Aisrf Heijn heeft de lekkerste kaas! Albert Heijn „En wat doen we met moeder EDAMMER 1_°s Extra aanbieding van donderdag 30 augustus t/m woensdag 5 september 500 GRAM VAN 89 VOOR JONGE volvet licht belegen volvet JONGE HENNEEIEREN handelsregister Onder „wijzigingen" lezen wij: Van der Meer en Langeveld, Texel, Den Burg, Binnenburg 10. Texel, De Koog, Dorpsstraat 19 (fil-). Kleinhandel in aardappelen enz. Vest fil. te De Koog Dorpsstraat 26 o.dez.n. Soort van bedr.' kleinh. in aardappelen enz. MUZIEKSCHOOL WEEK BEGONNEN! Vorige week zijn de lessen van de bestaande klassen van de muziekschool weer hervat. In de eerste week van september zullen bovendien een tweetal nieuwe klassen starten en wel één in Oosterend en één in Den Burg. De klas in Oosterend zal les krijgen op dinsdag en vrijdag, die in Den Burg op maan dag en donderdag telkens van 4 tot 5 uur. Tot dusver startten de nieuwe klassen van de muziekschool telkens op 1 januari. Dit jaar zal voor de nieuwe klassen het schooljaar beginnen op 1 september. Dit is gedaan omdat het toch wel grote bezwaren had, dat het school jaar van de muziekschool niet parallel liep aan dat van de overige scholen. Het gevolg hiervan was dat meerdere kinderen in het verdere verloop van de lessen midden in het schooljaar van de muziekschool naar andere dagscholen overgingen, waardoor tussentijdse wij zigingen in het lesrooster noorzakelijk waren en zelfs hierdoor soms niet meer in staat waren de lessen aan de muziek school te blijven volgen. Om dit voor de toekomst te voorko men werd besloten het schooljaar van de muziekschool te doen samenvallen met dat van de overige scholen Voor de nieuwe klassen meldden zich tot dusver ruim 40 leerlingen Zowel vooi de klas te Oosterend, als voor die in Den Burg kunnen nog leerlingen wor den opgegeven, maar 1 september is hiervoor toch wel de uiterste datum Mochten er derhalve nog ouders zijn, die verzuimden hun kinderen voor de lessen aan de muziekschool op te geven, dan kan zulks alsnog gebeuren. U kunt uw kind alsnog schriftelijk of telefo nisch opgeven aan het bureau kulturele zaken p/a raadhuis Den Burg (tel. 2141 Den Burg). In de laatste vergadering van de commissie van toezicht op de muziek school zijn nog enkele besluiten geno- men, waarvan het van belang is dat deze' in wijdere kring bekendheid krij gen. Per 1 september a.s. starten ook een 3-tal blokfluitklasjes. Besloten is nu deze klasjes te beperken tot 4 leerlin gen, waardoor dit instrumentale onder richt beter tot zijn recht zal kunnen komen. Ook zullen de instrumentale lessen meer individueel gegeven gaan worden. In plaats van groepjes van 2 en 3 leerlingen per uur zal nu in meerdere mate individueel onderwijs gedurende een half uur gegeven gaan worden. Dit vooral omdat het peil van de leerlingen bij het instrumentaal on derwijs voor gevorderden veelal uiteen loopt. In deze omstandigheden verdient individueel onderricht toch wel de voorkeur en dit zal dus nu voortaan ook geschieden voor de leerlingen orgel, piano, gitaar, akkordeon en koperin strumenten. Dit jaar slaagden reeds de eerste door de muziekschool opgeleide koper- blazers voor sn door de landelijke bon- den georganiseerd eerste examen. Het ligt in de bedoeling in toenemende mate hier naar toe te werken. Ook voor de akkordeonleerlingen zal gepoogd wor den tot een deelname aan bepaalde landelijke examens te komen. De heer J. Visser benoemd tot leraar Tot tweede leerkracht voor het A.V.M.O. werd de heer Jn. Visser be noemd, die zijn werkzaamheden onder supervisie van de heer Rijf zal ver richten De samenwerking tussen de ver schillende muziekscholen in Noordhol land is groeiende en belangrijk is dat men binnenkort hoopt te komen tot een federatie van