Cjrocn 'TwarL-J'exeU in het harL, Twintigjarige „Kotex" S.V.T. nam nieuwe kleed kamers in gebruik organiseerde Jubileumtentoon stelling «Bij deze verklaar ik de kleedkamers voor geopend" 76e JAARGANG No. 7704 COURANT DINSDAG 23 OKTOBER 1962 TEXELSE Uitgave N.V. vJi. Langeveld de RooQ Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Burg, Texel - Postbus 11 - Tel. 2058 Het was juli 1942 toen enkele en thousiaste Texelse konijnenfokkers de koppen bijeen staken en kwamen tot de oprichting van een vereniging. Het toen al zeer vereniging-rijke Texel kreeg er dus een organisatie bij en getuigen uit die dagen dachten dat deze club met z'n merkwaardige liefhebberij, wel geen erg lang leven beschoren zou zijn. De pessimisten kregen ongelijk. Kotex" kan nu terugzien op 20 jaren vol activiteit op kleindierensport- gebied. Er heerst in de gelederen van „Kotex" nog altijd de zelfde enthou siaste sfeer als in 1942; misschien wordt dat wel veroorzaakt doordat vele van de stuwende krachten uit die op- richtingsdagen ook thans nog hun aan stekende activiteiten ontplooien. Eerste stappen Kort na de oprichting, in 1943, kon de eerste keuringsdag worden georga niseerd, Dat was in Oosterend, maar de resultaten waren pover. Sommige inge zonden dieren kregen zelfs een „streep" zoals dat in het jargon heet. Die waren dus niet eens raszuiver. De nog te be perkte kennis van de fokkers was er de oorzaak van. De ene ervaring na de andere kreeg men te verwerken en de club zond, mede ook door de voorlichting die ver kregen werd van de landelijke bond Raad van Beheer, steeds betere dieren in. Juist doordat men als erkende ver eniging is aangesloten bij een van de landelijke bonden wordt het mogelijk evenementen te organiseren in de vorm van keuringsdagen, kling-, provinciale- en nationale tentoonstellingen. Bij deze gelegenheid kan men de bemoeiingen van een vakbekwaam keurmeester niet ontberen en zo'n deskundige kan door de bond worden geleverd. Deze functio naris moet dit werk naast zijn eigen lijke beroep doen en er een vrij uitge breide studie voor volgen. In 1952, bij het tienjarig bestaan, werd een jubileumtentoonstelling ge houden, tevens nationale tentoonstel ling waar dieren uit het gehele land te zien waren. Uit eigen gelederen kwamen een 60 inzendingen en van de overkant meer dan 240! De Texelse vereniging sloeg in de rij van soort gelijke clubs in het land een uitstekend figuur. Een groot probleem is voor „Kotex" altijd het gebrek aan ge schikte lokaliteiten voor de evenemen ten geweest. Vooral de laatste jaren wordt dit gebrek steeds nijpender, want veel gebouwen zijn gesloopt. Het oude gymlokaal aan de Molenstraat bestaat niet meer en ok de Vergulde Kikkert", die in 1958 een tentoonstel ling herbergde, is daarvoor niet langer bruikbaar. In dat jaar boekte de ver eniging overigens een triomf, want toen behaalde de heer H. Barhorst met een witte Wener het predikaat U (Uit muntend). Een hogere waardering be staat niet! Onvoldoende financiën Men probeert de eenmaal ingeslagen weg te blijven volgen, maar de moei lijkheden zijn legio. Nadat „Kotex" de show-kooien huurde (voor ruim ƒ300, per keer) zijn er eigen kooien gemaakt. Eerst 120 stuks samen voor ƒ700, later nog eens 125 stuks voor totaal ƒ1000,Dat zijn belangrijke onkos tenposten. Hoewel deze hobby van overheidswege wordt gestimuleerd, ge beurt dat nog steeds niet daadwerke lijk Zo heeft de gemeente „Kotex" nooit een cent subsidie kunnen toeken nen. De paardensportvereniging b.v. krijgt het wèl en èrgens zijn die twee verenigingen toch wel vergelijkbaar. Fusie Niet altijd is „Kotex" de enige ver eniging geweest, die zich met het fok ken van konijnen op Texel bezig hield. Lange tijd heeft naast „Kotex" de „Texelse Sportfokkers" bestaan, die behalve konijnen ook andere kleindie- ren fokte zoals sierduiven, kippen e.d. Nog niet zo lang geleden hebben beide clubs besloten samen te gaan onder de langst bestaande naam: „Kotex". Het gevolg is nu dvat „Kotex" niet alleen bestaat uit konijnenliefhebbers, maar ook uit duiven- en kippenfokkers. Op de tentoonstelling, welke vorige week in „Casino" werd