Opa heeft verkering ASPRO Welk wintertarweras uitzaaien in 1962? neegn Hoe kunnen we arbeid besparen Zuurbrand kunt U blussen met Rennies Drie in een TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 TENTOONSTELLING „VEILIGHEID IN EN OM HUIS" Wij ontdekken dat dit onderwerp bij U allen leeft. Geen wonder, het aantal ongelukken bij baby's, kleuters, school kinderen is onrustbarend hoog. Laat staan dat U uw been gebroken hebt, toen u van een trapje af viel. Elektriciteit? Vergif? Vallen? Ver branding? Verwondingen? Overal zijn gevaren, die U en uw kinderen bedrei gen. Daarom, kom eens kijken, neem ook een paar bloembollen mee en geniet van de demonstratie weven en smyrna- knopen. Dinsdag 16 oktober in „Casino"; Woensdag 17 oktober in dorpshuis te De Waal; Donderdag 18 oktober in dorpshuis te Den Hoorn; Vrijdag 19 oktober in het Herv. Jeugd huis te De Koog; Zaterdag 20 oktober in het Gebouw v. Chr. Belangen te Oosterend; Maandag 22 oktober in het dorpshuis te Oudeschild; Dinsdag 23 oktober te De Cocksdorp. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Den Burg: DOKTER ELIAS (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Oostcrend cd De Cocksdorp: DOKTER SIFBINGA (ingaande zaterdagmiddag 12 uur) Zondagsdienst Witte Kruis Zr FORTGENS Oosterend. tel. (02223) 250 of 207 (van zaterdag 13 uur* lot zondag 24 uur) Zr. HOL Den Burg, tel. (02220) - 2414 (zondag van 9 tot 13 uur) CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 17 oktober a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 13.00 uur; Oosterend 14 00 uur; De Cocksdorp 15.15 uur; De Koog 16.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 14 oktober op om 7.01 uur en gaat onder om 17.50 uur; 17 oktober op om 7.07 uur en onder om 17.44 uur. Maan: 13 oktober V.M.; 20 oktober L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 12 okt. 7.40 en 19.54; 13 okt. 8.38 en 20.49; 14 okt. 9.26 en 21.35; 15 okt 10.08 en 22.14; 16 okt. 10.45 en 22.54; 17 okt. 11.21 en 23.27; 18 okt. 11.56 en 23.59; 19 okt. 12.31 en 20 okt. 0.31 en 13.11. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. 2. 's Morgens weer vroeg op, met het gevolg dat je niet voldoende nachtrust krijgt. Overdag druk, teveel roken, op je zenuwen werken en leven.... tja, dat loopt vandaag of morgen spaak. Je hebt een verstandige dochter, dat ze je zover gekregen heeft, dat je vanmorgen naar mij toekwam. Je bent op tijd ge komen en er is niets verontrustends. Maar je moet er uit. Naar een rustige streek, veel buiten zonnen, vroeg naar bed en op tijd er weer uit. Het drankje trouw innemen, de borrel eens een poosje passeren en in plaats daarvan lichte wijn. Matig roken, als je er van af kunt, de sigaretten taboe en begin nen met kleine sigaartjes. Daarna kom je op gezette tijden laten we afspre ken eens per maand eens bij me, dan kan ik je onder controle houden. En als je m'n adviezen opvolgt, kun je mense lijkerwijs gesproken honderd jaar wor den". De ander loosde een zucht van ver lichting. „Ik had al visioenen van naar bed en operaties en ziekenhuizen en weet ik wat meer. Ik mankeer dus niets? Je verbergt werkelijk niets voor me?" De arts schoot in een lach. „Heus niet, Theo. Het enige is: je moet je een beetje ontzien. Eerst met vakantie, rus ten, en daarna wat kalmer aan. Wat minder naar de soos, op tijd naar bed, dan ben je binnen enkele maanden weer geheel de oude. Vergeet niet, dat je op een leeftijd komt, dat je je wat meer in acht moet nemen. Dat moment komt bij de een wat vroeger als bij de ander, dat hangt van tal van factoren af; werkkring, leefwijze, gezin, humeur, eten en drinken, en zo voort. Bij jou is dat moment nu aangebroken". De