Cjroen '/wirtsjexels in het harL, Kiespijn ASPRO De heren C. H. Roeper en Th. R. Hin tot wethouder herkozen Recreatieplan „De Krim" aanvaard Wederom critiek op T.E.S. O.-beleid Nu nog maar een scheut ol 'n steek. neem Texelse sehapen zijn van prima kwaliteit RUDAG 7 SEPTEMBER 1962 75e JAARGANG No. 7691 litgave N.V. T.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij n Burg, Texel Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en rrydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 4- 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct. p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. VERGADERING VAN DE RAAD )nder voorzitterschap van burgemeester C. De Koning kwam dinsdagmiddag nieuwe raad bijeen in het polderhuis. Tijdens de eerste zitting werd door leden van de raad het recreatieplan „De Krim" behandeld. Enkele leden ,ren van mening dat Texel, wat betreft de recreatie-uitbreidingen aan een rzadiging toe is. B. en W. echter zien voor dit grootse plan vele mogelijk- den en uiteindelijk heeft de raad het principe-besluit aanvaard met uitzon- ring van de heer J. Zwan. 4 [)e verkiezing van de wethouders heeft langer geduurd dan men aanvan- lijk had venvacht. De fracties van de VVD, CHU en A.R. kwamen met het orstel de heer Hin als eerste wethouder voor te dragen en mej. A. G. ysterburg candidate te stellen voor de tweede vacature. De PvdA en de KVP lden graag de oude samenstelling handhaven en zo zijn dan ook de heren >cper en Hin beiden als wethouder herkozen. De TESO-tarieven waren tijdens de rondvraag lange tijd ondenverp van spreking. De tarieven voor het vrachtvervoer zijn voor diverse ondernemers nmerkelijk verhoogd. De voorzitter zegde toe om in een vertrouwd schrijven raadsleden mede te delen aangaande het gesprek met Gedeputeerde Sta- over dit onderwerp. Burgemeester C. De Koning opende raadsvergadering met een woord van lkom. „Ik meen", aldus de voorzitter, at deze raad een moeilijke periode jemoet zal gaan. Er zijn diverse pro- emen die om een oplossing vragen". burgemeester noemde de gevolgen n de ruilverkaveling, werkgelegen- id op het eiland, de verbinding, die et alleen voor TESO gevolgen heeft, aar ook voor het gemeentebestuur. I zal heel wat moeten opbrengen om t alles te verwezenlijken". De burge- eester hoopte dat ook de nieuwe den zouden medewerken de goede eer in de raad te behouden. Na de beëdiging van de raadsleden as de verkiezing van de wethouders de orde. De heer Westdorp ver aarde, dat de PvdA als eerste wet- >uder candidaat stelde de heer C. H. oeper. De heer S. Keijser deelde na- ens de CHU, A.R. en VVD mede, dat j een ander voorstel hadden. Genoem- fracties waren over de gang van iken in de laatste jaren niet tevreden. PvdA had te veel de touwtjes in inden voor. en achter de schermen, e PvdA was te overheersend. De heer eijser stelde voor als eerste wethou- de heer Hin en als tweede candi- lat mej. Luysterburg. Met nadruk ;elde de heer Keijser mee, dat er ge- iel geen persoonlijke bezwaren tegen heer Roeper waren. De heer De Grave sprak namens de VP-fractie en was er van overtuigd, at een dergelijke candidaatstelling niet erwezenlijkt kon worden zonder mede. 'erking van de KVP. Hij meende ech- ïr, dat de uitslag van de laatste ge- leenteraadsverkiezing een duidelijk eeld had gegeven. De VVD had aan- lerkelijk verloren en spreker was van lening dat de heer Keijser op deze ijze de nederlaag wilde corrigeren. Mevrouw Koning-Bruin vond de 'oorden: „Invloed voor en achter de :hermen" insinuërend. De voorzitter elde vast, dat hij niet gekozen was, laar benoemd door Hare Majesteit en >en hij benoemd werd nog geen lid ras van de PvdA Mevr. Vrijdag-Keijser: „Er is slecht aar voren gekomen dat één derde van e raad niet vertegenwoordigd is in het ollege van B. en W." Er werd na deze discussie gestemd en uitslag was: De heer Roeper voor erste wethouder 10 stemmen, de heer ïin voor eerste wethouders 5 stemmen, 'oor de tweede wethouderszetel was e uitslag: 10 stemmen de heer Hin en mej. Luyterburg. Burgemeester was enslotte van mening, dat dit uiteinde- ijk niet alleen ging om de wethouders, naar mede om hem. De beide wethou- ers dankten, na het aanvaarden van iun benoeming, voor het genoten ver- rouwen. Diverse stemmingen moesten worden [ehouden in verband met het wisselen an diverse functies. Er werden drie vertegenwoordigers >enoemd in de commissie van georgani- eerd overleg. De uitslag van de gehou- len stemming was: 14 stemmen voor le heer Westdorp, 14 voor de heer Vesterlaken, 15 voor de heer De Grave; Is plaatsvervangend werden benoemd Maar straks weet 0' lick geen raad van de slopende Rbeumptische Pijnen. 