rocn /wa in het harL, De Ruilverkavelingsplannen voor 1963 29 en 30 oktober Waddenconferentie op Vlieland VRIJDAG 20 OKTOBER 1962 TEXELSE 76e JAARGANG No. T705 COURANT Uitgave N.V. v.h. Lange veld de RooQ Bock-, Kantoorboek- en Fotohandel Handelsdrukkerij Den Borg, Texel - Postbox 11 - Tel. 2058 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Rotterdamse Bank; Coöp. Boerenleen bank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,40 p. kwart -f 25 ct. incasso. Advertenties: familieberichten 12 ct p. mm.; andere advert 10 ct p. mm. Maandag en dinsdag a.s. wordt op Vlieland de jaarlijkse Waddenconferentie gehouden. Dezer dagen heeft de commissie van voorbereiding van de confe rentie de agenda toegezonden aan de congressisten. Het is een keurig schema, waarop alle aanvangsuren van besprekingen en maaltijden etc. zijn aangege ven. Het is moeilijk om uit dit schema een hoogtepunt te halen. Misschien zouden wij dit de nacht„première" van de nieuwe Texelfilm moeten noemen. Maandagavond wordt namelijk om 23 uur de nieuwe film van Texel, vervaar digd door de cineast Reinier Meijer, in hotel Bruin vertoond. Het verwon derde ons dat het woord „première" wordt gebruikt. De film wordt namelijk reeds hedenavond in hotel „De Oranjeboom" te Den Burg gedraaid voor tal van genodigden en deze eerste vertoning mag toch de première worden ge noemd? campagne zal dan ook nodig zijn om de eilanden niet in de vergeten hoek te doen geraken. Vorig jaar werd er in de sectie Justitie en Politie gesproken over een rustig afgelopen seizoen, dat was dan het seizoen 1961. Dit jaar zullen er ze ker andere woorden worden gebruikt over het afgelopen seizoen. 1962 is voor Texel, en ook voor andere eilan den, nu niet direct een gunstig seizoen geweest wat betreft de rust voor de vakantieganger. Het politionle optreden nabij de parkeerplaats te De Koog zal zeker onderwerp van gesprek zijn. Na het overzicht van de heer Dekker zal Drs. R. C. Tjeerdema van het De partement van Economische Zaken te Den Haag de Toeristische nota behan delen Met velen hopen wij, dat tijdens de a.s. Waddenconferentie de spijkers op de kop zullen worden geslagen. Studiecommissie Zoals gebruikelijk zullen ook dit jaar de sectievergaderingen worden gehou den. Werd vorig jaar de wens geuit dat er een permanente studiecommissie voor de Waddeneilanden zou komen, waarin alle eilanden vertegenwoordigd zouden zijn; deze commissie is inmid dels werkelijkheid geworden en zal binnenkort worden geïnstalleerd. In de permanente Studiecommissie hebben zitting: de heren Mr. G. F. W. Hartung, Leeuwarden; J. Klein, Gro ningen; Ir. W. G. van der Kloet, Utrecht; W. Riemersma, Leeuwarden; Drs. S. Schreur, Haarlem; Ir. D. Tuin- stra, Leeuwarden; H. Verdouw, Amers foort (de heer Verdouw is secretaris van de Nederlandse Kampeerraad); Ir. J. Vlieger, Haarlem; Ir. R. van der Waal, Haarlem; Ir. D. H. van der Werf, Leeuwarden; P. Beemsterboer, Texel; J. J. de Leeuw, Vlieland; S. Smit, Ter schelling; J. Brouwer, Ameland; O. G. de Boer, Schiermonnikoog; en K. Sik- kema, Leeuwarden. Tijdens de vorig jaar op Terschelling gehouden Waddenconferentie hebben de secties verschillende vragen en pro blemen op de bestuurstafel gedepo neerd. Het bestuur heeft, in samenwer king met een commissie van bijstand deze vragen en problemen bestudeerd en zo mogelijk afgehandeld. De sectie Horeca heeft vorig jaar o.a. voorgesteld om