Grom ^warts jexels in het hart-, V akantiespreiding De heer W. J. Jouwersma na ruim 45 jaar het onderwijs te hebben gediend met pensioen SDAG 4 SEPTEMBER 1962 rEXELSE 75e JAARGANG No. 7690 COURANT ga?e N.V. T.h. Langeveld de RooQ joek-. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 et incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. et onderwerp „Vakantiespreiding" schijnt nu wel dood gepraat. Reeds ja- hebben instanties over de verschillende mogelijkheden van vakantiesprei- gesproken, maar tot nu toe hebben belanghebbenden, zoals V.V.V.'s, hrwegen en ook N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming, weinig resul- gezien van het gepraat over de spreiding. Toch moet men wel eerst ten en onderzoeken om tot (hopelijk gunstig) resultaat te komen. heer J. Swart schrijft in het blad „Recreatie» een tijdschrift van de erlandsche Heidemaatschappij, iets over de Vakantiespreiding. De heer ,rt is een der topfiguren wat vakantiespreiding betreft. Wij laten hieronder artikel volgen: ort voor en direct na de tweede eldoorlog in een periode dat het ital vakantiegangers veel geringer dan nu werd reeds de behoefte •oeld om, ten behoeve van een zo <d mogelijk aan haar doel beant- jordende vakantiespreiding van de ierlandse bevolking, maatregelen >r spreiding van de vakanties te ffen. Toen reeds deed zich een te ite concentratie van vakantiegangers )r in een te korte periode. Vooral de jaren rond 1948 betekenden >r vele honderdduizenden landgeno- i een wettelijk geregelde vakantie, volkingsgroepen zoals bijvoorbeeld middenstanders die nooit meen- n aan vakantie te zullen toekomen >ffen beroeps- en bedrijfsregelingen, het ook hen mogelijk maakten ge rende een aantal dagen er op uit te ■kken. Steeds meer kon gesproken trden van een massaal-vakantiever- ijnsel. je voortgaande verbetering van het enspeil, steeds meer in C.A.O.'s vast legde vakantieregelingen met extra antietoelagen, deden het aantal Ne- irlanders, dat gedurende één of meer- re dagen de vakantie buitenshuis lde doorbrengen, stormachtig groeien, .arbij betekende vooral een verblijf in sering en het steeds groter wordende arbeidstempo. De vakantiebesteding dient even als vele andere vormen van vrijetijds besteding om de mens gelegenheid te bieden tot die algehele ontplooiing van zijn persoonlijkheid, waartoe zijn vaak gemechaniseerde en gespecialiseerde op een beperkt terrein liggende beroeps arbeid meestal niet de gelegenheid biedt. Een goede vakantiebesteding vereist dan ook enerzijds rust en ontspanning om los te komen van de dagelijkse be slommeringen en anderzijds ook spon tane activiteit. Het patroon van de vakantiebesteding is rijk geschakeerd. De een wil genieten van de rust en schoonheid van de natuur en de ander van hetgeen de grote stad te bieden heeft. Concentratie van de vakantie gangers in de periode eind juli en be gin augustus betekent echter een zo danige druk op de beperkt beschikbare ruimte zowel op de geografische ruimte als onder andere op de ver- blij fsaccommodatie en het vervoer dat het doel van de vakantie voor velen verloren dreigt te gaan Deze ontwikke. ling schiep reeds rond 1948 dermate grote problemen, dat men in de kringen van het bedrijfsleven, hel onderwijs en de toeristische organisaties, in een spe ciaal daartoe in het leven geroepen comité, zich ging beraden op welke wijze een zo effectief mogelijke sprei ding van de vakanties gerealiseerd zou kunnen worden. Hierbij werd onderscheid gemaakt tussen de betrekkelijk kleine groep van de bevolking die niet gebonden was aan schoolgaande kinderen of collectieve bedrijfsvakantie en de veel grotere groep landgenoten, die hieraan wel ge bonden was. De eerste groep werd vooral opge wekt de periode van 15 juli tot 15 augustus zoveel mogelijk te mijden, ter wijl voor de tweede groep gezocht werd naar mogelijkheden om deze korte va kantieperiode in haar geheel te benut ten, teneinde de tot dusver bestaande vakantiepiek, speciaal in de eerste week van augustus, te voorkomen. Om dit doel