3oe de beroemde Kruschen kuur, de deine dagelijkse dosis, om 't bloed veer zuiver te maken. Duizenden [ingen U voor en nog heel velen zullen Jw voorbeeld volgen. Een heerlijke er varing, reeds na een betrekkelijk kort- tondig gebruik, als vanzelf die pijnen te voelen wegvallen. Dat gebeurt naar- nate het bloed gezuiverd wordt van de >ijnverwekkende onzuiverheden, die :ich zijn gaan ophopen in spieren en ge- vrichten. Kruschen is de natuurlijke stimulans* voor de bloedzuiverende >rganen. de heer A. Dros, mevr. Vrijdag-Keijser en de heer P. Smit. Tot leden van de commissie van ad vies, welke in de zittingsperiode belast zal zijn met de behandeling van de belastingreclames werden benoemd: de heer Westdorp (13 stemmen) en de heer Daalder (13 stemmen). De verkiezing van plaatsvervangers voor deze functie was moeilijker en zelfs een herstem ming noodzakelijk. De eerste uitslag was: mevr. Vrijdag-Keijser 7 stemmen, de heer S. Keijser 6, 1 stem voor de heer Westerlaken en 1 stem voor mej. Luysterburg. De tweede stemming had als uitslag: 8 voor de heer Keijser, 6 voor mevr. Vrijdag-Keijser en 1 voor de heer Westerlaken. Als bestuurslid van het Prof. Dr. W. H. Keesom Studiefonds werd we gens aftreding van de heer S. van der Vis benoemd mej. Luysterburg. Als bestuurslid van de Stichting So ciaal Toerisme Texel werd, wegens het aftreden van de heer K. Beumkes, be noemd de heer Westdorp. Hij verkreeg 10 stemmen en 5 stemmen werden uit gebracht op de heer Westerlaken. Als vertegenwoordiger in de raad van het bestuur van het Centraal Zieken huis te Alkmaar werd wegens het af treden van de heer S. van der Vis be noemd mej Luysterburg. Zij verkreeg 10 stemmen en de heer Daalder 5 stem men. Als vertegenwoordiger van de ge meente in de vergadering van aandeel houders van de N.V. Luchtvaartterrein Texel werd gekozen de heer F. L. de Grave en de heer J. Daalder als plaats vervanger in deze functie. Benoeming van een gedelegeerd lid in het bestuur van de Stichting Tech nische school was vervolgens aan de orde. De heer C. J. van der Kooi was afgetreden en in zijn plaats werd ge kozen de heer P. Smit, die tien stemmen verkreeg. De overige vijf stemmen wer den uitgebracht op de heer Wester laken. Recreatieplan „De Krim" Over het recreatieplan van „De Krim" hebben de leden van de raad langdurig gesproken voor er uiteinde lijk een beslissing werd genomen. Niet alle leden waren het eens met het advies van B. en W. Als eerste ver kreeg de heer Westdorp het woord. De heer Westdorp was van mening, dat de gemeente onder ogen moet blijven zien waar uitbreiding mogelijk is. De ont wikkeling, aldus de heer Westdorp, is moeilijk bij te houden. De taak van het gemeentebestuur zal zijn dat er verant woord wordt gehandeld met de aanwe zige mogelijkheden. Hij had bezwaar tegen grote ondernemingen, waardoor de baten ten goede komen aan maat schappijen buiten het eiland. Wij hebben in een vorig nummer uit voerig het advies van B. en W. aan de leden van de raad weergegeven. Het plan De Krim is in twee handen name lijk een oppervlakte van 10 ha. van de gemeente Texel en de overige 36 ha. is in handen van de N.V. Coördinatie- bouw. De heer Westdorp had geen be zwaar tegen het plan van de gemeente, maar meende toch dat de exploitatie van genoemde N.V. nog in de ruimte zweeft. De heer Zwan; „Wat is de bedoeling van de maatschappij, gaat deze de bun galows verhuren of verkopen? Komt er dan werkgelegenheid voor eilandbe woners? De