Opa heeft verkering Zwarte handel in boerderijen KRONIEK VAN HET LAND NNP Nederland heeft na de oorlog een moeilijk probleem te be strijden gehad, de trek van het platteland naar de stad. Velen vonden in de landbouw of veeteelt geen brood meer en probeerden hun bestaan te vinden in de in dustrie. Langzamerhand heeft dit verschijnsel een ander karakter gekregen. Grotendeels door een verstandig industrialisatiebeleid, dat al geruime tijd de ontwikkeling in de provincie beheerst. De laat ste tijd is echter een ander ver schijnsel merkbaar, dat soms even sterke conflicten geeft als destijds de trek van het platteland naar de steden. Het is, vreemd genoeg, ogenschijnlijk precies het omge keerde: de trek van de stad naar buiten. Het eigen huisje „ergens in de na tuur" is een statussymbool geworden. Al in voorbije eeuwen zochten rijke kooplieden uit Amsterdam hun heil in riante zomerverblijven soms ware kastelen aan de Vecht. In de twin tiger jaren kwamen de eerste zomer huisjes aan strand of in bos voor de minder kapitaalkrachtigen in trek. De handel in bungalows is in onze jaren een rijke en goed florerende industrie geworden. De bouw van buitenhuizen en bungalows is echter gedwongen door woningnood en ruimtegebrek door overheidsinstanties (vooral pro vincies en gemeenten) sterk aan banden gelegd. Voor velen is dit echter geen belem mering. Zij zijn handig genoeg om de mazen in de wettelijke bepalingen te vinden en erdoor te kruipen. Wie „bui ten" wil wonen heeft er dikwijls veel voor over.Het kan een ware obsessie worden, niet in het minst door de stille wens collega's en bekenden te over troeven. Tot welke excessen dit kan leiden wordt uitgelegd in het jongste nummer van het maandblad van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten. Onder het hoofd „Volksverhui zing" wordt daarin een beschouwing gegeven over het merkwaardige ver schijnsel van de „trek naar buiten". Dikwijls is er sprake van min of meer illegaal wonen, maar zeker van illegaal bouwen. De stedeling en de "plattelan der vaak min of meer antipoden, doordat hun belangensfeer zo ver schillend is ontmoeten en vinden elkaar, aldus het blad, op het terrein van de illegale planologie. Enerzijds is er het verlangen de stad te ontvluchten, de krioelende mensenmassa's met haar steenwoestijn van seriewoningen. Aan de andere kant zorgt een juiste voor lichting ervoor, dat vele agrariërs in zien, dat zij moeten omschakelen om dat er voor hen en hun kinderen geen bestaan meer is te vinden in het aloude landbouwberoep. De van beroep omschakelende platte lander gaat vroeger of later in het (ge- industrialiseerde) dorp wonen. De grond van zijn oude bedrijfje wordt gevoegd bij een ander landbouwbedrijf en het boerderijtje soms afgezakt tot een krot komt beschikbaar voor een stedeling, die de stilte zoekt. Gemakkelijk winstje In deze verlaten boerderijtjes is een levendige handel ontstaan. De rust en romantiek zoekende stedeling kan aan zijn trekken komen, als hij maar wil betalen. Stedeling en plattelander wor den, als zij elkaar gevonden hebben, streng zakelijk. Het blad van de Ne- derandse Gemeenten geeft enkele voorbeelden. Er is een geval bekend, dat een boerderijtje met slechts een klein erf werd aangeboden voor twaalf duizend gulden. Een deskundige schatte de waarde van het „gebouw" op nau welijks 2.500 gulden. Na een jaar was het nog niet verkocht, maar de vraag prijs was opgelopen tot twintigduizend gulden. Vroeg of laat komt er wel een koper uit