het Federatief Bestuur uit te brei den met één zakelijk lid van ieder eiland en aan dit verzoek is tegemoet gekomen door de samenstelling van de commissie van Bijstand, waarin ook zakelijk georiënteerde personen zitting hebben. Vorig jaar zei burgemeester De Boer, één der bezoekers, vele Waddenconfe renties te hebben bijgewoond, maar nog zelden met zo'n grote teleurstelling na^r huis te zijn gegaan. Velen van de aanwezigen waren het met deze spre ker eens. Het is te verwachten, dat het federatiebestuur de komende vergade ring beter beslagen ten ijs zal komen dan vorige jaren. De heer J. Dekker, directeur V.V.V. Texel, zal tijdens de algemene verga dering een overzicht geven van het af gelopen seizoen. Dit overzicht zal onge twijfeld een sterk op en neer gaande lijn weergeven van het toerisme. Het is te verwachten, dat de heer Dekker zal spreken over een zekere stilstand in het eilandtoerisme. De maand juli vertoont over de ge hele linie een onderbezetting Het min der gunstige weer van het afgelopen seizoen heeft een toename van het toe risme in het algemeen zeker ongunstig beïnvloed. Een goed gevoerde reclame- REIZENDE BIBLIOTHEEK DE WAAL De boeken van de Reizende Biblio theek te De Waal zijn gearriveerd! Ge lijk vorig jaar wordt er zitting ge houden in de „bibliotheekkamer" van het Dorpshuis „De Wielewaal" op woensdagavond van 7-8 uur. A.s. woensdag hoopt de bibliothecaris vele lezers te kunnen inschrijven. De bibliotheek bevat dit jaar 100 romans en 50 jeugdboeken (van 12 tot 18 jaar). NIEUWE PARKEERRUIMTE De vluchtheuvel in de Parkstraat te Den Burg behoort tot het verleden. De afgelopen dagen zijn arbeiders van ge meentewerken bezig geweest deze sta in de weg op te ruimen. Nu de bussen van de N.V. TESO niet meer de Park straat als beginpunt hebben, is de vluchtheuvel overbodig. Dit wegge deelte zal nu parkeerruimte worden. Daaraan is zeker behoefte gezien het steeds toenemende aantal auto's. TOT ZATERDAGAVOND Volgende week zondag, 4 november, organiseert de wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje" een herfstwandel- tocht. Wij maken liefhebbers er nog maals op attent dat men zich kan aan melden tot zaterdagavond bij de be kende adressen. Wil men toch deelne men en heeft men zich niet vooruit aangemeld, dan zal men enige dagen op de medaille moeten wachten, want deze moeten vooruit worden besteld. PONYCLUB HEEFT ONDERAFDELING De ponyclub „De Kleppertjes" heeft deze week een onderafdeling opgericht te De Cocksdorp-Eierland. Wekelijks komen de leden bijeen te Den Burg en wordt er trouw geoefend onder de be kwame leiding van mevrouw M. van Maldegem-Benit. Er zijn echter pony- bezitters op het eiland voor wie de af stand naar Den Burg te ver is. Daarom is dinsdagavond besloten een onderaf deling op te richten van de reeds be staande club, die weer nauw samen werkt met de Waddenruiters. Te Den Burg komen regelmatig reeds vijftien jongeren bijeen en zaterdag zullen er ook vijf leden gaan oefenen op het terrein van „Madura". Liefheb bers, die in het hoge noorden willen oefenen, wijzen wij op de aanvangstijd. Deze is gesteld op 2 uur. Wij wensen de nieuwe afdeling veel succes. Het bestuur van de vereniging weet, dat er veel Texelaars zijn die de paar densport en ook de pony-sport een warm hart toedragen. Dit wetende heeft het bestuur de donateurskaarten gereed gemaakt en deze zullen de ko mende dagen worden aangeboden. Ook