heer Zwan wees op de vele huisjes nabij De Koog die door de N.V Coördinatiebouw zijn gebouwd. Deze hebben voor een deel van de zomer leeg gestaan; werken wij hier geen specu latieverkoop in de hand?" De heer Keijser had een geheel ander idee. Hij stelde voor het gehele plan over te dragen aan de N.V. Voor iets goeds heeft men een particuliere maat- schapij nodig. Spreker wees in dit ver band op de Sluftervallei. Hier verdie nen toch Texelaars een boterham! De heer Keijser stelde voor: Verkoop de 10 ha. aan de N.V. Coördinatiebouw onder voorwaarde, dat de Texelaars er een werkkring zullen kunnen vinden. Twintig huisjes is voor een particu lier toch te groot, aldus mevr. Vrijdag- Keijser. De voorzitter: De 10 ha. leveren vijf exploitaties op, dus dat betekent dat vijf gezinnen daar een broodwinning krijgen en dat vinden wij groot. De heer De Grave ziet geen bezwaren. Hij meent dat als het plan verder uit gewerkt is, er nog over beslist kan worden. Ook de heer Smit ziet hier een werkgelegenheid voor Texelaars. Hij wijst in dit verband op de Texelaars die werkzaam zijn bij het Sociaal Toe risme. Mej. Luysterburg neemt aan dat B. en W. inlichtingen hebben ingewonnen alvorens met de N.V. in zee te gaan. Zij vraagt zich echter af of een bank garantie voldoende is. Wie garandeert deze garantie over enkele jaren7 Tevens ziet zij niet in waarom direct het So ciaal Toerisme er in betrokken moet worden. Zij ziet meer in het uitgeven van kleine eenheden b.v. vier huisjes. Het kan later dan alsnog overgaan naar het Sociaal Toerisme. De voorzitter antwoordt spreekster, dat ten aanzien van de bankgarantie inlichtingen zijn ingewonnen, maar dat er inderdaad meerdere inlichtingen nodig zijn. Het is zaak voor 100% zeker te zijn. De heer Van Schoonhoven dacht dat het geheel Texel financieel ten goede zou komen. Ook hij wijst op de Slufter vallei; daar zit een Texelaar als be heerder en er komen vele Texelse leve ranciers. Kampeerterrein gewenst? De heer Westerlaken vraagt de voor zitter of het wel gewenst is in de om geving van de huisjes een kampeerter rein te creëren. Spreker zóu ook gaarne zien dat de gemeenteraad uiteindelijk over het gehele plan te beslissen krijgt. De recreatie, aldus de heer Daalder, is een belangrijke zaak, maar tevens een moeilijke zaak. Als men het plan ziet van De Krim in totaliteit dan is het schitterend. Er zal echter een moment komen, aldus de heer Daalder, dat men verzadigd raakt. Er is de laatste jaren veel gebouwd rond de Dennen en als straks de huisjes van de Vogelmient vrij komen, is er dan geen overschot? Als wij dit plan bezien met 530 huisjes, hotels, pensions etc., is het dan niet te groots. Gaan wij niet teveel gelegenheid scheppen voor recreatie? Ook de heer Daalder zou gaarne beslissen over het gehele plan „De Krim". De voorzitter acht dit moeilijk daar de gemeente alleen eigenaar is van de 10 ha. Men kan iemand die bouwt niet verplichten tot dingen die hem finan ciële offers kosten. De heer Zwan is als Texelaar in zijn sas met de Nillmij., maar lang met met de Coördinatiebouw. Hij is bang dat er in dit plan straks door verkoop 500 eigenaars zullen zijn zie Califor- niëweg Wees zuinig met de recreatie- grond. Ook de heer Zwan zou gaarne meer willen weten over de toekomst plannen van genoemde N.V. De voorzitter geeft hierna nog een maal de grote lijn aan die men 10 jaar geleden heeft vastgesteld en wel het plan van 3 recreatiecentra: De Koog, De Cocksdorp en Den Hoorn. Wij streven naar recreatie rondom deze plaatsen. Spreker is niet bevreesd voor verzadi ging. Als wij het plan zien van De Koog met fouten aldus de voor zitter, en wij maken nu een plan zonder fouten, dan zijn wij er van overtuigd dat er nog geen verzadering is. Als wij het aantal aanvragen van particulieren nagaan voor uitbreiding in de recreatie sector, dan is er ong voldoende animo. De nieuwe bootverbinding dwingt ons naar een uitbreiding. Den Hoorn zal niet vergeten worden en wij moeten ook in De Cocksdorp mogelijkheden aangrij pen. Maar wij zullen zeker toezien dat de grenzen niet