; bankbiljet van ƒ100, oranje lederen damesportefeuille met ƒ1,en foto's, armband met bedeltjes; zeehondehuiden portemonnee met plm. ƒ9,50 en fietssleutcltje; zilveren schakelarmband met bedeltjes; grijze omslag met inhoud; Lipssleutel nr. 412810; bruine herenportcmonnee met plm. ƒ4,50; bril met bruin montuur in bruin étui; wollen hals doek verschillende kleuren; lichtblauwe nylon damesregenjas; tocristenkaart t.n.v. J. van Hccrwaarden te Den Burg; gele lange teneroy broek. Gevonden te Dc Cocksdorp: herenhorloge; autoparkeerlamp; huissleutel; kinderportemon- ncc met ƒ0,30 Verloren te De Cocksdorp: grijze regenjas; 4-tands riek Gevonden te Oosterend gele plastic bal; beschermkapje bromfiets; rechter glacé hand schoen. paar crème zomerhandschoenen; een vismolen; rood kinderjasjc met geruite voering; fietspedaal; fototoestel met Adox; rijwielbin- nenband; patroongordel met jachtpatronen. Verloren te Oosterend: polshorloge met stalen bandje merk Union; Marokkaanse tas inh. portemonnee. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1