C fro en ZwartsJexels in het karL, HULDE BroncEiiGetten Nieuwe droogloods in gebruik genomen m i VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. 7703 COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Roofl Boek-, Kantoorboek- en Fotokandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bunk: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct p. mm.; andere advert. 10 ct p. mm. Piet Dros Nzn. heeft de eerste steen gelegd en zet de gedenkplaat met enkele wiggen stevig vast De gebouwen van dc Coöp. Aankoopvereniging „Texel" G.A. hebben weer een uitbreiding ondergaan. Aan het reeds vier panden tellende complex is thans een loods toegevoegd, bestemd om volgens een geheel nieuw systeem graan te ontvangen en te drogen. Het graan wordt n.l. gedroogd in kisten, 84 stuks, die in de loods staan opgesteld. Van onderen wordt lucht toegevoerd die het overmatige water uit het graan doet verdampen. Eerste tevens laatste steen Aan de opening van dit gebouw heeft men traditiegetrouw een officieel tintje willen geven. Zaterdag j 1, heeft de 10- jarige Piet Dros de troffel ter hand genomen en de herdenkingsplaat in de muur aangebracht, die vermeldt, dat hij* op 13 oktober 1962 de „eerste" steen heeft gelegd. Het betrof hier met alleen niet wérkelijk de eerste steen, dat va ker gebeurt, maar zelfs de laatste, want het gebouw is al enkele dagen in ge bruik. Na de kleine plechtigheid wer den de aanwezigen in de gelegenheid gesteld een rondgang door het gereed gekomen gebouw te maken en de wer kende drooginstallatie te bezichtigen. Werkwijze Het betreft hier een installatie, die volgens een nieuw systeem het binnen komende graan droogt. In de praktijk blijkt, dat een zeer groot percentage van de aangevoerde granen van een overmatige hoeveelheid water moet worden bevrijd. Na aankomst wordt het graan in een opvangkelder met een ca paciteit van zes ton verzameld. Met een elevator wordt het te drogen graan op gezogen. Het wordt verdeeld over 84 kisten van één kubieke meter elk. De kisten worden op een groot beton- plateau aaneen geschoven. De construc tie is zodanig, dat het mogelijk is een flinke stroom verwarmde lucht onder de bodems te voeren. Alleen reeds de installatie die de lucht van buiten aanzuigt en verwarmt, is de moeite van het bekijken waard. Het graan wordt op deze wijze intensief „doorgelucht" en snel gedroogd. Naarmate het drogen vordert slinkt de hoeveelheid graan, zodat het proces „zienderogen" vordert. Voor het aanbrengen en afvoeren van de gevulde kisten wordt gebruik ge maakt van een speciale heftruck. Het apparaat heeft verbazingwekkende eigenschappen. Men demonstreerde ons hoe het zonder blikken of blozen 'n ge vulde kist (gewicht soms 800 kg.), zo wat zeven meter omhoog bracht en op een bestaande stapel schoof. „Zakken"-systcem verouderd Voor zover het op het ogenblik is te beoordelen, biedt het kistensysteem op de oude methode met zakken alleen maar voordelen. Omstreeks 1963 zullen naar verwacht wordt, practisch geen zakken meer worden gebruikt. Na de plechtigheid van de steenleg ging hebben de aanweizgen het gebouw met de drooginstallatie in vol bedrijf bewonderd, waarna zij zich naar het kantoor op het terrein begaven. Daar, onder het eten en drinken van het een en ander memoreerde de heer A. Dros, voorzitter, even het verleden en de groei van dè vereniging. Hij dankte Piet Dros Nzn. voor het leggen van de steen en bood hem als een herinnering een fraaie ballpoint met inscriptie aan. Met het vaste voornemen eens een goed „Cooperator" te worden, dankte Piet voor het geschenk. De nieuwe loods verrees onder de vaardige handen van de fa Blom Witte, de fa. Bruin zorgde voor de aanleg van de elektrische installatie, het sanitair (een douche en toilet) werd aangelegd door de fa. Verstegen en de ïjzerconstructie van het dak werd ver vaardigd door de fa. Gebi. Schoorl. De heer A. Dros dankte allen zeer voor hun inspanningen en reikte een enveloppe met inhoud over, bestemd voor het personeel van genoemde fir ma's. Ook de heer P. de Graaf dankte voor het gepresteerde. We zitten niet stil Met de bouw van de droogloods heeft de Coöp. Aankoopvereniging „Texel" weer een mijlpaal bereikt. De