de stad voor. Een onbewoonbaar verklaard en onbewoond boerderijtje met twee honderd vierkante meter grond is te koop voor veertig mille. De eigenaar heeft het fantastische bod van twintig duizend gulden afgeslagen, omdat hij weet, dat hij, als hij nog maar even ge duld heeft, veel meer kan vragen. Nog een voorbeeld: iemand kocht een oude boerderij voor 8.000 gulden. Voor twin tigduizend gulden liet hij haar opknap pen en moderniseren. De eigenaar kreeg daarop een bod van 35 duizend gulden; hij vroeg tienduizend gulden meer. De koop ging niet door. Erg was dat niet, want kort daarop kwam een nieuwe kandidaat, die 52 duizend gul den betaalde. Niet alle plattelanders verkopen re gelrecht aan de stedeling. Dikwijls zien zij geen kans de nodige contacten te leggen en verkopen tegen normale prij zen aan een tussenhandelaar, die wel de juiste klanten kent en winsten maakt van tienduizend gulden en meer. Snel en gemakkelijk verdiend geld. Illegaal bouwen Wat vindt de stedeling voor zijn fabelachtige prijs? Dikwijls een verval len gebouwtje, weliswaar met roman tische kleine raampjes en rustieke, ver molmde binten, maar ook met verzakte muren en minder romantische lekkages. Verbouwingskosten lopen in vele ge vallen zeer hoog op. Maar ons eigen „Wirtschaftswunder" kijkt niet op en kele duizendjes. De stedeling, wie wel wat over heeft voor zijn nieuwe tehuis in de vrije natuur, koopt niet alleen een oude boerderij, maar ook een soort claim om te bouwen. Onder het hoofd „reparatie" verschijnt dikwijls een ge heel nieuwe bungalow, die met de oude boerderij hoogstens de plaats ge meen heeft. Op deze manier zien velen kans de bouwvoorschriften, die iedere gemeente kent, te ontduiken. Toch staan de gemeentebesturen machteloos tegen de handel in oude boerderijtjes en hun verandering en vernieuwing. Met veel geestdrift wordt deze nieuwe ontwikkeling dan ook niet ook niet door de landbouworganisa ties begroet. De gemeentebesturen zijn bang, dat zij straks met de brokken komen te zitten. Want wat gebeurt er als de nieuwe bewoners van de dik wijls afgelegen huisjes geen romantiek meer kunnen vinden in het ontbreken van straatverlichting, waterleiding, rio lering en telefoon? Voor hen is het extra zwaar, doordat zij gewend zijn geweest aan de gemakkelijke voorzie ningen in de stad. Het ziet er naar uit, dat het verschijnsel van de trek naar het platteland evenveel aandacht ver dient als de trek naar de stad. (Nadruk verboden). Z D-H.-NIEUWS Callantsoog 3 had tegen ZDH 2 in de eerste minuut al pech, toen een terug speelbal door de uitlopende keeper werd gemist. Na 10 min. werd de stand gelijk, toen midvoor van C. uit een on overzichtelijke situatie voor het doel wist te scoren. Hierna nam ZDH de aanval over en linksbuiten Drijver maakte er keurig 21 van. Kort hierna kwam de overi gens lauw spelende P. Zijm vrij voor doel en scoorde 31. Rust. Na de rust bewoog het spel zich voor namelijk op de C.-helft. Een klasse- doelpunt van C. Slegtenhorst, na een voorzet direct via zijn schoen in het doel en zelfs nog een doelpunt van de prima spelende back Hoogenraad, vol tooide de 51 stand. De nog sinds kort in ZDH spelende Hoogenraad belooft een goede aanwinst te worden. Uitslagen van zaterdag: adsp. Tex. Boys-ZDH 21; welpen Tex. Boys- ZDH 1—1. Voor a.s. zondag weer een derby, n.l. Cocksdorp 1-ZDH 1. Het tweede speelt thuis tegen Geel Zwart. De training is nu dinsdagavond en wel van 7.30 tot 8.30 uur de adspiranten en daarna de