Cjrotn ^warL-Jexels in het hart. Reinier Sybrand Bakels !i ASP schilder van Texel PITTIG BETROUWBAAR RIJDEN JAC. MET's Kolenhaard neen- Uitgave N.V. v.h. Langevcld de RooQ Boek», Kantoorboek» en Fotohandel Handelsdrukkerij )en Burg, Texel - Postbus II - Tel. 2058 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 TEXELSE 75e JAARGANG No. 7695 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart, -f 25 et incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Mr. Dr. Reinier Rakels Zelfportret uit de collectie Mr. F. Bakels Vóór mij, aan de wand, hangt een schilderij van Texel. Over de duinen komt het roodachtige licht van de ondergaande zon, dat de ruggen van enige grazen de schapen in de weide op de voorgrond hél verlicht. Tegen het silhouet van de duinenrij in de verte is een oude Texelse stolp te onderscheiden. Het schilderij moet gemaakt zijn in het allereerste begin van deze eeuw want van de denne- bossen is niets te bespeuren. Ondanks het goed gesuggereerde avondlicht, dat ro mantisch zou kunnen zijn, heeft het werk dezelfde zware toon met bruin, grijs en zwart als de schilderijen uit de eerste periode van Van Gogh. Het is alsof de jonge Bakels heeft willen uitdrukken, dat hij Texel wilde schilderen zoals het is. Niet romantisch, niet lieflijk, weinig gecultiveerd, maar juist daarom van een ruwe en ruige schoonheid. Reinier Sybrand Bakels geboren te :n Hoorn op Texel de vierde augus- 1873, was een zoon van de doopsge- ïde predikant Bakels, die beroepen Den Hoorn, ook in De Waal en in Den irg gearbeid heeft. Vader Bakels had n onverstoorbaar goed humeur, en is bepaald gelukkig getrouwd met een ouw, die ons als bizonder levens- achtig werd geschetst. Graag zouden iden op het eiland gebleven zijn, maar ■wille van de kinderen, twee zoons een dochter, werd naar een andere mdplaats omgezien. Reinier Bakels rliet Texel voor het Haarlemse gym- sium en ging daarna studeren aan de neentelijke universiteit van Amster- m. In 1898 werd hij daar meester in rechten en promoveerde dezelfde g met lof in de staatswetenschappen, nnelijk had de jonge Bakels reeds op igdige leeftijd een goede wetenschap- lijke reputatie, want na zijn promotie rd hij dadelijk tot chef bij de belang- ce afdeling „Handelsinrichtingen" iden, spoorwegen, scheepvaart) van Amsterdamse stadhuis benoemd, er jaar lang heeft Bakels het als ibtenaar uitgehouden. Een opstel dat ronden werd in zijn nalatenschap, da- end van 1903, maakt duidelijk hoe gemoedsgesteldheid in die jaren s: ■Thans gaan de dagen voorbij, altijd :zelfde. de reis naar Amsterdam en reis terug en iedere dag zeven uur zitten op mijn bureau. Als ik ivonds thuis kom is de dag geweken, uren gaan traag voorbij in eentoni- verveling. De spieren verslappen, n wordt slaperig en lusteloos. Het is schrikkelijk dodend en vermoeiend, is ook demoraliserend omdat men i karakter niet kan stalen en geen .ces behalen, wat dunkt mij voor een n onontbeerlijk is om zich krachtig gelukkig te kunnen gevoelen." En der: De andere stemming is, wanneer n 's avonds buiten loopt in een na- rsstorm, de grijze wolken gaan snel de hemel.De bomen krimpen cn, een onbeschrijflijk gevoel van 1st, van woeste kracht overvalt U. gevoelt de algehele ij delheid van wereldse streven der mensen, maar ■nenin brandt de vlam van geluk, van wondering en vertroostingDit de stemming, waarin men ook zou wien sterven.Geen leven mag rden ingericht voor trots, ij delheid, rière, deftigheid; ieder leven moet zo i dat men de volgende dag zou kun- isterven. >oor zijn huwelijk met Henriette van dffen Palthe werd het Reinier Ba- mogelijk zijn betrekking op het sterdamse Raadhuis op te geven, n zijn vader had hij de begaafdheid *1 te kunnen tekenen en zijn liefste ns scheen vervuld toen hij besloot h voortaan geheel aan de schilder- fct te wijden. Ws Van Gogh steeds maar weer 'beerde, steeds beter een maaiende darbeider uit te beelden en zichzelf Waamde in het métier, zo oefende Reis zich op een kleine, verdraaide «nstam, waaraan hij de schors tot in de kleinste bizonderheden trachtte weer te geven. In de