Cjroen e2wartsjexels in het harL, Er zit muziek in Gemeentebegroting 1963 Bouwsom voor het nieuwe raadhuis twee miljoen De ontwerp-begroting vertoont een tekort van 425.374,00 'M M RIJDEN VOOR UVi GENOEGEN JAC. MET's Investeringsprogramma 1963 gemeente Texel DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. COURAN 1/Itgare N.V. T.h. Langcveld de Rooty Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Deo Borg, Texel - Postbox 11 Tel. 2058 Verschtynt dinsdags en rrtydags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart. 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Tijdens de vorige week dinsdag ge houden gemeenteraadsvergadering heb ben de leden „als presentje" mee naar huis gekregen de ontwerp-begroting 1963. Een boekwerk, dat men niet in één avond doorneemt, maar waarin de leden van de raad weer uren zullen stu deren om straks (eind september) de be grotingsraadsvergadering bij te wonen. Het tekort van de ontwerp-begroting is ook nu weer gestegen en is voor 1963 ƒ425.374,In 1962 was het tekort ƒ326.383,— en in 1961 ƒ310.433,—. De gewone dienst van de ontwerp begroting van de gemeente vertoont een tekort van 25 284,Ten opzichte van de dienst 1962, toen het tekort ƒ82.598,bedroeg, betekent dit een aanmerkelijke verbetering van de budgetaire positie van de gemeente. B. en W. schrijven dit toe aan de subjectieve verhogingen van de alge mene uitkering met ingang van 1959 en 1960 met respectievelijk ƒ2,83 en 7,59 per inwoner. Deze verhogingen zijn destijds na een aanhoudend streven van het gemeentebestuur, toegekend ter dekking van de kosten van rente en afschrijvmg van een aantal uiterst ur gente kapitaalsinvesteringen, zoals de rioolzuiveringsinstallatie te Den Burg en de Pontweg. Ook door verhoging van het uitke ringspercentage van de nieuwe alge mene uitkering uit het Gemeentefonds en de herziening van de normbedragen, waaruit de lagere ondervvijsuitkering is opgebouwd, zijn de beschikbare midde len belangrijk vermeerderd. Toch hebben B. en W geen kans ge zien het evenwicht tussen inkomsten en uitgaven te herstellen. Het onderhoud van openbare gebouwen, wegen, plant soenen, straten enz. vraagt steeds meer geld. Dat het begrotingsbedrag niet be paald een verontrustend groot bedrag is, is mede een gevolg van het uitblijven van de goedkeuring van een groot aan tal kapitaalsinvesteringen. Momenteel wordt nog steeds gewacht op hogere goedkeuringen tot een-bedrag van rond ƒ2.500.000,aan geraamde investerin gen in 1962 en vorige jaren. Zouden deze goedkeuringen worden verkregen, waardoor de gewone dienst belast wordt met de hieraan verbonden kosten van rente en aflossingen tot een bedrag van ongeveer ƒ200.000,dan ontstaat eerst een juist beeld van de financiële positie van de gemeente. Ook is dan duidelijk aangetoond in welke mate de eigen middelen onvoldoende zijn om de strikt noodzakelijke voorzieningen voor eigen bevolking en die in het belang van het toerisme te doen. In de begroting is geen rekening ge- CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 12 sept a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild venvacht. De moeders van Oudeschild worden verwacht van 2.00 - 2.30 uur. Daarna de moeders van Den Burg tot 5 uur. VERTROKKEN PERSONEN Anton M. Laan, van Den Burg, Ko- gerstraat 21 naar Den Haag, Frans Halsstraat 82; Cornelis Kuip, van H 102 naar N. Amstel, Koningslaan 5; Jan Kok, van