9 rom /wa in het hart. Er waren vele oranjelintjes bij de Fokveedag Het Wad en haar bewoners Vuluma-Rt DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 TEXELSE Uitgave N.V. yJi. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Bnrg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 76e JAARGANG No. 7696 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bonk: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichtea 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. De vorige week donderdag gehouden fokveedag, georganiseerd door de Rund- veefokvereniging „Texel" en de Coöperatieve Vereniging voor K. I. is uitste kend geslaagd. Er was een keur van Texels rundvee en de uitgebreide jury heeft enkele uren nodig gehad om uiteindelijk de kampioen te kiezen uit alle eerste prijs winnaars. De kampioene van de fokveedag werd Kee 162 eigendom van de heer N. J. de Wit. De reserve kampioene Jaantje 33 werd getoond door de heer G. C. Bakker. Ni De opening werd verricht door de eer K. Zuidewind onder aanwezigheid an Burgemeester C. de Koning en de leide Wethouders en secretaris Beem- terboer. De heer Zuidewind sprak zijn dank lit namens de verenigingen voor het leschikbaar stellen van het terrein aan Ie Elemert. Hij hoopte dat het een ge lag zou worden en bracht in lerinnering de fokveedag van vier jaar eleden. Was toen de animo iets groter lans hebben 45 rundveehouders zich pontaan opgegeven voor deelname. Dit erheugde de heer Zuidewind ten zeer- :e. Een bijzonder woord van welkom prak hij ook tot de heer Wietsma, ijksveeteeltconsulent. 'a deze korte opening begon het werk an de jury. Het komt ons voor dat tijdens de keu- ing sterk werd gelet op de productie an de dieren en minder op het exte- ieur. Om ongeveer half twee werden alle rste prijs winnaars in de ring geroe- en en moest de kampioene worden ge- ozen Voor deze beslissing was veel elangstelling en de meeste kijkers had- en dan ook hun keus al gemaakt. De jury haalde uiteindelijk de kam- ioene en de reserve kampioene er uit ie wij hierboven reeds genoemd heb- en. Hieronder een uitslag van de gehele eunng die de heer Oostra voor ons Beft verzorgd. ubr. 1 Hokkclingen van Evertjes Jorge IV Annie 10 S. C. Witte medaille mgeb. door de Coöp. Ver. v. K.I. Texel. Lie 2 I. Bruin Truus Frida Th. R. Hin Grietje 9 K. Zuidewind 3 Trijntje 39 C Roeper Mzn. Pietje 56 K. Zuidewind 1 Heidi I. Bruin Fia's Rita Th. R. Hin Joke 18 P. Zijm ubr. 2 Hokkelingen van Ad. 48 v. d. aurahoeve. Johanna 18 C. H. Roeper medaille mgeb. door de Coöp. Ver. v. K.I. Texel. 1 Keetje 19 J. Huisman 1 Dora 21 K Zuidewind Griet's Kaatje Th. R. Hm Mientje 51 C. H. Roeper Ad je 2 S. Tjepkema 1 Wietske 13 P. Brans - Trien 17 D. Slot ubr. 3 Zichtbaar drachtige Vaarzen Ria 25 A. Bakker medaille aan- b. door de Bond van K.I. Ver. in N H. 1 Hester 7 Jurr. Beumkes Hanna 133 Gebr. Huisman 1 Gerda 3 S. C. Keijser - Kee 185 N. J. de Wit Els 9 J. S. van Leeuwen 2 Hanna 134 Gebr. Huisman Mientje 49 C. H. Roeper Zwartkop 39 C. Roeper Mzn. ubr. 4 Melkvaarzen geb. na 19-3-'60 V Akke 3 mooiste uier H. Tjepkema medaille aangeb door Afd. Texel der B.T.B. J Ria 4 Joh. A. Witte Dienie 7 H. v. d. Beek ^Pietje 53 K Zuidewind Tjitske 13 Gebr. Hunsman Erma 15 Fa. Rutten en Zn. Zwarte 17 R. D. Bakker j Hanna 132 Gebr. Huisman Jacoba 22 W. Jimmink Johanna 37 W. Jimmink Rubr. 5 Melkvaarzen geb. van 10 febr. t/m 19 maart 1960 IA Nicoline 5 Jurr. Beumkes med. aangeb.door Afd. Eierland der Holl. Maatschappij van Landbouw. 