jaren 1905, 1906 en 1907 komt hij herhaaldelijk en soms maan denlang terug op Texel. Een oudere Texelse die wij over de schilder spraken, wist zich nog goed de rossige, magere en lange jongeman te herinneren, die tot in zijn ziel verdriet had over het feit, dat de oude molen achter de schuur van Keesom in de Molenstraat afgebro ken was. In deze jaren kwamen heel wat schilderijen over het eiland tot stand. Hij vindt zichzelf terug in de natuur van het eiland, herstelt zich van zijn onevenwichtigheid en getuigt dan, zoals hij het tot op hoge leeftijd dikwijls zou doen, dat hij van nature een eilan der is, afgetrokken en in zijn wezen kritisch tegenover de „wereld van de overkant". Ik had het voorrecht te mogen blade ren in enkele van zijn schetsboeken met louter krabbels en aantekeningen, stel lig uit de jaren, dat hij veel op Texel vertoefde en kennelijk bedoeld als voorbereidend werk voor de schilde rijen, die hij wat later schilderen zou. Talloos zijn de schetsen van schapen en lammeren in enkele lijnen weergegeven en bij krabbels van het destijds nog zo schilderachtige Oude Schild, vermeldt hij nauwkeurig tinten en kleuren van de voorschoten der oude huizen, van het kerkje en van een boet bij De Schans. Ik zag een schets van het kerkje in Den Hoorn met de aantekening „De man van mijn baker is eens van de torentrans op het dak gevallen, en van het dak op het kerkhof. Toen hij daarna opstond om naar huis te wandelen vroeg zijn buurman hem, of hij niet een glaasje water wilde drinken, maar hij zei „ik heeft een volledig ge synchroniseerd gang wissel, licht en accuraat stuurmechanisme, pro gressieve vering en een voortreffelijke weglig- ging. Voor inlichtingen en proefrit Automobielbedrijf N.V Alkmaar Tel. 34 4^ heb geen dorst" en ging rustig op zijn huis aan". De schilder heeft goed ge voeld, dat de Texelaar een soort van nuchtere humor heeft. Bakels is een schilder van zekere be tekenis geworden, wien het tenslotte aan officiële en officieuse waardering allerminst ontbroken heeft. Hij kreeg vele belangrijke portretopdrachten, werd secretaris van Pulchri Studio in Den Haag, ondervoorzitter van de Aca demie voor Beeldende Kunsten, lid van de Schoonheidscommissie en zag zijn schilderijen door de belangrijkste musea gekocht. Hij werkt door tot op hoge leeftijd, komt toch weei op Texel en maakt dan het mooiste werk, dat ik ooit van het eiland heb gezien. De sombere grijze en bruine tonen zijn verdwenen en hebben plaats gemaakt voor een kleuriger palet. Na de tweede wereld oorlog hoort men weinig van hem, zo als de meeste anderen is hij verbijsterd om wat men „moderne kunst" pleegt te noemen. Als een degelijk en begaafd vakman kan hij slechts de schouders ophalen over de charlatans, die hun kans hebben gekregen. Zijn sterfdag valt in 1956 als de dwaasheid in de schilderkunst ten top gestegen is. De naam Bakels wordt nauwelijks meer gehoord. Opnieuw kijk ik naar het schilderij aan de wand, een impressie van Texels natuur vlak vóór de schemering. In gedachten lodp ik over de weiden met het kortgevreten groengele gras, ik hoor de rumoerige lieuw, de roep van een wulp, die het duin opzoekt en het hoesten van een schaap. Met welbeha gen adem ik de klare lucht en ik meen iets aan te voelen van de man, die ik nimmer in levende lijve heb gekend, maar met wie ik één ben in de sfeer, die daar achter de duinen hangen kan. VI. l) Hij woonde in Hilversum. F 2000,— VOOR TEXELSE RAM Dezer dagen heeft de heer P. Brans Azn. van Oost een 2-jarige stamboekram verkocht voor 2000,De nestor van de han delaren in Noordholland de heer H. Keesom, Den Burg, heeft het dier gekocht voor export naar België. Dit exemplaar dat het ei land verlaat was tijdens de laatst gehouden schapcnfokdag reserve, kampioen. Het is in de geschiedenis van het Texelse Schapenstamboek nog nooit voorgekomen dat er wolvee voor een dergelijke prijs werd verkocht. De schapenhouderij is thans een lonend onderdeel van de agrari sche bedrijven. Diverse eigenaars in het buiten land kopen veel wolvee omdat zij hun bedrijven omschakelen. Bij het houden