Den Burg, Wilhelmina- laan 92 naar Harenkarspel, Tuitjenhorn H 13a; Tine M. I. Maas, van De Waal, Polderweg 6 naar Castricum, Duinen bosch 3; Cornelia J. Eelman, van O 175 naar Zutphen, Coehoornsingel 3; Alida Veenema (ev. Brand) van Den Burg, Wilhelminalaan 62 naar Den Helder, Bremstraat 42; Adriaan J. Huisman, van Den Burg, Kogerstraat 55 naar Zeist, Kroostweg 149; Hillebrand de Vries, van Klif 32, Den Hoorn naar Velsen, Accaciastraat 24; Janke G. Vos van K 83a naar Ooststellingwerf, Wil- linge Prinsstraat 9; Anna Seinstra, van K 83a naar Heerenveen, Nieuwehorne, Eerste Compagnonsweg 21; Aaltje Vis, van O 26a naar Heemskerk, Sevrestr. 11; Elisabeth M. Smit, van Den Burg, Molenstraat 37 naar Bergen, Loudels- weg 20; Theodora M. Witte, van Den Burg, Molenstraat 35, naar Amsterdam, PI. Middenlaan 52; Trijntje Zuidewind, van S 33 naar Leiden, Rijnsburgerweg 10; Wilhelmina J. Roeper, van B 201 naar Zelhem F 101; Theodorus M J. Bakker, van B 152b naar Leusden, Do- deweg 6; Johannes H. Beukers, van Kroostweg 149; Johannes B. Witte, van Dep Burg, Kogerstr. 85a naar Zeist, Wilhelminalaan 3a naar Voorhout, Leidsevaart 2; Leonard C. Boekei, van Den Burg, Wilhelminalaan 58 naar Ber gen, Vinkenbaan 6; Catharina E. T. Leber, van Den Burg, Schilderend 88 naar Bergen, Loudelsweg 20; Hendrik C. Voorthuijzen, van De Cocksdorp 77 naar Wieringermeer, Oosterterpweg 20a houden met de voorgestelde kapitaals investeringen. Het investeringsprogramma voor het jaar 1963 vertoont een totaal bedrag van ƒ3.144.260,De kosten van de rente en afschrijving hiervan bedrag te zamen ƒ200.090, In de ontwerp-begroting, die de leden van de raad is aangeboden, zijn slechts de inkomsten en uitgaven opgenomen, die behoren tot de gewone dienst en be trekking hebben op het onderhouden en voortzetten van het huidige voorzie- ningspeil, de kapitaalslasten van de tot dusverre goedgekeurde investeringen inbegrepen. Met de nog niet goedgekeurde kapi taalsuitgaven behorende tot de jaren 1962 en 1963 en vorige jaren is geen rekening gehouden. Het feitelijke be grotingstekort bedraagt derhalve 25.284,vermeerderd met een be drag aan kapitaalslasten van rond ƒ400.090,— is 425.374,—. SPEELVELD TE DE WAAL Tengevolge van de verkaveling van het sportterrein aan de Polderweg raakte de Waalder jeugd deze zomer haar sportterrein kwijt. Dit werd alge meen betreurd. De gehele Waalder jeugd heeft der halve in juni een verzoekschrift opge steld, waarin dringend werd verzocht om een ander veld ter beschikking te stellen. Dit „smeekschrift" werd door enige leerlingen van de Redmer IJska- school officieel aan burgemeester C. De Koning ten raadhuize overhandigd. Vorige week ontvingen de leerlingen van de Waalder school een brief van Burgemeester en Wethouders, waaruit bleek, dat reeds nu de gevraagde aandacht aan het sportveld is geschon ken. Het terrein, dat in de toekomst voor de rioolzuivering bestemd is, kan waarschijnlijk nog meerdere jaren als speelveld dienstdoen. Het ligt in de bedoeling volgend voorjaar een beplanting rondom dit veld aan te brengen. Dit zal door de jeugd zelf geschieden op een nader te bepalen „boomplantdag" Waarschijnlijk kan er reeds in de komende herfst van dit veld gebruik worden gemaakt. Burgemeester en wet houders spreken de verwachting uit, dat de Waalder jeugd een goed gebruik van dit veld zal maken. Tijdens de vorige week maandag ge houden schapenfokdag