Cjroen <7\mrts cfexeU in het harL, wmmsm Nieuwe zeewaterreinigings- sinstallatie voldoet uitstekend Idee van conservator De Haan blijkt succes In 1000+1 gevallen helpt PURQL mmmmm y Pliesiepraat Overpeinzing bij het Concilie VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7701 COURANT Ultgare N.V. r.b. Laugeveld de Root) Boek-, Kantoorboek- en Fotobandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbox 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en TrQdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f- 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte» 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Het afgelopen seizoen hebben de zee honden van het Texels Museum zich weer kunnen verheugen in de belang stelling van vele bezoekers, van wie slechts weinigen zich hebben gereali seerd wat er allemaal komt kijken om de zeehonden op te voeden en in leven te houden. De voeding is niet het enige wat een zeehond behoeft om groot en sterk te worden en te blijven! Hun element, het zeewater, is minstens even belangrijk en het is zaak dat ook dit water van de juiste kwaliteit is. Het is begrijpelijk dat een betrekkelijk groot aantal dieren in een in vergelij- ting met de natuur kleine hoeveelheid water, dit water sterk verontreinigt. Sou men daar niets aan doen, dan zou- ien de nu zo heldere bassins spoedig :ijn veranderd in stinkende poelen vaar de dieren snel aan hun eind zou- len komen. Er wordt wat aan gedaan; iet water wordt namelijk voortdurend [efilterd. Aanvankelijk was daarvoor :en groot enkelvoudig schelpenfilter in [ebruik (gemaakt van een afgedankte .peperbus") maar wanneer dat filter net z'n tamelijk kleine capaciteit ver- mild was, moest het worden schoon- [emaakt. Daarvoor moest het dan en- iele dagen uitvallen, want het moest [eheel worden leeggeschept en weer rorden gevuld met schone schelpen. Nieuwe installatie Het afgelopen jaar is een geheel lieuwe installatie in gebruik geweest, lie aanzienlijke voordelen biedt Een n ander ziet er nogal indrukwekkend lit en is' geheel ontworpen door de onservator de heer G. de Haan. Kringloop De volgende kringloop moet het 'ater voortdurend volgen om steeds elder en fris te blijven. Het veront- ïinigde water, afkomstig van de drie assins loopt via een dikke plastic pijp llereerst naar een verzamelreservoir, estaande uit een lage betonnen bak deze bak bevinden zich grote zeven, ie het water van de grofste veront- einigingen ontdoen. Hier blijven aedselresten en vooral dennenaalden chter. Aan deze zeven zet zich ook een root gedeelte der algen af die gedu- inde bepaalde tijden van het seizoen iet grote hoeveelheden afsterven. Het ater verlaat het verzamelreservoir en omt dan in het pompreservoir, onge- eer eenzelfde bak als het verzamel- iservoir maar dan zonder zeven. Vanuit het pompreservoir wordt het ater naar de eigenlijke filterinstal- itie gepompt. Het complete filter be aat uit vier grote betonnen bakken, rca drie meter hoog en geheel gevuld iet schelpen. Het water wordt gelijke- jk over de vier schelpenbedden ver beid door een beregeningsinstallatie. et water sijpelt door de dikke laag helpen heen en wordt gedurende die eg van zijn kleinste vuildeeltjes ont- *an Het water is dan kristalhelder iworden en stroomt weer terug naar i drie bassins. Daar spuit het met een rse straal in om het water de gele- inheid te geven zoveel mogelijk zuur- of uit de lucht op te nemen. Want ook it is belangrijk voor de reinheid van ■t water. Door voldoende zuurstof in it water te brengen wordt een gunstig ologisch evenwicht bereikt, waardoor lerlei algen actief