deze sport kan niet worden beoefend zonder financiële steun van velen. TWAALFJARIGE JONGEN DOOR HOND GEBETEN Den Burg Zondagmiddag heeft een zwarte hond de 12-jarige zoon was de familie Moor in de rug gebeten. Dit gebeurde in de Weverstraat. Toen de jongen zich omdraaide zag hij de hond nog juist de steeg in rennen naast Electrohuis Bakker. De gemeente-arts, de heer Renout, heeft de jongeman be handeld. Aanvankelijk dacht men aan hondsdolheid, maar tot nu toe zijn er geen aanwijzingen in deze richting. INGEKOMEN PERSONEN Jantje Nijboer, van Heemstede, Camplaan 16a naar C 3; Cornells H. Cupido en gezin van Wieringermeer, Schelpenbolweg 30 naar De Ruyterstr. 41, Oudeschild; Cornelis Meedendorp, van Zaandam, C. Th. Kamphuijsstraat 4 naar Oudeschild, Barentszstraat 11; Jantje Vos, van Zijpe, Jochem Blaau- boerstraat 1 naar Dorpsstraat 24, De Koog; Grietina Frieling ev. Blommaert, van Schagen, Nes 24 naar E 38. LUCHTHAVEN TEXEL In de memorie van toelichting op de begroting 1963 voor de provincie Noord-Holland wordt over de bijdrage in het exploitatietekort van de N.V. Luchtvaartterrein Texel het volgende medegedeeld. Bij besluit der staten van 23 jan. 1962 werd besloten met ingang van 1962 gedurende 10 jaren, behoudens eer dere opzegging, voor 15°/o bij te dragen in een eventueel op de jaarexploitatie door de N.V. Luchtvaartterrein te lij den tekort, met dien verstande, dat het aandeel van de provincie in het over enig jaar geleden verlies nimmer meer kan bedragen dan ƒ1500, BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 24 oktober 1962 Geboren: Johannes Petrus, zv. Jaco bus J. Bakker en Maria J. Ch van Leeuwen; Gerrigje, dv. Gijsbert Schef- fers en Cornelia van den Boom; Dirk Jan, zv. Arie Brans en Aafke Huitema; Cornelia, dv. Pieter C. Vlaming en Tetje Wijbenga. Ondertrouwd: Frans Zwaan en Mar tha Beijert. COLLECTE FEDERATIE NAZORG B.L.O. Texelaars, Van 29 oktober tot 3 november a.s. wordt er een landelijke collecte gehou den voor een vergeten groep in onze maatschappij, nl. het geestelijk mis deelde kind. De R.-K. vereniging „Het Zorgen kind", de vereniging „Philadelphia" op christelijke grondslag en de neutrale vereniging „Helpt Elkander" bundelen ouders en opvoeders van deze gehan dicapte kinderen tezamen. Ouders, die in het bezit van normale gezonde kinderen zijt bedenkt U, hoe veel financiële zorgen, naast alle ver driet, de ouders van deze kinderen drukken. Bedenkt, hoe broodnodig te huizen voor deze kinderen zijn, wan neer de ouders, ondanks alle liefde, hun taak tegenover deze jonge mensen niet meer kunnen volhouden. Bedenkt, hoe broodnodig ook vakantiehuizen zijn, waar deze gehandicapten eens een paar weken kunnen worden opgevangen, wanneer ouders, die hun kinderen nog thuis hebben, ook eens even „op adem" moeten komen. En bedenkt U, dat, wanneer Uw kinderen op eigen benen kunnen staan, deze ouders nog steeds angsten hebben om de toekomst van hun geliefd zorgenkind. Daarom moeten er goede en prettige inrichtingen en tehuizen komen waar deze merendeels bijzonder lieve en aan hankelijke kinderen kunnen worden ondergebracht, wanneer de ouders er niet meer voor kunnen zorgen. Weest U dankbaar, dat aan U de volgende week alleen een financieel offer gevraagd wordt en brengt U deze dankbaarheid tot uitdrukking in Uw gave. BERICHT AAN ONZE ADVERTEERDERS De steeds groter wordende hoeveelheid advertenties maakt helaas