knipte onze fotograaf bovenstaande plaat. Er waren dus niet alleen „herders" uit Bieren. Ook de herder uit De Koog was aan wezig. Ds. Waardenburg, hervormd predikant van de badplaats, is reeds enige weken bezig met een actie voor een kerkorgel. Diverse marktdagen was hij met zijn „eendje" present om zoveel mogelijk loten aan de man te brengen. Vele gelukkigen hebben reeds een prijs ontvangen. De predikant is nu op zoek naar de achtergebleven personen. Gezien de speurzin van de herder zal hij deze zeker vinden. Er zijn nog enkele loten enprijzen! In serie E zijn de volgende prijzen nog aanwezig: 2 personen een week vakantie in pension „Beatrix" (begin juli 1963); en een bungalow begin juni van Van Splunter. Het orgel komt er, en dat is voor de actieve predikant een felicitatie waard. Texelaars die geen interesse hebben bij een lot kunnen ook een gift storten op de giro van Ds. Waardenburg. Veilig rijden, zuinig nj den, comfortabel rijden Gun uzelf de luxe van ruimte. In alle situaties betrouwbaar. Stabiel in de bochten. Voor alle inlichtingen en proefrit Automobielbedrijf N.V. Alkmaar Tel. 3444 VOLKSFEEST DEN HOORN EN WIJK H De bewoners van Den Hoorn en wijk H maken zich gereed om het traditio nele (twee-jaarlijkse) volksfeest te vieren. De feestcommissie heeft voor 13 en 14 september een groot programma sa mengesteld. Als de weergoden hun medewerking willen verlenen, zal het zeker weer een goed en spontaan feest worden. Van iedere woning wappert natuurlijk de driekleur. De bejaarden gaan 22 september hun uitstapje maken als sluitstuk van de feestelijkheden. De leden van de com missie gaan niet rond om te vragen wie er wel en wie er niet meegaan. Alle be jaarden van 65 jaar en ouder kunnen mee en dienen zich spoedig op te geven bij een der leden van de commissie. Hieronder het volledige programma: Eerste dag: 8.30 uur Muziek van de toren door D.E.K.; 9.00 uur Allegorische optocht (opstel len bij het pleintje); 10.30 uur Hinderniswedstrijd dames 16 tot 30 jaar; 11.15 uur Hinderniswedstrijd heren 30 jaar en ouder; 13.30 uur Hinderniswedstrijd heren 16 tot 30 jaar, 14.30 uur wedstrijd dames en heren, vanaf 16 jaar (nat werk, hou daar rekening mee); 16.30 uur wedstrijd dames vanaf 30 jr.; 19.30 uur Optreden van de drumband van D.E.K.; 20.00 uur Wedstrijd voor iedereen van af 16 jaar. Voor jong en oud evenveel kans. Tweede dag: 8 30 uur Muzikale rondgang D.E.K. 9.30 uur wedstrijd voor 16-30 jaar (paren); 11.00 uur wedstrijd voor 30 jaar en ouder; 13.30 uur Optreden van drumband; 14.00 uur kinderspelen voor de school jeugd; 16.30 uur wedstrijd voor jongens en meisjes; 20.00 uur strijden om de vrouw en de man, van 35 jaar en ouder. In Loodsmanswelvaren wordt het feest besloten met een groot bal. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrtydag 14 september Den Hoorn. Volksfeesten. Den Burg, Landbouwschool, 20.00 uur Ing. A. Dros uit Eindhoven filmt en spreekt over verre landen. Het investeringsprogramma 1963 van de gemeente Texel mag dan kleiner van omvang zijn dan het voorgaande jaar, de posten die er in voorkomen zijn er niet minder om. Het programma begint met een post van twee miljoen voor de bouw van een nieuw Raadhuis. Dat de gemeente Texël dringend om een nieuw ïaadhuis verle gen zit weet een ieder, die de laatste tijd een raadsvergadering heeft bijge woond. Tijdens de laatste vergadering waren er gegadigden