bezoeker dacht na. „Vakantie. en dat op stel en sprong We hebben de tweede helft van augustus en het zal dus niet eens meevallen om wat te krijgen". „Waarom ga je niet eens naar Fries land? Naar de meren? Een beetje va ren, zeilen bijvoorbeeld. Een uitste kende ontspanning". De ander ging plotseling recht zitten. „Varendat woord wekt remi niscenties op uit vroeger dagen. Het was de laatste zomer, dat Wil nog leefde. We hadden een folder ontvan gen van een reisbureau over een Rijn reis per vakantieschip. Dat leek me machtig mooi, maar Wil was altijd een tikkeltje bang op het water. Die wilde er niet van horen, dus is het niet door gegaan. Verdraaid, zeg, wat let me nu om eens zo'n Rijnreis te maken? Of raad je me die soms af?" De arts schudde zijn hoofd. Integen deel. Zulke boottochten lijken me bij zonder geschikt voor een vakantie, om de eenvoudige reden, dat je wel moet luieren, of je wilt of niet. Uitstekend, Theo, ga jij maar eens een paar weken varen op de Rijn. Dat lijkt me zelfs een uitstekend idee. En als je ergens aan wal bent, ga je op je gemak alles be kijken Geen lange trips, geen berg wandelingen. Kort en bondig: zoveel mogelijk je gemak houden. Mens, ik wilde wel met je mee, maar ik ben pas veertien dagen terug" De bezoeker stond op. „Oké". Ik zal een paar folders aanvragen en die be kijken. Een paar maatregelen nemen op de zaak en dan smeer ik 'm. Ver draaid, Karei, als je me niet lekker gemaakt hebt. Ik begin er zin in te krijgen. En dat drankje?" „Laat dat in de namiddag maar even halen in de apotheek. Trouw innemen en denk aan wat ik verder gezegd heb. Een beetje matigen in drinken en ro ken, en veel plezier. Stuur me maar een kaartje Of een souvenir! Daar heb jij het meeste verstand van!" Ze stonden nu tegenover elkaar en schudden de handen. „Bedankt, Karei". „Geen dank. Dit is mijn werk, zie je? Jij verblijdt de mensheid met leuke souvenirs, ik probeer de mensheid ge zond te houden. Hebben we beiden be lang bij, nietwaar?" Toen Theo de Haan buiten in zijn wagen stapte, stond de arts voor het raam en keek hem na tot de wagen uit het gezicht verdwenen was. „Jij hebt weer een vrouw nodig, beste vriend, om je te verzorgen. Maar hoe breng ik dat aan je verstand, zonder de nage dachtenis van Wil te vertroebelen?" HOOFDSTUK 2 Er is net nog een plaatsje over Intussen reed Theo de Haan het klei ne stadje door naar zijn woning naast de fabriek. Hij zag zijn dochter al voor het raam staan nog voor hij uitgestapt was en nadat hij het portier gesloten had, wuifde hij even en lachte vriende lijk. Als wilde hij daarmee zeggen: Maak je geen zorgen, kind, het bete kent niets. Hij haalde zijn sleutel te voorschijn om de deur te openen, maar gelijktijdig werd dat van binnen al gedaan. Nog maals lachte hij naar zijn dochter, die hem vragend aankeek. „Nou, je hebt je angstig gemaakt om niets, hoor", zei hij op geruststellende toon. Hij hing zijn hoed aan de kapstok en liep naar de salon, op de voet ge volgd door de jonge vrouw. „Wat zei dokter Berends dan? Hij heeft je toch wel goed onderzocht?" De Haan ging zitten en stak een si garet op. „Nou, reken maar. Als hij kans gezien had, was ik binnenste bui ten gekeerd. Wel eens gehoord van de managerziekte?" „Heb je dat? En je zei, dat er niets aan de hand was?" ,,Ach, jullie maken altijd veel te veel drukte om een bagatel. Het komt hier op neer, dat ik wat overspannen ben en dat m'n bloeddruk te hoog is. Niet bepaald verontrustend, maar toch ook weer genoeg om een beetje uit te kij ken. Enfin, ik krijg een drankje, en hij adviseert me een dag of veertien met vakantie te gaan. Dat is alles". Ze zat op de leuning van een crapaud tegenover