worden die, even- s in de natuur, het water helpen rein •uden Ook in de schelpenbedden van Wat de huid ook deert of ontsiert Voor- en bovenaanzicht van de filtcrinstallatie de filterinstallatie spelen bepaalde bac teriën een grote rol bij het reinigings proces. Grote schoonmaak 2 x per jaar Het vuil uit de bassins komt dus voortdurend terecht in de schelpenmas sa's van de vier filters. Het absorbtie- vermogen van de schelpen is natuurlijk niet onbeperkt en van tijd tot tijd, twee maal per jaar, dient de hele zaak te worden schoongemaakt. Het is dan niet nodig om de vier filters leeg te schep pen. Men volstaat met het z.g. terug spoelen. Met een aparte motorpomp spuit men met grote kracht van onde ren, dus andersom, een flinke hoeveel heid zeewater de filters in. Bij deze bewerking komt het vuil los en mét het water welt het op uit de schelpen massa. Via een pijpleiding wordt het drabbige water naar een speciaal daar voor bestemde betonnen bak geleid van dezelfde grootte als de filters, Hier in bezinkt het vuil. Het schone water wordt weer naar de bassins geleid en het overblijvende drab verwijderd. Al met al is bereikt dat een grondige waterreiniging van de zeehonden bassins gegarandeerd is en tevens is, door gebruik te maken van juist dit systeem, betrekkelijk weinig tijd en werk gemoeid bij de schoonmaak van de filters. Naaldcnprobleem Toch moet het water, een hoeveel heid van 150.000 liter, eens per jaar ge heel worden ververst. Dit is te wijten aan chemische bestanddelen die in het water ontstaan zoals tannine, dat af komstig is van de gestadig in het water regenende dennenaalden. Deze dennen alleen vormen een ernstig probleem en daarvoor is nog geen andere oplossing gevonden dan zoveel mogelijk „afro men" van het wateroppervlak. Dat moet doen ook dagelijks gebeuren. Door de tannine uit de dennenaalden wordt het water dus toch verontreinigd ook het allerbeste filter kan dit bestanddeel niet verwijderen en de verversing eens per jaar is dan een heel karwei. Het verse zeewater wordt van de waddenkust gehaald en in tanks naar het museum gebracht. Het oude water wordt diep in de grond gespoten om te voorkomen dat het bij normale Een deel van de Amsterdamse politie krijgt schilden als verdedigingsmate riaal. (Persbericht) Hup, alweer een stapje verder Met ons aller nienscnherdcr. Oftewel onze polisic, Want het schijnt dat zijn positie Meer gevaar mee brengt dan ooit. En dat nemen zy niet, nooit! Daarom nemen zij als wilden Nu hun toevlucht tot de schilden Om de meppen op te vangen, Die wellicht auders hun wangen Zouden treffey en bezeren En dat wil men niet riskeren, Daarom dus het schild omhoog En geen kans op een blauw oog. 'k Zie de „Boltse" Hermandatten Aanstonds reeds de schilden vatten Als er weer een bende nozems, In- en import knetterbrozems Het plezier willen vergallen Van de vele honderdtallen Vreemdelingen die er zijn. Dan wordt 't Kongo in het klein. Want als die partijen botsen Zie 'k de plisie al de knotsen Fluks uit bet museum haleu Om daarmede de vandalen Flink te geven op hun schalen, En daarmee rennen wij vlug Een paar eeuwen weer terug. Heus, we worden weldra wilden; Nu zijn 't enkel nog de schilden, Maar straks komen nog de speren, 'n Lendedoek inplaats van kleren, En zo stelt men zich in nood Bloot aan de gevaren bloot. Huib de Rijmelaar. WANDELSPORTVERENIGING „HET GOUDEN BOLTJE" HOUDT HERFSTWANDELTOCIIT Wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" organiseert op zondag 4 novem ber a.s. een herfstwandeltocht. De start van deze tocht zal plaats vinden 's middags om twee uur nabij „Bos en Duin". Deze