Cjroen cfwartsJexels in het hart-, Afscheid meester Riteco Ds. G. H. Wolfensberger nam afscheid van de Hervormde Gemeente Den Hoorn HNSDAG 9 OKTOBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7700 COURANT l/Itgave N.V. v.h. Langeveld de RooQ Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte! 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. Wegens diverse omstandigheden ,a. vakantie van het personeel, redac- e e.a. waren wij niet eerder in taat 't verslag te plaatsen van de fees- elijkheden rond het afscheid en jubi- eum van de heer P. B. Riteco. Een feestelijke stemming heerste er ondagmiddag 30 september in Casino", waar velen de gelegenheid ladden aangegrepen om afscheid te ïemen van de heer Riteco, die, te mid- len van zijn gezin, het middelpunt was ran de receptie. De heer Riteco, van de r.k. school ïeeft per 1 oktober zijn functie als ïoofd van de school neergelegd, wegens iet bereiken van de pensioengerechtig- le leeftijd. De feestelijke receptie stond >ok in het teken van het zilveren jubi- eum, dat de heer Riteco vorige maand nocht beleven. Pastoor Persoon opende de rij van prekers met een woord van dank aan iet scheldende hoofd, die jarenlang op ien prettige wijze het zo verantwoorde- qke werk heeft verricht. Pastoor ver geleek de taak van de onderwijzer met ien boetseerwerk, waarin hij zijn spo- en achterlaat. En waarbij gestreefd vordt naar een zo goed mogelijk eind- ioel, ook al is de materie soms moeilijk in al zijn de kinderen allen verschil- end. Ze moeten toch stuk voor stuk ets bereiken. De heer Riteco heeft altijd zijn ver- intwoordelijkheid beseft, hetgeen blijkt lit de manier waarop hij z'n leerlingen inderwijs gaf en uit de wijze waarop lij met z'n personeel omging. Als herinnering aan d^ jaren op dc ichool werd een beeld van St. Jozef angeboden door het schoolbestuur lit wiens naam pastoor Persoon sprak. Vervolgens richtte de bisschoppelijke nspecteur van het onderwijs het woord ot de heer Riteco. Pastoor Schrama uit )en Helder, had de school zeer weinig lezocht, daar alles uitstekend liep Hij -ermeldde ook de goede verhouding: loofd-leerkrachten. Burgemeester De Koning memoreer- le de prettige samenwerking, die voor- 1 te danken was aan de grote ver- lraagzaamheid. Namens de gemeente egde hij de heer Riteco dank voor zijn verk, gedaan voor de Texelse jeugd. Ook de heer Van der Eijk sprak roorden van erkentelijkheid en prees iet prettige contact. De opvolger van de heer Riteco voer- le daarna het dankwoord, namens het lersoneel èn als lid van het bestuur ■an de Augustinus vereniging, afdeling )en Helder. De heer P- Luyckx noemde >ok de goede samenwerking, beloofde le voetsporen van het scheidend hoofd o goed mogelijk te volgen en het [oede peil te handhaven. Namens de „Stichting Texels Mu- eum" bood de heer E. Noordijk een ilatenbon aan. De heer M. Bakker dankte namens iet oudercomité het hoofd der school 'oor zijn werk en bood mevr. Riteco :en bloemstuk aan met de Texelse deuren zij was immers het hoofd Ier school een onmisbare steun Verscheidene sprekers(sters) vervolg- len de lange rij, o.a. mevr. Nauta- Jraaf als oud-collega, de heren Slegh en Kiljan als afgevaardigden uit Den loorn, waar de heer Riteco 121/s jaar aan de school is verbonden, en ander iverk heeft verricht. De heer Merkx be- iankte namens de ouders en bood als dank een cadeau aan. Onder de indruk van de grote be langstelling en de vele woorden van dank, sprak de heer Riteco zijn „weder woord van dank". Hij was blij, al de jaren zijn werk te hebben mogen ver richten en het in hem gestelde vertrou wen niet beschaamd te hebben. Hij nemoreerde, dat zijn vrouw hem al die jaren, die zij achter hem heeft ge staan, een trouwe hulp en medewerk ster is geweest. 