Cjrocn 'Zwarts Jexels in het harL, Groep van 35 spastische inderen uit Dortmund ve rblijft vijf weken op Texel mm Bronchi letten - Luchtige straffen DAG 28 SEPTEMBER 1962 fEXELSE 76e JAARGANG No. 7697 COURANT pre N.V. r.h. Langeveld de RooQ oek-. Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Borg, Texel - Postbus 11 Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. f x. B I a 11-1HI i n a voor het probleem in ons land duidelijker dan in Duitsland Altijd optimist. ons land wordt zoveel aandacht aan het probleem der spastische kinde- bestecd, dat ieder er wel eens van gehoord of gelezen heeft. U kent de ijking. Door kleine beschadigingen aan de hersenen, meestal reeds ontstaan of tijdens de geboorte, zijn deze kinderen niet in staat hun lichaamsbe- ingen goed te beheersen, niet door verlamming, maar door een verkrampte tand van het spierenstelsel. aders merken veelal pas lang na oorte dat hun kind spastisch is, het met op de normale tijd tten, staan en lopen en ook zeer ;ijd daarna niet. Van het begin len deze kinderen door anderen len geholpen in hun bewegingen, dus geheel afhankelijk van an- Veel mensen zien deze kinderen [eestelijk minderwaardig aan it hun gezichtsuitdrukking en luid immers ook door spieren aakt die indruk wekken, reft men bij deze kinderen ook vijking van het gehoor en ge- rmogen aan. Geestelijk minder- is de grote meerderheid ca. niet. Zij zijn voor rede vatbaar nen iets leren. Leren spreken. :en is een van de belangrijkste eefc, die zo goed mogelijk moet aangeleerd. Het is begrijpelijk, ke kinderen thuis niet de moge hebben om tot ontwikkeling te In Nederland zijn inrichtingen eze kinderen onder leiding van eraren, medici, specialisten in ïlijke oefening enz. in staat gesteld zich zodanig te ont- ;n, dat zij zich in de maat- bruikbaar kunnen maken. He er onder deze kinderen een dat zo ernstig spastisch is dat lij Liefderijke verzorging doet wonderen1 er zeer weinig mee kan worden aange vangen, maar de meerderheid kan toch iets worden aangeleerd; zij het ten koste van enorm veel tijd en toewij ding. Iets wat een normaal kind auto matisch doet spelen b.v. wordt deze kinderen aangeleerd en deze spel therapie is een der belangrijkste onder delen van de behandeling. Door het spelen met blokjes leert het kind zijn spieren beheersen en brengt tevens zijn richtingsgevoel tot ontwikkeling. Spe ciaal aangepaste lichaamsoefeningen, massage en in sommige gevallen een chirurgische ingreep dienen hetzelfde doel. Er wordt dus iets aan gedéan. Duitsland. In het buitenland, met name Duits land, is men nog niet zover als bij ons. De ontwikkeling van het spastische kind gaat daar minder uit van over heidswege. De stad Dortmund heeft een eigen instituut, waar spastische kinderen uit de stad en omgeving gedurende de dag- uren van 9.00 tot 16.30 uur worden „op geleid". De kinderen, in leeftijd varië rend van 4-14 jaar, worden met een autobusje van huis gehaald en 's avonds weer teruggebracht. Voor de kosten van deze scholing betalen de ouders een prijs die in verhouding is met hun inkomen. Eens per jaar, in de vakantie, trekt MERCEDES CONTRA VOLKSWAGEN Woensdagavond om ongeveer 6 uur heeft op de viersprong bij Hoeve „Veldheim" in polder 't Noorden een autobotsing plaats gevonden, die welis waar flinke materiële schade tot gevolg had, maar waarbij de passagiers er re delijk goed afkwamen. De heer Enklaar in zijn Mercedes, komende van richting Oosterend heeft, mogelijk vanwege het slechte zicht, de heer Rutten, die in zijn Volkswagen vanuit het Noorden rich ting Waalenburg reed, niet opgemerkt. De Mercedes, die voorrang had moeten verlenen, kreeg de Volkswagen tegen zijn rechter voorwiel, incasseerde ver volgens nog een klap van de een halve slag draaiende Volkswagen tegen de achterkant en dook tot slot in de sloot. De Volkswagen bleef op de weg. De heer Rutten bezeerde zijn been en de heer Enklaar liep een hoofdwond op, die door dokter Renout nog gekramd moest worden. De Rijkspolitie maakte proces-verbaal op. Garage Kaczor sleepte beide wagens weg. Ho«»tdrank in tabletvorm. 