senioren. SPAARREGELING „SPAAR NAAR ELKAAR" Een drietal organisaties, die zich bezig houden met de voorlichting, sti mulering en voorbereiding van het con tact tussen ouders en familieleden in Nederland èn de geëmigreerde Neder landers in het buitenland, heeft met de beide centrales van de boerenleenban- ken/raiffeisenbanken in Nederland, te weten de Coöp. Centrale Raiffeisen- Bank te Utrecht en de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, een ak koord aangegaan betreffende een spaar- en voorschotregeling. Deze orga nisaties zijn de: Nederlandse Vereniging „Ouders van Emigranten, Wassenaarseweg 194, 's- Gravenhage; Katholieke Vereniging voor ouders en familieleden van geëmigreerden, Nieu we Parklaan 105, 's-Gravenhage; „Weerzien Overzee", een orgaan van de Christelijke Emigratie Centrale (Heul- straat 3, 's-Gravenhage) en de Neder landse Christelijke Reisvereniging (We teringkade 22a, 's-Gravenhage) ten be hoeve van ouders en familieleden van emigranten. Deze organisaties zien in de eerste plaats als hun taak, de ouders en familieleden een goed inzicht te ver schaffen in de maatschappelijke, zede lijke, geestelijke en culturele omstan digheden in de emigratielanden. Zij geven ook voorlichting over aard, duur en wijze van bezoeken, over en weer gebracht. Om nu dit wederzijds bezoek, wat de familiebanden ten goede komt en de herinnering aan het oude Vaderland levendig houdt, te bevorderen, is een spaarregeling met de Centrale Raiffei- sen-Bank te Utrecht en de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven in het leven geroepen. Deze spaarregeling geeft aan de le den van de drie bovengenoemde orga nisaties de mogelijkheid de benodigde reissommen tegen gunstige spaarcondi- ties bijeen te brengen. Daaraan kunnen de ouders, c.q. fa milieleden, als ook de geëmigreerde verwanten deelnemen. Bij elk der ca. 1500 vestigingen, welke de bij de ge noemde Centrale Banken aangesloten boerenleenbanken/raiffeisenbanken tel len, kan een spaarrekening worden ge opend. Eén der faciliteiten van deze spaar regeling is voorts, dat de belangheb benden op billijke voorwaarden en tegen eenvoudige zekerheid (waarbij echter cessie van ouderdomsuitkering niet mogelijk is) een voorschot kunnen opnemen, als zij tenminste 50% van het benodigde bedrag hebben gespaard. In uitzonderlijke gevallen is zelfs een soepele toepassing mogelijk. Daarnevens beschikken de organisa ties nog over een noodfonds, waaruit in ernstige omstandigheden hulp kan worden geboden. Dankzij dit contact met deze Cen trale Banken menen de genoemde orga nisaties op verantwoorde wijze mede werking aan ouders en familieleden te bieden. Deze regeling is 15 oktober 1962 in werking getreden. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 oktober a.s. worden de moeders van Den Burg en Oudeschild verwacht. De moeders van Oudeschild van 13.00 - 13.45 uur, daarna tot 16.30 uur de moeders van Den Burg. OUDERAVOND O.L SCHOOL OUDESCHILD In de op 17 oktober gehouden ouder avond van de o.l. school te Oudeschild werd afscheid genomen van 2 bestuurs leden. Van voorzitter J. S. Dros omdat hij geen kinderen meer op school heeft en van de penningmeester, de heer Wessels, wegens vertrek naar Den Burg. Na een drukbezochte klasseavond opende voorzitter Dros voor de laatste keer de ouderavond. Met weemoed neem ik afscheid na een voorzitter schap van 15 jaar: Ik heb altijd prettig samengewerkt, hoewel er natuurlijk wel eens moeilijkheden waren, maar die konden altijd worden