voor de publieke tribune en de gemeentebode schrok zichtbaar toen de bezoekers de trap van het polderhuis opkwamen. Ook voor de leden van de raad zit het allesbehalve aangenaam in*de nauwe omgeving en dan zwijgen we nog maar over de accommodatie die voor de pers aanwezig is. De raadsvergaderingen zijn niet de hoofdzaak voor de bouw van een nieuw raadhuis. Het personeel van de gemeente moet werken in een omstandigheid die veel te wensen over laat. Dit jaar is het totale bedrag van het investeringsprogramma ƒ3.438.775, voor 1963 is dit 3 144.260,Men ziet dat het cijfer lager is. Jammer is het voor het gemeentebestuur dat voor de meeste posten, die vermeld staan op het investeringsprogramma nog geen goed keuring is verkregen. Deze moeten dan bij het programma van 1963 worden gevoegd. Hieronder de punten van het inves teringsprogramma 1963: Bouw Raadhuis ƒ2.000.000, De verwachting is, dat de totale kos ten van het nieuw te bouwen raadhuis een bedrag van plm. ƒ2.000.000,zul len vragen. Deze som wordt nodig ge acht voor het gereedmaken van het bouwterrein, centr verwarming,, bouw kosten, inventaris, arch, honorarium enz. Kapitaalverstrekking aan de dienst van gemeentewerken ƒ35.300, Wordt geraamd voor: het inruilen van de personenauto ƒ4000,aanschaffing van een veegmachine ƒ30.000,(Deze heeft reeds proefgedraaid op het eiland, doch B. en W. en de directeur van ge meentewerken zijn er niet „weg" van red.); aankoop van een zelfaanzuigende 5 pk motorpomp ƒ1300, Uitbreiden en vernieuwen van de rio lering te Den Hoorn ƒ165.000, Het wordt noodzakelijk geacht de rio lering in Den Hoorn uit te breiden en voor zoveel nodig te vernieuwen. Dit mede in verband met de verwachte verdere toename van het vreemdelin genverkeer te Den Hoorn als gevolg van de ingebruikname van de veerhaven aan 't Horntje. Aanleggen van een rioolwaterzuive ringsinstallatie te Den Hoorn ƒ50.000, Als gevolg van de geraamde kosten van riolering te Den Hoorn dient tevens de aanleg van een zuiveringsinstallatie te worden begroot. Verbeteren van straten te Den Burg ƒ20.000,— De Elemert en de Keesomlaan te Den Burg behoeven dringend verbetering. Dit vooral ten gevolge van het feit, dat INGEKOMEN PERSONEN Jannette W. Kalf, van Haarlem, Spruittenbosstraat 17 naar S 37a; Aga tha G. J. Bakker, van Haarlemmerliede ca., Dr. Baumannplein 14 naar B 152f; Pieter H. Buis (en gezin) van Hilver sum, Kampstraat 49f naar H 24; Janna A. Kiewiet, van Haarlem, Florapark 21 naar Den Burg, Schoonoordsingel 22; Antonia G. Bonder, van Rolde, Elders- loo 9 naar Den Burg, Warmoesstraat 38. ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water -ter rede van Oudeschild: 11 sept. 5.16 en 17.44; 12 sept. 6.47 en 19.08; 13 sept. 7.59 en 20.13; 14 sept. 8.58 en 21.07; 15 sept. 9.48 en 21 54. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. op de kruising van deze straten in 1962 een parkeerterrein voor autobussen is aangelegd. Praktisch alle voor Den Burg en diverse andere dorpen bestem de buspassagiers komen op dit parkeer terrein aan en/of vertrekken hier. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt voor te stellen de Elemert over een lengte van 230 m. te verbreden van 6 m. tot 8 m. Deze verbreding wordt noodzakelijk geacht ten behoeve van het drukke auto- en busverkeer ter plaatse. Verbeteren van straten te Den Hoorn ƒ60.000,— Naar aanleiding van de voorgestelde riolering te Den Hoorn is er thans alle reden om de betreffende hoofd- en zij straten te verbeteren. Dit mede gezien de slechte toestand van de wegen ter plaatse. Bij de berekening is ervan uitgegaan, dat de oude bestrating van de rijweg gebruikt wordt voor de kant bestrating. De lengte van de te bestra ten weggedeelten is plm. 650 m., de gemiddelde breedte 4.50 m. Verbeteren van straten te De Koog ƒ27.360,— Wordt geraamd voor het opnemen en herbestraten van de in slechte toe stand verkerende Dorpsstraat, van de Brink tot de Badweg. over plm. 240 m. Bedoelde straat kan 's zomers tot één van de drukste straten van ons eiland worden gerekend. Het is derhalve drin gend noodzakelijk de Dorpsstraat te verbeteren. Verbreden van de Ruijslaan te De Koog ƒ76.000,— Al geruime tijd is de in slechte staat verkerende Ruijslaan met een breedte van 3 m. te smal gebleken. Aangezien deze weg, vooral in de zomer, intensief wordt bereden, dient de breedte te wor den vergroot tot 5 m. Tevens wordt ten behoeve van de veiligheid der voet gangers voorgesteld trottoirs aan te leggen van 2.5 en 1.5 m. breed. Verbreden Witteweg te Den Hoorn ƒ121.000,— Deze voor het toerisme uitermate be langrijke verbindingsweg van Den Hoorn naar het strand is voor het hui dige verkeer te smal gebleken Voorge steld wordt de weg over de volle lengte te verbreden van 3 tot 5 m. Verbeteren Slingerweg te Den Burg 7200,— Wordt geraamd voor deze in zeer slechte staat verkerende weg. De weg zit vol kuilen en gaten en behoeft drin gend verbetering. Verbeteren Achterom te Den Burg ƒ12.000,— Het wordt noodzakelijk geacht het in slechte toestand verkerende Achterom te verbeteren. De weg is 300 m. lang en 4 m. breed. Verbeteren Vogelenzang te Den Burg ƒ6400,— Deze weg is dringend aan verbetering toe. Het is gewenst de weg op te knap pen en te voorzien van een asfaltlaag. Aanleggen verbindingsweg van Den Hoorn naar de ponthavcn ƒ400.000, Ten gevolge van het ingebruiknemen van de Ponthaven aan 't Horntje dient voor de ontsluiting van het dorp Den Hoorn een verbindingsweg van Den Hoorn naar de Ponthaven te worden aangelegd. De lengte van de weg zal plm. 2900 m. bedragen, terwijl wordt voorgesteld de weg 6 meter breed te maken. Aanleggen verbindingsweg Waalder- weg-Akenbuurtsweg ƒ150.000, Door het gereedkomen van de Pont haven is het gewenst deze weg aan te" leggen als kortere en efficiëntere ver binding buiten Den Burg om naar 't Horntje voor de dorpen De Waal en Oosterend en omliggende gebieden. Voorgesteld wordt deze 750 m. lange weg 6 m. breed te maken en de rijbanen bij de Akenbuurtsweg met het oog op de verkeersveiligheid te scheiden door een middenberm. Aankoop meubilair ten behoeve van de U.L.O.-school ƒ4000, Voorgesteld wordt de banken van 2 lokalen der school voor u.l.o. te ver vangen door sets tafels en stoelen. Dit zijn de laatste lokalen der school, waar in de leerlingen nog in banken zitten. Het is gewenst de banken door moder ner materiaal te vervangen. Algemeen restauratiefonds ƒ10.000, De instelling van een algemeen res tauratiefonds is wenselijk gebleken. Dit ten behoeve van toekenning van subsi dies in geval van kleinere restauraties van percelen, die op de Monumenten lijst zijn geplaatst. Indien dergelijke percelen worden gerestaureerd met rijkssubsidie is het gebruikelijk, dat de gemeenten 15°/o van de kosten subsidié-

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1