1B Margriet 11 J. A. Commandeur IC Anna 20 A Bakker 1D Burger Betty 6 G. C. Bakker IE Akke 9 U. Bousma 2A Afke 44 Fa. Rutten en Zn. 2B Witkop 8 Fa. Rutten en Zn. 2C Klazina 49 mooiste uier K. Zuidewind 3A Marie 42 Fa. Rutten en Zn. 3B Aagje 11 A. J. Lap Rubr. 6 Melkvaarzen geb. voor 10-2-'60 IA Gerda Joh. A. Witte medaille aangeb. door Afd. Eierland der L.T.B. 1B Irene mooiste uier Fa. Rutten en Zn. IC Ina 2 Gebr. Trap 2A Zwarte 16 R. D. Bakker 2B Kee 68 Jac. Dros 2C Bontje 9 Jac. Dros 3 Ellie I. Bruin Rubr. 7 Melktwenters geb. na 28-2-'59 IA Johanna 9 K. Vermeulen med. aangeb. door Afd. Den Burg der L.T.B. 1B Joke 20 K. Mantje IC Aagje 8 A. J. Lap 2A Ria 2 Joh. A. Witte 2B Bets 10 Th. Commandeur 2C Pietje 48 K. Zuidewind 2D Tini 4 P. Brans 2E Pietje 49 mooiste uier K. Zuidewind 3A Fia's Margriet Th. R Hin 3B Mientje 39 C. H. Roeper Rubr. 8 Melktwenters geb. voor l-3-'59 IA Corrie 8 mooiste uier H. v. d. Beek med. aangeboden door Coöp. Boerenleenbank. IB Anna 8 H. Tjepkema IC Willie 3 J. S. van Leeuwen 2A Mientje 36 C. H. Roeper 2B Mientje 37 C. H. Roeper 2C Tini 4 J. S. van Leeuwen 2D Betske 15 D. J. Keijser 2E Mientje 7 H. W. Keesom 3A Kee 175 N. J. de Wit 3B Algera 15 Fa. Rutten en Zn. Rubr.9 4-jarigen geb. na 15 maart 1958 IA Emma 21 -f- mooiste uier Gebr. Huisman medaille aangeboden door Coöp. Aankoop Verening 1B Pitje 3 Gebr. Trap IC Zeeman 75 J. S. van Leeuwen 1D Witkop 5 Fa. Rutten en Zn. IE Bea2 P. Brans 2A Mientje 11 Fa. Rutten en Zn. 2B Erma 12 Fa. Rutten en Zn. 2C Emma 22 Gebr. Huisman 2D Hester 5 Jurr. Beumkes 2E Bertha 5 K. Zuidewind 2F Marie 41 Fa. Rutten en Zn. 3A Dora 14 K. Zuidewind 3B Joke 12 P. Zijm 3C Roosje 83 Gebr. Trap 3D Nellie 3 C. Veeger 3E Lena 74 M. C. Bakker Rubr. 10 4-jarigen, geb. voor 16-3-'58 IA Keetje 13 mooiste uier J. Huis man -f- medaille aangeboden door Coöp. Veeafzet Vereniging 1B Kee 169 N. J. de Wit IC De Wit 52 G. C. Bakker 1D Pietje 41 K. Zuidewind 2A Johanna 27 W. Jimmink 2B Bontje 2 U. Bousma 2C Helma K. Mantje 2D Alida 5 S. C. Witte 2E Marie 5 Gebr. Huisman 2F Betske 12 D. J. Keijser De kampioene van de fok veedag „Kee" van de heer iN. J. de Wit kreeg de oranje rozet en mevrouw De Wit toont de beker, die nu definitief het eigendom is van de heer De Wit. 3A Dikkie 2 H. v. d. Beek 3B Truitje 20 H. W. Keesom 3C Tjitske 10 Gebr. Huisman 3D Irene 6 C. Veeger Rubr. 11 5-jarigen. IA Gerda 1 Joh. A. Witte -f- med. aangeboden door Coöp. L.T.B. IB Bertha H. v. d. Beek IC Kee 161 N. J. de Wit 1D Kee 162 -}- mooiste uier N. J. de Wit IE Jaantje 33 G. C. Bakker 1F Corrie 8 J. Boogaard 1G Kee 168 N J. de Wit 1H Margriet 6 J. A. Commandeur 2A Mientje 10 Fa. Rutten en Zn. 2B Keetje 11 J. Huisman 2C Bets 8 Th. Commandeur 3A Griet's Emma Th. R. Hin 3B Trijntje 20 C. Roeper Mzn. 3C Suzanne 2 A. Dros Bzn. 3D Grietje 16 Gebr. Huisman 3E Rika 4 U. Bousma Rubr. 12 6-jarigen IA Emmie Fa. Th. Rutten en Zn. -f- medaille aangeboden door Coöp. Pluim vee Vereniging Texel 1B Pietje 33 K. Zuidewind IC Nicoline 1 Jurr. Beumkes 1D Janke 2 -f mooiste uier M. v. Exel IE Bertha 7 A. J. Lap (Zie vervolg pagina 2) INGEZONDEN Geachte Redactie, Uw bericht in de Texelse Courant van 14 september j.l. betreffende de laatste huurverhoging behoeft m.i. enige aan vulling. U schrijft: De huurverhoging is niet van toepassing voor woningen, waarvan de huur 6,of lager per week is. Dit is inderdaad het grondprincipe, maar