te kunnen bereiken werd het als een noodzakelijkheid gezien, dat de schoolvakanties niet in het gehele land in dezelfde periode dienden te vallen. Hiertoe werd aanvankelijk ons land in drie en later in twee sectoren gesplitst. De aanvangsdatum van de zomervakan. ties was voor deze sectoren verschillend. (Er zijn jaren geweest dat er tussen deze aanvangsdata een verschil lag van twee en drie weken). Met deze sectorindeling werd ook door het be drijfsleven rekening gehouden. Het bouwbedrijf ging hierbij in sterke mate voorop, niettegenstaande men in deze bedrijfstak door deze medewerking met bedrijfstechnische moeilijkheden te kampen had. De Bedrijfsraad voor het Bouwbedrijf was niet alleen bereid tot 1960 de vakantie in de noordelijke sec tor reeds op of rond 10 juli te doen aanvangen, dus veel vroeger dan voor heen, doch ook door de splitsing in sectoren, waardoor de bouwvakvakan tie in het zuiden van ons land enkele weken later kwam te vallen, opende zij de mogelijkheid voor andere collectief- sluitende bedrijfsgroepen de tussenlig gende weken te benutten, waardoor een spreiding over ongeveer zes weken kon worden bereikt. Door deze medewerking van het bouwbedrijf waren tevens vele ge meente. en schoolbesturen, die in vele gevallen onvoldoende medewerking verleenden, gedwongen de schoolvakan ties reeds vroeg te doen aanvangen. Men zal zich derhalve kunnen voor stellen dat toen de Bedrijfsraad voor BuK „Recreatie - Tijd van verpozen". Alom in de duinen treft men tenten. De bewoners van deze linnen behuizingen zoeken verpozing. Een volledige bezetting van de Texelse kam- peerplaatsen is echter maar kort. Een juiste vakantiespreiding zal ook voor ons eiland de oplossing z(jn. Niet alleen de beheerders der terreinen zouden hiermee gebaat zijn, maar ook de Texelse vervoersmaatschappij. De laatste weken is er voldoende animo voor de ruiine kampeerterreinen van het eiland. Bovenstaande foto werd gemaakt van het Loodsmansduin door „Acro Camera". Vanuit de lucht zijn bet maar kleine witte stipjes, die in de ruimte verdwijnen. Texel is een groot recreatiegebied. „Recreatie" let terlijk: lier-schepping. Aan een herschepping van de toerist kan ecu juiste vakantiespreiding veel bijdragen. Men kan op zo velerlei wijze kamperen, Van super de luxe tot het soberste toe. Het geld hoeft in deze niet te domineren, De vraag is alleen maar hóe doen we het, hoe? Je kunt in een pracht caravan Overnachten Met alle comfort die men heden ons biedt, Je hoeft bij je buta maar even te wachten En klaar is je prakkie, zo gaar als een biet. Je kunt met de duurste transistor gaan spelen, (Zij 't dikwijls tot wanhoop van naaste gebuur) Doch ondanks dit alles je stierlijk vervelen, Want vreugde laat zich niet verbinden aan „duur Als knapen dan kan je van enkele latten, Een heel oud gordijn of een afgedankt sprei. Met slechts op de bodem een paar biezen matten. Je heerlijk gevoelen en vorstelijk blij. Je graaft een paar kuilen waarin je kunt stoken. Dan blaas je je longen voor vuur uif je lijf. Waarna je heel rustig je potje kunt koken, Al duurt het misschien een kwartiertje of vijl. Zoals heel het leven een kunst op zichzelf is. Zo is 't met kamperen nief anders gesteld, De een ligt aan 't strand als en drogende schelvis. Een ander die dartelt door bos of door veld. Welaan dan kampeerders, gegoed of gesjochten, Genief van uw vrijheid zoveel als dat kan, Maar toont u die vrijheid dan waardig in alles En maakt er geen bende of relletjes van. Huib de Rijmelaar. Vrijdagmiddag hebben B. en W. in de tijdelijke raadzaal afscheid genomen van de heer W. J. Jouwersma, die na ruim vijfenveertig jaar het onderwijs te hebben gediend eervol ontslag is ver leend.. Bij dit intieme afscheid waren ook de vele leerkrachten van de plaat selijke ULO-school aanwezig en even eens mevr. Reinhold-Scheuermann. Burgemeester C. De Koning sprak namens het gemeentebestuur enkele woorden tot het scheidende schoolhoofd. De burgemeester herinnerde aan het veertigjarig ambtsjubileum, dat de heer