muziekscholen in Noord holland, waarin ook de verschillende muzieklycea en het conservatorium in zullen deelnemen. In het komende najaar zal weer de gebruikelijke openbare les gegeven worden, dit maal alleen in Den Burg. Voor de ouders en leerlingen uit Oosterend en omgeving zal evenwel voor vervoer worden gezorgd. Voor alle leerlingen, die de muziek school gedurende 5 jaar hebben door lopen (in uitzonderingsgevallen ook al voor leerlingen, die 4 jaar de lessen hebben gevolgd) zal een gelegenheid worden geopend na deze periode een praktische proeve van bekwaamheid at te leggen tegenover een voldoende des kundige commissie. Voorts zullen ensemble- en concert klasjes worden gevormd in het verband van de muziekschool voor de kinderen, die na 4 of 5 jaar les aan de school, geen gelegenheid meer hebben de ge bruikelijke lessen te volgen maar toch graag het geleerde willen onderhouden en hier door verdere zelfstudie op voort willen bouwen. Alle instrumentale leerlingen zullen voortaan in de laatste week, vooraf gaande aan de grote vakantie, voor de heer Rijf moeten voorspelen, waardoor deze zelfstandig een indruk zal kunnen vormen omtrent de vorderingen van het kind. Al deze maatregelen, welke door de Commissife van toezicht op de muziek school werden voorgesteld, hebben een zelfde doel, n.l. het muziekonderncht zoveel mogelijk tot zijn recht te doen komen en de kinderen te prikkelen tot zo hoog mogelijke prestaties te komen. De commissie toonde zich verheugd met de reeds in het kader van de muziek school bereikte resultaten; de onder havige maatregelen kunnen er toe bij dragen dit resultaat nog te verhogen. 36 Een soort kijk-grijp-winkel. Dat is noodzakelijk. Op die manier moet de omzet omhoog gaan en dus ook de ver diensten. Hij zal, als bedrijfsleider, wekelijks verslag moeten uitbrengen en hij krijgt een vast salaris, plus een omzetprovisie. Dit is, volgens mij, de enige oplossing. Willen jullie financieel meedoen, dan vind ik dat best. Geluk kig verkeer ik in de omstandigheden, dat ik een paar centen achter de hand heb zodat ik de zaak kan redden. Wie mee wil doen, kan wekelijks of maande lijks een bedrag storten en krijgt daar van jaarlijks rente. Zo blijft de zaak in de familie. Dirk kan geen gekke dingen meer uithalen, omdat hij niet meer zijn eigen baas is, en na een paar jaar kan de zaak mijns inziens behoorlijk geld opbrengen. Nou, zeggen jullie nu maar eens, wat jullie daarvan denken. APr°" pos, ik heb Arie ook nog even gebeld vanmiddag.hij wil ook meedoen, financieel. Meid, Aal, ik vind hem reuze geschikt. Het wordt tijd, dat we hem eens ontmoeten". Aaltje bloosde even en dacht na. Piet zei: .Onder de gegeven omstandigheden lijkt' me dit wel de beste oplossing, zwager. Natuurlijk doe ik mee, zij het dan op bescheiden wijze. Zoals je zei. iedere maand wat". Gerard knikte. „Natuurlijk. Het gaat er om, jongens, dat we geen schandaal krijgen in de familie Dat moeten we voorkomen. Bep is mijn vrouw en het VAN DE LANDBOUW- VOORL1CHTINGSDIENST Dingen, die U al langer weet Het kan nu nog! Het zou onjuist zijn om te beweren, dat er aan de stekelbestrijding op ons eiland niets gedaan is dit jaar. Ik heb de indruk, dat er op heel wat bedrijven „jacht" is gemaakt op dit schadelijke en het bedrijven ontsierende onkruid. We zijn er echter nog niet. Op de bedrijven, waar men er tot nu toe niets aan heeft gedaan en mogelijk ook met heeft kunnen doen is daar deze maand nog alle gelegenheid voor. Als de ste kels in deze maand in het goede sta dium worden bespoten hebt U alle kans, dat U zich volgend jaar de „vermaning" om hier wat aan te doen niet meer be hoeft aan te trekken. Ook dit kan nog. „Er ligt nu al 700 kg. kalkammonsal- peter per bunder op het