's Avonds om 8 uur werd het feest vervolgd met de „musical" „Het geheim van de Hofmaarschalk." Ten tonele ge bracht door 57 kinderen uit verschil lende klassen van de Jozefschool. Het „griezelig spannende" stuk, spe lend n een bos met houthakkers, ont lokte het publiek na elk bedrijf een warm applaus. Geboeid luisterden genodigden en ouders naar het spel en gezang van elfen en rovers, hofdames en houthak kers, paleiswachten en „kleine" kinder tjes. De prettig en kunstig gecompo neerde liedjes sloegen direct in. De aanmoediging van het publiek ge lach en applaus deed b.v. de rovers zich nog meer in- en uitleven! De hilariteit steeg, als af en toe een zanger „niet al te scherp" op toon zong. Maar zelfs Brulleboei bracht het er goed af en maakte het evenals de anderen met zijn spel nog beter. Ook de professor, Hans, de prinses, Petemoei en de Belleman speelden een voortreffelijke rol. Speciale aandacht verdient het pianospel van mej. Nauta, die op onnavolgbare wijze de kinderen begeleidde en eventueel opving, als de een of ander wat hard of vals van stapel liep. Toen de kinderen, na de goede afloop van de geschiedenis hun 2-stemmig vreugdelied tevens slotlied gezon gen hadden, was wel bewezen, dat de vele tijd die de kinderen en het onder wijzend personeel hieraan besteed had den, niet voor niets was geweest. Hiervan getuigde ook het dankbare applaus en het woord van de heer Merkx. Hij prees de kinderen voor de zeer goede vertolking niet op de laatste plaats te danken aan de mooie costuums, ook de regie van de heer Luyckx en de décors van de heer Ver- wey, de onderwijzeressen voor het ma ken van een gedeelte van de costuums en niet op de laatste plaats het spel van mej. Nauta en de mensen achter de schermen. We kunnen terugzien op een geslaagd feestelijk weekend (maandagmiddag voor de schoolkinderen en 's avonds de derde opvoering voor de ouders en be langstellenden). De heer Riteco kan terugzien op een afscheid dat hem, zoals hij zelf zei „Lang bij zal blijven". K. TIEN RODE ROZEN Mevrouw De Haan-Langeveld ont ving op dierendag 4 oktobereen boeket van tien rode rozen van de re dactie van „Het Parool". Zoals wellicht bekend, voert „Het Parool" al lange tijd deze actie, waarbij elke week een boeket rode rozen naar een vrouw wordt gestuurd, die zich op enigerlei wijze heeft onderscheiden. Mevrouw De Haan heeft in den lande bekendheid verkregen om haar liefdevolle zorg voor de jonge zeehonden. Juist op die rendag heeft de redactie van „Het Pa rool" zich dat herinnerd en mevrouw De Haan in aanmerking laten komen voor de vriendelijke gift. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 oktober a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudcsehild verwacht. De moeders van Oudcsehild van 13.00 - 13.45 uur, daarna tot 16.30 uur dc moeders van Den Burg. PUPILLENCOMPETITIE Uitslagen: Texel b-Tex Boys b 10, Tex. Boys a-Texel c 40; ZDH-Ooster- end 06. Programma voor 13 oktober 1962: Texel c-ZDH; Tex. Boys a-Texel b en SVO-SVC. Aanvang van deze wedstrij den 3 uur. TEXELSE BOYS-NIEUWS Boys 1 is zondag op bezoek bij Cal- lantsoog 1. Dit is een zeer spannende ontmoeting geworden. In de eerste helft waren de Boys in de meerderheid hetgeen in 4 doelpunten tot uitdruk king kwam. Callantsoog daarentegen zag kans om de Boys-keeper 2 maal te passeren. Na de rust kwam Call.oog sterk in de aanval, hetgeen na een kwartier succes opleverde, want een toegekende penalty werd benut: 43. Call.oog zette alles op alles om de ge lijkmaker te scoren, doch de Boysver dediging, met aan het hoofd keeper Spigt, wist alle aanvallen het hoofd te bieden. Een prima resultaat, Boys. De leider, Oudesluis, moest in KSV met 21 zijn meerdere erkennen. De wedstrijd van Boys 2 is op ver zoek van ZAP uitgesteld. Adsp. a won met 101 van Texel c en adsp. b moest met 130 in Texel b zijn meerdere erkennen. Welpen a wist met 40 van Texel c te winnen en welpen b verloor in een spannende wedstrijd met 10 van Texel b. Zondag a.s.: ZDH 1-Tex Boys 1, ver moedelijk aanvang 12.00 uur; Tex. Boys 2-WGW 3. Zaterdag: De Koog a-Tex. Boys a; Tex. Boys b-Texel b. Terreindienst: P. v.d. Gracht en Theo Witte. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING „VEILIGHEID IN EN OM HUIS" Dit is de titel van de tentoonstelling welke langs alle dorpen zal gaan U kunt uw huis testen aan de hand van een inspectielijst, welke u bij de ingang krijgt. Veel voorwerpen tot voorbeeld en waarschuwing zijn hier samengebracht. Treffende foto's en grote krantenberichten illustreren de ernst en de noodzaak van dit onder werp. Hier ook kunt U bloembollen krijgen voor de woonkamer. Een handleiding vertelt U hoe u ze moet behandelen. Verder kunt U zien hoe een hand weefster uit Maarn op haar getouw aan het weven is. Wij vertrouwen dat deze demonstra tie uw volle belangsteling zal hebben. GROTE BAZAR OP HET TERREIN VAN DE WEDUWE BARENDS De Cocksdorp heeft plannen om een Dorpshuis te bouwen Al sedert enige jaren kampen diverse verenigingen in De Cocksdorp en om geving met het probleem, dat hun acti viteiten worden geremd door het ge brek aan geschikte zaalruimte in De Cocksdorp. Het meeste sprekende voor beeld hiervan is wel het feit, dat vorig jaar de repetities van het toneelgroep jes van De Cocksdorp moesten worden gestaakt, omdat bleek dat er geen lokaliteit meer beschikbaar was, waar in de opvoering van het spel kon plaats vinden. Hoewel de eventuele bouw van een dorpshuis reeds eerder in de ver gaderingen van de dorpscommissie was besproken, is dit feit aanleiding geweest om de mogelijkheden serieus te gaan onderzoeken. Gebleken is dat deze mogelijkheden er inderdaad zijn. Veel moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen, maar wanneer de Cocks- dorper gemeenschap toont dat zij be reid is niet voor deze moeilijkheden uit de weg te gaan, dan zal het dorps huis er zeker komen. Als allereerste stap om tot het dorps huis te komen hebben de diverse ver enigingen gemeend een bazar te moeten organiseren op 12 en 13 oktober a.s. op het terrein en in de gebouwen, welke welwillend voor dit doel zijn afgestaan door mevrouw de weduwe Barends. Mevrouw Barends heeft hiermede we derom getoond, dat prettige soort ge meenschapszin te bezitten, dat de basis vormt voor het succes van allerlei acti viteiten. Hulde! Wanneer wij, Cocks- dorpers, hieraan een voorbeeld nemen, dan „zal alles reg kom" wat het dorps huis betreft. De verzorging van de ba zar is opgedragen aan dezelfde com missie, aangevuld met twee enthou siaste jongeren, die vorig jaar een bazar opbouwden ten bate van de kassen van diverse verenigingen. Deze commissie hoopt, dat deze bazar hetzelfde ecla tante succes mag opleveren als de vorige. De opzet is in grote trekken hetzelfde gebleven. Enige kleine at tractie zijn toegevoegd. Verder is thans ook een home-trainer aanwezig, waarop jong en oud in een sportieve wedijver hun lichamelijke conditie kunnen tes ten. Was vorig jaar de hoofdprijs van de schiettent een lam, dit jaar Jtunnen de schutters hun talenten beproeven met als beloning een toom kippen met haan Kom allen naar de bazar op 12 en 13 oktober op het terrein van de weduwe Barends en helpt daarmee een dorps huis voor De Cocksdorp bouwen! P.S. Voor het beschikbaar stellen van prijsjes houdt de commissie zich aan bevolen! Gaarne inlevering bij de be kende adressen Bij voorbaat hartelijk dank. VERDEEL HET VOEDER GOED! In het algemeen kunnen we zeggen, dat de ruwvoederpositie, wat de hoe veelheid betreft de meeste jaren op ons eiland goed is. En hoewel er dit jaar zeker bedrijven op ons eiland zullen zijn waar het scheef zit, is de toestand naar de berichten van de vaste wal te oordelen ook nu beslist beter dan aan de overkant. Toch staat wel vast, dat de verdeling van het voeder over de hele veestapel met meer beleid zal moeten gebeuren dan in de winter van 1961/'62. Toen kon van een zeer royale voederpositie worden gesproken. Wij stellen ons voor, dat een veehou der beslist geen hulp nodig heeft bij het beantwoorden van de vraag of z'n voorraad ruwvoeder nu erg royaal of buitengewoon krap is. Daar is hijzelf mans genoeg voor. Het zal echter wel vaak zo zijn, dat een veehouder zonder meer niet in staat is