opgelost. Hij heette in het bijzonder welkom burgemeester De Koning en sprak daarna enkele vriendelijke woorden tot mej. Bergstra, die pas aan de school verbonden is en die de heer Dros vanaf haar prille jeugd heeft gekend. Hij hoopte, dat ze lang aan de school ver bonden zou blijven. Tot de heer Wessels sprak de voor zitter over de goede samenwerking. Er is nog iets dat tot verheuging stemt, nl. de spontane bijdrage van de ouders en ook van mensen, die geen kinderen op school hebben, voor de aankoop van het nieuwe filmapparaat. In 14 dagen zijn 200 renteloze voor schotten a ƒ5,geplaatst. Vervolgens werden de notulen gele zen door de secretaresse, mevr. Krij- nen-Eelman en goedgekeurd, eVenals het jaarverslag van penningmeester Wessels. Het kassaldo was niet erg groot, n.l. ƒ300,zodat er in het voorjaar wel een bijzondere actie zal moeten plaats vinden om de school reisjes goed te laten draaien. Het hoofd van de school, de heer Visser, deed daarop enige mededelin gen. Het aantal leerlingen was gestegen van 109 op 111, maar om de vierde leer kracht te kunnen houden, moeten er 121 leerlingen komen. Wij hopen in deze op de medewerking van het ge meentebestuur. Meester Smit is ver trokken, maar we hebben mej. Berg stra er weer voor in de plaats gekregen. Alle deelnemers aan het verkeers- examen op 11 mei slaagden. De schoolreisjes zijn prima verlopen. De eerste en tweede klasse ouderge woonte naar Schoorl en Bergen, derde en vierde klas naar IJmuiden en Haar lem, vijfde en zesde naar Madurodam, de Pier, Dierenpark Wassenaar etc, Deze laatsten overnachten in de jeugd herberg te Loosduinen. Op 11 april gingen de kinderen kij ken naar de opvoering van een toneel stuk aan Den Burg. Voorts deden we mee aan de sport dagen op 25 en 26 juni. Met slagbal werd een 1ste prijs behaald. De schoolarts heeft de kinderen van de 1ste, 3de en 6de klas onderzocht, maar de tandarts laat nog steeds op zich wachten. In een verslag van de raadsvergadering hebt U over de moei lijkheden bij de schooltandverzorging kunnen lezen. Om de financiële moeilijkheden het hoofd te bieden, stellen we voor de bijdrage van de kinderen voor de schoolreisjes te verhogen. Ie tot en met 4e klasse 5 ct. en 5e en 6e klasse met 10 cent per week. De vloeren van de school zijn met zeil belegd, waarover wij zeer tevreden zijn. De verkoop van de kinderzegels en kaarten leverde een prachtig resultaat op, nl. ƒ291, Tenslotte nog de kerstvakantie: deze is van 21 december tot 8 januari, waar mee de ouders dus bij hun plannen re kening kunnen houden De heer Visser bedankte voorzitter Dros voor het vele werk, dat hij in het belang van de school heeft gedaan. Ik heb niet lang met U samengewerkt, maar ik heb aan verschillende scholen gewerkt en nergens zulk een voorzitter meegemaakt. Ook burgemeester De Koning sprak nog enkele waarderende woorden aan het adres van de heer Dros. Hij vond 15 jaar als voorzitter in een Ouder commissie een hele prestatie, waaruit wel bleek, dat de heer Dros ook een goede voorzitter moet zijn geweest. Ook de secretaresse sprak in dezelfde geest. Ze dankte voor alles wat de heer Dros in het belang van de school had gedaan. Er was wel eens wat, maar elke wagen stoot wel eens. Maar 15 jaar fungeren als voorzitter bewijst wel, dat de zaken goed zijn gegaan. Namens het personeel van de school en de oudercommissie bood ze de heer Dros een vulpen aan en sprak de wens uit, dat hij deze nog lange jaren zou kunnen gebruiken. Ook mevr. Dros werd in de huldiging betrokken. Zij kreeg bloemen aangeboden. In de plaats van de scheidende be stuursleden werden gekozen de heren S. J. Hemelrijk en D. Witte. Met het pas aangekochte filmtoestel werd nog een film vertoond over de visserij, die zeer in de smaak viel. 