een andere inzendings termijn noodzakelijk. Tot nader aankondiging dienen ADVERTENTIES VOOR DE KRANT VAN VRIJDAG uiterlijk DES WOENSDAGS OM 12 UUR in ons bezit te zijn. Wij hopen gaarne, dat U op deze wijze zult willen medewerken aan een vlotte verwerking van Uw opdrachten Zolang wij nog in ons oude drukkerijgebouw moeten werken is capaciteitsuit breiding ten enenmale onmo gelijk. Dir. Texelse Courant - D.E.K. BRACHT WEER SERENADE Den Hoorn Wederom trok D.E.K. er op uit om een welkomsserenade te brengen nu maandagavond voor de thuiskomst van Arend Heerschap uit Nieuw-Guinea. VERTROKKEN PERSONEN Ewout Stiekema, van Den Burg, Mo lenstraat 59 naar Alkmaar, Wiardi Beckmannstraat 33; Jan van Diepen, van Den Hoorn, Klif 4 naar Heerde, Kanaaldijk 71; Francisca van Alem, van Den Burg, Groeneplaats 14 naar Den Helder, Plantsoenstraat 2; Adriaan M. Noorland, van Den Burg, salonwagen aan de Hollewal, naar Gramsbergen, salonwagen aan de Van Lyndenstraat (en gezin). VERKOOPDAGEN BRACHTEN BRUTO ƒ3000,— OP Maandag en dinsdag hebben de zus- terkringen van de Hervormde gemeente te Den Burg verkoopdagen gehouden in het dorpshuis. De animo voor de goederen was groot en het resultaat voor de verenigingen mag eveneens groot worden genoemd. Er is een bruto opbrengst van ƒ3000,De dames heb ben deze activiteit ontplooid ten bate van het jeugdhuis Eben Haëzer. De naam van de pop was Anneke en werd door twee dames geraden. Na het lot werd mevr. Bas, Hoornderweg, de eigenaresse. Het krentenbrood van 16 pond en 2 ons is naar „Vrij en Blij" verhuisd. Mevr. Van der Ster-Eelman wist het juiste gewicht te raden. De de volgende loten zijn prijzen ge vallen. Van de grote loten op de nrs: 397, 1093, 758, 1937 en 733, en van de kleine loten op de nrs: 218, 590, 162 en 169. De prijzen kunnen worden afge haald bij mevr. Zegel-Boon, Parkstraat, Den Burg. HERFSTTENTOONSTELI.ING REDMER IJSKA SCHOOL DE WAAI De leerlingen van de F-edmer IJska- school te De Waal hebben zich veel moeite getroost om paddestoelen bijeen te krijgen voor de herfsttentoonstelling. Door de langdurige droogte viel het n.l. niet mee om een mooie verscheidenheid bij elkaar te krijgen. Desondanks bool het geheel een fraaie en verzorgde aan blik. Er waren vele russula's, eek hoorntjesbrood bovisten, enige vliegen- zwammen (zowel rode als de gele) en koraalzwammen. De jury, bestaande uit kapelaan Y Tuin, da. G. A. Reinhold en ds. A. W. F Waardenburg, wees de volgende prijswinnaars(-essen) aan: Klasse 1, 2 en 3: 1. Marga Wuis; 2. Siem Sweere; 3. Marianne Keijser, ter wijl eervolle vermeldingen waren voor Freddy Albers en Marlies du Porto. Klasse 4, 5 en 6: 1 Bert Fokker; 2. Theo Haarsma; 3 Peter Jan Verberne; eervolle vermeldingen voor Joke Zoe telief en Nel Verberne, Om de tentoonstelling attractiever te maken, waren er ook nog een grabbel ton, een rad van avontuur en een schiettent. Dit alles is verlopen tot volle tevredenehid van de Oudercommissie. Zondagavond was de grabbelton leeg! Mevr. C. Sweere-du Porto schoot het hoogst van de dames en won daarmee een schemerlampje. Van de heren was de heer A. Keijser favoriet; de taart was voor hem. Ben van Heerwaarden was de beste van de jeugd tot 15 jaar: een zaklantaarn werd zijn eigendom. Do- drie taarten van de verlotinkjes waren achtereenvolgens voor mej. K. Beekenkamp, mevr. D. Kager-Witte en mevr. M. Bakker-Bruin. Al degenen, die prijzen beschikbaar