Cjrocn ^warts jexelin het Texelse Raad aanvaardde begroting 1963 RestauratieN.H. kerk Oudeschild OPEL Voorzitter Schooltandverzorging rampzalige geschiedenis. Besloten tot aankoop van schilderijen van Bakels Toneelvoorstelling Kunstkring door toneelgroep Studio JAC. MET's STABILITEIT IN DE BOCHTEN JNSDAG 2 OKTOBER 1962 TEXELSE Uitgave N.V. T.h. Langeveld de RooQ Boek», Kantoorboek- en Fotohande) Handelsdrukkerij )en Borg, Texel - Postbni 11 - Tel. 2058 76e JAARGANG No. 7698 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. j8s' De 20 punten tellende agenda heeft ïze gemeenteraad jongstleden vrijdag iet al te veel hoofdbrekens gekost. Af- ezig waren wethouder Hin en vier ladsleden, t.w. Mevr. Koning-Bruin en e heren S. Keijser, N. van Schoonho- en en A. Welboren. Vijf afwezigen op ilk een belangrijke begrotingsvergade- ng lijkt aan de hoge kant, maar aan nemen is dat de zaken in de voor- esprekingen der fracties reeds alle indacht kregen. Burgemeester herbenoemd De voorzitter deelde mede, dat hij bij oninklijk Besluit van 13 september j.l. as herbenoemd. „U zult het dus waar- :hijnlijk voor de komende zes jaar eer met mij moeten doen", aldus de eer De Koning. Geen veegmachine De voorzitter deelde verder mede, dat e informaties van B. en W. ten aanzien in de prijs van een aan te schaffen eegmachine onjuist waren gebleken. !en had zich al vertrouwd gemaakt ,et een bedrag van circa ƒ30.000,in erkelijkheid zou dit 70.000 a 80.000 oeten worden! Waarmede de veeg- achine voorlopig mag blijven staan op lange lijst van vrome wensen. Voor de bespreking van punt 3 van de ;enda, benoeming leden woningcom- issie moesten op verzoek van de heer e Grave de (openbare) deuren even ie. Wélke persoonlijke kwestie daar op it moment ook besproken werd, ver- ïdering in de te verwachten stem- ingsresultaten heeft het niet gebracht, e op de eerste plaatsen staande candi- aten werden allen herbenoemd, zodat e commissie weer bestaat uit de heren Dros, M. W. Koorn, J. Daalder, B. ostra en J. Buisman. De raadsleden tekenden vervolgens ;en enkel bezwaar aan tegen de ver- oging van het presentiegeld voor de den van de stembureaus van 10 naar i gld. per dag en 1,50 gld per uur. Schilderijen R. S. Bakels Over de voorgestelde aankoop van de Texelse schilderijen van R. S. Ba sis erkenden verschillende raadsleden ;en kunstkenner te zijn, maar zich larne te willen neerleggen bij de me- ing van het college van B. en W. Op e vraag van de heer De Grave naar de estemming van de schilderijen, die alle i de vergaderzaal waren opgehangen, ihvoordde de voorzitter te hopen, dat e schilderijen de wanden van het nieu- e raadhuis zouden gaan sieren. Mét b heer De Grave was ook de heer ^estdorp zonder meer vóór de aankoop, [ej. Luyterburg voelde wel voor in- innen vanedeskundig advies; ook zou j willen weten of de architect met die randversiering akkoord zou gaan. De oorzitter vond dit een onjuiste pro- leemstelling; de architect heeft zich an te passen bij de wensen van de op- rachtgever. De heer Daalder verklaarde eerst ogal sceptisch gestaan te hebben te- enover het voorstel van de aankoop, let tijdstip leek hem nogal ongelukkig, lede in verband met het begrotings- ekort, dat steeds groter wordt, en ook rilde hij weten of de collectie werkelijk irel zo uniek was. Spr. noemde de 'exelse schilderes Souw de Wijn, die >ch ook zéér goede landschappen laakt. Weth. Roeper was het niet eens iet raadslid Daalder. We hebben nu elegenheid deze mooie collectie te open, aldus de heer Roeper; doen we het niet, dan is zij voor Texel voor al- ijd verloren. Men moet een dergelijke ankoop niet uitsluitend laten afhangen »an een toevallige vermogenspositie. De voorzitter verklaarde nog dat een ïiruster eens heeft gezegd, dat bij een epaalde bouwbegroting ca. l°/o mag ijn ingecalculeerd voor kunst en ver tering. Houden wij dat aan in verband üet de bouwsom van het nieuwe