Herfstwandeltocht brengt de deelnemers door de bossen en langs een gedeelte van het Noordzeestrand. De afstand is 15 kilometer, dus voor geen deelnemer bezwaarlijk. Het bestuur van de wandelsportver eniging verwacht een grote deelname. Zeer waarschijnlijk zullen ook deel nemers komen van de vaste wal. Iedere deelnemer, die de tocht volbrengt, ontvangt aan de finish een keurige medaille. Het is echter nodig dat men zich vooruit laat inschrijven. De me dailles moeten worden besteld en de levering duurt enkele dagen. Opgave kan geschieden tot én met 28 oktober a.s. bij de onderstaande adres sen: A. van Sambeek. Zwaanstraat 3. J. M. de Vries, Bogerd 28, en A. Breet. Schilderend 111. De deelnemersprijs is ƒ1,per persoon. LID VAN HET HOOFDBESTUUR Den Burg Onze vroegere plaats genoot, de heer P. Zijm, is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van de Katho lieke Bond van werknemers in het me taal- en elektrotechnisch bedrijf „St. Eloy". De heer Zijm was districtsbe stuurder van genoemde bond, rayon Beverwijk. OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL Evenals vorige jaren zal de Muziek school Texel een openbare les houden. Op deze les kunnen ouders, maar ook belangstellenden zien hoe de leerlingen het afgelopen jaar gevorderd zijn. Het is geen uitvoering, maar de directeur der school, de heer C. Rijf, en de an dere leerkrachten zullen laten zien en horen hoe er op de muziekschool wordt gewerkt. Deze les wordt gehouden op donder dag 25 oktober a.s. in „Casino" te Den Burg. Er wordt dit jaar geen openbare les in Oosterend gehouden, maar ouders en leerlingen kunnen per bus de les in Den Burg bijwonen. afvoer het plantenbestand van het omringende bos zou schaden. Desondanks heeft de installatie het afgelopen jaar bewezen, uitstekend te voldoen. Zelfs de bezoekers kunnen het constateren aan de bijzonder heldere bassins. De filters werken zelfs beter dan de installatie die het water van de aquaria filtert. Dit is n.l. een geheel afzonderlijk systeem, dat bijna geheel ondergronds is aangebracht. Voor de aanleg van de installatie werd gebruik gemaakt van plastic lei dingen 4 en 5 duims in totaal meer dan 160 meter! Met deze ingenieuze installatie heeft de heer G J. de Haan» weer eens een proeve van zijn vindingrijkheid afge legd. Wij hopen dat zijn inspanningen mogen resulteren in een toenemend museumbezoek! BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 10 oktober 1962 Geboren: Els, dv. Cornells P. Broe der en Anna Heutink; Paul Frederik, zv. Frederik Buijsman en Maria Kiljan; Fenna, dv. Fokko K. Mulder en Beertje Harke. Ondertrouwd: Antonius van Rossum en Anna van Dongen. FILMNIEU WS „SPORT STAALT SPIEREN" De Stichting Cultureel Werk Texel stelt het komende weekend een ieder in de gelegenheid een grappige film te gaan zien in het Dorpshuis te Den Burg. Zaterdag- en zondagavond wordt vertoond: „Sport staalt spieren". Dat sport spieren staat is op Texel alom be kend. Wie is er niet op een gymvereni ging of beoefent een andere tak van sport. George Formby toont in deze film zijn kunsten aan de rekstok. Dat het anders gaat dan in het gymlokaal van de Texelse verenigingen, staat vast. Hij rolt dan ook van de ene dwaasheid in de andere, terwijl hij terloops de draak steekt met body-building. Een film voor alle leeftijden. AAN DE BURGERIJ VAN DEN HOORN De drumband bestaat nu bijna 1 jaar en zoals U heb kunnen zien en beluisteren, marcheert alles prima. In dit afgelopen jaar zijn we meerdere keren voor de burgerij opgetreden. Bij feestelijkheden en andere activiteiten is de drumband voor ons dorp zeker