om te zeggen of zijn voorraad aan de krappe kant is, of dat het wel iets lijden kan. Daarvoor fs wat meer nodig. Vorige week wezen wij U op het werk van de Veevoederkern. De hulp, die U in het laatstgenoemde geval no dig hebt, kan de adviseur van de Vee- voederkern U geven. In dit geval wor- j den immers de voorraden zo nauw keurig mogelijk opgenomen en wordt I tevens nagegaan wat de behoefte van de veestapel is. En stel nu, dat uit die zgn. voeder balans blijkt, dat de voorraad inder daad krap is. Dan pas komt de hulp van de adviseur U bijzonder van pas. Gedurende de winter komt hij n l. een paar maal op Uw bedrijf om na te gaan of het rantsoen, dat de dieren krijgen in orde is. Op deze manier wordt het gevaar van verspilling voorkomen. Indien U dus zelf niet zoveel van de veevoeding af weet, dat U in staat bent om deze berekeningen uit te voeren, of dat U het daarvoor te druk hebt, laat U dan inschrijven als lid van de Vee voederkern. Voor een bedrag van ƒ1, per koe krijgt U in de komende winter de nodige adviezen. C. v. Gr. Van alle kanten zijn ze gekomen. Uit alle dorpen van ons eiland In de eerste plaats de Hervormden, collega's en ker- keraadsleden en leden der Gemeenten, maar ook uit andere kerken. Of ook zo maar Texelaars, die op de een of andere wijze aan één van de vele raak vlakken een functie vervulden, waar de scheidende predikant zijn opdracht als dienaar van het evangelie in de ge meente en aan de wereld gevoeld heeft. Zo bv. de Burgemeester en Wethouder Roeper vanuit de overheidsfunctie, leden van de Stichting Sociaal Toe risme of zo maar vrienden. Allen op weg naar het „kerkje" in Den Hoorn. Pastoraal gelegen in de zonovergoten weiden. Het leek wel of de predikant wist dat deze zon zou schijnen, want in verschillende van de gezongen psalmen, in de zo vaak prach tige nieuwe bewoording van de nieuwe berijming, kwamen aan deze schoon heid tegemoet (bv. psalm 65 6; psalm 68 4). Na de rijkdom der liturgie te hebben meebeleefd, meegezongen en medege beden in lofprijzing, verootmoediging, genadeverkondiging, geloof sbelij denis en responsies, volgt de piediking over 1 Corinthe 3 11: „Er kan geen ander fundament gelegd worden, dan hetgeen gelegd is, n.l. Jezus Christus". Predicator plaatste deze woorden eerst tegen de historisch gegroeide si tuatie in Corinthe, waar meerdere mensen in meerdere of mindere mate zich vasthechtten aan bepaalde perso nen. Paulus wijst hen er dan op, dat wat men ook doet, of wie er ook iets doet, God de enige is die in een ge meente „de wasdom" kan schenken. De gemeente wordt daardoor een „heilige tempel". In alle onderdelen. In alle kringen van gemeentewerk in groot en klein, jong en oud. Allen, die daartoe behoren zijn van Christus en Hij is van God. Vanuit deze „bezorgdheid", zorg om de medemens, wilde de predikant ook zijn werk op het eiland plaatsen. T.o.v. de overheid, t.o.v. de zomergasten in het badseizoen, tegenover de sport (hij noemde in dit verband nog even de sporttoto, welke uitspraak hem destijds een herdenking op 12 december kostte). Deze zorg voor het éne fundament deed hem ook zoeken naar de oecumene. In dit verband noemde hij met dankbaar heid het gezamenlijk vieren van het Heilig Avondmaal met de Doopsgezinde Gemeente, de zondag hiervoor. Predi cator besloot zijn prediking met in korte, strakke trekken zijn geloof te belijden in God onze Schepper en in Christus, de' Heiland Jezus van Naza reth, „de Mens" Na de prediking werd de leiding een ogenblik overgenomen door de consu lent ds. Waardenburg. Als eerste sprak de burgemeester. Hij noemde de scheidende predikant een „restauratie-dominee". Restauratie in Oudeschild, restauratie aan het strand, restauratie in de kerk Vervolgens werd door ds. Waarden burg een zegenbede uitgesproken na mens de classis Alkmaar, vervolgens namens de ring Texel en namens de collega's. Daarna sprak ds. Van Bilderbeek na mens de andere kerken, namens het Texels Theologen Concent, en namens de Doopsgezinde