Mannen van de Joan Hodshon actief Gauw en goed Kleedkamers S zondag in gel V Texel worden iruik genomen ;ï^«fislifWl;3f INTERKERKELIJK JEUGDWERK DE KOOG Zondag 21 oktober wordt de deur van de „Instuif" weer geopend. Wij beginnen de eerste keer pas om half negen, met het oog op de kerkdiensten in de Doopsgezinde en Hervormde kerk Het is de bedoeling, dat deze eerste avond min of meer officieel geopend zal worden. Beide predikanten en de recreatieleider, de heer De Vries, als mede alle leiders, die zich deze winter voor dit werk beschikbaar stellen, zullen aanwezig zijn, om met de jeugd te bespreken hoe we gezamenlijk de zondagavond in de komende winter op een verantwoorde manier zullen door brengen. Jullie weten, er zijn 'n biljart, tafeltennis, sjoelen en nog vele andere spelen. Het bestuur van de Jeugdraad is voornemens enkele wedstrijden uit te schrijven, waaraan jullie allemaal actief kunnen deelnemen. Aan plannen ontbreekt het niet. Het is aan jullie, of deze uitgevoerd kunnen worden. A.s. zondag is er om te beginnen een film, terwijl de heer De Vries jullie met een leuk spel zal bezig houden. Jongens en meisjes van 14 jaar en ouder, we verwachten jullie a.s. zondag in het jeugdhuis. Het bestuur richt zich vervolgens tot hen, die voor dit jeugdwerk voelen. Wie wil zich één of twee avonden in deze winter beschikbaar stellen om de jeugd te leiden9 Dringend is er nog hulp nodig Het mag toch niet zo zijn, dat het altijd dezelfde kleine groep is, die dit werk moet doen. Wat in andere dorpen mogelijk is, moet toch ook aan De Koog kunnen, dat de hele dorps gemeenschap achter dit werk staat. Komt U eens met een der leden van het Dag. Bestuur praten. De heren P. Vermeulen, J. v.d. Kerkhof en mej. A. Boogaard zullen U gaarne ontvangen. Laat De Koog gezamenlijk de schou ders onder dit werk zetten tot heil en vreugde van de jeugd. U hebt natuurlijk de uitdrukking van „Gauw en goed is twee" ook wel eens gehoord, 'k Meen wel te mogen zeggen, dat we het vrijwel allemaal met deze uitdrukking eens zijn. We hebben zo het idee, dat dit twee dingen zijn, die niet gecombineerd kunnen worden. Toch moeten we er om denken met te gaan menen, dat een bepaald werk alleen goed kan worden gedaan als er veel tijd aan besteed wordt. Iedereen weet, dat er mensen zijn, die over een bepaald karwei heel lang doen, terwijl anderen er zo maar mee klaar zijn. Wij bemerken dit in ons werk ook wel. Als je in de winter 's morgens om een uur of negen op de bedrijven komt, dan zijn er veehouders, die alles aan kant hebben, terwijl bij anderen de mest nog uit de stal moet. Toch is de laatstgenoemde niet later met het werk begonnen dan de eerste. Op grond van dit feit is de uitdruk king ontstaan, dat er mensen zijn met twee „rechterhanden", terwijl anderen er zelfs niet één hebben. Bij het werk van het Instituut in Wageningen, dat zich met deze zaken bezig houdt is dit ook naar voren gekomen. O.m. kwam dit aan het licht bij het werk in de stal Uit bedoeld onderzoek bleek duide lijk, dat de tijd, die voor de verzorging van het vee in de winter nodig is af hankelijk is van de soort stal, die de veehouder heeft. Een zgn. Hollandse stal met een voergang vraagt minder tijd, dan een Friese stal, waar de voer gang ontbreekt. Zo gezien is de keus van de Texelse veehouders, die een nieuwe boerderij hebben gebouwd goed geweest Het werden nl. alle Hollandse stallen. Blijkens bedoeld onderzoek zou bij een grote veestapel het werk in een loopstal nog weer iets minder tijd vra gen. Het onderzoek bracht echter ook aan het licht, dat bepaalde veehouders voor werk, dat volgens de normen in 18 uur kon worden gedaan meer dan 24 uur nodig hadden, terwijl collega's zonder zich uit te sloven het binnen de norm- tijd klaar speelden. Het lijkt ons buitengewoon nuttig over deze zaken eens wat meer te horen. En daarom wijzen we ook nu weer op de voorlichtingsavond, die op maandag 19 november a.s. wordt ge houden