haar vader en keek hem on derzoekend aan. Toen knikte ze. „Ja, paps, je wordt een dagje ouder en dan moet je wat meer op jezelf gaan passen. Wat die vakantie betreft, dat doe je natuurlijk. Dick kan jouw plaats wel zolang inne men, veronderstel ik. De ergste drukte hebben jullie toch gehad, nietwaar?" Hij knikte en tipte de as van zijn sigaret. „Om je eerlijk de waarheid te zegg: het idee, een paar weken er tus sen uit te knijpen en me nergens zorgen over te maken, lokt me aan. Berends heeft gezegd, dat ik de wagen thuis moet laten, veel rusten en zo en geen lange wandelingen maken. En het drankje op tijd innemen. Verder ben ik gezond, dus wat wil je nog meer?" Ze slaakte een zucht van verlichting. „Nou, het is een pak van m'n hart, hoor. Je zag er de laatste tijd zo be labberd uit en vorige week, toen je op eens zo rood werd, ik kreeg werkelijk angst. Dus je gaat er een poosje tussen uit?" „Ja, ik wil mezelf wel erkennen, dat ik af en toe doodmoe ben. We hebben een bijzonder druk seizoen gehad en dan met die personeelsschaarste en zo We hadden dikwijls moeite genoeg om alles op tijd klaar te krijgen En dat gaat je niet in je kleren zitten". Er werd geklopt. Meteen trad de huishoudster binnen. „Wilt U eerst koffie, meneer?" Hij knikte. „Goed, juffrouw Visser, dat komt mooi uit". „U ook, mevrouw?" „Graag". „Drie minuten, dan heb ik het klaar" (Wordt vervolgd) Is arbeid een straf of een zegen? Niet iedereen zal op deze vraag een zelfde antwoord geven, 'k Heb eens gehoord, dat een vader tot z'n jongens zei: „Wer ken zullen jullie, al zou je de kluiten van het ene eind van een perceel naar het andere eind moeten brengen". Voor die vader was arbeid alles, maar het risico was toch wel groot, dat hij op deze wijze iets wat een zegen kan zijn tot een straf maakte. Dan zijn er de mensen, die leven bij de wijsheid, dat arbeid voor „de dom- men" is. In hun beschouwing is de ar beid dus wel duidelijk een straf. 'k Geloof te mogen zeggen, dat het uitgangspunt in beide gevallen fout is. Men ziet op deze manier nl. de arbeid, dus ons werken als een doel op zich zelf. En ik meen, dat we achter ons werken altijd het doel mogen zien, dat we met die arbeid willen bereiken. Ik denk daarbij nog eens aan het verhaal, dat U wellicht wel eens eerder hebt ge hoord. Een aantal mensen is bezig aan een bouwwerk. Een voorbijganger vraagt aan enkele van deze mensen wat ze doen. De eerste kijkt de man wat kre gelig aan en zegt: „Man, dat zie je toch, ik sjouw stenen". Bij de volgende krijgt hij het antwoord: „Ik ben hier de hele dag bezig om de kost te verdienen en dat hangt me de keel wel eens uit". Maar een derde antwoordt, terwijl z'n ogen glanzen: „Wij bouwen een kathe draal!" Deze laatste man zag achter het stenen sjouwen en al die andere zaken, die heus niet altijd even aange naam zijn het bouwwerk, dat verrees. Mogelijk zult U vragen of er na dit verhaal toch nog aanleiding is om de vraag te stellen: Hoe kunnen we ar beid besparen? Wij menen zeer beslist, dat dit wel het geval is. Terwijl we het doel in het oog houden, mogen we zeer beslist zoeken naar middelen, die de arbeid aangenamer en korter van duur maken. Daarvoor is in de landbouw nog alle reden. Het is voldoende be kend, dat er in vergelijking met an dere bedrijfstakken op de landbouwbe drijven veel uren worden gemaakt. Het vraagstuk van verkorting van de arbeidstijd en veraangenaming van het werk wordt zo belangrijk geacht, dat er sinds een aantal jaren in Wagenin- gen een instituut is, dat zich alleen met deze zaak bezig houdt Het is natuurlijk niet de bedoeling om datgene wat bij de onderzoekingen van dit instituut naar voren komt in de archieven op te bergen. De praktijk moet daar z'n voor deel mee doen. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting is van oordeel, dat ook de Texelse boeren er recht op heb ben te horen wat in Wageningen is bereikt. Zij heeft één van de mede werkers, n.l. Ir. Boonman bereid ge worden op 19 november a.s. een inlei ding te houden over het onderwerp: Arbeidsbesparing in de rundveehoude rij Een onderwerp, dat voor vrijwel alle Texelse boeren van belang is. No teer reeds nu de datum: maandag 19 november! „ZWERVEND OVER DE WADDENEILANDEN EN DE WADDENZEE" Al schijnt de laatste dagen de zon volop, toch nadert 5 december. Mis schien mogen wij met deze gedachte even wijzen op het boek van Kees Hana: „Zwervend over de Wadden eilanden en de Waddenzee". Een pracht geschenk. „Als parels op het blauwe glas van de Noordzee hebben water, wind en zand in een sierlijke boog de Wadden eilanden neergelegd. Een wonderlijk en indrukwekkend spel wordt daar ge speeld. Er is eeuwige wisseling, eeuwi ge strijd. Water en land zijn hier nog van uur tot uur bezig gescheiden te worden". Het is een boek om te bezitten. De uitgave van A. Roelofs van Goor is voorzien van 81 foto's en 21 tekeningen WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Vrüdag 12 oktober De Cocksdorp, Garage Barends, bazar t b v het dorpshuis. Den Burg, 20.0Ü uur, Hotel „De Zwaan' ledenvergadering Texelse Boys. Zaterdag 13 oktober De Cocksdorp, Garage Barends, bazar t.b.v. het dorpshuis. Den Burg, Jeugdherberg „Panorama", cursus weekend Centraal Jeugdoverleg Texel. Den Burg, Dorpshuis. 20 00 uur. filmvertoning „Sport Staalt Spieren", alle leeftijden. Zondag 14 oktober Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur, filmvertoning „Sport Staalt Spieren", alle leeftijden. Dinsdag 16 oktober Den Burg, Casino", tentoonstelling „Veiligheid in en om huis". Woensdag 17 oktober De Waal, „De Wielewaal", tentoonstelling „Veiligheid in en om huis". Donderdag 18 oktober Den Burg. „Casino", Kotex-tenloonstelling. Den Hoorn, „De Waldhoorn", tentoonstelling „Veiligheid in en om huis". Vrijdag 19 oktober Den Burg, „Casino", Kotex-tentoonstelling. De Koog, Herv. Jeugdhuis, tentoonstelling „Veiligheid in en om huis". Zuid-Eierland. Vliegveldhotel, bijeenkomst Ver. Oudleerlingen. Zaterdag 20 oktober Den Burg, „Casino", Kotex-tcntoonstclling. Oosterend, tentoonstelling „Veiligheid in en om huis". Den Burg, dorpshuis, 20.00 uur, filmvertoning „Do levensroman van Joseph Schmidt". GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN Maandag is de Wieringer kotter WR 75 op het Marsdiep in aanvaring geko men met een bak van de firma Van Oord. De firma Van Oord is werkzaam aan de nieuwe haven en was met twee bakken op weg naar het werk. De kotter werd zwaar beschadigd, maar bleef drijven, doordat de vernielingen boven het water werden aangericht. Ook de bak werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. KINDERPOSTZEGELS Dinsdag zijn ze er weer geweest. Ze", dat zijn de schoolkinderen met de jaarlijkse kinderpostzegels. De vo rige kinderpostzegelactie was een groot succes. De opbrengst steeg niet minder dan ƒ400.000,en er kon een bedrag van ƒ2.900.000,worden verdeeld. Mocht er dezer dagen nog eens een kind bij U aanbellen, koop dan nog een paar van die prachtige prentbrief kaarten. in een mum en zonder dat Uw omgeving er weet van heeft. Gewoon maar laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. Rennies zijn nog lekker ook. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: W. A. v. Zeijlen-C Dijker 0—2 S. v. Heerwaarden-C. v.d. Werf 20 C. P. Burger-C. v. Heerwaarden 02 S. Ros-Jac. v. Heerwaarden 20 G. Dros-P. Bakelaar 02 Jo Schoo-Jn. Stam 11 A. de Haan-J. Vinke 11 J. A. v.d. Slikke-D. v.d. Werf 02 Jb, Koorn-H. Bruining 02 De bondscompetitie heeft aan be langrijkheid gewonnen, doordat twee nieuwe clubs zijn toegetreden. Boven- karspel en Vios uit Zwaagdijk. Naar het zich laat aanzien, beschikken ze beiden over een sterk tiental Voorheen speel den ze in de West-iFriese dambond en waren daardoor niet aangesloten bij de K.N.D.B. Bovendien is H.D.C. 1 weer gedegradeerd uit de hoofdklasse, zodat we nu 8 wedstrijden hebben te spelen. Ons rooster luidt: 20 oktober: Schagen-Texel; 10 nov. Texel-ROE; 17 nov. Texel-Andijk; 1 dec. Vios-Texel; 9 dec. Texel-HDC; 16 dec. Damlust-Texel; 5 jan. Boven- karspel-Texel; 13 jan. Texel-Winkel. Zullen we ook nu proberen een plaats bij de bovenste drie te bemachtigen?! Mededelingen van het Rijkslandbouw- consulentschap te Schagen: Alhoewel de graanoogst van 1962 een ieder nog lang zal heugen en nog maar nauwelijks is afgelopen, is ons nieuwe rassenbericht toch al „in druk" ver schenen. Door het slechte oogstweer zijn wij ook laat klaargekomen. Het is van het grootste belang, dat er op tijd ingezaaid wordt. De invloed van de zaaitijd en enkele andere punten zijn dit voorjaar op 75 percelen door ons, in diverse polders van lichte tot zeer zware kleigronden, beoordeeld. Enkele waarnemingen laten we hier volgen: 1. De wintertarwe op zware grond grond stond beter dan op lichte grond Alle wintertarwe die vroeg gezaaid werd (okt. 1961) stond beter dan de laat gezaaide. 3. Diep gezaaide tarwe stond slechter dan ondiep gezaaide. Op percelen waar water op het land gestaan had, was de tarwe dood. Welke conclusies kunnen we hier uit trekken: 1. Oktober is de beste zaaitijd voor wintertarwe 2. Op licht, slempgevoelig land is het van belang om een grof zaaibed te maken. Dit kan bereikt worden door vooral niet te snel te rijden en soms iets dieper te ploegen. Wanneer toch nog een fijn zaaibed verkregen wordt, komt zaaien met sleepvoetjes aan de zaaipijpen verbonden in aan merking. 3. Wanneer pias-vorming optreedt, is het gewenst direkt geulen naar de sloten te maken en/of de drainage door te steken. We laten hieronder het rassenbericht volgen, dat werd samengesteld uit ge gevens van de rassenproefvelden op de Proefboerderij „Prof. Di. J. M. van Bemmelenhoeve", bedrijfsleider, de heer J. Schipper te Wieringerwerf, en een proefveld bij de heer Joh. Verkuyl te Halfweg, in overleg met de Rijks- landbouwconsulentschappen te Pur- merend en Schagen. Het grote aantal rassen, dat jaarlijks op onze proefvelden wordt beproefd, maakt op het eerste gezicht de keuze niet gemakkelijk. Daar echter van ver schillende nieuwe rassen geen of al thans nog onvoldoende zaaizaad be schikbaar is, blijven praktisch de reeds bekende rassen over. Om de verschijning van dit technisch bericht te bespoedigen is de beschrij ving beperkt tot de meest gangbare rassen. In de tabel zijn echter alle be proefde rassen opgenomen. De zaadopbrengsten zijn gegeven in verhoudingsgetallen Hierbij zijn de gemiddelde opbrengsten van elk proef veld op 100 gesteld. Zaadopbrengsten in verhoudingsgetallen Resp. ras, Van Bemmelenhoeve Wie ringerwerf, J. Verkuyl, Halfweg en Kleur van korrel, R rood, W wit. Gem. opbrengst 100. Van Bemmelen hoeve, Wieringerwerf: 6910 kg/ha. en J. Verkuyl, Halfweg: 5601 kg/ha. Goed wintervast: Felix 100 102 R Ibis 98 99 R Apollo 99 104 R Hector 103 102 R Dippes Triumph 92 R C.I.V. 199.2 160 104 R C.B, 26 103 105 R C.B 37 107 R M.G.H. 57-71 99 R L.B.W. 830-12 104 95 R Vrij goed wintervast: Cleo 105 R Stella 101 R Falco 100 96 W Flamingo 98 96 W Sambo 97 R Leda 94 R Carsten's 103 102 R C.B. 30 102 102 R C.B. 40 101 