raad- uis, dan zijn wij nog royaal aan de age kant. De heer Smit pleitte nog voor een oort „vervolg" op deze aankoop, door e trachten ook schilderijen van Souw le Wijn aan te kopen. Op een vraag van mevrouw Vrijdag- teijser vertelde de voorzitter hoe men de kans van aankoop had gekregen. Het "as de heer Van der Vlis, die, na lang oeken, contact had gekregen met de rfgenamen van de schilder. Uit een ÖO-tal stukken konden 12 Texelse oorstellingen worden gevonden. Met root enthousiasme was de heer Van Ier Vlis toen bij de burgemeester ge- sie is al geruime tijd bezig om daarvoor een goedkope en toch afdoende oplos sing te vinden. Dat is tot nu toe niet gelukt, maar ook deze moeilijkheid hoopt zij te overwinnen. Er is een aparte werkgroep aan de gang om hier over ter zake kundige adviezen te ver zamelen. Intussen zijn de kerkvoogdij en de restauratiecommissie er beide van over tuigd, dat de benodigde gelden er door eigen inspanning en veler hulp zullen komen. Het belangrijkste is, dat er nu eindelijk met het werk werd begonnen. Vele artikelen zijn in de loop van de jaren over deze zaak in de Texelse Courant verschenen. Deze waren dik wijls van zorg vervuld over de toestand van het gebouw. En terecht, want het leek er maar al te zeer op, dat de sloop het einde zou worden. Dat zou een on vervangbaar verlies betekend hebben, j want dit protestantse kerkje behoort tot de mooiste monumenten van het eiland. I Het heeft bovendien door zijn interieur een grote historische waarde. Maar meer nog dan om het landschap en de geschiedenis, zullen velen zich om het geloof in deze restauratie verheugen. Er blijkt immers uit, dat de gemeente van Oudeschild leeft en voor haar toe komst zorg draagt. De restauratiecom missie rekent er in ieder geval op van grote groepen op het eiland sympathie 1 en steun te zullen ontvangen. G. H. Wolfensberger secretaris restauratiecommissie. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 2 oktober Den Burg, 20.00 uur. Hotel „Texel", Avond Streekontwikkeling Texel, spreker de heer Schroevers. Vrijdag 5 oktober Den Burg, 20 00 uur. De Oranjeboom, Opvoe ring van het toneelstuk „Jeugdproces" door de toneelgroep „Studio". ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 okt. 10.25 en 22.50; 3 okt. 10.50 en 23.15; 4 okt. 11.14 en 23.40; 5 okL 11.39 en 6 okt. 0.09 en 12.08. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Aanstaande vrijdagavond treedt in „De Oranjeboom" onder auspiciën van de Stichting Kunstkring Texel op de toneelgroep „Studio" met het stuk „Jeugdproces" van Manuel van Loggem. Deze thriller beleefde onlangs in Zaan dam zijn première. „Het Parool" schrijft onder het hoofd „Bezielde opvoering van Manuel van Loggems stuk" o.m.: „Jeugdproces be wijst opnieuw, dat Manuel van Loggem de technische kant van het toneel be heerst. Hij kan rollen schrijven, zijn dialoog klinkt overwegend authentiek. Er zit voldoende handeling in dit stuk en de spanning wordt vaak suggestief opgevoerd. In „Jeugdproces" blijkt de essentie van Van Loggems schrijver schap, zijn levensgevoel, klein en men krijgt de indruk, dat hij dit tracht te camoufleren door een veel te heftige wijze van dramatiseren. Geen overtui gend, maar wel een goed speelbaar stuk. Peter Oosthoek heeft dit als regis seur knap bewezen. Zijn regie droeg zonder opsmuk het kenmerk van het ware en leidde tot een speltotaal, dat de aandacht van het begin tot het eind afdwong. Met de rol van Pieter is Joop Admi raal sterk op de voorgrond getreden. Hij bereikt een bezield spel, dat in deze rol uitstekend tot zijn recht kwam. Jack Horn typeert niet slecht. Zijn han dige volksjongen Martijn gaf in het begin kleur aan de opvoering. Toen de emoties hoog liepen bleek zijn spel veel minder natuurlijk en zag men hem vaak acteren. Jules Hamel speelde Walter scherp en hard, maar bleef in zijn spel nog al eens te vlak. Niettemin er zat geestdrift achter de