geschie denis van de aankoopvereniging ver meldt meer van deze mijlpalen. Na de oprichting in 1935 heeft men het de eerste twee jaar moeten doen met een schuur in de Gasthuisstraat. In 1937 betrok men het pand aan de Waalder- weg. Dat was toen nog het bezit van het Centraal Bureau te Rotterdam. Het kantoor dat in 1946 werd bijgevoegd was ook nog niet „eigen". Maar in 1948 werd het geheel aangekocht en in het zelfde jaar plaatste men een kunstmest- loods en werd het pakhuis voorzien van een droog- en schoonmaakinrichting. In 1950 kocht men de gebouwen in Oudeschild en tevens werd een hamer- molemnstallatie aangeschaft. Vier jaar nadien kwam er een menginstallatie Overzicht van de kisten met drogend graan voor veevoeders. In 1956 werd een graanloods gebouwd. Of met de bouw van de droogloods een einde is gekomen aan de bouw activiteiten van de vereniging valt te betwijfelen. Het volgende jaar hoopt de vereniging te komen tot de bouw van aanvullende opslagruimte, waarschijn lijk enkele silo's. Ook is op dén duur een groter kantoor nodig en zou men aan het complex gaarne een woonhuis toevoegen. Dat de Coöperatieve Aankoopvereni ging „Texel" niet stil zit, is nu wel duidelijk. Wij hopen dat de inspannin gen van de vereniging met de beoogde resultaten beloond zullen worden. Hulde, Abraliamse. Buwuldu, VVadlopers van groot formaat, Voor uw zeldzame prestatie. Wat men noemt achttien karaat. Wat nog nooit iemand gelukte, Is u beiden wc! gelukt, Ook al werd de overwinning U niet in dc schoot gedrukt. Wat een uithoudingsvermogen, Wat een vastberadenheid. Wat een moed om door te zetten In deze titanenstrijd. Want het is geen sinecure Zegge negentien uur lang Worst'lend door het wad te waden. Zelfs tot na zonsondergang. En nu mogen nurksen vragen Wat voor zin dit alles heeft, M(jns inziens hebben die jongens Al die tjjd intens geleefd. Zij bewezen dat ons landje Heus niet is één nozemdom. Zoals velen graag beweren, Het blijkt nu wel andersom. Holland heeft nog altijd kerels, Jongetjes van Jan dc Wit, Die een toonbeeld zijn van stoerheid, Onverzctfljjkheid en pit. Daarom, beste wadbevechters, Nogmaals hulde voor uw daad. 'k Hoop oprecht, dat heel uw leven Altüd in dit teken staat. Huib de Rjjmelaar VIJFDE KLAS VAN DE R.H.B.S. IN PARIJS Parijs, 15 oktober 1962. In Nederland zijn maai weinig scho len die er aan toe komen een werk week in Parijs te organiseren. Het is dan voor een groot voorrecht voor onze Texelse H.B.S. dat afgelopen zaterdag voor de derde keer de vijfde klas onder leiding van mejuffrouw Bruggeman en de heer Boere naar Parijs is vertrok ken. Wij willen u in twee artikelen iets over deze unieke gebeurtenis vertellen. Na een voorspoedige reis en met de smaak van de Hollandse koffie nog in de mond kwamen we bij de Franse grens aan. Hier deden zich om de een of andere duistere reden moeilijkheden voor, want er moesten enige koffers worden geopend (vooral de bagage van de dames had de speciale aandacht) en de bus werd ondersteboven gehaald, waarschijnlijk om eventuele wapens op te sporen. Maar deze onaangename on derbreking (voor velen echter een amusante) werd vlug vergeten toen we Parijs naderden. Met het zingen van de Marseillaise '(volgens traditie) reden we vervolgens deze prachtige lichtstad binnen. Omdat de heer Boere de weg al zo'n beetje wist, waren we, na enig zoeken, al vlug op de plaats van be stemming. De volgende ochtend (zondag) ging een gedeelte van ons naar le Temple Protestant en de rest ging (wat een beetje oecumenisch aandeed) naar de Notre Dame de Paris, waar toevallig ook een Mis werd opgedragen voor de Oud-strijders, die in optocht de kerk introkken 's Middags volgde een rondrit waar in we de interessanste monumenten be keken, zoals de Döme des Invalides en de Are de Triomphe en niet te vergeten Place de la Concorde. Het plan was 's avonds naar de opera Faust te gaan, maar dit was onmogelijk omdat er geen plaatsen meer waren. Er werd toen be sloten om woensdagavond naar het ballet „Het Zwanenmeer" van Tsjaikowski te gaan. De maandagochtend werd geopend met een bezoek aan Renault, waar we kennis maakten met de lopende band en de fabrikage van o.a. de Renault Dauphine en de nieuwe R 8. 