Jouwersma in 1957 op Texel vierde. Toen is wel duidelijk naar voren geko men welke plaats de heer Jouwersma innam in de Texelse gemeenschap. Spreker herinnerde er aan dat de heer Jouwersma in 1929 als hoofd van de ULO-school werd benoemd. Na in 1940 naar elders te zijn vertrokken, werd hij in 1950 wederom hoofd van de ULO op het eiland. De heer Jouwersma begon zijn loopbaan op het eiland met 35 leerlingen. Er waren toen drie leer krachten aan de school verbonden; thans telt de school 250 leerlingen met 13 leerkrachten! Het verheugde de bur gemeester, dat de gezondheid van de heer Jouwersma weer zodanig is. dat hij aanwezig kon zijn om zijn loopbaan bij het onderwijs op deze wijze af te ronden.' De burgemeester bracht dank namens het gemeentebestuur voor het vele werk op Texel en voor onze jeugd ge daan. Ook mevrouw Jouwersma werd in deze dankwoorden betrokken. Na mens het gemeentebestuur overhandig- het Bouwbedrijf besloten had voor het jaar 1961 de bouwvakvakantie op z'n vroegst te doen aanvangen op 24 juli (dus niet meer op 10 juli) dit een be langrijke stap terug betekende op de weg naar vakantiespreiding. De vrees die toen ontstond dat nu ook vele scholen hieraan zouden aanpassen bleek niet ongegrond. Ging b.v. het openbaar onderwijs in Den Haag nog in 1960 op 10 juli met vakantie, in 1961 werd de aanvangsdatum op 31 juli gesteld. Niet alleen in Den Haag was dit het geval. In vele andere gemeenten ging men er toe over de aanvangsdatum te verschui ven naar 24 juli en later. De Bedrijfs raad voor het Bouwbedrijf hield in 1961 nog in beperkte o.i. onvoldoende mate rekening met de sectoreninde ling. Voor het zuiden van ons land werd toen n.l. de aanvangsdatum van de bouwvak vakantie vastgesteld op 31 juli, waardoor drie weken met een overlapping van 1 week werden be nut. Thans heeft men in het hele land voor het jaar 1962 de bouw vakvakantie doen vallen in dezelfde periode n.l. van 23 juli tot 4 augustus. Dit besluit was een tweede rigoureuze stap terug. Een tweede stap terug mede waardoor een situatie is geschapen, die vergelijkbaar is met de jaren rond 1948 toen ook nagenoeg iedereen in de eerste week van augus tus met vakantie ging. Echter met dit verschil dat het aantal vakantiegangers en vakantiedagen thans veel groter is dan in 1948 het geval is geweest Men zal zich kunnen afvragen waar om een besluit van een enkele bedrijfs groep van zo een grote invloed is op de vakantiebesteding van onze gehele be_ volking. In de sector" van de bouw- en aanverwante bedrijven zijn ongeveer 350.000 landgenoten werkzaam. De Be drijfsraad voor het Bouwbedrijf is in ons land de enige organisatie die voor de gehele bedrijfstak de vakantiepe riode bindend voorschrijft. Dit betekent dat wanneer het bouwbedrijf in ons gehele land voor eenzelfde periode stil ligt ook een groot aantal andere z.g. toeleveringsbedrijven (steen- en beton- industrieën, houtverwerkende indus trieën, metaalbedrijven e.d.) haar poor ten moeten sluiten. Maar niet alleen deze toeleveringsbedrijven, doch ook vele andere collectief-sluitende bedrij. ven, zoals o.a. de textielindustrie, geven de werknemers bijvoorbeeld met het oog op familierelaties en andere bindin gen tussen de werknemers, bij voorkeur in dezelfde periode als de bouwvakar beiders de gelegenheid met vakantie te gaan. Om u een indruk te geven om welke aantallen werknemers het gaat in de vier grootste collectiefsluitende be drijfstakken volgen hier enige cijfers, bouw- en aanverwante bedrijven 350.000 textielbedrijven 110 000 metaalbedrijven 460.000 confectiebedrijven en schoenindustrie - 145.000 Samen 1-065.000 op een totaal van ruim 4.300 000 werk nemers. Uit het voorgaande kan men begrij pen, dat de collectiefsluitende bedrijven een grote hinderpaal vormen voor het (Zie vervolg pagina 4) de de burgemeester de heer Jouwersma een speciale klok voor zijn donkere kamer; zijn echtgenote mocht een bloemstuk in ontvangst nemen. De heer A. Peetom, die namens de leerkrachten het scheidende hoofd toe sprak, vond het