's Middags was deze zeer leerzame film ook voor de schooljeugd gedraaid. Voorzitter Dros wenste hierop alle bezoekers van deze wel zeer geslaagde ouderavond wel thuis. ANTÏ-HONGER-ACTIE De wereld telt 3000 miljoen mensen. Meer dan de helft daarvan lijdt voort durend honger of wordt eenzijdig en dus slecht gevoed. De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de FAO, wil de mensen in de ontwikkelingslanden helpen bij projec ten om blijvend honger en ondervoe ding uit te bannen. Voor die Anti- Honger-Actie wordt deze week ge collecteerd. WEEKAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL Dinsdag 23 oktober Den Burg, „De Zwaan" 20.00 uur, Avond vrouwenbond K.A.V., lezing met dia's van mevr. Tiessen-Spaans. De Waal, 20 uur, gezinsavond N.H. Kerk. Oosterend, o.l. school, 20.00 uur, ouderavond. Den Burg, „Casino", jeugdconcert van Her man Salomon en Johan Patist. Den Burg, Dorpshuis, start cursus kleine cadeautjes. De Cocksdorp, Café Nota, tentoonstelling „Veiligheid in en om huis" Den Burg, Dorpshuis, 15.00-18.00 en 19.30- 22.00 uur, verkoop t.b.v. de N.H. Zusterkring Woensdag 24 oktober Den Burg, Casino, 20.00 uur, Avond Platte landsvrouwen met lezing en film over Noor wegen. Oudeschild, Dorpshuis, start cursus kleine cadeautjes. De Waal, „De Wielewaal", 20.00 uur, verga dering afgevaardigden Centraal Jeugdovcrlcg Texel. Den Burg, „De Zwaan", 20.00 uur, bijeen komst vrouwenbond 't Gilde, spr. Harry de Graaf. Den Burg, Hotel „Texel" bridgedrive De Waal, „De Wielewaal", 14.00 uur, start cursus kleine cadeautjes. Donderdag 25 oktober Den Burg, Casino, 19.30 uur, Openbare les muziekschool. Zd.-Eierland, start cursus kleine cadeautjes Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur Avond van „De Kiekendief". Oosterend, Geb. v. Chr. Belangen, 20.00 uur, start cursus kleine cadeautjes. Oosterend, 't Centrum, N.H. Mannenver- eniging-vergadering. Vrijdag 26 oktober De Koog, Jeugdhuis, 20.00 uur, start cursus kleine cadeautjes. De Koog, Jeugdhuis, gezinsavond N.H. Kerk. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot en met 17 oktober 1962 Gevonden te Den Burg: bankbiljet va ƒ10,bruine boodschappentas; notitieboek) met bijbehorend potlood; grijs handfietspomp je; plastic meisjesportemonnee (waarop lieve heersbeestje); zwarte herenportemonnee zou der inhoud; witte rechter handschoen; blarn kinderjasje; rozenkrans met witte kralen herenpolshorloge; manchester jas; ƒ0,94 dubbeltjes en 2 kwartjes); polsketting met bedeltjes; rozenkransétui; paar bruine dames handschoenen; portefeuille met geld en pa pieren; paar dubbele bruine fietstassen me TV-antenne; kinderpantoffeltje met rits sluiting; waterpomptang; nylon meisjesbloes en 3 knopen. Verloren te Den Burg: doorzichtige grija plastic regenjas met capuchon; witte zeem lederen portemonnee met ƒ0,60; grijze zijdei damessjaal; ketting rijwielslot; bruine Iedere portefeuille met Italiaanse plaatsnamen; twei steenbeitels; rode lederen damesportcmonnet met 30,ƒ40,ribfluwelen pet; grija vulpen met zilveren dop, merk Parker; oud: zwarte regenjas; jongensbril (donker montuur), wieldop Ford Taunus; zilveren dameshals kettinkje met bedeltjes van Beekberger, dameshorloge met bandje; bruine portemonnw met ongeveer ƒ11,bonnen van L.T.S. bruine portefeuille met foto's en briefje, Marokkaanslederen portemonnee met ƒ0,10, autoped met rode spatborden en zilverkleunj stuur; duozit bromfiets; klein model motor helm, wit geschilderd; prisma hoekmetertje (spiegeltje); geel-groen zijden damessjaal pakje thee; rood-grijs zijschild van scooter grijs statief van fototoestel. Verloren te Oostcrcnd: dubbele fietstas. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg hiervoor geopend op werkdagen van 16.00 tol 18.00 uur. FEUILLETON: 5. „Het zal wel een kwestie zijn van snel reageren. Zeg, paps.tref jij het even met 't weer? Zesentwintig tot der tig graden vandaag, voorspelde De Bilt. En gisteravond op de televisie zei die man, dat dit weer nog wel enkele dagen kon aanhouden. Heb jij het even goed uitgezocht?" „Ach ja, elk mens krijgt met de va kantie het weer, dat hij verdient, he?" Hij keek haar lachend van terzijde aan. „Dank je, paps, wij hadden van de drie wéken twee regen. En toen het droog was, rilden wij van de kou". „Het is maar een grapje. Tja, het weer is natuurlijk altijd een gok. Och, ik ben zo lang niet met vakantie ge weest en Ze legde even haar hand op zijn arm. „Ouwetje, ik gun het je best, hoor, dat weet je wel. En ik hoop, dat je heerlijk gebruind en uitgerust terug komt. En dan wat kalmer aan doen, he? We kunnen je nog niet missen, zie je?" „Kom, kom, niemand is onmisbaar, Lientje. Maar ik ben blij, dat je er zo over denkt. Ach, Berends zal natuurlijk wel wat overdreven hebben. Dat beetje hoge bloeddruk „Het kan gevaarlijk worden. Volg zijn adviezen maar op, paps, dat is het beste. Hij is tenslotte onze dokter". Na een klein half uurtje naderden ze Arnhem. Naarmate men het centrum naderde, werd het drukker. „Hoe kom ik op de Rijnkade?" vroeg ze. „Voorlopig maar rechtdoor. En op het Willemsplein linksaf. Na enig gezoek kwam de Rijn in zicht en Theo wees naar een grote, witte boot, die aan de kade lag. Er lie pen mensen met koffers en op het dek stonden er ook. „Daar zal het wel zijn, verondersel ik". Ze knikte en hield vaart in. Toen ze een afrit zag, reed ze behendig tussen pakken en- kisten door en stopte vlak voor de brede loopplank. „Het is 'm: de „Geertruida". Evelien stopte en trok de handrem aan. Ze zette de motor af en leunde over het stuur, terwijl ze naar het schip keek. „Valt me behoorlijk tegen, Paps" „Hoe? Wat?" „Dat schip. Ik had een luxe jacht of zoiets verwacht. Maar het heeft meer van een omgebouwd vrachtschip. Of heb ik dat mis?" Theo opende het portier en schudde zijn hoofd. „Zoveel verstand heb ik er niet van. Daar beneden hij wees die salon ziet er toch aardig uit. Doe je even de bagageruimte open?" Gevolgd door zijn dochter liep Theo de Haan een paar minuten later met twee koffers de loopplank op. Bij de ingang van de salon stond een klein vrouwtje, dat hem vriendelijk lachend begroette. „Ik ben mevr. van Goor, de vrouw van de kapitein. Met wie heb ik het ge noegen?" „De Haan. Uit Lochem. Ik heb nogal laat geboekt". Hij drukte even haar hand. „Dit is m'n dochter; ze doet me uitgeleide". De beide vrouwen keken even naar elkaar en groetten knikkend. Toen nam mevrouw Van Goor een lijst en keek er even op. „Juist, hut vier en twintig. U hebt een hut alleen. Mag ik u even voor gaan? De matroos zal uw koffers wel nemen". Beneden kwam het drietal in een lange gang en aan het eind daarvan ontsloot de vrouw van de kapitein een hut. Ze opende de deur en wees: „Hier is het, meneer De