's Middags werd de Eiffeltoren „beklommen" en daarna werd Montmartre bekeken met als hoogtepunt een bezoek aan de Sacré Coeur en vooral Place du Tertre (een pleintje waar vele „artiesten" werken), waar enkele van ons werden uitgete kend en uitgeknipt. Door het drukke verkeer keerden we moe maar voldaan naar ons verblijf terug. Namens de vijfde klas: J. L. Veldhuis J. A. M. Visser 11 NOVEMBER NAAR GEORGISCHE DANSERS In het vorige nummer werd een ar tikel opgenomen over het optreden van een Georgische dansgroep. Onze lezers en belangstellenden worden in de ge legenheid gesteld een bezoek te bren gen aan de Apollohal, waar de dansers zullen optreden. De tocht zal gemaakt worden op zondagmiddag, 11 november, per bus vanaf de Elemert. Zij, die dit evenement willen bijwonen, kunnen zich van kaarten a ƒ12,50 per persoon uit en thuis, voorzien, aan ons bureau en in de boekwinkel. Ook telefonische reservering is mogelijk Wel dient men er rekening mee te houden, dat tot uiterlijk 23 oktober kan worden besproken. Gaarne voor genoemde datum Uw verzoek om een kaart voor het grootse Georgische dansgezelschap. 4 NOVEMBER WANDELTOCHT Zoals wij reeds hebben vermeld, or ganiseert de Wandelsportvereniging ,,Het Gouden Boltje" op zondagmiddag, 4 november, een herfstwandeltocht. Er is voor deze tocht reeds flinke belang stelling. Voor-aanmelding is noodzake lijk in verband met de leveringstijd van de medailles. Aanmelden kan ge schieden bij de heer A. van Sambeek, Zwaanstraat 3, de heer J. M. de Vriec, Bogerd 28, en bij de heer A. Breet, Schilderend 111, allen te Den Burg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Gemeenteavond op maandag 22 oktober in Oudeschild. Gemeenteavond op woensdag 24 oktober in De Waal. Onderwerp: ds. H. van Bilderbeek spreekt over het wereldcongres in Canada. Ook anderen zijn van harte welkom. BAZAR TEN BATE VAN HERVORMD JEUGDWERK Den Burg Maandag en dinsdag wordt er in het Dorpshuis een bazar georganiseerd door de Hervormde'zus- terkringen van Den Burg. De opbrengst is bestemd voor het Jeugdwerk van de Hervormde Gemeente. De dames van de zusterkringen zijn zeer actief ge weest. De fraaiste handwerken zijn vervaardigd en wie reeds een kijkje in de etalage van rijwielhandel Zegel heeft genomen, is er van overtuigd be slist een bezoek aan de bazar te moeten brengen. Bij een bazar behoort een ver loting en ook daar hebben de dames voor gezorgd. In een advertentie in dit nummer treft men de tijden van de te houden bazar. SCHOOLCONCERT DOOR HERMAN SALAMON EN JOHAN PATIST Op dinsdag 23 oktober a.s. zullen in „Casino" te Den Burg een tweetal schoolconcerten worden verzorgd door Herman Salomon, viool, en Johan Patist, piano. Betrokkenen dragen een programma van populair-klassieke muziek voor. Het programma vermeldt werken van Handel, L. Couperin, Mozart, Schubert, Dvorak, Achron en F. Kreisler. De violist is een der weinig bevoor rechten, die nog een echte Stradivarius bespeelt. Johan Patist kreeg zijn op leiding aan het Conservatorium te Utrecht en deed zijn solistenexamen, waarbij het predikaat cum laude ver wierf. Hij was o.a. ook leerling van Paul Baumgartner en Jan Smeterlin. De heer Patist licht de programma's toe. Het tweede concert, aanvangende om 14 45 uur precies is ook voor ouders en andere belangstellenden toegankelijk, zulks tegen een entree van J 0,75. Be langstellenden hebben toegang via de voorzaal. Hoestdrank, in tabletvorm. 95ct BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 17 oktober 1962 Geboren: Brigitte, dv. Klaas F. de Jong en Janny Lagerveld. Ondertrouwd: Gerhard Oehlen en Sietske Combé. Overleden: Aagje Hopman, oud 70 jaar, echtgenote van H. Schrama. INGEKOMEN PERSONEN Dirkt je Hoogstra (ev. van Dijk) van Grijpskerk, Nic. Grijpstraat 20 naar Peperstraat 28, Oosterend; Margriet N. Beumkes, van Zwaag, Keern 478 naar H 46; Dirk P. Bakker, van Rotterdam, Schietbaanlaan 12b naar B 118; Anna van der Meer, van Amsterdam, F. Co- nijnstraat 19hs naar Oudeschild, Ba- rentszstraat 10; Engelbertus B. M. Mortier en echtgenote, van Amsterdam, Haarlemmerdijk 541 naar K 83; Theo dora G. C. Janzen wv. Vlaming, van Haarlem, Parklaan 88 naar Vliestraat 1, Oosterend; Anna