een eer en genoegen dit te mogen doen. De heer Peetom prees het werk van de heer Jouwersma; hij was er van overtuigd, dat deze altijd beslagen ten ijs was gekomen Als leer kracht moet je altijd jong zijn, soepel van geest en je aanpassen aan elke ge neratie. Het frappeerde menigeen, zo vervolgde de heer Peetom, dat U er al tijd zo jong uitzag. Niemand wilde ge loven, dat U reeds aan Uw pensioen toewas. Spreker noemde het leiden van een school geen sinecure. Er kwamen ook moeilijkheden, maar de stoot om alles weer in normale banen te leiden kwam steeds van U. De heer Peetom herinnerde aan het abrupte einde van het werkzaam leven van de heer Jouwersma. „Wij bleven achter als wezen", zo sprak de heer Peetom, die geruime tijd tijdelijk hoofd van de ULO-school is geweest. Hij prees ook de prettige samenwerking met zijn collega's. Het is de wens van de heer Jouwersma geweest dat het afscheid in kleine kring plaats vond, en niet op school. De heer Peetom was er van overtuigd, dat de heer Jouwersma zeer bemind was bij de kinderen, die les van hem hebben genoten. Hij wenste de heer en mevrouw Jouwersma nog een lange reeks van goede jaren. Namens de leerkrachten werden bloemen overhan digd en uit handen van het nieuwe hoofd der school, de heer J. de Winter, mochten de heer en mevrouw Jou wersma een schilderij in ontvangst ne men. Ook de heer De Winter, die evenals de heer Jouwersma twee maal naar Texel is getrokken, wenste zijn voor ganger nog vele goede jaren. Ds. Reinhold dankte tenslotte het scheidende hoofd voor de goede samen werking, mede namens haar collega's. De heer Jouwersma vertelde hierna op bijzonder geestige wijze van zijn eerste bezoek aan het eiland. Hij sprak van de tijd dat het aantal ambtenaren op de vingers van twee handen was te tellen. Die tijd is voorbij en ook de ULO-school geeft thans een totaal an der beeld als destijds. Het scheidende schoolhoofd bracht dank aan B. en W. voor het vele, dat in het belang van het onderwijs was gedaan De Texelse ULO-school kan, wat leermiddelen be treft, wedijveren met een school uit de stad. Ik hoop, aldus de heer Jouwersma, dat de heer De Winter spoedig in een nieuwe school les mag geven. Nadat de heer Jouwersma ook tot de leerkrachten van de school waarderen de woorden had gericht, bleef men nog enige tijd in genoeglijke sfaer bijeen. Vermelden wij tenslotte nog dat de heer Jouwersma een van de weinige onderwijzers was met een zéér groot aantal akten (L.O. Hoofdakte, akte Frans, Engels, Duits, Wiskunde en Tuinbouwkunde L.O.). De heer Jou wersma heeft in de volgende plaatsen het onderwijs gediend: in 1917 begon nen te Akkrum, daarna Den Haag, Naaldwijk, Leeuwarden het lager on derwijs; vervolgens het ULO te Leek, Sneek en als hoofd van de ULO van 1929 tot 1940 te Den Burg en daarna van 1950 tot 1 september 1962. Mevr. Jouwersma is in de eerste Texelse pe riode nog een aantal jaren als vakon- derwijzeres nuttige handwerken aan de ULO-school werkzaam geweest. DEN OEVER GAAT GARNALEN AANBIEDEN AAN DIVERSE KINDERTEHUIZEN Aan de dag voorafgaande aan de Dei Oeverse visserijfeesten (8, 9 en 10 sep tember a.s.) gaat een afvaardiging vai de plaatselijke visserijgemeenschap d< bewonertjes van de Amsterdamse kin dertehuizen tracteren. Met enkele schepen gaat men naa Amsterdam, waar leerlingen van d Visserijschool aan de verschillende kin dertehuizen garnalen, mosselen en pa ling aanbieden. Vorig jaar hebben wij uitvoerig gc schreven over de visserijdagen in De Oever. Wij hebben toen in vragend zin geschreven: „Volgend jaar visseri, dagen op Texel?" Er is de afgelope winter door de vissers van het eilan diverse malen over gesproken. De h< ren vissers zagen er in het begin w< kans toe, maar bij nader inzien hee men toch besloten het niet te doen. Ei kele dagen uit de vaart is een vrij kos bare geschiedenis. In 1964 gaat Texel feest vieren, n het 550 jaar Stadsrechten. Misschien er dan een mogelijkheid een Texel vlootshow te organiseren?

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1