voorstelling. „Het Nieuws van de Dag" ziet in dit stuk een vergelijking met de afschuwe lijke „Baarnse moordzaak" en herkent in de types de zorgvuldige karakter schilderingen, waarvoor de misdaad verslaggevers ruim een jaar geleden al tekenden, al erkent het blad dat het slot een geheel andere wending neemt, dan men met „Baarn" voor ogen zou verwachten. Wat het spel betreft schrijft het blad; „Vijf enthousiast werkende jongeman nen hebben het stuk met warmte ge stalte gegeven. Peter Oosthoek trof in zijn regie goed de sfeer van de in mis daad en wanhoop samengedrevenen, van wie Joop Admiraal bepaald schit terde als de naar een normaal leven hunkerende Pieter. Jules Hamel raakte strak de leidersfiguur, Erik Plooyer zijn bange meeloper en Jack Horn ver raste als de ongelukkige, wie het avon tuur te ver gaat, maar die niet meer kan en durft ingrijpen". „De Volkskrant" is minder enthou siast. Het vindt het onderwerp „jeugd criminaliteit" onder alle omstandighe den hachelijk als dramatisch gegeven. Het vindt in dit stuk de oorzaken, welke 'een groep van drie jongelui uit „nor male" gezinnen tot misdadigheid heb ben gedreven te summier aangeduid. Ook dit blad ziet een vergelijking met recente criminele actualiteit, doch oor deelt deze herinnering nogal hinderlijk. Wat het spel betreft is ook dit blad van oordeel dat merkwaardigerwijs de twee zwakkelingen in het stuk, ge speeld door Erik Plooyer en Joop Ad miraal de sterkste indruk maakten. Wat bij de anderen aanduiden bleef, werd bij deze twee spelers dramatische rea liteit. Abonnementen, die ook toegang ge ven tot de volgende toneelvoorstelling in begin januari, kosten ƒ5,50 en zijn op het bureau culturele zaken verkrijg baar. Losse kaarten voor deze opvoering zijn tegen een prijs van ƒ3,vanaf heden bij het V.V.V.-kantoor te Den Burg verkrijgbaar. Studerende jeugdi gen en jeugdigen tot 20 jaar kunnen te gen de gereduceerde prijs van ƒ1,50 kaarten verkrijgen. komen met het voorstel te gaan pogen beslag op die werken te leggen. De raadsleden besloten tenslotte una niem tot de aankoop. Wellicht wil het gemeentebestuur de Texelaars de gele genheid geven de schilderijen binnen kort te bewonderen. Vaststelling begrotingen Aan de orde is dan de vaststelling van de begroting der verschillende diensten. De voorzitter leest de opmer kingen voor, gemaakt door de begro tingscommissie (zie Tex. Crt. 28 sept. - red.) en de antwoorden, door B. en W. daarop gegeven. Over de organisatie van de Bescher ming Bevolking op Texel verwijzen wij onze lezers naar een apart artikel in dit nummer. Schooltandverzorging De schooltandverzorging baart inder daad grote zorgen. Het is, aldus de voorzitter, een rampzalige geschiedenis. Het feit dat de enige Texelse tandarts door te grote drukte reeds patiënten moet afwijzen, wijst reeds op een moei lijke toestand van de normale tandver- zorging, en dat staat dan los van de zo belangrijke schooltandverzorging. Jonge, pas afgestudeerde tandartsen stellen al zéér hoge eisen, die alleen met nieuwbouw zouden zijn op te vangen. Een calculatie, aan de hand van die eisen, leerde dat met een ingericht ge bouw minstens een ton zou zijn ge moeid. De voorzitter stelde dat twee tandartsen, van die dus één voor de schooltandverzorging met daarnaast een „halve" praktijk, op Texel ruim hun brood zouden kunnen verdienen. Het ziekenfonds heeft zich bereid verklaard met hulp in de vorm van een hypotheek zeer ver te willen gaan. Regelmatig (tenminste twee maal per jaar) heeft de voorzitter contact met het plaatsings bureau voor tandartsen. Nu en dan heeft ook wel een gesprek plaats met een eventueel geïnteresseerde jonge tandarts, maar dit loopt steeds op niets uit. Het lijkt wel of de interessenten bang zijn niet genoeg te zullen ver dienen. Vrij beroep De heer Westdorp stelt dat de tand arts weliswaar een vrij beroep heeft, maar dat die vrijheid blijkbaar niet impliceert