K^Dampo Io maakt u iel! ode ptijien lager! ^pPvOOF^^^j 49 Gelderse Ham NIEUW' VVB-klasse onderwerp van discussie op drukbezochte ouder avond Landbouw huishoudschool Spaar voor PMC-premies 75 jaar... en aktiever dan ooit! Wat is de toekomst van Texel? Albert Heijn-klanten kopen samen per j'aar ruim 30 miljoen chocolade repen. Daarom kan Albert Heijn zulke lage prijzen berekenen. 98 BORSTPLAAT Speculaasbrokken 2 nu 49 Ventilator kachel Tomatensoep Haardroger (Vervolg pagina 1 tweede blad) de logiescapaciteit nog op ruim 10.000 geraamd en als voorlopig optimum een cijfer van 21.100 genoemd, dan is het niet ondenkbaar, dat dit laatste cijfer na een aantal jaren in 30.000 zal wor den veranderd. De tevredenheid der vakantiegangers over hun verblijf zal eerder worden bepaald door de wijze, waarop problemen worden opgelost, welke verband houden met het verkeer, met de logiesaccommodatie en met de mogelijkheid van ontspanning bij lang durig slecht weer, dan door het cijfer, dat de hoogte van het aantal gasten per km. strandlengte of per ha. toeganke lijke natuurruimte bepaalt. Uiteraard zal aan een zekere mate van spreiding moeten worden gedacht en zal naast het vakantie-oord De Koog nu de plannen voor de badplaats De Krim ten westen van De Cocksdorp tot uitvoering moeten komen en nieuwe plannen moeten worden gemaakt voor het gebied nabij Den Hoorn. Voor de ontwikkeling van het dag- toerisme (in het bijzonder van Den Helder uit) moeten mogelijkheden langs de Mokbaai aanwezig worden geacht. Bij de groeiende betekenis van het vreemdelingenverkeer als inkomens bron moet worden voorkomen, dat een groter wordend deel van de opbengst dezer inkomensbron naar elders af vloeit. Daarbij moet worden gedacht aan het feit, dat 8% van de logies accommodatie door niet-Texelaars wordt geëxploiteerd, en dat in het sei zoen talrijke arbeidskrachten van el ders worden aangetrokken. In 1961 werden via het arbeidsbureau geplaatst 60 mannen en 30 meisjes, terwijl ook 100 studenten tijdelijk werden inge schakeld. In dit verband dienen initia tieven van Texelaars zoveel mogelijk te worden aangemoedigd en gesteund. Be halve voor landbouw, visserij en vreemdelingenverkeer bestaan er mo gelijkheden voor de ontwikkeling van andere stuwende en van verzorgende beroepen. Tegenover het aflopen van de ruilverkavelingswerkzaamheden staat de te verwachten uitvoering van water bouwkundige werken, namelijk de ver hoging van de zeedijk en de noodzake lijke vergroting van de haven van Oudeschild, waarbij tevens aan de aan leg van een jachthaven moet worden gedacht, welke mede het vreemdelin genverkeer kan dienen. Aan vermindering van kosten zal in het verzorgend bedrijfsleven moeten worden gedacht. In de visserij is door coöperatie reeds een ijsfabriek tot stand gekomen. Ook ligt stichting van een centrale coöperatieve bakkerij voor de hand. Een broodbakkerij met ver koop van banket en chocola is pas ren dabel bij een aantal klanten van ten minste 2.000. Het aantal inwoners van Texel bedroeg in 1961 ongeveer 10.700. Het aantal vakantiegangers was onge veer gelijk te stellen aan een aantal in woners van 2.500. Er zou dus slechts een volledig bestaan mogelijk zijn voor niet meer dan 7 bakkers. In werkelijk heid waren er in 1961 16 (waarvan 5 in Den Burg, 4 in Oosterend en 3 in Oudeschild), zodat sanering wenselijk lijkt. Ook kan gedacht worden aan de stichting van een taxicentrale nu de veerhaven verplaatst wordt en van de 10 taxibedrijven er 4 in Oudeschild, 5 in Den Burg en 1 in De Koog zijn ge vestigd Ook bij het goederenvervoer langs de weg laat zich een combinatie denken met de vervanging van vrachtauto's met kleiner laadvermogen door grotere teneinde de concurrentie van elders te kunnen weerstaan. Een totaal van 21 transportbedrijven, waarvan 6 in Den Burg, 4 in