onmisbaar. Nu de winter weer in aan tocht is, beginnen de repetities weer op volle toeren. Reeds hebben er zich nieuwe leden aangemeld. Mochten er nog meisjes zijn die een bazuin willen bespelen, deze zijn hartelijk welkom. Vooral de bazuinen moeten nog ver sterkt worden En nu dan nog eenmaal een beleefd verzoek aan U allen Daar de drumband nog een schuld heeft af te lossen, en door aankoop van een paar nieuwe instrumenten extra uitgaven heeft, willen wij langs deze weg nog eens een klein beroep op Uw financiële steun doen Het ligt niet op onze weg om donateurs voor onze band te winnen. Wij vragen alleen dit jaar een vrijwillige bijdrage om onze schuld en de nieuw te kopen instrumenten te kunnen voldoen. Bij goed weer hopen we zaterdag a.s. een rondgang door het dorp te maken en even bij U aan te komen. Hopend, dat door Uw bijdragen ons werk, dat wij in zo'n korte tijd, tot grote voldoening van de meisjes, die steeds met succes voor U mochten op treden, ruimschoots door U beloond zal worden. Bij voorbaat spreken wij onze hartelijke dank aan U uit De meisjesdrumband D.E.K. RAIFFEISEN SPAARWEEK 15 - 20 OKTOBER Bij vele honderden banken in het gehele land zal in de week van 15 tot 20 oktober de vlag in top gaan, ter ge legenheid van de „Spaarweek". Deze Spaarweek is ingesteld in dankbare herinnering aan burgemeester F. W. Raiffeisen, die reeds in 1849, gegrepen door de nood onder de boerenbevol king, de eerste onderlinge spaar- en leenbank stichtte. Zijn werk dat de bevolking van zijn streek eindelijk ver loste van de woekeraars, die letterlijk de macht in handen hadden,* vond al snel erkenning en uitbreiding. De re gels die hij had opgesteld voor zijn bank, konden vrijwel ongewijzigd overgenomen worden door allerlei in stellingen in allerlei landen. In Neder land werd reeds in 1896 de eerste Raiffeisenbank volgens deze regels op gericht en nog steeds werken de thans reeds 860 vestigingen, die zijn aange sloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht, volgens de zelfde principes. Deze vestigingen heb ben verschillende namen, maar hebben alle dezelfde doelstellingen van F. W Raiffeisen in hun statuten. Elke bank is volledig autonoom. Er wordt bij de banken gespaard (het aantal spaarders bedraagt reeds meer dan 1.500.000) en het ingelegde geld wordt in principe lokaal besteed. Bovendien werken alle Raiffeisenban- ken volkomen belangeloos Wordt er winst gemaakt, dan wordt deze winst niet uitgekeerd aan aandeelhouders e.d maar gestort in een reservefonds. De totaal bij alle aangesloten banken gespaarde som is opgeklommen tot niet minder dan ƒ3.140.000.000, Om de naam van Raiffeisen in ere te houden, wordt op de meeste Raiffeisen- banken van de Spaarweek iets extra's gemaakt. Dit kan gebeuren in de vorm van premies of van kleine geschenken voor spaarders die tijdens die week ko men inleggen. In vele plaatsen vormen zich in de Spaarweek zelfs rijen bij de banken. Ook internationaal wordt de Raif- feisen-gedachte geëerd elke derde don derdag in oktober wordt de Raiffeisen- dag gevierd in vele landen. De Spaar week is de week waarin deze dag valt „Kom, Heilige Geest, en vervul de harten van Uw gelovigen en ontsteek in hen het vuur van Uw liefde". Zo bidt in deze dagen de Rooms- Katholieke kerkgemeenschap. Het tweede Vaticaans Concilie is begonnen. U heeft via de radio en de televisie rechtstreeks de openingsceremonie kunnen volgen. Misschien bent U ge schrokken van zoveel luister en schit tering. Is dit weer niet echt rooms? Heeft heel deze manifestatie weer niet de allures van machtsvertoon? Als u zo het Concilie zou bezien, zou