het kan aangevuld worden: Met betrekking tot de vóór 5 mei 1945 tot stand gekomen woningen geldt het volgende: A. Woningen, waarvan de huurprijs op grond van een door de huuradviescom missie op verzoek van de verhuurder afgegeven verklaring, inhoudende dat de woning geen gebreken en tekortko mingen ten aanzien van het onderhoud vertoonde op of na 1960, met 20% is verhoogd. De huurprijs van deze wonin gen wordt per 1 september 1962 met 10, 11 of 12 verhoogd zonder dat daar voor opnieuw een verklaring van de huuradviescommissie nodig is. Waar dit geval zich op Texel zeker ook voor zal doen, leek het mij nuttig en raadzaam Uw aandacht hierop te vestigen. B. Regelt de kwestie waarbij de ge noemde verklaring niet afgegeven werd en waarbij ook nu geen huurverhoging is toegestaan. C. Regelt de na-oorlogse bouw, waarbij de bekende procedure van: aanvrage enz. gevolgd moet worden. Bij voorbaat mijn dank voor opname, Hoogachtend, D. Kikkert 2e voorzitter van de woningbouwvere niging „De Haemstede" te Heemstede. Het onbestendige weertype is tekenend voor de herfstmaanden. Het is de tijd dat de landbouwer zijn oogst binnen gaat halen en de kooiker zijn werk begint. Zijn oogst kan pas in het voorjaar - wanneer de trektijd achter de rug is - wor den overzien. Van achter het rietscherm dat het wad omgeeft, bepaalt hij zijn kansen. Zijn onvervangbare assistent is de kleine kooiliond die de vogels in de vangarm moet lokken. Maar de kooiker weet maar al te goed dat hij afhankelijk is van het weer in deze grillige herfstmaanden. De scholekster heeft nog een andere Maar niet alleen in deze eendekooien is die massale herfsttrek waar te nemen. Overal waar voedselbronnen zijn, vin den we grote zwermen vogels tezamen. En vooral het Wad is zo'n gebied waar de herfsttrek in al haar grootsheid is waar te nemen. Met de getij stromen wordt veel voed sel aangevoerd dat aan de vloedlijn ach ter blijft. De hele dag wordt dit voedsel gebied beheerst door scholeksters, strandlopers, wulpen en meeuwen. De Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie heeft zich eens bezig gehou den met een Wad-onderzoek. In vier da gen werden met minder dan 383 100 vogels geteld in een bepaald gebied. Onder deze vogels bleken de bonte strandlopers verreweg in de meerder heid. Eertijds lagen in de Waddenzee nog uitgestrekte wiervelden, die in het na jaar duizenden ganzen aantrokken. Vooral de Rotganzen vonden volop voedsel in de wier. Na 1930 is dit zien der oog minder geworden. De voedsel bodem van het zeegras raakte door een mysterieuze ziekte uitgeput. Dat dit door ornithologen werd betreurd is be grijpelijk, doch vooral de Wieringergan- zenvangers zagen zich nu opeens een flinke boterham ontnomen. In deze tijd moet ge eens de Wadkant opzoeken. Ge zult hier vele bekenden ontmoeten. Vogels die typisch bij het eiland behoren, er deze zomer hun nes ten hadden. Hun aanwezigheid ook nog in het najaar is niet verwonderlijk, om dat ze door hun voedselkeus aan de kust blijven verbonden. Hun broedge bied getuigt hiervan. Want wanneer de jonge vogels op Texel de eierschalen van zich schudden, zien we het ouder paar menig voedselreis naar het Wad ondernemen. Sommige vogels verkeren soms in een bepaald gezelschap, veelal familieleden. Zo b.v. de tureluur, die we vaak teza men zien met zwarte- en groenpoot rui ters. Hoewel deze steltlopers allen op 't oog even groot zijn, zijn wel enige ken merken te noemen