Haan". Hij liep naar binnen, gevolgd door zijn dochter en keek even. Er stonden twee éénpersoons bedden boven elkaar. Verder was er een stoel en aan de wand een wasbak, waarboven een lampje brandde en aan de binnenkant van de deur was een kapstok „Lieve help, wat is dat verbazend klein!" riep Evelien uit. Mevrouw van Goor lachte. „Het ook alleen maar om er te slapen. U be grijpt, op een schip moet met de ruimte gewoekerd worden. De matrassen zijn schuimrubber. Er zijn twee dekens, maar als u niet genoeg hebt, kunt u er één of twee bij krijgen. Daar is een stopcontact voor uw scheerapparaat de spanning is 125 volt. Denkt u daar vooral aan. Ik zal er straks, aan tafel, nog wel even op attenderen. U kunt misschien het beste na het vertrek m koffers uitpakken. Als u meegaat, zal uw plaats wijzen in de salon. U be grijpt: binnen een uur moet ik zo'n zestig passagiers verwerken". Evelien keek nog steeds met opge streken wenkbrauwen de hut rond Daarna volgde ze haar vader en kapiteinse naar boven. De salon was ruim en gezellig. Alle: glom van de verf. Op de vloer lagen kennelijk nieuwe matten en op elk ta feltje stond een vaasje bloemen, waren fleurige kleedjes en de zon, die door de grote ramen scheen, zette alles in een feestelijke tooi. „Hier is onze eetsalon", vervolgde de gastvrouw. „Dat wil evenwel niet zeg gen, dat u hier alleen maar moogt ko men gedurende de maaltijden, 's Mor gens om zeven uur gaat de deur los er dan kunt u hier desnoods 'olijven zitte: tot 's avonds elf uur. Mocht het tijden' de reis onverhoopt eens regenen, wat we natuurlijk niet hopen dan hebt hier toch nog een mooi uitzicht op alles, wat u passeert. Ik heb voor u daar, aan tafel drie, bij het raam een plaatsje reserveerd. Daar zit u dus steeds ge durende de maaltijden en het koffie- er. theedrinken. En hier zijn de sleutel* van uw hut de matroos was gedu rende de laatste woorden weer oinnen- gekomen en overhandigde hem twee sleutels aan een ring met een plaatje, waarop het nummer en ik hoop graag, dat u een prettige reis zult heb ben met de „Geertruida". „Dank u wel, mevrouw". Hij ging aan de aangewezen tafel zit ten en Evelien zakte ook even neer. Zt keek eens rond naar de andere passa giers, die reeds plaats hadden genomen en boog zich toen over naar haar vader. „Als ik vooruit geweten had, dat het zoiets was, zou ik het u vast ontraden hebben". De Haan keek haar stomverbaasd aan. „Maar Lientje", antwoordde hij zacht, „wat mankeert er dan aan? Is het geen prachtige salon?" „Maar die hutten beneden. dat lijken wel kooien.... cellen. En zo donker". „Dat komt, omdat we nu nog aan de wal liggen". „Nou, ik vind het maar eng.... en zo laagen die donkere gang be neden. Ik ging voor geen geld van d>1 wereld mee". De Haan lachte. „En ik verheug me er juist zo op, Lientje". Ze zuchtte. „Een mens z'n zin is een mens z'n leven", antwoordde ze schou derophalend. „Ik deed geen oog dicht in zo'n griezelige hut. Met al dat water vlak bij je.ik word al zeeziek als ik er aan denk ze dempte haar stem en moet u eens rondzien, die ander, mensen.gewone arbeiders, daar ben ik van overtuigd". „Zijn die minder, Lientje?" „Dat bedoel ik niet. U begrijpt me best. Ik heb natuurlijk niets tegen ar beiders, maar daarom behoeven wij er ons toch niet mee te encanailleren?' „Als ik me niet met de andere pas sagiers wil bemoeien, zal niemand me dat kwalijk nemen, veronderstel ik" was de bedaarde repliek van haar vader. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4