R Carsten's 104 101 R C.B. 52 98 R Carsten's 102 99 R C.B. 39 97 R L.D 24-50 91 R 75 9? AANTREKKELIJKE LOTERIJ VAN DE GIDSENBAND Iedere vereniging heeft te kampen met hoge onkosten, vooral als men wel eens aan het vaste land moet ver schijnen om deel te nemen aan vereni gingsevenementen. Maar ook het on derhoud van materiaal en kleding spe len een rol in het verenigingsleven. Teneinde de onkosten te dekken, die de actieve drumband van de „Marga- retha Sinclair" door aankoop en onder houd van kleding en uitrusting en in strumenten heeft, heeft het bestuur van de band besloten wederom een loterij te organiseren, waarvoor door de over heid reeds toestemming is verleend. Evenals het vorige jaar mogen de prijzen er weer zijn. In totaal zullen drie transistor-radiotoestellen (draag bare radio's) als eerste prijzen ter be schikking worden gesteld. Als tweede prijzen zullen liefst 12 foto-camera's met rolfilm te winnen zijn. De loten zullen ƒ1,per stuk kosten en er zullen drie afzonderlijke series zijn van ieder 500 loten. In iedere serie een eerste prijs en vier tweede prijzen. Voor iedere serie wordt slechts één nummer getrokken. Dit nummer be paalt ook de tweede prijzen. De meisjes van de band zullen bij U langs komen. Het bestuur hoopt van harte dat U ze niet teleurstellen zult. Zij zullen Uw naam en adres noteren. Direct na de trekking, die zo spoedig mogelijk zal geschieden, krijgen de winnaars de prijzen thuisbezorgd. Rasbeschrijving a. Goed wintervaste rassen De groep wintervaste rassen is ver geleken bij enkele jaren geleden uitge breid. Felix zal in de toekomst zeker concurrentie krijgen van nieuwe ras sen. De wintervastheid, de stevigheid, de goede opbrengst en kwaliteit maken echter dat dit ras in 1963 zeker nog zijn plaats in het bouwplan zal inne men, Het ras is nogal gevoelig voor bruine roest en korreluitval. Ibis heeft in tegenstelling tot vorig jaar geen top-opbrengst gegeven. Wij hebben dit ras echter als zeer gezond leren kennen. Het heeft een trage voor jaarsontwikkeling. Vrij stevig stro. Apollo geeft over het algemeen, in vergelijking met de nieuwe rassen, geen topopbrengst. Op het proefveld bij de heer Verkuyl is de opbrengst zeer goed. Enkele kenmerken van dit ras zijn: matig stevig stro, goede korrel- kwaliteit, vatbaar voor bruine roest. Hector gaf op beide proefvelden goede opbrengsten. Het is een vroeg- rijpende tarwe met een vlotte voor jaarsontwikkeling. Dit ras legert ge makkelijk en is zeer gevoelig voor bruine roest. C.I.V. 199-2, C.B. 37 en C.B. 26 trok ken sterk de aandacht. Het zijn zeer productieve nieuwe rassen. b. Vrij wintervaste rassen Cleo heeft in de groep van de vrij goed wintervaste rassen aantrekkelijke eigenschappen. Het is een productieve* vroeg rijpende tarwe. Het stro is matig stevig, maar wel veerkrachtig. In 1961 werd een lichte gele roestaantasting waargenomen. Dit jaar hebben we geen aantasting gevonden. Stella is een productief ras dat zich op verschillende grondsoorten goed aanpast, het heeft een vlotte beginont- wikkeling. Het stro is matig maar wel veerkrachtig. Kan soms iets door gele roest aangetast worden. De korrel is van minder goede kwaliteit. Falco kan een goede opbrengst geven. Het ras is echter zeer gevoelig voor bruine roest. Dit ras is schotgevoelig en daarom dan ook niet zonder risico. De opbrengst van Flamingo blijft be neden het gemiddelde. Het heeft een vlotte voorjaarsontwikkeling en het stro is voldoende stevig. De korrelkwa liteit is goed. De overige rassen zullen nog nader beproefd moeten worden, al vorens er een betrouwbaar oordeel over gegeven kan worden. I

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 3