grasland ver telde me deze week een veehouder. „En", zo vervolgde deze veehouder, „kan'ik nu zonder gevaar voor moeilijk heden bij het vee en uitputting van de grond nog meer stikstof strooien? Een heel begrijpelijke vraag! Er is nl. over de gevaren van het strooien van veel stikstof zo voor en na wel iets naar voren gebracht. We kunnen echter wel zeggen, dat die moeilijkheden nog nooit duidelijk aangetoond zijn. Wat wel vast staat is dit Als we een zware veebezetting hebben en we op dit moment nog geen voldoende wintervoer hebben, is het strooien van een ruime gift stikstof één manier om er nog wat van te maken. Ja, en wat die gevaren betreft? Een paar dagen geleden waren we op een bedrijf, waar tot nu toe op enkele gras landpercelen in dit seizoen per bunder al 700 kg. mengmeststof 14 - 14 - 14 plus nog 850 kg. kalkammon was ge strooid. Dat betekent, dat er per ha. in de buurt van 300 kg. zuivere stikstof was gegeven. De koeien liepen dik in het gras, de conditie van de dieren was buitengewoon goed en de melkgift zeer bevredigend. Of we nu iedereen het advies gaan geven om het ook zo te doen? Beslist niet! Maar als een veehouder ons op het moment vertelt, dat hij te weinig wintervoeder heeft en de vraag stelt of hij nu nog stikstof moet strooien, dan is ons antwoord bevestigend, want; Het kan nu nog! Jong en fris. Als één van de deugden van onze Texelse schapen wordt vaak genoemd de soberheid. Dat wil dus zeggen, dat onze „Texelaar" geen hoge eisen stelt. Het is echter wel duidelijk, dat dit niet betekent, dat het een Texels schaap niets uitmaakt wat hem wordt voor gezet. Dit blijkt wel duidelijk op per celen grasland, die onder het mes van de ruilverkaveling zijn geweest. Hier heeft men nl. heel vaak te maken met het feit, dat naast gedeelten, die „groen" zijn gebleven ook plekken voorkomen, die opnieuw zijn ingezaaid Jaagt men op dergelijke percelen scha pen, dan blijkt, dat vrijwel uitsluitend geweid wordt op deze nieuw ingezaaide gedeelten. Als de dieren ruim lopen komt op de oudere gedeelten te veel gras, terwijl daarnaast het gevaar be staat, dat het nieuwe grasland te veel wordt ingevreten. Inscharen van meer schapen geeft ook geen oplossing, omdat het gevaar van een te korte beweiding van het smakelijke jonge gras blijft bestaan. In deze gevallen zal toch gekozen moeten worden voor een lichte bezetting, waar bij dan gerekend moet worden met uit- maaien van gedeelten oud grasland. Heeft men te maken met percelen, die voor 100°/o ingezaaid zijn, dan heeft men de hier geschetste moeilijkheden niet. Het blijft dan echter zaak er op te letten, dat het gras niet te veel wordt ingevreten. Beweiding van nieuw inge zaaid grasland door schapen is ideaal en het staat wel vast, dat ons sobere Texelse schaap op dit hoogwaardig voeder goed gedijt, maar men moet maat weten te houden. is haar broer. Ik ben wel aangetrouwd, maar ik voel me toch één met de fami lie. Apropos, wat zegt moeder ervan? De oude vrouw had met stijgende ontzetting het relaas van haar schoon zoon aangehoord. Ze had enkele keren haar hoofd geschud en toen de vraag aan haar gesteld werd, antwoordde ze: Hoe dat allegaar zo ineens komt, weet ik niet. Dirk het altijd hard gewerkt voor de winkel. „Ja moeder, dat is wel zo, maar hij is erg eigenwijs. Hij wilde zelfstandig blijven. Maar een zelfstandige kruide nier kan vandaag de dag niet meer con curreren tegen de grootwinkelbedrijven, supermarkets en andere zaken, die bij een combinatie zijn aangesloten, zoals de Vivo, de Spar, Sperwerbond en weet ik veel, hoe ze allemaal heten. Ik heb het aan zien komen. Nou, het is dan zover". „Maar", begon Aaltje, „ik begrijp het nietis Dirk vanmorgen bij jou ge weest?" Gerard knikte. „Half twaalf