stelden voor de festiviteiten, worden langs deze weg heel hartelijk bedankt! In de hal van de school had de Hobbyclub van De Waal een expositie alwaar men kon zien wat deze club zoal presteert. Opvallend waren de keurig geklede poppen, bambi's en poppen- ledikantjes, volledig ingericht. Men kon bestelling opgeven voor het grote kinderfeest in begin december. Moch ten er nog mensen zijn, die een en an der willen hebben, dan kunnen zij -dit opgeven bij mevr. Albers of mevr. Kager. Het was een goed idee om op deze wijze aandacht te vestigen op de activiteiten van de Waalder Hobbyclub. GESLAAGD Oudeschild De heer G. Terwindt behaalde in Amsterdam het vakdiplo ma rund-, varkens- en lamsslager. OVERDENKING: WAAR HAAL IK DE TIJD VANDAAN? We willen wel veel doen, maar we hebben heus geen tijd meer, dat is een verzuchting die we de laatste tijd vaak horen. We leven in een onrustige jach tige tijd, waardoor we aan ons zelf niel meer toe kunnen komen. Hoevelen van U zouden niet graag eens even rustig zitten niets doen of zitten lezen oi vissen en hoevelen van u komen daai nooit aan toe omdat u altijd dat opge jaagde gevoel hebt, dat er nog iets ai moet? En als we dan eindelijk een* zitten, dan zitten we nog met een schul dig gevoel omdat het naar onze mening eigenlijk niet kan omdat er nog zovee gedaan moet worden. Wij mensen, wt zijn eigenlijk nooit klaar en er moe altijd al zoveel blijven liggen dat dt bezinning op onszelf er eigenlijk altijc bij inschiet, omdat we dan menen dai we „niets" doen. Maar nu zou ik i willen vragen: „Meent u werkelijk dal u uw werk, uw zaak, uw gezin eer dienst bewijst, wanneer u zich nooil eens de tijd gunt om op of om te kij ken? Wanneer u door voortdurenc ingespannen bezig zijn alles aldoor no| net afkrijgt? Zou het uw medemenser en uw kinderen ten goede komen, wan neer u prikkelbaar bent omdat u hel gevoel heeft dat er steeds maar ietf van u gevraagd wordt en u zich lang zamerhand leeg voelt?" Jezus heeft eens tot zijn leerlinger gezegd: „Rust een weinig" (Marcus 6 31), want ze waren zo bezig dat ze geer tijd hadden om te eten Die opdrach moeten en mogen ook wij ons ter hart» nemen, omdat we opnieuw zullen we ten dat God ons zowel de tijd voor rus ten als de tijd tot werken schonk. Ii die rust mogen we diep ademhalen ei opnieuw de uiteindelijke bestemmin» van ons werk, ons gezin en ons bestaai ontdekken. In onze rust mogen wij Go< ontmoeten, die door Zijn Zoon onz< lasten op zich neemt. Wie slaag is ge worden van de tijd, wie in zijn werl van de ene afspraak in de andere ver valt, mag dan in het oog van de men sen een heel belangrijke figuur zijn maar wanneer God in zijn opgejaagd» leven geen plaats heeft zal het alleei maar op een teleurstelling uitlopen. Heeft u nog de tijd om verder t» denken of roept er al weer iets o iemand? Antwoord op de vraag: Waa haal ik de tijd vandaan? is nl. van God die ons in het leven dat Hij ons geef de opdracht geeft de aarde te bebouwei tot Zijn eer. G. A. R.