95ct de school er met de kinderen op uit. Met een speciale bus wordt een tocht gemaakt naar het buitenland of naar een plaats in Duitsland zelf. Dit jaar is de keus gevallen op Texel. De school is naar Texel getrokken op aanraden van enkele ouders, die hun vakantie op Texel hadden doorgebracht. Het eiland Texel met zijn vrije en rustige duinen en stranden leek hun een uitstekend vakantieoord voor hun gehandicapte kinderen. Groep van 35 De groep van 35 kinderen onder lei ding van* mevrouw Meyer-Obermann en 11 dames waaronder 8 personeelsleden van de school arriveerde 1 september en denkt 4 oktober weer naar Duits land te vertrekken. De groep is onder dak gebracht in het vakantiehuis „De Zilvermeeuw" van de heer Kamstra. „De Zilvermeeuw" bleek een uitstekend onderkomen te zijn en was na enkele wijzigingen in de inrichting zelfs ideaal geschikt. Eén ding was er dat niet bij zonder meewerkte.het weer Onder de huidige weersomstandigheden naar het strand trekken is geen prettige on derneming. Toch is het gebeurd gedu rende de zeldzame momenten van enige zonneschijn. De toestand van de kinde ren laat in het algemeen niet toe dat zij kunnen zwemmen zodat de meesten zich kostelijk amuseren met het spelen in het zand. Daarom liet de heer Kam stra enkele kubieke meters zand aan rukken teneinde de kinderen in de ge legenheid te stellen ook nabij de „Zil vermeeuw" deze gelegenheid te bieden. De school heeft haar eigen bus mee naar het eiland genomen. Hoewel niet- TESO-bussen meestal niet op het eiland worden toegelaten heeft de N.V. TESO voor deze bus een uitzondering willen maken en goed gevonden dat $e kinde ren gedurende de overtocht in de bus bleven zitten. Een en ander natuurlijk in verband met de moeilijkheden die zouden zijn ontstaan wanneer alle kin deren met hun omvangrijke bagage van de ene ruimte naar de andere zouden moeten worden gedragen De Zilvermeeuw De naaste omgeving van „De Zilver meeuw" is een ideaal oord voor de kinderen Op het terrein rond het ge bouw kunnen de kinderen zich speels gewijze oefenen en het meest opmerke lijke is dat er een uitstekende stemming heerst. Er wordt gejoeld en gelachen en het beeld van deze spastische kinde ren komt niet overeen met de voor stelling die we er van hadden. Om het lopen zoveel mogelijk te beoefenen, wordt elke dag gewandeld. Het gaat niet snel. Sommigen lopen met krukken, anderen hebben hun beide benen in een strekverband en weer anderen die niet zelfstandig kunnen lopen, vinden steun door een wagentje te duwen waarin er een zit die helemaal met staan kan. De gezonde zeelucht heeft een goede invloed. Stapen en eten geven in het geheel geen moeilijkheden De heer Kamstra toonde aan dat het gemiddelde kind net zoveel brood per dag veror berde als de volwassen gasteh uit de voorgaande seizoenmaanden! Jammer dus dat niet alle kinderen naar Texel zijn gekomen; enkelen zijn op aanraden van hun arts, die de zeelucht voor hen niet geschikt achtte, thuis gebleven. Door de omstandigheden die het kind uit de^oude sfeer hebben gebracht, is het enthousiasme aangewakkerd waar door vele bewegingen sneller worden aangeleerd. Het aantrekken van hun schoenen bijvoorbeeld gaat ze hier beter af dan thuis. De leidsters zijn enthousiast over de zorgen van de heer Kamstra. Al met al bevalt het ze zó goed, dat ze zeker van plan zijn om het volgend jaar terug te komen. De heer Kamstra heet ze dan bij voorbaat welkom! RECLASSERINGSCOLLECTE Ook dit jaar is mij weer gevraagd de zorg voor de jaarlijkse reclasserings- collecte op mij te willen nemen. Mij ge steund wetende door tal van collectan ten en collectrices in de verschillende dorpen heb ik gaarne aan dit verzoek voldaan en beveel ik U deze collecte met een enkel woord