in Hotel .Texel". De toegang is vrij voor ieder, die belang stelt in het onderwerp. C. v. Gr. DAMCLUB TEXEL Uitslagen: C. Dijker-J. Hooijberg 11 C. Meedendorp-C. v. Heerwaarden 02 S. v. Heerwaarden-S. Ros 20 D. v.d. Werf-P. Bakelaar 02 W A. v. Zeijlen-A. v.d. Slikke 11 C. Vinke-A. de Haan 20 P. Kooiman-H. Bruining 11 J. A. v.d. Slikke-C. v.d. Werf 20 Jac. v. Heerwaarden-G. Dros 11 Jb. Koorn-A. Dekker 20 P. Kooiman-A. Dekker 20 C. Dijker-J. Hooijberg was een partij van goed gehalte. C. Meedendorp speel de nog wat onwennig Hij overzag eerst een damslag om later op een klein foutje te sneuvelen. D. v.d. Werf hield lang stand, maar moest tenslotte capi tuleren, terwijl A v.d. Slikke overeind wist te blijven en de halve winst no teerde. Ook nu bleef C. Vinke zonder verliespunt, wat hem achter C. van Heerwaarden op de tweede plaats bracht. Zaterdag met de boot van 1.30 uur gaan we'naar Schagen voor de eerste wedstrijd. Bij volledige opkomst zijn we zeker niet kansloos. A.s. zondag gaat voor onze vereniging een lang gekoesterde wens in vervul ling. Dan worden de nieuwe kleedka mers officieel in gebruik genomen en staan daar dan als een symbool van sympathie voor onze S.V.T. Alle ar beid werd spontaan door onze vrien den, oud-leden, spelers, voor zover mo gelijk bestuursleden verricht en het is juist door het trouw doorzetten en het zich houden aan afspraken en beloften volkomen geslaagd. Van verschillende zijden werd medewerking ontvangen. Onze accommodatie ziet er keurig uit, een vierde klasser waardig. We geloven te spreken namens allen als onze spe lers met dezelfde overgave zullen strij den voor het behoud in deze competitie. Om precies half twee zal de opening plaats vinden, waarbij we allen, die op enigerlei wijze aan de bouw hebben medegedaan uitnodigen aanwezig te willen zijn. Ook de spelers van Texel 1 worden daarbij verwacht, maar komt op tijd, daar we om kwart voor twee gereed dienen te zijn, opdat de wedstrijd van het eerste om 2 uur kan beginnen. Voor de medewerkers aan de bouw vindt een bijeenkomst plaats na afloop van de wedstrijd, dus om half vijf, BENOEMING VAN MEJ. Y. VEENSTRA In de dienst van afgelopen zondag in de Doopsgezinde Gemeente te Den Burg werd medegedeeld dat mej. Y. Veenstra. hier werkzaam voor de huis houdelijke voorlichting, nu door de Wereldraad van Kerken is aangesteld voor de voorlichting in Kenya, Z.O Afrika. Zij zal daar adjunct-directrice en leerkracht zijn in Kiambu,*op een school voor meisjes, maar daarnaast in de meest uitgebreide zin van het woord mee kunnen hselpen om de bevolking van Kenya te leren verder te komen. Dit is één van de projecten van con crete hulpverlening, die door de We reldraad van Kerken wordt verleend. Mej. Veenstra zal daartoe t.z.t. in een kerkdienst worden aangesteld en uit gezonden. FILMNIEUWS: „DE LEVENSROMAN VAN JOSEPH SCHMIDT" Het komende weekend de wel zeer bijzondere film: ,,De levensgeschiedenis van Joseph Schmidt". Wij behoeven daar weinig aan toe te voegen. Joseph Schmidt zingt: „Ein Lied geht um die Welt". Wie werkelijk een goede film wil zien verzuimt niet een bezoek aan het Dorpshuis te Den Burg te brengen. NA VERHOOR WEER VRIJ Zaterdagnacht is de 24-jarige W. S. uit Den Burg met een stilletto-mes in zijn buik gestoken door zijn plaatsge noot T. v.d. K. Deze was na twaalf uur met een fles wijn en onder invloed de straat opgetrokken. Daar kwam hij de niets vermoedende S. tegen en stak hem pardoes in de buik. Gelukkig viel de verwonding mee en nadat S. door een arts was behandeld, kon hij huis waarts keren. V.d. K. werd later aangehouden door de rijkspolitie en de dader verklaarde niets van het geval af te weten. Het mes en de wijnfles werden in beslag genomen. De rijkspolitie heeft proces verbaal opgemaakt en na het verhoor is de dader vrijgelaten. GOEDKOPE SLAGERS? De heer R. Visser heeft op de open bare vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees in Utrecht zijn