van wolvee is name lijk weinig personeel nodig en personeel is ook in het buitenland schaars en duur. F 2000,is nog nooit voor een ram betaald maar toch wijzen ex perts er op dat niet alle beste die ren verkocht moeten worden. Volgend jaar wordt de natio nale tentoonstelling gehouden en daar mag het Texelse wolvee ze ker niet ontbreken. Woensdag a.s. wordt er in Alk maar weer wolvee „geshowd" en ook hier zullen diverse kopers uit het buitenland aanwezig zijn. RIJKSBEGROTING 1963 Op de Rijksbegroting 1963 komt de j volgende post voor: Aanleg veerhaven 't Horntje op Texel en wijziging aanleg plaats Den Helder 5.000.000. De werkzaamheden aan de haven vor- deren dagelijks. Vrijdag 5 oktober zal de aanbesteding plaats vinden voor het maken van een aanleginrichting voor kopladingsschepen met bijkomende wer- ken in de in aanleg zijnde veerhaven op Texel. Dit is dan de laatste etappe voor de i afwerking van de haven, vandaar ook het hierboven genoemde bedrag op de Rijksbegroting. VERGADERING VAN DE RAAD der gemeente Texel op vrijdag 28 sep tember 1962, n.m. 2.30 uur ten raadhui- ze (vergaderzaal in het polderhuis). Texel, 18 september 1962. De burgemeester van Texel, C. de Koning 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van de leden der commis sie, bedoeld in artikel 8, lid 1, der woon- ruimtewet 1947. Aanbevolen worden: voor de heer A. Dros: 1. de heer A. Dros; 2. de heer J. J. West dorp. voor de heer M. W. Koorn: 1. de heer M. W. Koorn; 2. de heer S W. Bruin. voor de heer J. Daalder: 1. de heer J. Daalder; 2. de heer S. van der Vis. voor de heer B. Oostra: 1. de heer B. Oostra; 2. de heer C. P. Karsman. voor de heer J. Buisman: I. de heeer J. Buisman; 2. mevr. S. M. Keesom-Karsten. 4. Vaststelling presentiegeld leden stembureaus. 5. Aankoop 12 schilderijen van R. S. Ba kels. 6 Vaststelling van de begroting van de dienst van gemeentewerken voor het jaar 1963. 7. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst in de gemeente Texel voor het jaar 1963. 8. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor het jaar 1963. 9 Vaststelling van de le wijziging van de begroting van de dienst van gemeen tewerken voor het jaar 1963. 10. Vaststelling van de le tot en met de 16e wijziging van de gemeentebegro ting voor het jaar 1963. II. Vaststelling van de 17e wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1963. 12. Indiening van een verzoek om toe kenning van een aanvullende bijdrage uit het Gemeentefonds ter dekking van het tekort van de gemeentebegroting voor 1963. 13. Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis te Texel voor het jaar 1963. 14. Wijziging van de gemeentebegroting voor het jaar 1962. 15. Aankoop van een perceel grond te Den Burg van het Algemeen Weeshuis. 16. Rectificatie van het besluit van 25 juni 1958, nr. 24, tot aankoop van enige percelen grond te De Cocksdorp van de heer P. de Graaf, aldaar. 17. Verkoop van een perceel grond te Den Burg aan de Stichting Lagere Technische School Texel, gevestigd te Den Burg. 18. Opdracht tot stemming in de Alge mene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Texelse Electriciteitsmaat- schappij vóór het aankopen door die N.V. van een perceel grond te Oude- schild van de heer A. P. Dalmeijer, al daar. 19. Opdracht tot stemming in de Alge mene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Texelse Electriciteitsmaat- schappij vóór het aankopen door die N.V. van een strookje grond te Den Burg van mevrouw J. M. C. Dros-van 1 Bommel, aldaar. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Deo Burg: DOKTER SCHALKWIJK (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER SIEBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 september a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoom 2 00 uur; Oosterend 2.45 uur, De Cocksdorp 3.30 uur; De Koog 4.30 uur. PLATTELANDSVROUWEN AFDELING TEXEL De eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen werd door veel dames bezocht. Deze avond werd verzorgd door Ir. A. Dros uit Eindhoven, die verre reizen ge maakt heeft, dus ons veel kon laten zien door middel van dia's. Op geestige wijze vertelde Ir. Dros over zijn belevenissen in India en Japan, zodat we met die ver re werelddelen ook eens kennis gemaakt hebben. Al met al zeer interessant en boeiend. CURSUS VEEVERLOSKUNDE Bij voldoende deelname zal met ok tober in de landbouwschool een cursus veeverloskunde gegeven worden door de heer H. de Boer, dierenarts. De deelnemers aan deze cursus moe ten minstens 18 jaar zijn of in het bezit van een diploma van een landbouw school. De cursus duurt 12 weken en het cur susgeld bedraagt 10, Aangifte voor deelname aan deze cur sus bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (02220) 2126 voor 1 oktober 1962. OVERDENKING: Het ongeloof der Astronauten De Russische ruimtevaarders, die een paar dagen baantjes gedraaid hebben rond de aarde, hebben ook nog even uit gekeken naar God. Hij was er niet en dat was wat ze al gedacht hadden. Een ogenblik dacht één van hen Hem nog te zien, maar het bleek zijn collega-ruim tevaarder te zijn. Wat een „superieure" spot en wat een onzin ook! De onzin ligt er, reeds wetenschappe lijk gezien, dik bovenop. Deze heren zijn een paar honderdduizend kilometer in het heelal doorgedrongen, menselijk ge zien een enorme prestatie, maar vanuit het heelal gezien nog geen speldeprik. De dichtsbijzijnde ster buiten ons zon nestelsel zullen wij nooit bereiken. Een ruimtevaartuig zou ruim 4 jaar met een snelheid van 300.000 km. per seconde zich moeten voortbewegen om dit doel te bereiken. En dan te weten dat er zo veel sterren zijn dat ieder van de 3 mil liard aardbewoners er wel een paar mil- lioen cadeau zou kunnen krijgen. En niet ruim 4 maar tot op millioenen lichtjaren van ons verwijderd. Dat is een duizelingwekkende zaak. Het is niet alleen een banaal atheïsme, dat deze twee astronauten ten beste ge ven, maar ook nog een belediging van de wetenschap. Want de beste weten schap kent haar grenzen en weet dat achter alle ontdekkingen peilloze on doorgrondelijkheden verborgen blijven. Intussen de banale spot van deze astronauten staat in de krant. En iedere lezer kan er het zijne van denken. Wat de bijbel er van denkt? „Die in de hemel zetelt lacht, De Here spot met hen" (Ps. 4 2) D.J.F. *£ku>onette WORDT HET GEMEENTEBESTUUR EIGENAAR VAN TWAALF UNIEKE SCHILDERWERKEN? Het gemeentebestuur van Texel is in de gelegenheid 12 schilderijen aan te kopen van de bekende kunstschilder R. S. Bakels. De heer J. A. van der Vlis - die ge meentebestuur attent maakte op deze collectie - schrijft in dit nummer iets over het werk van Bakels. B. en W. stellen de raad voor de on derstaande schilderijen te kopen: Oud werk, landschapje met gelig lich tende schapen, gaaf, geen lijst, ongesig neerd 350, Ruwe, heldere schapenschets, bescha digd, geen lijst, gesigneerd, 125, Schapenboet in avondlicht, duinland schap op achtergrond, strook bovenaan te verwijderen, gaaf, geen lijst, gesig neerd 390, Dromerig, iets somber landschapje met schapen, gaaf, geen lijst, gesig;n. 225, Grote witte Texelse boerderij, een kras erover, geen lijst, gesigneerd, 460, Oud werk, gelige schapen, gaaf, geen lijst, gesigneerd, 425, Felbelichte Texelse boerderij, gaaf, geen lijst, ongesigneerd, ƒ480, Schapenschuur met staketsels er om heen, gaaf, geen lijst, gesign. ƒ500, Oud werk, landschap met dorpje Den Burg op achtergrond, gaaf, geen lijst, gesigneerd, 425, Schets van schapenboet, felbelicht, gaaf, nieuwe moderne lijst, gesign. 775, Grote donkere boerderij te Oost, gaaf, gouden eenvoudige lijst, gesign. ƒ745, Groot werk, Texels landschap met scha penscheerders, twee zeer kleine be schadigingen, eenvoudige bruine lijst, gesigneerd, 2250, Totaal ƒ7150,—. Boven de koopsom nog de kosten van inlijsten, restauratie en vervoer, welke op 850,zijn te stellen. In totaal zal derhalve met de aankoop 8000,ge moeid zijn. Weliswaar een bedrag van betekenis, doch met het oog op de blij vende en wellicht toenemende waarde van de kunstvoorwerpen stellig een vol komen verantwoorde investering, aldus B. en W. 1 RO

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1