Oudeschild, 4 in De Cocks dorp en 3 in Oosterend lijkt wat aan de ruime kant. 1980 10, en het aantal in de zeescheepvaart met ongeveer 20 zal toenemen; dat het aantal mannen in logiesver- strekkende bedrijven ca. met 35 40 zal toenemen; en dat het aantal in overige stuwende beroepen met 120 a 130 zal toenemen, te vermeerderen' met een aantal van 50 in Den Hoorn dan wonende en in Den Helder werkende forensen. De ontwikkeling in de procentuele verdeling van de mannelijke beroeps bevolking van Texel in een stuwend en verzorgend deel tussen 1930 en 1960 met een prognose voor 1980. 1930 1947 1960 1980 stuwende mannen 68 62 57 54 verzorgende mannen 32 38 43 46 Totaal 100 100 100 100 De ontwikkeling van de mannelijke beroepsbevolking laat zich nu als volgt samenvatten. De ontwikkeling van de mannelijke beroepsbevolking van Texel van 1930 tot 1960 met een prognose voor 1980. bedrijfstak 1930 1947 1960 1980 landbouw 1407 1437 1183 1185 visserij 140 119 119 170 industrie 65 67 90 120 scheepvaart 85 70 106 136 handel en overige verkeers- bedrijven 78 106 74 74 logiesverstrekkende bedrijven 15 39 75 115 overige beroepen 15 58 72 252§ totaal stuwend 1805 1896 1719 2052 verzorgend 834 1151 1296 1748 totaal 2639 3047 3015 3800 inclusief 50 woonforensen en 100 mannen werkzaam bij het Nederlands Instituut voor onderzoek der zee. Bovenstaande prognose voor 1980 betekent geen voorspelling. Eerder dient men hieraan de gedachte van een taakstelling te verbinden. Hieraan zij wel toegevoegd, dat de veronderstelde toeneming van de mannelijke stuwende beroepsbevolking tussen 1960 en 1980 groter is dan in voorgaande perioden, doch geenszins abnormaal groot is. CONSULTAI1EBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 31 oktober a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn 13.00 uur; Oosterend 14.00 uur; De Cocksdorp 15.15 uur; De Koog 16.00 uur. Zou men de verwachtingen voor de toekomst, bijvoorbeeld voor 1980, wil len kwantificeren, dan laat zich den ken, dat een verdere achteruitgang van het aantal mannen in akkerbouw en veehouderij wordt gecompenseerd door een toeneming in de bloembollen teelt; dat het aantal Texelse mannen in de visserij met 40 a 50 zal toenemen, waar bij tevens gedacht is aan vervanging van vissersknechts van elders door Texelaars; dat een scheepswerf in Oudeschild wordt gevestigd, zodat mede daardoor het aantal mannen in de stuwende in dustrie met 20 30 zou kunnen toe nemen; dat het aantal mannen in de binnen scheepvaart (veerdienst) met ongeveer LEUKE FILMS VOOR DE JEUGD Op dinsdag, 6 november, zullen 's middags om vijf uur enkele leuke films voor de jeugd worden vertoond door de Texelse Bestuurdersbond van het NVV. Kinderen van leden en niet-leden zijn er welkom (zie advertentie). De eerste film „De Gouden Antiloop" ia gebaseerd op een Indisch sprookje. Een gouden antiloop kan door met zijn hoeven te schrapen goudstukken voort brengen Daarom wil de rijke pasja hem vangen en hij stuurt zijn jagers er op uit. Het is een bijzonder boeiende tekenfilm. „De rode ballon" is een tweede film die deze middag wordt vertoond. Op een zekere dag ziet een kleine jongen een rode luchtballon tegen een lan taarnpaal hangen. Wat doet die jongen dat moeten Uw kinderen gaan nen. GESLAAGD Den Burg Onze plaatsgenoot, de heer A. M. J. Rutten slaagde j.l. dins dag als dierenarts aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. De heer Rutten (24) mag een der jongste dierartsen van Nederland worden genoemd. VAN DE LANDBOUW- VOORLICHTINGSDIENST Paarsverkleuring stoppelknollen Op een aantal bedrijven zagen wc stoppelknollen met een sterke paars verkleuring. Deze verkleuring gaat ge paard met een flinke stagnatie van de groei. Indien deze afwijking vroeg op treedt blijft de opbrengst laag. Van één van deze percelen zonden wij een