worden overschreden, aldus burgemeester De Koning. Tot mej. Luysterburg zegt de voor zitter op haar vraag over de grote ob jecten, dat er in het verleden gesprek ken gevoerd zijn met diverse bewoners van De Cocksdorp en deze behoeven in het plan niet zelf te bouwen, maar kunnen huisjes voor langere perioden pachten. Op de woorden van de heer Keijser antwoordt de voorzitter, dat hij geen groot object kan aanvaarden daar in het verleden de bewoners van De Cocksdorp medewerking is toegezegd. De voorzitter zag gaarne de andere vorm, dat de grond volledig eigendom van de gemeente zou zijn, maar dat is onbereikbaar. (Zie vervolg pagina 2), De maandag gehouden schapenfokdag behoort weer tot het verleden en de Texelse fokkers zijn over het algemeen tevreden. We hebben reeds vermeld, dat er voor een ramlam ƒ1000, werd betaald en deze prijs is op het eiland nog nooit eer der ontvangen. De handel over het algemeen was iets minder dan vorige jaren. Er zijn minder dieren van eige naar verwisseld. Aan het eind van de keu ring heeft de jury de tien beste ramlammeren aange wezen. Deze dieren waren het eigendom van P. C. Hin (9823), wed. C. W. Goeman (9824), G. C. Kikkert (3685), J. C. Roeper (2428), Gebr. Hin (2730), J. C. Roeper (2435), Gebr. Hin (2748), J. C. Roeper (2462), J. C. Roe per (2409) en C. J Com mandeur (2537). Tijdens de lunch werd allereerst, het woord gevoerd door Ir. J. Wietsma. Ir. Wietsma sprak zeer gunstig over het Texelse wolvee. Speciaal ten aanzien van de ontwikkeling zijn de laatste ja ren verbeteringen waar te nemen. Ook vandaag, aldus de heer Wietsma, zijn vorderingen te zien. De tien beste ramlammeren van de keuring zijn nog zelden zo uitstekend geweest. De kwaliteit van de vachten vond sprekei echter iets minder, toch staat de fok kerij er prima voor en mag men spre ken over een algemene vooruitgang. Toch zal men ook in de toekomst alle zeilen bij moeten zetten om de gunstige markt te behouden. Vooral nu de E.E.G. ook voor het eiland Texel van belang gaat worden. Spreker hoopte, dat de Texelse fokkers alle medewerking zou den verlenen voor de uitbouw van de fokkerij in de toekomst. Ook het fun damenteel onderzoek achtte de heer Wietsma van zeer groot belang. De Duitse gast, prof. Berends, sprak zijn dank uit voor de uitnodiging en was er zeker van dat het Texelse schaap ook in Duitsland zijn weg zou vinden. Het verheugde hem op het eiland Texel schapen te kunnen kopen. Burgemeester C. De Koning overhan digde een extra prijs, door het gemeen tebestuur beschikbaar «gesteld, voor de kampioensram aan de heer J. C Roe per. Op de schapenfokdag, aldus de burgemeester, kom je regelmatig de zelfde namen tegen. Het verheugde spreker, dat de prijzen van eigenaar wisselen. Dat betekent dat er meerdere Texelaars zijn die kwaliteitsdieren ter keuring brengen. Ir. Haverhals, directeur van de Wol federatie, deelde mee, dat de wolmarkt er dit jaar nu niet zo rooskleurig voor staat. De fabrieken draaien Volop, maar de afzet is gering. Wel neemt de ver koop toe in eigen winkels en is de animo van de kopers goed bij de rijden de winkels, maar over het algemeen is de afzet gering. Toch was Ir. Haverhals niet somber gestemd en hoopte hij dat aan het eind van het jaar kon worden gezegd, dat ook dit jaar de handel weer naar wens was verlopen. Ir Haverhals was zeer benieuwd wat de Duitse kopers gaan doen met de wol van het Texelse schaap. Hij sprak tot de Duitse gasten over zijn producten en hoopte op een mogelijke goede samen werking. Hij was er van overtuigd, dat straks in E.E.G.