9 roen wa in het harL, Zestig jaar Zegel Geslaagde Philips-show van Jan Agter Morgen opening nieuwe Rode Kruisgebouw Van tondeuse tot grootbeeld TV sn btïMMsmm rRIJDAG 5 OKTOBER 1962 :el !N TEXELSE 76e JAARGANG No. 7699 COURANT Uitgave N.V. T.h. Langeveld de RooQ Boek-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus II - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct. p. mm. hier, in het tweede huis, werd begonnen Op dinsdag 9 oktober a.s. zult U vergeefs aankloppen bij de firma's Frans Zegel Kzn. en Textielhuis Zegel. Het is op die dag namelijk precies 60 jaar geleden dat de heer F. Zegel Kzn. te Oudeschild zich per advertentie tot de lezers van de „Texelsche Courant" richtte met de woorden „Attentie s.v.p. Ondergeteekende bericht dat vanaf Zaterdag, 11 October, de zaak in manu facturen enz. voor zijne rekening ge dreven zal worden". Even verder le zen we dat „de zaak zal uitgebreid wor den met Naaimachines, Hoeden, Pet tij, Baretten, Heerenkleding en een zeer groote collectie Mantels". Op genoemde dinsdag zullen fir manten en alle medewerkers dat feit met elkaar herdenken. Hard en lang werken Ze hebben het niet voor niets ge kregen, de Zegels! Goed beschouwd begonnen de zaken al ver vóór 1902, toen de oude heer Kasse Zegel (de grootvader van de tegenwoordige) al handel dreef in huishoudelijke artike len, kruidenierswaren en manufactu ren. Maar de tegenwoordige eigenaars willen toch het jaar 1902 blijven zien als het eigenlijke begin van de firma. Met een paar manden aan een hals juk werd er op uitgetrokken; de te ver handelen potten en pannen werden wel geruild voor eieren, die dan weer in Den Helder moesten worden uitgeventl 'n Knol van een horloge Al op heel jeugdige leeftijd moesten de zoons Kasse en Jacob Jan meewer ken. Ze moeten ongeveer 10 jaar ge weest zijn toen ze een knol van een horloge als prijs verwierven van de firma Dobbelman, omdat zij in de ge hele kop van Noordholland over een bepaalde periode het meeste bleken te hebben verkocht. Op 15-jarige leeftijd begon K. Zegel al met de handel in hout en land- en tuinbouwartikelen. Hem lag de textiel niet erg, en dat is tot op de huidige dag zo gebleven. Gestage groei Aanvankelijk werd nog in alle moge lijke artikelen gehandeld; niet onbe langrijk was het zeegras, een speciali teit van Senior. Het was vooral de heer J. J. Zegel, die het textielvak aanpakte, van zijn 18de jaar stond hij daar alleen voor. Er werd gevent per fiets, later per „Kettewagen", nog later kon een auto worden ingeschakeld. Omstreeks 1930 trok de heer F. Zegel zich terug en waren de heer J. J. en K. de emge firmanten. Vestiging in Den Burg In 1937 werd in Den Burg het eerste filiaal gevestigd; de heer K. Dogger werd er de bedrijfsleider van. Toen bleek weer dat het niet meevalt er zo maar met een zaak tussen te komen. Concurrentie was er genoeg en de men sen zitten niet op je te wachten. Splitsing van het bedrijf In 1956 werd tot een splitsing van het bedrijf besloten, en daarna ging de ont wikkeling nogal stormachtig. De firma Frans Zegel Kzn. trok in het filiaal aan de Groeneplaats, februari '57 vestigde zich Textielhuis Zegel in het pand op de hoek van de Vismarkt, vroeger eigendom van de firma Verberne. Dat was nog niet het einde van de veran deringen. Nog vers in onze herinnering ligt de opening van het nieuw gebouwde grote pand van de firma Frans Zegel Kzn. aan de Parkstraat, onder beheer van de heer D. Zegel; het Textielhuis kreeg daardoor een afdeling confectie in het oude pand aan de Groeneplaats, met de heer Wessels als bedrijfsleider. Zoon Frans van de heer J. J. Zegel blijft over het Textielhuis vanuit Oudeschild de administratieve- en reclamescepter zwaaien. De schoonzoon van de heer K. Zegel, de heer Frans Schellinger, be heert de afdeling Oudeschild van de firma Frans Zegel Kzn. Al met al