M. van der Windt, van Rotterdam, Oostzeedijk 76 naar K 99c. TER OVERDENKING De eerwaarde heren van ons eiland schrijven meestal een stukje in de Texelaar, waarvan de bedoeling is dat er wordt over nagedacht. De mens is de hele dag bezig met denken, behalve als we zitten te suffen of tijdens de slaap. Ook dan kunnen we er nog mee bezig zijn, en dat noe men we dan dromen. Nu heeft de bekende Engelse schrij ver Shaw eens het volgende beweerd van zichzelf: ,,De meeste mensen den ken niet meer dan 2 of 3 maal in een jaar; ik heb een internationale bekend heid verworven, omdat ik één of twee maal per week denk". Hij was van zijn eigen grootheid nogal overtuigd. Maar er zit toch wel een grond van waarheid in dit gezegde. Er bestaan immers vele vormen van denken. Van af de denksport bij het oplossen van puzzels tot de fantastische berekenin gen bij de ruimtevaart. Zelfs kunt U dit practische denken niet missen bij uw werk, hetzij dat u een winkel drijft, of moet diepploegen. Dat „denken", waarover Shaw het heeft, moet dus iets anders zijn dan het practische denken over ons doen en laten van nu. Het is het overwegen, het werkelijk bezig zijn met de grote vragen van ons leven. En inderdaad geloven wij, dat velen daar maar zelden toe komen. Over dat practische denken van iedere dag spreekt Jezus in zijn preek over de lelies van het veld en de vogels in de lucht, wanneer hij zegt: „Wie uwer kan met al zijn denken een el toevoegen aan zijn levensweg?" Deze vorm van denken is onmisbaar in het leven; anders zouden vele dingen ver keerd gaan en in het honderd lopen. Maar het is niet de enige en grootste Wijsheid. ïn het boek „Prediker", één van de Wijsheidboeken uit het oude Testament, worden adviezen gegeven op alle ter reinen van het leven, die ook ons nog veel te zeggen hebben. Het gaat over allerlei practische din gen in de samenleving van toen, doch als hoogste wijsheid geldt toch dit woord: Bij al uw handelen denk aan het einde En in eeuwigehid zult gij niet zondigen" t(Pred. 7). Dit „denken" moeten we niet reser veren voor 2 of 3 maal per jaar. En ook behoeven wij het niet over te laten aan gelovigen en kerkmensen. Als mens zijn we immers allen gelijk, en mens zijn wil zeggen „kunnen den ken". Of Bern. Shaw dit bedoeld heeft weet ik niet. A. v.d. B., O'schild VOOR ONZE MEDEMENS IN NOOD „Elke dood is verschrikkelijk, maar de hongerdood is wel de ergste" Homerus De komende week zal op ons eiland de najaarsinzameling t.b.v. de anti- honger-actie worden gehouden. Texel heeft zich bij de 10x10 actie van haar goede kant laten zien en wij twijfelen er niet aan of ook de komende collecte wordt door ieder rijk bedacht. Moeten wij er meer van schrijven? Wij dachten van niet. Onze medemens heeft hulp nodig en wat wij kunnen doen is de collectrices een zware bus bezorgen. Laten wij, om wille van de wereldvrede de honger overwinnen. ALGEMENE VERKEERSCURSUS TE DE COCKSDORP Bij voldoende deelname zal geduren de de maanden november en december in café Nota te De Cocksdorp een alge mene verkeerscursus worden gehouden. Deze cursus omvat 7 lesavonden en wordt, evenals vorige jaren, weer ver zorgd door de heren adj. Gulmans en Opp. Wmr. Stomp. Zij, de reeds eerder een dergelijke cursus hebben meegemaakt, weten nog wel, dat op deze avonden, in bij uitstek gezellige sfeer, veel kennis van de ver keersregels wordt opgedaan. Het kan ook niet anders, als men weet dat die avonden zijn doorspekt met verkeers- filmpjes en uiteenzettingen over voor vallen in de praktijk en bovendien nog een in het leslokaal opgestelde ver- keerstafel de meest voorkomende ver- keersperikelen zeer aanschouwelijk uit de doeken doet. Indien U voor deze cursus belang stelling heeft, gelieve U zich nog vóór donderdag, 1 november a.s., 12.00 uur, op te geven bij de heer J. J. Westdorp te Dc Cocksdorp. Bij gebleken onvoldoende deelname volgt nog een nader bericht in de cou rant van dinsdag, 6 november a.s. In het tegengestelde geval zal de eerste lesavond plaats vinden op vrij dag, 9 november a.s;, aanvang 8 uur. De kosten bedragen slechts ƒ5, voor de gehele cursus. Verbond voor Veilig Verkeer Afd. Texel

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1