monster stoppelknollen naar de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen. Na onderzoek denkt men aan magnesiumgebrek, mogelijk ge paard met fosfaatgebrek Men vraagt hierover onze mening. Het is bekend, dat er op Texel per celen zijn met een te laag magnesium gehalte van de grond, maar het is voor ons op het moment nog niet mogelijk om vast te stellen of de paarsverkleu ring in alle gevallen een gevolg is van een tekort aan magnesium en/of fos faatgebrek. Wij zouden het daarom op prijs stelen opgave te ontvangen van percelen stoppelknollen, die de be doelde paarsverkleuring vertonen Graag ook vermelding van de bemes ting en eventuele andere bijzonderhe den, die van belang kunnen zijn. Ook in de winter geen ruige weiden We zouden er in kunnen komen, dat „leken", dus zij, die niet op de hoogte zijn met het boerenbedrijf, de gedachte hebben, dat ruig grasland in de winter nog zo kwaad niet is. De graswortels zijn dan immers goed beschermd tegen strenge vorst. Veehouders dienen echter beter te weten, want vrijwel ieder voorjaar kan je constateren, dat ruig land veel meer van de winter heeft geleden dan land, waarop in de herfst geen gras is blij ven staan. Op het moment, dat we dit schrijven zijn de weersomstandigheden zo, dat het nog heel goed mogelijk is iets te doen aan de ruige weiden. Afmaaien is de boodschap! U hebt kans, dat het vee nog iets van dit gemaaide gras opneemt en is dit niet het geval, dan zullen de dikste plekken opgeruimd moeten worden. Maar in ieder geval: Zorg er voor, dat U niet met een ruige weide de winter ingaat! Verbouw van wintertarwe De weinige belangstelling voor het gewas wintertarwe bij de akkerbou wers op ons eiland zou een reden kun nen zijn om hiervoor geen ruimte te vragen van „de Texelaar". In 1962 was de oppervlakte van dit gewas op ons eiland maar ruim 60 ha. Er zijn jaren geweest, dat deze oppervlakte zeker vijfmaal zo hoog was. Als oorzaken hiervoor geeft men op het risico van „uitwinteren", waarbij niet alleen gedacht wordt aan uitvrie- zen, maar veel meer aan het veronge lukken van dit gewas als gevolg van wateroverlast, verslemping en verstui ving. Het gevolg is geweest, dat het gewas wintertarwe voor een groot deel vervangen is door zomertarwe en ge deeltelijk ook door zomergerst. Het staat wel vast, dat de verbouw van wintertarwe op geschikte gronden op sommige punten voordelen' biedt boven verbouw van zomertarwe en/of zomergerst. Daarom wordt door land- bouwvoorlichters met recht de vraag gesteld of er geen mogelijkheden zijn het risico van „uitwinteren" kleiner te maken en daardoor de verbouw van wintertarwe weer een goede kans te geven. O.m. wordt gedacht aan het verbou wen van wintertarwe op een groenbe- mesting. We moeten daarbij direct ver melden, dat we in het verleden wel eens gewaarschuwd hebben voor het zaaien van wintertarwe op een stoppel van orde klaver, omdat de resultaten vaak minder goed waren. We kunnen wel aannemen, dat het gevaar van verslempen van de grond in ieder ge val op een groenbemestingsgewas klei ner zal zijn. We zouden het daarom zeer op prijs stellen, indien één van de Eierlandse akkerbouwers bereid zou zijn op een slempgevoelig perceel, waar op het moment een groenbemesting aanwezig is wintertarwe te zaaien. Het mooist zou het wezen, indien direct daarnaast een gedeelte kon worden gezaaid op grond zonder groenbemesting. In het kader van de Streekontwikkeling is er eventueel wel een mogelijkheid het risico, dat men hiermee neemt te ver goeden. C. v. Gr. BEROEP UITGEBRACHT Den Burg De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk alhier heeft een beroep uitgebracht op candidaat F. B Fennema te Marrum. Candidaat Fenne- ma zal hedenavond aanwezig zijn tij dens een begroetingsbijeenkomst in het kerkgebouw. Dinsdag, 23 oktober j.l. hield