kunnen de gezamenlijke heren Zegel terugzien op zestig jaren van gezonde groei. Als ze daarop trots zouden zijn, dan zou niemand hun dat kwalijk kunnen nemen. De zaken zijn wat betreft collectie en prijzen volstrekt vergelijkbaar met stadszaken. Gezamenlijke inkoop maak te dit mogelijk. Dit lijkt trouwens het enig juiste antwoord op de anders drei gende overheersing van het grootwin kelbedrijf. Wij wensen de gehele familie Zegel, en daar rekenen wij dan even alle medewerkers bij, een alleszins prettige dag toe, en daarna nog zeer veel dagen van voorspoed. BESTUUR POLDER EIJERLAND Bij Koninklijk Besluit van 17 sep tember 1962 werd met ingang van 1 oktober j.l. herbenoemd tot Dijkgraaf, de heer KI. Kalis Jzn. te De Cocksdorp. Met ingang van dezelfde datum werd benoemd tot Heemraad, de heer S. C. Keijser Lzn., te Eijerland. De heer Keijser volgt Heemraad J. G. Flens op, die per 1 oktober j.l. regle mentair heeft moeten aftreden. De heer Flens heeft een lange staat van dienst als bestuurslid van de pol der. Zijn eerste benoeming tot Hoofd ingeland viel op 29 augustus 1935, ter wijl op 1 december 1945 zijn benoeming tot Heemraad volgde. Tijdens zijn ambtsperiode van 27 jaar kwam bij de polder Eijerland zeer veel tot stand. Hieraan heeft de heer Flens steeds zijn volle medewerking gegeven. Moge hij de gang van zaken in de polder Eijer land nog vele jaren kunnen volgen. FILMNIEU WS „WIR WUNDERKINDER" Niet zomaar een film, waaraan we schouderophalend voorbij kunnen gaan. Het is een vlijmende satire, dat is tenminste de bedoeling. We maken kennis met een paar mensen uit het Duitsland van 1913, 1923, 1933 en 1947. U voelt de bijzondere betekenis van de gekozen jaren. Oorlog, opkomst van Hitier, na-oorlogse tijd. Eén hoofdpersoon is de student, die we zien groeien naar volledig mens (en anti-nazi). Deze Hans Boeckel vindt zijn jeugdvriend Bruno Tiches op zijn weg, het type Duitser dat altijd zijn weg vindt. In de oorlog invloedrijke nazi, erna via zwarte handel een ake lige en voor Boeckel wederom gevaar lijke vijand. De kritieken op dit filmproduct lopen sterk uiteen, altijd een bewijs dat er iets bijzonders aan de hand is. Gedurende drie dagen, tot en met gisteren, had „De Oranjeboom" weer de electronica tussen zijn muren. Het Elektrotechnisch Bureau Jan Agter heeft de Texelaars weer laten zien wat Philips heeft te bieden op het gebied van elektrische huishoudelijke apparatuur, radio en TV. Dat het wereldconcern Philips al een lange reeks van jaren aan de weg tim mert, dat weet ieder klein kind. Wat het precies voor ons, gewone sterve lingen fabriceert hebben we in „De Oranjeboom" nog eens kunnen zien. Alle wanden van de grote zaal waren benut voor een bijzonder overzichte lijke uitstalling van de apparaten. „Kleingoed" Nog niet zo heel lang is Philips ge ïnteresseerd in de fabricage van klei nere huishoudelijke artikelen. De PhiliShave kennen we natuurlijk al geruime tijd, maar de voortreffelijke strijkijzers zijn meer van de laatste tijd. Het lijkt, dat Philips daarmee de kat een beetje uit de boom kijkt; begin- fouten van andere merken worden eens aangezien, opdat direct met het feilloze product kan worden gestart. Mixers zijn de laatste tijd maar él te bekend geworden; de sterk verlaagde prijzen blijven nog even gelden, Jan Agter zorgt ook déérvoor. Nieuws bij stofzuigers In de stofzuigers past Philips een nieuw ketelsysteem toe; de grote stof- ruiknte behoeft daarbij hoogstens slechts één maal per maand te worden geleegd. Het stof wordt aan de buiten zijde in de (dubbele) stof zak vastgezet. In het midden blijft een ruimte vrij, waardoor men groter nuttig rendement heeft: niet meer behoeft aanzuiging van lucht dwars door de hele massa „opge slagen" stof te geschieden. Haardrogers In korte tijd is bij het publiek groter belangstelling gekomen voor het artikel