stond hij voor de garage". „Enen hij heeft me vanmorgen tweehonderd gulden teruggegeven van het geld, dat hij van me geleend heeft Gerard zette grote ogen op. „Heeft hij ook al geld van jou geleend?" Ze knikte. „Ik had onlangs die be loning voor het vinden van de por tefeuille van Arie's vader. Ik kreeg zestienhonderd gulden. Dat.... dat heeft Dirk geleend en ik heb er al van teruggehadeerst tweehonderd, toen driehonderdvijftig en nu weer twee honderd". Gerard keek haar met gefronste wenkbrauwen aan. „Waarom ben je dan ook zo gek geweest om hem dat geld te lenen? Ken jij je eigen broer dan nog niet eens?" Aaltje keek hem verontwaardigd aan. „IEHet lag in het kabinet van moeder en ik.Wat denk je wel van me?" Gerard keek in haar rode gezicht. „Ik snap er niks van. Je wilt toch niet zeg gen, dat hij Wim viel hem in de rede. „Ik had niet de zegsman willen zijn, Gerard, maar je brengt onze Aal in het nauw. Moeder heeft hem het geld gegeven zonder Aaltje er in te kennen. Er is al genoeg over te doen geweest Aal heeft hem de huid vol gescholden". Gerard schudde zijn hoofd. Toen keek hij naar de oude vrouw. „Maar moeder, dat had je toch nooit mogen doen?" ,Ja maar, Gerard, onze Aal gebruikte het toch niet. Het lag hier maar in het kabinet. En Dirk kon het net zo goed gebruiken Ja wat Dirk niet kan gebruiken. Ik snap 'het al. Wat heeft hij ermee ge- daan?" „Een bromfiets gekocht", antwoordde Wim. „Een leren jas en de rest in de zaak". 100 gram 100 gram V4 kaas doosje io stuks ,;Maar luister nu eens, jongens", ging Gerard verder, „ik snap dat niet goed. Vanmorgen nog zei hij tegen mij, dat hij praktisch geen cent in kas had. Waarom gaf hij dan die tweehonderd gulden aan Aal?" Er heerste meteen een pijnlijk stil zwijgen Op ditzelfde ogenblik begreep Aaltje alles. In een flits herinnerde ze zich dat ze met Arie gesproken had over het pakje, dat ze zo graag wilde kopen. Meteen kreeg ze van Dirk twee honderd gulden. Toen wilde ze de elek trische naaimachine hebben en pitk toverde ineens driehonderdenvijftig gulden te voorschijn. De donderdag avond.... wat had Arie gezegd? Je werkt je vingers maar blauw aan die nieuwe elektrische naaimachine Hoe wist hij dat? Ze had met geen woord tegen hem gesproken over de nieuwe machineEn gistermiddag had ze tegen hem gezegd, dat haar uit zet wel minstens een paar honderd gul den zou kosten. Prompt kwam Dirk vanmorgen met tweehonderd gulden op de proppen Ze werd bleek en greep de tafelrand vast met haar handen. Alles draaide voor haar ogen. Tonnie zag het en sprong op. „Wat is er met Aal? Voel je je niet goed?" Het meisje keek haar aan en haar lippen begonnen te trillen. „Nu begrijp ik het allemaalbegon ze zacht met toonloze stem. „Dat geld.... voor dat pakjevoor die nieuwe machine en vanmorgen, die tweehonderd gulden dat is allemaal van Arie.Arie is aan het foezelen geweest met Dirk en Arie heeft Dirk het geld gegeven om het door te geven aan mijzo genaamd als afbetalingwat een gemene streek.het is allemaal Arie's geld en Dirk heeft me nog geen cent terugbetaaldAllemaal bedrog allemaal doorgestoken kaart. En die stomme Aal slikte het allemaal en zei nog netjes; dank je wel, Dirk, kun je het echt wel missen.... jullie alle maal dat je dat voor me verzwegen hebto, ik vind het zo gemeen, zo verschrikkelijk gemeen...." Er welde een snik in haar op en met een verliet ze de kamer. De anderen hoorden haar de trap oplopen en naar haar kamer gaan. De deur viel in het slot en het was weer stil in de kamer. Tonnie slaakte een lange zucht. „Dat het vandaag of morgen spaak zou lopen heb ik Arie al voorspeld. Als jullie je mond maar houdt, zei hij. Ja, die Aal is daar achterlijkGoeieals Arie dit hoort (Wordt vervolgd) WOENSDAG 29 AUGUSTUS GEEN CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Men deelt ons mede dat er woensdag 29 augustus geen consultatiebureau voor zuigelingen wordt gehouden. Zilvervloot MARGARINE3 pakjes 95 LEVERPASTEIbllk ,0° sram 39 SOEPBALLETJESB9 75 jaar... en aktiever dan ooit! VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de raad der ge meente Texel op dinsdag 4 september 1962, des namiddags 2.30 uur ten raad- huize (vergaderzaal in het polderhuis). Texel, 24 augustus 1962. De burgemeester van Texel, C. DE KONING. 