gaarne in uw aandacht aan. Zoals U waarschijnlijk weet komt de opbrengst van de collecte, die vrijdag 28 en zaterdag 29 september op Texel gehouden zal worden, ten goede aan verenigingen van alle gezindten, zowel aan reclasseringsverenigingen als aan een aantal drankbestrijdingsverenigin- gen. Het reclasseringswerk is een uiter mate moeilijk werk en de vele honder den medewerkers van de verschillende bureaus, waaronder zeer vele vrijwilli gers, verdienen dan ook stellig onze be wondering. Het lijkt de buitenstaanders vaak een ploegen op de rotsen en soms is het dit ook wel. Maar dit doet toch niets af aan het feit, dat de reclassering ook zeer belangrijke resultaten behaalt, mede dank zij het innig samenspel dat er is ontstaan tussen de gerechtelijke autoriteiten en de reclasseringsvereni gingen. Is het soms niet belangrijk, dat van de mannen en vrouwen in Nederland die voorwaardelijk worden veroordeeld 90% de hun opgelegde proeftijd goed doorkomen? En is het soms zonder be lang, dat de reclassering deze mensen, die vaak aan de zelfkant van het maat schappelijk leven hebben gestaan, weer een nieuw perspectief weet te bieden? Om al deze redenen verdient dit werk onze volle steun en gaarne roep ik U dan ook op onze collecte met milde hand te gedenken, opdat dit zo moei zame werk voortgang zal kunnen vin den. Voor Uw daadwerkelijke steun wil ik U reeds nu hartelijk danken. G. van Loon-Le Roy. Laaiende Zuurbrand op de maag hoort ook bij C tot het verleden bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstel len het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdovende substantie in de maag belandt, 'n Heer lijk middel, die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. TE VEEL PASSAGIERS: De kantonrechter te Den Helder heeft dinsdag j.l. schriftelijk uitspraak gedaan in de zaken tegen Aero Contrac tors en N.V. Sinberg, die op het matje waren geroepen wegens het vervoer van te veel passagiers per (rond)vlucht. Tegen A., operationeel directeur van Aero Contractors, werd geen bewijs ge leverd: vrijspraak. Sinberg's directeur S. had te veel passagiers vervoerd, wat hem op ƒ10, of 2 dagen kwam te staan! De vlieger J. van Aero Contractors had het een beetje bonter gemaakt. Hij kreeg een dubbele boete te betalen, t.w. ƒ250, (of 50 dagen) omdat hij te vaak te veel passagiers had vervoerd en nog eens ƒ25,(of 5 dagen) wegens het ver voeren van passagiers zonder veilig heidsgordels. De vlieger B. van Sinberg tenslotte werd veroordeeld tot ƒ10,boete (of 2 dagen hechtenis). Ook hij had per vlucht te veel passagiers meegenomen. B. werd echter vrijgesproken voor de tenlastelegging als zou hij ook passa giers zonder veiligheidsgordels hebben meegenomen. Waarmee, mogen wij toch aannemen, de onenigheden in de lucht een eind hebben gevonden. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER VAN LOON (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oosterend en De Cocksdorp: DOKTER RENOUT (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (van zaterdag 13 uur tot zondag 24 uur) Zr. FORTGENS Oosterend. tel (02223) 250 of 207 (zondag van 9 tot 13 uur) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 sept op om 6.38 uur en gaat onder om 18.22; 3 oktober op om 6.43 uur en onder om 18.15 uur. Maan: 28 sept. N.M.; 6 okt E K Hoog water ter rede van Oudcsehild: 28 sept. 8.29 en 21.07; 29 sept. 9.07 en 21.36, 30 sept. 9.37 en 22.03; 1 okt. 10.03 en 22.27; 2 okt. 10.25 en 22.50; 3 okt. 10.50 en 23.15; 4 okt. 11.14 en 23.40; 5 okt. 11.39 en 6 okt. 0.09 en f2.08. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. AL RUIM EEN MILJOEN OPGESNOEPT In het Jaarverslag Deltawerken deelt de Minister van Verkeer en Waterstaat mede, dat op het eiland Texel werd begonnen met de verzwaring, verhoging en verbetering van de rijkszeewering van het Mol, terwijl de versterking van de hoogwaterkering van de Prins Hen drikpolder grotendeels werd voltooid. Aan deze werken werd over het tijd vak 1 juli 1961 tot en met 30 juni 1962 een bedrag besteed van ƒ1.140.000, VICARIS P. OSKAMP BEROEPEN Den Hoorn Op de gemeenteavond, waar 101 lidmaten aanwezig waren, heeft de Herv. Gemeente haar stem uitgebracht en werd candidaat P. Os kamp uit Heemstede gekozen. Op hem is nu een beroep uitgebracht. De afscheidsdienst van ds. G. H. Wolfensberger is zondag 7 oktober n.m. 2 uur. TEXELS SUCCES OP DE JUBILEUM-FOK VEEDAG TE ALKMAAR De bok Wolter H 53 („Ik ben een bok heel fier en sterk, doe daarom met ple zier mijn werk", kent U het rijmpje nog?) werd woensdag j.l. op de Fokvee- dag te Alkmaar kampioen. Nog vóór de keuring werd de bok verkocht aan een der K.I.-Stations van Noordholland. Een bemoedigende stimulans voor het Texelse Geitendekstation in Spang en k een geruststellend bewijs voor onze geitenfokkers, dat de leiding van dit station in goede handen is! ACHTTIEN DAGEN GEVANGEN OP ZANDPLAAT Vissersschip draaide zich zelf een geul naar de vrijheid Bijna drie weken lang heeft de nog nieuwe haringkotter TX 48, schipper J. Vlaming van Oosterend, in de greep van het noodlot gevangen gezeten, het noodlot, dat het schip op 7 september bij hoog water op de Noorderhaaks, vijf mijl ten noordwesten van Den Hel der, deed stranden. Verschillende po gingen om weer vlot te komen misluk ten, maar maandag j.l. kon opnieuw een serieuze poging worden gewaagd, om dat het water deze middag bijzonder hoog kwam. De vader van de schipper, reder Vlaming, bracht, samen met de 21-ja- rige vletterman Leijen uit Den Helder, maandagmiddag om 3 uur ankers in zee, welke met zwaar materiaal aan het schip werden verbonden. Met eigen winch draaide het schip zich daarna centimeter na centimeter aan de ankers achteruit, totdat het ruimte kreeg om de schroef te doen draaien. Met deze schroef begon het zich zelf een geul te woelen, waardoor het geleidelijk aan in diep water kwam. Achter de Binnen- bank lagen de sleepboten Hector en Titan van het bergingsbedrijf Wijsmul ler uit IJmuiden gereed. Toen het wa ter 's avonds half tien weer op het hoogst was, gelukte het de bergings- boten het schip ook over deze laatste hindernis heen te slepen en behouden de haven van Den Helder binnen te brengen. Het aldus gelukkig geborgen schip zal nu op korte termijn naar de scheeps werf Welgelegen te Harlingen waar het in 1960 werd gebouwd, worden ge sleept voor herstel van de opgelopen bodemschade. Een merkwaardigheid van het schip is, dat het niet normaal op hellingbanen werd gebouwd doch in secties in een machinehal en daarna op de kade van de Zuiderhaven als casco in elkaar werd gelast. Bok Heros tilde hel vervolgens in het water, waar het verder werd afgebouwd. Het schip meet 25.60x6.10x3.05 meter en wordt door een 220 pk-motor aangedreven. Het heeft een certifikaat voor onbe perkte vaart Aldus de Harlinger Courant. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 19 tot en met 26 september 1962 Geboren: Andreas Gerardus Cornells, zv. Willem G. Commandeur en Gijs- berta C. den Blanken; Menno, zv. Cor nells Goënga en Fokeliena P. Vos. CURSUS VEEVERLOSKUNDE Voor de cursus veeverloskunde be staat flinke belangstelling. Er behoren zelfs dames tot de cursisten. De lessen beginnen op woensdag 3 oktober 1962 des avonds 8 uur in de landbouwschool. Men kan zich nog opgeven voor deze cursus bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (02220) 2126. INSTUIF DEN HOORN Zondagavond a.s. om half 8 opent de instuif de deuren weer van „De Waldhoorn". Alle jeugd vanaf 12 jaar is hartelijk welkom. Voor degenen, die nooit op de instuif kwamen, is nu mooi de gelegenheid om te beginnen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 oktober a.s. worden dc moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur, daarna tot 16.30 uur de moeders van Den Burg.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1