haardrogers. Philips maakt er enkele modellen van, waarvan wellicht de l(duurdere) droogkap te prefereren is, maar de haardroger met slang (waar aan drooghoes) en föhn is toch een prachtig bruikbaar artikel De char mante demonstratrice bewees ons dat de slang van het apparaat onmogelijk te knikken was. De hoes heeft drie „sluizen", die een betere luchtverdeling en daarmee een gelijkmatiger droging bewerkstelligen. Hoogtezon Een artikel, waarvan de handel (waarschijnlijk terecht) grote dingen verwacht in de komende maanden, dat is wel de hoogtezonapparatuur. Allicht, want hoe armetierig is het in de af gelopen „zomer" met de zonneschijn toegegaan. Jan Agter toonde een bij zonder mooi nieuw model, nogal afwij kend van de gebruikelijke vorm. In alle standen te zetten, infra rode stra ling ingebouwd, prijs 154,Maar zelfs beneden de 100 gulden behoeft U voor een hoogtezonapparaat niet ver geefs aan te kloppen! Merk; Philips. Geluidsapparatuur Komen wij bij de zaken waaraan Philips zijn grote naam te danken heeft: radio en TV. Een goede gedachte was het van de firma Agter aan de achter wand van de zaal een vijftal TV-appa- raten gelijktijdig aan te sluiten Woens dagmiddag kon het publiek zodoende vijfvoudig kennis nemen van het via Telstar opgenomen programma over de start van de VS ruimtevaarder. Alle modellen TV, die Philips mo menteel op de markt heeft, waren in de zaal aanwezig, alle uitgerust met de mogelijkheid van de 2de-band ont vangst, zodat de kopers daarvoor in de naaste toekomst geen extra kosten be hoeven te maken. 43, 48 of 59 cm. beeldbreedte, U heeft het voor het zeggen. Het is niet meer zo dat voor een kleinere huiskamer eigenlijk uit sluitend ook het aparaat met het kleine scherm geschikt is. De kwaliteit van het beeld is de laatste tijd sterk ver beterd, waardoor ook het grotere beeld van betrekkelijk dichtbij zonder schele hoofdpijn te genieten is. Bij de radioapparatuur ziet men steeds meer het „plano" model. Heel geschikt natuurlijk voor plaatsing in het moderne wandmeubel. En hoe prachtig zijn de grote combinatie meubelen, met werkelijk alles „drum und dran". Een bijzonder effect geeft instelling van de „nagalmschakelaar", die op enkele apparaten is aangebracht. Gaat U dat eens beluisteren! Bepaalde muziek, als van moderne bands, krijgt er een „diepere", wat galmende klank van. Hebben wij iets vergeten? Het kan zijn dat U iets had willen weten van bandrecorders of van elektrische kof fiemolens. De firma Jan Agter heeft andermaal bewezen er een en ander voor over te hebben U volledig op de hoogte te stel len, en dat is Uw belangstelling waard. DE „ROCKETS" STARTEN WEER Eierland De „Rockets" beginnen 6 en 7 oktober weer. De avonden worden om de 14 dagen gehouden. Diegenen, die lid willen worden, moeten dit in de maand oktober opgeven. Zaterdags van 19.30-21.30 uur voor de leeftijd 12 - 16 jaar en zondags van 20.00 - 23.00 uur voor de leeftijd 16 - 30 jaar. Eenvoudig Onlangs kwam aan de Secretaris Jonkerstraat te Den Burg het nieuwe tehuis van de afdeling Texel van het Nederlandse Roode Kruis gereed. Het is geen opvallend gebouw en zoals het er bij staat, enigszins wegge doken in het geboomte, zal het aan de aandacht van menige Texelaar zijn ontsnapt. Een dezer dagen hebben wij er een bezoek gebracht en het gebouw van binnen bekeken. Hoewel het bouw werk niet erg groot lijkt, blijkt dat enorm mee te vallen bij het betreden van de ruime hal, die aansluiting geeft op de grote vergader- en instructie- ruimte, twee behandelingskamers met aansluitende kleedcellen, keuken, ma gazijn etc. Tot heden vonden bijeenkomsten, oefeningen van de „colonne", cursussen EHBO e.d. plaats in allerlei ver uiteen- liggende locaties en ook het materiaal van de afdeling lag her en der ver spreid. Nu kan alles gecentraliseerd worden, waardoor het gebouw zeker in een