-verband niet meer ge sproken wordt over Duitse wol, Franse wol etc., maar hoopte dat er gesproken zou worden over Texel-wol. Hij hoopte, dat met het voortschrijden der E.E.G. de band tussen Duitsland, Frankrijk en Nederland beter en nauwer zal worden. Hij was gaarne bereid tot een gesprek over de Texelse wol met de Duitse gasten. Aan de heer C. P. Laan werd de vraag gesteld hoe het komt dat er zo weinig jonge Texelse boeren belangstel ling hebben voor het schaap. De heer Laan deelde mee, dat de schapenhouderij een leertak is op zijn school. Maar de belangstelling bij de jongeren is gering, aldus de heer Laan. Spreker drukte de jonge Texelaars steeds op het hart dat ook het Texelse schaap van belang is in groter verband. De heer Laan had tijdens de fokvee- dag speciaal gelet op de rammen en de personen, die deze rammen moesten voorleiden. Hij stelde voor een uniforme kleding in gebruik te nemen. De blauwe overall, aldus de heer Laan zou het bijzonder goed doen. Nadat de voorzitter, de heer H. Ho- gentoorn B. en W. en alle genodigden had bedankt, was het einde gekomen van de schapenfokdag 1962, die wel on der bijzonder gunstige weersomstandig heden werd gehouden. Dc beer C. Bakker mei de heer Otto Stritzel, koper van het ramlain van ƒ1000, MEDITATIE VOOR MOEDERS De beste predikers zijn tenslotte toch altijd weer de moeders. Wat zij hun kinderen meegeven is gewoonweg on vervangbaar. Aan hen is als het ware het ambt van bisschop toevertrouwd in de parochie van hun gezin. Het geloof en ook het ongeloof van de moeders is altijd werkzaam in de opvoeding. Ook daar, waar men de kinderen zogenaamd vrij laat. De band tussen moeder en kind is nu eenmaal zo sterk en innig en breed, dat men een kind wel de nodige ruimte kan geven, maar toch altijd een geweldige invloed uitoefent. Dat bleek weer eens in een stad in Amerika. Daar waren een groot aantal ambtsdragers bijeen om over hun ge meenten met elkaar te beraadslagen. En toen ze zo op vriendschappelijke wijze van gedachten wisselden en over de verschillende wegen spraken waar langs God een mens naderen kan, ge beurde het dat één van hen begon te vertellen, hoe hijzelf tot de waarheid gekomen was. Na hem deed een ander hetzelfde. En uit een merkwaardige innerlijke behoefte gaf toen ieder van de meer dan honderd aanwezigen kort en bondig weer hoe hij tot het geloof gebracht was door de leiding van God. Tenslotte keek men elkaar vol verba zing aan. Want hoe verschillend de wegen ook waren, bijna 85% van hen hadden het evangelie in hun jeugd spe ciaal van hun moeder ontvangen. Vergelijkenderwijs zou je eens een willekeurige groep van een dikke hon derd mensen van de markt of van de boot moeten nemen en eens na moeten vragen, hoeveel van hen van het evan gelie niets weten en niet willen weten, omdat ze er vroeger niets van mee kregen. Natuurlijk zou dit een ruwe manier van doen en bovendien ook on uitvoerbaar zijn, maar toch tekent het onze situatie. Want we weten, dat het aantal negatieve treffers vrij groot zou wezen Velen zouden overigens nog wel enige herinnering hebben van de zon dagsschool en de catechisatie. Maar wat betekenen deze als er thuis verder niet naar geleefd wordt? In feite is er alleen sprake van een christelijke opvoeding als moeder zelf het evangelie ter harte neemt. Dan zal ze meer met God over de kinderen dan met de kinderen over God spreken. Maar als ze dan wat zegt, dan komt het van binnen uit en is het ook dieper waar voor een kind. Samuel Budgett was ongeveer negen jaar oud, toen hij op een dag langs de kamer van zijn moeder liep en deze hartstochtelijk voor het hele gezin en voor hem persoonlijk hoorde bidden. Hij dacht bij zichzelf; „Mijn moeder is er meer aan gelegen dat ik zalig word dan mijzelf". En op dit uur kwam hij inner lijk tot een beslissing en kwam het be sluit God te dienen, en nooit werd de diepe indruk van dit ogenblik uit hem weggewist. Met deze en dergelijke voorbeelden is dunkt me enigszins duidelijk te ma ken van hoeveel belang de moeder is voor de ontwikkeling van het geloofs leven bij de kinderen. Natuurlijk kan men iets dergelijks van de vaders zeg gen. Ook hun houding en gedrag zijn vaak beslissend. Want kinderen zien uiterst scherp en voelen de dingen haar fijn aan En wat een mens uit het ouderlijk huis meeneemt, blijft een erfenis voor het hele leven. Ten goede of ten kwade. Maar met name is het de moeder, die bij de opvoeding betrokken is. En daarom ter overdenking deze ene, simpele vraag: bracht U uw kind al bij Jezus? G. H. W.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1