ver ontrusting uitgesproken over de grote tegenstelling die er, volgens hem, be staat tussen «de prijs die de boeren voor hun koeien krijgen en de prijs die de huisvrouw bij de slager voor het rund vlees moet betalen. De voorzitter van het Produktschap, de heer Joh. de Veer, zei hierop, dat er in Nederland zoveel slagerijen (9500) en grootwinkelbedrijven zijn, dat er zeker in de grote bevolkingscentra voldoende concurrentie is. „Als de huisvrouw niets van de prijs verlaging merkt, moet ze op pad gaan en een andere slager zoeken", aldus de heer De Veer, „want er zijn slagerijen genoeg die de prijsverlaging wel heb ben doorgevoerd. Daarvoor hoeft zij alleen maar de advertenties te bekij ken". De heer De Veer heeft waarschijnlijk niet aan het platteland gedacht. waarbij we de aanwezigheid van hun dames op prijs stellen, eveneens in de kleedkamers. Programma voor zondag: Hollandia T.-Helder, VZV-BKC; Scha- gen-Con Zelo; ZAP-Flevo; Texel-LSVV Watervogels 3-Texel 2, aanvang 2 uur. Texel 3-JVC 3, aanvang half tien. Adsp. a-LSW a, aanvang 12 uur. Zaterdag: Oosterend-Texel b; Texel c-De Koog. Pupillen: Oosterend-Texel a Laat het een bijzonder geslaagde dag worden, spelers! Pupillencompetitie: uitslagen enz. weer naar Dapper, Schilderend 63. S.V.O.-NIEUWS De welpen verloren met 20 van SVC. De adspiranten wonnen van SVC met 52. De welpen konden het niet bolwer ken tegen SVC. Jammer, dat er drie wegblijvers waren. De adspiranten gingen nu beter. De oude welpen beginnen aardig te spelen. Zondag speelde SVO 2 uit tegen De Koog 2 met 10 man (Sijb was zo vrien delijk om „al" om 11 uur afbericht te doen). SVO speelde boven verwachting goed en na 23 min. maakte Peek uit een voorzet van Hannes het 1ste doelpunt. In de 40ste minuut zorgde De Koog voor de gelijkmaker, maar dat werd ten onrechte voor buitenspel afge keurd. De tweede helft was 6 min. oud, toen Wim mooi doorgaf aan Klaas, die met een laag schot langs de uitgelopen doel man schoot; 20. Hannes liet het 3de doelpunt aantekenen, na goed samen spel met Klaas. 5 min. later kwam De Koog door de linksbuiten op 13 te staan. Later was het alweer Peek, die na goed doorzetten wist te doelpunten. 1 min. voor tijd verkleinde de midvoor met een prachtige kopbal de achter stand tot 24. Wim wist 20 sec. voor het eindsignaal het 5de doelpunt in de touwen te werken. Programma; SVO 1-Zeemacht 3, 2 uur, WGW 4-SVO 2, 2 uur. Zaterdag: welpen SVO a-Texel a, 3 uur; adsp. SVO a-Texel b, 4 uur. VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST Tijdig op wintervoor De structuur van de grond heeft het de laatste jaren zwaar te verduren ge had. Enkele natte herfsten en winters waren er de schuld van, dat het land soms „omgeknoeid" moest worden. Dat was in het groeiseizoen ook wel te be merken. Het is dus zaak daar alle aandacht aan te schenken. Eén van de dingen, die U in zekere zin in Uw hand hebt is het tijdig op wintervoor ploegen van de zwaardere percelen. Op het moment is het daar een uitgezochte gelegenheid voor We weten natuurlijk heel goed, dat U ook nog iets anders hebt te doen en dat het speciaal voor het rooien van „achtergebleven" percelen aardappelen en het oogsten van suikerbieten ideaal weer is. Maar U mag er niet op rekenen, dat het over een paar v/eken ook nog goed geschikt is om de grond op wintervoor te ploegen. Dat kan in deze tijd van het jaar morgen al anders zijn. Het kan daarom wijs beleid zijn als U het besluit zou nemen om het ploegen van de zwaardere percelen te laten ver zorgen door een loonwerker. Natuurlijk kost dit iets. maar U moet er rekening mee houden, dat een oogstvermindering van 200 kg. graan of een 1 ton suiker bieten evenveel „kost" als het laten ploegen van een bunder land. Zorg voor droge voeten Met die droge voeten bedoel ik de wortels van het gras. Het is een hard nekkig misverstand, dat gras beter te gen een teveel dan een tekort aan wa ter kan. Het feit, dat wij dit jaar in vergelijking