behoefte voorziet. Reeds worden de twee behandelka mers intensief gebruikt. De heer En klaar, heilgymnastiekleraar en mas seur, heeft in de twee kamers twee behandelingstafels geplaatst en kan daar onder gunstige omstandigheden zijn patiënten behandelen bij zijn weke lijkse komst naar Texel. In genoeiiide vertrekken is een kurkvloer aange bracht, die voor het beoogde doel zeer exterieur geschikt is. De instructiezaal mag er zijn. Voor zien van meubilair een veertigtal stoelen met tafeltjes en geschilderd in fraaie kleuren, maakt het een ruime en bijzonder prettige indruk. Het ontwerp voor dit nieuwe home van de afdeling is afkomstig van het architectenbureau Pothoven Het werd uitgevoerd door de fa. Drijver, die de fa. Beumkes voor het schilderwerk liet zorgen, fa. Jan Agter voor de electro- aanleg en de fa. J. Veltkamp voor het aanbrengen van het sanitair. Voor de vloerbedekking tekent de fa. Lunter, gordijnwerk kwam uit de vaardige handen van de fa. P. Moerbeek. Het geheel is voorzien van een automatische centrale verwarmingsinstallatie, aan gebracht door de fa. Schoo. bracht door de fa. Schoo. Zaterdagmiddag zal het gebouw offi cieel worden geopend. Daarmee zal dan een centraal punt zijn geschapen voor de afdeling Texel van het Nederlandse Roode Kruis. Dit zal vooral van belang zijn in tijden van rampspoed of oorlog, wanneer het Roode Kruis zijn oor spronkelijke taak moet verrichten. Ook de „colonne" is entousiast over de ruimte die zij thans heeft toegewezen gekregen voor hun oefeningen, cursus sen E.H.B.O. e.d. Na de opening morgenmiddag zal er van 4-5 uur gelegenheid voor belang stellenden zijn om het gebouw te be zichtigen. Van links naar rechts: dc dames Züm, Koorn, Hin en Witte in een der behandclingskamers TOENAME AUTO'S OP TEXEL Het is bekend, dat het aantal perso nenauto's de laatste jaren sterk toe neemt. De dezer dagen gepubliceerde cijfers tonen dit duidelijk aan. In 1960 bedroeg de toeneming ten opzichte van het voorgaande jaar 13,7%, in 1961 17,6%. Nederland telt thans d.w.z. op 1 augustus 1961, de laatste datum waarvoor gedetailleerde cijfers ter be schikking staan 1 auto op elke 19 inwoners. In 1960 kwam 1 auto op 22 inwoners voor. De sterke toeneming van het aantal personenauto's is niet aan Texel voor bijgegaan. Integendeel. De stijging (van 481 tot 596) was er met 23,9% zelfs sterker dan gemiddeld voor het gehele land. Van 1960 tot 1961 daalde op Texel het aantal inwoners per auto van 22 tot 18. Met 18 inwoners per auto heeft Texel echter nog lang niet de grootste auto dichtheid in de kop van Noordholland bereikt. Wieringermeer en Callantsoog tellen beide 12 inwoners per auto, om van Wieringerwaard maar niet te spre ken, waar op iedere 7 inwoners 1 per sonenauto voorkomt. Op een zelfde ni veau als Texel bewegen zich de ge meenten Anna Paulowna en Wieringen met resp. 19 en 18 inwoners per auto. Den Helder telt 1 auto op 26 inwoners. Het zal interessant zijn de ontwikke ling van het autopark op Texel te vol gen sedert de verbeterde verbinding met de overkant via 't Horntje. Deze verbetering moet ongetwijfeld tot uiting komen in een extra toeneming van het aantal auto's van 1962 op 1963. De statistiek der motorrijtuigen van het C.B.S. zal er ons t.z.t. zeker over inlichten. Tot slot laten wij hier nog enkele cijfers volgen over de aantallen overige motorrijtuigen op 1 augustus 1961 1(1960): Vracht- en bestelauto's 264 (237), autobussen 12 (11), scooters 63 (55). Evenals elders in het land liep ook hier het aantal motorrijwielen verder terug. In 1959 waren er nog 185, in 1960 176, tegen in 1961 168. BENOEMD Den Hoorn De heer H. Zijlstra, onderwijzer aan de o.l, Jan Drijver- school, is met ingang van 1 januari 1963 benoemd als leraar A.V.O. aan de Landbouwhuishoudschool te Den Burg.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1