de Landbouwhuishoudschool ouderavond, die deze keer bijzonder druk werd be zocht! Om de ouders een indruk te geven van de studieresultaten waren in de gangen en lokalen allerlei zaken uitgestald, waaruit men de groeiende kennis van de meisjes kon afleiden. Naast de vele eetbare zaken de resul taten van de handwerklessen. De artiestieke kwaliteiten van de leerlin gen komen tot uiting in de tentoonge stelde tekeningen, boetseerwerken en muziekinstrumenten. Ten behoeve van het muziekonderwijs dat op de landbouwhuishoudschool wordt gege ven door de heer Kassenaar, is eigen handig een aantal trommels, samba ballen e.d. gemaakt. Een muziekles die op een band was opgenomen en waarbij het geluid werd geproduceerd door deze „eigen" producten, werd door de heer Kassenaar afgedraaid. Nieuwe bezems. De grote opkomst van de ouders was misschien het gevolg van het feit dat men wel eens kennis wilde maken met de nieuwe directrice van de school, mevrouw H. H. Beyerinck-Kelstra. Over haar waren de kinderen met al lerlei alarmerende verhalen thuis ge komen en mevrouw Beyerinck achtte het juist een toelichting te geven bij haar beleid. De touwtjes zijn wat strak ker aangehaald. Het was nódig en het kan alleen maar een gunstige invloed hebben op de sfeer en orde. VVB-klasse Vervolgens gaf mevrouw Beyerink een uiteenzetting over nut en doel van de sinds anderhalf jaar bestaande WB- klasse van de school. Na het derde en laatste leerjaar van de landbouwhuis houdschool kan men een éénjarige cur sus gaan volgen in de VVB-idas. (Af korting van Voorbereidend Verzorgen de Beroepen). De cursus vormt een grondslag voor een opleiding voor zie- kenverzorgster, be j aardenverzorgster gezinsverzorgster en kraamverzorgster. Als een meisje zich tot één van deze verzorgende beroepen voelt aangetrok ken is een dergelijke vooropleiding ideaal te noemen. In het cursusjaar is een drietal practijkmaanden opgenomen die worden doorgebracht in een zieken huis, rusthuis of soortgelijke instelling. Daar kan het meisje dan definitief één der vier vakken kiezen waarvoor zij dan kan gaan leren aan een school elders in het land. Mevrouw Beyerinck lichtte een en ander toe met de be doeling de ouders een beeld te geven van deze mogelijkheden voor hun kind, dat zich wellicht tot een der verzorgen de beroepen voelt aangetrokken. Na het gebruiken van de door enkele leerlingen gepresenteerde koffie met koek was er ruimschoots gelegenheid de tentoongestelde artikelen te gaan bekijken. REIZENDE BIBLIOTHEEK OUDESCHILD Vanaf heden kunnen de Oudeschil ders weer iedere vrijdag van 19.00-19.30 uur terecht voor het lenen van boeken uit de Reizende bibliotheek. Op veel belangstelling wordt weer gerekend. Er is voor elck wat wils. BROMFIETSER TEGEN WEGDEK GESLAGEN Oudeschild Dinsdagavond om half twaalf is op de Heemskerckstraat een bromfietser, die waarschijnlijk te veel aan Bacchus had geofferd, tegen het wegdek geslagen. Omwonenden waar schuwden dokter Siebenga, die de eer ste hulp verleende en de patient naar zijn woning vervoerde. STROOM UITGEVALLEN Dinsdagavond heeft de N.V. T.E.M. weer enkele minuten verstek laten gaan. De storing, over het gehele eiland, was weer spoedig verholpen. LITERBLIK Meer dan 200 gram chocolade blik 6 stuks FRANKFORTER Bij elk pakje MacQueen Thee een doosje a 150 gram CHOCOLADE/MOKKA van .Wvoor ZUINIGE Vergelijkbare winkelwaarde 89.- CLUBPRIJS 48.- Bestelnummer 635 met amandelen met balletjes literblik 150 gram 69 MET DROOGKAP Vergelijkbare winkelwaarde 49.- CLUBPRIJS 30.- Bestelnummer 645 KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enig AH- artikel niet élke cent waard acht die er voor hebt betaald, dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag ver goed. Prompt...zonder enige bedenking* Albert Heijn

Texelsche Courant | 1962 | | pagina 4