met veel streken aan de vaste wal niet behoeven te klagen over de voorraad ruwvoeder is o.i. vooral te danken aan de omstandigheid, dat op Texel de oppervlakte hogere, drogere gronden groot is. Daardoor deed de kou van dit voorjaar de Texelse be drijven minder kwaad dan veel bedrij ven aan de vaste wal. Dit voordeel krijgt men niet in de schoot geworpen. Alleen met flinke slo ten, die het water vlot afvoeren is men er niet. Ook de ontwatering in het perceel zelf moet in orde zijn. Dat be tekent goed functionerende drains en greppels, die voldoende diep en schoon zijn. Naast allerlei klachten, die wij voortdurend in ontvangst hebben te nemen, waren er de laatste tijd ook aanmerkingen op het feit, dat in het kader van de ruilverkavelingswerk zaamheden greppels werden getrokken op een moment, dat alle gras nog niet verbruikt was. We kunnen er in ko men, dat een veehouder het begrotelijk vindt als een gedeelte gras door de greppelfrees met grond wordt be smeurd. Maar U moet niet vergeten, dat het de tweede helft van oktober is. Vorig jaar is plaatselijk veel schade veroor zaakt door het feit, dat de nieuw inge zaaide percelen weken lang dras ston den. Werkelijk, U kunt U gelukkig prijzen als de greppels op Uw bedrijf al getrokken zijn. Want koude en natte voeten zijn voor Uw gras even slecht als voor Uzelf. C. v. Gr. j Een drum olie wordt naar de Johanna gebracht Paul Kikkert torst hier de enige vrouw van b oord hij heeft wel beroerder vrachtjes verwerkt wad vast en moesten ze een tij afwach ten om weer vlot te komen. Zondag morgen vroeg keerde de boot naar De Cocksdorp terug en konden wij al gauw mededelen dat de wadlopers op Vlie land waren aangekomen. De bijgaande foto's laten zien dat de mannen van de reddingboot voor niets uit de weg gaan. Paul Kikkert vroeg per mobilofoon om een drum olie van de wal en weldra werd het door het water getorst. De enige vrouw aan boord van de Johanna heeft zich die dag op het wad moedig gedragen. Zij verdeelde het aanwezige proviant en voorzag ons af en toe van koffie. Mevrouw Kühvauch, fotografe, was voor geen kleintje ver vaard. Moedig sprong zij op de rug van Paul Kikkert en liet zich naar de wal dragen Even tevoren had deze zelfde man ons reeds vaste grend onder de voeten bezorgd. Wij vonden het jammer dat wij de hulp van deze mannen moesten inroe pen, maar kwamen later wel tot de ontdekking dat men het ons helemaal niet kwalijk nam. Hartelijk dank, mannen, en we zullen ons best doen diverse redders aan de wal voor U te boeken Zaterdagavond werden de mannen van de reddingboot Joan Hodshon op geroepen om uit te varen. Het was stil weer en een ieder wist, dat er geen le vensgevaar was voor de mensen, die hulp hadden gevraagd. Op het wad dobberde het motorvletje van de heer Leijen van Den Helder. Aan boord van dit vletje bevonden zich zeven perso nen, waaronder uw verslaggever. Wij waren 's morgens vertrokken om de wadlopers op hun tocht van Teexl naar Vlieland hier en daar te ontmoeten op het wad. Jammer was het dat wij na de middag motorstoring kregen. Om zes uur hadden wij in de nabijheid van De Cocksdorp contact met de vuurtoren. Enkele uren later was de Joan Hodshon langszij. Motorpech en spoedig lag Paul Kikkert als een aal in het kleine vletje om te trachten de storing te verhelpen. Wij zijn later op de avond naar de wal getrokken door de reddingboot en konden ons rijkelijk van koffie voorzien in het reddingboothuis te De Cocks dorp De heer Postma en de heer en mevrouw Mantje hadden alles geregeld en diverse telefoongesprekken waren reeds gevoerd met onze vrouwen thuis. Over de wadlopers maakten wij ons minder zorgen Zij hadden immers een volwaardige rubberboot bij zich. Toch moest de reddingboot op bevel van hogerhand tegen middernacht uit varen om te zien wat er van de wad lopers terecht was gekomen. Jammer- genoeg raakte de Joan Hodshon op het

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4