ik het u niet kwalijk nemen, maar ik zou het wel betreuren. Maar er is nog een veel belangrijker zaak, welke ik betreur. Daar straks heb ik het woord „kerk gemeenschap" gebruikt. Of wij nu willen of niet, wij zullen helaas moeten erkennen, dat er vele kerkgemeen- schapen zijn. En dat was met de be doeling van Onze Heer. Daarom moet het voor Hem een grote teleurstelling zijn. Paus Johannes heeft, geïnspireerd door Gods Geest, dit concilie bijeen geroepen. Niet alleen en allereerst „opdat allen één mogen zijn", maar allereerst opdat wij, katholieken, ons zouden bezinnen op het Evangelie en op het beleven van het Evangelie. Bij velen binnen en buiten de Rooms Katholieke Kerk leeft een zeer diepe verwachting, dat het Concilie een schuldbelijdenis zal uitspreken, waarin deze kerk het tekortschieten in haar opdracht zal erkennen. Een schuldbe lijdenisomdat ook wij, die thuis blijven, te kort zijn geschoten in onze opdracht tot de wereldin onze liefde tot onze medechristenen. Dat is het wat ik betreur. Ik hoop vurig, dat Gods Geest ons, katholieken, de ware wijsheid moge geven, om het vele goede in onze niet-katholieke mede christenen te ontdekken. Het Concilie moet ons nederig maken. En aangezien een concilie inderdaad onder de leiding van Gods Geest bijeenkomt, mogen wij vertrouwen dat Deze Geest ons ware nederigheid, hartelijke liefde en voor zichtige wijsheid zal schenken. U allen vraag ik met ons mee te bidden, want ook „in U woont Gods Geest". „Kom, Heilige Geest, en vervul de harten van Uw gelovigen en ontsteek in hen het vuur van Uw liefde" J. W. Stam VERTROKKEN PERSONEN Jacob Cijsouw en gezin, van Den Burg, salonwagen aan de Elemert, naar Gramsbergen, salonwagen a.d. Van Lijndenstraat; Hendrica Vos, van Oos terend, Peperstraat 13 naar Vleuten-de Meern, Dorpsstraat 63; Mathijs Mole naar, van Den Burg, Burgwal 31 naar Alkmaar, Th. a Kempislaan 78; Ada Luchies, van De Koog, Badweg 13 naar Hoogeveen, Krakeel 41; Cornells W. Bakker van H 129 naar Den Haag, le Sweelinckstraat 16; Maria Jimmink van W 49 naar Velsen, Wikkelaan 6; Hiltje Helmhout, van De Koog, Dorps straat 52 naa£ Oterleek; Jacob Vos van B 38 naar Amsterdam, van Rappard- straat 31 II; Klasina A. van der Vis, van Oosterend, Kotterstraat 15 naar Grave, Bourgondische straat 5; Simon C. de Jong, van Oudeschild, De Ruyter- straat 122 naar Hilversum, Noodweg 37; Willem Mets, van Den Burg, Wever straat 94 naar Maarssen, Nassaustr. 1; Geertruida Harms, van De Koog, Bad weg 13 naar Vlagtwedde, Ter Apel, Oudeweg 49; Cornelis Timmer, van Oosterend, Peperstraat 2 naar Alkmaar, Blekerskade 21; Baaje van der Heide, van C 45h naar Hilversum, Neptunus- str. 47; Albert de Zwart en gezin, van O 98 naar Utrecht, Makassarstraat 32bis. S.V. OOSTEREND Uitslagen zaterdag en zondag j.l.: welpen: ZDH-SVO 0—6; adsp.: ZDH- SVO 62; senioren: SVO 2-ZAP 6 52. SVO 1 was vrij. De welpen speelden beter dan verle den week. Keeper Daalder heeft geen bal aangeraakt. De doelpunten werden gemaakt door Albers en Keijzer. De adspiranten hadden veel meer te doen tegen ZDH. Deze jongens speelden beter, daar ze ouder waren. Daar is niets aan te doen. Het gaat er om dat je zaterdags lekker kunt voetballen. Je moet niet kwaad worden als je ver liest. Dat lees je wel in de krant. SVO 2 speelde zondag een aardige partij tegen ZAP 6. De doelpunten wer den gemaakt door J. Mosk, v.d. Meer en Wim Halsema. Programma voor a.s. weekend: Zaterdag: welpen: SVO-SVC, 3 uur en adspiranten SVO a-SVC a, 4 uur. zondag: De Koog 2-SVO 2, aanvang 12 uur. SVO 1 is vrij. B. B.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1