waardoor onder scheiding gemakkelijker wordt. Het zal niet moeilijk zijn het beeld van de ture luur voor de geest te halen. Zijn heldere roep „tjuu tjuu tjuu". de lange oranje poten en de roodachtige snavel zijn wel voldoende bekend. In het vliegbeeld zien we een brede witte vleugelstreep. Zoals reeds de naam doet verwachten heeft de zwarte ruiter een donker pakje. Zijn roep „tjoiet tjoiet" is zeker te her kennen uit de andere vogelgeluiden. De groenpootruiter heeft een aan de naam verwant kenmerk, n.l. zijn groene poten. Daar men echter over een goede kijker moet beschikken om dit te kun nen waarnemen, is het eenvoudiger op te letten op de witte stuit en lichte rug. Anders dan bijvoorbeeld onze plevie ren zoeken deze steltlopers hun voedsel. Bij voorkeur zoeken ze hun voedsel op die plaatsen waar weinig water staat. Hier en daar doen zij proefboringen in de weke grond en de tastzintuigen in de lange snavels brengen hen op het spoor van schelpjes en slakken. manier van fourageren. We zien ze steeds door het water waden met de kop omlaag gebogen. Ze hebben een spe ciale voorkeur voor schelpdieren. Neemt er eens de tijd voor en ziet hoe handig zij zijn met hun zijdelings afge platte snavel tussen de beide schaalhelf- ten weten te komen en hierdoor sluit spieren der schelpen te doen inscheuren. De plevieren zoeken hun voedsel op een meer schrandere manier. Ze over zien eerst een bepaald voedselgebied. Hebben ze iets gevonden, dan rennen ze naar die plaats. We krijgen dan het beeld te zien van snel dribbelende vogels die opeens halt houden, pikken, zich op nieuw snel verplaatsen, halt houden en weer de snavel in de slikbodem boren. We noemen daarom de pleviersoorten ook wel oogjes jagers. Immers zij zoeken hun prooi wel degelijk met het oog. Maar wanneer ge eens de moeite neemt om vanaf de dijkkruin het nijve re vogelvolk op het Wad gade te slaan, zult ge ongetwijfeld nog veel ontdekkin gen doen die hier onbesproken zijn ge bleven. Dit ls een wandeling langs de oost kant van Texel ten volle waard! Jac. J. Bais LOTEN KOGER KERKORGEL Nu alleen nog loten van serie E ver krijgbaar op de volgende adressen: Den Burg: mej. G. v. d. Vis, Wilhelmi- nalaan 17; Slager Visser, Hogerstraat; Westermient: mej. D. Boon; De Waal: mevr. Boot-Duinker; Oosterend: bakker Dros, Peperstraat; De Cocksdorp: ds. Soesan en M. J, Reuvers (Sluftervallei); De Koog: ds. Waardenburg en mevr. Klok (Midget-golfbaan) en J. v. d. Vis, Dorpsstraat 38;Den Hoorn: A. Lap Azn., Klif 8; Oudesehild: mej. A. Boogaard, Van Heemskerckstraat 13. Kolemadiator „DE BLAUWE BERGEN" Toneelvereniging „De Duinkanters" heeft in studie genomen „De Blauwe Bergen", een ernstig spel in drie be drijven, geschreven door Hugh Hosting (schrijver van „Meeuwen boven Soren- to). Zaterdag 26 november hopen „De Duinkanters" dit stuk onder regie van de heer J. v. d. Kerkhof naar voren te brengen. Bovenstaande afbeelding toont de door de Gemeenschappelijke Polders aangekochte tractor waarop gemonteerd een taludmaaigarnituur van 71/t voet lengte en een taludhark van de zelf* de lengte. Duidelijk is waar te nemen dat het gemaaide gras en riet door de hark op de wal wordt gebracht De eigenaar van het perceel waar deze foto werd gemaakt verzekerde ons dat er weer een behoorlijk stuk „kromme ruggenwerk" tot het verleden behoort en deze machine ook finan ciële voordelen voor de boer beeft.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1