-S. Na het berichtje omtrent het zo goed als geheel vastgestelde toedelingsplan voor de omgeving van Den Hoorn heb ben we diverse uitlatingen gehoord, die er op wijzen, dat de Hoornder boe ren er op rekenen de nieuwe kavels nu zeer binnenkort in bezit te krijgen. We menen, dat het goed is dat optimisme wat te temperen. Het is inderdaad zo ver, dat een be gin kan worden gemaakt met de uit voering van de plannen. Als onder „de uitvoering" dan maar niet verstaan wordt het verschijnen van draglines op de kavels. Het is wel zo goed als zeker, dat hiervan vóór de winter niets meer komt. Voor het grootste gedeelte van het betrokken gebied wordt het voor jaar voordat met het werk een begin kan worden gemaakt. Het voorgaande betekent, dat een groot deel van het werk in de zomer van 1963 moet worden uitgevoerd. Dit zelfde geldt ook voor het gebied bij de Middellandseweg, de Zeshonderd, de Veense Langweg en ten zuiden van de Kadijksweg. De voorbereiding van de plannen heeft hier meer tijd gevraagd dan oorspronkelijk werd gedacht. Herfstuitvoering was derhalve niet mogelijk en voor uitvoering van de werkzaamheden in de wintermaanden leent dit gebied zich niet. Ook hier wordt het dus grotendeels voorjaars- en zomeruitvoermg. Wij hebben al eerder betoogd, dat zomeruitvoering verschillende voorde len heeft. De kosten ligen lager en voor de gebruikers van de grond is de „na smart" kleiner. Het zou echter „struis vogelpolitiek" zijn om te beweren, dal zomeruitvoering de landgebruikers niet voor moeilijkheden stelt. De vele „kop zorgen", die wij de afgelopen zomer hadden om gedupeerde veehouders aan grasland te helpen ligt ons daarvoor nog te vers in het geheugen. Als alles „volgens plan verloopt", dan zal dit in de zomer van 1963 eerder erger dan beter zijn dan in 1962. Mis schien vraagt U waarom we daar op dit moment al over schrijven. De men sen maken zich immers toch al te veel zorgen! En als U dit zegt moet ik U groot gelijk geven. Ook bij het werk van de ruilverkaveling is het telken gebleken, dat veehouders, die in d voorzomer beweerden, dat ze gee „handvol" hooi kregen in de herfst ee vak vol hooi hadden. Toch meen ik, dat het goed is o eventuele moeilijkheden voor zome 1963 te wijzen. We doen dit vooral or U er van terug te houden te veel ve op het bedrijf te houden of te halei Een extra-zware veebezetting breng U zeker in moeilijkheden en heeft vaa ook tot gevolg, dat colléga-veehoudei hier de dupe van worden. Wees dez winter uiterst zuinig met Uw ruwvot en probeer daar wat van over te hoi den als U volgend seizoen in de verkt veling „valt". Stel de wedstrijd mt Uw collega's om zoveel mogelijk ve op het bedrijf te houden alsjeblieft u tot het moment, waarop U op U^ nieuw verkavelde bedrijf zit. C. v. Gr. BEZIT U HET GOEDE LOT? De Cocksdorp Maandagavond, 2 oktober, vond de trekking plaats va de verloting ten bate van de N.H. Kerl De eerste prijs (fiets) viel op lot 66i de tweede (radio) op lot 832 en de derc (sprei) op lot 1267. Verder vielen er nc prijzen op de volgende loten: 518, 15C 260, 1608, 598, 1027, 1725, 606, 135, 179 426, 354, 472, 2292, 1524, 1776, 836, 39 2446, 190, 859, 1844, 1573, 1210. E prijzen kunnen worden afgehaald as de pastorie. Verkoopdag De verkoopdag van de door de vro\ wenverenigingen gemaakte goedere wordt gehouden op vrijdag, 2 novembi 's middags van half 3 tot 5 uur en avonds van 8 tot 10 uur. Tevens is c dan gelegenheid een kop koffie m< koek te gebruiken. Verder wordt 'n grote pop verloot. U komt toch ooi KLAVERJASCLUB TE DEN HOORH Op de jaarvergadering van „E Waldhoorn" zijn vragen naar voren g< komen over een klaverjasclub. Nu is maandagavond in het dorpshuis et vergadering om tot het oprichten v£ een klaverjasclub te komen. Dus kaar liefhebbers, allemaal aanwezig.

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 1