1. Beëdiging van raadsleden. 2. Verkiezing van wethouders. 3. Notulen. 4. Ingekomen stukken en mededelingen 5. Benoeming van drie vertegenwoordi gers en drie plaatsvervangers in de commissie voor georganiseerd overleg. Aanbevolen worden; als vertegenwoordiger; voor de heer W. Wassenaar: 1. de heer J. J. Westdorp; 2. mevr. J. Koning-Bruin; als plaatsvervangend vertegenwoordi ger: 1, de heer A. Dros, 2. de heei A Welboren. als vertegenwoordiger: voor de heer van der Vis: 1. de heer G. Westerlaken; 2. de heer J. Daalder; als plaatsvervangend vertegenwoordi ger: 1. mevr. G. Vrijdag-Keijser; 2. de heer S. Keijser; als vertegenwoordiger: voor de heer t- L. de Grave: 1. de heer F. L. de Grave; 2. de heer P. Smit; als plaatsvervangend vertegenwoordi ger: 1. de heer P. Smit; 2. de heer N. H. van Schoonhoven. 6. Benoeming van de leden van de com missie van advies, welke in de zittings periode belast zal zijn met de behande ling van de belastingreclames. Aanbevolen worden: 1. de heer J. J. Westdorp, 2. de heer A. Welboren; 1. mevr. G. Vrijdag-Keijser; 2. de heer S. Keijser; 1. de heer J. Daalder; 2. mej. A G Luysterburg; 1. de heer N. H. van Schoonhoven; 2. de heer F. L. de Grave 7. Benoeming van een bestuurslid van het Prof. Dr. W. H. Keesom Studiefonds wegens aftreding van de heer S. van der Vis. Aanbevolen worden: 1. mej. A. G. Luysterburg; 2. de heer J. Daalder. 8 Benoeming van een bestuurslid van de Stichting Sociaal Toerisme Texel wegens aftreding van de heer K. Beumkes. Aanbevolen worden: 1. de heer J. J. Westdorp; 2. de heer G. Westerlaken. 9. Benoeming van een vertegen\v< ger in de raad van bestuur van Centraal Ziekenhuis te Alkmaar gens aftreding van de heer S. va Vis. Aanbevolen worden: 1. mej. A. G. Luysterburg; 2. de J. Daalder. 10. Aanwijzing van een vertegen diger en van een plaatsvervangem tegenwoordiger van de gemeente vergaderingen van aandeelhoudei de N.V. Luchtvaartterrein Texel, in de komende zittingsperiode worden gehouden. Aanbevolen w Als vertegenwoordiger: 1. de heei de Grave; 2. de heer J. J. Westdo als plaatsvervangend vertegenv ger: 1. de heer J. Daalder; 2. n G. Luysterburg. 11. Benoeming van een gedeleget in het bestuur van de Stichting Technische School Texel wegei treding van de heer C J. van dö Aanbevolen worden: 1. de heer P 2. de heer G. Westerlaken. 12. Principe-beslissing over d( wikkeling van het recreatiep! Krim. 13. Verlening van eervol ontslag heer W. J. Jouwersma als hoof openbare school voor uitgebreii onderwijs te Den Burg. 14. Mededeling van de jaarstukki 1961 van de Stichting Prof. Dr. Keesomstudiefonds te Texel. 15. Wijziging van de begroting i dienst 1962. 16. Wijziging van de begrotinj 1962 van de „Dienst gemeente Texel". 17. Verkoop van een perceel g De Koog aan de Kerkvoogdij derlands Hervormde Gemeente Koog. 18. Rondvraag. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CL LTD REEL WERK Woensdag 29 augustus Den Burg, 19 15 uur, Allegorische De Koog, 20.30 uur, Ned. Hen en muziek Donderdag 30 augustus Den Hoorn, 20 00 uur, Ned. Hen en muziek. Vrijdag 31 augustus Den Burg, 20.00 uur, rondgang ï.v.m. lustrum drumband „Margare

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4