georganiseerd, waren de sierduiven en hoenders rijk verte genwoordigd. Wél moest men voor het keuren van deze nieuwe categoriën er twee extra keurmeesters bijhalen. Goede naam De heer H. Snoek, vice-voorzitter, SIERAAD EN WELDAAD Ieder jaar verschijnt de Oranjekalen der van het Nederlands Verbond der Verenigingen „Pro Juventute". Dit maal voor het eerst in kleuren uitge voerd en wij mogen het gerust een sieraad en weldaad noemen. In een rijke verscheidenheid van grote foto's toont de kalender U alle leden van het Koninklijk Gezin, die de jeugd een zo warm hart toedragen. Pro Juventute probeert kinderen, die extra zorg behoeven, te helpen. Dit in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levensovertui ging. Om wille van het kind zelf en indachtig: Het kind houdt in zijn kleine hand, De toekomst van het ganse land. De middelen om dit werk te doen put Pro Juventute voor een belangrijk deel uit de opbrengst van de Oranjekalen der. Misschien wilt U de prachtige Oranjeaklender in kleuren graag hebben en misschien wilt U hem ook wel cadeau doen. Deze kalender is verkrijgbaar a 2,90 en dertig cent verzendoksten, aan het adres; Kalen deractie Pro Juventute, postbus 7101, Amsterdam-Z., postgiro 517400. TE VEEL FABRIEKSKAAS Het Bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft zich in zijn besloten vergadering d.d. 17 oktober 1962 bera den op mogelijkheden ter voorkoming van een verdere uitbreiding van de produktie van fabriekskaas. De aan leiding hiertoe is het feit, dat de steeds toenemende melkproduktie leidt tot een voortdurende stijging van de be schikbaar komende hoeveelheden fa briekskaas, hetgeen op het punt van de afzet moeilijkheden begint op te leve ren. In principe is besloten een zodanige regeling uit te werken, dat de kaasfa brikanten aan een deel van de ontvan gen melk een andere bestemming gaan geven dan de kaasbereiding Een en ander zal worden gerealiseerd op basis van een systeem van heffingen en toeslagen, bij de hantering waarvan zal worden uitgegaan van de kaas- produktie in een nader te bepalen, in het verleden liggende basisperiode. Het ligt in de bedoeling de regeling, indien mogelijk, per 1 januari a.s. te laten ingaan. ANTI-HONGERACTIE De ontwikkelingslanden van de we reld, waar tweederde van de wereld bevolking woont, moeten worden ge holpen hun voedselproductie te ver groten, opdat ondervoeding en honger worden uitgebannen. Daartoe is tech nische kennis nodig, machines, kapi taal. De Anti-Honger-Actie kan uit komst brengen. Steunt die actie bij de nationale inzameling deze week. vertelt enthousiast over de goede naam die de vereniging aan de overkant heeft en de successen die daar worden geboekt op de tentoonstellingen. „De gemiddelde kwaliteit van de dieren afkomstig van ons eiland is zeer goed. Wij kunnen wedijveren met de beste clubs. Op de bondstentoonstelling in 1960 sloegen we een goed figuur. Daar behaalde de heer H. Barhorst de waar dering ZZG, bijna uitmuntend dus! Op de landelijke kampioenstentoonstelling werd de Witte hangoor (voedster) van de heer P. v.d Molen reserve-kam pioen, waardering ZZG". Sport voor iedereen De penningmeester van de tentoon stellingscommissie, de heer A. Mosk, zelf een man die in 1942 in het eerste bestuur zitting had, stelt vast dat de kleindierensport een liefhebberij voor ieder is. „Onze vereniging telt ruim 40 leden in leeftijd variërend van 10 tot 65 jaar allemaal even enthousiast. Een van de oudere garde is b.v. de heer J. Stiekema, nu erelid, werkelijk iemand die zich altijd geweldig heeft uitgesloofd! Aan de andere kant zien we dat ook jonge knapen als Rein Slikker, 14 jaar, goede resultaten boe ken met niet altijd even gemakkelijke rassen zoals Gele van Bourgondië. Medewerking Wij merkten reeds op dat het voor de Texelse kleindierensportvereniging „Kotex" steeds moeilijker wordt om aan een geschikte lokaliteit te komen, waarin een tentoonstelling tot z'n recht komt. De laatstgehouden clubtentoon stelling kreeg echter een bijzonder ge schikt onderkomen in de zaal van „Casino". Het was de heer L. Kellner van Casino, kennelijk net zo enthou siast als de „Kotex"-leden zelf, die zijn zaal ter beschikking stelde. Bravo! Medewerking ondervond men ook van fa. Roest veevoeders, die voor de gehele tentoonstelling het voor alle dieren be nodigde voeder ter beschikking stelde. '(Zie vervolg pagina 2) Het was zondagmiddag, voordat de wedstrijd Texel-LSVV plaats vond, een plechtig moment daar rond de nieuwe kleedkamers. De leden van sportvereni ging Texel hebben goede clubgeest ge toond» want met vereende krachten werd een kleedkamer gebouwd die er zijn mag. Voor de ingang van het nieuwe ge bouw hadden de jeugdspelers zich op gesteld en het was voorzitter Dapper, die een woord van welkom sprak tot burgemeester C. De Koning, de heer Westenberg van de KNVB en de vele vrienden van S.V. Texel. De heer Dapper noemde het voor Texel een belangrijke dag. De kleed kamers getuigen, aldus de voorzitter, van een goede gemeenschap in onze vereniging. Hij sprak een woord van dank tot allen, die hun vrije uren had den gegeven voor de bouw van de kleedkamers. Er zijn geen dure ar beidskrachten nodig geweest en dat is voor een sportvereniging van groot be lang. Ook sprak de heer Dapper woor den van dank tot het gemeentebestuur, dat er voor gezorgd heeft, dat ook de entree in orde was. Spreker hoopte dat vanaf heden jong en oud plezier zou hebben van de nieuwe kleedkamers. Burgemeester De Koning felici teerde de vereniging, namens het ge meentebestuur met een toepasselijk woord. Het heeft, aldus de burgemees ter, lang geduurd voordat. S.V.T. het voorbeeld van de „kleinere" zusterver enigingen op het eiland volgde, maar nu is er toch iets bereikt dat alle waar- VIJFDE KLAS VAN DE R.H.B.S. IN PARIJS In ons vorige artikel vertelden we U al iets over onze werkweek in Parijs. Na een welverdiende nachtrust ver trokken we dinsdagochtend naar Ver sailles om daar het paleis van de vroe gere Franse koningen te bezichtigen. Na een rondgang door het paleis met als hoogtepunt de Spiegelzaal, waar o.a. de vrede van Versailles is getekend, wandelden we door de met zon over goten symmetrisch mathematische tuinen. 's Middags gingen de meisjes naar Coty, een bekende parfumfabriek, en de jongens naar Le Figaro. Le Figaro is de toonaangevende krant in Frank rijk (te vergelijken met de New York Times en de Daily Herald). We werden er, zoals altijd in Frankrijk, zeer har telijk ontvangen. Er werd een bijzonder onderhoudend gesprek met één van de medewerkers van de Figaro gevoerd, waarin we enig inzicht in het omvang rijke werk van deze krant kregen. Het eerste programmapunt woensdag was het voor velen zeer interessante en boeiende Palais de la Découverte. In de afdeling Natuurkunde werden ons een aantal op school niet te verwe zenlijken proeven gedemonstreerd Het programma van deze dag werd vervolgd met een bezoek aan museum Rodin (de grootste beeldhouwer van Frankrijk) en aan de Moskee van Parijs. 's Avonds gingen we via de Métro naar de Opéra. In dit imposante ge bouw met zijn bijzondere sfeer werd op indrukwekkende wijze „Het Zwanen- meer" van Tsjaikowski opgevoerd. Donderdag was helaas de laatste dag in Parijs. Na een bezoek aan het we reldberoemde Louvre, met o.a. de Mona Lisa van Leonardo da Vinei en de Venus van Milo, deden we inkopen in de Samaritaine, één van de grootste warenhuizen van Parijs; zo groot zelfs dat enkelen van ons er in verdwaalden. Ons laatste officiële bezoek was dat aan de ceramische fabriek Sèvres, waar we de afwerking zagen van het nieuwe servies van H.M Koningin Juliana. We mogen terugzien op een zeer ge slaagde en onvergetelijke werkweek, (dit mag dan wat cliché-achtig klinken, maar het is ons allen uit het hart ge grepen) waarin Parijs op cultureel en wetenschappelijk gebied ons volkomen heeft overrompeld en veroverd. Namens de vijfde klas: J. A. M. Visser J. L. Veldhuis ZON, MAAN EN HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 23 okt. 3.41 en 16.45; 24 okt. 5.04 en 18.01; 25 okt. 6.14 en 19.01; 26 okt. 7.10 en 19.47; 27 okt. 7.52 en 20.25. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. BoerenJee» bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichte* 12 ct. p. mm.; andere advert 10 ct p. nm dering verdient. De burgemeester hoopte, dat vooral de jongeren ook in de toekomst S.V.T. omhoog zouden voeren Namens het afdelingsbestuur van de K.N.V.B. sprak de heer Westenburg en het verheugde hem deze opening te kunnen bijwonen. Het werd door de woorden van de heer Westenburg dui delijk, dat Texel er goed opstaat bij de Bond. Het Bondsbestuur heeft grote waardering, aldus spreker, voor de sa menwerking die is getoond bij dit bouwwerk. Het is dikwijls zo, dat ver enigingen tegen gemeentebesturen aan leunen en maar afwachten; hier is het anders en dat wordt door ons op hog* prijs gesteld. De heer B. Heerschap, één der ac tieve leden, ontving hierna de sleutel van jeugdlid Otmar ten Cate en draaide met een fors gebaar de deur van de kleedkamer open. „Bij deze verklaar ik de kleedkamers voor geopend" zo klonken de woorden van de doelver- dediger. Spoedig kwamen de spelers hun nieuwe domein binnen om zich gereed te maken voor de wedstrijd. De wedstrijd had een prima verloop, want SVT wist met een 31 overwinning te eindigen. De nieuwe kleedkamers zijn een grote aanwinst voor S.V.T. De ruime vertrekken, vier stuks, zijn ideaal inge richt voor de spelers. Een douche met warm en koud stromend water is iets wat men bij SVT nog niet kende. Een keuken ontbreekt evenmin en de dames kunnen nu dicht bij huis de spelers van een dronk voorzien. Het oude gebouw zal spoedig ver dwijnen en dan zal het SVT-veld er uit zien om door een ringetje te halen. De afrastering van het terrein is eveneens een aanwinst en dwingt ieders bewon dering af. Het monument voor de gevallen sportvrienden is nu in de nabijheid van de kleedkamers geplaatst en deze ver andering willen wij een goede verbete ring noemen. Nu kan het werkelijk in ere worden gehouden en zal zeker tij dens iedere wedstrijd de Groen-Zwarte vlag van de zuil wapperen. Wij wensen SVT een succesvolle toe komst en groot genoegen van het nieu we gebouw. RECLASSERINGSCOLLECTE De opbrengst van de onlangs ge houden reclasseringscollecte was in: Den Burg ƒ181,60 Oosterend 62,98 Oudeschild 22,03 Den Hoorn 48,10 De Waal 13,91 De Cocksdorp 17,29 De Koog 39,53 Zuid-Eierland 21,46 Midden-Eierland 19,78 Totaal ƒ426,68 Dit bedrag betekent een behoorlijke vooruitgang in vergelijking met voor gaande jaren. De opbrengst van de collecte was in 1960 335,96 en in 1961 ƒ301,80. Voorts zou ik langs deze weg alle collectrices hartelijk dank willen zeg gen voor hun medewerking en hun aandeel in dit prachtige resultaat. G. van Loon-le Roy VERGADERING CENTRAAL JEU GDOVERLEG TEXEL Tijdens de vergadering van het Cen traal Jeugdoverleg Texel, die gehouden wordt op woensdag 24 oktober a.s., zal ds. A. W. F. Waardenburg afscheid ne men als voorzitter van genoemd orgaan. Op deze vergadering worden alle afge vaardigden verwacht van aangesloten verenigingen. Naast de uitgebreide agenda zal ook een interessante film worden vertoond, nl. „Waarom zijn ze tegen ons". Een film, die het nozem probleem (als we het een probleem mo gen noemen) behandelt en waarover na afloop van gedachten zal worden ge wisseld. Na de gebruikelijke agendapunten aan het begin van een vergadering komt een bestuursverkiezing aan de orde. Ds. Waardenburg, voorzitter, ia niet herkiesbaar; da. Reinhold-Scheuer- mann is eveneens niet herkiesbaar, aanbevolen wordt in deze vacature mej. A. Boogaard; mej. K. Beekenkamp, af tredend is wel herkiesbaar. Ook het programma voor het seizoen 1962-1963 zal worden besproken. Dit programma vermeldt o.a. een weekend cursus „Zang en Muziek" o.l.v. W. Meijer. Padvindersweekend, klank beeld, cursus kamptechniek door Ned. Kampleiders Instituut en organisatie handenarbeidcursussen. Deze vergadering wordt gehouden te De Waal in het dorpshuis „De Wiele waal". De duiven hadden op de tentoonstelling ran „Kotex" veel bekijks De heer J. Westhoek, Wasse naar, had als keurmeester van de afdeling konijnen geen ge makkelijke taak. Op de foto moet hij uit drie kopnummers de kampioen kiezen. De middelste Vlaamse reus, eigendom van de heer K. du Porto, werd kam pioen.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1