dat zonder meer een plaats van vestiging zelf mag worden gekozen. Inderdaad, zo zegt de voorzitter, hebben ook de tandartsen hun eigen vereniging en zullen er wel afspraken zijn inzake het vestigingsbeleid. Overigens zal er weinig bezwaar be staan van die zijde tegen 'n tweede ves tiging op Texel; het gaat er maar om een tandarts te vinden die bereid is! De voorzitter zegt dat permanent alle pogingen in het werk blijven gesteld. Helaas is er op dit moment geen enkele reden tot optimisme. Haven Oudeschild Er is contact met Rijkswaterstaat op genomen over de toekomst van de ha- (Zie vervolg pagina 4) De restauratie van de Hervormde kerk te Oudeschild is dezer dagen be gonnen. Samen met de ranke en fiere molen zal dit schilderachtig gelegen gods huis het zicht op het dorp en zijn landschap dus blijven verrijken. Het stemt tot grote voldoening, dat ook dit monument voor Texel behouden zal worden. Voorlopig zal het gebouw door een deugdelijke omheining tegen molest worden beveiligd en zal het dak worden gedicht om verder verval te voorkomen. Na de winter zal de firma H. Aberson en Zn. uit Steenwijk, onder leiding van architect Royaards het werk weer voortzetten tot het geheel klaar is. De datum van inwijding is natuurlijk nog niet vastgesteld, maar wel mag worden aange nomen, dat zonder ernstige tegenslag de Hervormde Gemeente van Oudeschild haar fraaie kerkje vóór 1965 weer in gebruik kan nemen. Jaren is voor deze restauratie gepleit. Soms leek het wel of alle werk ver geefs verricht werd. Telkens weer moest de restauratiecommissie met een verder uitstel genoegen nemen. En on dertussen ging het gebouw zienderogen achteruit. De kosten stegen snel tenge volge van de duurdere arbeid en de hogere prijzen. Er kwamen ogenblikken, dat zelfs de meest toegewijden de moed lieten zakken en meenden dat het pro ject niet viel te realiseren. Vooral toen bleek, dat een aantal mensen, om welke reden dan ook weinig geestdrift voor het plan kon opbrengen. Maar de res tauratie-commissie vertrouwde terecht op de steun van de grote meerderheid van de bevolking van Texel en met name op die van de Oudeschilders zelf. Er kwamen financiële toezeggingen, verschillende acties werden onderno men en het restauratiefonds werd met vele kleine en grote giften verrijkt. Dat was cn is dan ook dringend nodig, want behalve de 10°!o van het subsidia bele deel der kosten, moet de Hervorm de gemeente ook het orgel, de verwar ming, de verlichting, de inrichting van de consistoriekamer, het sanitair en een gedeelte van het meubilair zelf betalen. De arctitect zal de galerij zo construe ren, dat er te zijner tijd een pijporgel kan worden geplaatst. Voorlopig mag echter met het harmonium worden vol staan, dat op advies van de orgelcom missie der Ned. Herv. Kerk is gekocht en dat geheel kon worden betaald uit de opbrengst van de laatste bazar. Na de februari-ramp werd een dergelijk har monium in een viertal kerken in Zee land in gebruik genomen en de erva ringen waren toen, evenals nu, zeer positief. Voor de verlichting zullen natuurlijk allereerst de drie prachtige kronen worden gebruikt, die op de monumen tenlijst voorkomen, en die geheel wer den opgeknapt en te bezichtigen zijn in de Oudheidskamer, Ook het meubilair valt voor een deel onder de restauratie en wel de eiken preekstoel, de koperen lezenaar, de doopboog met het wapen van Tromp en het doophek (als het ge handhaafd blijft) en verder de banken. De stoelen moet de gemeente in ieder geval geheel zelf bekostigen. En ook de inrichting van de consistoriekamer. Het punt, dat de meeste zorgen baart, is de verwarming. De restauratiecommis- geeft u die luxe doch zij heeft de veiligheid, de zuinigheid en de doelmatigheid met ver geten. Voor luxe en betrouwbaarheid altijd Opel. Vraag inlichtin gen en proefrit bij Automobielbedrijf N.V Alkmaar Tel. 3444

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1