Gemeente Texel. Tenslotte werd hem door de Kerke- raad dank gebracht voor wat de Herv. Gemeente door hem ontvangen had en werd hij op verzoek toegezongen Ge zang 130. Zo kwam een einde aan deze dienst, die in het blijde teken stond van de volheid der lofprijzing. Bij de uitgang nam iedereen de gele genheid waar de predikant en zijn vrouw per handdruk te groeten. Naar wij vernomen hebben zal a.s. zondag om 7 uur 's avonds ds. G. H. Wolfensberger door zijn vader beves tigd worden als predikant in algemene dienst, in een dienst in de Willem de Zwijgerkerk te Amsterdam. S.V. TEXEL Uitslagen: Vios-Texel 41; Texel 2- ZAP 5 12; Watervogels 4-Texel 3 2—1; Texel a-HRC a 0—0; Texel b-Tex. Boys b 130; Tex. Boys a-Texel c 101; Pupillen. Texel b-Tex. Boys b 10; Tex. Boys c-Texel c 40. Al met al dus geen daverde prestaties. Het eerste kon niet op tegen het zeer goede Vios. Na met de rust al met 20 te hebben achtergestaan, werd het ten slotte 41 voor Vios. Het was maar goed, dat we begonnen met een ver sterkte achterhoede. Vooral de V.- voorhoede was zeer goed. Het tempo van onze jongens is nog steeds te laag. We moeten het lopen met de bal nog eens afleren. Het tweede was bijna de gehele wed strijd sterker, maar een doelpunt ma ken was er niet bij. Gelukkig kregen we een penalty waaruit de eer werd gered Het derde speelde een goede wed strijd en verloor in de laatste minuut met 21. Adsp. a kreeg nu een tegen stander van formaat tegen zich en dat was heel wat anders dan met grote cijfers winnen. Het was een aardige wedstrijd tegen HRC a. Er werd niet gedoelpunt, zodat de eindstand een bril was. Adsp. b won met zeer grote cijfers van Boys b en de c'tjes er bleven er weer eens een paar weg gingen eer vol ten onder tegen Boys a. Zondag a.s.- Cocksdorp 2-Texel 2, 12 uur; Texel 3-WGW 4, 2 uur; HRC a- Texel a, 10 uur. Zaterdag a.s.: Texel c-ZDH; Tex. Boys b-Texel b; pupillen: Texel c-ZDH; Tex. Boys a-Texel b. HERFSTDRADEN Tc dwalen door het bos, Waar allerhande geuren Opstijgen uit het mos. Het bladerdak gaat kleuren, 't Heeft weldra afgedaan. De varens en de sparrentak, Hun blijvend groen, dat glanst. Door regen opgefrist. Kastanjes vallen naar omlaag, Gebruind, door warmte en licht. De bramen gluren, zwart en rood Door struiken, zwaar en dicht. Een schilderij compleet, hetzij Met herfstdaad omgeven. Zoals bij elk gctjj. Gods werk, dat nooit faalt. Een schoonheid, licfclyk rein In late zonneschijn. Waarbij geen kunst nog haalt. A. van Lceuwen-Boon ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 9 okt. 3.07 en 15.35; 10 okt. 4.46 en 1.7.16; 11 okt. 6.26 en 18.45; 12 okt 7.40 en 19.54; 13 okt. 8.38 en 20.49. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Publikatie van data van uitvoeringen, ver gaderingen etc., welke in de komende maanden zuilen plaats vinden. December: Maandag 10, Den Burg, „De Lindeboom- Texel", Avond van Het Nut. Dinsdag 18, Den Burg, De Zwaan, kerstavond Vrouwenbond K.A.V. Woensdag 19, Dc Cocksdorp, Aventsavond Plattelandsvrouwen^ Woensdag 19, Den Burg, De Zwaan, kerst avond R.K. Vrouwenbond afd. Gilde. Woensdag 19, Den Burg, bridgedrive. Donderdag 20, De Cocksdorp, Aventsmiddag voor bejaarden. Donderdag 20, Den Burg, „De Kiekendief' Vrijdag 21. Den Burg. Casino, Adventsavond Plattelandsvrouwen. Januari 1963. Woensdag 2, Den Burg. bridgedrive. Donderdag 3, Den Burg, ,,Dc Kiekendief' Dinsdag 8, Den Burg, „De Oranjeboom". To neelavond Kunstkring Texel. Woensdag 16, Den Burg, bridgedrive. Woensdag 16. Den Burg. „De Zwaan", R.K. Vrouwenbond afd. Gilde. Donderdag 17. Den Burg, „De Kiekendief" Vrijdag 18, Den Burg, „De Oranjeboom", uit voering Texels Fanfare. Vrijdag 18. Zuid-Eierland. Vliegveldhotel, Jaarvergadering Plattelandsvrouwen. Donderdag 24, Den Burg, De Zwaan, Avond Vrouwenbond K.A.V. Zaterdag 26, Oudeschild, Dorpshuis, uitvoering Texels Fanfare. Woensdag 30, Den Burg, bridgedrive Donderdag 31, Den Burg, „De Kiekendief'

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1